Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын және ұсынатын мәліметтер тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 1040 бұйрығы және Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2019 жылғы 4 наурыздағы № 3-НҚ бірлескен нормативтік қаулысы.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 25.05.2022 № 6-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 22.06.2022 № 614 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 19-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 17.02.2023 № 5-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 13 наурыздағы № 271 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бірлескен бұйрыққа және нормативтiк қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары;
2) осы бірлескен бұйрыққа және нормативтiк қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органдарына салықтық құпияны құрайтын салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан ұсынатын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтер тізбесі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 25.05.2022 № 6-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 22.06.2022 № 614 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығымен.

Об утверждении Правил представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля информации в сфере таможенного регулирования и сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) и перечня представляемых сведений
Совместный приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 1040 и нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 4 марта 2019 года № 3-НҚ.
Сноска. Заголовок– в редакции совместного нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 25.05.2022 № 6-НҚ и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 22.06.2022 № 614.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 19 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и подпунктом 4) пункта 3 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Высшая аудиторская палата Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ и Заместитель Премьер-Министра – Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 17.02.2023 № 5-НҚ и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.03.2023 № 271.
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля информации в сфере таможенного регулирования и сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу и нормативному постановлению;
2) Перечень представляемых органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу и нормативному постановлению.
Сноска. Пункт 1 – в редакции совместного нормативного постановления Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 25.05.2022 № 6-НҚ и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 22.06.2022 № 614.

2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрық және нормативтік қаулы күшіне енген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
2) осы бірлескен бұйрықтың және нормативтік қаулының Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық және нормативтiк қаулы мемлекеттік органдары басшыларының соңғысы қол қойған күннен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Ә. Смайылов
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің төрағасы
______________ Н. Годунова
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің 2018 жылғы
30 қарашадағы № 1040 бұйрығына
және Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің 2019 жылғы
4 наурыздағы № 3-НҚ бірлескен
нормативтiк қаулысына
1-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 17.02.2023 № 5-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 13 наурыздағы № 271 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы ақпаратты және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік кірістер органдарының Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасына (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларына (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан кедендік реттеу саласындағы және салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәлімет) ұсыну бойынша өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды.
2. Кедендік реттеу саласындағы ақпаратқа Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңнамасына сәйкес мемлекеттік кірістер органдары алған кез келген, cоның ішінде құпия және алдын ала ақпарат жатады.
Мемлекеттік кірістер органдары салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтерді осы бірлескен нормативтік қаулыға және бұйрыққа 2-қосымшаға сай бекітілген Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына ұсынатын салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы мәліметтер тізбесіне сәйкес ұсынады.

2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение десяти календарных дней со дня вступления в силу настоящего совместного приказа и нормативного постановления направление его на казахском и русском языках для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа и нормативного постановления на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий совместный приказ и нормативное постановление вступает в силу со дня подписания его последним из руководителей государственного органа.
Министр финансов
Республики Казахстан
____________ А. Смаилов
Председатель
Счетного комитета по контролю за
исполнением республиканского бюджета
___________ Н. Годунова
Приложение 1
к совместному приказу Министра
финансов Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 1040
и нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 4 марта 2019 года № 3-НҚ
Правила
представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля информации в сфере таможенного регулирования и сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента)
Сноска. Приложение 1 - в редакции cовместного нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 17.02.2023 № 5-НҚ и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.03.2023 № 271.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля информации в сфере таможенного регулирования и сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) (далее – Правила) определяют порядок взаимодействия по представлению сведений в сфере таможенного регулирования, о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) (далее – Сведения) органами государственных доходов Высшей аудиторской палате Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата), ревизионным комиссиям областей, городов республиканского значения, столицы (далее – ревизионные комиссии).
2. К информации в сфере таможенного регулирования относится любая информация, в том числе конфиденциальная и предварительная, полученная органами государственных доходов в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза, международными договорами Республики Казахстан, таможенным и иным законодательством Республики Казахстан.
Сведения о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющие налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента) органы государственных доходов представляют в соответствии с Перечнем представляемых органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента), согласно приложению 2 к настоящим совместным нормативному постановлению и приказу.

2-тарау. Мәліметтерді ұсыну тәртібі
3. Жоғары аудиторлық палата, тексеру комиссиялары салықтық құпияны құрайтын мәліметтерге рұқсаты бар лауазымды адамдардың тізбесін бекітеді.
4. Мәліметтерді беру мынадай тәсілдердің бірімен:
1) қағаз жеткізгіштерде;
2) электрондық жеткізгіштерде;
3) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті мен Жоғары аудиторлық палатаның ақпараттық жүйелері арасында ақпараттық өзара іс-қимыл болған кезде Мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасы, сондай-ақ электрондық құжат айналымы жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттік кірістер органдары Жоғары аудиторлық палатаның, тексеру комиссиясының сұрау салуын алған күннен бастап, 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, егер мұндай ақпарат көрсетілген органдарға Қазақстан Республикасының заңнамасымен жүктелген міндеттерін орындауы және функцияларын жүзеге асыруы үшін қажет болса, Қазақстан Республикасының мемлекеттік, коммерциялық, банктік, салықтық және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды, сондай-ақ басқа да құпия ақпаратты қорғау жөніндегі заңнамасының, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының талаптарын белгіленген тәртіппен сақтай отырып, оларға Мәліметті береді.
6. Мәліметті алушы осы Қағидалардың шеңберінде алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді.
7. Мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары, Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттік органдарының немесе ұйымдарының лауазымды адамдары мемлекеттік кірістер органдарынан не өзге де уәкілетті органдардан алған осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ақпарат өздерінің міндеттерін орындау кезеңінде де, оларды орындау аяқталғаннан кейін де Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес таратылуға жатпайды.
Осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген ақпаратты кедендік бақылауды жүргізуге тартылған мамандар кедендік бақылауды жүргізу кезінде өз міндеттерін орындау кезінде де, ол аяқталғаннан кейін де жария етпеуі тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 1040 бірлескен бұйрығына
және Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2019 жылғы 4 наурыздағы
№ 3-НҚ нормативтiк қаулысына
2-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына салық төлеушінің (салық агентінің) жазбаша рұқсатын алмастан салықтық құпияны құрайтын салық төлеуші (салық агенті) туралы ұсынатын мәліметтер тізбесі
Ескерту. Тізбе жаңа редакцияда – ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 17.02.2023 № 5-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 13.03.2023 № 271 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығымен; өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 08.11.2024 № 758 бұйрығы және ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 08.11.2024 № 14-НҚ бірлескен нормативтік қаулысымен.
Салықтық құпияны құрайтын мәліметтердің атауы
1.
Салық төлеушілердің дербес шоттары және олар бойынша деректер
2.
Салық төлеушілердің салық нысандары және олар бойынша деректер
3.
Қазақстан Республикасының салық және өзге де заңнамаларының нормаларын салық төлеушiлердің орындауын салықтық бақылау нәтижелерi туралы мәлiметтер
4.
Мемлекеттiк салық төлеушiлер дерекқорынан мәлiметтер
5.
Салық төлеушiлер бойынша салықты, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді, өсiмпұлдар мен айыппұлдарды есепке жатқызу және қайтару туралы мәлiметтер
6.
Салық төлеушiлер бойынша мерзiмiнде орындалмаған салықтық мiндеттеменiң орындалуын қамтамасыз ету тәсiлдерi туралы мәлiметтер
7.
Салық төлеушiге қолданылған салықтық берешекті мәжбүрлеп өндіру шаралары туралы мәлiметтер
8.
Салықтық тексеру нәтижелерiне және лауазымды адамдардың әрекеттерiне (әрекетсiздiктеріне) шағымдану туралы деректер
9.
Салық төлеушілер және салық салынатын объектілер, сондай-ақ салық төлеушілер жүзеге асырған операциялар бойынша мәліметтер ұсынатын уәкілетті органдардың ақпараты
10.
Салықтарды және айыппұл санкцияларын есептен шығару (есептен шығару туралы заң және мемлекеттік органдардың актілері қабылданғаннан кейінгі өсімпұлдар мен айыппұлдар) туралы мәліметтер
11.
Салық төлеушiлердiң салық есептілігі негiзінде қалыптастырылған талдамалық есептер
12.
Электрондық шот-фактуралардан мәліметтер:
өнім берушінің деректемелері;
алушының деректемелері;
жүк жөнелтушінің және жүк алушының деректемелері;
тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер, оның ішінде, тауардың атауы, шығарылған жерінің белгісі, Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметі тауар номенклатурасының коды, өлшем бірлігі, саны, бағасы, құны, акциз, қосымша құн салығы, кедендік декларацияға сілтеме (импорт кезінде), айналым жасалған күн.

Глава 2. Порядок представления Сведений
3. Высшая аудиторская палата, ревизионные комиссии утверждают перечень должностных лиц, имеющих доступ к сведениям, составляющим налоговую тайну.
4. Передача Сведений осуществляется одним из следующих способов:
1) на бумажных носителях;
2) на электронных носителях;
3) посредством Единой транспортной среды государственных органов при наличии информационного взаимодействия между информационными системами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и Высшей аудиторской палаты, а также системы электронного документооборота.
5. Органы государственных доходов в срок, не превышающий 10 (десять) рабочих дней со дня получения запроса Высшей аудиторской палаты, ревизионной комиссии, передают им Сведения, если такая информация необходима указанным органам для выполнения задач и осуществления функций, возложенных на них законодательством Республики Казахстан, в порядке и с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан по защите государственной, коммерческой, банковской, налоговой и иной охраняемой законами тайны (секретов), а также другой конфиденциальной информации, международных договоров Республики Казахстан.
6. Получатель Сведений обеспечивает конфиденциальность информации, полученной в рамках настоящих Правил.
7. Информация, полученная должностными лицами органов государственных доходов, должностными лицами иных государственных органов или организаций Республики Казахстан, от органов государственных доходов либо иных уполномоченных органов, предусмотренная в пункте 2 настоящих Правил, не подлежит распространению как в период исполнения ими своих обязанностей, так и после завершения их выполнения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Информация, предусмотренная в пункте 2 настоящих Правил, также не подлежит разглашению специалистами, привлеченными к проведению таможенного контроля, как при исполнении ими своих обязанностей при проведении таможенного контроля, так и после его завершения.
Приложение 2
к совместному приказу Министра
финансов Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 1040 и
нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением республиканского бюджета
от 4 марта 2019 года № 3-НҚ
Перечень
представляемых органами государственных доходов уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля сведений о налогоплательщике (налоговом агенте), составляющих налоговую тайну, без получения письменного разрешения налогоплательщика (налогового агента)
Сноска. Приложение 2 - в редакции cовместного нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 17.02.2023 № 5-НҚ и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 13.03.2023 № 271; с изменением, внесенным совместным приказом Министра финансов РК от 08.11.2024 № 758 и нормативное постановление Высшей аудиторской палаты РК от 08.11.2024 № 14-НҚ.
Наименование сведений, составляющих налоговую тайну
1.
Лицевые счета налогоплательщиков и данные по ним
2.
Налоговые формы налогоплательщиков и данные по ним
3.
Сведения о результатах налогового контроля за исполнением налогоплательщиками норм налогового и иного законодательства Республики Казахстан
4.
Сведения из государственной базы данных налогоплательщиков
5.
Сведения о зачетах и возвратах налогов, других обязательных платежей в бюджет, пеней и штрафов по налогоплательщикам
6.
Сведения о способах обеспечения исполнения, не выполненного в срок налогового обязательства по налогоплательщикам
7.
Сведения о мерах принудительного взыскания налоговой задолженности, примененных к налогоплательщику
8.
Данные об обжаловании результатов налоговой проверки и действий (бездействий) должностных лиц
9.
Информация уполномоченных органов, предоставляющих сведения по налогоплательщикам и объектам налогообложения, а также операциям, осуществленным налогоплательщиками
10.
Информация о списании налогов и штрафных санкций (пени и штрафов после принятых законов и актов государственных органов о списании)
11.
Аналитические отчеты, сформированные на основании налоговой отчетности налогоплательщиков
12.
Сведения из электронного счета-фактуры:
реквизиты поставщика;
реквизиты получателя;
реквизиты грузоотправителя и грузополучателя;
данные по товарам, работам, услугам, в том числе наименование, признак происхождения товара, код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, единица измерения, количество, цена, стоимость, акциз, налог на добавленную стоимость, ссылка на таможенную декларацию (при импорте), дата совершения оборота