Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Алматы облысы бойынша департаменті туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2020 жылғы 10 сәуірдегі № 239-қа бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2022 жылғы 16 шiлдедегi № 281-қа бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 16.07.2022 № 281-қа (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 13 наурыздағы № 282 Жарлығының 7-тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 10 желтоқсандағы № 282 Жарлығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі туралы Ережесінің 18-тармағының 9) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Алматы облысы бойынша департаменті туралы ереже бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі "Шығыс" өңірлік басқармасының бастығы заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің аумақтық органдарында тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Заңнамалық және құқықтық ақпараттар институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ресми интернет-ресурсына орналастырылуын;
4) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "Шығыс" өңірлік басқармасы" Республикалық мемлекеттік мекемесіне қосылу кезінде өз қызметін тоқтатқан заңды тұлғалар Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінен алынып тасталуын қамтамасыз етсін.

Об утверждении Положения о Департаменте Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Алматинской области
Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – директора Пограничной службы от 10 апреля 2020 года № 239-қа. Утратил силу приказом заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – директора Пограничной службы от 16 июля 2022 года № 281-қа.
Сноска. Утратил силу приказом заместителя Председателя Комитета национальной безопасности РК – директора Пограничной службы от 16.07.2022 № 281-қа. (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 7 Указа Президента Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 282 "О некоторых вопросах Комитета национальной безопасности Республики Казахстан", а также подпунктом 9) пункта 18 Положения о Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года № 282, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Алматинской области.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы согласно приложению 1 к настоящему приказу.
3. Начальнику Регионального управления "Шығыс" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в территориальных органах Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
4) исключение из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров юридических лиц, прекративших свою деятельность при присоединении к республиканскому государственному учреждению "Региональное управление "Шығыс" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" согласно приложению 2 к настоящему приказу.

4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
6. Осы бұйрықпен Шекара қызметінің мүдделі тұлғаларының тиісті бөлігі таныстырылсын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының орынбасары –
Шекара қызметінің
директоры генерал-майор Д. Ділманов
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті
Төрағасының орынбасары –
Шекара қызметі директорының
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 239-қа бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Алматы облысы бойынша департаменті туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Алматы облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Шекара қызметінің департаменті) Мемлекеттік шекараның тұтастығын және қол сұғылмаушылығын қамтамасыз ету, шекаралық кеңістікте заңдылық пен белгіленген тәртіпті ұстап тұру мақсатында құрлықта, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын (бұдан әрі – Мемлекеттік шекара) қорғауды және күзетуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әскери басқарудың жедел органы және аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Шекара қызметінің департаменті өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының бұйрықтарын, осы ережені, сондай-ақ өзге де нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.
3. Шекара қызметінің департаменті мемлекеттік тілде нақты және шартты атауы, мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында есепшоттары бар республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады.
4. Шекара қызметінің департаменті азаматтық-құқықтық қатынастарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес түседі.
5. Шекара қызметінің департаменті, егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Шекара қызметінің департаменті өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шекара қызметінің департаменті бастығының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
6. С настоящим приказом ознакомить заинтересованных лиц Пограничной службы, в части касающейся.
Заместитель Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан – Директор
Пограничной службы генерал-майор
Д. Дильманов
Утверждено
приказом заместителя
Председателя
Комитета национальной
безопасности
Республики Казахстан –
Директора
Пограничной службы
от 10 апреля 2020 года № 239-па
Положение о Департаменте Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Алматинской области
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Алматинской области (далее – Департамент Пограничной службы) является оперативным органом военного управления и территориальным подразделением Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, осуществляющим защиту и охрану Государственной границы Республики Казахстан (далее - Государственная граница) в целях обеспечения целостности и неприкосновенности Государственной границы, поддержания законности и установленного порядка в пограничном пространстве.
2. Департамент Пограничной службы осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, приказами Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы, настоящим Положением, а также иными нормативными правовыми актами.
3. Департамент Пограничной службы является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы, действительное и условное наименования на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Департамент Пограничной службы вступает в гражданско-правовые отношения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Департамент Пограничной службы имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент Пограничной службы по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента Пограничной службы и иными актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

14. Құқықтары мен міндеттері.
Шекара қызметінің департаменті өз құзіреті шегінде:
1) Мемлекеттік шекарадан өтуді өзгертудің, Қазақстан Республикасының аумағын игерудің кез келген әрекеттерінің жолын кесуге;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық органдарымен бірлесіп Мемлекеттік шекараны күзетуді жедел қамтамасыз ету бойынша жыл сайынғы өкімді әзірлеуге;
3) Мемлекеттік шекараны күзетуді жедел қамтамасыз етудің мақсаттарына жету үшін жағдайларын жасауға, қолдауға және дамытуға;
4) Мемлекеттік шекараны күзетуді жедел қамтамасыз ету саласында қарсыбарлау, барлау, жедел-іздестіру қызметін ұйымдастыруға және жүзеге асыруға;
5) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шаралар қолдануға;
6) өз құзіреті шегінде Қазақстан Республикасының қорғанысы бойынша міндеттерді шешуге, сондай-ақ төтенше немесе әскери жағдай режимдерін қамтамасыз етуге қатысуға;
7) Қазақстан Республикасының аумағына қарумен басып кіруге тойтарыс беруге, Мемлекеттік шекарада қарумен жасалатын және өзге де арандатушылықтардың жолын кесуге, халықты, мемлекеттік және жеке меншікті аталған қылмыстық қол сұғушылықтардан қорғауға;
8) адамдардың және көлік құралдарының белгіленген өткізу пункттерінен немесе Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындардан тыс жерде Мемлекеттік шекараны кесіп өту, сондай-ақ өткізу пункттерінде немесе Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда заңсыз кесіп өту әрекеттерінің алдын алуға және жолын кесуге, Мемлекеттік шекараны бұзушыларды және шекаралық кеңістікте өзге де құқық бұзушыларды анықтауға және ұстауға;
9) тиісінше ресімделген құжаттар болған кезде және белгіленген бақылау түрлерінен өткен кезде адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды өткізуді белгіленген тәртіппен жүзеге асыруға;
10) төмендегі мәселелер бойынша Мемлекеттік шекара режимінің сақталуын қамтамасыз етуге:
Мемлекеттік шекараны күтіп ұстау;
Мемлекеттік шекараны кесіп өту;
Мемлекеттік шекара арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды өткізу;
шекаралық белдеуге кіру, онда уақытша болу, тұру, жүріп-тұру және шекаралық белдеудің үстінен ұшуды жүзеге асыру;
шаруашылық, кәсіпшілік немесе өзге де қызметті жүргізу, қоғамдық-саяси, мәдени немесе өзге де іс-шараларды жүргізу;
шекарадағы тосын оқиғаларды шешу.
Төмендегі мәселе бойынша өткізу пункттері режимінің сақталуын қамтамасыз етуге;
өткізу пункттеріне кіру, онда уақытша болу, жүріп-тұру және шығу, олардың шінде адамдарды, көлік құралдарын, кіргізу, болу, ауыстыру, жүктер мен тауарларды шығару тәртібі;
төмендегі мәселе бойынша шекара режимінің сақталуын қамтамасыз етуге;
шекаралық аймаққа кірудің, онда уақытша болудың, тұрудың немесе орын ауыстырудың, қоғамдық-саяси, мәдени немесе өзге де іс-шараларды өткізудің тәртібі;
11) шекаралық режимнің, аумақтық сулар (теңіз), ішкі сулар режимінің, континеттік қайраң режимінің сақталуын дербес немесе уәкілетті органдармен бірлесіп бақылауға, шекаралық аймаққа кіретін орындарда бақылау бекеттерінің қызметін ұйымдастыруға;
12) өз құзыреті шегінде құқық бұзушылықтардың профилактикасын жүзеге асыруға;
13) Мемлекеттiк шекара арқылы жүретін адамдардың Қазақстан Республикасына кіруге немесе Қазақстан Республикасынан шығуға құқық беретiн құжаттарын тексеруге, оларға тиiстi белгiлер соғуға, мұндай құжаттарды уақытша алып қоюға, сондай-ақ жарамсыз құжаттарды алып қоюға;
14) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасына кіруге рұқсат етілмеген шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ айыппұл салу туралы сот шешімдерін және уәкілетті органдардың қаулыларын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімде орындамаған шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кіруін шектеуге;
15) шетелде немесе Қазақстан Республикасында болған кезеңде жеке басын куәландыратын құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен өзге де адамдардың жеке басы анықталғанға дейiн оларды өткізу пункттерінде және Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда қалдыра отырып, өткізбеуге;
16) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес адамдарды ұстауды және жеке тексеріп қарауды жүзеге асыруға;
17) шекаралық кеңістікте белгіленген режимдерді бұзуға жол берген көлік құралдарын тоқтатуға, қарап тексеруге және ұстауға, құқық бұзушылық мән-жайларын анықтау үшін оларды Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі бөлімшелерінің қарауына жеткізуге (айдауылмен жеткізуге);
18) Қазақстан Республикасына әкелуге немесе Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған, Мемлекеттік шекара арқылы өткізілетін жарылғыш, уландырғыш, радиоактивті, есірткі заттарды, қаруды, оқ-дәрілерді, өзге де жүктер мен тауарларды, сондай-ақ контрабандалық жолмен өткізілетін жүктер мен тауарларды белгіленген тәртіппен дербес немесе уәкілетті органдармен бірлесіп ұстауға және алып қоюға;
19) шекаралық кеңістікте азаматтарды, табиғи ресурстарды және қоршаған ортаны қорғауда Қазақстан Республикасының құқық қорғау және табиғат қорғау органдарына жәрдем көрсетуге;
20) шекаралық кеңістікте байланыс және коммуникациялар желісін сақтауды қамтамасыз етуге;
21) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқықбұзушылық туралы заңнамасына сәйкес Шекара қызметінің қарауына жатқызылған әкімшілік құқықбұзушылық істер бойынша хаттамалар жасауға және іс жүргізуге;

14. Департамент Пограничной службы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции на территории Алматинской области осуществляет следующие функции:
1) обеспечивает выполнение обязательств, вытекающих из международных договоров и межправительственных соглашений Республики Казахстан о Государственной границе;
2) реализует пограничную политику;
3) обеспечивает постоянную готовность Департамента Пограничной службы и его структурных подразделений к переводу в различные степени боевой и оперативно-служебной готовности;
4) организует несение боевого дежурства и боевой службы;
5) проводит мероприятия по обеспечению повышения качества боевой подготовки структурных подразделений;
6) присваивает, снижает или подтверждает классную квалификацию специалистам;
7) участвует в работе по совершенствованию методов подготовки и применения специалистов в охране Государственной границы;
8) в установленном порядке осуществляет взаимодействие с государственными органами;
9) осуществляет руководство и обеспечивает согласованность действий структурных подразделений Департамента Пограничной службы, оказывает им практическую и методическую помощь;
10) принимает участие в реализации государственных и иных программ, касающихся обеспечения безопасности личности, общества и государства на Государственной границе;
11) установленным порядком вносит организационно-штатные предложения;
12) осуществляет воспитательную, идеологическую (патриотическую) и кадровую работу Департамента Пограничной службы;
13) организует и осуществляет работу по укреплению воинской дисциплины, правопорядка, профилактике правонарушений, сплочению воинских коллективов, обеспечению безопасных условий воинской службы;
14) организует социально-правовую работу с кадровым составом Департамента Пограничной службы и обеспечивает социальные и правовые гарантии военнослужащим, членам их семей;
15) осуществляет расстановку кадров и присвоение воинских званий, вносит на рассмотрение заместителю Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директору Пограничной службы предложения по назначению на должности и присвоению воинских званий согласно номенклатуре;
16) организует комплектование Департамента Пограничной службы личным составом и прием работников;
17) организует профессиональную подготовку кадров и осуществляет контроль за качеством ее проведения;
18) осуществляет планирование и боевое, техническое, тыловое, финансовое, кадровое, информационное, медицинское и другие виды обеспечения, включая расквартирование структурных подразделений Департамента Пограничной службы;
19) обеспечивает целевое использование бюджетных средств;
20) вырабатывает и принимает меры по обеспечению противопожарной защиты объектов Департамента Пограничной службы и его структурных подразделений;
21) выполняет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Права и обязанности.
Департамент Пограничной службы в пределах своей компетенции обязан:
1) пресекать любые попытки изменения прохождения Государственной границы, освоения территории Республики Казахстан;
2) совместно с территориальными органами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан разрабатывать ежегодное распоряжение по оперативному обеспечению охраны Государственной границы;
3) создавать, поддерживать и развивать условия для достижения целей оперативного обеспечения охраны Государственной границы;
4) организовывать и осуществлять контрразведывательную, разведывательную, оперативно-розыскную деятельность в области оперативного обеспечения охраны Государственной границы;
5) принимать меры по обеспечению собственной безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) участвовать в пределах своей компетенции в решении задач по обороне Республики Казахстан, а также обеспечении режимов чрезвычайного или военного положений;
7) отражать вооруженное вторжение на территорию Республики Казахстан, пресекать вооруженные и иные провокации на Государственной границе, защищать от указанных преступных посягательств население, государственную и частную собственность;
8) предупреждать и пресекать попытки пересечения Государственной границы лицами и транспортными средствами вне установленных пунктов пропуска или иных мест, где осуществляется пропуск через Государственную границу, а также незаконного пересечения в пунктах пропуска или иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу, выявлять и задерживать нарушителей Государственной границы и иных правонарушителей в пограничном пространстве;
9) осуществлять в установленном порядке при наличии надлежаще оформленных документов и прохождении установленных видов контроля пропуск лиц, транспортных средств, грузов и товаров в пунктах пропуска или иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу;
10) обеспечивать соблюдение:
режима Государственной границы по вопросам:
содержания Государственной границы;
пересечения Государственной границы;
пропуска лиц, транспортных средств, грузов и товаров через Государственную границу;
въезда, временного пребывания, проживания, передвижения в пограничной полосе и осуществления полетов над пограничной полосой;
ведения хозяйственной, промысловой или иной деятельности, проведения общественно-политических, культурных или иных мероприятий;
разрешения пограничных инцидентов;
режима в пунктах пропуска по вопросам:
порядка въезда в пункты пропуска, пребывания, передвижения и выезда из них лиц, транспортных средств, ввоза, нахождения, перемещения, вывоза грузов и товаров;
пограничного режима по вопросам:
порядка въезда, временного пребывания, проживания или передвижения, проведения общественно-политических, культурных или иных мероприятий в пограничной зоне;
11) контролировать самостоятельно или совместно с уполномоченными органами соблюдение пограничного режима, организовывать службу контрольных постов в местах въезда в пограничную зону;
12) осуществлять профилактику правонарушений в пределах своей компетенции;
13) проверять у лиц, следующих через Государственную границу, документы на право въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан, делать в них соответствующие отметки, временно изымать такие документы, а также изымать недействительные документы;
14) исполнять ограничения на въезд иностранцев и лиц без гражданства, которым в соответствии с законами Республики Казахстан не разрешен въезд в Республику Казахстан, а также иностранцев и лиц без гражданства, не исполнивших в установленный законодательными актами Республики Казахстан срок судебные решения и постановления уполномоченных органов о наложении штрафа;
15) не пропускать с оставлением в пунктах пропуска и иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу, граждан Республики Казахстан и иных лиц, утративших документы, удостоверяющие личность, в период пребывания за границей или в Республике Казахстан, до установления их личности;
16) осуществлять задержание и личный досмотр лиц в соответствии с законами Республики Казахстан;
17) останавливать, осматривать и задерживать транспортные средства, допустившие нарушение установленных режимов в пограничном пространстве, доставлять (конвоировать) их в расположение структурных подразделений для выяснения обстоятельств правонарушения;
18) задерживать и изымать в установленном порядке самостоятельно или совместно с уполномоченными органами перемещаемые через Государственную границу взрывчатые, отравляющие, радиоактивные, наркотические вещества, оружие, боеприпасы, иные грузы и товары, запрещенные к ввозу в Республику Казахстан или вывозу из Республики Казахстан, а также грузы и товары, перемещаемые контрабандным путем;
19) оказывать содействие правоохранительным и природоохранным органам Республики Казахстан в защите граждан, природных ресурсов и окружающей среды в пограничном пространстве;
20) обеспечивать сохранность линий связи и коммуникаций в пограничном пространстве;
21) составлять протоколы и вести производство по делам об административных правонарушениях, отнесенных к ведению Пограничной службы в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;

22) Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес Шекара қызметінің қарауына жатқызылған істер бойынша анықтау жүргізуге;
23) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
Шекара қызметінің департаменті жүктелген міндеттерді шешу және функцияларды орындау үшін заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) қажетті инженерлік-техникалық құралдарды, құрылыстар мен бөгеуіштерді салуға және орнатуға;
2) Мемлекеттік шекараны межелеуге, шегендеуге және қайта шегендеуге, шектес мемлекеттермен Мемлекеттік шекара режимін белгілеу мақсатында қажетті құжаттар мен материалдарды әзірлеуге қатысуға;
3) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде шет мемлекеттердің шекаралық органдарымен Мемлекеттік шекараны қорғауда өзара іс-қимылды жүзеге асыруға;
4) құрылымдық бөлімшелердің шекара өкілдері қызметіне басшылықты жүзеге асыруға;
5) Мемлекеттік шекараны қорғауға қатысатын немесе Мемлекеттік шекараны қорғау мүдделерін қозғайтын қызметті жүзеге асыратын өз күштері мен уәкілетті тұлғалардың өзара іс-қимыл жасауын ұйымдастыруға;
6) өзінің құзіреті шегінде мемлекеттік органдарға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға шекаралық кеңістікте құқық бұзушылық жасауға ықпал ететін немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік қызметі Шекара қызметінің іс-әрекетіне кедергі келтіретін себептер мен жағдайларды жою туралы орындалуы міндетті ұсынуларды енгізуге; 7) кез келген жергілікті жер учаскелерінде, оның ішінде ерекше қорғалатын аумақтарда және табиғат қорғау аймақтарында болуға (шекаралық нарядтарды орналастыруға), сондай-ақ қызметтік міндеттерді атқару кезінде олар арқылы жүріп-тұруға, жер учаскелерінің меншік иелерінен (жалға алушылардан) шекаралық нарядтардың жүріп-тұруына арналған орындарды бөлуді, қоршалымдар арқылы өтетін немесе өзге де кедергілер арқылы өтетін жерлерді жабдықтауды және тиісті түрде күтіп-ұстауды талап етуге;
8) Шекара қызметі департаменті жауапты белдеуінде байланыс және коммуникация желілерін пайдалануға, техника мен қару-жарақты орналастыруға және пайдалануға;
9) міндеттерді орындау үшін уәкілетті органдардан, ұйымдардан және қоғамдық бірлестіктерден қажетті ақпаратты сұратуға және өтеусіз алуға;
10) Мемлекеттік шекараны қорғау саласындағы міндеттерді шешуге азаматтарды ерікті жасақтар құрамында, Шекара қызметінің штаттан тыс қызметкерлері ретінде және өзге де нысандарда ерікті негізде тартуға, Мемлекеттік шекараны қорғау кезінде көзге түскен азаматтарды көтермелеуге және қойылатын талаптарға сай келетін адамдарды арнаулы әскери оқу орындарына түсу үшін ұсыным жасауға;
11) Қазақстан Республикасының халқына құқықтық тәрбие беруге қатысуға, шекаралық кеңістікте құқық бұзушылықтардың алдын алуға бағытталған профилактикалық шараларды жүргізуге, құқық бұзушылықтар, құқық бұзушыларды іздестіру туралы халықты хабарландыру үшін және өзге де мақсаттарда бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалануға;
12) "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қару-жарақ пен әскери техниканы, арнайы құралдарды, қызметтік жануарларды және дене күшін қолдануға;
13) шекаралық кеңістікте жасалған немесе дайындалып жатқан құқық бұзушылықтар туралы мәлімдемелерді немесе хабарламаларды қарауға, оларды тіркеуге және олар бойынша тиісті шаралар қолдануға;
14) Мемлекеттік шекараны қорғау жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ететін мамандандырылған есепке алуды және ақпараттық жүйелерді құруға және пайдалануға;
15) Мемлекеттік шекараны қорғау және күзету саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижедерін енгізуді қамтамасыз етуге;
16) Мемлекеттік шекараны қорғауға қатысатын әскери қызметшілердің киім нысаны мен жарақтарды айқындауға;
17) мемлекеттік бақылау органдарымен бірлесіп, Мемлекеттік шекара арқылы өткізілетін көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды белгіленген тәртіппен тексеріп қарауды жүзеге асыруға;
18) көлік құралдарымен ілесіп жүруге және оларда шекаралық нарядтарды орналастыруға;
19) құқық бұзушылардың ізіне түсу кезінде азаматтардың тұрғын және тұрғын емес үй-жайларына, ұйымдардың аумақтары мен үй-жайларына кедергісіз (қажет болғанда жабатын құрылғыларды істен шығара отырып) тәуліктің кез келген уақытында кіруге, сондай-ақ (жиырма төрт сағат ішінде тиісті прокурорды кейіннен хабардар ете отырып) оларды қарап тексеруге;
20) шекаралық іздеулер мен операцияларды, өзге де іздестіру іс-әрекеттерін жүргізу кезінде бақылау бекеттерін өз бетінше орнатуға, адамдар мен көлік құралдарының қозғалысын уақытша шектеуге немесе оған тыйым салуға, азаматтарды жергілікті жердің жекелеген учаскелеріне жібермеуге, адамдардың өмірі мен денсаулығын қорғау мақсатында олардың сонда қалуын немесе осы учаскелерді тастап шығуын міндеттеуге;
21) Қазақстан Республикасының қауіпсіздігіне қатер төнген кезде Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы және өзге де уәкілетті органдарын хабардар ете отырып, қорғаныс мақсатындағы жұмыстарды, халықаралық міндеттемелерді орындау мен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде туындаған салдарларды жоюға байланысты жұмыстарды қоспағанда, шекаралық белдеуде әртүрлі жұмыстарды жүргізуді уақытша шектеуге;

22) в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан вести дознание по делам, отнесенным к ведению Пограничной службы;
23) исполнять иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Департамент Пограничной службы для решения возложенных задач и выполнения функций в установленном законодательством порядке имеет право:
1) возводить и устанавливать необходимые инженерно-технические средства, сооружения и заграждения;
2) участвовать в демаркации и редемаркации Государственной границы, разработке необходимых документов и материалов с целью установления режима Государственной границы с сопредельными государствами;
3) на основе международных договоров Республики Казахстан осуществлять взаимодействие в защите Государственной границы с пограничными органами иностранных государств;
4) осуществлять руководство деятельностью пограничных представителей структурных подразделений;
5) организовывать взаимодействие своих сил и уполномоченных лиц, участвующих в защите Государственной границы или осуществляющих деятельность затрагивающую интересы защиты Государственной границы;
6) вносить в пределах своих полномочий в государственные органы, общественные объединения, организации обязательные к исполнению представления об устранении причин и условий, способствующих совершению правонарушений в пограничном пространстве или препятствующих деятельности Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
7) находиться на любых участках местности (располагать пограничные наряды), в том числе на территориях особо охраняемых и природоохранных зон, а также передвигаться по ним при исполнении служебных обязанностей, требовать от собственников (арендаторов) земельных участков выделения мест для передвижения пограничных нарядов, оборудования и содержания в надлежащем состоянии проходов через ограждения или переходов через другие препятствия;
8) использовать линии связи и коммуникаций, размещать и использовать технику и вооружение в полосе ответственности Департамента Пограничной службы;
9) запрашивать и получать безвозмездно от уполномоченных органов, организаций и общественных объединений информацию, необходимую для исполнения обязанностей;
10) привлекать на добровольной основе к решению задач в области защиты Государственной границы граждан в составе добровольных дружин, в качестве внештатных сотрудников Пограничной службы и иных формах, поощрять граждан, отличившихся при защите Государственной границы и рекомендовать лиц, отвечающих предъявляемым требованиям, для поступления в военные специальные учебные заведения;
11) участвовать в правовом воспитании населения Республики Казахстан, проводить профилактические мероприятия, направленные на предупреждение правонарушений в пограничном пространстве, использовать средства массовой информации для информирования населения о правонарушениях, розыске правонарушителей и в иных целях;
12) применять вооружение и военную технику, специальные средства, служебных животных и физическую силу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной границе Республики Казахстан";
13) рассматривать заявления или сообщения о совершенных или готовящихся правонарушениях в пограничном пространстве, регистрировать их и принимать по ним соответствующие меры;
14) создавать и использовать специализированные учеты и информационные системы, обеспечивающие выполнение задач по защите Государственной границы;
15) обеспечить внедрение результатов научно-исследовательских работ в области защиты и охраны Государственной границы;
16) определять форму одежды и экипировку военнослужащих, участвующих в защите и охране Государственной границы;
17) осуществлять совместно с государственными контрольными органами в установленном порядке досмотр транспортных средств, грузов и товаров, перемещаемых через Государственную границу;
18) сопровождать транспортные средства и располагать на них пограничные наряды;
19) при преследовании правонарушителей беспрепятственно (при необходимости с повреждением запирающих устройств) в любое время суток входить в жилые и нежилые помещения граждан, на территорию и в помещения организаций, а также осматривать их (с последующим уведомлением в течение двадцати четырех часов соответствующего прокурора);
20) при проведении пограничных поисков и операций, иных розыскных действий самостоятельно устанавливать контрольные посты, временно ограничивать или запрещать движение лиц и транспортных средств, не допускать граждан на отдельные участки местности, обязывать их остаться там или покинуть эти участки в целях защиты здоровья и жизни людей;
21) при возникновении угрозы безопасности Республики Казахстан временно ограничивать с уведомлением местных исполнительных и иных уполномоченных органов Республики Казахстан производство различных работ в пограничной полосе, за исключением работ оборонного значения, работ, связанных с выполнением международных обязательств и ликвидацией последствий, возникших при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера;

22) қызметтік мақсаттарда коммуникация және байланыс құралдарын, ал Қазақстан Республикасының аумағына қарулы басып кіруге тойтарыс берген, Мемлекеттік шекарадағы заңсыз жаппай өтуге және өзге де арандатуларға кедергі келтірген, іздестіру іс-шараларын жүргізген, құқық бұзушылықтарды жасады деп күдік келтірілген адамдарды жеткізген кезде, ұйымдардың көлік құралдарын, ал қажет болған жағдайларда – Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен иелерінің талаптары бойынша кейіннен оларға шығындарды не келтірілген залалды өтей отырып, азаматтардың көлік құралдарын пайдалануға;
23) азаматтардан Мемлекеттік шекарада белгіленген тәртіпті сақтауды, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің іс-әрекетіне кедергі келтіретін құқыққа қайшы әрекеттерді тоқтатуды талап етуге, бұл талаптарды орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тиісті шараларды қолдануға;
24) шекаралық кеңістікте белгіленген режимді бұзушыларды Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әкімшілік ұстауға алынған адамдарды ұстау үшін арнайы жабдықталған үй-жайларында ұстауға;
25) Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес әкімшілік ұстауға алынған адамдарды тергеу изоляторларында, уақытша ұстау изоляторларында және ұстау үшін арнайы жабдықталған үй-жайларда орналастыруға;
26) шекаралық кеңістікте белгіленген режимдерді бұзудың өздеріне белгілі болған мән-жайлары туралы түсініктемелер алу мақсатында адамдарды құрылымдық бөлімшелеріне шақыруға;
27) өткізу пункттерінің балансында тұрған инженерлік-техникалық құрылыстарды, бөгеуіштерді, коммуникацияларды күтіп-ұстауды жүзеге асыруға, сондай-ақ пайдаланылатын жабдықтың пайдаланылуы мен сақталуын қамтамасыз етуге;
28) мемлекеттік кіріс органдары жоқ өткізу пункттерінде және Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда радиациялық бақылаудың техникалық құралдарын пайдалана отырып, автоматты немесе қолмен тексеру режимінде радиациялық бақылауды жүзеге асыруға;
29) құрамында радиоактивті заттар бар инспекциялық-тексеріп қарау кешендерінің пайдаланылуын ұйымдастыруды, сондай-ақ құрамында радиоактивті заттар бар немесе иондаушы сәуле өндірілетін радиоактивті заттармен, аспаптармен немесе аппаратурамен жұмыс істеген кезде ұлттық қауіпсіздік органдарында радиациялық қауіпсіздікті бақылауды жүзеге асыруға;
30) Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға құқығы бар.

22) использовать в служебных целях средства связи и коммуникаций, а при отражении вооруженных вторжений на территорию Республики Казахстан, воспрепятствовании незаконным массовым пересечениям и иным провокациям на Государственной границе, проведении поисковых мероприятий, доставлении лиц, подозреваемых в совершении правонарушений, – транспортные средства организаций, а в необходимых случаях – транспортные средства граждан с последующим возмещением расходов либо причиненного ущерба владельцам по их требованию в установленном законами Республики Казахстан порядке;
23) требовать от граждан соблюдения установленного на Государственной границе порядка, прекращения противоправных действий, препятствующих деятельности Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, в случае невыполнения этих требований принимать соответствующие меры, предусмотренные законами Республики Казахстан;
24) содержать нарушителей установленных в пограничном пространстве режимов в помещениях Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, специально оборудованных для содержания лиц, подвергнутых административному задержанию;
25) помещать в следственные изоляторы, изоляторы временного содержания и помещения, специально оборудованные для содержания лиц, подвергнутых административному задержанию лиц в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
26) приглашать лиц в структурные подразделения с целью получения от них объяснений об известных им обстоятельствах нарушения установленных режимов в пограничном пространстве;
27) осуществлять содержание находящихся на балансе пунктов пропуска инженерно-технических сооружений, заграждений, коммуникаций, а также обеспечивать эксплуатацию и сохранность используемого оборудования;
28) осуществлять радиационный контроль в пунктах пропуска и иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу, в которых отсутствуют органы государственных доходов, с использованием технических средств радиационного контроля в автоматическом или ручном режиме;
29) осуществлять организацию эксплуатации инспекционно-досмотровых комплексов, содержащих радиоактивные вещества, а также контроль радиационной безопасности в органах национальной безопасности при обращении с радиоактивными веществами, приборами или аппаратурой, в которых содержатся радиоактивные вещества или генерируется ионизирующее излучение;
30) осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

3-тарау. Шекара қызметі департаментінің қызметін ұйымдастыру
15. Шекара қызметі Департаментінің бастығы Шекара қызметі департаментінің қызметіне басшылық жасайды және Шекара қызметінің департаментіне жүктелген тапсырмалардың орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруына дербес жауап береді;
16. Шекара қызметі департаментінің бастығы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
17. Шекара қызметі департаменті бастығының орынбасарлары болады, оларды Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Шекара қызметі департаменті бастығының өкілеттілігі:
1) белгіленген тәртіппен Шекара қызметі департаментінің барлық жеке құрамының міндетті орындаулары үшін бұйрықтар шығару және нұсқаулар беру;
2) Шекара қызметі департаментінің құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекіту;
3) Шекара қызметі департаментінің әскери қызметшілерінің және құрылымдық бөлімшелердің басшыларының лауазымдық нұсқаулықтарын бекіту;
4) Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарымен сондай-ақ шет мемлекеттердің органдарымен өзара қарым-қатынаста Шекара қызметі департаментінің атынан өкілдік етуге, сотта және өзге де мемлекеттік органдарда Шекара қызметі департаментінің мүддесін білдіруге сенімхаттарға, шарттарға, келісімшарттарға қол қою;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Мемлекеттік шекарада, шекара кеңістігінде немесе шекаралық белдеуінде жүзеге асырылатын іс-қимылдарды шектеу немесе тоқтата тұру туралы шешімдер қабылдау;
6) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметінің директорына Шекара қызметі департаментінің құрылымдық бөлімшелерін құру, тарату, қайта ұйымдастыру және орындарын ауыстыру, сондай-ақ оның құрылымдары мен штаттары бойынша ұсыныстар әзірлеу;
7) өзінің құзіреті шегінде Шекара қызметінің департаментіне әскери қызметшілерді әскери қызметке қабылдау және әскери қызметтен шығару, лауазымға тағайындау және лауазымнан босату;
8) Шекара қызметі департаментінің әскери қызметшілері мен жұмысшыларын көтермелеу, материалдық көмек көрсету және тәртіптік жазаларды қолдану, сондай-ақ номенклатураға сәйкес әскери атақ беру мәселелерін белгіленген тәртіппен шешу;
9) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметінің директорына белгіленген тәртіппен әскери атақ берілетін кандидаттар, Шекара қызметі департаментінің әскери қызметшілері мен жұмысшыларын, сондай-ақ Мемлекеттік шекараны күзетуге қатысатын адамдарды ведомстволық наградалармен наградтау бойынша ұсыныстар енгізу;
10) Шекара қызметі департаментінің құрылымдық бөлімшелерінің жедел-қызметтік, жауынгерлік, әскери-техникалық, әкімшілік-құқықтық, қылмыстық іс жүргізу, шекаралық өкілдік және өзге де іс-қимылдарына тексеруді жүргізу;
11) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
Шекара қызметі департаменті бастығы болмаған жағдайда, оның өкілеттігін орындауды, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес оны ауыстыратын адам жүзеге асырады.
19. Шекара қызметі департаментінің бастығы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзінің орынбасарларының өкілеттігін айқындайды.
4-тарау. Шекара қызметі департаментінің мүлкі

Глава 3. Организация деятельности Департамента Пограничной службы
16. Руководство деятельностью Департамента Пограничной службы осуществляется начальником Департамента Пограничной службы, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент Пограничной службы задач и осуществление им своих функции.
17. Начальник Департамента Пограничной службы назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с нормативными правовыми актами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
18. Начальник Департамента Пограничной службы имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с нормативными правовыми актами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
19. Полномочия начальника Департамента Пограничной службы:
1) в установленном порядке издавать приказы и давать указания, обязательные для исполнения всем личным составом Департамента Пограничной службы;
2) утверждать положения о структурных подразделениях Департамента Пограничной службы;
3) утверждать должностные инструкции военнослужащих Департамента Пограничной службы и руководителей структурных подразделений;
4) представлять Департамент Пограничной службы во взаимоотношениях с государственными органами Республики Казахстан, а также органами иностранных государств, подписывать доверенности на представление интересов Департамента Пограничной службы в судебных и иных государственных органах, заключать контракты и договора;
5) принимать в соответствии с законодательством Республики Казахстан решения об ограничении или приостановлении деятельности, осуществляемой на Государственной границе, в пограничном пространстве или в пограничной полосе;
6) готовить предложения заместителю Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директору Пограничной службы по созданию, ликвидации, передислокации и реорганизации структурных подразделений Департамента Пограничной службы, а также по их структуре и штатам;
7) принимать на воинскую службу и увольнять с воинской службы, назначать на должности и освобождать от должностей военнослужащих Департамента Пограничной службы в пределах своей компетенции;
8) решать в установленном порядке вопросы поощрения, оказания материальной помощи и налагать дисциплинарные взыскания на военнослужащих и работников Департамента Пограничной службы, а также присваивать воинское звание согласно номенклатуре;
9) вносить предложения заместителю Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директору Пограничной службы по кандидатурам на присвоение воинских званий в установленном порядке, награждению военнослужащих и работников Департамента Пограничной службы, а также лиц, участвующих в защите Государственной границы, ведомственными наградами;
10) проводить проверки оперативно - служебной, боевой, военно-технической, административно-правовой, уголовно-процессуальной, погранпредставительской и иной деятельности структурных подразделений Департамента Пограничной службы;
11) осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий начальника Департамента Пограничной службы в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с нормативными правовыми актами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.

20. Шекара қызметінің департаменті заңнамаларда көзделген жағдайда сәйкес жедел басқару құқығында оқшауланған мүліктерге ие болуы мүмкін.
21. Шекара қызметі департаментінің мүлікі оның меншігіне берілген мүліктер есебінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған жеке қызметі нәтижесінде және өзге де көздерден алынған мүліктерден (ақшалай кірістерді қосқанда) құралады.
Шекара қызметінің департаментіне бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
22. Егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, Шекара қызметінің департаменті өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Шекара қызметінің департаментін қайта құру және тарату
23. Шекара қызметінің департаментін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Шекара қызметінің департаменті әскери басқарудың тактикалық органдары болып табылатын, басқармалардан, шекара басқармаларынан, шекаралық бақылау басқармасынан, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, инженерлік-техникалық қамтамасыз ету, кәсіби және техникалық дайындық бөлімдерінен (бөлімшелерінен), шекара бөлімдерінен (бөлімшелерінен), шекаралық бақылау бөлімдерінен (бөлімшелерінен), арнайы мақсаттағы мобильді іс – қимыл жасайтын топтардан, бөлімдерден (бөлімшелерден), бөлімдерден (бөлімшелерден), катерлерден және өзге де бөлімшелерден тұрады.
Шекара қызметі департаментінің қарамағындағы құрылымдық бөлімшелердің тізімі:
1) Шекара қызметі департаментінің Райымбек ауданы бойынша Шекара басқармасы, табылатын орны (орналасқан жері) - Алматы облысы, Ұйғыр ауданы, Шонжы ауылы, К. Исламов көшесі, индексі 041800;
2) Шекара қызметі департаментінің Панфилов ауданы бойынша Шекара басқармасы, табылатын орны (орналасқан жері) - Алматы облысы, Панфилов ауданы, Жаркент қаласы, Ш. Уәлиханов көшесі №1 үй, индексі 041305;
3) Шекара қызметі департаментінің Алакөл ауданы бойынша Шекара басқармасы, табылатын орны (орналасқан жері) - Алматы облысы, Алакөл ауданы, Үшарал қаласы, М. Дулепов көшесі №1 үй, индексі 040200;
4) Шекара қызметі департаментінің Қарасай ауданы бойынша Шекара басқармасы, табылатын орны (орналасқан жері) - Алматы облысы, Алматы қаласы, Түрксіб ауданы, Спасская көшесі №67 үй, индексі 050028;

20. Начальник Департамента Пограничной службы определяет полномочия своих заместителей в соответствии с нормативными правовыми актами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Департамента Пограничной службы
21. Департамент Пограничной службы может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
22. Имущество Департамента Пограничной службы формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Имущество, закрепленное за Департаментом Пограничной службы, относится к республиканской собственности.
23. Департамент Пограничной службы не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация Департамента Пограничной службы
24. Реорганизация и упразднение Департамента Пограничной службы осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Департамент Пограничной службы состоит из управлений, пограничных управлений, управления пограничного контроля, отделов (отделений) материально-технического снабжения, инженерно-технического обеспечения, профессиональной и технической подготовки, пограничных отделов (отделений), отделов (отделений) пограничного контроля, групп, отделов (отделений) мобильных действий специального назначения, отделов (отделений), катера и иных подразделений, которые являются тактическими органами военного управления.
Перечень структурных подразделений, находящихся в ведении Департамента Пограничной службы:
1) Пограничное управление по Райымбекскому району Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Алматинская область, Уйгурский район, село Чунджа, улица К. Исламова 1, индекс 041800;
2) Пограничное управление по Панфиловскому району Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Алматинская область, Панфиловский район, город Жаркент, улица Ш. Уалиханова 1, индекс 041301;
3) Пограничное управление по Алакольскому району Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Алматинская область, Алакольский район, город Ушарал, улица М.Дулепова 1, индекс 040200;
4) Пограничное управление по Карасайскому району Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Алматинская область, город Алматы, Турксибский район, улица Спасская 67, индекс 050028;

5) Шекара қызметі департаментінің "Қорғас" шекаралық бақылау басқармасы, табылатын орны (орналасқан жері) - Алматы облысы, Панфилов ауданы, Қорғас ауылы, индексі 041318;
6) Шекара қызметі департаментінің мамандарды кәсіби және техникалық дайындау бөлімі, табылатын орны (орналасқан жері) – Алматы облысы, Алматы қаласы, Наурызбай ауданы, Ақжар шағын ауданы, Дәулеткерей көшесі №178 үй, индексі 050027.
7) Шекара қызметі департаментінің Инженерлік – техникалық қамтамасыз ету бөлімі, табылатын орны (орналасқан жері) – Алматы облысы, Алматы қаласы, Түрксіб ауданы, Спасская көшесі №67 үй, индексі 050028;
8) Шекара қызметі департаментінің Материалдық – техникалық қамтамасыз ету бөлімі, табылатын орны (орналасқан жері) – Алматы облысы, Алматы қаласы, Түрксіб ауданы, Сүйінбай даңғылы №351 үй, индексі 050054.
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитеті
Төрағасының орынбасары –
Шекара қызметі директорының
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 239-қа бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының күші жойылды деп танылуға тиіс кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі "Шығыс" Өңірлік басқармасы" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015жылғы 10 қыркүйектегі № 582-қа бұйрығы.
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2021 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 581-қа бұйрығы.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2027 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 13 шілдедегі № 437-қа бұйрығы.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2091 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 577-қа бұйрығы.
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2088 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 282-қа бұйрығы.

5) Управление пограничного контроля "Қорғас" Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Алматинская область, Панфиловский район, село Хоргос, индекс 041318;
6) Отдел профессиональной и технической подготовки специалистов связи Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Алматинская область, Наурызбайский район, город Алматы, улица Даулеткерей 178, индекс 050027.
7) Отдел инженерно-технического обеспечения Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Алматинская область, город Алматы, Турксибский район, улица Спасская 67, индекс 050028;
8) Отдел материально-технического снабжения Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Алматинская область, город Алматы, Турксибский район, проспект Суюнбая 351, индекс 050054.
Приложение 1
к приказу заместителя
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан –
Директора Пограничной службы
от 10 апреля 2020 года № 239-па
Перечень некоторых приказов заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы, подлежащих признанию утратившими силу
1. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 582-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Региональное управление "Шығыс" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
2. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 581-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2021" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
3. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 13 июля 2015 года № 437-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2027" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
4. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 577-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2091" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
5. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 28 апреля 2016 года № 282-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2088" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".

6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2089 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 576-қа бұйрығы.
7. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2101 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 579-қа бұйрығы.
8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2458 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 284-қа бұйрығы.
9. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2484 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 578-қа бұйрығы.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2534 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 574-қа бұйрығы.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының орынбасары –
Шекара қызметі директорының
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 239-қа бұйрығына 2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "Шығыс" өңірлік басқармасы" Республикалық мемлекеттік мекемесіне қосылу кезінде өз қызметін тоқтатқан заңды тұлғалардың Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінен алынып тасталуы тиіс тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2021 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 000240006769.
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2027 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 000940004282.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2091 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 990640003248.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2088 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 080640002081.

6. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 576-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2089" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
7. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 579-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2101" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
8. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 28 апреля 2016 года № 284-па "Об утверждении Устава республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2458" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
9. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 578-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2484" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 574-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2534" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
Приложение 2
к приказу заместителя
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан –
Директора Пограничной службы
от 10 апреля 2020 года № 239-па
Перечень подлежащих исключению из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров юридических лиц, прекративших свою деятельность при присоединении к республиканскому государственному учреждению "Региональное управление "Шығыс" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан"
1. Бизнес-идентификационный номер 000240006769 Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2021" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
2. Бизнес-идентификационный номер 000940004282 Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2027" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
3. Бизнес-идентификационный номер 990640003248 Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2091" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан". 4. Бизнес-идентификационный номер 080640002081 Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2088" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".