Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2020 жылғы 10 сәуірдегі № 242-қа бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2022 жылғы 16 шiлдедегi № 287-қа бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 16.07.2022 № 287-қа (алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 13 наурыздағы № 282 Жарлығының 7-тармағына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 10 желтоқсандағы № 282 Жарлығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі туралы Ережесінің 18-тармағының 9) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті туралы ереже бекітілсін.
2. Осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі "Шығыс" өңірлік басқармасының бастығы заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің аумақтық органдарында тіркелуін;
2) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелген күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Заңнамалық және құқықтық ақпараттар институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ресми интернет-ресурсына орналастырылуын;
4) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "Батыс" өңірлік басқармасы" Республикалық мемлекеттік мекемесіне қосылу кезінде өз қызметін тоқтатқан заңды тұлғалар Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінен алынып тасталуын қамтамасыз етсін.

Об утверждении Положения о Департаменте Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Мангистауской области
Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – директора Пограничной службы от 10 апреля 2020 года № 242-қа. Утратил силу приказом заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – директора Пограничной службы от 16 июля 2022 года № 287-қа.
Сноска. Утратил силу приказом заместителя Председателя Комитета национальной безопасности РК – директора Пограничной службы от 16.07.2022 № 287-қа (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 7 Указа Президента Республики Казахстан от 13 марта 2020 года № 282 "О некоторых вопросах Комитета национальной безопасности Республики Казахстан", а также подпунктом 9) пункта 18 Положения о Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 10 декабря 1999 года № 282, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Мангистауской области.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы согласно приложению 1 к настоящему приказу.
3. Начальнику Регионального управления "Батыс" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в территориальных органах Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
4) исключение из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров юридических лиц, прекративших свою деятельность при присоединении к республиканскому государственному учреждению "Региональное управление "Батыс" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" согласно приложению 2 к настоящему приказу.

4. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
6. Осы бұйрықпен Шекара қызметінің мүдделі тұлғаларының тиісті бөлігі таныстырылсын.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының орынбасары –
Шекара қызметінің директоры
генерал-майор Д. Ділманов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының орынбасары –
Шекара қызметі директорының
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 242-қа бұйрығымен бекітілді
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті (бұдан әрі – Шекара қызметінің департаменті) Мемлекеттік шекараның тұтастығын және қол сұғылмаушылығын қамтамасыз ету, шекаралық кеңістікте заңдылық пен белгіленген тәртіпті ұстап тұру мақсатында құрлықта, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын (бұдан әрі – Мемлекеттік шекара) қорғауды және күзетуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әскери басқарудың жедел органы және аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. Шекара қызметінің департаменті өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының бұйрықтарын, осы ережені, сондай-ақ өзге де нормативтік құқықтық актілерді басшылыққа алады.
3. Шекара қызметінің департаменті мемлекеттік тілде нақты және шартты атауы, мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында есепшоттары бар республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады.
4. Шекара қызметінің департаменті азаматтық-құқықтық қатынастарға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес түседі.
5. Шекара қызметінің департаменті, егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттілік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
6. Шекара қызметінің департаменті өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Шекара қызметінің департаменті бастығының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
6. С настоящим приказом ознакомить заинтересованных лиц Пограничной службы, в части касающейся.
Заместитель Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан – Директор
Пограничной службы генерал-майор
Д. Дильманов
Утверждено
приказом заместителя
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан –
Директора Пограничной службы
от 10 апреля 2020 года № 242-па
Положение о Департаменте Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Мангистауской области
Глава 1. Общие положения
1. Департамент Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Мангистауской области (далее – Департамент Пограничной службы) является оперативным органом военного управления и территориальным подразделением Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, осуществляющим защиту и охрану Государственной границы Республики Казахстан (далее - Государственная граница) в целях обеспечения целостности и неприкосновенности Государственной границы, поддержания законности и установленного порядка в пограничном пространстве.
2. Департамент Пограничной службы осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, приказами Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы, настоящим Положением, а также иными нормативными правовыми актами.
3. Департамент Пограничной службы является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы, действительное и условное наименования на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
4. Департамент Пограничной службы вступает в гражданско-правовые отношения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Департамент Пограничной службы имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
6. Департамент Пограничной службы по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника Департамента Пограничной службы и иными актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.

7. Шекара қызметі департаментінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
8. Заңды мекен-жайы: Қазақстан Республикасы, Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, 2-ші шағын ауданы, 76 ғимарат, индекс 130000.
9. Департаменттің толық атауы – "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Шекара қызметі департаментінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Департаменттің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Шекара қызметінің департаментіне кәсіпкерлік субъектілерімен Шекара қызметі департаментінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Шекара қызметінің департаментіне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер мемлекеттік бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2-тарау. Шекара қызметі департаментінің негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
13. Маңғыстау облысы шегінде Шекара қызметі департаментінің негізгі міндеттері:
1) Мемлекеттік шекара туралы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарынан және үкіметаралық келісімдерден туындайтын міндеттемелерді орындау;
2) Мемлекеттік шекараның өтуін өзгертуге жол бермеу, сондай-ақ Мемлекеттік шекара режимін және өткізу пункттеріндегі режимді бұзушылықтардың алғышарттарын, белгілері мен фактілерін анықтау және олардың жолын кесу жөніндегі іс-шаралар кешенін өткізу;
3) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес Мемлекеттік шекараны қорғау бойынша іс-шараларды орындау үшін уәкілетті органдардың, ұйымдар мен азаматтардың күштері мен құралдарын тарту;
4) Қазақстан Республикасының қорғанысы мен ұлттық қауіпсіздігі міндеттерін шешуге қатысу;
5) Мемлекеттік шекарада және континенттік қайраңда Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерін қорғауға қатысу;
6) континенттік қайраң шегіндегі террористік көріністерге ден қояды;
7) Мемлекеттік шекара режимін және өткізу пункттеріндегі режимді қамтамасыз ету;
8) шекаралық аймақта, аумақтық суларда (теңізде), ішкі суларда және континенттік қайраңда белгіленген режимдердің сақталуын дербес немесе уәкілетті органдармен бірлесіп бақылауды жүзеге асыру;
9) шекаралық кеңістікте азаматтарды, табиғи ресурстарды және қоршаған ортаны қорғауда, Қазақстан Республикасы көші-қон заңнамасын сақтауда Қазақстан Республикасының құқық қорғау, табиғатты қорғау органдарына жәрдем көрсету;

7. Структура и лимит штатной численности Департамента Пограничной службы утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
8. Юридический адрес: Республика Казахстан, Мангистауская область, город Актау, 2 микрорайон, здание 76, индекс 130000.
9. Полное наименование государственного органа – республиканское государственное учреждение "Департамент Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по Мангистауской области".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Департамента Пограничной службы.
11. Финансирование деятельности Департамента Пограничной службы осуществляется из республиканского бюджета.
12. Департаменту Пограничной службы запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Департамента Пограничной службы.
Если Департаменту Пограничной службы законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета.
Глава 2. Основные задачи, функции, права и обязанности Департамента Пограничной службы
13. Основными задачами Департамента Пограничной службы в пределах Мангистауской области являются:
1) выполнение обязательств, вытекающих из международных договоров и межправительственных соглашений Республики Казахстан о Государственной границе;
2) проведение комплекса мероприятий по недопущению изменения прохождения Государственной границы, а также выявлению и пресечению предпосылок, признаков и фактов нарушений режима Государственной границы и режима в пунктах пропуска;
3) привлечение сил и средств уполномоченных органов, организаций и граждан для выполнения мероприятий по защите Государственной границы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) участие в решении задач обороны и национальной безопасности Республики Казахстан;
5) участие в защите экономических интересов Республики Казахстан на Государственной границе и континентальном шельфе;
6) реагирует на террористические проявления в пределах континентального шельфа;
7) обеспечение режима Государственной границы, режима в пунктах пропуска, пограничного режима, режима территориальных вод и внутренних вод;
8) осуществление контроля самостоятельно или совместно с уполномоченными органами за соблюдением установленных режимов в пограничном пространстве, территориальных водах (море), внутренних водах и на континентальном шельфе;
9) содействие правоохранительным, природоохранным органам Республики Казахстан в защите граждан, природных ресурсов и окружающей среды, соблюдении миграционного законодательства Республики Казахстан в пограничном пространстве;

10) құрылымдық бөлімшелердің инженерлік-техникалық қамтамасыз етілуін, материалдық-техникалық жабдықталуын ұйымдастыру;
11) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес айқындалған өзге де міндеттер болып табылады.
14. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте және өзінің құзіреті шегінде Шекара қызметінің департаменті Маңғыстау облысында төмендегідей функцияларды жүзеге асырады:
1) Мемлекеттік шекара туралы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарынан және үкіметаралық келісімдерінен туындайтын міндеттемелерді орындауды қамтамасыз етеді;
2) шекара саясатын іске асырады;
3) әр түрлі жауынгерлік және жедел-қызметтік әзірлікке өтуге Шекара қызметі департаментінің және оның құрылымдық бөлімшелерінің тұрақты әзірлігін қамтамасыз етеді;
4) жауынгерлік кезекшілікті және жауынгерлік қызметті атқаруды ұйымдастырады;
5) құрылымдық бөлімшелердегі жауынгерлік даярлық сапасын жоғарылатуды қамтамасыз ету жөнінде іс-шаралар өткізеді;
6) манандарға сыныптық біліктілікті береді, төмендетеді немесе растайды;
7) Мемлекеттік шекараны күзетуге мамандарды даярлау және қолдану әдістерін жетілдіру жөніндегі жұмыстарға қатысады;
8) белгіленген тәртіпте мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасауды жүзеге асырады;
9) Шекара қызметі департаментінің құрылымдық бөлімшелерінің іс-қимылына басшылықты жүзеге асырады және келісімділігін қамтамасыз етеді, оларға практикалық және әдістемелік көмек көрсетеді;
10) Мемлекеттік шекарада тұлғаның, қоғам мен мемлекеттің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысты мемлекеттік және өзге де бағдарламаларды әзірлеу мен орындауға қатысады;
11) ұйымдастыру-штаттық ұсынысты белгіленген тәртіппен еңгізеді;
12) Шекара қызметі департаментінің тәрбиелік, идеологиялық (патриоттық) және кадрлық жұмыстарды жүзеге асырады;
13) әскери тәртіп пен құқықтық тәртіпті нығайту, құқықбұзушылықты алдын алу, әскери ұжымдарды шоғырландыру, әскери қызметтің қауіпсіздік жағдайларын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
14) Шекара қызметі департаментінің кадрлары құрамымен әлеуметтік-құқықтық жұмыстарды ұйымдастырады және әскери қызметшілердің, олардың отбасы мүшелерінің әлеуметтік және құқықтық кепілдігін қамтамасыз етеді;
15) кадрларды орналастыруды және әскери атақтарды беруді жүзеге асырады, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметінің директорының қарауына номенклатураға сәйкес лауазымға тағайындау және әскери атақ беру бойынша ұсыныстар енгізеді;
16) Шекара қызметінің департаментін жеке құраммен жабдықтауды және жұмысшыларды қабылдауды ұйымдастырады;

10) организация инженерно-технического обеспечения, материально-технического снабжения структурных подразделений;
11) иные задачи, определяемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Департамент Пограничной службы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции на территории Мангистауской области осуществляет следующие функции:
1) обеспечивает выполнение обязательств, вытекающих из международных договоров и межправительственных соглашений Республики Казахстан о Государственной границе;
2) реализует пограничную политику;
3) обеспечивает постоянную готовность Департамента Пограничной службы и его структурных подразделений к переводу в различные степени боевой и оперативно-служебной готовности;
4) организует несение боевого дежурства и боевой службы;
5) проводит мероприятия по обеспечению повышения качества боевой подготовки структурных подразделений;
6) присваивает, снижает или подтверждает классную квалификацию специалистам;
7) участвует в работе по совершенствованию методов подготовки и применения специалистов в охране Государственной границы;
8) в установленном порядке осуществляет взаимодействие с государственными органами;
9) осуществляет руководство и обеспечивает согласованность действий структурных подразделений Департамента Пограничной службы, оказывает им практическую и методическую помощь;
10) принимает участие в реализации государственных и иных программ, касающихся обеспечения безопасности личности, общества и государства на Государственной границе;
11) установленным порядком вносит организационно-штатные предложения;
12) осуществляет воспитательную, идеологическую (патриотическую) и кадровую работу Департамента Пограничной службы;
13) организует и осуществляет работу по укреплению воинской дисциплины, правопорядка, профилактике правонарушений, сплочению воинских коллективов, обеспечению безопасных условий воинской службы;
14) организует социально-правовую работу с кадровым составом Департамента Пограничной службы и обеспечивает социальные и правовые гарантии военнослужащим, членам их семей;
15) осуществляет расстановку кадров и присвоение воинских званий, вносит на рассмотрение заместителю Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директору Пограничной службы предложения по назначению на должности и присвоению воинских званий согласно номенклатуре;
16) организует комплектование Департамента Пограничной службы личным составом и прием работников;

17) кадрлардың кәсіби даярлығын ұйымдастырады және оның жүргізілу сапасына бақылауды жүзеге асырады;
18) Шекара қызметі департаментінің құрылымдық бөлімшелерін пәтерге орналастыруды қоса алғанда, жоспарлауды және жауынгерлік, техникалық, тылдық, қаржылық, кадрлық, ақпараттық, медициналық және басқа да қамтамасыз ету түрлерін жүзеге асырады;
19) бюджеттік қаражатты мақсатты пайдалануды қамтамасыз етеді;
20) Шекара қызметі департаменті және оның құрылымдық бөлімшелері объектілерінің өртке қарсы қорғалуын қамтамасыз ету жөнінде шараларды әзірлейді және қабылдайды;
21) Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
15. Құқықтары мен міндеттері.
Шекара қызметінің департаменті өзінің құзіреттілігі шегінде:
1) Мемлекеттік шекарадан өтуді өзгертудің, Қазақстан Республикасының аумағын игерудің кез келген әрекеттерінің жолын кесуге;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің аумақтық органдарымен бірлесіп Мемлекеттік шекараны күзетуді жедел қамтамасыз ету бойынша жыл сайынғы өкімді әзірлеуге;
3) Мемлекеттік шекараны күзетуді жедел қамтамасыз етудің мақсаттарына жету үшін жағдайларын жасауға, қолдауға және дамытуға;
4) Мемлекеттік шекараны күзетуді жедел қамтамасыз ету саласында қарсыбарлау, барлау, жедел-іздестіру қызметін ұйымдастыруға және жүзеге асыруға;
5) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі шаралар қабылдауға;
6) өз құзіреті шегінде Қазақстан Республикасының қорғанысы бойынша міндеттерді шешуге, сондай-ақ төтенше немесе әскери жағдай режимдерін қамтамасыз етуге қатысуға;
7) Қазақстан Республикасының терроризмге қарсы күрес саласындағы заңнамалар талаптарын орындауға қатысуға. Терроризмге қарсы күрес жөніндегі теңіздік жедел штаб басшысының Шекара қызметі департаментінің бастығы болып табылады;
8) Қазақстан Республикасының аумағына қарумен басып кіруге тойтарыс беруге, Мемлекеттік шекарада қарумен жасалатын және өзге де арандатушылықтардың жолын кесуге, халықты, мемлекеттік және жеке меншікті аталған қылмыстық қол сұғушылықтардан қорғауға;
9) адамдардың және көлік құралдарының белгіленген өткізу пункттерінен немесе Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындардан тыс жерде Мемлекеттік шекараны кесіп өту, сондай-ақ өткізу пункттерінде немесе Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда заңсыз кесіп өту әрекеттерінің алдын алуға және жолын кесуге, Мемлекеттік шекараны бұзушыларды және шекаралық кеңістікте өзге де құқық бұзушыларды анықтауға және ұстауға;

17) организует профессиональную подготовку кадров и осуществляет контроль за качеством ее проведения;
18) осуществляет планирование, боевое, техническое, тыловое, финансовое, кадровое, информационное, медицинское и другие виды обеспечения, включая расквартирование структурных подразделений Департамента Пограничной службы;
19) обеспечивает целевое использование бюджетных средств;
20) вырабатывает и принимает меры по обеспечению противопожарной защиты объектов Департамента Пограничной службы и его структурных подразделений;
21) выполняет иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Права и обязанности.
Департамент Пограничной службы в пределах своей компетенции обязан:
1) пресекать любые попытки изменения прохождения Государственной границы, освоения территории Республики Казахстан;
2) совместно с территориальными органами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан разрабатывать ежегодное распоряжение по оперативному обеспечению охраны Государственной границы;
3) создавать, поддерживать и развивать условия для достижения целей оперативного обеспечения охраны Государственной границы;
4) организовывать и осуществлять контрразведывательную, разведывательную, оперативно-розыскную деятельность в области оперативного обеспечения охраны Государственной границы;
5) принимать меры по обеспечению собственной безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) участвовать в пределах своей компетенции в решении задач по обороне Республики Казахстан, а также обеспечении режимов чрезвычайного или военного положений;
7) участвовать в реализации требований законодательства Республики Казахстан в сфере противодействия терроризма. Начальник Департамента является руководителем морского оперативного штаба по борьбе с терроризмом;
8) отражать вооруженное вторжение на территорию Республики Казахстан, пресекать вооруженные и иные провокации на Государственной границе, защищать от указанных преступных посягательств население, государственную и частную собственность;
9) предупреждать и пресекать попытки пересечения Государственной границы лицами и транспортными средствами вне установленных пунктов пропуска или иных мест, где осуществляется пропуск через Государственную границу, а также незаконного пересечения в пунктах пропуска или иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу, выявлять и задерживать нарушителей Государственной границы и иных правонарушителей в пограничном пространстве;

10) тиісінше ресімделген құжаттар болған кезде және белгіленген бақылау түрлерінен өткен кезде адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды өткізуді белгіленген тәртіппен жүзеге асыруға;
11) төмендегідей мәселелер бойынша Мемлекеттік шекара режимінің сақталуын қамтамасыз етуге:
Мемлекеттік шекараны (Каспий теңізіндегі Мемлекеттік шекара учаскесін қоспағанда) күтіп ұстау;
Мемлекеттік шекараны кесіп өту;
Мемлекеттік шекара арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды өткізу;
шекаралық белдеуге кіру, онда уақытша болу, тұру, жүріп-тұру және шекаралық белдеудің үстінен ұшуды жүзеге асыру;
шаруашылық, кәсіпшілік немесе өзге де қызметті жүргізу, қоғамдық-саяси, мәдени немесе өзге де іс-шараларды жүргізу;
шекарадағы тосын оқиғаларды шешу;
Төмендегі мәселе бойынша өткізу пункттері режимінің сақталуын қамтамасыз етуге:
өткізу пункттеріне кіру, онда уақытша болу, жүріп-тұру және шығу, олардың шінде адамдарды, көлік құралдарын, кіргізу, болу, ауыстыру, жүктер мен тауарларды шығару тәртібі;
төмендегі мәселе бойынша шекара режимінің сақталуын қамтамасыз етуге;
шекаралық аймаққа кірудің, онда уақытша болудың, тұрудың немесе орын ауыстырудың, қоғамдық-саяси, мәдени немесе өзге де іс-шараларды өткізудің тәртібі;
төмендегі мәселе бойынша аумақтық сулар (теңіз) және ішкі сулар режимінің сақталуын қамтамасыз етуге;
аумақтық суларда (теңізде) және ішкі суларда қазақстандық шағын көлемдi өздiгiнен жүзетiн және өздiгiнен жүзбейтiн (суүсті және суасты) кемелердi (құралдарды) және мұз үстімен жылжитын құралдарды есепке алу, күтіп-ұстау, олардың орналасу пункттерінен шығу және орналасу пункттеріне қайтып оралу, суда болу;
қазақстандық кемелердің, шетелдік кемелер мен әскери корабльдердің, мұз үстімен жылжитын құралдардың аумақтық суларда (теңізде) және ішкі суларда жүзу (пайдаланылу);
аумақтық суларда (теңізде) және ішкі суларда кәсіпшілік, зерттеу, іздестіру немесе өзге де қызметті, оның ішінде континенттік қайраңның табиғи минералды және жанды ресурстарын сақтауға бағытталған қызметті жүргізу;
12) шекаралық режимнің, аумақтық сулар (теңіз), ішкі сулар режимінің, континеттік қайраң режимінің сақталуын дербес немесе уәкілетті органдармен бірлесіп бақылауға, шекаралық аймаққа кіретін орындарда бақылау бекеттерінің қызметін ұйымдастыруға;
13) өз құзыреті шегінде құқық бұзушылықтардың профилактикасын жүзеге асыруға;
14) Мемлекеттiк шекара арқылы жүретін адамдардың Қазақстан Республикасына кіруге немесе Қазақстан Республикасынан шығуға құқық беретiн құжаттарын тексеруге, оларға тиiстi белгiлер соғуға, мұндай құжаттарды уақытша алып қоюға, сондай-ақ жарамсыз құжаттарды алып қоюға;

10) осуществлять в установленном порядке при наличии надлежаще оформленных документов и прохождении установленных видов контроля пропуск лиц, транспортных средств, грузов и товаров;
11) обеспечивать соблюдение:
режима Государственной границы по вопросам:
содержания Государственной границы (за исключением участка Государственной границы на Каспийском море);
пересечения Государственной границы;
пропуска лиц, транспортных средств, грузов и товаров через Государственную границу;
въезда, временного пребывания, проживания, передвижения в пограничной полосе и осуществления полетов над пограничной полосой;
ведения хозяйственной, промысловой или иной деятельности, проведения общественно-политических, культурных или иных мероприятий;
разрешения пограничных инцидентов;
режима в пунктах пропуска по вопросам:
порядка въезда в пункты пропуска, пребывания, передвижения и выезда из них лиц, транспортных средств, ввоза, нахождения, перемещения, вывоза грузов и товаров;
пограничного режима по вопросам:
порядка въезда, временного пребывания, проживания или передвижения, проведения общественно-политических, культурных или иных мероприятий в пограничной зоне;
режима территориальных вод (моря) и внутренних вод по вопросам:
учета, содержания, выхода из пунктов базирования и возвращения в пункты базирования, пребывания на воде казахстанских маломерных самоходных и несамоходных (надводных и подводных) судов (средств) и средств передвижения по льду в территориальных водах (море) и внутренних водах;
плавания (эксплуатации) в территориальных водах (море) и внутренних водах казахстанских судов, иностранных судов и военных кораблей, средств передвижения по льду;
ведения в территориальных водах (море) и внутренних водах промысловой, исследовательской, изыскательской или иной деятельности, в том числе направленной на сохранение природных минеральных или биологических ресурсов континентального шельфа.
12) контролировать самостоятельно или совместно с уполномоченными органами соблюдение пограничного режима, режима территориальных вод (море), внутренних вод, режима континентального шельфа, организовывать службу контрольных постов в местах въезда в пограничную зону;
13) осуществлять профилактику правонарушений в пределах своей компетенции;
14) проверять у лиц, следующих через Государственную границу, документы на право въезда в Республику Казахстан и выезда из Республики Казахстан, делать в них соответствующие отметки, временно изымать такие документы, а также изымать недействительные документы;

15) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасына кіруге рұқсат етілмеген шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың, сондай-ақ айыппұл салу туралы сот шешімдерін және уәкілетті органдардың қаулыларын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген мерзімде орындамаған шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың кіруін шектеуге;
16) шетелде немесе Қазақстан Республикасында болған кезеңде жеке басын куәландыратын құжаттарын жоғалтқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен өзге де адамдардың жеке басы анықталғанға дейiн оларды өткізу пункттерінде және Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда қалдыра отырып, өткізбеуге;
17) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес адамдарды ұстауды және жеке тексеріп қарауды жүзеге асыруға;
18) шекаралық кеңістікте белгіленген режимдерді бұзуға жол берген көлік құралдарын тоқтатуға, қарап тексеруге және ұстауға, құқық бұзушылық мән-жайларын анықтау үшін оларды Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі бөлімшелерінің қарауына жеткізуге (айдауылмен жеткізуге);
19) Қазақстан Республикасына әкелуге немесе Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған, Мемлекеттік шекара арқылы өткізілетін жарылғыш, уландырғыш, радиоактивті, есірткі заттарды, қаруды, оқ-дәрілерді, өзге де жүктер мен тауарларды, сондай-ақ контрабандалық жолмен өткізілетін жүктер мен тауарларды белгіленген тәртіппен дербес немесе уәкілетті органдармен бірлесіп ұстауға және алып қоюға;
20) шекаралық кеңістікте азаматтарды, табиғи ресурстарды және қоршаған ортаны қорғауда Қазақстан Республикасының құқық қорғау және табиғат қорғау органдарына жәрдем көрсетуге;
21) Мемлекеттік шекарадан су астындағы орта арқылы кесіп өтуге бақылауды жүзеге асыруға;
22) Мемлекеттік шекараны заңсыз кесіп өту қатері туындаған кезде немесе заңсыз кесіп өту кезінде Қазақстан Республикасының аумақтық суларында (теңізінде) және ішкі суларында, сондай-ақ олардың шегінен тыс жерлерде шет мемлекеттердің шекарасына дейінгі суларда су астындағы объектілерді танып айыру (жіктеу) үшін өздерінде бар құралдарды пайдалануға;
23) Мемлекеттік шекараны қорғау мүддесінде су астындағы ортада қайыққа қарсы және диверсияға қарсы іс-шараларды жүзеге асыруға;
24) шекаралық кеңістікте байланыс және коммуникациялар желісін сақтауды қамтамасыз етуге;
25) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқықбұзушылық туралы заңнамасына сәйкес Шекара қызметінің қарауына жатқызылған әкімшілік құқықбұзушылық істер бойынша хаттамалар жасауға және іс жүргізуге;

15) исполнять ограничения на въезд иностранцев и лиц без гражданства, которым в соответствии с законами Республики Казахстан не разрешен въезд в Республику Казахстан, а также иностранцев и лиц без гражданства, не исполнивших в установленный законодательными актами Республики Казахстан срок судебные решения и постановления уполномоченных органов о наложении штрафа;
16) не пропускать с оставлением в пунктах пропуска и иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу, граждан Республики Казахстан и иных лиц, утративших документы, удостоверяющие личность, в период пребывания за границей или в Республике Казахстан, до установления их личности;
17) осуществлять задержание и личный досмотр лиц в соответствии с законами Республики Казахстан;
18) останавливать, осматривать и задерживать транспортные средства, допустившие нарушение установленных режимов в пограничном пространстве, доставлять (конвоировать) их в расположение структурных подразделений для выяснения обстоятельств правонарушения;
19) задерживать и изымать в установленном порядке самостоятельно или совместно с уполномоченными органами перемещаемые через Государственную границу взрывчатые, отравляющие, радиоактивные, наркотические вещества, оружие, боеприпасы, иные грузы и товары, запрещенные к ввозу в Республику Казахстан или вывозу из Республики Казахстан, а также грузы и товары, перемещаемые контрабандным путем;
20) оказывать содействие правоохранительным и природоохранным органам Республики Казахстан в защите граждан, природных ресурсов и окружающей среды в пограничном пространстве;
21) осуществлять контроль за пересечением Государственной границы в подводной среде;
22) использовать имеющиеся средства для опознавания (классификации) подводных объектов в территориальных водах (море) и внутренних водах, а также за их пределами до границ иностранных государств при возникновении угрозы незаконного пересечения или при незаконном пересечении Государственной границы;
23) осуществлять противолодочные и противодиверсионные мероприятия в подводной среде в интересах защиты Государственной границы;
24) обеспечивать сохранность линий связи и коммуникаций в пограничном пространстве;
25) составлять протоколы и вести производство по делам об административных правонарушениях, отнесенных к ведению Пограничной службы в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;

26) Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес Шекара қызметінің қарауына жатқызылған істер бойынша анықтау жүргізуге;
27) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
Шекара қызметінің департаменті жүктелген міндеттерді шешу және функцияларды орындау үшін заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) қажетті инженерлік-техникалық құралдарды, құрылыстар мен бөгеуіштерді салуға және орнатуға;
2) Мемлекеттік шекараны межелеуге, шегендеуге және қайта шегендеуге, шектес мемлекеттермен Мемлекеттік шекара режимін белгілеу мақсатында қажетті құжаттар мен материалдарды әзірлеуге қатысуға;
3) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде шет мемлекеттердің шекаралық органдарымен Мемлекеттік шекараны қорғауда өзара іс-қимылды жүзеге асыруға;
4) құрылымдық бөлімшелердің шекара өкілдері қызметіне басшылықты жүзеге асыруға;
5) Мемлекеттік шекараны қорғауға қатысатын немесе Мемлекеттік шекараны қорғау мүдделерін қозғайтын қызметті жүзеге асыратын өз күштері мен уәкілетті тұлғалардың өзара іс-қимыл жасауын ұйымдастыруға;
6) өзінің құзіреті шегінде мемлекеттік органдарға, қоғамдық бірлестіктерге, ұйымдарға шекаралық кеңістікте құқық бұзушылық жасауға ықпал ететін немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік қызметі Шекара қызметінің іс-әрекетіне кедергі келтіретін себептер мен жағдайларды жою туралы орындалуы міндетті ұсынуларды енгізуге;
7) кез келген жергілікті жер учаскелерінде, оның ішінде ерекше қорғалатын аумақтарда және табиғат қорғау аймақтарында болуға (шекаралық нарядтарды орналастыруға), сондай-ақ қызметтік міндеттерді атқару кезінде олар арқылы жүріп-тұруға, жер учаскелерінің меншік иелерінен (жалға алушылардан) шекаралық нарядтардың жүріп-тұруына арналған орындарды бөлуді, қоршалымдар арқылы өтетін немесе өзге де кедергілер арқылы өтетін жерлерді жабдықтауды және тиісті түрде күтіп-ұстауды талап етуге;
8) Шекара қызметі департаменті жауапты белдеуінде байланыс және коммуникация желілерін пайдалануға, техника мен қару-жарақты орналастыруға және пайдалануға;
9) міндеттерді орындау үшін уәкілетті органдардан, ұйымдардан және қоғамдық бірлестіктерден қажетті ақпаратты сұратуға және өтеусіз алуға;
10) Мемлекеттік шекараны қорғау саласындағы міндеттерді шешуге азаматтарды ерікті жасақтар құрамында, Шекара қызметінің штаттан тыс қызметкерлері ретінде және өзге де нысандарда ерікті негізде тартуға, Мемлекеттік шекараны қорғау кезінде көзге түскен азаматтарды көтермелеуге және қойылатын талаптарға сай келетін адамдарды арнаулы әскери оқу орындарына түсу үшін ұсыным жасауға;

26) в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан вести дознание по делам, отнесенным к ведению Пограничной службы;
27) исполнять иные обязанности, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Департамент Пограничной службы для решения возложенных задач и выполнения функций в установленном законодательством порядке имеет право:
1) возводить и устанавливать необходимые инженерно-технические средства, сооружения и заграждения;
2) участвовать в демаркации и редемаркации Государственной границы, разработке необходимых документов и материалов с целью установления режима Государственной границы с сопредельными государствами;
3) на основе международных договоров Республики Казахстан осуществлять взаимодействие в защите Государственной границы с пограничными органами иностранных государств;
4) осуществлять руководство деятельностью пограничных представителей структурных подразделений;
5) организовывать взаимодействие своих сил и уполномоченных лиц, участвующих в защите Государственной границы или осуществляющих деятельность затрагивающую интересы защиты Государственной границы;
6) вносить в пределах своих полномочий в государственные органы, общественные объединения, организации обязательные к исполнению представления об устранении причин и условий, способствующих совершению правонарушений в пограничном пространстве или препятствующих деятельности Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
7) находиться на любых участках местности (располагать пограничные наряды), в том числе на территориях особо охраняемых и природоохранных зон, а также передвигаться по ним при исполнении служебных обязанностей, требовать от собственников (арендаторов) земельных участков выделения мест для передвижения пограничных нарядов, оборудования и содержания в надлежащем состоянии проходов через ограждения или переходов через другие препятствия;
8) использовать линии связи и коммуникаций, размещать и использовать технику и вооружение в полосе ответственности Департамента Пограничной службы;
9) запрашивать и получать безвозмездно от уполномоченных органов, организаций и общественных объединений информацию, необходимую для исполнения обязанностей;
10) привлекать на добровольной основе к решению задач в области защиты Государственной границы граждан в составе добровольных дружин, в качестве внештатных сотрудников Пограничной службы и иных формах, поощрять граждан, отличившихся при защите Государственной границы и рекомендовать лиц, отвечающих предъявляемым требованиям, для поступления в военные специальные учебные заведения;

11) Қазақстан Республикасының халқына құқықтық тәрбие беруге қатысуға, шекаралық кеңістікте құқық бұзушылықтардың алдын алуға бағытталған профилактикалық шараларды жүргізуге, құқық бұзушылықтар, құқық бұзушыларды іздестіру туралы халықты хабарландыру үшін және өзге де мақсаттарда бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалануға;
12) "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қару-жарақ пен әскери техниканы, арнайы құралдарды, қызметтік жануарларды және дене күшін қолдануға;
13) шекаралық кеңістікте жасалған немесе дайындалып жатқан құқық бұзушылықтар туралы мәлімдемелерді немесе хабарламаларды қарауға, оларды тіркеуге және олар бойынша тиісті шаралар қолдануға;
14) Мемлекеттік шекараны қорғау жөніндегі міндеттерді орындауды қамтамасыз ететін мамандандырылған есепке алуды және ақпараттық жүйелерді құруға және пайдалануға;
15) Мемлекеттік шекараны қорғау және күзету саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижелерін енгізуді қамтамасыз етуге;
16) Мемлекеттік шекараны қорғауға қатысатын әскери қызметшілердің киім нысаны мен жарақтарды айқындауға;
17) мемлекеттік бақылау органдарымен бірлесіп, Мемлекеттік шекара арқылы өткізілетін көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды белгіленген тәртіппен жете қарауды жүзеге асыруға;
18) көлік құралдарымен ілесіп жүруге және оларда шекаралық нарядтарды орналастыруға;
19) құқық бұзушылардың ізіне түсу кезінде азаматтардың тұрғын және тұрғын емес үй-жайларына, ұйымдардың аумақтары мен үй-жайларына кедергісіз (қажет болғанда жабатын құрылғыларды істен шығара отырып) тәуліктің кез келген уақытында кіруге, сондай-ақ (жиырма төрт сағат ішінде тиісті прокурорды кейіннен хабардар ете отырып) оларды қарап тексеруге;
20) шекаралық іздеулер мен операцияларды, өзге де іздестіру іс-әрекеттерін жүргізу кезінде бақылау бекеттерін өз бетінше орнатуға, адамдар мен көлік құралдарының қозғалысын уақытша шектеуге немесе оған тыйым салуға, азаматтарды жергілікті жердің жекелеген учаскелеріне жібермеуге, адамдардың өмірі мен денсаулығын қорғау мақсатында олардың сонда қалуын немесе осы учаскелерді тастап шығуын міндеттеуге;
21) Қазақстан Республикасының қауіпсіздігіне қатер төнген кезде Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы және өзге де уәкілетті органдарын хабардар ете отырып, қорғаныс мақсатындағы жұмыстарды, халықаралық міндеттемелерді орындау мен табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде туындаған салдарларды жоюға байланысты жұмыстарды қоспағанда, шекаралық белдеуде әртүрлі жұмыстарды жүргізуді уақытша шектеуге;

11) участвовать в правовом воспитании населения Республики Казахстан, проводить профилактические мероприятия, направленные на предупреждение правонарушений в пограничном пространстве, использовать средства массовой информации для информирования населения о правонарушениях, розыске правонарушителей и в иных целях;
12) применять вооружение и военную технику, специальные средства, служебных животных и физическую силу в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной границе Республики Казахстан";
13) рассматривать заявления или сообщения о совершенных или готовящихся правонарушениях в пограничном пространстве, регистрировать их и принимать по ним соответствующие меры;
14) создавать и использовать специализированные учеты и информационные системы, обеспечивающие выполнение задач по защите Государственной границы;
15) обеспечить внедрение результатов научно-исследовательских работ в области защиты и охраны Государственной границы;
16) определять форму одежды и экипировку военнослужащих, участвующих в защите и охране Государственной границы;
17) осуществлять совместно с государственными контрольными органами в установленном порядке досмотр транспортных средств, грузов и товаров, перемещаемых через Государственную границу;
18) сопровождать транспортные средства и располагать на них пограничные наряды;
19) при преследовании правонарушителей беспрепятственно (при необходимости с повреждением запирающих устройств) в любое время суток входить в жилые и нежилые помещения граждан, на территорию и в помещения организаций, а также осматривать их (с последующим уведомлением в течение двадцати четырех часов соответствующего прокурора);
20) при проведении пограничных поисков и операций, иных розыскных действий самостоятельно устанавливать контрольные посты, временно ограничивать или запрещать движение лиц и транспортных средств, не допускать граждан на отдельные участки местности, обязывать их остаться там или покинуть эти участки в целях защиты здоровья и жизни людей;
21) при возникновении угрозы безопасности Республики Казахстан временно ограничивать с уведомлением местных исполнительных и иных уполномоченных органов Республики Казахстан производство различных работ в пограничной полосе, за исключением работ оборонного значения, работ, связанных с выполнением международных обязательств и ликвидацией последствий, возникших при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера;

22) қызметтік мақсаттарда коммуникация және байланыс құралдарын, ал Қазақстан Республикасының аумағына қарулы басып кіруге тойтарыс берген, Мемлекеттік шекарадағы заңсыз жаппай өтуге және өзге де арандатуларға кедергі келтірген, іздестіру іс-шараларын жүргізген, құқық бұзушылықтарды жасады деп күдік келтірілген адамдарды жеткізген кезде, ұйымдардың көлік құралдарын, ал қажет болған жағдайларда – Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен иелерінің талаптары бойынша кейіннен оларға шығындарды не келтірілген залалды өтей отырып, азаматтардың көлік құралдарын пайдалануға;
23) Мемлекеттік шекараны кесіп өту, аумақтық суларда (теңізде) және iшкi суларда жүзу кезiнде немесе кемелер қазақстандық порттарда тұрған уақытта құқық бұзушылықтарға жол берген шетелдiк әскери емес кемелер экипаждары мүшелерiнiң және оларда болған өзге де адамдардың жағаға шығуына және жағада болуына тыйым салуға;
24) азаматтардан Мемлекеттік шекарада белгіленген тәртіпті сақтауды, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің іс-әрекетіне кедергі келтіретін құқыққа қайшы әрекеттерді тоқтатуды талап етуге, бұл талаптарды орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тиісті шараларды қолдануға;
25) шекаралық кеңістікте белгіленген режимді бұзушыларды Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің әкімшілік ұстауға алынған адамдарды ұстау үшін арнайы жабдықталған үй-жайларында ұстауға;
26) Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу заңнамасына сәйкес әкімшілік ұстауға алынған адамдарды тергеу изоляторларында, уақытша ұстау изоляторларында және ұстау үшін арнайы жабдықталған үй-жайларда орналастыруға;
27) шекаралық кеңістікте белгіленген режимдерді бұзудың өздеріне белгілі болған мән-жайлары туралы түсініктемелер алу мақсатында адамдарды аумақтық бөлімшелерге шақыруға;
28) өткізу пункттерінің балансында тұрған инженерлік-техникалық құрылыстарды, бөгеуіштерді, коммуникацияларды күтіп-ұстауды жүзеге асыруға, сондай-ақ пайдаланылатын жабдықтың пайдаланылуы мен сақталуын қамтамасыз етуге;
29) мемлекеттік кірістер органдары жоқ өткізу пункттерінде және Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда радиациялық бақылаудың техникалық құралдарын пайдалана отырып, автоматты немесе қолмен тексеру режимінде радиациялық бақылауды жүзеге асыруға;
30) құрамында радиоактивті заттар бар инспекциялық-тексеріп қарау кешендерінің пайдаланылуын ұйымдастыруды, сондай-ақ құрамында радиоактивті заттар бар немесе иондаушы сәуле өндірілетін радиоактивті заттармен, аспаптармен немесе аппаратурамен жұмыс істеген кезде ұлттық қауіпсіздік органдарында радиациялық қауіпсіздікті бақылауды жүзеге асыруға;

22) использовать в служебных целях средства связи и коммуникаций, а при отражении вооруженных вторжений на территорию Республики Казахстан, воспрепятствовании незаконным массовым пересечениям и иным провокациям на Государственной границе, проведении поисковых мероприятий, доставлении лиц, подозреваемых в совершении правонарушений, – транспортные средства организаций, а в необходимых случаях – транспортные средства граждан с последующим возмещением расходов либо причиненного ущерба владельцам по их требованию в установленном законами Республики Казахстан порядке;
23) запрещать сход на берег и пребывание на берегу членам экипажей иностранных невоенных судов и иным находящимся на них лицам, допустившим правонарушения при пересечении Государственной границы, плавании в территориальных водах (море) и внутренних водах или во время стоянки судов в казахстанских портах;
24) требовать от граждан соблюдения установленного на Государственной границе порядка, прекращения противоправных действий, препятствующих деятельности Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, в случае невыполнения этих требований принимать соответствующие меры, предусмотренные законами Республики Казахстан;
25) содержать нарушителей установленных в пограничном пространстве режимов в помещениях Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, специально оборудованных для содержания лиц, подвергнутых административному задержанию;
26) помещать в следственные изоляторы, изоляторы временного содержания и помещения, специально оборудованные для содержания лиц, подвергнутых административному задержанию лиц в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан;
27) приглашать лиц в структурные подразделения с целью получения от них объяснений об известных им обстоятельствах нарушения установленных режимов в пограничном пространстве;
28) осуществлять содержание находящихся на балансе пунктов пропуска инженерно-технических сооружений, заграждений, коммуникаций, а также обеспечивать эксплуатацию и сохранность используемого оборудования;
29) осуществлять радиационный контроль в пунктах пропуска и иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу, в которых отсутствуют органы государственных доходов, с использованием технических средств радиационного контроля в автоматическом или ручном режиме;
30) осуществлять организацию эксплуатации инспекционно-досмотровых комплексов, содержащих радиоактивные вещества, а также контроль радиационной безопасности в органах национальной безопасности при обращении с радиоактивными веществами, приборами или аппаратурой, в которых содержатся радиоактивные вещества или генерируется ионизирующее излучение;

31) бұдан басқа, аумақтық суларда (теңізде) және ішкі суларда, шекаралық өзендер, көлдер және өзге де су айдындары суларының қазақстандық бөлігінде қазақстандық және шетелдік (суүсті және суасты) кемелерге, мұз үстімен жылжитын құралдарға қатысты:
егер кеме сұрау салу белгілеріне жауап бермесе, жүзуге тыйым салынған ауданда болса, Қазақстан Республикасының суларына кіру, онда жүзу және болу тәртібін бұзса, оны тоқтатуға және қарап тексеру жүргізуге құқығы бар. Кемені қарап тексеру кеме және навигация құжаттарын, экипаж мүшелері мен жолаушылардың құжаттарын, жүктерге арналған құжаттарды, қажет болған жағдайда кеменің жайларын да тексеруді қамтиды. Кемені қарап тексеру нәтижелері бойынша оған, белгіленген қағидаларды сақтай отырып, Қазақстан Республикасының суларында жүзуді (болуды) жалғастыруға рұқсат етілуі немесе Қазақстан Республикасының суларын тастап шығу ұсынылуы мүмкін немесе ол Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргізу немесе әкімшілік заңнамаларына сәйкес ұсталуы мүмкін;
егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қылмыстық немесе әкімшілік жауаптылыққа тартуға жататын адамдарды ұстауға, осы адамдарды анықтау және тергеу органдарына немесе тиісті органдарға тапсыруға; егер тоқтау туралы көзге көрінетін немесе дыбыстық белгіні (олардың осы белгіні көруі немесе естуі мүмкін болатындай ара қашықтықтан) бергеннен кейін ізге түсу Қазақстан Республикасының суларында басталса және үздіксіз жүргізілсе, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын немесе заңнамасын бұзған кемелер (мұз үстімен жылжитын құралдар) өз елінің немесе үшінші мемлекеттің аумақтық суларына кіргенге дейін аумақтық сулар (теңіз) шегінен тыс суларда олардың ізіне түсуге және оларды ұстауға құқығы бар;
32) аумақтық суларда (теңізде) және ішкі суларда су астындағы ортаның жағдайын анықтау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен басқа да уәкілетті органдардың күштері мен құралдарын тартуға;
33) аумақтық суларда (теңізде) және ішкі суларда су астындағы объектілер табылған кезде бұл суларға кіру мақсаты туралы сұрау салу жүргізуге, бағытын өзгертуді талап етуге, оларға су астындағы жағдайдан шығуды, өз туын көрсетуді ұсынуға, тоқтатуға және оларды қарап тексеру жүргізуге, табылған су астындағы объектілер іс-әрекеттерінің алдын алу немесе оларды тоқтату бойынша өзге де шараларды қолдануға;
34) егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында өзгеше көзделмесе, суасты ортасында Мемлекеттік шекараны күзету кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қылмыстық немесе әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жататын адамдарды ұстауға, осы адамдарды анықтау және тергеу органдарына немесе тиісті органдарға беруге;

31) в территориальных водах (море) и внутренних водах, казахстанской части вод пограничных рек, озер и иных водоемов по отношению к казахстанским и иностранным (надводным и подводным) судам, средствам передвижения по льду:
остановить судно и произвести его осмотр, если оно не отвечает на сигналы опроса, находится в запрещенном для плавания районе, нарушает порядок захода в воды Республики Казахстан, плавания и пребывания в них. Осмотр судна включает проверку судовых и навигационных документов, документов членов экипажа и пассажиров, документы на грузы, а в необходимых случаях и судовых помещений. По результатам осмотра судна ему может быть разрешено продолжить плавание (пребывание) в водах Республики Казахстан с соблюдением установленных правил или предложено покинуть воды Республики Казахстан, или оно может быть задержано в соответствии с уголовно-процессуальным или административным законодательством Республики Казахстан;
задерживать лиц, подлежащих уголовной или административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан, передавать этих лиц органам дознания и следствия или соответствующим органам, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан;
преследовать и задерживать за пределами территориальных вод (моря) суда (средства передвижения по льду), нарушившие международные договоры или законодательство Республики Казахстан, до их захода в территориальные воды своей страны или третьего государства, если преследование было начато в водах Республики Казахстан после подачи зрительного или звукового сигнала об остановке (с дистанции, позволяющей им увидеть или услышать этот сигнал) и велось непрерывно;
32) привлекать силы и средства других уполномоченных органов для выяснения обстановки в подводной среде в территориальных водах (море) и внутренних водах, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
33) при обнаружении подводных объектов в территориальных водах (море) и внутренних водах произвести опрос о целях захода в эти воды, потребовать изменить курс, предложить им выйти из подводного состояния, показать свой флаг, остановить и произвести их осмотр, принимать иные меры по предупреждению или прекращению действий обнаруженных подводных объектов;
34) при охране Государственной границы в подводной среде задерживать лиц, подлежащих уголовной или административной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан, передавать этих лиц органам дознания и следствия или соответствующим органам, если иное не предусмотрено международными договорами Республики Казахстан;

35) аумақтық суларда (теңізде) және ішкі суларда Мемлекеттік шекараны кесіп өтудің және (немесе) жүзудің белгіленген тәртібін бұзған су астындағы құралдарды ұстауға, құқық бұзушылықтың мән-жайларын анықтау үшін оларды Қазақстан Республикасының порттарына, өзге де орындарға жеткізуге (айдауылмен алып жүруге), осы құралдарды анықтау және тергеу органдарына беруге;
36) Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген өзге де уәкілеттікті жүзеге асыруға құқығы бар.
3-тарау. Шекара қызметі департаментінің қызметін ұйымдастыру
16. Шекара қызметі департаментінің қызметіне басшылық жасауды Шекара қызметінің департаментіне жүктелген міндеттер мен олардың өздерінің функцияларын жүзеге асыруды орындау үшін дербес жауапкершілігі бар Шекара қызметі Департаментінің бастығы жүзеге асырады.
17. Шекара қызметі департаментінің бастығы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Шекара қызметі департаменті бастығының Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нормативтік – құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Шекара қызметі департаменті бастығының өкілеттілігі:
1) Шекара қызметі департаментінің барлық жеке құрамының орындаулары үшін міндетті белгіленген тәртіпте бұйрықтар шығару және нұсқаулар беру;
2) Шекара қызметі департаментінің құрылымдық бөлімшелері туралы ережені бекіту;
3) Шекара қызметі департаментінің әскери қызметшілерінің және құрылымдық бөлімшелердің басшыларының лауазымдық нұсқаулықтарын бекіту;
4) Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттік органдарымен сондай-ақ шет мемлекеттердің органдарымен өзара қарым-қатынаста болу және Шекара қызметі департаментін ұсыну, Шекара қызметі департаментінің мүдделерін сот және өзге де мемлекеттік органдарда өкілдік ету үшін сенімхаттарға қол қою, келісімдер мен келісімшарттар жасау;
5) Қазақстан Республикасы заңнамаларына сәйкес Мемлекеттік шекарада, шекаралық кеңістікте немесе шекаралық белдеуде жүзеге асырылатын әрекеттерге шектеу қою немесе тоқтата тұру туралы шешім қабылдау;
6) Шекара қызметі департаментінің құрылымдық бөлімшелерін құру, тарату, қайта орналастыру және қайта құру, сондай-ақ оның құрылымы мен штаты жөнінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметінің директорына ұсыныс әзірлеу;
7) өзінің құзіреті шегінде Шекара қызметінің департаментіне әскери қызметшілерді әскери қызметке қабылдау және әскери қызметтен шығару, лауазымға тағайындау және лауазымнан босату;

35) задерживать подводные средства, допустившие нарушение установленного порядка пересечения Государственной границы и (или) плавания в территориальных водах (море) и внутренних водах, доставлять (конвоировать) их в порты Республики Казахстан, иные места для выяснения обстоятельств правонарушения, передавать эти средства органам дознания и следствия;
36) осуществлять иные полномочия, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Организация деятельности Департамента Пограничной службы
16. Руководство деятельностью Департамента Пограничной службы осуществляется начальником Департамента Пограничной службы, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент Пограничной службы задач и осуществление им своих функции.
17. Начальник Департамента Пограничной службы назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с нормативными правовыми актами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
18. Начальник Департамента Пограничной службы имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с нормативными правовыми актами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
19. Полномочия начальника Департамента Пограничной службы:
1) в установленном порядке издавать приказы и давать указания, обязательные для исполнения всем личным составом Департамента Пограничной службы;
2) утверждать положения о структурных подразделениях Департамента Пограничной службы;
3) утверждать должностные инструкции военнослужащих Департамента Пограничной службы и руководителей структурных подразделений;
4) представлять Департамент Пограничной службы во взаимоотношениях с государственными органами Республики Казахстан, а также органами иностранных государств, подписывать доверенности на представление интересов Департамента Пограничной службы в судебных и иных государственных органах, заключать контракты и договора;
5) принимать в соответствии с законодательством Республики Казахстан решения об ограничении или приостановлении деятельности, осуществляемой на Государственной границе, в пограничном пространстве или в пограничной полосе;
6) готовить предложения заместителю Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директору Пограничной службы по созданию, ликвидации, передислокации и реорганизации структурных подразделений Департамента Пограничной службы, а также по их структуре и штатам;
7) принимать на воинскую службу и увольнять с воинской службы, назначать на должности и освобождать от должностей военнослужащих Департамента Пограничной службы в пределах своей компетенции;

8) Шекара қызметі департаментінің әскери қызметшілері мен жұмысшыларын белгіленген тәртіпте көтермелеу, материалдық көмек көрсету және тәртіптік жазаларды беру, сондай-ақ номенклатураға сәйкес кезекті әскери атақты беруді шешу;
9) Шекара қызметі департаментінің әскери қызметшілері мен жұмысшыларына, белгіленген тәртіппен әскери атақтарды беруге, сондай-ақ Мемлекеттік шекараны қорғауға қатысқан адамдарды ведомствалық наградаға ұсынуға үміткерлер жөнінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметінің директорына ұсыныс енгізу;
10) Шекара қызметі департаментінің құрылымдық бөлімшелерінің жедел-қызметтік, жауынгерлік, әскери-техникалық, әкімшілік-құқықтық, қылмыстық-процестік, шекара өкілдігі және өзге де қызметін тексеруді жүргізу;
11) Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыру.
Шекара қызметі департаменті бастығының өкілеттігін орындауды ол болмаған кезде, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес оны ауыстыратын адам жүзеге асырады.
20. Шекара қызметі департаментінің бастығы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес өзінің орынбасарларының өкілеттігін айқындайды.
4-тарау. Шекара қызметі департаментінің мүлкі
21. Шекара қызметінің департаменті заңнамаларда көзделген жағдайда жедел басқару құқығында оқшауланған мүліктерге ие болуы мүмкін.
22. Шекара қызметі департаментінің мүліктері оған меншік иесі арқылы берілген мүліктерден, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларында тыйым салынбаған жеке қызметі және өзге де дереккөздер арқылы сатып алынған мүліктерден (ақшалай кірістерді қосқанда) құралады.
Шекара қызметінің департаментіне бекітілген мүліктер республикалық меншікке жатады.
23. Шекара қызметінің департаменті өзіне бекітілген мүліктерді және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған Қазақстан Республикасының заңнамаларында белгіленбесе өзгедей басқа тәсілмен иемденуге құқығы жоқ.
5-тарау. Шекара қызметінің департаментін қайта құру және тарату
24. Шекара қызметінің департаментін қайта құру мен тарату Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Шекара қызметінің департаменті әскери басқарудың тактикалық органдары болып табылатын, басқармалардан, шекара басқармаларынан, шекаралық бақылау басқармаларынан, материалдық-техникалық жабдықтау, инженерлік-техникалық қамтамасыз ету бөлімдерінен (бөлімшелерінен), шекара бөлімдерінен (бөлімшелерінен), шекаралық бақылау бөлімдерінен (бөлімшелерінен), арнайы мақсаттағы мобильді іс – қимыл жасайтын топтардан, бөлімдерден (бөлімшелерден), катерлер бөлімдерінен (бөлімшелерінен) және өзге де бөлімшелерден тұрады.
Шекара қызметі департаментінің қарамағындағы құрылымдық бөлімшелердің тізімі:

8) решать в установленном порядке вопросы поощрения, оказания материальной помощи и налагать дисциплинарные взыскания на военнослужащих и работников Департамента Пограничной службы, а также присваивать воинское звание согласно номенклатуре;
9) вносить предложения заместителю Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директору Пограничной службы по кандидатурам на присвоение воинских званий в установленном порядке, награждению военнослужащих и работников Департамента Пограничной службы, а также лиц, участвующих в защите Государственной границы, ведомственными наградами;
10) проводить проверки оперативно-служебной, боевой, военно-технической, административно-правовой, уголовно-процессуальной, погранпредставительской и иной деятельности структурных подразделений Департамента Пограничной службы;
11) осуществлять иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий начальника Департамента Пограничной службы в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с нормативными правовыми актами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
20. Начальник Департамента Пограничной службы определяет полномочия своих заместителей в соответствии с нормативными правовыми актами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Департамента Пограничной службы
21. Департамент Пограничной службы может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
22. Имущество Департамента Пограничной службы формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Имущество, закрепленное за Департаментом Пограничной службы, относится к республиканской собственности.
23. Департамент Пограничной службы не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 5. Реорганизация и ликвидация Департамента Пограничной службы
24. Реорганизация и упразднение Департамента Пограничной службы осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Департамент Пограничной службы состоит из управлений, дивизионов, пограничных управлений, пограничных отделов (отделений), в том числе морских, отделов (отделений) пограничного контроля, групп, кораблей, катеров, отделов (отделений) мобильных действий специального назначения, отделов (отделений) профессиональной подготовки и иных подразделений, являющихся тактическими органами военного управления
Перечень структурных подразделений, находящихся в ведении Департамента Пограничной службы:

1) Шекара қызметі департаментінің Қарақия ауданы бойынша Шекара басқармасы, табылатын орны (орналасқан жері) – Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, №7 өндірістік аумақ, №4 учаске, индексі 130000;
2) Шекара қызметі департаментінің Бейнеу ауданы бойынша Шекара басқармасы, табылатын орны (орналасқан жері) – Маңғыстау облысы, Бейнеу ауданы, Бейнеу ауылы, №1 аумақ, №89 құрылым, индексі 130100;
3) Шекара қызметі департаментінің Ақтау жағалау күзеті дивизионы, табылатын орны (орналасқан жері) - Маңғыстау облысы, Ақтау қаласы, №7 өндірістік аумақ, №28 учаске, индексі 130007;
4) Шекара қызметі департаментінің Баутино жағалау күзеті дивизионы, табылатын орны (орналасқан жері) - Маңғыстау облысы, Түпқараған ауданы, Форт – Шевченко қаласы, Баутино ауылы, Мұнайшы көшесі №11 үй, индексі 130502;
5) Шекара қызметі департаментінің Атырау жағалау күзеті дивизионы табылатын орны (орналасқан жері) – Атырау облысы, Атырау қаласы, Дамба ауылы, Амангелді көшесі №2 үй, индексі 060017;
6) Шекара қызметі департаментінің Материалдық – техникалық қамтамасыз ету бөлімі, табылатын орны (орналасқан жері) – Маңғыстау облысы, Мұнайлы ауданы, Маңғыстау ауылы, №1 өндірістік аумақ, №14 құрылым, индексі 130006.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының орынбасары –
Шекара қызметі директорының
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 242-қа бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының күші жойылды деп танылуға тиіс кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі "Жағалау күзеті" Өңірлік басқармасы" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 569-қа бұйрығы.
2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2015 "А" әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 21 тамыздағы № 528-қа бұйрығы.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2018 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 570-қа бұйрығы.

1) Пограничное управление по Каракиянскому району Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Мангистауская область, город Актау, промышленная зона №7, участок №4, индекс 130000;
2) Пограничное управление по Бейнеускому району Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Мангистауская область, Бейнеуский район, поселок Бейнеу, зона №1, строение №89, индекс130100;
3) Актауский дивизион береговой охраны Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Мангистауская область, город Актау, поселок Умирзак, промышленная зона №7, участок №28, индекс 130000.
4) Баутинский дивизион береговой охраны Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Мангистауская область, Тюбкараганский район, поселок Баутино, улица Мунайшы 11, индекс 130502;
5) Атырауский дивизион береговой охраны Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Атырауская область, Дамбинский округ, поселок Амангельды, улица Амангельды, строение №2, индекс 060017;
6) Отдел материально-технического снабжения Департамента Пограничной службы с местом нахождения (дислокации) - Мангистауская область, Мунайлинский район, село Мангистау, промышленная зона №1, строение №14, индекс 130006.
Приложение 1
к приказу заместителя
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан –
Директора Пограничной службы
от 10 апреля 2020 года № 242-па
Перечень некоторых приказов заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы, подлежащих признанию утратившими силу
1. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 569-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Региональное управление "Береговой охраны" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
2. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 21 августа 2015 года № 528-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2015 "А" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
3. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 570-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2018" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".

4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2025 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2016 жылғы 28 сәуірдегі № 280-қа бұйрығы.
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2087 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 21 тамыздағы № 526-қа бұйрығы.
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2201 "А" әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 572-қа бұйрығы.
7. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2201 "Б" әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 571-қа бұйрығы.
8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2201 "Г" әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 568-қа бұйрығы.
9. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі "Батыс" Өңірлік басқармасы" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Жарғысын бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасары – Шекара қызметі директорының 2015 жылғы 21 тамыздағы № 525-қа бұйрығы.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының орынбасары –
Шекара қызметі директорының
2020 жылғы 10 сәуірдегі
№ 242-қа бұйрығына 2-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "Батыс" өңірлік басқармасы" Республикалық мемлекеттік мекемесіне қосылу кезінде өз қызметін тоқтатқан заңды тұлғалардың Бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімінен алынып тасталуы тиіс тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі "Жағалау күзеті" Өңірлік басқармасы" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 000440006300.

4. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 28 апреля 2016 года № 280-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2025" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
5. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 21 августа 2015 года № 526-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2087" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
6. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 572-па "Об утверждении Устава республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2201 "А" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
7. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 571-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2201 "Б" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
8. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 10 сентября 2015 года № 568-па "Об утверждении Устава республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2201 "Г" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
9. Приказ заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан – Директора Пограничной службы от 21 августа 2015 года № 525-па "Об утверждении Устава Республиканского государственного учреждения "Региональное управление "Батыс" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
Приложение 2
к приказу заместителя
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан –
Директора Пограничной службы
от 10 апреля 2020 года № 242-па
Перечень подлежащих исключению из Национального реестра бизнес-идентификационных номеров юридических лиц, прекративших свою деятельность при присоединении к республиканскому государственному учреждению "Региональное управление "Батыс" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан"
1. Бизнес-идентификационный номер 000440006300 Республиканского государственного учреждения "Региональное управление "Береговой охраны" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".

2. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2015 "А" әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 080540011473.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2018 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 000340007126.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2025 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 010940009641.
5. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2087 әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 041140013193.
6. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2201 "А" әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 100540009507.
7. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2201 "Б" әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 000740005184.
8. "Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің "2201 "Г" әскери бөлімі" Республикалық мемлекеттік мекемесінің Бизнес-сәйкестендіру нөмірі 090740014269.

2. Бизнес-идентификационный номер 080540011473 Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2015 "А" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
3. Бизнес-идентификационный номер 000340007126 Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2018" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
4. Бизнес-идентификационный номер 010940009641 Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2025" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
5. Бизнес-идентификационный номер 041140013193 Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2087" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
6. Бизнес-идентификационный номер 100540009507 Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2201 "А" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
7. Бизнес-идентификационный номер 000740005184 Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2201 "Б" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".
8. Бизнес-идентификационный номер 090740014269 Республиканского государственного учреждения "Войсковая часть 2201 "Г" Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан".