2022-2024 жылдарға арналған Шалқар қалалық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 154 шешімі
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 9-1 бабына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Шалқар аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2024 жылдарға арналған Шалқар қалалық бюджетітиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2022 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер - 739234,4 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 91148,0 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 677,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 16175,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 631234,4 мың теңге;
2) шығындар – 742423,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттер - 0 теңге,
оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 0 теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге,
оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -3189,1мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 3189,1 мың теңге,
оның ішінде:
қарыз түсімдері – 0 теңге;
қарыздарды өтеу – 0 теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 3189,1 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 08.12.2022 № 331 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Шалқар қалалық бюджетінің кірісіне мыналар есептелетін болып белгіленсін:
салықтық түсімдер бойынша:
табыс салығы, оның ішінде жеке табыс салығы;
меншікке салынатын салықтар, оның ішінде:
мүлікке салынатын салықтар;
бірыңғай жер салығы;
көлік құралдарына салынатын салық;
тауарларға, жұмыстарға және қызметтерге салынатын ішкі салықтар, оның ішінде табиғи және басқа да ресурстарды пайдаланғаны үшін түсетін түсімдер;
салықтық емес түсімдер бойынша:
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің әкімдері әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін салатын айыппұлдар;
жеке және заңды тұлғалардың ерікті түрдегі алымдары;
мемлекеттік меншіктен түсетін кірістер, оның ішінде аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің) мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер, оның ішінде:
аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бюджеттерінің қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін түсімдер;
жерді сату, оның ішінде жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
материалдық емес активтерді сату, оның ішінде жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.

Об утверждении Шалкарского городского бюджета на 2022-2024 годы
Решение Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 27 декабря 2021 года № 154
В соответствии со статьей 9-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Шалкарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Шалкарского городского бюджета на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы – 739234,4 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления - 91148,0 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 677,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 16175,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов - 631234,4 тысяч тенге;
2) затраты - 742423,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 0 тенге, в том числе:
бюджетные кредиты - 0 тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге,
в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета - -3189,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 3189,1 тысяч тенге,
в том числе:
поступления займов – 0 тенге;
погашение займов – 0 тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 3189,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 08.12.2022 № 331 (вводится в действие с 01.01.2022).
2. Установить, что в доход Шалкарского городского бюджета зачисляются:
по налоговым поступлениям:
подоходный налог, в том числе индивидуальный подоходный налог;
налоги на собственность, в том числе:
налоги на имущество;
земельный налог;
налог на транспортные средства;
внутренние налоги на товары, работы и услуги, в том числе плата за размещение наружной (визуальной) рекламы;
по неналоговым поступлениям:
штрафы, налагаемые акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов за административные правонарушения;
добровольные сборы физических и юридических лиц;
доходы от государственной собственности, в том числе:
доходы от аренды имущества коммунальной собственности (коммунальной собственности местного самоуправления) города районного значения, села, поселка, сельского округа;
поступления от продажи основного капитала, в том числе:
поступления от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемым из бюджетов города районного значения, села, поселка, сельского округа;
продажа земли, в том числе поступления от продажи земельных участков;
продажа нематериальных активов, в том числе плата за продажу права аренды земельных участков.

3. Қазақстан Республикасының "2022-2024 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 бабына сәйкес белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
2022 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 60 000 теңге;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін, сондай-ақ айыппұл санкцияларын, салықтар мен басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш – 3 063 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 36 018 теңге;
2022 жылғы 1 сәуірден бастап:
1) жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін үшін айлық есептік көрсеткіш – 3 180 теңге;
2) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 37 389 теңге.
Ескерту. 3 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 24.06.2022 № 259 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. 2022 жылға арналған қалалық бюджетке аудандық бюджеттен берілетін субвенция көлемі 28178,0 мың теңге сомасында көзделсін.
5. 2022 жылға арналған қалалық бюджетке республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының жалақысын көтеруге 4299,0 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферт бөлінгені ескерілсін.
Ескерту. 5 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 24.06.2022 № 259 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2022 жылға арналған қалалық бюджетке облыстық бюджеттен қаланың көшелерінің автокөлік жолдарын орташа және күрделі жөндеуге 198364,0 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферт бөлінгені ескерілсін.
Ағымдағы нысаналы трансферттің сомасын бөлу Шалқар қаласы әкімінің шешімі негізінде айқындалады.
Ескерту. 6 тармаққа өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 07.04.2022 № 188 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 24.06.2022 № 259 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
7. 2022 жылға арналған қалалық бюджетке аудандық бюджеттен қаланы көркейтуге 336030,4 мың теңге сомасында ағымдағы нысаналы трансферт түскені ескерілсін.
Ағымдағы нысаналы трансферттің сомасын бөлу Шалқар қаласы әкімінің шешімі негізінде айқындалады.

3. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2022-2024 годы" установлено:
с 1 января 2022 года:
1) минимальный размер заработной платы – 60 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан – 3 063 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 36 018 тенге;
с 1 апреля 2022 года:
1) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат – 3 180 тенге;
2) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 37 389 тенге.
Сноска. Пункт 3 – в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 24.06.2022 № 259 (вводится в действие с 01.01.2022).
4. Предусмотреть в городском бюджете на 2022 год объем передаваемой субвенции из районного бюджета в сумме 28178,0 тысяч тенге.
5. Учесть в городском бюджете на 2022 год поступление целевого текущего трансферта из республиканского бюджета и Национального фонда Республики Казахстан на повышение заработной платы отдельным категориям гражданских служащих в сумме 4299,0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 5 – в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 24.06.2022 № 259 (вводится в действие с 01.01.2022).
6. Учесть в городском бюджете на 2022 год поступление текущего целевого трансферта из областного бюджета в сумме 198364,0 тысяч тенге на средний и капитальный ремонт автомобильных дорог улиц города.
Распределение суммы текущего целевого трансферта определяется на основании решения акима города Шалкар.
Сноска. Пункт 6 с изменениями, внесенными решениями Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 07.04.2022 № 188 (вводится в действие с 01.01.2022); от 24.06.2022 № 259 (вводится в действие с 01.01.2022).
7. Учесть в городском бюджете на 2022 год поступление текущего целевого трансферта из районного бюджета на благоустройство города в сумме 336030,4 тысяч тенге.
Распределение суммы текущего целевого трансферта определяется на основании решения акима города Шалкар.

Ескерту. 7 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 14.09.2022 № 286 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 17.11.2022 № 310 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі); 08.12.2022 № 331 (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
8. 2022 жылға арналған қалалық бюджетті атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі осы шешімнің 4 қосымшасына сәйкес бекітілсін.

Сноска. Пункт 7 – в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 14.09.2022 № 286 (вводится в действие с 01.01.2022); с изменениями, внесенными решениями Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 17.11.2022 № 310 (вводится в действие с 01.01.2022); от 08.12.2022 № 331 (вводится в действие с 01.01.2022).
8. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения городского бюджета на 2022 год, согласно приложению 4.

9. Осы шешім 2022 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Шалқар аудандық
мәслихатының хатшысы
С. Бигеев
Шалқар аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 154 шешіміне 1 қосымша
2022 жылға арналған Шалқар қалалық бюджеті
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 08.12.2022 № 331 шешімімен (01.01.2022 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы,
мың теңге
Сыныбы
Ішкі сыныбы
Атауы
I. Кірістер

9. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь Шалкарского
районного маслихата
С. Бигеев
Приложение 1 к решению Шалкарского районного маслихата от 27 декабря 2021 года № 154
Шалкарский городской бюджет на 2022 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 08.12.2022 № 331 (вводится в действие с 01.01.2022).
Категория
Сумма,
тысяч тенге
Класс
Подкласс
Наименование
I. Доходы