"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 15 наурыздағы № 128 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 10 қарашадағы № 546 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2023 жылғы 29 қыркүйектегі № 529 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 29.09.2023 № 529 (23.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 15 наурыздағы № 128 бұйрығына мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықтың атауы мынадай мазмұнда жазылсын:
"Азаматтық қорғау органдары лауазымдарының санаттарына қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы";
1-қосымшада:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайдар министрлігінің орталық аппараты мен ведомстволарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің лауазымдарына қойылатын біліктілік талаптары";
реттік нөмірі 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
C-SV-5
Комитеттің, департаменттің басқарма бастығының орынбасары.
Бөлім бастығы. Кезекші бөлімнің бастығы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде C-GP-6, C-OGP-6, C-RGP-3, C-AGP-7, C-KGP-4, C-OKGP-4, В-PK-6, В-PKО-5, C-SV-8, С-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-6, С-SSP-5, C-SGU-8, С-FM-5 (аса маңызды істер жөніндегі тергеуші, аса маңызды істер жөніндегі жедел уәкіл (анықтаушы)) санаттарынан төмен емес лауазымдарда немесе нақты құрылымдық бөлімшенің штат кестесінде көзделген келесі төмен тұрған санатының лауазымында бір жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі жеті жылдан кем емес;
5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
";
реттік нөмірі 7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
7
7.
C-SV-8
Бас: маман-психолог, маман-полиграфолог, маман. Аға: офицер, аса маңызды істер жөніндегі аға анықтаушы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім

О внесении изменений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 марта 2021 года № 128 "Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 10 ноября 2021 года № 546. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 сентября 2023 года № 529.
Сноска. Утратил силу приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 29.09.2023 № 529 (вводится в действие с 23.07.2023).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 марта 2021 года № 128 "Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан" следующие изменения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении квалификационных требований к категориям должностей органов гражданской защиты";
в приложении 1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Квалификационные требования к должностям сотрудников и военнослужащих центрального аппарата и ведомств Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан";
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5.
C-SV-5
Заместитель начальника управления департамента, комитета.
Начальник отдела. Начальник дежурной части
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее пяти лет стажа работы на правоохранительной службе, в том числе не менее одного года на должностях не ниже категорий C-GP-6, C-OGP-6, C-RGP-3, C-AGP-7, C-KGP-4, C-OKGP-4, В-PK-6, В-PKО-5, C-SV-8, С-SVО-5, C-SVR-4, C-SVU-5, C-SN-6, С-SSP-5, C-SGU-8, С-FM-5 (следователь по особо важным делам, оперуполномоченный (дознаватель) по особо важным делам) или на должностях не ниже следующей нижестоящей категории, предусмотренной штатным расписанием конкретного структурного подразделения;
2) не менее пяти лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
3) не менее шести лет стажа работы на государственной службе;
4) не менее семи лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
";
строку, порядковый номер 7, изложить в следующей редакции:
"
7
7.
C-SV-8
Главный: специалист-психолог, специалист-полиграфолог, специалист.
Старший: офицер,
дознаватель по особо важным делам
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау қызметінде жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
2) арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
3) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
4) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі алты жылдан кем емес;
5) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
";
2-қосымшада:
реттік нөмірі 6, 7 и 8-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
6.
C-SVО-7
Облыстық аумақтық органның аға: офицері, аса маңызды істер жөніндегі аға анықтаушысы.
Облыстық аумақтық органның бас: маманы, маман-психологы, маман-полиграфологы. Облыстық аумақтық органның жедел кезекшісі
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
7.
C-SVО-8
Облыстық аумақтық органның офицері. Облыстық аумақтық органның аға: инспекторы, маман-психологы, маман-полиграфологы, инженері, анықтаушысы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
8.
C-SVО-9
Облыстық аумақтық органның барлық атаулардағы инспекторы және инженері
Облыстық аумақтық органның анықтаушысы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
Жұмыс өтілі талап етілмейді.
";
3-қосымшада:
реттік нөмірі 5 және 6- жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
C-SVR-6
Бас маман. Қалалық, аудандық аумақтық органның аға: офицері, аса маңызды істер жөніндегі аға анықтаушысы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім

1) не менее трех лет стажа работы на правоохранительной службе;
2) не менее четырех лет стажа работы в специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
3) не менее четырех лет стажа работы на государственной службе;
4) не менее шести лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
5) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
";
в приложении 2:
строки, порядковый номер 6, 7 и 8, изложить в следующей редакции:
"
6.
C-SVО-7
Старший: офицер, дознаватель по особо важным делам областного территориального органа. Главный: специалист, специалист-психолог, специалист-полиграфолог областного территориального органа. Оперативный дежурный областного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее трех лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
7.
C-SVО-8
Офицер областного территориального органа. Старший: инспектор, специалист-психолог, специалист-полиграфолог, инженер, дознаватель областного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее двух лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
8.
C-SVО-9
Инспектор и инженер всех наименований областного территориального органа.
Дознаватель областного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
Стаж работы не требуется.
";
в приложении 3:
строки, порядковый номер 5 и 6, изложить в следующей редакции:
"
5.
C-SVR-6
Главный специалист. Старший: офицер, дознаватель по особо важным делам городского, районного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности

1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі төрт жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
6.
C-SVR-7
Офицер. Қалалық, аудандық аумақтық органның аға: инженері, анықтаушысы
нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес келетін жоғары білім
1) арнаулы мемлекеттік органдарда не судья лауазымында осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бір жылдан кем емес;
2) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
";
4-қосымшада:
реттік нөмірі 5 -жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
5.
C-SVU-6
Бөлім, кезекшілік бөлімі, оқу орталығы бастығы
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім.
Ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлік жұмысын ұйымдастыру бөлімі бастығы үшін ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы. Бөлім, кезекшілік бөлім, оқу орталықтарының бастықтары үшін жоғары білім
1) құқық қорғау не арнаулы мемлекеттік органдарда не әскери қызметте не судья лауазымында жұмыс өтілі екі жылдан кем емес;
2) мемлекеттік қызметте жұмыс өтілі үш жылдан кем емес;
3) осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес салаларда жұмыс өтілі бес жылдан кем емес;
4) Президенттік жастар кадр резервіне алынған адамдар үшін жұмыс өтілі бес жылдан кем емес.
Жоғары тұрған лауазымды атқару үшін кадр резервіне қабылданған қызметкерлер қатарынан тағайындалады.
".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жолдауды;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.

1) не менее одного года стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее двух лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее четырех лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
6.
C-SVR-7
Офицер. Старший: инженер, дознаватель городского, районного территориального органа
высшее образование, соответствующее функциональным направлениям конкретной должности
1) не менее одного года стажа работы на государственной службе или в должности судьи или в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
2) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
";
в приложении 4:
сроку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"
5.
C-SVU-6
Начальник: отдела, дежурной части, учебного центра
Послевузовское образование.
Для начальника отдела организации научно-исследовательской и редакционно-издательской работы наличие ученой степени или ученого звания.
Для начальников отделов, дежурной части, учебных центров высшее образование
1) не менее двух лет стажа работы в правоохранительных или специальных государственных органах или на воинской службе или в должности судьи;
2) не менее трех лет стажа работы на государственной службе;
3) не менее пяти лет стажа работы в сферах, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий;
4) не менее пяти лет стажа работы для лиц, зачисленных в Президентский молодежный кадровый резерв.
Назначается из числа сотрудников, зачисленных в кадровый резерв для занятия вышестоящих должностей.
".
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі генерал-майор
Ю. Ильин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істер агенттігі

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики
Казахстан генерал-майор
Ю. Ильин
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по делам государственной службы