Нұра ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Нұра аудандық мәслихатының 2021 жылғы 9 желтоқсандағы № 96 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңы 6 бабының 1 тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңы 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Нұра ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнтізбелік он күн өткен күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың хатшысы Т. Оспанов
Нұра аудандық мәслихаттың
2021 жылғы "09" желтоқсандағы
№ 96 шешіміне
Бекітілген
Нұра ауданының жайылымдарын басқару және оларды жер аумағында пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Нұра ауданының жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған осы жоспар (бұдан әрі – жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына сәйкес әзірленді "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңымен "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 және "жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрықтарымен айқындалады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес ауылдық округтердің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Нұра ауданының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Нұра ауданының аумағындағы жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Нұра ауданының аумағында су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы бекітілсін;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Нуринскому району на 2022-2023 годы
Решение Нуринского районного маслихата Карагандинской области от 9 декабря 2021 года № 96
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Нуринский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Нуринскому району на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата Т. Оспанов
Утвержден
решением Нуринского районного маслихата
от "09" декабря 2021 года № 96
План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Нуринского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Нуринского района на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Нуринского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельских округов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Нуринского района, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Нуринского района согласно приложению 4 к настоящему Плану;

5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны Нұра ауданының берілетін жайылымдарына ауыстыру схемасы бекітілсін;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес Нұра ауданында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 7-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып әзірленді – топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және жергілікті өзін-өзі басқару органдарының қатысуымен ауылдардың әкімдіктерімен және ауылдық елді мекендердің әкімдіктерімен бірлесіп, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де, ауылдық округ және жайылым пайдаланушылар.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Нұра ауданында 23 ауылдық және 2 кенттік округ бар.
Нұра ауданындағы жайылымдық жерлердің жалпы ауданы 4 033 430 гектарды құрайды, оның ішінде жер пайдаланушыларда – 1 698 847 га, елді мекендердің жерлері-379 959 га, қорықтық аймақтың жерлері 241 596 га, ауыл шаруашылық емес объектілердің жерлері 4 273 га және қордағы жерлер 1 708 755 га.
Нұра ауданы 1928 жылы құрылған. Аудан аумағы 46,3 мың шаршы километрді құрайды. Халық саны-21,9 мың адам. Аудан орталығы-Нұра кенті. Қарағанды қаласынан солтүстік-батысқа қарай 205 шақырым жерде орналасқан.
Нұра ауданының аумағы континенталдылықтың барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа орташа ыстық жаз, қыс пен жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшері. Ең ыстық ай-шілде, ең суық-қаңтар. Алғашқы күзгі аяздар қыркүйек айында, соңғы көктем мамыр айының соңында басталады. Жауын-шашын мөлшері бойынша аумақ құрғақ аймаққа жатады.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Нуринского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Нуринском районе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Нуринском районе имеются 23 сельских и 2 поселковых округов.
Общая площадь пастбищных угодий в Нуринском районе составляет 4 033 430 гектар, из них у землепользователей 1 698 847 га, земли населенных пунктов – 379 959 га, земли заповедной зоны 241 596 га, земли несольскохозяйственных объектов 4 273 га и земли запаса 1 708 755 га.
Нуринский район образован в 1928 году. Территория района составляет 46,3 тысячи квадратных километров. Численность населения – 21,9 тысяч человек. Районный центр - поселок Нура. Расположен 205 километр к северо-западу от города Караганды.
Территория Нуринского района характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Наиболее жарким месяцем является июль, наиболее холодным – январь. Первые осенние заморозки начинаются в сентябре месяце, последние весенние – в конце мая. По количеству выпадающих осадков территория относится к засушливой зоне.

Ауыл шаруашылығы жануарларын жартыжылдық қайта есептеу қорытындылары бойынша 2021 жылғы 1 шілдеде Нұра ауданы бойынша (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) ірі қара мал-54 116 бас, оның ішінде аналық мал басы-28 618 бас, ұсақ мал-100 312 бас, жылқы-48 594 бас есептеледі.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Нұра аудандық мәслихаттың
2021 жылғы "09" желтоқсандағы
№ 96 шешіміне
2-қосымша
Балықтыкөл ауылдық округінің жайылымдарын басқару және оларды жер аумағында пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар
Балықтыкөл ауылдық округінің жалпы жер көлемі 187 694 гектарды құрайды, оның ішінде егістік – 6 566 га, жайылымдық жерлер – 175 860 гектар, шабындық – 3 917 гектар, басқа санаттар – 1 351 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-88 427 гектар;
елді мекендердің жері – 12 236 гектар;
босалқы жер-87 031 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Балықтыкөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 467 ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 781 бас, ұсақ мал басы 3 540 бас, жылқы 1 553 бас.
Балықтыкөл ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 1 008 бас, ұсақ мал 2 011 бас, жылқы 1 281 бас құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 83 922 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 43,3%.
(ІҚМ:1 008 Бас*12 га=12 096 га; ҰММ: 2 011 бас *2,5 га=5 028 га; жылқылар: 1 281 бас*15 га=19 215 га.барлығы: 36 339 га.).
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 175 860 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 12 024 гектар жайылым бар.
Балықтыкөл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 12 024 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 964 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 247 Бас*12 га=2 364 га).
Босалқы жерлерде жергілікті халықтың 1087 басына 247 ірі қара мал (төл, бұқа) және 1 отар ұсақ мал жайылымына 1 табын ұйымдастырылды.

По итогам полугодового пересчета сельскохозяйственных животных на 1 июля 2021 года по Нуринскому району насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 54 116 голов, из них маточное поголовье 28 618 голов, мелкого рогатого скота 100 312 голов, 48 594 голов лошадей.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
Приложение 1
к решению Нуринского районного маслихата
от 09 декабря 2021 года № 96
План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель села Балыктыколь на 2022-2023 годы
Общая площадь земель сельского округа Балыктыколь составляет 187 694 гектар, из них пашни – 6 566 га, пастбищные земли – 175 860 гектар, сенокос – 3 917 гектар, другие категории – 1 351 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 88 427 гектар;
земли населенных пунктов – 12 236 гектар;
земли запаса – 87 031 гектар.
На 1 июля 2021 года в сельском округе Балыктыколь насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 467 голов, из них маточное поголовье 781 голов, мелкого рогатого скота 3 540 голов, 1 553 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Балыктыколь составляет: крупного рогатого скота 1 008 головы, мелкого рогатого скота 2 011 голов, 1 281 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 83 922 гектар, нагрузка на пастбища 43,3%.
(КРС:1 008 голов*12 га=12 096 га; МРС: 2 011 голов *2,5 га=5 028 га; лошади: 1 281 гол*15 га=19 215 га. Всего: 36 339 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Балыктыколь имеются всего 175 860 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12 024 гектар пастбищ.
В сельском округе Балыктыколь сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 12 024 гектар, потребность составляет 2 964 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 247 голов*12 га=2 364 га).
Организован 1 гурт отгонного пастбища на 247 голов КРС (молодняк, бычки) и 1 отар МРС на 1 087 голов местного населения на землях запаса.

Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 7 357 гектар мөлшерінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік бар, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 12 гектар/1 басқа, ұсақ мал – 2,5 гектар/1 басқа, жылқы – 15 гектар/1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 186 бас * 12 гектар/1 Басқа = 2 232 гектар;
ұсақ қара мал үшін-442 бас * 2,5 гектар/1 басқа = 1 105 гектар;
жылқылар үшін-268 бас * 15 гектар/1 Басқа = 4 020 гектар.

Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 7 357 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/на 1 голову, лошадей – 15 гектар/на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 186 голов * 12 гектар/на 1 голову = 2 232 гектар;
для мелко рогатого скота – 442 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 1 105 гектар;
для лошадей - 268 голов * 15 гектар/на 1 голову = 4 020 гектар.

2 232+1 105+4 020=7 357 гектар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдардағы жүктеме 61% - ды құрайды.
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Балықтыкөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Балықтыкөл ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Балықтыкөл

2 232+1 105+4 020=7 357 гектар.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 61%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Балыктыколь в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-2. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Балыктыколь
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Балыктыколь

12 024
197
12
2 364
0
5 реттен артық
9 660
Жиыны
12 204
197
2 364
9 660
Ескертпе: сауын сиырлар үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жайылым есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Кесте-2. Балықтыкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру үшін халықтың жайылымдарға қажеттілігі туралы мәліметтер
Елді мекен
Түрлері бойынша малдың болуы, (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Барлығы, гектар
1
Балықтыкөл
186
442
268
12
2,5
15
2 232
1 105
4 020
7 357
Жиыны
7 357
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 2 қосымша
Балықтыкөл ауылдық округі үшін жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Жылы
1 алаң
2 алаң
3 алаң
4 алаң
2022
Көктем-жаз маусымы 1
Жаз маусымы 2
Күз маусымы 3
Демалушы алаң 4
2023
Демалушы алаң 4
Көктем-жаз маусымы 1
Жаз маусымы 2
Күз маусымы 3
Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6 қосымша
Балықтыкөл ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Балықтыкөл ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны
2022 жылы
Алаңдар саны
2023 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Балықтыкөл
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2021 жылғы "09" желтоқсандағы
№ 96 шешіміне
2-қосымша
Баршын ауылдық округінің 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Баршын ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен (Баршын, Бестамақ ауылдары) бар.

12 024
197
12
2 364
0
Более 5 раза
9 660
Итого
12 204
197
2 364
9 660
Таблица-2. Сведения о потребности населения в пастбищах для размещения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Балыктыколь
Населенный пункт
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Итого, гектар
1
Балыктыколь
186
442
268
12
2,5
15
2 232
1 105
4 020
7 357
Итого
7 357
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2022-2023 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для сельского округа Балыктыколь
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2023
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Балыктыколь
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Балыктыколь
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Балыктыколь
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 2
к решению Нуринского районного маслихата
от 09 декабря 2021 года № 96
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Баршино на 2022-2023 годы
По административно-территориальному делению в Баршинском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта (с.Баршино, с.Бестамак).

Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 622 613 гектарды құрайды, оның ішінде жайылымдық жер – 614 099 гектар, шабындық жер – 4 752 гектар, басқа санаттар – 3 762 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-296 972 гектар;
елді мекендердің жерлері - 94 539 гектар;
қордағы жерлер-231 102 гектар.
Баршын ауылдық округінің аумағы шұғыл континенталды климаты бар құрғақ дала аймағында орналасқан және қазақтың орталық ұсақ шоқыларының шегінде орналасқан. Олар континенталдылықтың барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыс, қысқа, орташа ыстық жаз, қыс пен жаздың температурасының күрт қарама-қайшылықтары, жылдық жауын-шашынның аз мөлшері.
2021 жылдың 1 шілдесіне Баршын ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 5 152 бас ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 3 218 бас, ұсақ мал басы 4 096 бас, жылқы басы 4 056 бас.
Баршын ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермерлік қожалықтарының бас саны: ірі қара мал 2 773 бас, ұсақ мал 1 695 бас, жылқы 3 003 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 296 972 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 36%.
(ІҚМ: 2 773 бас*15 га=41 595 га, ҰММ:1 695 бас*3,0 га=5 085 га, жылқылар 3 003 бас*20 га=60 060 га.барлығы: 41 595 га + 5 085 га + 60 060 га = 106 740 га.).
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Баршын ауылдық округі бойынша барлығы 324 062 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 92 960 гектар жайылым бар.
Баршын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 92 960 гектар мөлшерінде қажеттілік 22 035 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 15 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 1 469 бас*15 га=22 035 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 60 066 гектар мөлшерінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік бар, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 15 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 3,0 гектар/1 басқа, жылқы – 19 гектар/1 басқа.
Қажеттілік, оның ішінде:
Баршын ауылында:
ірі қара мал 2342 бас*15 га=35 130 га;
ұсақ мал1274 Бас*3 га=3 822 га;
жылқы 1052 бас * 19 га=19 988 га;

Общая площадь земель сельского округа составляет 622 613 гектар, из них пастбищные земли – 614 099 гектар, сенокос – 4 752 гектар, другие категории – 3 762 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 296 972 гектар;
земли населенных пунктов – 94 539 гектар;
земли запаса – 231 102 гектар.
Территория сельского округа Баршино расположена в зоне сухих степей с резко-континентальным климатом и расположено в пределах центрального Казахского мелкосопочника. Характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 июля 2021 года в сельском округе Баршино насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 5 152 голов, из них маточное поголовье 3 218 голов, мелкого рогатого скота 4 096 голов, 4 056 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Баршино составляет: крупного рогатого скота 2 773 головы, мелкого рогатого скота 1 695 голов, 3 003 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 296 972 гектар, нагрузка на пастбища 36%.
(КРС: 2 773 гол*15 га=41 595 га, МРС:1 695 гол*3,0 га=5 085 га, лошади 3 003 голов*20 га=60 060 га.Всего: 41 595 га + 5 085 га + 60 060 га = 106 740 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Баршино имеются всего 324 062 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 92 960 гектар пастбищ.
В сельском округе Баршино сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 92 960 гектар, потребность составляет 22 035 гектар, при норме нагрузки 15 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 1 469 голов*15 га=22 035 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 60 066 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 15 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 3,0 гектар/на 1 голову, лошадей – 19 гектар/на 1 голову.
Потребность, из-них:
в селе Баршино:
крупного рогатого скота 2342 головы*15 га=35 130 га;
мелкого рогатого скота 1274 голов*3 га=3 822 га;
лошади 1052 голов*19 га=19 988 га;

Барлығы: 35 130 га+3 822 га+19 988 га=58 940 га.
Бестамақ ауылында:
ірі қара мал 37 бас*15 га=555 га;
ұсақ мал 127 бас*3 га=381 га;
жылқы 10 бас * 19 га=190 га;
Барлығы: 555 га+381 га+190 га=1 126 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдардағы жүктеме 64,6% - ды құрайды.
Баршын ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Баршын ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Баршын ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Баршын

Всего: 35 130 га+3 822 га+19 988 га=58 940 га.
в селе Бестамак:
крупного рогатого скота 37 головы*15 га=555 га;
мелкого рогатого скота 127 голов*3 га=381 га;
лошади 10 голов*19 га=190 га;
Всего: 555 га+381 га+190 га=1 126 га.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 64,6%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Баршино
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Баршино в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Баршино
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Необеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченностьпотребности, %
Излишки, (гектар)
1
Баршино

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Баршын ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Баршын ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Баршын ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Баршын ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6 қосымша
Баршын ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Баршын ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны
2022 жылы
Алаңдар саны
2023 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Баршын
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
2
Бестамақ
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2021 жылғы "09" желтоқсандағы
№ 96 шешіміне
3-қосымша
Дон ауылдық округінің 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Дон ауылдық округінің жалпы жер көлемі 85 255 гектарды құрайды, оның ішінде егістік – 21 547 га, жайылымдық жер – 60 178 гектар, шабындық – 1 593 гектар, басқа санаттар – 1 937 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 61 164 гектар;
елді мекендердің жерлері-13 051 гектар;
босалқы жер-10 979 гектар;
басқа санаттар - 61 га.
2021 жылдың 1 шілдесіне Дон ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 459 бас ірі қара мал, оның ішінде 898 бас аналық мал, 1 424 бас ұсақ мал, 1 165 бас жылқы бар.

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Баршино
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Баршино
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Баршино
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Баршино
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Баршино
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Баршино
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Баршино
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
Бестамак
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 3
к решению Нуринского районного маслихата
от 09 декабря 2021 года № 96
План по управлению пастбищами и их использованию Донского сельского округа на 2022-2023 годы
Общая площадь земель Донского сельского округа составляет 85 255 гектар, из них пашни – 21 547 га, пастбищные земли – 60 178 гектар, сенокос – 1 593 гектар, другие категории – 1 937 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 61 164 гектар;
земли населенных пунктов – 13 051 гектар;
земли запаса – 10 979 гектар;
другие категории – 61 га.
На 1 июля 2021 года в Донском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 459 голов, из них маточное поголовье 898 голов, мелкого рогатого скота 1 424 голов, 1 165 голов лошадей.

Дон ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермерлік қожалықтарының саны: ірі қара мал 1 039 бас, ұсақ мал 484 бас, жылқы 792 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 40 360 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 60,1%.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Дон ауылдық округі бойынша барлығы 20 527 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 12 646 гектар жайылым бар.
Дон ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 12 646 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 892 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 241 Бас*12 га=2 892 га).
Босалқы жерлерде 179 бас ірі қара малға (төл, бұқа) 1 жайылымдық жайылым ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 12 985 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 12 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 2,5 гектар/ 1 басқа, жылқы – 15 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 420 Бас * 12 гектар/1 Басқа = 5 040 гектар;
ұсақ қара мал үшін-940 бас * 2,5 гектар/1 Басқа = 2 350 гектар;

Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Донского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 039 головы, мелкого рогатого скота 484 голов, 792 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 40 360 гектар, нагрузка на пастбища 60,1%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Донскому сельскому округу имеются всего 20 527 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12 646 гектар пастбищ.
В Донском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 12 646 гектар, потребность составляет 2 892 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 241 голов*12 га=2 892 га).
Организован 1 гурт отгонного пастбища на 179 голов КРС (молодняк, бычки) на землях запаса.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 10 837 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/ на 1 голову, лошадей – 15 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 420 голов * 12 гектар/на 1 голову = 5 040 гектар;
для мелко рогатого скота - 940 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 2 350 гектар;

жылқылар үшін-373 бас * 15 гектар/1 Басқа = 5 595 гектар.
5 040+2 350+5 595=12 985 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдардағы жүктеме 85,7% - ды, қамтамасыз етілу 117% - ды құрайды.
Дон ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Дон ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Дон ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Құланөтпес

для лошадей - 373 голов * 15 гектар/на 1 голову = 5 595 гектар.
5 040+2 350+5 595=12 985 гектар.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 85,7%, обеспеченность 117%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Донскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Донского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Донскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Куланотпес

94 324 гектар, оның ішінде егістік-40 292 гектар, жайылымдық жерлер – 47 920 гектар, шабындық – 4 951 гектар, басқа санаттар – 1 161 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 79 557 гектар;
елді мекендердің жерлері - 7 088 гектар;
босалқы жер-7 679 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Жараспай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 423 ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 835 бас, ұсақ мал басы 1 804 бас, жылқы 678 бас.
Жараспай ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-601 бас, ұсақ мал-333 бас, жылқы-276 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 38 410 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 32%.
(ІҚМ: 601 бас*12га=7 212 га, ҰММ: 333 бас*2,5 га=833 га, жылқылар: 276 бас * 15 га=4 140 га.барлығы: 12 185 га).
Жараспай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 47 920 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 6 769 гектар жайылым бар.
Жараспай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 6 769 гектар мөлшерінде қажеттілік 5 328 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 444 Бас*12 га=5 328 га).
Босалқы жерлерде 200 бас ірі қара малға (төл, бұқа) 1 жайылымдық табын және 250 бас жылқыға 1 табын ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 19 572 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 12 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 2,5 гектар/ 1 басқа, жылқы – 15 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 822 бас * 12 гектар/1 Басқа = 9 864 гектар;
ұсақ қара мал үшін -1 471 бас * 2,5 гектар/1 Басқа = 3 678 гектар;
жылқылар үшін-402 бас * 15 гектар/1 Басқа = 6 030 гектар.

Общая площадь земель Жараспайского сельского округа составляет 94 324 гектар, из них пашни – 40 292 га, пастбищные земли – 47 920 гектар, сенокос – 4 951 гектар, другие категории – 1 161 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 79 557 гектар;
земли населенных пунктов – 7 088 гектар;
земли запаса – 7 679 гектар.
На 1 июля 2021 года в сельском округе Жараспай насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 423 голов, из них маточное поголовье 835 голов, мелкого рогатого скота 1 804 голов, 678 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Жараспай составляет: крупного рогатого скота 601 головы, мелкого рогатого скота 333 голов, 276 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 38 410 гектар, нагрузка на пастбища 32%.
(КРС: 601 голов*12га=7 212 га, МРС: 333 голов*2,5 га=833 га, лошади: 276 голов*15 га=4 140 га. Всего: 12 185 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Жараспай имеются всего 47 920 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 6 769 гектар пастбищ.
В сельском округе Жараспай сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6 769 гектар, потребность составляет 5 328 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 444 голов*12 га=5 328 га).
Организован 1 гурт отгонного пастбища на 200 голов КРС (молодняк, бычки) и 1 табун лошадей на 250 голов лошадей на землях запаса.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 19 572 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/ на 1 голову, лошадей – 15 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 822 голов * 12 гектар/на 1 голову = 9 864 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 471 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 3 678 гектар;
для лошадей - 402 голов * 15 гектар/на 1 голову = 6 030 гектар.

9 864+3 678+6 030=19 572 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 50% - ды құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес "Жараспай" ЖШС және "Ашанбаев" ШҚ жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Жараспай ауылдық округі бойынша

9 864+3 678+6 030=19 572 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 50%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях ТОО "Жараспай" и КХ "Ашанбаев", согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Жараспай

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жараспай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Жараспай ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Жараспай

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Жараспай в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Жараспайскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Жараспай

елді мекендердің жерлері -3 055 гектар;
қордағы жерлер-9 885 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Заречное ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және мал басы,ФХ, ШҚ) 1 195 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 829 бас, ұсақ мал басы 1 198 Бас, 594 бас мал басы бар.
Заречное ауылдық округінің ЖК, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 451 бас,ұсақ мал 387 бас, жылқы 269 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтары жайылымдарының ауданы 16 644 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 62,6%.(ІҚМ: 451 Бас * 12 га=5 412 га, ҰММ:387 бас*2,5 га=968 га, жылқылар:269 бас*15 га=4 035 га.барлығы: 10 415 га).
Заречное ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 26 761 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 1 732 гектар жайылым бар.
Заречное ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 1 732 гектар мөлшерінде қажеттілік 6 168 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 514 Бас*12 га=6 168 га).
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 15 831 га жайылымдық жерлерге қажеттілік бар, ІҚМ басына жүктеме нормасы – 12 га/бас., Ұсақ мал-2,5 га/бас., жылқы-15 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-744 бас. * 12 га/бас.=8 928 га;
ұсақ мал үшін - 811 бас. * 2,5 га/бас.=2 028 га;

земли населенных пунктов –3 055 гектар;
земли запаса- 9 885 гектар.
На 1 июля 2021 года в сельском округе Заречное насчитывается (личное подворье населения и поголовье, ФХ, КХ) крупного рогатого скота 1 195 голов, из них маточное поголовье 829 голов, мелкого рогатого скота 1 198 голов, 594 голов лошадей.
Поголовье в ИП, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Заречное составляет: крупного рогатого скота 451 головы, мелкого рогатого скота 387 головы, 269 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 16 644 гектар, нагрузка на пастбища 62,6%. (КРС:451 головы*12 га=5 412 га, МРС:387голов*2,5 га=968 га, лошади:269 голов*15 га=4 035 га. Всего: 10 415 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Заречное имеются всего 26 761 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1 732 гектар пастбищ.
В сельском округе Заречное сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1 732 гектар, потребность составляет 6 168 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 514 голов*12 га=6 168 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 15 831 га, при норме нагрузки на голову КРС – 12 га/гол., МРС – 2,5 га/гол., лошадей – 15 га/гол.
Потребность:
для КРС- 744 гол. * 12 га/гол.=8 928 га;
для МРС- 811 гол. * 2,5 га/гол.=2 028 га;

жылқылар үшін-325 бас. * 15 га/бас.=4 875 га.
8 928+2 028+4 875=15 831 га.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруа қожалықтары жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Заречное ауылдық округі бойынша

для лошадей- 325 гол. * 15 га/гол.=4 875 га.
8 928+2 028+4 875=15 831 га.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях крестьянских хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Заречное

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Заречное ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Заречное ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Заречное

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Заречное в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Заречное
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Заречное

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-47 079 гектар;
елді мекендердің жері-15 190 гектар;
босалқы жер-4 131 гектар.
2021 жылғы 1 шілдеге Ақмешіт ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) ірі қара мал есептеледі.
2 574 бас, оның ішінде аналық бас 2 085 бас, ұсақ қара мал
2 859 Бас, 1 891 бас жылқы. Оның ішінде:
Ақмешіт ауылында:
(ЖҚШ) ірі қара мал 572 бас, оның ішінде аналық мал 271 бас, ұсақ мал 924 бас, жылқы 389 бас.
Жайылым алаңы 6217 гектарды құрайды.
Қантай ауылында:
(ЖҚШ) ірі қара мал 317 бас, оның ішінде аналық мал басы 126 бас, ұсақ мал басы 514 бас, мал басы 114 бас.
Ақмешіт ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 685 басты, ұсақ мал 1 421 басты, жылқы 1 388 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтары жайылымдарының ауданы 34 904 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 128%. (1 685 бас*12 га=20 220 га, ұсақ мал: 1 421 бас*2,5 га=3 553 га, жылқы: 1 388 бас*15 га=20 820 га.барлығы: 20 220 га+3 553 га+20 820 га=44 593 га).
Жайылымдық алқаптардың қажеттілігін шешу үшін Ауыл шаруашылығын қалыптастыру қажеттілігі үшін конкурстық негізде қосымша жер учаскелері берілді, осылайша жалпы алаңға 8 учаске бөлінді
2 388 га жайылым. Қосымша бөлінген жайылымдарды ескере отырып, ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы жерлердің жүктемесі 120% - ды құрады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Ақмешіт ауылдық округі бойынша барлығы 50 130 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 12 128 гектар жайылым бар.
Ақмешіт ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің қолда бар жайылымдық жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін (Ақмешіт және Қантай ауылдары) 12 128 га мөлшерінде қажеттілік 4 764 га құрайды, 397 ІҚМ басына жүктеме нормасы 12,0 га/бас.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық алқаптарға 21 808 га мөлшерінде қажеттілік бар, ІҚМ басына жүктеме нормасы – 12,0 га/бас., Ұсақ мал-2,5 га/бас., жылқы-15,0 га/бас.Оның ішінде:
Ақмешіт ауылында:
ірі қара мал 572 Бас * 12 гектар/1 Басқа =6 864 гектар;
ұсақ қара мал үшін-924 бас * 2,5 гектар/1 Басқа = 2 310 гектар;
жылқылар үшін-389 бас * 15 гектар/1 Басқа = 5 835 гектар.

земли сельскохозяйственного назначения – 47 079 гектар;
земли населенных пунктов – 15 190 гектар;
земли запаса – 4 131 гектар.
На 1 июля 2021 года в Акмешитском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2 574 голов, из них маточное поголовье 2 085 голов, мелкого рогатого скота 2 859 голов, 1 891 головы лошадей. Из них:
в селе Акмешит:
(ЛПХ) крупного рогатого скота 572 головы, из них маточное поголовье 271 головы, мелкого рогатого скота 924 голов, 389 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6217 гектар.
в селе Кантай:
(ЛПХ) крупного рогатого скота 317 головы, из них маточное поголовье 126 голов, мелкого рогатого скота 514 головы, 114 головы лошадей.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Акмешитского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 685 головы, мелкого рогатого скота 1 421 головы, 1 388 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 34 904 гектар, нагрузка на пастбища 128%. (1 685 гол*12 га=20 220 га, МРС: 1 421 гол*2,5 га=3 553 га, лошади: 1 388 гол*15 га=20 820 га. Всего: 20 220 га+3 553 га+20 820 га=44 593 га).
Для решения имеющихся потребности пастбищных угодий для потребности сельхозформировании выдано дополнительные земельные участки на конкурсной основе, так выделено 8 участков на общую площадь 2 388 га пастбищ. С учетом дополнительно выделенных пастбищ нагрузка на землях сельхозформировании составило 120%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Акмешитскому сельскому округу имеются всего 50 130 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12 128 гектар пастбищ.
В Акмешитском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с. Акмешит и с. Кантай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 12 128 га, потребность составляет 4 764 га, на 397 голов КРС при норме нагрузки 12,0 га/гол.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 21 808 га, при норме нагрузки на голову КРС – 12,0 га/гол., МРС – 2,5 га/гол., лошадей – 15,0 га/гол. Из них:
в селе Акмешит:
крупно рогатого скота 572 голов * 12 гектар/на 1 голову =6 864 гектар;
для мелкого рогатого скота – 924 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 2 310 гектар;
для лошадей – 389 голов * 15 гектар/на 1 голову = 5 835 гектар.

6 864+2 310 +5 835 = 15 009 ж.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 55% - ды құрайды.
Ақмешіт ауылында:
ІҚМ үшін-317 бас. * 12 га/бас.=3 804 га;
ұсақ мал үшін-514 бас. * 2,5 га/бас.= 1 285 га;
жылқылар үшін-114 бас. * 15 га/бас.= 1 710 га.
3 804 + 1 285 + 1 710 =6 799 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 57% - ды құрайды.
590 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың ішінара қалыптасқан қажеттілігін "Жартас" ЖШС тиесілі жерлерде халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен толтыру қажет-7903 га.
Ақмешіт ауылдық округі бойынша

6 864+2 310 +5 835 = 15 009 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 55%.
в селе Акмешит:
для КРС- 317 гол. * 12 га/гол.=3 804 га;
для МРС-514 гол. * 2,5 га/гол.= 1 285 га;
для лошадей- 114 гол. * 15 га/гол.= 1 710 га.
3 804 + 1 285 + 1 710 = 6 799 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 57%.
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 590 га восполняется за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих к/х "Намыс"-4540 га.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Акмешитскому сельскому

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақмешіт ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Ақмешіт ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Ақмешіт

округу на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Акмешитского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Акмешитскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбища 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Акмешит

39 690 гектар, оның ішінде егістік – 27 894 гектар, шабындық 641 гектар, жайылымдық жер 10 261 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 34 577гектар;
елді мекендердің жерлері - 2 151 гектар;
қордағы жерлер-2 962 гектар.
2021 жылғы 1 шілдедегі жағдай бойынша Индустриальный ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 026 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 488 бас, ұсақ мал басы 349 бас, жылқы 139 бас.
Индустриальный ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 222 бас, ұсақ мал 24 бас, жылқы 32 бас құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 7 816 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 41%.
(ІҚМ: 222 бас-12 га=2 664 га, ҰММ:24 бас*2,5 га=60 га, жылқылар: 32 бас*15 га=480 га.барлығы: 3 204 га).
Индустриальный ауылдық округ бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 10 261 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекен шегінде 1 430 гектар жайылым бар.
Индустриальный ауылдық округте мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптарында 1 430 га мөлшерінде қажеттілік 4 332 га құрайды (ІҚМ: 361 бас аналық мал*12 га=4 332 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 12 066 га мөлшерінде, ІҚМ басына жүктеме нормасы-12,0 га/бас., Ұсақ мал-2,5 га/бас., жылқы-15,0 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-804 бас. * 12,0 га/бас.= 9 648 га;
ұсақ мал үшін - 325 бас. * 2,5 га/бас.= 813 га;

Общая площадь Индустриального сельского округа составляет 39 690 гектар, из них пашни – 27 894 га, сенокосы 641 гектар, пастбищные земли 10 261 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 34 577 гектар;
земли населенных пунктов – 2 151 гектар;
земли запаса – 2 962 гектар.
На 1 июля 2021 года в сельском округе Индустриальный насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 026 голов, из них маточное поголовье 488 голов, мелкого рогатого скота 349 голов, 139 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Индустриальный составляет: крупного рогатого скота 222 головы, мелкого рогатого скота 24 голов, 32 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 7 816 гектар, нагрузка на пастбища 41%.
(КРС: 222 голов-12 га=2 664 га, МРС:24 голов*2,5 га=60 га, лошади: 32 голов*15 га=480 га. Всего: 3 204 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Индустриальному сельскому округу имеются всего 10 261 гектар пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 1 430 гектар пастбищ.
В Индустриальном сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1 430 га, потребность составляет 4 332 га. (КРС: 361 голов маточного поголовья*12 га=4 332 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всех сельскохозяйственных животных местного населения в размере 12 066 га, при норме нагрузки на голову КРС – 12,0 га/гол., МРС – 2,5 га/гол., лошадей – 15,0 га/гол.
Потребность:
для КРС- 804 гол. * 12,0 га/гол.= 9 648 га;
для МРС- 325 гол. * 2,5 га/гол.= 813 га;

жылқылар үшін-107 бас. * 15,0 га/бас.= 1 605га.
9648+813+1605=12066 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 8,4% - ды құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес "Тассуат Агро" ЖШС жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын ұстау жөн
Индустриальный ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Индустриальный ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Индустриальный ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Тассуат

для лошадей- 107 гол. * 15,0 га/гол.= 1 605га.
9648+813+1605=12 066 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 8,4%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях ТОО "Тассуат Агро", согласно меморандума. В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ в с. Тассуат в размере 18 тыс. га.
Частично сложившуюся потребность в пастбищных угодий восполняется за счет перемещения поголовья сельскохозяйственных животных местного населения Индустриального сельского округа на отгонные пастбища соседних сельских округов.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Индустриальному сельскому
округу на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Индустриальный в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Индустриальному сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Тассуат

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-107 086 гектар;
елді мекендердің жерлері-13 946 гектар;
босалқы жер-7 510 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Кенжарық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 2 075 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 1 185 бас, ұсақ мал 12 268 бас, жылқы 2 345 бас.
Кенжарық ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-558 бас, ұсақ мал-10 287 бас, жылқы-1 683 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 92 161 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 63%.
(ІҚМ: 558 Бас*12 га=6 696 га, ҰММ: 10 287 бас*2,5 га=25 718 га, жылқылар: 1 683 бас*15 га=25 245 га.барлығы:6 696 га+25 718 га+25 245 га=57 659 га).
Кеңжарық ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 20 757 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 13 247 гектар жайылым бар.
Ауылдық округте мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің қолда бар жайылымдық жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін 13 247 гектар мөлшерінде қажеттілік 9 996 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 833 Бас*12 га = 9 996 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 33 087 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 12 гектар/1 басқа, ұсақ мал – 2,5 гектар/ 1 басқа, жылқы – 15 гектар/ 1 басқа. Оның ішінде:
Изенда ауылында:
ірі қара мал 1 016 Бас * 12 гектар/1 Басқа =12 192 гектар;
ұсақ қара мал үшін-1 702 бас * 2,5 гектар/1 Басқа = 4 255 гектар;
жылқылар үшін-571 бас * 15 гектар/1 Басқа = 8 565 гектар.
12 192+4 255 +8 565 = 25 012гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 37% - ды құрайды.
Кенжарық ауылында:
ірі қара мал 156 бас * 12 гектар/1 басқа = 1 872 гектар;
ұсақ қара мал үшін-159 бас * 2,5 гектар/1 басқа = 398 гектар;
жылқылар үшін-74 бас * 15 гектар/1 басқа = 1 110 гектар.
1 872+398 +1 110= 3 380 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 68% - ды құрайды.
с. Топарколь:
ірі қара мал 345 бас * 12 гектар/1 Басқа = 4 140 гектар;
ұсақ қара мал үшін-120 бас * 2,5 гектар / 1 басқа
= 300 гектар;

земли сельскохозяйственного назначения – 107 086 гектар;
земли населенных пунктов – 13 946 гектар;
земли запаса – 7 510 гектар.
На 1 июля 2021 года в Кенжарыкском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 2 075 голов, из них маточное поголовье 1 185 голов, мелкого рогатого скота 12 268 голов, 2 345 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Кенжарыкского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 558 голов, мелкого рогатого скота 10 287 голов, 1 683 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 92 161 гектар, нагрузка на пастбища 63%.
(КРС: 558 гол*12 га=6 696 га, МРС: 10 287 гол*2,5 га=25 718 га, лошади: 1 683 гол*15 га=25 245 га. Всего:6 696 га+25 718 га+25 245 га=57 659 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кенжарыкскому сельскому округу имеются всего 20 757 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 13 247 гектар пастбищ.
В сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 13 247 гектар, потребность составляет 9 996 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 833 голов*12 га = 9 996 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всех сельскохозяйственных животных местного населения в размере 33 087 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голову, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/ на 1 голову, лошадей – 15 гектар/ на 1 голову. Из них:
в селе Изенда:
крупно рогатого скота 1 016 голов * 12 гектар/на 1 голову =12 192 гектар;
для мелкого рогатого скота – 1 702 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 4 255 гектар;
для лошадей – 571 голов * 15 гектар/на 1 голову = 8 565 гектар.
12 192+4 255 +8 565 = 25 012 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 37%.
В селе Кенжарык:
крупно рогатого скота 156 голов * 12 гектар/на 1 голову = 1 872 гектар;
для мелкого рогатого скота – 159 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 398 гектар;
для лошадей - 74 голов * 15 гектар/на 1 голову = 1 110 гектар.
1 872+398 +1 110= 3 380 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 68%.
с.Топарколь:
крупно рогатого скота 345 голов * 12 гектар/на 1 голову = 4 140 гектар;
для мелкого рогатого скота – 120 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 300 гектар;

жылқылар үшін-17 бас * 15 гектар/1 басқа = 255 гектар.
4 140+300+255= 4 695 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 46% - ды құрайды.
Жайылымдық алқаптарға ішінара қалыптасқан қажеттілік "Отканжар" ЖШС тиесілі 28 899 мың га алқаптағы жерлерде халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен өтеледі.
Шалғайдағы жайылымды ұйымдастыру үшін ауылдық округ жерінен 14 590 га мөлшерінде жайылымдарды резирвациялау талап етіледі, оның ішінде:

для лошадей – 17 голов * 15 гектар/на 1 голову = 255 гектар.
4 140+300+255= 4 695 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 46%.
Частично сложившуюся потребность в пастбищных угодьях восполняется за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "Отканжар" на площади 28 899 тыс. га.
Для организации отгонного пастбища потребуется резирвирование пастбищ из земель сельского округа в размере 14 590 га, в том числе:

- Изенді а.есептеулер: ІҚМ – 117 бас*12,0 = 1 404 га, ҰҚМ – 1000 бас*2,5 га = 2 500 га және жылқы – 571 бас.*15,0 га = 8 565 га (барлығы 12 469 га);
- Кенжарық ауылында есеп айырысулар: ІҚМ-32 бас*12,0 = 384 га, жылқы-74 бас.*15,0 га = 1 110 га (барлығы 1 494 га);
- Топаркөл ауылында есеп айырысулар: ІҚМ-31 бас*12,0 = 372 га, жылқы-17 бас.*15,0 га = 255 га (барлығы 627 га).
Кенжарық ауылдық округі бойынша

- в с. Изенді, расчеты: КРС – 117 гол*12,0 = 1 404 га, МРС – 1000 голов*2,5 га = 2 500 га и лошадей – 571 гол.*15,0 га = 8 565 га (всего 12 469 га);
- в с. Кенжарык, расчеты: КРС – 32 гол*12,0 = 384 га, лошадей – 74 гол.*15,0 га = 1 110 га (всего 1 494 га);
- в с. Топарколь, расчеты: КРС – 31 гол*12,0 = 372 га, лошадей – 17 гол.*15,0 га = 255 га (всего 627 га).
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кенжарыкскому сельскому

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кенжарық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Кенжарық ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Изенді

округу на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенжарыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Кенжарыкскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Изенда

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 6 502 гектар;
елді мекендердің жерлері - 1 069 гектар;
қордағы жерлер-1 788 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Қарой ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және мал басы,ФХ, ШҚ) 726 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 400 бас, ұсақ мал басы 1 422 бас, 412 бас мал басы бар.
ЖК, шаруа және фермерлік қожалықтардағы мал басы Қарой құрайды: ірі қара мал 407 бас, ұсақ мал 613 бас, жылқы 124 бас.
Қарой а.о.-737 га және Жараспай а. о.-7 399 га, барлығы 8 136 га, жайылымдарға жүктеме 102% - ды құрайды.(ІҚМ: 407 Бас * 12 га=4 884 га, ҰММ:613 бас*2,5 га=1 533 га, жылқы:124 бас*15 га=1 860 га.барлығы: 8 277 га).
Ауыл шаруашылығы жануарларын жайылымдық қамтамасыз ету үшін ауылдық округ бойынша барлығы 9 904 гектар жер бар. Елді мекендер шегінде 810 гектар жайылым бар.
Қарой ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің қолда бар жайылымдық жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін 810 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 004 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 167 бас*12 га=2 004 га).
"Арман" ФШ және "Қарой"ЖШС жерлерінде 190 бас ұсақ мал жайылымына 1 отар және 244 бас жылқы табыны ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 6 036 га көлемінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік бар, ІҚМ басына жүктеме нормасы-12 га/бас., Ұсақ мал-2,5 га/бас., жылқы-15 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-319 бас. * 12 га/бас.=3 828 га;
ұсақ мал үшін - 619 бас. * 2,5 га/бас.=1 548 га;

земли сельскохозяйственного назначения – 6 502 гектар;
земли населенных пунктов – 1 069 гектар;
земли запаса – 1 788 гектар.
На 1 июля 2021 года в сельском округе Карой насчитывается (личное подворье населения и поголовье, ФХ, КХ) крупного рогатого скота 726 голов, из них маточное поголовье 400 голов, мелкого рогатого скота 1 422 голов, 412 головы лошадей.
Поголовье в ИП, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Карой составляет: крупного рогатого скота 407 головы, мелкого рогатого скота 613 головы, 124 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет в с.о. Карой-737 га и в с.о. Жараспай-7 399 га, всего 8 136 гектар, нагрузка на пастбища 102%. (КРС:407 головы*12 га=4 884 га, МРС:613 голов*2,5 га=1 533 га, лошади:124 голов*15 га=1 860 га. Всего: 8 277 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Карой имеются всего 9 904 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 810 гектар пастбищ.
В сельском округе Карой сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 810 гектар, потребность составляет 2 004 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 167 голов*12 га=2 004 га).
Организован 1 отар отгонного пастбища на 190 голов МРС и 1 табун лошадей на 244 голов на землях ФХ "Арман" и ТОО "Карой".
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 6 036 га, при норме нагрузки на голову КРС – 12 га/гол., МРС – 2,5 га/гол., лошадей – 15 га/гол.
Потребность:
для КРС- 319 гол. * 12 га/гол.=3 828 га;
для МРС- 619 гол. * 2,5 га/гол.=1 548 га;

2022
Көктем-жаз маусымы 1
Жаз маусымы 2
Күз маусымы 3
Демалушы алаң 4
2023
Демалушы алаң 4
Көктем-жаз маусымы 1
Жаз маусымы 2
Күз маусымы 3
Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Қарой ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Қарой ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қарой ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қарой ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6 қосымша
Қарой ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қарой ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны
2022 жылы
Алаңдар саны
2023 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қарой
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2021 жылғы "09" желтоқсандағы
№ 96 шешіміне
10-қосымша
Егінді ауылдық округінің 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Егінді ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 37 238 гектар, оның ішінде егістік – 26 981 га, жайылымдық жерлер – 8 669 га, шабындық – 790 га, басқалары – 798 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер -32 237 гектар;
елді мекендердің жерлері -4 635 гектар;
қордағы жерлер-366 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Егінді ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және мал басы,ФХ, ШҚ) 866 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 399 бас, ұсақ мал басы 1 490 бас, 428 бас бас.

2022
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2023
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Карой
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Карой
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Карой
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Карой
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Карой
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Карой
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Карой
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 10
к решению Нуринского районного маслихата
от 09 декабря 2021 года № 96
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Егінді на 2022-2023 годы
Общая площадь территории сельского округа Егінді 37 238 гектар, из них пашни – 26 981 га, пастбищные земли – 8 669 гектар, сенокос – 790 га, прочие – 798 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –32 237 гектар;
земли населенных пунктов –4 635 гектар;
земли запаса- 366 гектар.
На 1 июля 2021 года в сельском округе Егінді насчитывается (личное подворье населения и поголовье, ФХ, КХ) крупного рогатого скота 866 голов, из них маточное поголовье 399 голов, мелкого рогатого скота 1 490 голов, 428 головылошадей.

Егінді ауылдық округінің ЖК, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы құрайды: ірі қара мал 189 бас, ұсақ мал 201 бас, жылқы 28 бас.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтары жайылымдарының ауданы 4 319 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 74%.(ІҚМ: 189 бас*12 га=2 268 га, ҰММ:201 бас*2,5 га=503 га, жылқы:28 бас * 15 га=420 га.барлығы: 3 191 га).
Егінді ауылдық округі бойынша барлығы 8 669 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 3 984 гектар жайылым бар.
Егінді ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 3 984 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 892 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 268 Бас*12 га=3 216 га).
"Болатбек"ШҚ жерлерінде 60 бас ІҚМ (төл, бұқа) арналған жайылымдық 1 табын ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық алқаптарға 16 552 га мөлшерінде қажеттілік бар, ІҚМ басына жүктеме нормасы-12 га/бас., Ұсақ мал-2,5 га/бас., жылқы-15 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-617 бас. * 12 га/бас.=7 404 га;
ұсақ мал үшін - 1 259 бас. * 2,5 га/бас.=3 148 га;

Поголовье в ИП, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Егінді составляет: крупного рогатого скота 189 головы, мелкого рогатого скота 201 головы, 28 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 4 319 гектар, нагрузка на пастбища 74%. (КРС:189 головы*12 га=2 268 га, МРС:201 голов*2,5 га=503 га, лошади:28 голов*15 га=420 га. Всего: 3 191 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Егінді имеются всего 8 669 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктовчислится 3 984 гектар пастбищ.
В сельском округе Егінді сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 984 гектар, потребность составляет 2 892 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 268 голов*12 га=3 216 га).
Организован 1 гурт отгонного пастбища на 60 голов КРС (молодняк, бычки) на землях КХ "Болатбек".
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 16 552 га, при норме нагрузки на голову КРС – 12 га/гол., МРС – 2,5 га/гол., лошадей – 15 га/гол.
Потребность:
для КРС- 617 гол. * 12 га/гол.=7 404 га;
для МРС- 1 259 гол. * 2,5 га/гол.=3 148 га;

жылқылар үшін-400 бас. * 15 га/бас.=6 000 га.
7 404+3 148+6 000=16 552 га.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес "Нұр-Астық" ЖШС және шаруа қожалықтары жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Егінді ауылдық округі бойынша

для лошадей- 400 гол. * 15 га/гол.=6 000 га.
7 404+3 148+6 000=16 552 га.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях ТОО "Нур-Астык" и крестьянских хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Егінді

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Егінді ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Егінді ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Егінді
3 984
268
12
3 216
124
768
Жиыны
3 984
268
12
3 216
124
768
Ескертпе: сауын сиырлар үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жайылым есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Кесте-2. Егінді ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын орналастыру үшін халықтың жайылымдарға қажеттілігі туралы мәліметтер
Елді мекен
Түрлері бойынша малдың болуы, (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Ірі қара мал
Ұсақ мүйізді мал
Жылқы
Барлығы, гектар
1
Егінді

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Егінді в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Егінді
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Егінді
3 984
268
12
3 216
124
768
Итого
Примечание: Недостающее количество пастбищных угодий для дойных коров обеспечивается за счет пастьбы на землях хозяйств, согласно меморандума. В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Таблица-2. Сведения о потребности населения в пастбищах для размещения сельскохозяйственных животных по с/о Егінді
Населенный пункт
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Крупно рогатый скот
Мелко рогатый скот
Лошади
Итого, гектар
1
Егінді

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-138 772 гектар;
елді мекендердің жерлері-27 036 гектар;
қордағы жерлер-180 762гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Қарақойын ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 7063 бас ірі қара мал, оның ішінде 3130 бас аналық мал, 16229 бас ұсақ мал, 4549 бас жылқы бар.Оның ішінде:
Қарақойын ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-5581 бас, ұсақ мал-12559 бас, жылқы-3005 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 307 333 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 65,3%.
(Ірі қара мал: 7 063 бас*15 га=105 945 га; ұсақ мал: 12 559 га*3 га=37 677 га; жылқы: 3 005 бас*19 га= 57 095 га. 105 945 га+37 677 га+57 095 га=200 717 га.)
Елді мекендер шегінде 24599 гектар жайылымдар бар.
Қарақойын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің қолда бар жайылымдық жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін 24 599 гектар мөлшерінде қажеттілік 9 855 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 15 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 659 бас*15 га=9 885 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 62 576 гектар мөлшерінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік бар, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 15 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 3,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 19 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік, оның ішінде:
Жанбөбек а.
ірі қара мал 1 233 бас * 15 гектар/1 басқа = 18 495 гектар;
ұсақ қара мал үшін -3 070 бас * 3,0 гектар/1 Басқа = 9 210 гектар;
жылқы үшін -1393 бас * 19 гектар/1 Басқа = 26 467 гектар.
18 495+9 210+26 467=54 172 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 42% - ды құрайды.
Ақкөл а.
ірі қара мал 249 бас * 15 гектар/1 Басқа = 3 735 гектар;
ұсақ қара мал үшін-600 бас * 3,0 гектар/1 басқа = 1 800 гектар;

земли сельскохозяйственного назначения – 138 772 гектар;
земли населенных пунктов – 27 036 гектар;
земли запаса – 180 762гектар.
На 1 июля 2021 года в Каракоинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 7063голов, из них маточное поголовье 3130 голов, мелкого рогатого скота 16229 голов, 4549 голов лошадей.Из-них:
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Каракоинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 5581 голов, мелкого рогатого скота 12559 голов, лошадей3005 голов.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 307 333 гектар, нагрузка на пастбища 65,3%.
(КРС: 7 063 голов*15 га=105 945 га; МРС: 12 559 га*3 га=37 677 га; лошади: 3 005 голов*19 га= 57 095 га. 105 945 га+37 677 га+57 095 га=200 717 га.)
В черте населенных пунктов числится 24599гектар пастбищ.
В Каракоинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 24599 гектар, потребность составляет 9 855 гектар, при норме нагрузки 15 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 659 голов*15 га=9 885 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 62 576 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 15 гектар/на 1 голову, мелко рогатого скота – 3,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 19 гектар/ на 1 голову.
Потребность, из-них:
с. Жанбобек
крупно рогатого скота 1 233 голов * 15 гектар/на 1 голову = 18 495 гектар;
для мелко рогатого скота –3 070 голов * 3,0 гектар/на 1 голову = 9 210 гектар;
для лошадей –1393 голов * 19 гектар/на 1 голову = 26 467гектар.
18 495+9 210+26 467=54 172 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 42%.
с. Акколка
крупно рогатого скота 249 голов * 15 гектар/на 1 голову = 3 735 гектар;
для мелко рогатого скота - 600 голов * 3,0 гектар/на 1 голову = 1 800 гектар;

жылқылар үшін -151 бас * 19 гектар/1 Басқа = 2 869 гектар.
3 735+1 800+2 869=8 404 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 19% - ды құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес "Жанбөбек" ЖШС жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Қарақойын ауылдық округі бойынша

для лошадей –151 голов * 19 гектар/на 1 голову = 2 869 гектар.
3 735+1 800+2 869=8 404 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 19%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях ТОО "Жанбобек", согласно меморандума. В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Каракоин

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қарақойын ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Қарақойын ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Жанбөбек

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Каракоин в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Каракоинскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Жанбобек

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-14 259 гектар;
елді мекендердің жерлері - 5 902 гектар;
босалқы жер-24 892 гектар
2021 жылдың 1 шілдесіне Қорғанжар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) ірі қара мал 2 384 бас, оның ішінде аналық мал басы 1 144 бас, ұсақ мал 1 967 бас, жылқы 852 бас.
Қорғанжар ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 723 басты, ұсақ мал 74 басты, жылқы 106 басты құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 5 730 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 182%.(ІҚМ: 723 бас*12 га=8 676 га, ҰММ:74 бас*2,5 га=185 га, жылқы:106 бас * 15 га=1 590 га.барлығы:10 451 га.).
Қорғанжар ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 30 742 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 4 018 гектар жайылым бар.
Қорғанжар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптарында 4 018 гектар мөлшерінде қажеттілік 8 364 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 697 Бас*12 га=8 364 га).
450 бас ірі қара малға (төл, бұқа) 3 мал жайылымы және 550 бас жылқы мен шаруа қожалықтарына 1 табын ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 22 205 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 12 гектар/1 басқа, ұсақ мал – 2,5 гектар/ 1 басқа, жылқы – 15 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 1 211 Бас * 12 гектар/1 Басқа = 14 532 гектар;
ұсақ қара мал үшін -1 893 бас * 2,5 гектар/1 Басқа = 4 733 гектар;
жылқылар үшін-196 бас * 15 гектар/1 Басқа = 2 940 гектар.
14 532+4 733+2 940=22 205 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 18% - ды құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруа қожалықтары жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары (4 учаске) резервке қойылатын болады.
Қорғанжар ауылдық округі бойынша

земли сельскохозяйственного назначения – 14 259 гектар;
земли населенных пунктов – 5 902 гектар;
земли запаса – 24 892 гектар
На 1 июля 2021 года в Корганжарском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 2 384 голов, из них маточное поголовье 1 144 голов, мелкого рогатого скота 1 967 голов, 852 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Корганжарского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 723 головы, мелкого рогатого скота 74 голов, 106 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 5 730 гектар, нагрузка на пастбища 182%. (КРС: 723 голов*12 га=8 676 га, МРС:74 голов*2,5 га=185 га, лошади:106 голов*15 га=1 590 га. Всего:10 451 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Корганжарскому сельскому округу имеются всего 30 742 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4 018 гектар пастбищ.
В Корганжарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4 018 гектар, потребность составляет 8 364 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 697 голов*12 га=8 364 га).
Организован 3 гурта отгонного пастбища на 450 голов КРС (молодняк, бычки) и 1 табун на 550 голов лошадей на землях запаса и крестьянских хозяйств.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 22 205 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/ на 1 голову, лошадей – 15 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 1 211 голов * 12 гектар/на 1 голову = 14 532 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 893 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 4 733 гектар;
для лошадей - 196 голов * 15 гектар/на 1 голову = 2 940 гектар.
14 532+4 733+2 940=22 205 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 18%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях крестьянских хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ (4 участка).
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Корганжарскому сельскому округу

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қорғанжар ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Қорғанжар ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
К.Мынбаев

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Корганжарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Корганжарскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
К. Мынбаева

Ауылдық округтің жалпы жер көлемі 144 017 гектар, оның ішінде жайылымдық жер – 134 223 гектар, шабындық – 6 094 гектар, басқа санаттар – 3 700 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 74 819 гектар;
елді мекендердің жерлері - 30 801 гектар;
қордағы жерлер-38 397 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Құланутпес ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 4 023 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 1 914 бас, ұсақ мал 7 200 бас, жылқы 3 679 бас.
Құланутпес ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 2 131 бас, ұсақ мал 3 200 бас, жылқы 1 686 бас құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 72 735 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 101 %.
(ІҚМ: 2 131 бас*15 га=31 965 га; ҰҚМ: 3 200 га*3 га=9 600 га; жылқылар: 1 686 бас*19 га= 32 034 га. 31 965 га+9 600 га+32 034 га=73 599 га.)
Елді мекендер шегінде 29 185 гектар жайылым бар.
Құланутпес ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес қолда бар жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін 12 600 гектар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 840 бас*15 га=12 600 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 78 214 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 15 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 3,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 19 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік, оның ішінде:
Құланутпес с.
ірі қара мал 1 224 бас * 15 гектар/1 басқа = 18 360 гектар;
ұсақ қара мал үшін 3 376 бас * 3,0 гектар/1 Басқа = 10 128 гектар;
жылқылар үшін-1 445 бас * 19 гектар/1 Басқа = 27 455 гектар.
18 360+10 128+27 455=55 943 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 30% - ды құрайды.
Ақтүбек а.
ірі қара мал 404 бас * 15 гектар/1 Басқа = 6 060 гектар;
ұсақ қара мал үшін-412 бас * 3,0 гектар/1 басқа = 1 236 гектар;
жылқылар үшін -211 бас * 19 гектар/1 Басқа = 4 009 гектар.
6 060+1 236+4 009=11 305 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 69% - ды құрайды.
Нығман а.
ірі қара мал 264 бас * 15 гектар/1 Басқа = 3 960 гектар;

Общая площадь земель сельского округа 144 017 гектар, из них, пастбищные земли – 134 223 гектар, сенокос – 6 094 гектар, другие категории – 3 700 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 74 819 гектар;
земли населенных пунктов – 30 801 гектар;
земли запаса – 38 397 гектар.
На 1 июля 2021 года в Куланутпеском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 4 023 голов, из них маточное поголовье 1 914 голов, мелкого рогатого скота 7 200 голов, 3 679 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Куланутпеского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2 131 голов, мелкого рогатого скота 3 200 голов, лошадей 1 686 голов.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 72 735 гектар, нагрузка на пастбища 101 %.
(КРС: 2 131 голов*15 га=31 965 га; МРС: 3 200 га*3 га=9 600 га; лошади: 1 686 голов*19 га= 32 034 га. 31 965 га+9 600 га+32 034 га=73 599 га.)
В черте населенных пунктов числится 29 185 гектар пастбищ.
В Куланутпеском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных12 600 гектар, при норме нагрузки 15 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 840 голов*15 га=12 600 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 78 214 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 15 гектар/на 1 голову, мелко рогатого скота – 3,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 19 гектар/ на 1 голову.
Потребность, из-них:
с. Куланутпес
крупно рогатого скота 1 224 голов * 15 гектар/на 1 голову = 18 360 гектар;
для мелко рогатого скота 3 376 голов * 3,0 гектар/на 1 голову = 10 128 гектар;
для лошадей – 1 445 голов * 19 гектар/на 1 голову = 27 455 гектар.
18 360+10 128+27 455=55 943 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 30%.
с. Актубек
крупно рогатого скота 404 голов * 15 гектар/на 1 голову = 6 060 гектар;
для мелко рогатого скота - 412 голов * 3,0 гектар/на 1 голову = 1 236 гектар;
для лошадей – 211 голов * 19 гектар/на 1 голову = 4 009 гектар.
6 060+1 236+4 009=11 305 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 69%.
с. Ныгман
крупно рогатого скота 264 голов * 15 гектар/на 1 голову = 3 960 гектар;

ұсақ қара мал үшін-201 бас * 3,0 гектар/1 басқа = 603 гектар;
жылқылар үшін -337 бас * 19 гектар/1 Басқа = 6 403 гектар.
3 960+603+6 403=10 966 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 42% - ды құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Құланутпес ауылдық округі бойынша

для мелко рогатого скота - 201 голов * 3,0 гектар/на 1 голову = 603 гектар;
для лошадей – 337 голов * 19 гектар/на 1 голову = 6 403 гектар.
3 960+603+6 403=10 966 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 42%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях хозяйств, согласно меморандума. В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Куланутпес

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Құланутпес ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Құланутпес ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Құланутпес

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Куланутпес в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Куланутпескому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Куланутпес

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-42 420 гектар;
елді мекендердің жерлері-10 280 гектар;
қордағы жерлер-18 700 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Қызылтал ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 2 998 ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 1 372 бас, ұсақ мал 3 010 бас, жылқы 2 102 бас. Оның ішінде:
Кертінді ауылында:
ірі қара мал 1 715 бас, оның ішінде аналық мал 829 бас, ұсақ мал 2 642 бас, жылқы 1 450 бас.
Алғабас ауылында:
ірі қара мал 1 262 бас, оның ішінде аналық мал басы 531 бас, ұсақ мал 368 бас, жылқы 562 бас. Жайылым алаңы 2 308 гектарды құрайды.
Қызылтал ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 1 260 бас, ұсақ мал 844 бас, жылқы 739 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 22 235 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 128%.(ІҚМ: 1 260 бас*12 га=15 120 га, ҰММ 844 бас*2,5 га=2 110 га, жылқы 739 бас * 15 га=11 085 га.барлығы:15 120 га+2 110 га+11 085 га=28 315 га).
Ауыл шаруашылығы құрылымдарының ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық алқаптардың жетіспеуін қамтамасыз ету үшін жер заңнамасына сәйкес округтің босалқы жерлерінен қосымша жайылымдық алқаптар ұсынылатын болады.
Қызылтал ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 25 089 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 9 194 гектар жайылым бар.
Қызылтал ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 9 194 гектар мөлшерінде қажеттілік 10 332 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 861 Бас*12 га=10 332 га).
665 бас ІҚМ (төл, бұқа), 6 отар 900 бас ҰММ, қордағы жерлерде және ауыл шаруашылығы құрылымдарында 2 102 басқа 2 жылқы табыны 7 жайылымдық жайылым ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 16 041 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 12 гектар/1 басқа, ұсақ мал – 2,5 гектар/ 1 басқа, жылқы – 15 гектар/ 1 басқа.Оның ішінде:
Кертінді ауылында:

земли сельскохозяйственного назначения – 42 420 гектар;
земли населенных пунктов – 10 280 гектар;
земли запаса – 18 700 гектар.
На 1 июля 2021 года в Кызылталском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 2 998 голов, из них маточное поголовье 1 372 голов, мелкого рогатого скота 3 010 голов, 2 102 голов лошадей. Из-них:
в селе Кертинди:
крупного рогатого скота 1 715 головы, из них маточное поголовье 829 голов, мелкого рогатого скота 2 642 голов, 1 450 голов лошадей.
в селе Алгабас:
крупного рогатого скота 1 262 головы, из них маточное поголовье 531 голов, мелкого рогатого скота 368 голов, 562 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 2 308 гектар.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Кызылталского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 260 головы, мелкого рогатого скота 844 голов, 739 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 22 235 гектар, нагрузка на пастбища 128%. (КРС:1 260 голов*12 га=15 120 га, МРС 844 голов*2,5 га=2 110 га, лошади 739 голов*15 га=11 085 га. Всего:15 120 га+2 110 га+11 085 га=28 315 га).
Для обеспечения нехватки пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных сельхозформирований в соответствии с Земельным законодательством будет представлен дополнительные пастбищные угодья с земель запаса округа.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылталскому сельскому округу имеются всего 25 089 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 9 194 гектар пастбищ.
В Кызылтальском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 9 194 гектар, потребность составляет 10 332 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 861 голов*12 га=10 332 га).
Организован 7 гурта отгонного пастбища на 665 голов КРС (молодняк, бычки), 6 отар 900 голов МРС, 2 табуна лошадей на 2 102 голов на землях запаса и сельхозформирований.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 16 041 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/ на 1 голову, лошадей – 15 гектар/ на 1 голову.Из них:
в селе Кертінді:

ірі қара мал 473 Бас * 12 гектар/1 Басқа =5 676 гектар;
ұсақ қара мал үшін-918 бас * 2,5 гектар/1 Басқа = 2 295 гектар.
Барлығы: 5 676 га+2 295 га = 7 971 гектар.
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарға жүктеме 117% құрайды, жетіспеушілік 1 175 га.
Алғабас ауылында:
ірі қара мал 600 бас * 12 гектар/1 Басқа = 7 200 гектар;
ұсақ қара мал үшін-348 бас * 2,5 гектар/1 басқа = 870 гектар;
Барлығы: 7 200 га+870 га= 8 070 га.

крупно рогатого скота 473 голов * 12 гектар/на 1 голову =5 676 гектар;
для мелкого рогатого скота – 918 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 2 295 гектар.
Всего: 5 676 га+2 295 га = 7 971 гектар.
Нагрузка на пастбища для выпаса с/х животных населения составляет 117%, нехватка 1 175 га.
В селе Алгабас:
крупно рогатого скота 600 голов * 12 гектар/на 1 голову = 7 200 гектар;
для мелкого рогатого скота – 348 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 870 гектар;
Всего: 7 200 га+870 га= 8 070 гектар.

Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарға жүктеме 337% құрайды, 5 672 га жетіспейді.
Қызылтал ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қызылтал ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Қызылтал ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Кертінді

Нагрузка на пастбища для выпаса с/х животных населения составляет 337%, нехватка 5 672 га.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кызылтал
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Кызылтал в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья крупно рогатого скота по Кызылтальскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Кертінді

Байтуған ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 41 362 гектарды құрайды, оның ішінде егістік – 22 846 га, жайылымдық жерлер – 15 163 га, шабындық – 839 га және басқа санаттар – 2 514 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-28 304 гектар;
елді мекендердің жерлері - 9 049 гектар;
босалқы жер-4 009 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Байтуған ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) ірі қара мал есептеледі
1 333 бас, оның ішінде аналық мал басы 626 бас, ұсақ қара мал
3 378 Бас, 1 020 бас жылқы.
Байтуған ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-406 бас, ұсақ мал-58 бас, жылқы-117 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 6 898 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 98,2%.(ІҚМ: 406 бас*12 га=4 872 га, ҰММ:58 бас*2,5 га=145 га, жылқылар:117 бас * 15 га=1 755 га.барлығы:6 772 га).
Байтуған ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 15 163 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 6 265 гектар жайылым бар.
Байтуған ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің жайылымдық алқаптары кезінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін (Байтуған ауылы, Жаңа Құрылыс ауылы) 6 265 га мөлшерінде қажеттілік 4 944 га құрайды, 412 ІҚМ басына жүктеме нормасы 12,0 га/бас.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлерге қажеттілік 32 970 га, ІҚМ басына жүктеме нормасы – 12 га/бас., Ұсақ мал-2,5 га/бас., жылқы-15 га/бас.
Қажеттілік, оның ішінде:
Байтуған а.:
ІҚМ үшін-733 бас. * 12 га/бас.=8 796 га;
ұсақ мал үшін - 2 805 бас. * 2,5 га/бас.= 7 013 га;
жылқылар үшін-766 бас. * 15 га/бас.= 11 490 га.
8 796 + 7 013 + 11 490 = 27 299 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 14,4% - ды құрайды.
Жаңақұрылыс ауылы:
ІҚМ үшін-194 бас. * 12 га/бас.=2 328 га;
ұсақ мал үшін - 515 бас. * 2,5 га/бас.= 1 288 га;
жылқылар үшін-137 бас. * 15 га/бас.= 2 055 га.

Общая площадь территории Байтуганского сельского округа 41 362 гектар, из них пашни – 22 846 га, пастбищные земли – 15 163 га, сенокос – 839 га и другие категории – 2 514 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 28 304 гектар;
земли населенных пунктов – 9 049 гектар;
земли запаса – 4 009 гектар.
На 1 июля 2021 года в Байтуганском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1 333 голов, из них маточное поголовье 626 голов, мелкого рогатого скота 3 378 голов, 1 020 головы лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Байтуган составляет: крупного рогатого скота 406 головы, мелкого рогатого скота 58 голов, 117 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 6 898 гектар, нагрузка на пастбища 98,2%. (КРС:406 голов*12 га=4 872 га, МРС:58 голов*2,5 га=145 га, лошади:117 голов*15 га=1 755 га. Всего:6 772 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Байтуганскому сельскому округу имеются всего 15 163 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 6 265 гектар пастбищ.
В Байтуганском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Байтуган, с.Жана-Курлыс) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6 265 га, потребность составляет 4 944 га, на 412 голов КРС при норме нагрузки 12,0 га/гол.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 32 970 га, при норме нагрузки на голову КРС – 12 га/гол., МРС – 2,5 га/гол., лошадей – 15 га/гол.
Потребность, из-них:
с. Байтуган:
для КРС- 733 гол. * 12 га/гол.=8 796 га;
для МРС- 2 805 гол. * 2,5 га/гол.= 7 013 га;
для лошадей- 766 гол. * 15 га/гол.= 11 490 га.
8 796 + 7 013 + 11 490 = 27 299 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 14,4%.
с. Жанакурылыс:
для КРС- 194 гол. * 12 га/гол.=2 328 га;
для МРС- 515 гол. * 2,5 га/гол.= 1 288 га;
для лошадей- 137 гол. * 15 га/гол.= 2 055 га.

2 328 + 1 288 + 2 055 = 5 671 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 41,4% - ды құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруа қожалықтары жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервте қалдырылатын болады (Байтуған ауылында-2 учаске, Жаңақұрылыс ауылында-2 учаске).
Байтуған ауылдық округі бойынша

2 328 + 1 288 + 2 055 = 5 671 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 41,4%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях крестьянских хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ (в с.Байтуган-2 участка, в с.Жанакурылыс-2 участка).
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Байтуганскому сельскому округу

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Байтуған ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Байтуған ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Байтуған

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Байтуганского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1.Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Байтуганскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Байтуган

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-36 662 гектар;
елді мекендердің жерлері -4 008 гектар;
босалқы жер-662 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне ауылдық округте (тұрғындардың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ, ФҚ, ЖК мал басы) 735 бас ірі қара мал есептеледі, оның ішінде аналық мал басы 294 бас, ұсақ мал басы 1310 бас,жылқы 487 бас.
Мұзбел ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ұсақ қара мал 30 бас, жылқы 62 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 3 094 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 32,5%.(Ұсақ мал:30 бас*2,5 га=75 га, жылқы 62 бас*15 га=930 га.барлығы:1 005 га).
Мұзбел ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін 5 263 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 1 507 гектар жайылым бар.
Мұзбел ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 1 507 гектар мөлшерінде қажеттілік 3 528 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 294 бас*12 га=3 528 га).
Босалқы жерлерде 179 бас ірі қара малға (төл, бұқа) 1 жайылымдық жайылым ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 18 395 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 12 гектар/1 басқа, ұсақ мал – 2,5 гектар/ 1 басқа, жылқы – 15 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 735 бас * 12 гектар/1 Басқа = 8 820 гектар;
ұсақ қара мал үшін -1 280 бас * 2,5 гектар/1 Басқа = 3 200 гектар;
жылқылар үшін-425 бас * 15 гектар/1 Басқа = 6 375 гектар.
8820+3200+6375=18 395 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 8,2% - ды құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында Балықтыкөл а. о. жерінен 18 мың га мөлшерінде қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Мұзбел ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мұзбел ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Мұзбел ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Мұзбел

земли сельскохозяйственного назначения – 36 662 гектар;
земли населенных пунктов – 4 008 гектар;
земли запаса – 662 гектар.
На 1 июля 2021 года в сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ, ФХ, ИП) крупного рогатого скота 735 голов, из них маточное поголовье 294 голов, мелкого рогатого скота 1310 голов, лошадей 487 голов.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Мұзбел составляет: мелкого рогатого скота 30 голов, лошадей 62 голов.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3 094 гектар, нагрузка на пастбища 32,5%. (МРС:30 голов*2,5 га=75 га, лошади 62 голов*15 га=930 га. Всего:1 005 га).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Мұзбел имеются всего 5 263 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1 507 гектар пастбищ.
В сельском округе Мұзбел сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1 507 гектар, потребность составляет 3 528 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 294 голов*12 га=3 528 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 18 395 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/ на 1 голову, лошадей – 15 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 735 голов * 12 гектар/на 1 голову = 8 820 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 280 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 3 200 гектар;
для лошадей - 425 голов * 15 гектар/на 1 голову = 6 375 гектар.
8820+3200+6375=18 395 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 8,2%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ в размере 18 тыс. га с земель Балыктыкольского с.о.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Мұзбел
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Мұзбел в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1.Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Мұзбел
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Мұзбел

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-91 046 гектар;
елді мекендердің жерлері - 31 175 гектар;
қордағы жерлер-368 509 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Сарыөзен ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) ірі қара мал саны-2 589 бас, оның ішінде аналық мал басы-1 275 бас, ұсақ мал басы-4 993 бас, жылқы басы-3 155 Бас.
Сарыөзен ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-1 989 бас, ұсақ мал-2 890 бас, жылқы-2 982 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 98 145 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 108%.
(ІҚМ: 1 989 бас*15 га=29 835 га, ҰММ: 2 890 бас*3,0 га=8 670 га, жылқылар: 2 982 бас*20 га=59 640 га.барлығы: 29 835 га+8 670 га+59 640 га=98 145 га).
Жайылымдық жерлердің қажеттілігін шешу үшін Ауыл шаруашылығын қалыптастыру қажеттілігі үшін конкурстық негізде қосымша жер учаскелері берілді, осылайша жалпы ауданы 23 270 га жайылымға 10 учаске бөлінді. Қосымша бөлінген жайылымдарды ескере отырып, ауыл шаруашылығы құрылымдары жерлерінің жүктемесі 86% - ды құрады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Сарыөзен ауылдық округі бойынша барлығы 399 154 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 31 175 гектар жайылым бар.
Ауылдық округте мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 31 175 гектар мөлшерінде қажеттілік 3 060 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 204 бас*15 га = 3 060 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 18 769 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 15 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 3,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 20 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 600 бас * 15 гектар/1 Басқа = 9 000 гектар;
ұсақ қара мал үшін -2 103 бас * 3,0 гектар/1 Басқа = 6 309 гектар;

земли сельскохозяйственного назначения – 91 046 гектар;
земли населенных пунктов – 31 175 гектар;
земли запаса – 368 509 гектар.
На 1 июля 2021 года в Сарыозенском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 2 589 голов, из них маточное поголовье 1 275 голов, мелкого рогатого скота 4 993 голов, 3 155 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Сарыозенского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 989 голов, мелкого рогатого скота 2 890 голов, 2 982 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 98 145 гектар, нагрузка на пастбища 108%.
(КРС: 1 989 гол*15 га=29 835 га, МРС: 2 890 гол*3,0 га=8 670 га, лошади: 2 982 гол*20 га=59 640 га. Всего: 29 835 га+8 670 га+59 640 га=98 145 га).
Для решения имеющихся потребности пастбищных угодий для потребности сельхозформировании выдано дополнительные земельные участки на конкурсной основе, так выделено 10 участков на общую площадь 23 270 га пастбищ. С учетом дополнительно выделенных пастбищ нагрузка на землях сельхозформировании составило 86%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сарыозенскому сельскому округу имеются всего 399 154 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 31 175 гектар пастбищ.
В сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 31 175 гектар, потребность составляет 3 060 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 204 голов*15 га = 3 060 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всех сельскохозяйственных животных местного населения в размере 18 769 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 15 гектар/на 1 голову, мелко рогатого скота – 3,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 20 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 600 голов * 15 гектар/на 1 голову = 9 000 гектар;
для мелко рогатого скота – 2 103 голов * 3,0 гектар/на 1 голову = 6 309 гектар;

жылқылар үшін-173 бас * 20 гектар/1 Басқа = 3 460 гектар.
9 000+6 309+3 460=18 769 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдардағы жүктеме 60% - ды құрайды.
Сарыөзен ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сарыөзен ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Сарыөзен ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Тікенекті

для лошадей - 173голов * 20 гектар/на 1 голову = 3 460 гектар.
9 000+6 309+3 460=18 769 гектар.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 60%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Сарыозенскому сельскому
округу на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарыозенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1.Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного)поголовья крупно рогатого скота по Сарыозенскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Ткенекті

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-179 040 гектар;
елді мекендердің жері – 19 909 гектар;
қордағы жерлер-163 347 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Соналы ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 589 бас ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 938 бас, ұсақ мал 5 433 бас, жылқы 7 421 бас.
Соналы ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 1 307 бас, ұсақ мал 4 998 бас, жылқы 7 024 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 179 040 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 98%.
Соналы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 178 626 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 18 479 гектар жайылым бар.
Соналы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 18 479 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 325 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 15 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 155 Бас*15 га=2 325 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 13 475 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 15 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 3,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 19 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 282 бас * 15 гектар/1 Басқа = 4 230 гектар;
ұсақ қара мал үшін-435 бас * 3,0 гектар/1 басқа = 1 305 гектар;

земли сельскохозяйственного назначения – 179 040 гектар;
земли населенных пунктов – 19 909 гектар;
земли запаса – 163 347 гектар.
На 1 июля 2021 года в сельском округе Соналы насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 589 голов, из них маточное поголовье 938 голов, мелкого рогатого скота 5 433 голов, 7 421 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Соналы составляет: крупного рогатого скота 1 307 головы, мелкого рогатого скота 4 998 голов, 7 024 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 179 040 гектар, нагрузка на пастбища 98%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Соналы имеются всего 178 626 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 18 479 гектар пастбищ.
В сельском округе Соналы сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 18 479 гектар, потребность составляет 2 325 гектар, при норме нагрузки 15 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 155 голов*15 га=2 325 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 13 475 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 15 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 3,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 19 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 282 голов * 15 гектар/на 1 голову = 4 230 гектар;
для мелко рогатого скота - 435 голов * 3,0 гектар/на 1 голову = 1 305 гектар;

елді мекендердің жерлері-12 435 гектар;
босалқы жер-4 032 гектар;
басқа санаттар - 72 га.
2021 жылдың 1 шілдесіне Ахмет ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 650 бас ірі қара мал, оның ішінде 897 бас аналық мал, 3 079 бас ұсақ мал, 1 973 бас жылқы бар.
Ахмет ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 800 бас, ұсақ мал 1 249 бас, жылқы 583 бас құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 36 512 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 58,8%.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Ахмет ауылдық округі бойынша барлығы 50 337 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 11 806 гектар жайылым бар.
Ахмет ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 11 806 гектар мөлшерінде қажеттілік 5 160 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 430 бас*12 га=5 160 га).
150 бас мал жайылымына 2 табын (төл, бұқа), 300 бас ұсақ малға 4 отар, қордағы жерлерде және ауыл шаруашылығы құрылымдарында 1 390 басқа 2 жылқы табыны ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 12 225 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 12 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 2,5 гектар/ 1 басқа, жылқы – 15 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 700 бас * 12 гектар/1 Басқа = 8 400 гектар;
ұсақ қара мал үшін -1 530 бас * 2,5 гектар/1 Басқа = 3 825 гектар;
8 400+3 825=12 225 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдардағы жүктеме 103,5% - ды құрайды, 419 га қажеттілік бар, ол 2 726 га алаңда босалқы жерлерді резирвациялау есебінен қанағаттандырылатын болады.
Ахмет ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ахмет ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Ахмет ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Ахмет
11 806
430
12
5 160
Жиыны
11 806
430
5 160

земли населенных пунктов – 12 435 гектар;
земли запаса – 4 032 гектар;
другие категории – 72 га.
На 1 июля 2021 года в сельском округе Ахмет насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 650 голов, из них маточное поголовье 897 голов, мелкого рогатого скота 3 079 голов, 1 973 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Ахмет составляет: крупного рогатого скота 800 головы, мелкого рогатого скота 1 249 голов, 583 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 36 512 гектар, нагрузка на пастбища 58,8%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Ахмет имеются всего 50 337 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 11 806 гектар пастбищ.
В сельском округе Ахмет сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 11 806 гектар, потребность составляет 5 160 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 430 голов*12 га=5 160 га).
Организован 2 гурта отгонного пастбища на 150 голов КРС (молодняк, бычки), 4 отара 300 голов МРС, 2 табуна лошадей на 1 390 голов на землях запаса и сельхозформирований.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 12 225 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/ на 1 голову, лошадей – 15 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 700 голов * 12 гектар/на 1 голову = 8 400 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 530 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 3 825 гектар;
8 400+3 825=12 225 гектар.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 103,5%, имеется потребность 419 га, которая будет удовлетворена за счет резирвирования земель запаса на площади 2 726 га.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Ахмет
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Ахмет в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Ахмет
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Ахмет ауыл
11 806
430
12
5 160
0
0
0
Итого
11 806
430
5 160

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-137 615 гектар;
елді мекендердің жерлері - 28 962 гектар;
қордағы жерлер-336 211 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Талдысай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 640 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 778 бас, ұсақ мал 2 052 бас, жылқы 2 558 бас.Оның ішінде:
Қарақойын ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 769 басты, ұсақ мал 169 басты, жылқы 2 010 басты құрайды.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 130 871 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 38,4 %.
(ІҚМ: 769 бас*15 га=11 535 га; ҰММ: 169 га*3 га=507 га; жылқылар: 2 010 бас*19 га= 38 190 га. 11 535 га+507 га+38 190 га=50 232 га.)
Елді мекендер шегінде 28 346 гектар жайылымдар бар.
Талдысай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 28 346 гектар мөлшерінде қажеттілік 5 520 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 15 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 368 бас*15 га=5 520 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 29 126 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 15 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 3,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 19 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 871 бас * 15 гектар/1 Басқа = 13 065 гектар;
ұсақ қара мал үшін -1 883 бас * 3,0 гектар/1 Басқа = 5 649 гектар;
жылқылар үшін-548 бас * 19 гектар/1 Басқа = 10 412 гектар.
13 065+5 649+10 412=29 126 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 97% - ды құрайды.
Талдысай ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талдысай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Талдысай ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Талдысай

земли сельскохозяйственного назначения – 137 615 гектар;
земли населенных пунктов – 28 962 гектар;
земли запаса – 336 211 гектар.
На 1 июля 2021 года в Талдысайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 640 голов, из них маточное поголовье 778 голов, мелкого рогатого скота 2 052 голов, 2 558 голов лошадей.Из-них:
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Каракоинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 769 голов, мелкого рогатого скота 169 голов, лошадей 2 010 голов.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 130 871 гектар, нагрузка на пастбища 38,4 %.
(КРС: 769 голов*15 га=11 535 га; МРС: 169 га*3 га=507 га; лошади: 2 010 голов*19 га= 38 190 га. 11 535 га+507 га+38 190 га=50 232 га.)
В черте населенных пунктов числится 28 346 гектар пастбищ.
В Талдысайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 28 346 гектар, потребность составляет 5 520 гектар, при норме нагрузки 15 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 368 голов*15 га=5 520 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 29 126 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 15 гектар/на 1 голову, мелко рогатого скота – 3,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 19 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 871 голов * 15 гектар/на 1 голову = 13 065 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 883 голов * 3,0 гектар/на 1 голову = 5 649 гектар;
для лошадей – 548 голов * 19 гектар/на 1 голову = 10 412 гектар.
13 065+5 649+10 412=29 126 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 97%.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Талдысайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Талдысайскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Талдысай

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Талдысай ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Талдысай ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Талдысай ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Талдысай ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6 қосымша
Талдысай ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Талдысай ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны
2022 жылы
Алаңдар саны
2023 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Талдысай
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2021 жылғы "09" желтоқсандағы
№ 96 шешіміне
21-қосымша
Тассуат ауылдық округінің 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Тассуат ауылдық округінің жалпы жер көлемі 302 116 гектар, оның ішінде егістік – 33 038 га, жайылымдық жер – 266 110 гектар, шабындық – 791 гектар, басқа санаттар – 2 177 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-227 136 гектар;
елді мекендердің жерлері-40 599 гектар;
қордағы жерлер-34 381 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Тассуат ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 3 924 бас ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 2 643 бас, ұсақ мал 1 766 бас, жылқы 2 125 бас.
Тассуат ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара малды құрайды

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Талдысайском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Талдысайскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Талдысай
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 21
к решению Нуринского районного маслихата
от 09 декабря 2021 года № 96
План по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Тассуатского сельского округа на 2022-2023 годы
Общая площадь земель Тассуатского сельского округа 302 116 гектар, из них пашни – 33 038 га, пастбищные земли – 266 110 гектар, сенокос – 791 гектар, другие категории – 2 177 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 227 136 гектар;
земли населенных пунктов – 40 599 гектар;
земли запаса – 34 381 гектар.
На 1 июля 2021 года в Тассуатском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 3 924 голов, из них маточное поголовье 2 643 голов, мелкого рогатого скота 1 766 голов, 2 125 голов лошадей.

2 205 бас, ұсақ мал 601 бас, жылқы 1 210 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 192 385 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 24%.(ІҚМ: 2 205 бас*12 га=26 460 га, ҰММ:601 бас*2,5 га=1 503 га, жылқы: 1 210 бас * 15 га=18 150 га.барлығы: 46 113 га.).
Тассуат ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 266 110 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 34 381 гектар жайылым бар.
Втассуат ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 39 344 гектар мөлшерінде қажеттілік 9 576 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық ірі қара мал 798 бас*12 га=9 576 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 37 266 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы кезінде – 12 гектар/1 басқа, ұсақ қара малға – 2,5 гектар/ 1 басқа, жылқыларға – 15 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 1 719 Бас * 12 гектар/1 Басқа = 20 628 гектар;
ұсақ қара мал үшін -1 165 бас * 2,5 гектар/1 Басқа = 2 913 гектар;
жылқылар үшін-915 бас * 15 гектар/1 Басқа = 13 725 гектар.
20 628+2 913+13 725=37 266 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 106% - ды құрайды.
Сонымен қатар, жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін меморандумға сәйкес "Қайнар" ЖШС жайылымдық жерлері беріледі.
Тассуат ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тассуат ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Тассуат ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Қайнар

Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Тассуатского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2 205 головы, мелкого рогатого скота 601 голов, 1 210 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 192 385 гектар, нагрузка на пастбища 24%. (КРС:2 205 голов*12 га=26 460 га, МРС:601 голов*2,5 га=1 503 га, лошади: 1 210 голов*15 га=18 150 га. Всего: 46 113 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тассуатскому сельскому округу имеются всего 266 110 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 34 381 гектар пастбищ.
В Тассуатском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 39 344 гектар, потребность составляет 9 576 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 798 голов*12 га=9 576 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 37 266 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/ на 1 голову, лошадей – 15 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 1 719 голов * 12 гектар/на 1 голову = 20 628 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 165 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 2 913 гектар;
для лошадей - 915 голов * 15 гектар/на 1 голову = 13 725 гектар.
20 628+2 913+13 725=37 266 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 106%.
Кроме того, для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий предоставляется пастбищные угодья ТОО "Кайнар" согласно меморандума.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тассуатского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Тассуатскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Кайнар

Ескертпе: 1, 2, 3, 4-жылына қашаларды пайдалану кезектілігі.
Тассуат ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Тассуат ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Тассуат ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Тассуат ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 6 қосымша
Тассуат ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Тассуат ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
Алаңдар саны
2022 жылы
Алаңдар саны
2023 жылы
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қайнар
КЖМ
ЖМ
ДА
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ -көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ -жазғы-күзгі маусым;
ЖМ - жазғы маусым;
ДА -демалушы алаң.
Нұра аудандық мәслихаттың
2021 жылғы "09" желтоқсандағы
№ 96 шешіміне
22-қосымша
Көбетей ауылдық округінің 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Көбетей ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар (Көбетей, Шахаман, Өндіріс ауылдары).
Көбетей ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 58 534 гектар, оның ішінде егістік – 19 522 га, жайылымдық жерлер – 34 053 га, шабындық – 3 078 га, басқа санаттар – 1 881 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-41 959 гектар;
елді мекендердің жерлері - 9 141 гектар;
босалқы жер-7 434 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Көбетей ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 1 812 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 910 бас, ұсақ мал 4 349 бас, жылқы 1 207 бас.

Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Тассуатском сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Тассуатскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2022 году
Количество загонов
в 2023 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Тассуатский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 22
к решению Нуринского районного маслихата
от 09 декабря 2021 года № 96
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Кобетей на 2022-2023 годы
По административно-территориальному делению в сельском округе Кобетей имеются 3 сельских населенных пункта (с. Кобетей, с. Шахаман, с. Ондирис).
Общая площадь территории сельского округа Кобетей 58 534 гектар, из них пашни – 19 522 га, пастбищные земли – 34 053 гектар, сенокос – 3 078 га, другие категории – 1 881 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 41 959 гектар;
земли населенных пунктов – 9 141 гектар;
земли запаса – 7 434 гектар.
На 1 июля 2021 года в сельском округе Кобетей насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 1 812 голов, из них маточное поголовье 910 голов, мелкого рогатого скота 4 349 голов, 1 207 голов лошадей.

Көбетей ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал-867 бас, ұсақ мал-1 558 бас, жылқы-611 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 22 838 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 103%.(ІҚМ: 867 Бас*12 га=10 404 га, ҰММ: 1 558 бас*2,5 га=3 895 га, жылқы: 611 бас * 15 га=9 165 га.барлығы: 23 464 га.).
Көбетей ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 34 053 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 7 707 гектар жайылым бар.
Көбетей ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 7 707 гектар мөлшерінде қажеттілік 4 956 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 413 бас*12 га=4 956 га).
"Черниговское" (Саумалкөл) ЖШС жерлерінде 100 бас ІҚМ (төл, бұқа) жайылымына 1 табын, 300 бас қойға 1 отар және 200 бас жылқы табынына 1 табын ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 20 694 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы кезінде – 12 гектар/1 басқа, ұсақ қара малға – 2,5 гектар/ 1 басқа, жылқыларға – 15 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік, оның ішінде:
- Көбетей а.:
ІҚМ үшін-639 бас. * 12,0 га/бас.= 7 668 га;
ұсақ мал үшін - 1 609 бас. * 2,5 га/бас.= 4 023 га;
жылқылар үшін-194 бас. * 15,0 га/бас.= 2 910 га.
7 668+4 023+2 910=14 601 га.
Көбетей ауылы халқының Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 34,3% құрайды.
- Шахаман а.:
ІҚМ үшін-65 бас. * 12,0 га/бас.= 780 га;
ұсақ мал үшін-400 бас. * 2,5 га/бас.= 1000 га;
жылқылар үшін-88 бас. * 15,0 га/бас.= 1 320 га.
780+1000+1320= 3 100 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 48,5% - ды құрайды.
- Өндіріс а.:
ІҚМ үшін-103 бас. * 12,0 га/бас.= 1236 га;
ұсақ мал үшін - 301 бас. * 2,5 га/бас.= 752 га;
жылқылар үшін-67 бас. * 15,0 га/бас.= 1 005 га.

Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа Кобетей составляет: крупного рогатого скота 867 головы, мелкого рогатого скота 1 558 голов, 611 голов лошадей.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 22 838 гектар, нагрузка на пастбища 103%. (КРС: 867 голов*12 га=10 404 га, МРС: 1 558 голов*2,5 га=3 895 га, лошади: 611 голов*15 га=9 165 га. Всего: 23 464 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Кобетей имеются всего 34 053 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 7 707 гектар пастбищ.
В сельском округе Кобетей сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7 707 гектар, потребность составляет 4 956 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 413 голов*12 га=4 956 га).
Организован 1 гурт отгонного пастбища на 100 голов КРС (молодняк, бычки), 1 отар овец на 300 голов и 1 табун лошадей на 200 голов на землях ТОО "Черниговское" (Саумалколь).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 20 694 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/ на 1 голову, лошадей – 15 гектар/ на 1 голову.
Потребность, из-них:
- в с. Кобетей:
для КРС- 639 гол. * 12,0 га/гол.= 7 668 га;
для МРС- 1 609 гол. * 2,5 га/гол.= 4 023 га;
для лошадей - 194 гол. * 15,0 га/гол.= 2 910 га.
7 668+4 023+2 910=14 601 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения с. Кобетей составляет 34,3%.
- в с. Шахаман:
для КРС- 65 гол. * 12,0 га/гол.= 780 га;
для МРС- 400 гол. * 2,5 га/гол.= 1000 га;
для лошадей- 88 гол. * 15,0 га/гол.= 1 320 га.
780+1000+1320= 3 100 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 48,5%.
- в с. Ондрус:
для КРС- 103 гол. * 12,0 га/гол.= 1236 га;
для МРС- 301 гол. * 2,5 га/гол.= 752 га;
для лошадей- 67 гол. * 15,0 га/гол.= 1 005 га.

1236+752+1005=2 993 га.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 39,6% - ды құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес шаруашылық жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі.
Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервте қалдырылатын болады (Көбетей ауылы үшін-2 учаске, Шахаман ауылы үшін-3 учаске және Өндіріс ауылы үшін-1 учаске).
Көбетей ауылдық округі бойынша

1236+752+1005=2 993 га.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 39,6%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях хозяйств, согласно меморандума.
В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ (для с. Кобетей-2 участка, с. Шахаман-3 участка и с. Ондирис-1 участок).
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по сельскому округу Кобетей

2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Көбетей ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Көбетей ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Көбетей

на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Кобетей в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по сельскому округу Кобетей
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Кобетей

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-36 007 гектар;
елді мекендердің жері – 3 988 гектар.
Ауылдық округтің аумағы шұғыл-континенттік климатты құрғақ дала аймағында орналасқан және қазақтың орталық шағын адырының шегінде орналасқан, қысы салыстырмалы түрде суық, жазы ыстық. Ауылдық округтің жер пайдалануы күңгірт-қызғылт топырақ кіші аймағына жатады, топырақтың механикалық құрамы бойынша құмдақтан ауыр саздаққа дейін ауытқиды.
2021 жылдың 1 шілдесіне Шахтер ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) 864 бас ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 270 бас, ұсақ мал басы 1 333 бас, жылқы 636 бас.
Құлан Шахтер ауылдық округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермер қожалықтарының саны: ірі қара мал 36 бас, ұсақ мал 22 бас, жылқы 77 бас.
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 3 418 гектарды құрайды, жайылымдарға жүктеме 48%.(ІҚМ: 36 Бас * 12 га=432 га, ҰММ:22 бас*2,5 га=55 га, жылқы:77 бас*15 га=1 155 га.барлығы: 1 642 га.).
Шахтер ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 4 835 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 1 417 гектар жайылым бар.
Шахтер ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 1 417 гектар мөлшерінде қажеттілік 3 024 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 252 бас*12 га=3 024 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 21 599 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы кезінде – 12 гектар/1 басқа, ұсақ қара малға – 2,5 гектар/ 1 басқа, жылқыларға – 15 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 828 бас * 12 гектар/1 Басқа = 9 936 гектар;
ұсақ қара мал үшін -1 311 бас * 2,5 гектар/1 Басқа = 3 278 гектар;
жылқылар үшін-559 бас * 15 гектар/1 Басқа = 8 385 гектар.
9 936+3 278+8 385=21 599 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдарда қамтамасыз етілуі 6,5% - ды құрайды.
Жеке аулалардағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық жерлердің жеткіліксіз саны меморандумға сәйкес "Шахтерское" ЖШС жерлерінде жаю есебінен қамтамасыз етіледі. Бұдан басқа, "Шахтерское" ЖШС өз қаражаты есебінен елді мекеннің тозған жерлерінде 646 га көпжылдық шөп отырғызды, ол да халықтың мұқтаждықтары үшін ұсынылады.

земли сельскохозяйственного назначения – 36 007 гектар;
земли населенных пунктов – 3 988 гектар.
Территория сельского округа находится в зоне сухих степей с резко-континентальным климатом и расположено в пределах центрального Казахского мелкосопочника, зима сравнительно холоднее, лето жаркое. Землепользование сельского округа относится к подзоне темно-каштановых почв, по механическому составу почвы варьируют от супесчаных до тяжелосуглинистых.
На 1 июля 2021 года в Шахтерском сельском округе насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 864 голов, из них маточное поголовье 270 голов, мелкого рогатого скота 1 333 голов, 636 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах Шахтерского сельского округа Кулан составляет: крупного рогатого скота 36 головы, мелкого рогатого скота 22 голов, лошадей 77 голов.
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 3 418 гектар, нагрузка на пастбища 48%. (КРС:36 голов*12 га=432 га, МРС:22 голов*2,5 га=55 га, лошадей:77 голов*15 га=1 155 га. Всего: 1 642 га.).
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Шахтерскому сельскому округу имеются всего 4 835 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 1 417 гектар пастбищ.
В Шахтерском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 1 417 гектар, потребность составляет 3 024 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 252 голов*12 га=3 024 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 21 599 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/ на 1 голову, лошадей – 15 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 828 голов * 12 гектар/на 1 голову = 9 936 гектар;
для мелко рогатого скота – 1 311 голов * 2,5 гектар/на 1 голову = 3 278 гектар;
для лошадей - 559 голов * 15 гектар/на 1 голову = 8 385 гектар.
9 936+3 278+8 385=21 599 гектар.
Обеспеченность в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 6,5%.
Недостающее количество пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных личных подворий обеспечивается за счет пастьбы на землях ТОО "Шахтерское", согласно меморандума. Кроме того, за счет собственных средств ТОО "Шахтерское" посеял 646 га многолетних трав на деградированных землях населенного пункта, которое также представляется для нужд населения.

Бұдан әрі ҚР Жер кодексінің 49-2-бабына сәйкес халықтың жеке ауласын күтіп-ұстау жөніндегі мұқтажын қанағаттандыру мақсатында қажетті жайылым алаңдары резервке қойылатын болады.
Шахтер ауылдық округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шахтер ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Шахтер ауылдық округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Шахтер

В дальнейшем в соответствии со статьей 49-2 Земельного Кодекса РК в целях удовлетворения нужд населения по содержанию их личного подворья будут зарезервированы необходимые площади пастбищ.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шахтерскому сельскому округу
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шахтерского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1.Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Шахтерскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Шахтер

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-14 810 гектар;
елді мекендердің жерлері - 6 400 гектар;
босалқы жер-20 710 гектар.
2021 жылдың 1 шілдесіне Шұбаркөл кенттік округінде (халықтың жеке ауласы, шаруа қожалықтары, заңды тұлғалар) ірі қара мал саны 588 бас, оның ішінде аналық мал басы 348 бас, ұсақ мал 437 бас, жылқы 652 бас.
Шұбаркөл кенттік округінің заңды тұлғаларының, шаруа және фермерлік қожалықтарының саны: ірі қара мал 305 бас, ұсақ мал 240 бас, жылқы 561 бас құрайды. (ІҚМ: 305 бас * 15,0 га=4 575 га, ҰММ 240 Бас * 3 га = 720 га, жылқылар 561 бас * 20 га = 11 220 га. барлығы:4 575 га+720 га+11 220 га=16 515 га).
Заңды тұлғалардың, шаруа және фермер қожалықтарының жайылымдары мен шабындықтарының ауданы 16 515 гектарды құрайды, жүктеме 112%.
Жайылымдық алқаптардың бар қажеттілігін шешу үшін Ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі үшін ("Шұбаркөл" ШҚ) Талдысай ауылдық округінен конкурстық негізде 4 973 га және босалқы жерден 1 478 га жайылымдық алқаптар қосымша жер учаскелері берілді. Қосымша бөлінген жайылымдарды ескере отырып, ауыл шаруашылығы құрылымдары жерлерінің жүктемесі 78% - ды құрады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін кенттерде барлығы 26 585 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 5 875 гектар жайылым бар.
Кентте мал айдауға арналған кооперативтер жоқ.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 5 875 гектар мөлшерінде қажеттілік 2 400 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 15 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 160 бас*15 га=2 400 га).
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша 6 656 гектар мөлшерінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік бар, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 15 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 3,0 гектар/ 1 басқа, жылқы – 20 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 283 бас * 15 гектар/1 Басқа = 4 245 гектар;
ұсақ қара мал үшін-197 бас * 3,0 гектар/1 басқа = 591 гектар;
жылқылар үшін-91 бас * 20 гектар/1 басқа = 1 820 гектар.

земли сельскохозяйственного назначения – 14 810 гектар;
земли населенных пунктов – 6 400 гектар;
земли запаса – 20 710 гектар.
На 1 июля 2021 года в поселковом округе Шубарколь насчитывается (личное подворье населения, крестьянские хозяйства, юридические лица) крупного рогатого скота 588 голов, из них маточное поголовье 348 голов, мелкого рогатого скота 437 голов, 652 голов лошадей.
Поголовье юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйствах поселкового округа Шубарколь составляет: крупного рогатого скота 305 головы, мелкого рогатого скота 240 голов, 561 голов лошадей. (КРС: 305 голов * 15,0 га=4 575 га, МРС 240 голов * 3 га = 720 га, лошади 561 голов * 20 га = 11 220 га. Всего:4 575 га+720 га+11 220 га=16 515 га).
Площадь пастбищ и сенокосов юридических лиц, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 16 515 гектар, нагрузка на 112%.
Для решения имеющихся потребности пастбищных угодий для потребности сельхозформировании (КХ "Шубарколь") выдано дополнительные земельные участки на конкурсной основе в Талдысайском сельском округе 4 973 га и с земель запаса 1 478 га пастбищных угодий. С учетом дополнительно выделенных пастбищ нагрузка на землях сельхозформировании составило 78%.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по поселковому округу Шубарколь имеются всего 26 585 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 5 875 гектар пастбищ.
В поселковом округе Шубарколь сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 5 875 гектар, потребность составляет 2 400 гектар, при норме нагрузки 15 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 160 голов*15 га=2 400 га).
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 6 656 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 15 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 3,0 гектар/ на 1 голову, лошадей – 20 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 283 голов * 15 гектар/на 1 голову = 4 245 гектар;
для мелко рогатого скота - 197 голов * 3,0 гектар/на 1 голову = 591 гектар;
для лошадей - 91 голов * 20 гектар/на 1 голову = 1 820 гектар.

4 245+591+1 820=6 656 гектар.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдардағы жүктеме 113% - ды құрайды.
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін жайылымдық алқаптарға ішінара қалыптасқан қажеттілік "Шұбаркөл"ШҚ-ға тиесілі жерлерде жаю есебінен өтеледі.
Шұбаркөл кенттік округі бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарына 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шұбаркөл кенттік округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кесте-1. Шұбаркөл кенттік округі бойынша ірі қара малдың аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекені
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлардың болуы (Бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттіліктің қамтамасыз етілуі, %
Артығы, (гектар)
1
Шұбаркөл

4 245+591+1 820=6 656 гектар.
Нагрузка в пастбищах для выпаса с/х животных населения составляет 113%.
Частично сложившуюся потребность в пастбищных угодий для выпаса сельскохозяйственных животных населения восполняется за счет выпаса на землях, принадлежащих КХ "Шубарколь".
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Шубаркольскому поселковому
округу на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шубаркольского поселкового округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Шубаркольскому поселковому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Шубарколь

2021 жылдың 1 шілдесіне Нұра кенттік округінде (халықтың жеке ауласында) 1 968 бас ірі қара мал бар, оның ішінде аналық мал басы 1 237 бас, ұсақ мал басы 5 185 бас, жылқы 1 499 бас.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Нұрайым ауылдық округі бойынша барлығы 3 842 гектар жайылымдық жер бар. Кентте мал айдауға арналған орындар жоқ.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің қолда бар жайылымдық алқаптары кезінде 3 842 гектар мөлшерінде қажеттілік 14 844 гектарды құрайды, жүктеме нормасы 12 гектар/бас. (Аналық бас ІҚМ 1 237 Бас*12 га=14 844 га).
500 бас мал жайылымына 3 табын (төл, бұқа), 700 бас ұсақ малға 2 отар және 450 бас жылқыға 1 табын ұйымдастырылды.
Жергілікті халықтың барлық ауыл шаруашылығы жануарларын жаю бойынша жайылымдық жерлерге қажеттілік 44 564 гектар мөлшерінде, ірі қара малдың басына жүктеме нормасы – 12 гектар/1 басқа, ұсақ қара мал – 2,5 гектар/ 1 басқа, жылқы – 15 гектар/ 1 басқа.
Қажеттілік:
ірі қара мал 1 468 Бас * 12 гектар/1 Басқа = 17 616 гектар;

На 1 июля 2021 года в поселковом округе Нура насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1 968 голов, из них маточное поголовье 1 237 голов, мелкого рогатого скота 5 185 голов, 1 499 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по посельсковому округу Нура имеются всего 3 842 гектар пастбищных угодий. В поселке сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 842 гектар, потребность составляет 14 844 гектар, при норме нагрузки 12 гектар/голов. (КРС маточного поголовья 1 237 голов*12 га=14 844 га).
Организован 3 гурта отгонного пастбища на 500 голов КРС (молодняк, бычки), 2 отары на 700 голов МРС и 1 табун на 450 голов лошадей.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу всего сельскохозяйственных животных местного населения в размере 44 564 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 12 гектар/на 1 голов, мелко рогатого скота – 2,5 гектар/ на 1 голову, лошадей – 15 гектар/ на 1 голову.
Потребность:
крупно рогатого скота 1 468 голов * 12 гектар/на 1 голову = 17 616 гектар;