Нұра ауданының ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептеу тәртібін бекіту туралы
Қарағанды облысы Нұра ауданының әкімдігінің 2021 жылғы 9 қарашадағы № 36/03 қаулысы
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 45-бабының 9-тармағына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2014 жылғы 11 желтоқсандағы "Жалпы сипаттағы трансферттердің есеп-қисаптар әдістемесін бекіту туралы" № 139 бұйрығына сәйкес, Нұра ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Нұра ауданының ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептеу тәртібі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Нұра ауданының экономика және қаржы бөлімі" мемлекеттік мекемесі осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау аудан әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі А. Шалмаганбетов
Нұра ауданы әкімдігінің
2021 жылғы 09 қарашадағы
№36/03 қаулысына қосымша
Нұра ауданының ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептеу тәртібі
1 тарау. Негізгі ережелер
1. Нұра ауданының ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін есептеу тәртібі (бұдан әрі – Тәртіп) 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі – Бюджет кодексі) 45-бабына сәйкес әзірленді және ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемін есептеу кезінде қолданылады.
2 тарау. Ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттер кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін айқындау
2. Ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің кірістері мен шығындарының болжамды көлемдерін Бюджет кодексінің 45-бабының 9-тармағына сәйкес ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органы айқындайтын тәртіппен ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы есептейді.
3. Жоспарлы кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемдерін белгілеу үшін ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері кірістерінің болжамын Бюджет кодексінің 45-бабының 7, 9-1-тармағына сәйкес ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органы сырғымалы негізде жыл сайын, тиісті жергілікті бюджеттің кірістері (трансферттерді шегергенде) мен шығындарының болжамды көлемдері арасындағы айырма ретінде айқындайды.

Об утверждении Порядка расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов Нуринского района
Постановление акимата Нуринского района Карагандинской области от 9 ноября 2021 года № 36/03
В соответствии с пунктом 9 статьи 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 11 декабря 2014 года № 139 "Об утверждении методики расчетов трансфертов общего характера", акимат Нуринского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Порядок расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов Нуринского района согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Отдел экономики и финансов Нуринского района" принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима района.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким района
Шалмаганбетов А.
Приложение к постановлению акимата
Нуринского района
от 09 ноября 2021 года №36/03
Порядок расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов Нуринского района
Глава 1. Основные положения
1. Настоящий порядок расчетов прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов Нуринского района (далее – Порядок) разработан в соответствии со статьей 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (далее – Бюджетный кодекс) и применяется при расчетах прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов.
Глава 2. Определение прогнозных объемов доходов и затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов
2. Прогнозные объемы доходов и затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов рассчитываются местным уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения) в порядке, определяемом местным исполнительным органом района (города областного значения) в соответствии с пунктом 9 статья 45 Бюджетного кодекса.
3. Прогноз доходов бюджетов сел, поселков, сельских округов для установления объемов трансфертов общего характера на плановый период определяется ежегодно на скользящей основе местным уполномоченным органом по государственному планированию района (города областного значения), как разница между прогнозными объемами доходов (за минусом трансфертов) и затрат местного бюджета в соответствии с пунктами 79-1 статья 45 Бюджетного кодекса.

4. Ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттер шығындарының болжамды көлемі Бюджет кодексінің 56-1-бабында белгіленген функционалдық белгісі бойынша шығыстар бағыттарын ескере отырып, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша және бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемінің сомасы ретінде есептеледі.
Бұл ретте тұрақты сипаты бар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік басқару функцияларын және мемлекеттің міндеттемелерін орындау жөніндегі бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін қамтамасыз етуге, сондай-ақ стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың мақсатына қол жеткізуге, нақты міндеттері мен іс-шараларын шешуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша шығындардың болжамды көлемі:
еңбекақы төлеуге, коммуналдық қызметтерге ақы төлеуге және тұрақты сипаттағы шығындар (бұдан әрі – ағымдағы шығындар);
материалдық-техникалық базаны нығайтуға, күрделі жөндеуге және шығыстардың экономикалық сыныптамасына сәйкес өзге де күрделі шығыстар (бұдан әрі – күрделі сипаттағы шығындар).
3 тарау. Ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу
5. Ағымдағы шығындарды есептеу үшін жалпы ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі айқындалады.
6. Ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін айқындау кезінде есепке алынады:
1) ауданның әлеуметтік-экономикалық даму болжамына және бюджеттік параметрлеріне сәйкес жоспарланған кезеңде тұтыну бағаларының индексіне ағымдағы шығындардың ұлғаюын ескере отырып, ағымдағы шығындардың жиынтық көлемі (еңбекақыны қоспағанда);
2) ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттердің шығыстарын ұлғайтуды немесе қысқартуды көздейтін және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетін Қазақстан Республикасы Заңдарының ережелері;
3) Қазақстан Республикасы Президенті Жарлықтары, Қазақстан Республикасы Үкіметі қаулылары, Қазақстан Республикасы министрлерінің және орталық мемлекеттік органдардың өзге де басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарының, орталық мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық қаулыларының, орталық мемлекеттік органдардың ведомстволары басшыларының нормативтік құқықтық бұйрықтарын бекіту бойынша тікелей құзыреті болған кезде олардың құрылымына ведомство кіретін, жергілікті бюджеттердің түсімдерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетін мемлекеттік органның нормативтік құқықтық актілері;

4. Прогнозные объемы затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов рассчитываются как сумма прогнозных объемов затрат по текущим бюджетным программам и по бюджетным программам развития с учетом установленных статьей 56-1 Бюджетного кодекса направлений расходов по функциональному признаку.
При этом прогнозные объемы затрат по текущим бюджетным программам, которые направлены на обеспечение деятельности администраторов бюджетных программ по выполнению функций государственного управления и обязательств государства в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, имеющих постоянный характер, а также на достижение цели, решение конкретных задач и мероприятий стратегических и программных документов, состоят из:
затрат на оплату труда, оплата коммунальных услуг и затрат постоянного характера (далее – текущие затраты);
затрат на укрепление материально-технической базы, капитальный ремонт и иные капитальные расходы в соответствии с экономической классификацией расходов (далее – затраты капитального характера).
Глава 3. Расчет прогнозных объемов текущих затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов
5. Для расчета текущих затрат определяется прогнозный объем текущих затрат в целом по бюджетам сел, поселков, сельских округов.
6. При определении прогнозного объема текущих затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов учитываются:
1) совокупный объем текущих затрат с учетом увеличения текущих затрат на индекс потребительских цен в планируемом периоде в соответствии с прогнозом социально-экономического развития и бюджетных параметров района (за исключением заработной платы);
2) положения законов Республики Казахстан, предусматривающие увеличение или сокращение расходов бюджетов района и вводимые в действие в планируемом периоде;
3) положения указов Президента Республики Казахстан, постановлений Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых приказов министров Республики Казахстан и иных руководителей центральных государственных органов, нормативных правовых постановлений центральных государственных органов, нормативных правовых приказов руководителей ведомств центральных государственных органов при наличии прямой компетенции по их утверждению в нормативных правовых актах государственного органа, в структуру которого входит ведомство, предусматривающие сокращение поступлений или увеличение расходов местных бюджетов и вводимые в действие в планируемом периоде;

4) бұрын ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен қаржыландырылған тұрақты сипаттағы шығындар;
5) кенттер, ауылдық округтер бюджеттердің шығыстарын ұлғайтуды немесе қысқартуды көздейтін және жоспарланып отырған кезеңде қолданысқа енгізілетін аудандық өкілді және атқарушы органдар шешімдерінің ережелері.
7. Ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының жиынтық болжамды көлемінен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экологиялық үстемеақы төлеуге, материалдық көмек көрсетуге және мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне қосымша демалыстарға арналған қаражат алынып тасталады және ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі есептелгеннен кейін абсолюттік сомалар қосылады.
8. Ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттердің ағымдағы шығындарының көлемін болжаудың есеп айырысу базасына жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың нақтыланған жоспарына сәйкес ағымдағы шығындардың көлемі қабылданады.
9. Ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу осы Тәртіпке қосымшаға сәйкес мемлекеттік функцияларды жүзеге асыратын функционалдық кіші топтардың тізбесі, оларға көрсеткіштер мен коэффициенттердегі келтірілген көрсеткіштер мен коэффициенттерді ескере отырып жүзеге асырылатын мемлекеттік функциялардың функционалдық кіші топтар бөлінісінде жүргізіледі.
10. Жеке функционалдық кіші топ бойынша жекелеген ауылдар, кенттер, ауылдық округтер ағымдағы шығындарының есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұнда:
– і ауылдар, кенттер, ауылдық округтер j-функционалдық кіші тобы бойынша ағымдағы есептік шығындары;
Зj – ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне j-функционалдық кіші тобы бойынша ағымдағы шығындардың жиынтық болжамды көлемі;
– і ауылдар, кенттер, ауылдық округтер j-функционалдық кіші тобы бойынша мемлекеттік қызметтерді тұтынушылар саны;;
– і ауылдар, кенттер, ауылдық округтер j-ші функционалдық кіші топ бойынша орташа аудандық деңгейден мемлекеттік қызметтер көрсету құнындағы айырмашылықтарды негіздейтін объективті факторларды ескеретін коэффициенттер.
11. Ағымдағы шығындардың болжамды көлемін есептеу кезінде мемлекеттік қызметтерді көрсету құнындағы айырмашылықтарды негіздейтін объективті факторларды көрсететін мынадай коэффициенттер қолданылады:
1) қоныстандыру дисперсиялығының коэффициенті:
мұнда:
Халікіш – халық саны 500 адамнан аз елді мекендерде тұратын і ауылдар, кенттер, ауылдық округтер халық санының болжамы;
Халі – і ауылдар, кенттер, ауылдық округтер халықтың жалпы санының болжамы.
Қоныстандыру дисперсиялығының коэффициенті елді мекеннің мөлшеріне тәуелсіз мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің белгілі бір жинағын, оның ішінде қосымша көлік және өзге де шығыстарды ескере отырып, қамтамасыз ету қажеттігіне негізделген шығындардың орташа аудандық деңгейімен салыстырғандағы барынша жоғары деңгейін ескереді;

4) затраты постоянного характера, ранее финансировавшиеся за счет целевых текущих трансфертов;
5) положения решений районных представительных и исполнительных органов, предусматривающие увеличение или сокращение расходов бюджетов сел, поселков, сельских округов и вводимых в действие в планируемом периоде.
7. Из суммарного прогнозного объема текущих затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов исключаются средства на выплату экологических надбавок, оказание материальной помощи и на дополнительные отпуска работникам государственных учреждений и казенных предприятий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и добавляются абсолютными суммами после расчета прогнозных объемов текущих затрат по бюджетам сел, поселков, сельских округов.
8. За расчетную базу прогнозирования объема текущих затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов принимаются объемы текущих затрат в соответствии с уточненным планом года, предшествующего планируемому периоду.
9. Расчет прогнозного объема текущих затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов производится в разрезе функциональных подгрупп осуществляемых государственных функций с учетом показателей и коэффициентов, приведенных в перечне функциональных подгрупп, осуществляемых государственных функций, показателей и коэффициентов к ним согласно приложению к настоящему Порядку.
10. Расчет текущих затрат сел, поселков, сельских округов по отдельной функциональной подгруппе производится по следующей формуле:
где:
– расчетные текущие затраты i-го сел, поселков, сельских округов по j-й функциональной подгруппе;
Зj – суммарный прогнозный объем текущих затрат по бюджетам сел, поселков, сельских округов по j-й функциональной подгруппе;
– количество потребителей государственных услуг i-го сел, поселков, сельских округов по j-й функциональной подгруппе;
– коэффициенты, учитывающие объективные факторы, которые обусловливают отличия в стоимости предоставления государственных услуг в i-го сел, поселков, сельских округов по j-й функциональной подгруппе от средне районного уровня.
11. При расчете прогнозного объема текущих затрат применяются следующие коэффициенты, отражающие объективные факторы, которые обусловливают различия в стоимости предоставления государственных услуг:
1) коэффициент дисперсности расселения:
где:
Насiмелк – прогнозная численность населения i-ом сел, поселков, сельских округов проживающего в населенных пунктах с численностью населения менее 500 человек;
Насi – общая прогнозная численность населения в i-ом сел, поселков, сельских округов.
Коэффициент дисперсности расселения учитывает более высокий по сравнению со среднерайонным уровенем затрат, обусловленный необходимостью обеспечения определенным набором государственных услуг населению независимо от размеров населенного пункта, в том числе учитывая дополнительные транспортные и иные расходы;

2) ауқым коэффициенті:
мұнда:
–ауыл, кенттер, ауылдық округтер халқы санының орташа аудандық деңгейден ауытқуы есептелетін салмақ;
– бір ауылдық округтің халқының орташа санының болжамы;
Халi – і- ауылдар, кенттердің, ауылдық округтердің халық санының болжамы;
Ауқым коэффициенті тұтынушылар санының өсуімен, бір тұтынушыға шаққандағы мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсынуға арналған шығындар көлемінің төмендеуін көрсететін ауқымның тиімділігін ескереді;
3) ауылдық жердегі жұмысы үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті:
мұнда:
Халіауыл – i- ауыл, кенттер, ауылдық округтер ауыл халқы санының болжамы;
– j-функционалдық кіші топ бойынша (барлық ауыл, кенттер, ауылдық округтер бойынша жиынтық сомада) ағымдағы шығындардың жалпы көлеміндегі жалақының үлесі.
Ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті жекелеген функционалдық кіші топтар бойынша ауылдық жерлердегі жалақыға қосымша шығыстар қажеттілігін ескереді;
4) тығыздық коэффициенті:
мұнда:
– аудан бойынша халықтың орташа тығыздығы;
рi – i- ауылдар, кенттер, ауылдық округтер халықтың тығыздығы;
- ауылдар, кенттер, ауылдық округтер халқының тығыздығының орташа аудандық деңгейден ауытқуы ескерілетін салмақ.
Тығыздық коэффициенті аудан халқы тығыздығының төмендеуіне байланысты ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің шығындарының ұлғаюын ескереді;
5) жолдарды күтіп-ұстау коэффициенті:
мұнда:
Ni -"Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 38) тармақшасына сәйкес бекітілетін жергілікті маңызы бар ұстауға арналған қаржыландыру нормативі i-ші ауылдар автомобиль жолдарын, ауылдар, кенттерді, ауылдық округтерді.
– аудан бойынша автомобиль жолдарын күтіп-ұстауды қаржыландыру нормативі;
6) кедейлікті есепке алу коэффициенті (табысы күнкөріс деңгейінен төмен адамдардың үлесі негізінде):
мұнда:
bi – і ауылдар, кенттер, ауылдық округтер жалпы халық саны ішінде табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасынан төмен халықтың үлесі.
Кедейшілікті есепке алу коэффициенті табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен халық үлесінің өсуіне байланысты ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің әлеуметтік көмек төлеуге арналған шығындарының ұлғаюын ескереді;
7) жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті:
мұнда:
di – i- ауылдар, кенттер, ауылдық округтер жылты маусымының кезеңі;
– ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша жылыту маусымының орташа кезеңі;
– ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттердің ағымдағы шығындарының жалпы көлеміндегі жылытуға жұмсалатын шығындардың үлесі.
Жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті аудан бюджеттері шығындарының ауданның жылыту маусымының ұзақтығына тәуелділігін ескереді.

2) коэффициент масштаба:
где:
?– вес, с которым учитывается отклонение численности населения сел, поселков, сельских округов от среднерайонного уровня;
– средняя прогнозная численность населения одного села, поселка, сельского округа;
Насi – прогнозная численность населения в i-й сел, поселков, сельских округов.
Коэффициент масштаба учитывает эффект масштаба, отражающий снижение объема затрат на предоставление государственных услуг в расчете на одного потребителя с ростом численности потребителей;
3) коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности:
где:
Насiсельск – прогнозная численность сельского населения i-ом сел, поселков, сельских округов.
– доля заработной платы в общем объеме текущих затрат по j-й функциональной подгруппе (в сумме сел, поселков, сельских округов)
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности учитывает потребность в дополнительных расходах на заработную плату в сельской местности по отдельным функциональным подгруппам;
4) коэффициент плотности:
где:
– плотность населения в среднем по району;
рi – плотность населения в i-ом сел, поселков, сельских округов;
– вес, с которым учитывается отклонение плотности населения сел, поселков, сельских округов от среднерайонного уровня.
Коэффициент плотности учитывает увеличение затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов в связи с уменьшением плотности населения региона;
5) коэффициент содержания дорог:
где:
Ni – норматив финансирования на содержание автомобильных дорог местного значения i-ом сел, поселков, сельских округов, утверждаемый в соответствии с подпунктом 38) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах".
– норматив финансирования на содержание автомобильных дорог в среднем по району;
6) коэффициент учета бедности (на основе доли лиц с доходами ниже прожиточного минимума):
где:
bi – доля населения с доходами ниже величины прожиточного минимума в общей численности населения в i-ом сел, поселков, сельских округов.
Коэффициент учета бедности учитывает увеличение затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов, на выплату социальной помощи в связи с ростом доли населения с доходами ниже величины прожиточного минимума;
7) коэффициент учета продолжительности отопительного сезона:
где:
di – период отопительного сезона в i-ом сел, поселков, сельских округов;
– период отопительного сезона в среднем сел, поселков, сельских округов;
– доля затрат на отопление в общем объеме текущих затрат бюджетов сел, поселков, сельских округов.
Коэффициент учета продолжительности отопительного сезона учитывает зависимость затрат бюджетов района на отопление от продолжительности отопительного сезона района.

12. Келесі екі жылдағы аудандық бюджеттердің ағымдағы шығындарының көлемін болжаудың есептік базасына тұтыну бағаларының индексін ескере отырып, үш жылдық кезеңдегі бірінші жылғы аудандық бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі қабылданады.
4 тарау. Ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің күрделі сипаттағы шығындарының болжамды көлемін есептеу
13. Күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемі ауылдар, кенттер, ауылдық округтер ағымдағы шығындарын қаржыландырудың жалпы көлеміне пайыздық қатынасына сәйкес жылдар бойынша бөле отырып айқындалады.
Әрбір ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша жеке күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың болжамды көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
КШі = k* ЕШі,
мұнда:
КШі – і ауылдар, кенттер, ауылдық округтер күрделі сипаттағы есептік шығындары;
ЕШі – і ауылдар, кенттер, ауылдық округтер ағымдағы есептік шығындары;
k – күрделі сипаттағы шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатынасының шамасы.
Аудан бюджеті мен ауылдар, кенттердің, ауылдық округтердің бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін k коэффициентінің шамасы аудандық бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді.
5 тарау. Ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттерінің бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемін есептеу
14. Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың болжамды көлемі ауылдар, кенттер, ауылдық округтер ағымдағы шығындарының болжамды көлеміне және кірістерінің болжамды көлеміне пайыздық қатынаста жылдар бөлінісінде айқындалады.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемін есептеу әрбір ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бойынша жеке мына формула бойынша жүргізіледі:
БДБШi = (r1*ЕШі) + (r2*КБКі),
мұнда:
БДБШi – i ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттік даму бағдарламалары бойынша есептік шығындары;
ЕШі – i ауылдар, кенттер, ауылдық округтер ағымдағы есептік шығындары;
КБКі – і ауылдар, кенттер, ауылдық округтер кірістерінің болжамды көлемі;
r1 – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатынасының шамасы;
r2 – бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттердің кірістерінің болжамды көлеміне пайыздық қатынасының шамасы.
15. r1 және r2 коэффициентерінің шамасы аудандық бюджет пен ауылдар, кенттер, ауылдық округтер бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін аудандық бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді.
Ауылдар, кенттер, ауылдық
округтер бюджеттерінің кірістері
мен шығындарының болжамды
көлемін есептеу тәртібіне қосымша
Мемлекеттік функцияларды жүзеге асыратын функционалдық кіші топтардың, олардың көрсеткіштері мен коэффициенттерінің тізбесі
Функционалдық кіші топтардың атауы
Көрсеткіштер
Коэффициенттер
1
2
3

12. За расчетную базу прогнозирования объема текущих затрат районных бюджетов последующих двух годов принимаются прогнозные объемы текущих затрат районных бюджетов первого года трехлетнего периода с учетом индекса потребительских цен.
Глава 4. Расчет прогнозных объемов затрат капитального характера бюджетов сел, поселков, сельских округов
13. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, определяется с разбивкой по годам в соответствии с процентным отношением к общему объему финансирования текущих затрат сел, поселков, сельских округов.
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, сел, поселков, сельских округов производится по следующей формуле:
КЗi = k * РЗi,
где:
КЗi – расчетные затраты капитального характера i-й сел, поселков, сельских округов
РЗi – расчетные текущие затраты i-го сел, поселков, сельских округов;
k – величина процентного отношения затрат капитального характера к общему объему текущих затрат.
Величина коэффициента k для определения объемов трансфертов общего характера между районным бюджетом и бюджетами сел, поселков, сельских округов устанавливается решением районной бюджетной комиссии.
Глава 5. Расчет прогнозных объемов затрат по бюджетным программам развития бюджетов сел, поселков, сельских округов
14. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, определяется с разбивкой по годам в процентном соотношении к прогнозному объему доходов сел, поселков, сельских округов.
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, сел, поселков, сельских округов производится по следующей формуле:
ЗБПРi = (r1 * РЗi) + (r2 * ПОДi),
где:
ЗБПРi – расчетные затраты по бюджетным программам развития i-го сел, поселков, сельских округов;
РЗi – расчетные текущие затраты i-го сел, поселков, сельских округов;
ПОДi – прогнозные объемы доходов i-го сел, поселков, сельских округов;
r1 – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к общему объему текущих затрат;
r2 – величина процентного отношения затрат по бюджетным программам развития к прогнозному объему доходов бюджетов сел, поселков, сельских округов.
15. Величина коэффициентов r1 и r2 устанавливаются для определения объемов трансфертов общего характера между районным бюджетом и бюджетами сел, поселков, сельских округов решением районной бюджетной комиссии.
Приложение
к Порядку расчетов прогнозных
объемов
доходов и затрат бюджетов
сел, поселков, сельских округов
Перечень функциональных подгрупп, осуществляемых государственных функций, показателей и коэффициентов к ним
Наименование функциональных подгрупп
Показатели
Коэффициенты
1
2
3

1. Жалпы сипаттағы көрсетілетін мемлекеттік қызметтер
Мемлекеттік басқарудың жалпы функцияларын орындайтын өкілетті, атқарушы және басқа да органдар
Тұрақты халық саны
қоныстандыру дисперсиялығы; тығыздық; ауқым; жылыту маусымының ұзақтығы
5. Денсаулық сақтау
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
Тұрақты халық саны
тығыздық; жылыту маусымының ұзақтығы
6. Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
Әлеуметтік көмек
Тұрақты халық саны
қоныстандыру дисперсиялығы; кедейлік (табысы күнкөріс деңгейінен төмен адамдар үлесінің негізінде); ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақы; жылыту маусымының ұзақтығы
7. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
Тұрғын үй шаруашылығы
Тұрғын үй қорының жалпы ауданы (мың шаршы метр)
жылыту маусымының ұзақтығы
Коммуналдық шаруашылық
Тұрақты халық саны
тығыздық; жылыту маусымының ұзақтығы
Елді мекендерді көркейту
тығыздық; жылыту маусымының ұзақтығы
8. Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Мәдениет саласындағы қызмет
Тұрақты халық саны
тығыздық; ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақы; жылыту маусымының ұзақтығы
Спорт
тығыздық; ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақы; жылыту маусымының ұзақтығы
12. Көлік және коммуникация
Автомобиль көлігі
Жергілікті маңызы бар автожолдардың, оның ішінде елді мекендер мен көшелер ішіндегі автожолдар ұзындығы (километр)
жолдарды күтіп-ұстау; жылыту маусымының ұзақтығы
13. Басқалар
Басқалар
Тұрақты халық саны
жылыту маусымының ұзақтығы

1. Государственные услуги общего характера
Представительные, исполнительные и другие органы, выполняющие общие функции государственного управления
Численность постоянного населения
дисперсности расселения; плотности; масштаба; учета продолжительности отопительного сезона
5. Здравоохранение
Прочие услуги в области здравоохранения
Численность постоянного населения
плотность; учета продолжительности отопительного сезона
6. Социальной помощи и социального обеспечения
Социальная помощь
Численность постоянного населения
дисперсности расселения; учета бедности (на основе доли лиц с доходами ниже прожиточного минимума); учета надбавок за работу в сельской местности; учета продолжительности отопительного сезона
7. Жилищно-коммунальное хозяйство
Жилищно-коммунальное хозяйство
Общая площадь жилищного фонда (тыс. кв. метров)
учета продолжительности отопительного сезона
Коммунальное хозяйство
Численность постоянного населения
плотность; учета продолжительности отопительного сезона
Благоустройство населенных пунктов
плотность; учета продолжительности отопительного сезона
8. Культура, спорт, туризм и информационное пространство
Деятельность в области культуры
Численность постоянного населения
плотность; учета надбавок за работу в сельской местности; учета продолжительности отопительного сезона
Спорт
плотность; учета надбавок за работу в сельской местности; учета продолжительности отопительного сезона
12. Транспорт и коммуникации
Автомобильный транспорт
Протяженность автодорог местного значения, в том числе внутри населенных пунктов и улиц (километров)
содержания дорог; учета продолжительности отопительного сезона
13. Прочие
Прочие
Численность постоянного населения
учета продолжительности отопительного сезона