Есіл ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданы мәслихатының 2021 жылғы 30 желтоқсандағы № 14/151 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Есіл ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Есіл ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы мәслихатының хатшысы
А. Бектасова
Солтүстік Қазақстан облысы
Есіл ауданы мәслихатының
2021 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 14/151 шешімімен
бекітілді
Есіл ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Есіл ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі бұйрығымен енгізілген өзгерістерімен, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда әкімшілік-аумақтық бірліктің тиісті аумағында ауыл шаруашылығы жануарларын жаю дәстүрлері ескерілген.
Жоспар мазмұны:
1) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес, құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

План по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2022-2023 годы
Решение маслихата Есильского района Северо-Казахстанской области от 30 декабря 2021 года № 14/151
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат Есильского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата
Есильского района Северо-Казахстанской области
А. Бектасова
Утвержден
решением маслихата
Есильского района
Северо-Казахстанской области
от 30 декабря 2021 года
№ 14/151
План по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2022-2023 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Есильскому району на 2022-2023 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064), с внесенными изменениями приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства от 24 апреля 2017 года.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории административно-территориальной единице.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;

2) осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес, жайылым айналымдарының қолайлы схемалары және 2-1 қосымшасына сәйкес жайлымдардың алып жатқан алаңы;
3) осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес, жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес, жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес, жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелері-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер мен мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Есіл ауданында 16 ауылдық округтер, 53 ауылдық елді - мекендер орналасқан.
Есіл ауданының жалпы көлемі 514 144 га, оның ішінде жайылымдық жерлер - 118 855 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері - 401 407 га;
елді мекен жерлері - 60 016га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлері және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлері – 2 056 га;
су қорының жерлері - 3 609 га;
орман қорының жерлері - 32 742 га;
босалқы жерлері - 14 314 га.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы суық, жазы қоңыржай ыстық. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында - 2,2 ден - 34,4 ºС дейін, шілде айында + 7,8 -ден + 29 ºС дейін. Жауынның орташа түсімі - 52 мм, ал жылдық - 369 мм құрады.
Ауданның өсімдік жамылғысы әр түрлі, шамамен 7 % бөлігінде орман орналасқан. Орман өсімдігінің негізгі компоненті- сүйелденген қайың және көктерек. Жусан, сәбіз, беттеге, қаңдышөп, лабазшы, құрғақ айырауық, басқа шөптер шалғынды далаланған және жыртылмаған учаскілерінде орналасқан.
Аудандағы топырақтың жамылғышы әртүрлі. Топырақтың біразы кәдімгі қара топырақ болып табылады. Кәдімгі қара топырақты аз алқапты салыстырғанда шалғынды қара жер, шалғындық, сортаң кешені, сортаңдар орналастырылған. Топырақ жамылғысында жақсы құрғатылған жоғары учаскелері (бөктер, жалдар) бойынша қалыптасқан сілтісіздендірілген қара топырақ ерекше орын алады.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему плану и занимаемую площадь пастбищ согласно приложению 2-1;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, орасительными или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев–пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Есильском районе имеются 16 сельских округов и 53 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Есильского района 514 144 га, из них пастбищные земли – 118 855 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 401 407 га;
земли населенных пунктов – 60 016 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 2 056 га;
земли водного фонда – 3 609 га;
земли лесного фонда – 32 742 га;
земли запаса – 14 314 га.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето умеренно-жаркое. Среднегодовая температура воздуха в январе - 2,2; - 34,4 ºС, в июле + 7,8; +29 ºС. Средний размер осадков составляет - 52 мм, а годовой - 369 мм.
Растительный покров района разнообразный, часть территории района около 7 %. занята лесами. Основные компоненты лесной растительности - береза бородавчатая и осина. На нераспаханных участках степи и остепненных лугов размещаются полынь, морковник, типчак, кровохлебка, лабазник, вейник наземный, другие травы.
Почвенный покров района разнообразный. Преобладающими почвами являются черноземы обыкновенные. С меньшей площадью в сравнении с черноземами обыкновенными размещаются лугово-черноземные, луговые, солонцы, солоди, солончаки. Особое место в почвенном покрове занимают черноземы выщелоченные, которые сформировались по хорошо дренированным повышенным участкам (увалам, гривам).

Ауданда 16 мал дәрігерлік пункті, 5 сойыс алаңы, 30 сібір жарасы көмінділері және 41 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Есіл ауданында ірі қара мал 26 741 бас, ұсақ қара мал 38 340 бас, жылқы 8 026 бас саналады. Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Есіл ауданы бойынша барлығы 118 855 гектар жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегінде 44 493 гектар жайылымдар саналады, босалқы жерлерде 6 782 гектар жайылымдық алқаптар бар.
Ескерту: аббревиатураның толық жазылуы:
ºС – Цельсия көрсеткіші
га – гектар
мм – миллиметр.
Есіл ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Есіл ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Есіл ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға

В районе действуют 16 ветеринарных пунктов, 5 убойных пунктов, 30 сибиреязвенных захоронений и 41 скотомогильников.
В настоящее время в Есильском районе насчитывается крупного рогатого скота 26 741 голов, мелкого рогатого скота 38 340 голов, 8 026 голов лошадей. Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Есильскому району имеются всего 118 855 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 44 493 га пастбищ, в землях запаса имеются 6 782 га пастбищных угодий.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
ºС – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно–территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Есильскому району
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов