Сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның жеке тұлғалардың биржалық тауарлармен мәмілелері туралы мәліметтерді ұсыну қағидаларын, мерзімдерін және нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 31 наурыздағы № 280 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабы 15-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган жеке тұлғалардың биржалық тауарлармен мәмілелері туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары және мерзімдері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жеке тұлғалардың биржалық тауарлармен мәмілелері туралы мәліметтер нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (М. Е. Сұлтанғазиев) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрық қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 280 бұйрығына
1-қосымша
Сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның жеке тұлғалардың биржалық тауарлармен мәмілелері туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары және мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның жеке тұлғалардың биржалық тауарлармен мәмілелері туралы мәліметтерді ұсыну қағидалары және мерзімі (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабы 15-1-тармағына сәйкес әзірленді және сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – Уәкілетті орган) жеке тұлғалардың биржалық тауарлармен мәмілелері туралы мәліметтерді (бұдан әрі – Мәліметтер) ұсыну тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2-тарау. Сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның жеке тұлғалардың биржалық тауарлармен мәмілелері туралы мәліметтерді ұсыну тәртібі және мерзімдері
2. Уәкілетті орган осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілген нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – Комиет) ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5 күніне дейін желі арқылы берілетін деректерді қорғауды, түпнұсқалығын растауды, тұтастығын тексеруді және шифрлауды қамтамасыз ететін ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша беру арқылы Мәліметтерді ұсынады.

Об утверждении Правил, сроков и формы представления уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности сведений о сделках физических лиц с биржевыми товарами
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 31 марта 2021 года № 280
В соответствии с пунктом 15-1 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила и сроки представления уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности сведений о сделках физических лиц с биржевыми товарами согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сведений о сделках физических лиц с биржевыми товарами согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Султангазиев М.Е.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр Е. Жамаубаев
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 280
Правила и сроки представления уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности сведений о сделках физических лиц с биржевыми товарами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки представления уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности сведений о сделках физических лиц с биржевыми товарами (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 15-1 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки представления уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности (далее – Уполномоченный орган) сведений о сделках физических лиц с биржевыми товарами (далее – Сведения).
Глава 2. Порядок и сроки представления уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности сведений о сделках физических лиц с биржевыми товарами
2. Сведения представляются Уполномоченным органом ежемесячно до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) посредством передачи по информационно-коммуникационной сети, обеспечивающей защиту, подтверждение подлинности, проверку целостности и шифрование передаваемых по сети данных по форме, утвержденной согласно приложению 2 к настоящему приказу.

3. Салықтық бақылау шеңберінде мемлекеттік кірістер органы осы Қағидаларының қосымшасына сәйкес нысан бойынша Уәкілетті органға мәліметтерді ұсыну үшін мемлекеттік кірістер органының сұрау салуын жолдайды.
Уәкілетті орган мәліметтерді сұрау салуды жолдаған мемлекеттік кірістер органына сұрау салуды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынады.
4. Мәліметтер мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде ұсынылады және Уәкілетті органның басшысы немесе оны алмастыратын тұлға, сондай-ақ мәліметтерді жасауға жауапты қызметкер қол қояды.
5. Ақпараттық-коммуникациялық желі бойынша Мәліметтерді ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, сондай-ақ техникалық қателіктер туындаған кезде, Мәліметтер электронды тасымалдағышта "Microsoft Excel" нысанында хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы ұсынылады.
6. Мемлекеттік кірістер органы осы Қағидалардың шеңберінде алынған ақпараттың құп.
Сауда қызметін реттеу
саласындағы уәкілетті органның
жеке тұлғалардың биржалық
тауарлармен мәмілелері туралы
мәліметтерді ұсыну қағидалары
мен мерзімдеріне
қосымша
нысан
Мәліметтерді ұсыну үшін мемлекеттік кірістер органының сұрау салуы
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабы 15-1-тармағына сәйкес жеке тұлғаның биржалық тауарлармен мәмілелері туралы мәліметтерді ұсынуды сұрайды
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
____________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі
20 __ жылғы __ бастап 20 __ жылғы __ дейін кезеңі үшін
Сұрау салуды жолдау себептері
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Мемлекеттік кірістер органының
Басшысы (орынбасары)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), қолы, мөрі)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 31 наурыздағы
№ 280 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Жеке тұлғалардың биржалық тауарлармен мәмілелері туралы мәліметтер
Тауар түрі
Биржалық мәміле
Тауар туралы мәлімет
күні
нөмірі
атауы
саны
лот сомасы
1
2
3
4
5
6
7
Биржалық сауда қатысушылары
Сауда режимі
атауы
лот сомасы
сатып алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
сатып алушының және (немесе) дилердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/атауы
сатып алушуның брокері
сатушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
сатушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/атауы
сатушының брокері
5
7
8
9
10
11
12
13
14
"Жеке тұлғалардың биржалық
тауарлармен мәмілелері туралы
мәліметтер" нысанына
қосымша
"Жеке тұлғалардың биржалық тауарлармен мәмілелері туралы мәліметтер" нысанын толтыру бойынша түсіндірме
"Жеке тұлғалардың биржалық тауарлармен мәмілелері туралы мәліметтер" нысанын мемлекеттік бақылауды және тауар биржалары саласындағы қызметті лицензиялауды жүзеге асыратын уәкілетті орган ұсынады және мынадай деректерді қамтиды:
1-бағанда – жолдың реттік нөмірі көрсетіледі;
2-бағанда – биржалық мәміледе өткізілетін тауардың түрі көрсетіледі;
3-бағанда – биржалық мәміле жасасқан күн көрсетіледі;
4-бағанда – биржалық мәміленің нөмірі көрсетіледі;
5-бағанда – биржалық тауардың атауы көрсетіледі;

3. В рамках налогового контроля орган государственных доходов направляет запрос органа государственных доходов для представления сведений Уполномоченному органу по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
Сведения Уполномоченным органом представляются в орган государственных доходов, направивший запрос, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения запроса.
4. Сведения представляются на государственном и (или) русском языках и подписываются руководителем Уполномоченного органа либо лицом, его замещающим, а также работником, ответственным за составление сведений.
5. В случае невозможности представления Сведений по информационно-коммуникационной сети, а также в случае возникновения технических ошибок Сведения представляются в электронном носителе в формате Microsoft Excel по почте заказным письмом с уведомлением.
6. Орган государственных доходов обеспечивает конфиденциальность информации, полученной в рамках настоящих Правил.
Приложение
к Правилам и срокам
представления уполномоченным
органом в области
регулирования торговой
деятельности сведений о
сделках физических лиц с
биржевыми товарами
форма
Запрос органа государственных доходов для представления сведений
____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов) в соответствии с пунктом 15-1
статьи 26 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) просит представить
сведения о сделках с биржевыми товарами физического лица
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер
за период с __ 20 __ года по __ 20 __ года
Причины направления запроса
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Руководитель (заместитель)
органа государственных доходов
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись, печать)
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 марта 2021 года № 280
форма
Сведения о сделках физических лиц с биржевыми товарами
Вид товара
Биржевая сделка
Сведения о товаре
дата
номер
наименование
количество
сумма лота
1
2
3
4
5
6
7
Участники биржевых торгов
Режим торгов
индивидуальный идентификационный/бизнес идентификационный номер покупателя
фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование покупателя и (или) дилера
брокер покупателя
индивидуальный идентификационный/бизнес идентификационный номер продавца
фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование продавца
брокер продавца
8
9
10
11
12
13
14
Приложение к форме
"Сведения о сделках физических
лиц с биржевыми товарами"
Пояснение по заполнению формы "Сведения о сделках физических лиц с биржевыми товарами"
Форма "Сведения о сделках физических лиц с биржевыми товарами" предоставляется уполномоченным органом осуществляющий государственный контроль и лицензирование деятельности в сфере товарных бирж и включает в себя следующие данные:
в графе 1 – указывается порядковый номер строки;
в графе 2 – указывается вид товара, который реализуется в биржевой сделке;
в графе 3 – указывается дата заключения биржевой сделки;
в графе 4 – указывается номер биржевой сделки;
в графе 5 – указывается наименование биржевого товара;

6-бағанда – 5-бағанда көрсетілген тауардың саны көрсетіледі;
7-бағанда – лоттың сомасы көрсетіледі, теңгемен;
8-бағанда – биржалық тауарды сатып алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
9-бағанда – 8-бағанда көрсетілген сатып алушының және (немесе) дилердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/атауы көрсетіледі;
10-бағанда – 8-бағанда көрсетілген сатып алушы брокерінің атауы көрсетіледі;
11-бағанда – биржалық тауарды сатушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі;
12-бағанда – сатушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)/атауы көрсетіледі;
13-бағанда – сатушы брокерінің атауы көрсетіледі;
14-бағанда – биржалық сауда режимі көрсетіледі.

в графе 6 – указывается количество товара, указанного в графе 5;
в графе 7 – указывается сумма лота, в тенге;
в графе 8 – индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер покупателя биржевого товара;
в графе 9 – указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование покупателя, указанного в графе 8 и (или) дилера;
в графе 10 – указывается наименование брокера покупателя, указанного в графе 8;
в графе 11 – индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер продавца биржевого товара;
в графе 12 – указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии)/наименование продавца;
в графе 13 – указывается наименование брокера продавца;
в графе 14 – указывается режим биржевого торга.