Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемін есептеу қағидаларын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Шалқар ауданы әкімдігінің 2021 жылғы 11 қазандағы № 297 қаулысы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы "Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптар әдістемесін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10068 болып тіркелген) № 139 бұйрығына сәйкес, Шалқар ауданы әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептеу қағидалары осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Шалқар ауданының экономика және бюджеттік жоспарлау бөлімі" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шалқар ауданының әкімі Ж. Жидеханов
Шалқар ауданы әкімдігінің 2021 жылғы 11 қазандағы № 297 қаулысына қосымша
Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептеу тәртібі
1-тарау. Негізгі ережелер
1. Осы Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептеу қағидалары (бұдан әрі – Қағида) 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 45-бабына сәйкес әзірленді және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемін есептеу кезінде қолданылады.
2-тарау. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттер кірістерінің болжамды көлемін айқындау
2. Аудандық маңызы бар қалалық, ауылдық, кентттік, ауылдық округтік бюджеттер кірістерінің болжамды көлемдері Бюджет кодексінің 52-1 бабында айқындалған салықтық, салықтық емес және негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдерінің бірыңғай бюджеттік сыныптамасында бекітілген санаты, сыныбы және кіші сыныбы бойынша есептеледі.
2.1. Жеке табыс салығы
Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығын болжамдағанда, есепті кезеңге жеке кәсіпкердің, адвокат және жеке нотариустардың, сол сияқты қалған жеке тұлғалар бойынша табысы, мүлкі және басқа да табыстары туралы тапсырған салық декларациясын қолдану қажет. Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығының жоспарлы кезеңге салықтық жүктемесін мынадай формуламен есептеледі:
PP = Odox*(100%+Ip),
оның ішінде:
PP - Төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығының жоспарлы кезеңге салықтық жүктемесі;
Odox – ағымдағы жылдың салықтық жүктемесі;
Ip – болжамдалған инфляция деңгейі, %.

Об утверждении правил расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
Постановление акимата Шалкарского района Актюбинской области от 11 октября 2021 года № 297
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 декабря 2014 года № 139 "Об утверждении методики расчетов трансфертов общего характера" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10068), акимат Шалкарского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить правила расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Отдел экономики и бюджетного планирования Шалкарского района" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования
Аким Шалкарского района Ж. Жидеханов
Приложение к постановлению акимата Шалкарского района
№ 297 от 11 октября 2021 года
Правила расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
Глава 1. Основные положения
1. Настоящие правила расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (далее – Бюджетный кодекс) и применяется при расчетах прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Глава 2. Определение прогнозных объемов доходов бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
2. Прогнозные объемы доходов бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов рассчитываются по категориям, классам и подклассам единой бюджетной классификации по налоговым, неналоговым поступлениям и поступлениям от продажи основного капитала, утвержденными статьей 52-1 Бюджетного кодекса.
2.1. Индивидуальный подоходный налог
При прогнозировании индивидуального подоходного налога с доходов, не облагаемых у источника выплат, следует использовать данные налоговых деклараций за отчетный год по доходу индивидуального предпринимателя, имущественному и прочим доходам, доходам адвокатов и частных нотариусов, а также остальных физических лиц.
Оценка налогового потенциала по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, на плановый период определяется по следующей формуле:
PP = Odox*(100%+Ip),
где:
PP - оценка налогового потенциала по индивидуальному подоходному налогу с доходов, не облагаемых у источника выплаты, на плановый период;
Odox - налоговый потенциал по текущему году;
Ip - прогнозируемый уровень инфляции, %.

2.2. Жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық
Жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықтың болжамы бірнеше жылда түскен түсімдердің динамикасын сараптау, салық салу базасында енгізілетін өзгерістерге нақтыланған және ағымдағы жылда түскен нақты түсімдерге сүйене отырып, анықталады.
Жоспарлы кезеңге жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын нақты салықтық жүктемесі ағымдағы жылы 1 шаршы метрдің базалық құны мен болжамдалған инфляция деңгейін есепке ала отырып, мынадай формула бойынша есептеледі:
UP = Uб*Bp*(100%+Ip),
оның ішінде:
Up - жоспарлы кезеңге жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын нақты салықтық жүктемесі;
Uб – ағымдағы жылғы мүлік салығының жүктемесі;
Bp - 1 шаршы метрдің базалық құнының болжамдалған өзерісі, %;
Ip - болжамдалған инфляция деңгейі, %.
2.3. Жер салығы
Жер салығын болжамдау үшін мынадай ақпаратты қолдану қажет:
- жер ресурстарын басқару жөніндегі уәкілетті органдардың ұсынған санаты бойынша жерлердің ауданы;
- бонитет көрсеткіштеріне пропорционалды жердің сапасы мен түрі бойынша белгіленген базалық салықтық мөлшерлемелер;
- салықтық органдарға тапсырған декаларациялардың мәліметтері.
Жер салығын балжамдағанда, салық заңнамасымен қарастырылған жеңілдіктер ескеріледі.
Жоспарлы кезеңге жер салығының жүктемесі мынадай формуламен есептелінеді:
ZP =Zб*(100%+Ip),
оның ішінде:
Zp - жоспарлы кезеңге жер салығының жүктемесі;
Zб – ағымдағы жылы қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес жер салығының жүктемесі;
Ip - болжамдалған инфляция деңгейі, %.
2.4. Көлік құралдарына салынатын салық
Көлік құралдарына салынатын салықтың болжамы, көлік иелері туралы толық есебін жүргізетін Қазақстан Республикасы ішкі істер министрлігі органдарының мәліметтерінен түрі, қозғалтқыш көлемі, жүк көтерімі, отыру орындары туралы кесіндісінде алынады.
Көлік санының ішінен салық заңнамасымен заңды және жеке тұлғалардың көліктеріне қарастырылған жеңілдіктері бар көлік саны алынып, мынадай формуламен есептелінеді:
TSp= (Кp(ts) – L(ts))*МРП *S,
оның ішінде:
TSp - жоспарлы кезеңге көлік салығының жүктемесі;
Кp(ts) – көлік құралдарының болжамды саны;
L(ts) – жеңілдіктері бар көлік құралдарының саны;
АЕК – жоспарлы кезеңге айлық есептік көрсеткіштің көлемі;
S – салықтың мөлшерлемесі, %.
2.5. Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджетінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге тіркелген мемлекеттік мүлікті сатудан түседі.
Мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін түсімдер мынадай формуламен болжамдалынады:
OKP = OKб*(100%+Ip),
оның ішінде:
OKp – мүлікті сатудан түсетін түсімдердің болжамды көлемі;
OKб – ағымдағы жылы мүлікті сатудан түскен түсімдердің нақты көлемі;
Ip - болжамдалған инфляция деңгейі, %.

2.2. Налог на имущество физических лиц
Прогноз по налогу на имущество физических лиц определяется исходя из анализа динамики поступлений за ряд лет, оценки поступления по текущему году, скорректированной на предполагаемые изменения в налогооблагаемой базе.
Оценка налогового потенциала по налогу на имущество физических лиц на плановый период определяется исходя из налогового потенциала по текущему году с учетом изменения базовой стоимости одного квадратного метра и прогнозируемого уровня инфляции по следующей формуле:
UP = Uб*Bp*(100%+Ip),
где:
Up - оценка налогового потенциала по налогу на имущество физических лиц на плановый период;
Uб - налоговый потенциал налога на имущество по текущему году;
Bp - прогнозируемое изменение базовой стоимости одного квадратного метра, %;
Ip - прогнозируемый уровень инфляции, %.
2.3. Земельный налог
Для прогнозирования земельного налога необходимо использовать следующую информацию:
- площадь земель по категориям, представляемую уполномоченными органами в сфере управления земельными ресурсами;
- базовые налоговые ставки, дифференцируемые по качеству и видам почв пропорционально баллам бонитета;
- данные деклараций, представляемых в налоговые органы.
При прогнозировании земельного налога учитываются льготы, предусмотренные в налоговом законодательстве.
Оценка налогового потенциала по земельному налогу на плановый период осуществляется по следующей формуле:
ZP =Zб*(100%+Ip),
где:
Zp - оценка налогового потенциала по земельному налогу на плановый период;
Zб - налоговый потенциал земельного налога по текущему году в условиях действующего законодательства;
Ip - прогнозируемый уровень инфляции, %.
2.4. Налог на транспортные средства
Прогноз налога на транспортные средства рассчитывается на основании сведений о количестве транспортных средств в разрезе видов, групп по объемам двигателей, грузоподъемности, посадочных мест, получаемых от органов внутренних дел Республики Казахстан, которые обеспечивают полный учет владельцев транспортных средств.
При этом из общего количества транспортных средств исключаются транспортные средства юридических и физических лиц, которым предоставляются льготы согласно налоговому законодательству и рассчитывается по следующей формуле:
TSp= (Кp(ts) – L(ts))*МРП *S,
где:
TSp - оценка налогового потенциала по налогу на плановый период;
Кp(ts) - прогнозируемое количество транспортных средств;
L(ts) - количество льготируемых транспортных средств;
МРП - размер месячного расчетного показателя на планируемый год;
S - ставка налога, %;
2) исходя из налогового потенциала налога на транспортные средства по текущему году, скорректированного на изменение налогооблагаемой базы и на уровень инфляции по следующей формуле:
ТSP = ТSб*Bp*(100%+Ip),
где:
ТSp - оценка налогового потенциала по налогу на транспортные средства на плановый период;
ТSб - налоговый потенциал налога по текущему году;
Bp - прогнозируемое изменение налоговой базы, %;
Ip - прогнозируемый уровень инфляции, %.
2.5. Поступления от продажи основного капитала
Поступления от продажи основного капитала устанавливаются от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджетов сельских округов.
Прогнозирование поступлений от продажи государственного имущества рассчитывается по следующей формуле:
OKP = OKб*(100%+Ip),
где:
OKp - прогнозная сумма поступлений от продажи основного капитала;
OKб - оценка поступлений от продажи основного капитала по текущему году;
Ip - прогнозируемый уровень инфляции, %.

2.6. Салықтық емес түсімдер
Аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, округ бюджетіне салықтық емес түсімдер бойынша округ әкімдері әкімшілік құқық бұзушылық үшін салатын айыппұлдар, заңды және жеке тұлғалардың ерікті алымдары, коммуналдық меншіктегі мүлікіті жалға беруден түсетін түсімдер, басқа да салықтық емес түсімдер бойынша болжам жасалынбайды.
3-тарау. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттер шығындарының болжамды көлемін айқындау
3. Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттер шығындарының болжамды көлемі Бюджет кодексінің 56-1-бабында белгіленген функционалдық белгісі бойынша шығыстар бағыттарын ескере отырып, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша және бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемінің сомасы ретінде есептеледі.
Бұл ретте тұрақты сипаты бар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік басқару функцияларын және мемлекеттің міндеттемелерін орындау жөніндегі бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін қамтамасыз етуге, сондай-ақ стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың мақсатына қол жеткізуге, нақты міндеттері мен іс-шараларын шешуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша шығындардың болжамды көлемі:
еңбекақы төлеуге, коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге, өнімдер мен дәрілік заттарды сатып алуға, жәрдемақылар төлеуге және қызметін қамтамасыз етуге арналған шығындардан (бұдан әрі – ағымдағы шығындар);
материалдық-техникалық базаны нығайтуға, күрделі жөндеуге және басқа да шығындарға арналған шығындардан (бұдан әрі-күрделі сипаттағы шығындар) тұрады.
4-тарау. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу
4. Ағымдағы шығындарды есептеу үшін тұтастай алғанда аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі айқындалады.
5. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін айқындау кезінде есепке алынады:
1) облыстың әлеуметтік-экономикалық даму болжамына және бюджеттік параметрлеріне сәйкес жоспарланған кезеңде тұтыну бағаларының индексіне ағымдағы шығындардың ұлғаюын ескере отырып, ағымдағы шығындардың жиынтық көлемі (еңбекақыны қоспағанда);
2) аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің шығыстарын ұлғайтуды немесе қысқартуды көздейтін және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетін Қазақстан Республикасы Заңдарының ережелері;

2.6. Неналоговые поступления
Прогнозирование административных штрафов, пени, санкций, взысканий и прочих штрафов, налагаемых акимами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов за административные правонарушения, не осуществляется.
По другим неналоговым поступлениям прогноз поступлений определяется исходя из оценки поступлений по текущему году с учетом уровня инфляции по следующей формуле:
NPP = NPб*(100%+Ip),
где:
NPp - прогнозная сумма неналоговых поступлений;
NPб - оценка неналоговых поступлений по текущему году;
Ip - прогнозируемый уровень инфляции, %.
Глава 3. Определение прогнозных объемов затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
3. Прогнозные объемы затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов рассчитываются как сумма прогнозных объемов затрат по текущим бюджетным программам и по бюджетным программам развития с учетом установленной статьей 56-1 Бюджетного кодекса направлений расходов по функциональному признаку.
При этом прогнозные объемы затрат по текущим бюджетным программам, которые направлены на обеспечение деятельности администраторов бюджетных программ по выполнению функций государственного управления и обязательств государства в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, имеющих постоянный характер, а также на достижение цели, решение конкретных задач и мероприятий стратегических и программных документов, состоят из:
● затрат на оплату труда, оплата коммунальных услуг, приобретение продуктов и лекарственных средств, выплата пособий и затрат на обеспечение деятельности (далее – текущие затраты);
● затрат на укрепление материально-технической базы и капитальный ремонт (далее – затраты капитального характера).
Глава 4. Расчет прогнозных объемов текущих затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
4. Для расчета текущих затрат определяется прогнозный объем текущих затрат в целом по бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
5. При определении прогнозного объема текущих затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов учитываются:
1) совокупный объем текущих затрат с учетом увеличения текущих затрат на индекс потребительских цен в планируемом периоде в соответствии с прогнозом социально-экономического развития и бюджетных параметров района (за исключением заработной платы);
2) положения законов Республики Казахстан, предусматривающие увеличение или сокращение расходов местных бюджетов и вводимые в действие в планируемом периоде;

3) Қазақстан Республикасы Президенті Жарлықтары, Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулылары жобаларының, Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарының, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулыларының, орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде олардың құрылымына ведомство кіретін, жергілікті бюджеттердің түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетін мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілері;
4) бұрын ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылған тұрақты сипаттағы шығындар;
5) аудандық маңызы бар қалалық, ауылдық, кенттік, ауылдық округтік бюджеттердің шығыстарын ұлғайтуды немесе қысқартуды көздейтін және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетін облыстық өкілді және атқарушы органдар шешімдерінің ережелері.
6. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының жиынтық болжамды көлемінен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экологиялық үстемеақы төлеуге, материалдық көмек көрсетуге және мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне қосымша демалыстарға арналған қаражат алынып тасталады және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі есептелгеннен кейін абсолюттік сомалар қосылады.
7. Аудандық маңызы бар қалалық, ауылдық, кенттік, ауылдық округтік бюджеттердің ағымдағы шығындарының көлемін болжаудың есеп айырысу базасына жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың нақтыланған жоспарына сәйкес ағымдағы шығындардың көлемі қабылданады.
8. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу осы Қағидаға сәйкес Бірыңғай бюджеттік сыныптамасында айқындалған мемлекеттік функцияларды жүзеге асыратын функционалдық кіші топтардың тізбесі, оларға көрсеткіштер мен коэффициенттердегі келтірілген көрсеткіштер мен коэффициенттерді ескере отырып жүзеге асырылатын мемлекеттік функциялардың функционалдық кіші топтар бөлінісінде жүргізіледі.
9. Жеке функционалдық кіші топ бойынша жекелеген аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ағымдағы шығындарының есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұнда:
– і аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің j-функционалдық кіші тобы бойынша ағымдағы есептік шығындары;
Зj – облыстың барлық өңірлерінің аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттеріне j-функционалдық кіші тобы бойынша ағымдағы шығындардың жиынтық болжамды көлемі;
– і аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің j-функционалдық кіші тобы бойынша мемлекеттік қызметтерді тұтынушылар саны;
– і аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте, ауылдық округте j-ші функционалдық кіші топ бойынша орташа аудандық деңгейден мемлекеттік қызметтер көрсету құнындағы айырмашылықтарды негіздейтін объективті факторларды ескеретін коэффициенттер.

3) положения проектов указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативных правовых постановлений центральных государственных органов, нормативных правовых приказов руководителей ведомств центральных государственных органов при наличии прямой компетенции по их утверждению в нормативных правовых актах государственного органа, в структуру которого входит ведомство, предусматривающие сокращение поступлений или увеличение расходов местных бюджетов и вводимые в действие в планируемом периоде;
4) затраты постоянного характера, ранее финансировавшиеся за счет целевых текущих трансфертов;
5) положения решений областных представительных и исполнительных органов, предусматривающие увеличение или сокращение расходов бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов и вводимых в действие в планируемом периоде.
6. Из суммарного прогнозного объема текущих затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов исключаются средства на выплату экологических надбавок, оказание материальной помощи и на дополнительные отпуска работникам государственных учреждений и казенных предприятий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и добавляются абсолютными суммами после расчета прогнозных объемов текущих затрат по бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
7. За расчетную базу прогнозирования объема текущих затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов принимаются объемы текущих затрат в соответствии с уточненным планом года, предшествующего планируемому периоду.
8. Расчет прогнозного объема текущих затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов производится в разрезе функциональных подгрупп осуществляемых государственных функций, утвержденным в Единой бюджетной классификации, с учетом показателей и коэффициентов, приведенных в перечне функциональных подгрупп, осуществляемых государственных функций, показателей и коэффициентов к ним согласно настоящих Правил.
9. Расчет текущих затрат отдельного города районного значения, села, поселка, сельского округа по отдельной функциональной подгруппе производится по следующей формуле:
где:
– расчетные текущие затраты i-го города районного значения, села, поселка, сельского округа по j-й функциональной подгруппе;
Зj – суммарный прогнозный объем текущих затрат по бюджетам городов районного значения, сел, поселков, сельских округов по j-й функциональной подгруппе;
– количество потребителей государственных услуг i-го города районного значения, села, поселка, сельского округа по j-й функциональной подгруппе;
– коэффициенты, учитывающие объективные факторы, которые обусловливают отличия в стоимости предоставления государственных услуг в i-го городе районного значения, селе, поселке, сельском округе по j-й функциональной подгруппе от среднего районного уровня.

10. Ағымдағы шығындардың болжамды көлемін есептеу кезінде мемлекеттік қызметтерді көрсету құнындағы айырмашылықтарды негіздейтін объективті факторларды көрсететін мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) урбандалу коэффициенті:
мұнда:
Халіқала – i аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің қала халқы санының болжамы;
Халі – i- аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі, ауылдық округтегі халық санының болжамы.
Урбандалу коэффициенті жеке функционалдық кіші топтар бойынша қалалық жерлердегі мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға байланысты шығындардың барынша жоғары орташа аудандық деңгейін ескереді;
2) қоныстандыру дисперсиялығының коэффициенті:
мұнда:
Халікіш – халық саны 500 адамнан аз елді мекендерде тұратын і аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі, ауылдық округтегі халық санының болжамы;
Халі – і аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі, ауылдық округтегі халықтың жалпы санының болжамы.
Қоныстандыру дисперсиялығының коэффициенті елді мекеннің мөлшеріне тәуелсіз мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің белгілі бір жинағын, оның ішінде қосымша көлік және өзге де шығыстарды ескере отырып, қамтамасыз ету қажеттігіне негізделген шығындардың орташа аудандық деңгейімен салыстырғандағы барынша жоғары деңгейін ескереді;
3) шағын жинақталған мектептердегі оқушыларын есепке алу коэффициенті:
мұнда:
Санi – і аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі, ауылдық округтегі шағын жинақталған мектептердегі оқушылар санының болжамы;
Сан – і аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ мектептерінде оқушылардың жалпы санының болжамы.
Шағын жинақты мектептерде оқушыларды есепке алу коэффициенті білім алушылардың шағын контингентімен жалпы білім беретін мектептерді ұстауға қосымша шығыстардың қажеттілігін ескереді.
Шағын жинақталған мектеп – білім алушылар контингенті шағын біріктіріліп жинақталған сынып және оқу сабақтарын ұйымдастырудың ерекше нысаны бар жалпы білім беретін мектеп.
4) ауқым коэффициенті:
мұнда:
– аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ халқы санының орташа аудандық деңгейден ауытқуы есепке алынатын салмақ;
– бір аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ халқының орташа санының болжамы;
Халi – i- аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі, ауылдық округтегі халық санының болжамы.
Ауқым коэффициенті тұтынушылар санының өсуімен, бір тұтынушыға шаққандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған шығындар көлемінің төмендеуін көрсететін ауқымның тиімділігін ескереді;

10. При расчете прогнозного объема текущих затрат применяются следующие коэффициенты, отражающие объективные факторы, которые обусловливают различия в стоимости предоставления государственных услуг:
1) коэффициент урбанизации:
где:
Насiгор – прогнозная численность городского населения i-му городу районного значения, села, поселка, сельского округа;
Насi – прогнозная численность населения в i-ом городе районного значения, селе, поселке, сельском округе.
Коэффициент урбанизации учитывает более высокий относительно среднерайонного уровень затрат, связанных с предоставлением государственных услуг в городской местности по отдельным функциональным подгруппам;
2) коэффициент дисперсности расселения:
где:
Насiмелк – прогнозная численность населения i-ом города районного значения, села, поселка, сельского округа, проживающего в населенных пунктах с численностью населения менее 500 человек;
Насi – общая прогнозная численность населения в i-ом городе районного значения, селе, поселке, сельском округе.
Коэффициент дисперсности расселения учитывает более высокий по сравнению со среднерайонным уровень затрат, обусловленный необходимостью обеспечения определенным набором государственных услуг населению независимо от размеров населенного пункта, в том числе учитывая дополнительные транспортные и иные расходы;
3) коэффициент учета учащихся в малокомплектных школах:
где:
Колi – прогнозное количество учащихся в малокомплектных школах в городе районного значения, селе, поселке, сельском округе;
Кол – общее прогнозное количество учащихся в школах i-ом города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Коэффициент учета учащихся в малокомплектных школах учитывает потребность в дополнительных расходах на содержание общеобразовательных школ с малым контингентом обучающихся.
Малокомплектная школа – общеобразовательная школа с малым контингентом обучающихся, совмещенными класс-комплектами и со специфической формой организации учебных занятий.
4) коэффициент масштаба:
где:
– вес, с которым учитывается отклонение численности населения городов районного значения, сел, поселков, сельских округов от среднерайонного уровня;
– средняя прогнозная численность населения одного города районного значения, села, поселка, сельского округа;
Насi – прогнозная численность населения в i-ом городе районного значения, селе, поселке, сельском округе.
Коэффициент масштаба учитывает эффект масштаба, отражающий снижение объема затрат на предоставление государственных услуг в расчете на одного потребителя с ростом численности потребителей;

5) халықтың жас ерекшелігі құрылымының коэффициенті:
мұнда:
Халітоп – i- аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің белгілі бір жас ерекшелігі тобы бойынша халық санының болжамы;
Халі – і аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің халық санының болжамы.
Халықтың жас ерекшелігі құрылымының коэффициенті халықтың жекелеген санаттарының денсаулық сақтауға және білім беруге байланысты мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге қойылатын жоғары сұранысын ескереді;
6) ауылдық жердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті:
мұнда:
Халіауыл – i- аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ауыл халқы санының болжамы;
– j-функционалдық кіші топ бойынша (барлық аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша жиынтық сомада) ағымдағы шығындардың жалпы көлеміндегі жалақының үлесі.
Ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті жекелеген функционалдық кіші топтар бойынша ауылдық жерлердегі жалақыға қосымша шығыстар қажеттілігін ескереді;
7) тығыздық коэффициенті:
мұнда:
– аудан бойынша халықтың орташа тығыздығы;
рi – i- аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте, ауылдық округте халықтың тығыздығы;
– аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер аудандар халқының тығыздығының орташа аудандық деңгейден ауытқуы ескерілетін салмақ.
Тығыздық коэффициенті аудан халқы тығыздығының төмендеуіне байланысты аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің шығындарының ұлғаюын ескереді;
8) жолдарды күтіп-ұстау коэффициенті:
мұнда:
Ni – i аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің жергілікті маңызы бар автомобиль жолдарын күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативі;
– аудан бойынша автомобиль жолдарын күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативі;
9) кедейлікті есепке алу коэффициенті (табысы күнкөріс деңгейінен төмен адамдардың үлесі негізінде):
мұнда:
bi – і аудандық маңызы бар қаладағы, ауылдағы, кенттегі, ауылдық округтегі жалпы халық саны ішінде табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен халықтың үлесі.
Кедейлікті есепке алу коэффициенті аудан бюджеттерінің табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен халық үлесінің өсуіне байланысты әлеуметтік көмек төлемдеріне шығындардың ұлғаюын ескереді;
10) жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті:
мұнда:
di – i- аудандық маңызы бар қалада, ауылда, кентте, ауылдық округте жылыту маусымының кезеңі;
– аудан бойынша жылыту маусымының орташа кезеңі;
– аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлеміндегі жылытуға жұмсалатын шығындардың үлесі.
Жылыту маусымының ұзақтығын есептеу коэффициенті облыс өңірлері бюджеттерінің жылытуға жұмсайтын шығындарының аудандағы жылыту маусымының ұзақтығына байланысын ескереді.

5) коэффициент возрастной структуры населения:
где:
Насiгруппа – прогнозная численность населения i-ом города районного значения, села, поселка, сельского округа по определенной возрастной группе;
Насi – прогнозная численность населения в i-ом городе районного значения, селе, поселке, сельском округе.
Коэффициент возрастной структуры населения учитывает повышенный спрос, предъявляемый отдельными категориями населения на государственные услуги, связанные со здравоохранением и образованием;
6) коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности:
где:
Насiсельск – прогнозная численность сельского населения i-ом города районного значения, села, поселка, сельского округа;
– доля заработной платы в общем объеме текущих затрат по j-й функциональной подгруппе (в сумме по всем городам районного значения, села, поселка, сельского округа).
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности учитывает потребность в дополнительных расходах на заработную плату в сельской местности по отдельным функциональным подгруппам;
7) коэффициент плотности:
где:
– плотность населения в среднем по району;
рi – плотность населения в i-ом городе районного значения, селе, поселке, сельском округе.
– вес, с которым учитывается отклонение плотности населения городов районного значения, сел, поселков, сельских округов от среднерайонного уровня.
Коэффициент плотности учитывает увеличение затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов в связи с уменьшением плотности населения региона;
8) коэффициент содержания дорог:
где:
Ni – норматив финансирования на содержание автомобильных дорог местного значения i-ом города районного значения, села, поселка, сельского округа;
– норматив финансирования на содержание автомобильных дорог в среднем по району;
9) коэффициент учета бедности (на основе доли лиц с доходами ниже прожиточного минимума):
где:
bi – доля населения с доходами ниже величины прожиточного минимума в общей численности населения в i-ом городе районного значения, селе, поселке, сельском округе.
Коэффициент учета бедности учитывает увеличение затрат бюджетов районов на выплату социальной помощи в связи с ростом доли населения с доходами ниже величины прожиточного минимума;
10) коэффициент учета продолжительности отопительного сезона:
где:
di – период отопительного сезона в i-ом городе районного значения, селе, поселке, сельском округе;
– период отопительного сезона в среднем по району;
– доля затрат на отопление в общем объеме текущих затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов.
Коэффициент учета продолжительности отопительного сезона учитывает зависимость затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов на отопление от продолжительности отопительного сезона в районе.

11. Келесі екі жылдардағы аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының көлемін болжаудың есептік базасына тұтыну бағаларының индексін ескере отырып, үш жылдық кезеңнің бірінші жылының аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі қабылданады.
5-тарау. Аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің күрделі сипаттағы шығындарының болжамды көлемін есептеу
12. Күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ағымдағы шығындарын қаржыландырудың жалпы көлеміне пайыздық қатынасына сәйкес жылдар бойынша бөле отырып айқындалады.
Әрбір аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бойынша жеке күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың болжамды көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
КШі = k* ЕШі,
мұнда:
КШі – і аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің күрделі сипаттағы есептік шығындары;
ЕШі – і аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ағымдағы есептік шығындары;
k – күрделі сипаттағы шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатынасының шамасы.
Аудандық бюджет пен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін k коэффициентінің шамасы Аудандық бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді.
6-тарау. Аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттерінің бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемін есептеу
13. Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың болжамды көлемі аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ағымдағы шығындарының болжамды көлеміне және кірістерінің болжамды көлеміне пайыздық қатынаста жылдар бөлінісінде айқындалады.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемін есептеу әрбір аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ бойынша жеке мына формула бойынша жүргізіледі:
БДБШi = (r1*ЕШі) + (r2*КБКі),
мұнда:
БДБШi – i аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің бюджеттік даму бағдарламалары бойынша есептік шығындары;
ЕШі – i аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың, кенттің, ауылдық округтің ағымдағы есептік шығындары;
КБКі – і аудандық маңызы бар қала, ауыл, кент, ауылдық округ кірістерінің болжамды көлемі;
r1 – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатынасының шамасы;
r2 – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың аудандық маңызы бар қалалық, ауылдық, кенттік, ауылдық округтік бюджеттердің кірістерінің болжамды көлеміне пайыздық қатынасының шамасы.

11. За расчетную базу прогнозирования объема текущих затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов последующих двух годов принимаются прогнозные объемы текущих затрат бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов первого года трехлетнего периода с учетом индекса потребительских цен.
Глава 5. Расчет прогнозных объемов затрат капитального характера бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
12. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, определяется с разбивкой по годам в соответствии с процентным отношением к общему объему финансирования текущих затрат города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, отдельно по каждому городу районного значения, села, поселка, сельского округа производится по следующей формуле:
КЗi = k * РЗi,
где:
КЗi – расчетные затраты капитального характера i-й города районного значения, села, поселка, сельского округа;
РЗi – расчетные текущие затраты i-го города районного значения, села, поселка, сельского округа;
k – величина процентного отношения затрат капитального характера к общему объему текущих затрат.
Величина коэффициента k для определения объемов трансфертов общего характера между районным бюджетом и бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов устанавливается решением районной бюджетной комиссии.
Глава 6. Расчет прогнозных объемов затрат по бюджетным программам развития бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов
13. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, определяется с разбивкой по годам в процентном соотношении к прогнозному объему доходов города районного значения, села, поселка, сельского округа.
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, отдельно по каждому городу районного значения, села, поселка, сельского округа производится по следующей формуле:
ЗБПРi = (r1 * РЗi) + (r2 * ПОДi),
где:
ЗБПРi – расчетные затраты по бюджетным программам развития i-го города районного значения, села, поселка, сельского округа.
РЗi – расчетные текущие затраты i-го города районного значения, села, поселка, сельского округа;
ПОДi – прогнозные объемы доходов i-го города районного значения, села, поселка, сельского округа;
r1 – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к общему объему текущих затрат;
r2 – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к прогнозному объему доходов бюджетов городов районного значения, сел, поселков, сельских округов;

14. r1 және r2 коэффициентерінің шамасы аудандық бюджет пен аудандық маңызы бар қалалар, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін аудандық бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді.

14. Величина коэффициентов r1 и r2 устанавливаются для определения объемов трансфертов общего характера между районным бюджетом и бюджетами городов районного значения, сел, поселков, сельских округов решением районной бюджетной комиссии.