Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2017 жылғы 3 наурыздағы № 18 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2022 жылғы 16 маусымдағы № 205 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.06.2022 № 205 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2017 жылғы 25 қаңтардағы № 412 Жарлығына, "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлiгінiң кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 18 ақпандағы № 81 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті" мемлекеттік мекемесінің;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;

О некоторых вопросах Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 3 марта 2017 года № 18. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 16 июня 2022 года № 205.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 16.06.2022 № 205.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 25 января 2017 года № 412 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2017 года № 81 "О некоторых вопросах Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить положения:
1) государственного учреждения "Комитет труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Акмолинской области" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) государственного учреждения Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Актюбинской области согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Алматинской области" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Атырауской области" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Жамбылской области" согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области" согласно приложению 8 к настоящему приказу;

9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Нұр-Сұлтан қаласы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің ережелері бекітілсін.
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Шымкент қаласы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің;
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.07.2018 № 292; 06.08.2020 № 300 бұйрықтарымен.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті (бұдан әрі – Комитет) заңнамада белгіленген тәртіппен:

9) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Карагандинской области" согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Костанайской области" согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Кызылординской области" согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Мангистауской области" согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Павлодарской области" согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области" согласно приложению 14 к настоящему приказу;
15) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Туркестанской области" согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Нур-Султан" согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Алматы" согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Шымкент" согласно приложению 18 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказами и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.07.2018 № 292; от 06.08.2020 № 300.
2. Комитету труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет) в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің кейбiр мәселелерi туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2014 жылғы 17 қазандағы № 145 бұйрығының (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2014 жылғы 27 қазанда № 9835 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
Т. Дүйсенова
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 наурыздағы
№ 18 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) құзыреті шегіндегі еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, жұмыспен қамту, көші-қон және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын ведомствосы болып табылады.
2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы  Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
4. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі. Комитеттің, егер оған заңнамаға сәйкес уәкілеттік берілсе, азаматтық-құқықтық қатынастар тарапы ретінде мемлекеттің атынан түсуге құқығы бар.

1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
3. Признать утратившим силу приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 октября 2014 года № 145 "О некоторых вопросах Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Министерства юстиции Республики Казахстан от 27 октября 2014 года за № 9835).
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его подписания.
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Т. Дуйсенова
Приложение 1
к приказу Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 18
Положение государственного учреждения "Комитет труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Комитет труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан" (далее – Комитет) является ведомством Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Министерство), осуществляющим реализационные и контрольные функции в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, занятости, миграции и социальной защиты населения в пределах компетенции.
2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
4. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.

5. Комитет өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
6. Комитеттің құрылымы және штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
7. Комитеттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, 8-үй, "Министрліктер үйі" әкімшілік ғимараты, 6-кіреберіс.
8. Комитеттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
9. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
10. Комитет қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
11. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Комитеттің негізгі міндеттері және функциялары, құқықтары мен міндеттері
12. Комитеттің міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарының, халықты жұмыспен қамту, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, мүгедектерді әлеуметтік қорғау, арнаулы әлеуметтік қызметтер, міндетті әлеуметтік сақтандыру, халықтың көші-қоны туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
2) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау, азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету, мүгедектерді әлеуметтік қорғау аясында, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, халықтың көші-қоны саласында өз құзыреті шегінде мемлекеттік саясатты іске асыру.
13. Комитеттің функциялары:
1) өз құзыреті шегінде еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, әлеуметтік қорғау, халықтың көші-қоны саласындағы бағдарламаларды іске асыру, халықты жұмыспен қамту саласындағы бағдарламаларды  мониторингілеу және іске асыру;
2) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау; зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру; балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау, азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету, мүгедектерді әлеуметтік қорғау аясында, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету, халықтың көші-қоны саласында өз құзыреті шегінде мемлекеттік саясатты іске асыру;

5. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами председателя Комитета.
6. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Юридический адрес Комитета: Республика Казахстан, 010000, город Астана, Есильский район, проспект Мәңгілік ел, дом 8, административное здание "Дом министерств", 6 подъезд.
8. Полное наименование Комитета – республиканское государственное учреждение "Комитет труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан".
9. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
10. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
11. Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
Если Комитету законодательными актами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи и функции, права и обязанности Комитета
12. Задачи Комитета:
1) осуществление государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе требований по безопасности и охране труда, законодательства о занятости населения, пенсионном и социальном обеспечении, социальной защите инвалидов, специальных социальных услугах, об обязательном социальном страховании, миграции населения;
2) реализация государственной политики в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования, социальной поддержки семей с детьми, предоставления социальной помощи отдельным категориям граждан, социальной защиты инвалидов, в сфере предоставления специальных социальных услуг, миграции населения в пределах своей компетенции.
13. Функции Комитета:
1) реализация программ в области труда, в том числе безопасности и охраны труда, пенсионного и социального обеспечения, социальной защиты, миграции населения, мониторинг и реализация программ в области занятости населения в пределах своей компетенции;
2) реализация государственной политики в области труда, в том числе безопасности и охраны труда; пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования; социальной поддержки семей с детьми, предоставления социальной помощи отдельным категориям граждан, социальной защиты инвалидов, в сфере предоставления специальных социальных услуг, миграции населения в пределах своей компетенции;

3) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарының, халықты жұмыспен қамту; зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру; мүгедектерді әлеуметтік қорғау; міндетті әлеуметтік сақтандыру; арнаулы әлеуметтік қызметтер, сондай-ақ халықтың көші-қоны туралы заңнамасының сақталуына өз құзыреті шегінде мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру және жүзеге асыру;
4) еңбек, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында мониторингті және тәуекелдерді бағалауды ұйымдастыру;
5) адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді қоспағанда, министрліктің нормативтік құқықтық актілерінде оларды бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде нормативтік құқықтық бұйрықтарды қабылдау;
6) еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті атқарушы органдардан еңбек қатынастары мәселелері бойынша қажетті ақпаратты сұратуды жүзеге асыру;
7) еңбек қатынастарын реттеу саласындағы жергілікті атқарушы органдарға әдістемелік басшылықты және оларды үйлестіруді жүзеге асыру;
8) еңбек инспекциясы жөніндегі жергілікті органның қызметін тексеруді жүзеге асыру;
9) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың бас мемлекеттік еңбек инспекторын тағайындауды келісу;
10) жер қойнауын пайдаланушылардың кадрлардағы жергілікті қамту, сондай-ақ кемсітпеушілік негізде қазақстандық кадрлардың еңбек жағдайлары мен еңбегіне ақы төлеуді қамтамасыз ету бойынша келісімшарттық міндеттемелерді орындауына мониторингті жүзеге асыруға қатысу;
11) еңбек, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласында мониторингті және тәуекелдерді бағалауды ұйымдастыру;
12) басшы қызметкерлерді және жұмыс берушілердегі еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдарды оқытуға және білімін тексеруге қатысу;
13) Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес топтық жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру үшін комиссия құру;
14) үш адамнан бес адамға дейін қаза болған жағдайда топтық жазатайым оқиғаларға Комитет құратын комиссияның тергеп-тексеру жүргізуі;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларға уақтылы және объективті тергеп-тексерудің жүргізілуіне бақылауды жүзеге асыру;
16) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеру, ресімдеу және тіркеу мәселелері бойынша жұмыс беруші, жұмыскер және мемлекеттік еңбек инспекторы арасындағы келіспеушіліктерді қарау;

3) организация и осуществление государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе требований по безопасности и охране труда, законодательства о занятости населения; пенсионном и социальном обеспечении; социальной защите инвалидов; об обязательном социальном страховании; специальных социальных услугах, а также миграции населения в пределах своей компетенции;
4) организация мониторинга и оценки рисков в сфере труда, в том числе безопасности и охраны труда;
5) принятие нормативных правовых приказов при наличии прямой компетенции по их утверждению в нормативных правовых актах министерства, за исключением нормативных правовых актов, затрагивающих права и свободы человека и гражданина;
6) осуществление запроса необходимой информации от местных органов по инспекции труда по вопросам трудовых отношений;
7) осуществление методического руководства и координации местных исполнительных органов в области регулирования трудовых отношений;
8) осуществление проверки деятельности местного органа по инспекции труда;
9) согласование назначения главного государственного инспектора труда области, города республиканского значения, столицы;
10) принятие участия в осуществлении мониторинга исполнения недропользователями контрактных обязательств по местному содержанию в кадрах, а также обеспечению условий и оплаты труда казахстанских кадров на недискриминационной основе;
11) организация мониторинга и оценки рисков в сфере труда, безопасности и охраны труда;
12) участие в обучении и проверке знаний у руководящих работников и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда у работодателей;
13) создание комиссии для расследования групповых несчастных случаев в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
14) проведение расследования групповых несчастных случаев, при которых погибло от трех до пяти человек комиссией, создаваемой Комитетом;
15) осуществление контроля за своевременным и объективным проведением расследования несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
16) рассмотрение разногласий, возникших по вопросам расследования, оформления и регистрации несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью между работодателем, работником и государственным инспектором труда;

17) оралман мәртебесін беруден бас тарту туралы шағымдарды қарау;
18) өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігіне анықтама беру туралы шетелдік жұмыскерлердің өтініштерін қарау;
19) шетелдік жұмыскерлердің орталықтандырылған дерекқорын қалыптастыру, "Шетелдік жұмыс күші" ақпараттық жүйесін құру және олардың тиісті уәкілетті мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерімен өзара әрекеттесуін қамтамасыз ету;
20) еңбекші мигранттардың және этникалық қазақтардың бірыңғай дерекқорын қалыптастыру және ішкі істер органдарының, ұлттық қауіпсіздік органдарының, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің тиісті ақпараттық жүйелерімен өзара әрекеттесуін қамтамасыз ету;
21) халықтың көші-қоны саласындағы жергілікті атқарушы органдардың әдістемелік басшылығын жүзеге асыру;
22) оралмандар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасын іске асыру мониторингін жүргізу;
23) бала бір жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айрылған жағдайда әлеуметтік төлемді алушыларға міндетті зейнетақы жарналарының бюджеттік субсидиясының мөлшерін белгілеу;
24)  бюджет қаражаты есебiнен берілетін мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны, мемлекеттік арнайы жәрдемақыны, бала тууына байланысты және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақыларды, мүгедек баланы (мүгедек балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны, банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың қызметкерлерінің өмірі мен денсаулығына келтірген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті, Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарға, саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына біржолғы ақшалай өтемақыны, жерлеуге арналған біржолғы төлемді, инфляцияның деңгейін ескере отырып міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы төлемдеріне құқықты иеленуі кезіндегі зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы тағайындау туралы немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдау және олардың төленуін қамтамассыз етуі;
25) бюджет қаражаты есебiнен берілетін зейнетақы және әлеуметтік төлемдерді, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі ̶ Қор) берілетін әлеуметтік төлемдерді алушылардың саны мен олардың сомалары туралы деректер жинауды ұйымдастыру;

17) рассмотрение жалоб об отказе присвоения статуса оралмана;
18) рассмотрение заявлений иностранных работников о выдаче справки соответствия квалификации для самостоятельного трудоустройства;
19) формирование централизованной базы данных иностранных работников, создание информационной системы "Иностранная рабочая сила" и обеспечение их взаимодействия с информационными системами соответствующих уполномоченных государственных органов;
20) формирование единой базы данных трудовых мигрантов и этнических казахов и обеспечение взаимодействия с соответствующими информационными системами органов внутренних дел, органов национальной безопасности, Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
21) осуществление методического руководства местных исполнительных органов в области миграции населения;
22) проведение мониторинга реализации региональной квоты приема оралманов и переселенцев;
23) установление размера бюджетной субсидии обязательных пенсионных взносов получателям социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года;
24) принятие решения о назначении или об отказе в назначении государственной базовой пенсионной выплаты, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат по возрасту, специального государственного пособия, государственного специального пособия, единовременных государственных пособий, назначаемых и выплачиваемых в связи с рождением ребенка и по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида (детей-инвалидов), социальной помощи в виде ежемесячной выплаты гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, единовременной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, жертвам политических репрессий, единовременной выплаты на погребение, разницы между суммой обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений на момент приобретения права на пенсионные выплаты за счет бюджетных средств и обеспечение их выплат;
25) организация сбора данных о численности получателей и сумм пенсионных и социальных выплат за счет бюджетных средств, социальных выплат из Государственного фонда социального страхования (далее - Фонд);

26) бюджет қаражаты есебiнен берілетін зейнетақы және әлеуметтік төлемдерді тағайындау мен алу, сондай-ақ Қордан берілетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау мен алу мәселелері жөнінде түсіндірме беру;
27) Қордың қызметі туралы мәліметтерді, сондай-ақ мемлекеттік органдардан және ұйымдардан өздерінің бақылау функцияларын жүзеге асыруға қажетті мәліметтерді алу;
28) бюджет қаражаты есебiнен берілетін мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны, мемлекеттік арнайы жәрдемақыны, бала тууына байланысты және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақыларды, мүгедек баланы (мүгедек балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны, банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың қызметкерлерінің өмірі мен денсаулығына келтірген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті, Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарға, саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына біржолғы ақшалай өтемақыны, жерлеуге арналған біржолғы төлемді, инфляцияның деңгейін ескере отырып міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы төлемдеріне құқықты иеленуі кезіндегі зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы және Қордан берілетін әлеуметтік төлемдерді төлеудің уақтылылығы мен толықтығына бақылауды жүзеге асыру;
29) бюджет қаражаты есебiнен берілетін мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны, мемлекеттік арнайы жәрдемақыны, бала тууына байланысты және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақыларды, мүгедек баланы (мүгедек балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны, банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың қызметкерлерінің өмірі мен денсаулығына келтірген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті, Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарға, саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына біржолғы ақшалай өтемақыны, жерлеуге арналған біржолғы төлемді, инфляцияның деңгейін ескере отырып міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен зейнетақы төлемдеріне құқықты иеленуі кезіндегі зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы тағайындау үшін қажетті құжаттардың дәйектілігін негіздемелер болған кезде тексеру;

26) разъяснение по вопросам назначения и получения пенсионных и социальных выплат за счет бюджетных средств, а также назначения и получения социальных выплат из Фонда;
27) получение сведений о деятельности Фонда, а также от государственных органов и организаций сведений, необходимых для осуществления своих контрольных функций;
28) осуществление контроля за своевременностью и полнотой выплаты государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, специального государственного пособия, государственного специального пособия, единовременных государственных пособий, назначаемых и выплачиваемых в связи с рождением ребенка и по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида (детей-инвалидов), социальной помощи в виде ежемесячной выплаты гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, единовременной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, жертвам политических репрессий, единовременной выплаты на погребение, разницы между суммой обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений на момент приобретения права на пенсионные выплаты за счет бюджетных средств и социальных выплат из Фонда;
29) при наличии оснований проверка достоверности документов, необходимых для назначения государственной базовой пенсионной выплаты, пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, специального государственного пособия, государственного специального пособия, единовременных государственных пособий, назначаемых и выплачиваемых в связи с рождением ребенка и по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида, социальной помощи в виде ежемесячной выплаты гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, единовременной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, жертвам политических репрессий, единовременной выплаты на погребение, разницы между суммой обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений на момент приобретения права на пенсионные выплаты за счет бюджетных средств;

30) "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен Қордың қызметіне ішкі бақылауды жүзеге асыру;
31) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу;
32) организм функцияларының бұзылу дәрежесіне және тіршілік-тынысының шектелуіне байланысты себебін, мерзімін айқындай отырып, мүгедектік тобын және (немесе) еңбек ету қабілетінен айрылу дәрежесін белгілеу;
33) мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламаларының әлеуметтік және кәсіби бөліктерін әзірлеу, еңбек міндеттерін орындауына байланысты жарақат алған не денсаулығына өзге де зақым келген жұмыскердің Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген көмек пен күтімнің қосымша түрлеріне мұқтаждығын айқындау;
34) тұрғындардың мүгедектік деңгейі мен себебін зерттеу;
35) мүгедектік алғаш рет белгіленген кезде мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақыны тағайындауға құжаттар қабылдау;
36) Комитеттің аумақтық департаменттерінің халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік қызметтерді өз құзыреті шегінде көрсетуін мониторингілеу;
37) аумақтық департаменттердің мүгедектерді әлеуметтік қорғау аясындағы және арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы тексерулерді уақтылы және объективті жүргізуіне ішкі бақылауды жүзеге асыру;
38) өз құзыреті шегінде еңбек, жұмыспен қамту, көші-қон және халықты әлеуметтік қорғау, әлеуметтік қамсыздандыру, оның ішінде зейнетақымен қамсыздандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы дерекқорларды сүйемелдеу;
39) Комитеттің аумақтық департаменттерінің Қордың әлеуметтік төлемдерді уақтылы және дұрыс тағайындауын бақылауды қамтамасыз етуін мониторингілеу;
40) Комитеттің аумақтық департаменттерінің Мемлекеттік корпорацияның алушыға әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуын бақылауды қамтамасыз етуін мониторингілеу;
41) Қордың әлеуметтік төлемдерді тағайындауы, тағайындаудан бас тартуы, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуы мәселелері бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың шағымдарын Комитеттің аумақтық департаменттерінің қарауын мониторингілеу;
42) өз құзыреті шегінде еңбек, жұмыспен қамту, көші-қон, халықты әлеуметтік қорғау, зейнетақымен қамсыздандыру және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау;
43) Қазақстан Республикасының заңдарында, Президенттің және Үкіметтің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
14. Комитеттің құқықтары мен міндеттері:
1) басқа мемлекеттік органдармен және ұйымдармен өзара әрекеттесуді жүзеге асыру;

30) осуществление внутреннего контроля деятельности Фонда в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об административных процедурах";
31) проведение медико-социальной экспертизы;
32) установление группы инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности с определением причины, срока в зависимости от степени расстройства функций организма и ограничений жизнедеятельности;
33) разработка социальной и профессиональной частей индивидуальной программы реабилитации инвалидов, определение потребности работника, получившего увечье или иное повреждение здоровья, связанные с исполнением им трудовых (служебных) обязанностей, в дополнительных видах помощи и уходе, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан;
34) изучение уровня и причин инвалидности населения;
35) прием документов на назначение государственного базового социального пособия по инвалидности при первичном установлении инвалидности;
36) мониторинг оказания территориальными департаментами Комитета государственных услуг в сфере социальной защиты населения в пределах компетенции;
37) осуществление внутреннего контроля за своевременным и объективным проведением проверок территориальными департаментами в области социальной защиты инвалидов и в сфере предоставления специальных социальных услуг;
38) формирование и сопровождение баз данных в области труда, занятости, миграции и социальной защиты населения, социального обеспечения, в том числе пенсионного обеспечения и обязательного социального страхования;
39) мониторинг обеспечения территориальными департаментами Комитета контроля за своевременным и правильным назначением социальных выплат Фондом;
40) мониторинг обеспечения территориальными департаментами Комитета контроля за своевременным и полным перечислением получателю социальных выплат Государственной корпорацией;
41) мониторинг рассмотрения территориальными департаментами Комитета жалоб участников системы обязательного социального страхования по вопросам назначения, отказа в назначении социальных выплат Фондом, а также своевременным и полным перечислением социальных выплат Государственной корпорацией;
42) в пределах компетенции рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам труда, занятости, миграции, социальной защиты населения, пенсионного обеспечения и обязательного социального страхования;
43) осуществление иных функций, предусмотренных законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
14. Права и обязанности Комитета:
1) осуществлять взаимодействие с другими государственными органами и организациями;

2) талдамалық жұмысты қамтамасыз ету және Комитетке жүктелген функцияларды орындау үшін қажетті құжаттарды және ақпараттық сипаттағы анықтамаларды жеке және заңды тұлғалардан, ұйымдардан, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардан сұрату;
3) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдау;
4) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының талаптарын, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптардың, халықты жұмыспен қамту, зейнетақымен қамсыздандыру, мүгедектерді әлеуметтік қорғау, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер, халықтың көші-қоны туралы заңнамасы талаптарының сақталуына тексерулерді және мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандарын өз құзыреті шегінде жүзеге асыру;
5) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелерді талқылау жөніндегі комиссиялар мен жұмыс топтарының жұмысына қатысу;
6) нормативтік құқықтық актілерге Министрліктің және Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде Министрліктің басшылығына өз құзыреті шегінде ұсыныстар енгізу;
7) Комитет жанынан консультациялық-кеңесші органдар мен сараптама комиссияларын құру;
8) Қазақстан Республикасы Мемлекет басшысының, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмаларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті жылдарға арналған заң жобалау жұмыстары жоспарларының уақтылы және сапалы орындалуын қамтамасыз ету;
9) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда Министрлік атынан өкілеттік ету;
10) жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен бостандықтарын, заңмен қорғалатын мүдделерін бұзбай, Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтау;
11) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді жүзеге асыру.
3-тарау. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
15. Комитет өзінің негізгі міндеттері мен функцияларын жүзеге асыруға заңнамалық актілерге, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес қажетті өкілеттіліктерге ие.
16. Комитетті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындалатын және лауазымынан босатылатын Комитет төрағасы – Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік еңбек инспекторы (бұдан әрі – Төраға) басқарады.
17. Комитет төрағасы Комитеттің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды және Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапкершілікте болады.

2) запрашивать от физических и юридических лиц, организаций, центральных государственных и местных исполнительных органов документы и справки информационного характера, необходимые для обеспечения аналитической работы и выполнения возложенных на Комитет функций;
3) принимать решения по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
4) осуществлять проверки и иные формы государственного контроля за соблюдением требований трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе требований по безопасности и охране труда, законодательства о занятости населения, пенсионном обеспечении, социальной защите инвалидов, об обязательном социальном страховании, специальных социальных услугах, миграции населения, в пределах своей компетенции;
5) участвовать в работе комиссий и рабочих групп по обсуждению вопросов, входящих в компетенцию Комитета;
6) в пределах своей компетенции вносить предложения руководству Министерства по внесению изменений и дополнений в нормативные правовые акты по вопросам, входящим в компетенцию Министерства и Комитета;
7) создавать при Комитете консультативно-совещательные органы и экспертные комиссии;
8) обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, а также планов законопроектных работ Правительства Республики Казахстан на соответствующие годы;
9) представлять Министерство в государственных и негосударственных организациях по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
10) соблюдать законодательство Республики Казахстан, не нарушая права и свободы, охраняемые законом интересы физических и юридических лиц.
11) осуществлять иные права и обязанности, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности Комитета
15. Комитет обладает полномочиями, необходимыми для реализации его основных задач и функций, в соответствии с законодательными актами, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
16. Комитет возглавляет Председатель Комитета – Главный государственный инспектор труда Республики Казахстан (далее – Председатель), назначаемый на должность и освобождаемый от должности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
17. Председатель Комитета организует и руководит работой Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.

18. Осы мақсаттарда Комитет төрағасы:
1) Комитеттің білікті кадрлардан құрылуын және олардың кәсіби деңгейін арттыруды қамтамасыз етеді;
2) еңбек қатынастарының мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес мемлекеттік органдардың және жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Комитеттің қызметкерлерін лауазымдарға тағайындайды және босатады;
3) жоғары тұрған лауазымды адамдармен келісу бойынша аумақтық бөлімшелер басшыларының орынбасарларын және басшыларын лауазымдарға тағайындайды және босатады;
4) Комитет төрағасы орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
5) Комитет қызметкерлерінің, аумақтық бөлімшелер басшыларының және басшылары орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
6) Комитет қызметкерлерін іссапарға жіберу, еңбек демалыстарын, сыйлықақы беру, лауазымдық айлықақыларына үстемақы белгілеу, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру мәселелерін шешеді;
7) аумақтық бөлімшелер басшыларының орынбасарларына еңбек демалыстарын, сыйлықақы беру, лауазымдық айлықақыларына үстемақы белгілеу, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру мәселелерін шешеді;
8) еңбек қатынастарының мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес мемлекеттік органдардың және жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Комитет қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
9) мемлекеттік органдарда және меншік нысанына қарамастан өзге ұйымдарда Комитеттің атынан өкілдік етеді;
10) Комитет атынан наразылықтар мен талаптар білдіру туралы шешімдер қабылдайды;
11) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды және құқықтық актілерге қол қояды;
12) азаматтың құқықтары мен бостандықтарын қозғайтын актілерді қоспағанда, министрліктің актілерінде оларды бекіту бойынша тікелей құзырет болған кезде Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық бұйрықтарды қабылдайды;
13) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасауға бағытталған шаралар қабылдайды;
14) азаматтарға қабылдауды жүзеге асырады.
19. Комитет төрағасының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
20. Комитет төрағасының орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде Комитеттің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасы болмаған кезде Комитеттің қызметіне басшылықты жүзеге асырады және Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуы мен өз өкілеттіктері шегіндегі функцияларының жүзеге асырылуы үшін дербес жауапкершілікте болады;

18. В этих целях Председатель Комитета:
1) обеспечивает формирование Комитета квалифицированными кадрами и повышение их профессионального уровня;
2) назначает и освобождает от должностей работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции государственных органов и вышестоящих должностных лиц;
3) по согласованию с вышестоящими должностными лицами назначает и освобождает от должностей заместителей руководителей и руководителей территориальных подразделений;
4) определяет обязанности и полномочия заместителей Председателя Комитета;
5) определяет обязанности и полномочия работников Комитета, руководителей и заместителей руководителей территориальных подразделений;
6) решает вопросы командирования, предоставления отпусков, премирования, установления надбавок к должностным окладам, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации работников Комитета;
7) решает вопросы предоставления отпусков, премирования, установления надбавок к должностным окладам, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации заместителей руководителей территориальных подразделений;
8) решает вопросы наложения дисциплинарных взысканий на работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции государственных органов и вышестоящих должностных лиц;
9) представляет Комитет в государственных органах и иных организациях, независимо от форм собственности;
10) принимает решения о предъявлении от имени Комитета претензий и исков;
11) принимает решения и подписывает правовые акты по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
12) принимает нормативные правовые приказы по вопросам входящим в компетенцию Комитета при наличии прямой компетенции по их утверждению в актах министерства, за исключением актов, затрагивающих права и свободы гражданина;
13) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете;
14) осуществляет прием граждан.
19. Председатель Комитета имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемый от должности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
20. Заместители Председателя Комитета:
1) координируют деятельность Комитета в пределах своих полномочий;
2) в период отсутствия Председателя Комитета осуществляют руководство деятельностью Комитета и несут персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществлением функций в рамках своих полномочий;

3) Комитет төрағасы жүктеген өзге де міндеттерді жүзеге асырады.
21. Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Комитет атынан басқа да құрылымдық бөлімшелерге жіберілетін құжаттарға Комитеттің төрағасы, ол болмаған жағдайда ̶ оны алмастыратын адам қол қояды.
4-тарау. Комитеттің мүлкі
22. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, Комитеттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Комитеттің мүлкі оған мемлекет берген мүліктің есебінен, сондай-ақ Комитеттің теңгерімінде құны көрсетілген өзге де мүліктен құрылады.
23. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Комитеттің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
25. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 наурыздағы № 18
бұйрығына
2-қосымша
"Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) халықты әлеуметтік қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер саласында мемлекеттік бақылауды және іске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, осы  Ережені басшылыққа алады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департаменттің құрылымын, штат санын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы бекітеді.
5. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 020000, Ақмола облысы, Көкшетау қаласы, Горький көшесі, 60-үй.

3) осуществляют иные функции, возложенные Председателем Комитета.
21. Документы, направляемые от имени Комитета в другие структурные подразделения Министерства по вопросам, входящим в компетенцию Комитета, подписываются председателем Комитета, а в случае отсутствия – лицом его замещающим.
Глава 4. Имущество Комитета
22. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Комитета.
23. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
24. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация Комитета
25. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 2
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 18
Положение государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Акмолинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Акмолинской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим реализацию и государственный контроль в сфере обеспечения социальной защиты населения, пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования, специальных социальных услуг.
2. В своей деятельности Департамент руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Структура, штатная численность Департамента утверждаются ответственным секретарем Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Юридический адрес Департамента: Республика Казахстан, 020000, Акмолинская область, город Кокшетау, улица Горького, дом 60.

6. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
8. Департаменттің қызметін қаржыландыру тек республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады. Департаментке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, аталған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Департаменттің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
9. Департаменттің міндеті зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, мүгедектерді әлеуметтік қорғау, медициналық-әлеуметтік сараптама, міндетті әлеуметтік сақтандыру, балалы отбасыларды әлеуметтік қолдау, азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек көрсету, арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру болып табылады.
10. Департаменттің функциялары:
1) өз құзыреті шегінде зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, мүгедектерді әлеуметтік қорғау саласындағы, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы заңнаманың сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
2) бюджет қаражатының есебiнен берілетін мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны, мемлекеттік арнайы жәрдемақыны, бала тууға байланысты және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақыларды, мүгедек баланы (мүгедек балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны, банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың қызметкерлердің өміріне немесе денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті, Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарға, саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына біржолғы ақшалай өтемақыны, жерлеуге арналған біржолғы төлемді, инфляция деңгейін ескере отырып міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен бюджет қаражаты есебінен зейнетақы төлемдеріне құқықты иелену кезіндегі зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы тағайындау туралы немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдау және олардың төленуін қамтамасыз ету;

6. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Акмолинской области".
7. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
8. Финансирование деятельности Департамента осуществляется только за счет средств республиканского бюджета. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, указанные доходы направляются в доход республиканского бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента
9. Задачей Департамента является реализация государственной политики в области пенсионного и социального обеспечения, социальной защиты инвалидов, медико-социальной экспертизы, обязательного социального страхования, социальной поддержки семей с детьми, предоставления социальной помощи отдельным категориям граждан, в сфере предоставления специальных социальных услуг.
10. Функции Департамента:
1) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства в области пенсионного и социального обеспечения, социальной защиты инвалидов, об обязательном социальном страховании, специальных социальных услугах, в пределах своих полномочий;
2) принятие решения о назначении или об отказе в назначении государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат по возрасту, специального государственного пособия, государственного специального пособия, единовременных государственных пособий, назначаемых и выплачиваемых в связи с рождением ребенка и по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида (детей-инвалидов), социальной помощи в виде ежемесячной выплаты гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, единовременной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, жертвам политических репрессий, единовременной выплаты на погребение, разницы между суммой обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений на момент приобретения права на пенсионные выплаты за счет бюджетных средств и обеспечение их выплат;

3) бюджет қаражатының есебінен берілетін мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiнің, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылардың, жасына байланысты зейнетақы төлемдерінің, арнаулы мемлекеттік жәрдемақының, мемлекеттік арнайы жәрдемақының, бала тууға байланысты және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақылардың, мүгедек баланы (мүгедек балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақының, банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың қызметкерлердің өміріне немесе денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті, Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарға, саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына біржолғы ақшалай өтемақының, жерлеуге арналған біржолғы төлемнің, инфляция деңгейін ескере отырып міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен бюджет қаражаты есебінен зейнетақы төлемдеріне құқықты иелену кезіндегі зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманың, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан (бұдан әрі – Қор) төленетін әлеуметтік төлемдердің уақтылы және толық төленуіне бақылауды жүзеге асыру;
4) бюджет қаражатының есебiнен берілетін мемлекеттiк базалық зейнетақы төлемiн, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны, мемлекеттік арнайы жәрдемақыны, бала тууға байланысты және бала бір жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша тағайындалатын және төленетін біржолғы мемлекеттік жәрдемақыларды, мүгедек баланы (мүгедек балаларды) тәрбиелеп отырған анаға немесе әкеге, бала асырап алушыға, қамқоршыға (қорғаншыға) тағайындалатын және төленетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақыны, банкроттық салдарынан таратылған заңды тұлғалардың қызметкерлердің өміріне немесе денсаулығына келтірілген зиянды өтеу жөніндегі төлемдерді капиталдандыру кезеңі аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының азаматтарына ай сайынғы төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті, Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарға, саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына біржолғы ақшалай өтемақыны, жерлеуге арналған біржолғы төлемді, инфляция деңгейін ескере отырып міндетті зейнетақы жарналарының сомасы мен бюджет қаражаты есебінен зейнетақы төлемдеріне құқықты иелену кезіндегі зейнетақы жинақтарының сомасы арасындағы айырманы тағайындауға қажетті құжаттардың дәйектілігін негіздемелер болған кезде тексеру;

3) осуществление контроля за своевременностью и полнотой выплаты государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат по возрасту, специального государственного пособия, государственного специального пособия, единовременных государственных пособий, назначаемых и выплачиваемых в связи с рождением ребенка и по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида (детей-инвалидов), социальной помощи в виде ежемесячной выплаты гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, единовременной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, жертвам политических репрессий, единовременной выплаты на погребение, разницы между суммой обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений на момент приобретения права на пенсионные выплаты за счет бюджетных средств, социальных выплат из Государственного фонда социального страхования (далее - Фонд);
4) при наличии оснований проверка достоверности документов, необходимых для назначения государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту, пенсионных выплат по возрасту, специального государственного пособия, государственного специального пособия, единовременных государственных пособий, назначаемых и выплачиваемых в связи с рождением ребенка и по уходу за ребенком по достижении им возраста одного года, ежемесячного государственного пособия, назначаемого и выплачиваемого матери или отцу, усыновителю (удочерителю), опекуну (попечителю), воспитывающему ребенка-инвалида, социальной помощи в виде ежемесячной выплаты гражданам Республики Казахстан после завершения периода капитализации платежей по возмещению вреда, причиненного жизни или здоровью работников юридическими лицами, ликвидированными вследствие банкротства, единовременной денежной компенсации гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне, жертвам политических репрессий, единовременной выплаты на погребение, разницы между суммой обязательных пенсионных взносов с учетом уровня инфляции и суммой пенсионных накоплений на момент приобретения права на пенсионные выплаты за счет бюджетных средств;

5) "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен Қордың қызметіне ішкі бақылауды жүзеге асыру;
6) бюджет қаражаты есебiнен және Қордан төленетін зейнетақы мен әлеуметтік төлемдерді алушылардың саны және сомалары туралы деректер жинауды ұйымдастыру;
7) бюджет қаражаты есебiнен зейнетақы мен әлеуметтік төлемдерді тағайындау және алу, сондай-ақ Қордан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау және төлеу мәселелері бойынша түсінік беру;
8) Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін заңнамада белгіленген тәртіпте қарау;
9) медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу;
10) организм функцияларының бұзылу және тіршілік тынысының шектелу дәрежесіне қарай себебін, мерзімін анықтай отырып мүгедектік тобын және (немесе) еңбек ету қабілетінен айрылу дәрежесін белгілеу;
11) мүгедектерді есепке алу жүйесінің орталықтандырылған дерекқорын қалыптастыру, мүгедектіктің себептеріне, құрылымына және жай-күйіне мониторинг жүргізу;
12) халықтың мүгедектік деңгейі мен себептерін зерделеу;
13)  мүгедектік алғаш белгіленген жағдайда мүгедектігі бойынша мемлекеттік базалық әлеуметтік жәрдемақы тағайындауға құжаттар қабылдау;
14) медициналық ұйымдардың дәрігерлеріне медициналық-әлеуметтік сараптама және мүгедектерді оңалту мәселелері бойынша консультативтік көмек көрсету, олардың біліктілігін арттыру жөнінде іс-шаралар жүргізуге қатысу;
15) әскери міндеттілерді және әскерге шақыру жасындағы адамдарды мүгедек деп тану туралы мәліметтерді әскери басқарудың жергілікті органдарына ұсыну;
16) заманауи, ғылыми қағидаттар мен әдістерді жұмыс практикасына енгізу, сондай-ақ озық тәжірибені қорыту және тарату, медициналық-әлеуметтік сараптама және мүгедектерді оңалту жөнінде әдістемелік ұсынымдар әзірлеу;
17) мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламасының әлеуметтік және кәсіптік бөліктерін әзірлеу, еңбек (қызметтік) міндеттерін орындаумен байланысты жарақат алған немесе денсаулығына басқа да зиян келтірілген қызметкердің Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген қосымша көмек түрлері мен күтімге мұқтаждығын айқындау, мүгедектерді оңалтудың жеке бағдарламаларының іске асырылуын бақылау;
18) еңбек (қызметтік) міндеттерін орындау кезінде жарақат алған немесе денсаулығына басқа да зиян келтірілген қызметкердің қосымша көмек түрлері мен күтімге мұқтаждығын айқындау;
19) Қордың әлеуметтік төлемдерді уақтылы және дұрыс тағайындауын бақылауды қамтамасыз ету;
20) Мемлекеттік корпорацияның алушыға әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуын бақылауды қамтамасыз ету;

5) осуществление внутреннего контроля деятельности Фонда в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об административных процедурах";
6) организация сбора данных о численности получателей и сумм пенсионных и социальных выплат за счет бюджетных средств и Фонда;
7) разъяснение по вопросам назначения и получения пенсионных и социальных выплат за счет бюджетных средств, а также назначения и получения социальных выплат из Фонда;
8) рассмотрение в установленном законодательством порядке обращений физических и юридических лиц по вопросам, входящим в компетенцию Департамента;
9) проведение медико-социальной экспертизы;
10) установление группы инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности с определением причины, срока в зависимости от степени расстройства функций организма и ограничений жизнедеятельности;
11) формирование централизованного банка данных системы учета инвалидов, проведение мониторинга причин, структуры и состояния инвалидности;
12) изучение уровня и причин инвалидности населения;
13) прием документов на назначение государственного базового социального пособия по инвалидности при первичном установлении инвалидности;
14) оказание консультативной помощи врачам медицинских организаций по вопросам медико-социальной экспертизы и реабилитации инвалидов, участие в проведении мероприятий по повышению их квалификации;
15) представление в местные органы военного управления сведений о признании инвалидами военнообязанных и лиц призывного возраста;
16) внедрение в практику работы современных, научных принципов и методов, а также обобщение, распространение передового опыта и разработка методических рекомендаций по медико-социальной экспертизе и реабилитации инвалидов;
17) разработка социальной и профессиональной частей индивидуальной программы реабилитации инвалидов, определение потребности работника, получившего увечье или иное повреждение здоровья, связанные с исполнением им трудовых (служебных) обязанностей, в дополнительных видах помощи и уходе, предусмотренных гражданским законодательством Республики Казахстан, контроль за реализацией индивидуальных программ реабилитации инвалидов;
18) определение потребности работника, получившего увечье или иное повреждение здоровья при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей в дополнительных видах помощи и уходе;
19) обеспечение контроля за своевременным и правильным назначением социальных выплат Фондом;
20) обеспечение контроля за своевременным и полным перечислением получателю социальных выплат Государственной корпорацией;

21) Қордың әлеуметтік төлемдерді тағайындауы, тағайындаудан бас тартуы, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның әлеуметтік төлемдерді уақтылы және толық аударуы мәселелері бойынша міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың шағымдарын қарау;
22) өз құзыреті шегінде Министрлік пен Комитет басшылығының тапсырмаларын орындау;
23) өз құзыреті шегінде құқықтық, консультациялық және практикалық көмекті жүзеге асыру;
24) өз құзыреті шегінде халықты әлеуметтік қорғау саласында мемлекеттік қызметтер көрсету;
25) өз құзыреті шегінде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы дерекқорды сүйемелдеу;
26) Министрліктің Стратегиялық және Операциялық жоспарларын және Комитеттің жұмыс жоспарын іске асыруға қатысу;
27) Департаментке заңнамамен және Министрлік пен Комитет басшылығы тарапынан жүктелген өзге де міндеттер мен функциялар.
11. Департаменттің құқықтары мен міндеттері:
1) белгіленген тәртіппен және құзыреті шегінде тексеруді және зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, әлеуметтік сақтандыру және халықты әлеуметтік қорғау саласындағы, арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы заңнама талаптарының сақталуы бойынша мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандарын жүзеге асыру;
2) белгіленген тәртіппен басқа мемлекеттік органдармен және ұйымдармен байланысты жүзеге асыру, олардан қызметке қажетті мәліметтер мен материалдарды сұрату және алу;
3) талдау жұмысын қамтамасыз етуге және Департаментке жүктелген міндеттер мен функцияларды орындауға қажетті құжаттар мен ақпараттық сипаттағы анықтамаларды белгіленген тәртіппен Министрліктің ведомстволық бағынысты ұйымдарынан, жергілікті атқарушы органдардан, жеке және заңды тұлғалардан сұрату және алу;
4) Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелерді талқылау жөніндегі комиссиялар мен жұмыс топтарының жұмысына қатысу;
5) Министрлік пен Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу;
6) өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түсу;
7) Министрліктің және (немесе) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша сенімхат негізінде мемлекеттік мекемелерде, меншік нысанына қарамастан ұйымдарда, республиканың барлық соттарында олардың атынан өкілдік ету;
8) Департаменттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша шешімдер қабылдау;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың заңмен қорғалатын құқықтары мен мүдделерін сақтау;
10) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де құқықтар мен міндеттер.
3-тарау. Департаменттің қызметін ұйымдастыру

21) рассмотрение жалоб участников системы обязательного социального страхования по вопросам назначения, отказа в назначении социальных выплат Фондом, а также своевременным и полным перечислением социальных выплат Государственной корпорацией;
22) исполнение поручений руководства Министерства и Комитета, в пределах своей компетенции;
23) осуществление правовой, консультативной и практической помощи в пределах компетенции;
24) оказание государственных услуг в сфере социальной защиты населения в пределах компетенции;
25) формирование и сопровождение баз данных в области социальной защиты населения;
26) участие в реализации Стратегического и Операционного планов Министерства и плана работы Комитета;
27) иные задачи и функции, возложенные на Департамент законодательством и руководством Министерства и Комитета.
11. Права и обязанности Департамента:
1) осуществлять в установленном порядке и в пределах компетенции проверки и иные формы государственного контроля по соблюдению требований законодательства в области пенсионного и социального обеспечения, социального страхования и социальной защиты населения, о специальных социальных услугах;
2) осуществлять в установленном порядке контакты с другими государственными органами и организациями, запрашивать и получать от них необходимые для деятельности сведения и материалы;
3) запрашивать и получать в установленном порядке от подведомственных организаций Министерства, местных исполнительных органов, физических и юридических лиц документы и справки информационного характера, необходимые для обеспечения аналитической работы и выполнения возложенных на Департамент задач и функций;
4) участвовать в работе комиссий и рабочих групп по обсуждению вопросов, входящих в компетенцию Департамента;
5) вносить предложения по внесению изменений и дополнений в нормативные правовые акты по вопросам, входящим в компетенцию Министерства и Комитета;
6) вступать в гражданско-правовые отношения от собственного имени;
7) на основании доверенности представлять Министерство и (или) Комитет в государственных учреждениях, организациях независимо от форм собственности, во всех судах республики по вопросам, входящим в их компетенцию;
8) принимать решения по вопросам, входящим в компетенцию Департамента;
9) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
10) иные права и обязанности, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности Департамента

12. Департаментті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен тағайындайтын басшы басқарады. Департамент басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен лауазымға тағайындайтын және лауазымынан босататын орынбасарлары болады.
Департамент басшысының, басшы орынбасарларының міндеттері мен өкілеттіктерін Комитет төрағасы айқындайды.
13. Департамент басшысы Департаменттің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды және Департаментке жүктелген міндеттердің орындалуы және оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін дербес жауапты болады.
14. Осы мақсатта Департамент басшысы:
1) Департамент қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) еңбек қатынастарының мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, заңнамаға сәйкес Департамент қызметкерлерін лауазымдарға тағайындайды және лауазымдардан босатады;
3) Департамент қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді, заңнамада белгіленген тәртіпте Департамент қызметкерлерін іс-сапарға жіберу мәселелерін шешеді;
4) еңбек қатынастарының мәселелері заңнамалық актілерге сәйкес жоғары тұрған лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, заңнамада белгіленген тәртіпте демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілікті арттыру, көтермелеу, үстемеақы төлеу және сыйлықақы беру, Департамент қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
5) демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілікті арттыру, көтермелеу, үстемеақы төлеу, сыйлықақы беру және Департамент басшысының орынбасарларына тәртіптік жаза қолдану мәселелерін Комитет төрағасының қарауына енгізеді;
6) белгіленген құзырет шегінде құқықтық актілерге қол қояды;
7) мемлекеттік органдарда және меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдарда, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен қарым-қатынаста Департаменттің атынан өкілдік етеді;
8) заңнамаға сәйкес Департаменттің атынан наразылықтар мен талап-арыздар беру туралы шешімдер қабылдайды;
9) Департаментте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылдарға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы тиісті шаралар қабылдамағаны үшін дербес жауапкершілікте болады.
4-тарау. Департаменттің мүлкі
15. Департаменттің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін. Департаменттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметінің нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

12. Департамент возглавляет руководитель, назначаемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Руководитель Департамента имеет заместителей, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Обязанности и полномочия руководителя, заместителей руководителя Департамента определяются председателем Комитета.
13. Руководитель Департамента организует и руководит работой Департамента и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент задач и осуществление им своих функций.
14. В этих целях руководитель Департамента:
1) определяет обязанности и полномочия работников Департамента;
2) в соответствии с законодательством назначает и освобождает от должностей работников Департамента, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
3) утверждает должностные инструкции работников Департамента, в установленном законодательством порядке решает вопросы командирования работников Департамента;
4) в установленном законодательством порядке решает вопросы предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования и наложения дисциплинарных взысканий работников Департамента, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых в соответствии с законодательными актами отнесены к компетенции вышестоящих должностных лиц;
5) вносит на рассмотрение Председателю Комитета вопросы предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок, премирования и наложения дисциплинарных взысканий на заместителей руководителя Департамента;
6) подписывает правовые акты в пределах установленной компетенции;
7) представляет Департамент в государственных органах и иных организациях, независимо от форм собственности, а также в отношениях с физическими и юридическими лицами;
8) в соответствии с законодательством принимает решения о предъявлении от имени Департамента претензий и исков;
9) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Департаменте и несет персональную ответственность за непринятие надлежащих антикоррупционных мер.
Глава 4. Имущество Департамента
15. Департамент может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество Департамента формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

16. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
17. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және оған смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өздігінен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
18. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 наурыздағы
№ 18 бұйрығына
3-қосымша
"Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) халықты әлеуметтік қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер саласында мемлекеттік бақылауды және іске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, осы  Ережені басшылыққа алады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департаменттің құрылымын, штат санын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы бекітеді.
5. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 030000, Ақтөбе облысы, Ақтөбе қаласы, Маресьев көшесі, 101-үй.
6. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
8. Департаменттің қызметін қаржыландыру тек республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады. Департаментке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, аталған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.

16. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
17. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
18. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 18
Положение государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Актюбинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Актюбинской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим реализацию и государственный контроль в сфере обеспечения социальной защиты населения, пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования, специальных социальных услуг.
2. В своей деятельности Департамент руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Структура, штатная численность Департамента утверждаются ответственным секретарем Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Юридический адрес Департамента: Республика Казахстан, 030000, Актюбинская область, город Актобе, улица Маресьева, дом 101.
6. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Актюбинской области".
7. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
8. Финансирование деятельности Департамента осуществляется только за счет средств республиканского бюджета. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, указанные доходы направляются в доход республиканского бюджета.

16. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
17. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және оған смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өздігінен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
18. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 наурыздағы
№ 18 бұйрығына
5-қосымша
"Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) халықты әлеуметтік қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер саласында мемлекеттік бақылауды және іске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, осы  Ережені басшылыққа алады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департаменттің құрылымын, штат санын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы бекітеді.
5. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 060007, Атырау облысы, Атырау қаласы, Махамбет Өтемісұлы көшесі, 118 Е үй, блок № 2.
6. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
8. Департаменттің қызметін қаржыландыру тек республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады. Департаментке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, аталған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.

16. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
17. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
18. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 18
Положение государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Атырауской области"
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Атырауской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим реализацию и государственный контроль в сфере обеспечения социальной защиты населения, пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования, специальных социальных услуг.
2. В своей деятельности Департамент руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Структура, штатная численность Департамента утверждаются ответственным секретарем Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Юридический адрес Департамента: Республика Казахстан, 060007, Атырауская область, город Атырау, улица Махамбет Отемисулы, дом 118 Е, блок № 2.
6. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Атырауской области".
7. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
8. Финансирование деятельности Департамента осуществляется только за счет средств республиканского бюджета. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, указанные доходы направляются в доход республиканского бюджета.

16. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
17. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және оған смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өздігінен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
18. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 наурыздағы
№ 18 бұйрығына
7-қосымша
"Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) халықты әлеуметтік қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер саласында мемлекеттік бақылауды және іске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, осы  Ережені басшылыққа алады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департаменттің құрылымын, штат санын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы бекітеді.
5. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 080000, Жамбыл облысы, Тараз қаласы, Бөлтірік шешен көшесі, 7а үй.
6. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
8. Департаменттің қызметін қаржыландыру тек республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады. Департаментке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, аталған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.

16. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
17. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
18. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 7
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 18
Положение государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Жамбылской области"
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Жамбылской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим реализацию и государственный контроль в сфере обеспечения социальной защиты населения, пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования, специальных социальных услуг.
2. В своей деятельности Департамент руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Структура, штатная численность Департамента утверждаются ответственным секретарем Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Юридический адрес Департамента: Республика Казахстан, 080000, Жамбылская область, город Тараз, улица Болтирик шешен, дом 7а.
6. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Жамбылской области".
7. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
8. Финансирование деятельности Департамента осуществляется только за счет средств республиканского бюджета. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, указанные доходы направляются в доход республиканского бюджета.

16. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
17. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және оған смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өздігінен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
18. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 наурыздағы
№ 18 бұйрығына
9-қосымша
"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті, Қарағанды қаласы" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті, Қарағанды қаласы (бұдан әрі – Департамент) халықты әлеуметтік қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер саласында мемлекеттік бақылауды және іске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, осы  Ережені басшылыққа алады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департаменттің құрылымын, штат санын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы бекітеді.
5. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 100009, Қарағанды облысы, Қарағанды қаласы, Қазыбек би ауданы, Ермеков көшесі, 73-үй.
6. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті, Қарағанды қаласы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
8. Департаменттің қызметін қаржыландыру тек республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады. Департаментке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, аталған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.

16. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
17. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
18. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 9
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 18
Положение государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Карагандинской области"
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Карагандинской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим реализацию и государственный контроль в сфере обеспечения социальной защиты населения, пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования, специальных социальных услуг.
2. В своей деятельности Департамент руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Структура, штатная численность Департамента утверждаются ответственным секретарем Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Юридический адрес Департамента: Республика Казахстан, 100009, Карагандинская область, город Караганда, район им. Казыбек би, улица Ермекова, дом 73.
6. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Карагандинской области".
7. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
8. Финансирование деятельности Департамента осуществляется только за счет средств республиканского бюджета. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, указанные доходы направляются в доход республиканского бюджета.

16. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
17. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және оған смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өздігінен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
18. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 наурыздағы
№ 18 бұйрығына
11-қосымша
"Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) халықты әлеуметтік қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер саласында мемлекеттік бақылауды және іске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, осы  Ережені басшылыққа алады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департаменттің құрылымын, штат санын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы бекітеді.
5. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 120000, Қызылорда облысы, Қызылорда қаласы, Бекзатхан Асқар көшесі, 47-үй.
6. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
8. Департаменттің қызметін қаржыландыру тек республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады. Департаментке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, аталған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.

16. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
17. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
18. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 11
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 18
Положение государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Кызылординской области"
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Кызылординской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим реализацию и государственный контроль в сфере обеспечения социальной защиты населения, пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования, специальных социальных услуг.
2. В своей деятельности Департамент руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Структура, штатная численность Департамента утверждаются ответственным секретарем Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Юридический адрес Департамента: Республика Казахстан, 120000, Кызылординская область, город Кызылорда улица Бекзатхан Аскара, дом 47.
6. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Кызылординской области".
7. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
8. Финансирование деятельности Департамента осуществляется только за счет средств республиканского бюджета. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, указанные доходы направляются в доход республиканского бюджета.

16. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
17. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және оған смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өздігінен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
18. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 наурыздағы
№ 18 бұйрығына
13-қосымша
"Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) халықты әлеуметтік қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер саласында мемлекеттік бақылауды және іске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, осы  Ережені басшылыққа алады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департаменттің құрылымын, штат санын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы бекітеді.
5. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 140000, Павлодар облысы, Павлодар қаласы, Ленин көшесі, 59-үй.
6. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
8. Департаменттің қызметін қаржыландыру тек республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады. Департаментке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, аталған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.

16. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
17. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
18. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 13
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 18
Положение государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Павлодарской области"
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Павлодарской области (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим реализацию и государственный контроль в сфере обеспечения социальной защиты населения, пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования, специальных социальных услуг.
2. В своей деятельности Департамент руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Структура, штатная численность Департамента утверждаются ответственным секретарем Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Юридический адрес Департамента: Республика Казахстан, 140000, Павлодарская область, город Павлодар, улица Ленина, дом № 59.
6. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Павлодарской области".
7. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
8. Финансирование деятельности Департамента осуществляется только за счет средств республиканского бюджета. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, указанные доходы направляются в доход республиканского бюджета.

16. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
17. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және оған смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өздігінен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
18. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 наурыздағы
№ 18 бұйрығына
15-қосымша
"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.07.2018 № 292 бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) халықты әлеуметтік қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер саласында іске асыруды және мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.07.2018 № 292 бұйрығымен.
2. Департамент өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, осы  Ережені басшылыққа алады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департаменттің құрылымын, штат санын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы бекітеді.
5. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 161200, Түркістан облысы, Түркістан қаласы, Қазыбек би көшесі, № 202 Б үй.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 24.10.2018 № 460 бұйрығымен.
6. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

16. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
17. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
18. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 15
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 18
Положение государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Туркестанской области"
Сноска. Заголовок в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.07.2018 № 292.
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по Туркестанской области (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализацию и государственный контроль в сфере обеспечения социальной защиты населения, пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования, специальных социальных услуг.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.07.2018 № 292.
2. В своей деятельности Департамент руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Структура, штатная численность Департамента утверждаются ответственным секретарем Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Юридический адрес Департамента: Республика Казахстан, 161200, Туркестанская область, город Туркестан, улица Казыбекби, дом № 202 Б.
Сноска. Пункт 5 в редакции приказа и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 24.10.2018 № 460.
6. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по Туркестанской области".

16. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
17. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және оған смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өздігінен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
18. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 наурыздағы
№ 18 бұйрығына
16-қосымша
"Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) халықты әлеуметтік қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер саласында мемлекеттік бақылауды және іске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, осы  Ережені басшылыққа алады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департаменттің құрылымын, штат санын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы бекітеді.
5. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Алматы ауданы, Иманбаева көшесі, 16-үй.
6. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Астана қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.
8. Департаменттің қызметін қаржыландыру тек республикалық бюджет қаражатының есебінен жүзеге асырылады. Департаментке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Департаментке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, аталған кірістер республикалық бюджет кірісіне жіберіледі.

16. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
17. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
18. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 16
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 18
Положение государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по городу Астане"
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по городу Астане (далее - Департамент) является территориальным подразделением Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим реализацию и государственный контроль в сфере обеспечения социальной защиты населения, пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования, специальных социальных услуг.
2. В своей деятельности Департамент руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Структура, штатная численность Департамента утверждаются ответственным секретарем Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Юридический адрес Департамента: Республика Казахстан, 010000, город Астана, район Алматы, улица Иманбаевой, дом № 16.
6. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Астане".
7. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.
8. Финансирование деятельности Департамента осуществляется только за счет средств республиканского бюджета. Департаменту запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
Если Департаменту законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, указанные доходы направляются в доход республиканского бюджета.

16. Департаментке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
17. Егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, Департаменттің өзіне бекітілген мүлікті және оған смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өздігінен иеліктен шығаруға немесе оған өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату
18. Департаментті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
2017 жылғы 3 наурыздағы
№ 18 бұйрығына
№ 18 қосымша
"Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Шымкент қаласы бойынша департаменті" мемлекеттік мекемесінің ережесі
Ескерту. Бұйрық 18-қосымшамен толықтырылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 12.07.2018 № 292 бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Шымкент қаласы бойынша департаменті (бұдан әрі – Департамент) халықты әлеуметтік қорғау, зейнетақымен және әлеуметтік қамсыздандыру, міндетті әлеуметтік сақтандыру, арнаулы әлеуметтік қызметтер саласында мемлекеттік бақылауды және іске асыруды жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Департамент өз қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарын, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерін, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, осы Ережені басшылыққа алады.
3. Департамент мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
4. Департаменттің құрылымын, штат санын Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің жауапты хатшысы бекітеді.
5. Департаменттің заңды мекенжайы: Қазақстан Республикасы, 160013, Шымкент қаласы, Әл-Фараби ауданы, Диваев көшесі, 148-үй.
6. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Шымкент қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. Осы Ереже Департаменттің құрылтай құжаты болып табылады.

16. Имущество, закрепленное за Департаментом, относится к республиканской собственности.
17. Департамент не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Департамента
18. Реорганизация и упразднение Департамента осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 18
к приказу Министра труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 3 марта 2017 года № 18
Положение государственного учреждения "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Шымкент"
Сноска. Приказ дополнен приложением 18 в соответствии с приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.07.2018 № 292.
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции по городу Шымкент (далее – Департамент) является территориальным подразделением Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – Комитет), осуществляющим реализацию и государственный контроль в сфере обеспечения социальной защиты населения, пенсионного и социального обеспечения, обязательного социального страхования, специальных социальных услуг.
2. В своей деятельности Департамент руководствуется Конституцией, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, настоящим Положением.
3. Департамент является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Структура, штатная численность Департамента утверждаются ответственным секретарем Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
5. Юридический адрес Департамента: Республика Казахстан, 160013, город Шымкент, Аль-Фарабийский район, улица Диваева, дом № 148.
6. Полное наименование Департамента – республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета труда, социальной защиты и миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по городу Шымкент".
7. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента.