Махамбет ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Атырау облысы Махамбет аудандық мәслихатының 2021 жылғы 19 тамыздағы № 70 шешімі
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына және "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес Махамбет аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Бекітілсін:
1) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес Ақжайық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2) осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес Ақтоғай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
3) осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес Алға ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
4) осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес Бақсай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
5) осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес Бейбарыс ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
6) осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес Есбол ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
7) осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес Жалғансай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
8) осы шешімнің 8-қосымшасына Махамбет сәйкес ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
9) осы шешімнің 9-қосымшасына сәйкес Сарайшық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2. Осы шешім ол алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы К. Мажиев
Аудандық мәслихаттың 2021 жылғы 19 тамыздағы № 70 шешіміне 1-қосымша
Ақжайық ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Ақжайық ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 150090 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 11064 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому району на 2021-2022 годы
Решение Махамбетского районного маслихата Атырауской области от 19 августа 2021 года № 70
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и с Законом Республики Казахстан "О пастбищах" Махамбетский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) план по управлению пастбищами и их использованию по Акжаикскому сельскому округу согласно приложению 1 к настоящему решению;
2) план по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому сельскому округу согласно приложению 2 к настоящему решению;
3) план по управлению пастбищами и их использованию по Алгинскому сельскому округу согласно приложению 3 к настоящему решению;
4) план по управлению пастбищами и их использованию по Баксайскому сельскому округу согласно приложению 4 к настоящему решению;
5) план по управлению пастбищами и их использованию по Бейбарысскому сельскому округу согласно приложению 5 к настоящему решению;
6) план по управлению пастбищами и их использованию по Есболскому сельскому округу согласно приложению 6 к настоящему решению;
7) план по управлению пастбищами и их использованию по Жалгансайскому сельскому округу согласно приложению 7 к настоящему решению;
8) план по управлению пастбищами и их использованию по Махамбетскому сельскому округу согласно приложению 8 к настоящему решению;
9) план по управлению пастбищами и их использованию по Сарайчикскому сельскому округу согласно приложению 9 к настоящему решению;
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата К. Мажиев
Приложение 1 к решению районного маслихата от 19 августа 2021 года № 70
План по управлению пастбищами и их использованию в Акжайыкском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Акжайыкском сельском округе на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года № 148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 150090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Ақжайық ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 33918 гектар, оның ішінде елді мекен жерлері - 9888 гектар, босалқы жерлер - 12296 гектар.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ақжайық ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Ақжайық ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда бетеге, боз селеу, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар (сарсазан, сүйелді аққулар, күмбездер, поташниктер, сортаң топырақтар).

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Акжайыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных .
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Акжайыкского сельского округа 33918 гектар (га), из них земли населенных пунктов – 9888 га, земли запаса - 12296 га.
Рельеф территории Акжайыкского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22-23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сар-сазана, лебеды бородавчатой, сведы, поташника, соляноколосника)

2021 жылдың 1 қаңтарына Ақжайық ауылдық округінде (жеке ауласында) 1073 бас ірі қара, 2266 бас ұсақ мал, 231 бас жылқы, 110 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын мүйізді ірі қара - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 25577,2 га га жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін – 1073 бас 18га./бас=19314 гектар.
Ұсақ мал үшін – 2266 бас3,6га./бас= 8157,6 гектар.
Жылқы үшін – 231 бас21,6га./бас=4989,6 гектар.
Түйе үшін – 110 бас25,2 га./бас=2772 гектар.
19314 га.+ 8157,6 га.+ 4989,6 га.+ 2772 га.=35233,2 гектар.
35233,2-9656=25577,2 гектар.
Ақжайық елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 9656 гектар болса, қосымша 25577,2 гектар жайылым қажет.
2021 жылдың 1 қаңтарынаАқжайық ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 789 бас, ұсақ мал 2987 бас, жылқы 291 бас, түйе 199 бас құрайды. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 8336 гектар болса, қосымша 27919,6 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін –789 бас18га./бас=14202 гектар.
Ұсақ мал үшін – 2987бас3,6га./бас=10753,2 гектар.
Жылқы үшін – 291 бас21,6га./бас=6285,6 гектар.
Түйе үшін – 199 бас25,2 га./бас =5014,8 гектар.
14202 га.+10753,2 га.+6285,6 га.+5014,8 га.=36255,6 гектар.
36255,6-8336=27919,6 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Ақжайық ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 8336 гектар құрайды.
Ақжайық ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Ақжайық ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Ақжайық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Ақжайық ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.

На 1 января 2021 года в Акжайыкском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1073 голов,мелкого скота 2266 голов, 231 голов лошадей, 110 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 25577,2 га. пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота – 1073 гол.18га./гол.= 19314 гектар.
Для мелкого скота – 2266 гол. 3,6га./гол.= 8157,6 гектар.
Для лошадей – 231 гол. 21,6га./гол.= 4989,6 гектар.
Для верблюдов – 110 гол. 25,2 га./гол.= 2772 гектар.
19314 га.+ 8157,6 га.+ 4989,6 га.+ 2772 га.=35233,2 гектар.
35233,2 га. – 9656га.=25577,2 гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Акжайык – 9656 гектар дополнительно требуется 25577,2 га пастбищ.
На 1 января 2021 года поголовье в товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйствах Акжайыкского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 789 головы,мелкого скота 2987 голов, 291 голова лошадей, 199 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 8336 гектар дополнительно требуется 27919,6 гектар пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота –789 голов.18га./гол.= 14202 гектар.
Для мелкого скота –2987 голов.3,6га./гол.= 10753,2 гектар.
Для лошадей – 291 голов.21,6га./гол.= 6285,6 гектар.
Для верблюдов – 199 голов.25,2 га./гол.= 5014,8 гектар.
14202 га.+10753,2га.+6285,6 га.+5014,8 га.=36255,6 гектар.
36255,6-8336=27919,6 гектар.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Акжайыкского сельского округа, составляет 8336 гектар.
На территории Акжайыкского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Акжайыкского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Акжайыкском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Акжайыкском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.

Ақжайық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақжайық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері:
Ақжайық ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара –1073 бас
Ұсақ мал – 2266 бас
Жылқы – 231 бас
Түйе–110 бас
9656
35233,2
-25577,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара – 789 бас
Ұсақ мал – 2987 бас
Жылқы – 291 бас
Түйе – 199 бас
8336
36255,6
-27919,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Ақжайық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Ақжайық ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Шартты белгілері:
Ақжайық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілері:
Ақжайық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақжайық ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 52 шақырым болатын "Ай-Сары" суландыру каналы ағып өтеді.
Ақжайық ауылдық округі
Шартты белгілері:
Ақжайық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Ақжайық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Ақжайық ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Акжайыкском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Акжайыкского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные знаки:
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Акжайыкского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
Крупного рогатого скота - 1073 голов
мелкого скота – 2266 голов
Лошадей-231 голов
Верблюдов –110 голов
9656
35233,2
-25577,2
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
Крупного рогатого скота – 789 голов
мелкого скота - 2987 голов
Лошадей – 291 голов
Верблюдов – 199 голов
8336
36255,6
-27919,6
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Акжайыкском сельском округе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приелемая для Акжайыкского сельского округа
Условные обозначения:
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Акжайыкском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Акжайыкском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Акжайыкского сельского округа протекает обводнительный канал "Ай-Сары" протяженностью 52 км.
Акжайыкский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищамии их использованию в Акжайыкском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Акжайыкском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Акжайыкском сельском округе
Условные обозначения:

Аудандық мәслихаттың 2021 жылғы 19 тамыздағы № 70 шешіміне 2-қосымша
Ақтоғай ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Ақтоғай ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы №148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 150090 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 11064 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.

Приложение 2 к решению районного маслихата от 19 августа 2021 года № 70
План по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года №148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 150090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Актогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.

Ақтоғай ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 46065 гектар, оның ішінде елді мекен жерлері - 1787 гектар, босалқы жерлер – 17959 гектар.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ақтоғай ауылдық округінде 4 - елді мекен бар.
Ақтоғай ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін Нарын, Бозана және Мыңтеке құмдары алып жатыр, климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда бетеге, боз селеу, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар (сарсазан, сүйелді аққулар, күмбездер, поташниктер, сортаң топырақтар).
2021 жылдың 1 қаңтарына Ақтоғай ауылдық округінде (жеке ауласында) 622 бас ірі қара, 1602 бас ұсақ мал, 153 бас жылқы, 120 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын мүйізді ірі қара - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 21533 га га жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін – 622 бас18га./бас=11196 гектар.
Ұсақ мал үшін – 1602 бас3,6га./бас= 5767,2 гектар.
Жылқы үшін – 153 бас21,6га./бас=3304,8 гектар.
Түйе үшін – 120 бас25,2 га./бас=3024 гектар.
11196 га.+ 5767,2 га.+ 3304,8 га.+ 3024 га.=23292 гектар.
23292-1739=21553 гектар.
Ақтоғай елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 1739 гектар болса, қосымша 21533 гектар жайылым қажет.
2021 жылдың 1 қаңтарына Ақтоғай ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 1424 бас, ұсақ мал 2974 бас, жылқы 483 бас, түйе 505 бас құрайды. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 20971 гектар болса, қосымша 38526,8 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін –1424 бас18га./бас=25632 гектар.
Ұсақ мал үшін – 2974 бас3,6га./бас= 10706,4 гектар.
Жылқы үшін – 483 бас21,6га./бас=10432,8 гектар.
Түйе үшін – 505 бас25,2 га./бас =12726 гектар.
25632 га.+10706,4 га.+10432,8 га.+12726 га.=59497,2 гектар.

Общая площадь территории Актогайского сельского округа 46065 гектар (га), из них земли населенных пунктов – 1787 гектар, земли запаса - 17959 гектар.
Рельеф территории Актогайского сельского округа - равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Большую часть территории занимают пески Нарын, Бузанай и Ментеке; Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22-23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сар-сазана, лебеды бородавчатой, сведы, поташника, соляноколос-ника)
На 1 января 2021 года в Актогайском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 622 голов,мелкого скота 1602 голов, 153 головлошадей, 120 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 21523 гектар. пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота – 622 голов.18га./гол.= 11196 гектар.
Для мелкого скота – 1602 голов.3,6 га./гол.= 5767,2 гектар.
Для лошадей – 153 голов.21,6га./гол.= 3304,8 гектар.
Для верблюдов – 120 голов. 25,2 га./гол.= 3024 гектар.
11196 га.+ 5767,2 га.+ 3304,8 га.+ 3024 га.=23292 гектар.
23292 га. – 1739га.=21553 гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Актогай – 1739 гектар дополнительно требуется 21553 гектар пастбищ.
На 1 января 2021 года поголовье в товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйствах Актогайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1424 головы,мелкого скота 2974 голов, 483 голова лошадей, 505 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 20971 гектар дополнительно требуется 38526,2 гектар пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота –1424 гол.18 га./гол.= 25632 га.
Для мелкого скота –2974 гол.3,6 га./гол.= 10706,4 га.
Для лошадей – 483 гол.21,6 га./гол.= 10432,8 га.
Для верблюдов – 505 гол.25,2 га./гол.= 12726 га.
25632 га.+10706,4 га.+10432,8 га.+12716 га.=59497,2 га.

59497,2 - 20971=38526,2 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Ақтоғай ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 8336 гектар құрайды.
Ақтоғай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Ақтоғай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Ақтоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Ақтоғай ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Ақтоғай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақтоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері:
Ақтоғай ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара – 622 бас
Ұсақ мал – 1602 бас
Жылқы – 153 бас
Түйе – 120 бас
1739
23292
-21553
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара – 1424 бас
Ұсақ мал – 2974 бас
Жылқы – 483 бас
Түйе – 505 бас
20971
59497,2
-38526,2
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Ақтоғай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Ақтоғай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Шартты белгілері:
Ақтоғай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілері:
Ақтоғай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы

59497,2-20971=38526,2 га.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Актогайского сельского округа, составляет 20971 гектар.
На территории Актогайского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Актогайского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Актогайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Актогайском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Актогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные знаки:
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Актогайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
Крупного рогатого скота - 622 голов
мелкого скота – 1602 голов
Лошадей-153 голов
Верблюдов –120 голов
1739
23292
-21553
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
Крупного рогатого скота – 1424 голов
мелкого скота - 2974 голов
Лошадей – 483 голов
Верблюдов – 505 голов
20971
59497,2
-38526,2
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приелемая для Актогайского сельского округа
Условные обозначения:
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Ақтоғай ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 16 шақырым болатын "Сборный" және 14 шақырым болатын "Нарын" суландыру каналдары ағып өтеді.
Ақтоғай ауылдық округі
Шартты белгілері:
Ақтоғай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Ақтоғай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Ақтоғай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Ақтоғай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Ақтоғай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым
көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз
жазғы
25 тамыздан 24 қазанға
күзгі
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың 2021 жылғы 19 тамыздағы № 70 шешіміне 3-қосымша
Алға ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Алға ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы №148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 150090 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 11064 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:

По территории Актогайского сельского округа протекает обводнительный канал "Сборный" протяженностью 16 километров и "Нарын" протяженностью 14 километров.
Актогайский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищамии их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Актогайском сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Актогайскии сельский округ
с 25 апреля по 24 июня
весеннй
с 25 июня по 24 августа
летний
с 25 августа до 24 октября
осенний
отдых
Приложение 3 к решению районного маслихата от 19 августа 2021 года № 70
План по управлению пастбищами и их использованию в Алгинском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Алгинском сельском округе на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года №148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 150090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Алға ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 35721 гектар, оның ішінде елді мекен жерлері - 4688 гектар, босалқы жерлер - 1588 гектар.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Алға ауылдық округінде 1 елді мекен бар.
Алға ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда бетеге, боз селеу, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар (сарсазан, сүйелді аққулар, күмбездер, поташниктер, сортаң топырақтар).
2021 жылдың 1 қаңтарына Алға ауылдық округінде (жеке ауласында) 646 бас ірі қара, 1324 бас ұсақ мал, 226 бас жылқы, 104 түйе бар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Алинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Алгинского сельского округа 35721 гектар (га), из них земли населенных пунктов – 4688 гектар, земли запаса - 1588 гектар.
Рельеф территории Алгинского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сар-сазана, лебеды бородавчатой, сведы, поташника, соляноколосника)
На 1 января 2021 года в Алгинском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 646 голов,мелкого скота 1990 голов, 506 голов лошадей, 177 верблюдов.

Мал басына түсетін жүктеме нормасын мүйізді ірі қара - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 19939,8 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін – 646 бас18 га./бас=11628 гектар.
Ұсақ мал үшін – 1324 бас3,6 га./бас= 4766,4 гектар.
Жылқы үшін – 226 бас21,6 га./бас=4881,6 гектар.
Түйе үшін – 104 бас25,2 га./бас=2620,8 гектар.
11628 га.+ 4766,4 га.+ 4881,6 га.+ 2620,8 га.=23896,8 гектар.
23896,8 – 3957 =19939,8 гектар.
Алға елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 9656 гектар болса, қосымша 19939,8 гектар жайылым қажет.
2021 жылдың 1 қаңтарына Алға ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 782 бас, ұсақ мал 1990 бас, жылқы 506 бас, түйе 177 бас құрайды. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 14628 гектар болса, қосымша 22004 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін –782 бас18 га./бас=14076 гектар.
Ұсақ мал үшін – 1990 бас3,6 га./бас= 7164 гектар.
Жылқы үшін – 506 бас21,6га./бас=10929,6 гектар.
Түйе үшін – 177 бас25,2 га./бас =4460,4 гектар.
14076 га.+7164 га.+10929,6 га.+4460,4 га.=36630 гектар.
36630 – 14628=22002 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Алға ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 14626 гектар құрайды.
Алға ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Алға ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Алға ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Алға ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Алға ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алға ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері:
Алға ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара –646 бас
Ұсақ мал – 1324 бас
Жылқы – 226 бас
Түйе–104 бас

Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 19939,8 гектар. пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота – 646 гол.18га./гол.= 11628 гектар.
Для мелкого скота – 1324 гол.3,6га./гол.= 4766,4 гектар.
Для лошадей – 226 гол.21,6га./гол.= 4881,6 гектар.
Для верблюдов – 104 гол.25,2 га./гол.= 2620,8 гектар.
11628 га.+ 4766,4 га.+ 4881,6 га.+ 2620,8 га.=23896,8 гектар.
23896,8 га. – 3957га.=19939,8 гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Алга – 3957 гектар дополнительно требуется 19939,8 гектар пастбищ.
На 1 января 2021 года поголовье в товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйствах Алгинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 789 головы,мелкого скота 2987 голов, 291 голова лошадей, 199 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 14628 гектар дополнительно требуется 27919,6 гектар пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота –782 гол.18 га./гол.= 14076гектар.
Для мелкого скота –1990 гол.3,6 га./гол.= 7164 гектар.
Для лошадей – 506 гол.21,6 га./гол.= 10929,6 гектар.
Для верблюдов – 177 гол.25,2 га./гол.= 4460,4 гектар.
14076 га.+7164 га.+10929,6 га.+4460,4 га.=36630 гектар.
36630 - 14628=22002 гектар.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Алгинского сельского округа, составляет 8336 гектар.
На территории Алгинского сельского округа имеется 1 (один) скотомогильник.
На территории Алгинского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Алгинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Алгинском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Алгинском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алгинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные знаки:
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Алгинского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
Крупного рогатого скота - 646 голов
мелкого скота – 1324 голов
Лошадей-226 голов
Верблюдов –104 голов

Алға ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілері:
Алға ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Алға ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 1,7 шақырым болатын "Алға-Егіз" каналы ағып өтеді.
Алға ауылдық округі
Шартты белгілері:
Алға ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Алға ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Алға ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Алға ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Алға ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым
көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз
жазгы
25 тамыздан 24 қазанға
күзгі
демалыстан өріс
Аудандық мәслихаттың 2021 жылғы 19 тамыздағы № 70 шешіміне 4-қосымша
Бақсай ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Бақсай ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы №148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 150090 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 11064 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:

Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Алгинском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Алгинском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Алгинского сельского округа протекает обводнительный канал "Алга-Егиз" протяженностью 1,7 километров.
Алгинский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищамии их использованию в Алгинском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Алгинском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Алгинском сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Алгинском сельском округе на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Алгинский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня
весеннй
с 25 июня по 24 августа
летний
с 25 августа до 24 октября
осенний
отдых
Приложение 4 к решению районного маслихата от 19 августа 2021 года № 70
План по управлению пастбищами и их использованию в Баксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Баксайском сельском округе на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года №148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 150090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2021 жылдың 1 қаңтарына Бақсай ауылдық округінде (жеке ауласында) 1940 бас ірі қара, 4551 бас ұсақ мал, 250 бас жылқы, 189 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын мүйізді ірі қара - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 25576,5 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін – 1940 бас18га./бас=34 920 гектар.
Ұсақ мал үшін – 4551 бас3,6 га./бас= 16 383,6 гектар.
Жылқы үшін – 250 бас21,6 га./бас=5 400 гектар.
Түйе үшін – 189 бас25,2 га./бас=4 762,8 гектар.
34 920 га.+ 16 383,6 га.+ 5 400 га.+ 4 762,8га.=61 466,4 гектар.
61 466,4 - 35 899,9=25 576,5 гектар.
Бақсай елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 35899,9 гектар болса, қосымша 25576,5 гектар жайылым қажет.
2021 жылдың 1 қаңтарына Бақсай ауылдық округінің жаупкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 789 бас, ұсақ мал 2987 бас, жылқы 291 бас, түйе 199 бас құрайды. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 8336 гектар болса, қосымша 27919,6 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін –789 бас18га./бас=14202 гектар.
Ұсақ мал үшін – 2987 бас3,6га./бас= 10753,2 гектар.
Жылқы үшін – 291 бас21,6га./бас=6285,6 ггектар.
Түйе үшін – 199 бас25,2 га./бас =5014,8 гектар.
14202 га.+10753,2 га.+6285,6 га.+5014,8 га.=36255,6 гектар.
36255,6 - 8336=27919,6 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Бақсай ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 8336 гектар құрайды.
Бақсай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Бақсай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Бақсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы жәнеАққыстау ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.

На 1 января 2021 года в Баксайском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1940 голов,мелкого скота 4551 голов, 250 голов лошадей, 189 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 25 576,5 гектар. пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота – 1940 голов.18га./гол.= 34 920 гектар.
Для мелкого скота – 4551 голов.3,6га./гол.= 16 383,6 гектар.
Для лошадей – 250 голов.21,6га./гол.= 5 400 гектар.
Для верблюдов – 189 голов.25,2 га./гол.= 4 762,8 гектар.
34 920га.+ 16 383,6 га.+ 5 400 га.+ 4 762,8 га.=61 466,4 гектар.
61 466,4 га. – 35 899,9 га.=25576,5 гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Баксай – 35 899,9 гектар дополнительно требуется 25576,5 гектар пастбищ.
На 1 января 2021 года поголовье в товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйствах Баксайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 789 головы,мелкого скота 2987 голов, 291 голова лошадей, 199 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 8336 гектар дополнительно требуется 27919,6 гектар пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота –789 голов.18 га./гол.= 14202 гектар.
Для мелкого скота –2987 голов.3,6 га./гол.= 10753,2 гектар.
Для лошадей – 291 голов.21,6 га./гол.= 6285,6 гектар.
Для верблюдов – 199 голов.25,2 га./гол.= 5014,8 гектар.
14202 га.+10753,2 га.+6285,6 га.+5014,8 га.=36255,6 гектар.
36255,6-8336=27919,6 гектар.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Баксайского сельского округа, составляет 8336 гектар.
На территории Баксайского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Баксайского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Баксайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Баксайском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.

Бақсай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бақсай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері:
Бақсай ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара –1940 бас
Ұсақ мал – 4551 бас
Жылқы – 250 бас
Түйе–189 бас
35899,9
61466,4
-25576,5
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара – 789 бас
Ұсақ мал – 2987 бас
Жылқы – 291 бас
Түйе – 199 бас
113663,2
36255,6
-27919,6
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Бақсай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бақсай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Шартты белгілері:
Бақсай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілері:
Бақсай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бақсай ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 50 шақырым болатын "Аксай" және 36 шақырым болатын "Нарын" сонымен қатар 80 шақырым болатын "Бақсай" суландыру каналдары ағып өтеді.
Бақсай ауылдық округі
Шартты белгілері:
Бақсай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Бақсай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Бақсай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Баксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Баксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные знаки:
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Баксайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
Крупного рогатого скота - 1073 голов
мелкого скота – 2266 голов
Лошадей-231 голов
Верблюдов –110 голов
9656
35233,2
-25577,2
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
Крупного рогатого скота – 789 голов
мелкого скота - 2987 голов
Лошадей – 291 голов
Верблюдов – 199 голов
8336
36255,6
-27919,6
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Баксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приелемая для Баксайского сельского округа
Условные обозначения:
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Баксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Баксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Баксайского сельского округа проходят обводнительные каналы "Аксай" протяженностью 50 км и "Нарын" протяженностью 36 км, а также "Баксай" протяженностью 80 км.
Баксайский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищамии ихиспользованию в Баксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Баксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Баксайском сельском округе
Условные обозначения:

Бақсай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Бақсай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым
көктемі
25 маусым мен 24 тамыз
жазғы
25 тамыздан 24 қазанға
күзгі
демалыс
Аудандық мәслихаттың
2021 жылғы 19 тамыздағы
№ 70 шешіміне 5-қосымша
Бейбарыс ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Бейбарыс ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы №148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 150090 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 11064 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;

Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Баксайском сельском округе на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Баксайский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня
весеннй
с 25 июня по 24 августа
летний
с 25 августа до 24 октября
осенний
отдых
Приложение 5 к решению районного маслихата от 19 августа 2021 года № 70
План по управлению пастбищами и их использованию в Бейбарысском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Бейбарысском сельском округе на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года №148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 150090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Бейбарысского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;

6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Бейбарыс ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 61585 гектар, оның ішінде елді мекен жерлері - 978 гектар, босалқы жерлер - 7981 гектар.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Бейбарыс ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Бейбарыс ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда бетеге, боз селеу, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар (сарсазан, сүйелді аққулар, күмбездер, поташниктер, сортаң топырақтар).
2021 жылдың 1 қаңтарына Бейбарыс ауылдық округінде (жеке ауласында) 492 бас ірі қара, 891бас ұсақ мал, 117 бас жылқы, 36 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын мүйізді ірі қара- 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 14 800 га га жайылым қажет.
Есебі:

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Бейбарысского сельского округа 61585 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 978 га, земли запаса- 7981 га.
Рельеф территории Бейбарысского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Большую часть территории занимают пески Нарын, Бузанай и Ментеке; Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сар-сазана, лебеды бородавчатой, сведы, поташника, соляноколосника)
На 1 января 2021 года в Бейбарысском сельском округенасчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 492 голов,мелкого скота 891 голов, 117 головлошадей, 36 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 14800 гектар. пастбищ.
Расчет:

Мүйізді ірі қара үшін – 492 бас18га./бас=8856 гектар.
Ұсақ мал үшін – 891 бас3,6га./бас= 3207,6 гектар.
Жылқы үшін – 117 бас21,6га./бас=2527,2 гектар.
Түйе үшін – 36 бас25,2 га./бас=907,2 гектар.
8856га.+ 3207,6 га.+ 2527,2 га.+ 907,2га.=15498 гектар.
15498-698=14800 гектар.
Бейбарыс елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 698 гектар болса, қосымша 14800 гектар жайылым қажет.
2021 жылдың 1 қаңтарына Бейбарыс ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 251бас, ұсақ мал 213 бас, жылқы 224 бас, түйе 164 бас құрайды. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 8372 гектар болса, қосымша 27919,6 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін –251 бас18га./бас=4518 гектар.
Ұсақ мал үшін – 214 бас3,6га./бас= 770,4 гектар.
Жылқы үшін – 224 бас21,6га./бас=4838,4 гектар.
Түйе үшін – 164 бас25,2 га./бас =4132,8 гектар.
4518 га.+770,4 га.+4838,4 га.+4132,8 га.=14259,6 гектар.
14259,6 - 8372=5887,6 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Бейбарыс ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 8372 гектар құрайды.
Бейбарыс ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Бейбарыс ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Бейбарыс ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Бейбарыс ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Бейбарыс ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бейбарыс ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері:
Бейбарыс ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара –492 бас
Ұсақ мал – 891 бас
Жылқы – 117 бас
Түйе–36 бас

Для крупного рогатого скота – 492 голов.18га./гол.= 8856 гектар.
Для мелкого скота – 891 голов. 3,6га./гол.= 3207,6 гектар.
Для лошадей – 117 голов. 21,6га./гол.= 2527,2 гектар.
Для верблюдов – 36 голов. 25,2 га./гол.= 907,2 гектар.
8856 га.+ 3207,6 га.+ 2527,2 га.+ 907,2 га.=35233,2 гектар.
15498 га. – 698га.=14800 гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Акжайык – 698 гектар дополнительно требуется 14800 гектар пастбищ.
На 1 января 2021 года поголовье в товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйствах Бейбарысского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 251 головы,мелкого скота 213 голов, 224 голова лошадей, 164 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 8372 гектар дополнительно требуется 5887,2 гектар пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота –251 голов.18 га./гол.= 4518 гектар.
Для мелкого скота –213 голов.3,6 га./гол.= 766,8 гектар.
Для лошадей – 224 голов.21,6 га./гол.= 4838,4 гектар.
Для верблюдов – 164 голов.25,2 га./гол.= 4132,8 гектар.
4518 га.+766,8 га.+4838,4 га.+4132,8 га.=14259,6 гектар.
14259,6-8372=5887,6 гектар.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Бейбарысского сельского округа, составляет 8372 гектар.
На территории Бейбарысского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Бейбарысского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Бейбарысском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Бейбарысском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Бейбарысском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Бейбарысского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные знаки:
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Бейбарысского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
Крупного рогатого скота - 492 голов
мелкого скота – 891 голов
Лошадей-117 голов
Верблюдов –36 голов

Бейбарыс ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілері:
Бейбарыс ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Бейбарыс ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 30 шақырым болатын "Сары-Өзек" және 5 шақырым болатын "Кұрсай" суландыру каналдары ағып өтеді.
Бейбарыс ауылдық округі
Шартты белгілері:
Бейбарыс ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Бейбарыс ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Бейбарыс ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Бейбарыс ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Бейбарыс ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым
көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз
жазғы
25 тамыздан 24 қазанға
күзгі
демалыс
Аудандық мәслихаттың 2021 жылғы 19 тамыздағы № 70 шешіміне 6-қосымша
Есбол ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Есбол ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы №148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарыны, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 150090 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 11064 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:

Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Бейбарысском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Бейбарысском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Бейбарысского сельского округа протекает обводнительный канал "Сары-Озек" протяженностью 30 километров и "Курсай" протяженностью 5 километров.
Бейбарысский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищамии их использованию в Бейбарысском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Бейбарысском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Бейбарысском сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Бейбарысском сельском округе на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Бейбарыский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня
весеннй
с 25 июня по 24 августа
летний
с 25 августа до 24 октября
осенний
отдых
Приложение 6 к решению районного маслихата от 19 августа 2021 года № 70
План по управлению пастбищами и их использованию в Есболского сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Есболском сельском округе на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года №148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 150090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Есбол ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 398744 гектар, оның ішінде елді мекен жерлері – 20174 гектар, босалқы жерлер - 302890 гектар.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Есбол ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Есбол ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда бетеге, боз селеу, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар (сарсазан, сүйелді аққулар, күмбездер, поташниктер, сортаң топырақтар).

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Есболского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов ;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов ;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Есболского сельского округа 398744 гектар (га), из них земли населенных пунктов – 20174 га, земли запаса- 302890 га.
Рельеф территории Есболского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Большую часть территории занимают пески Нарын, Бузанай и Ментеке; Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сар-сазана, лебеды бородавчатой, сведи, поташника, соляноколос-ника)

2021 жылдың 1 қаңтарына Есбол ауылдық округінде (жеке ауласында) 1369 бас ірі қара, 4078 бас ұсақ мал, 224 бас жылқы, 78 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын мүйізді ірі қара - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 26144,8 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін – 1369 бас18га./бас=24642 гектар.
Ұсақ мал үшін – 4078 бас3,6га./бас= 14680,8 гектар.
Жылқы үшін – 224 бас21,6га./бас=4838,4 гектар.
Түйе үшін – 78 бас25,2 га./бас=1965,6 гектар.
24642 га.+ 14680,8 га.+ 4838,4 га.+ 1965,6 га.=46126,8 гектар.
46126,8-19982=26144,8 гектар.
Есбол елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 19982 гектар болса, қосымша 26144,8 га жайылым қажет.
2021 жылдың 1 қаңтарына Есбол ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 1048 бас, ұсақ мал 2078 бас, жылқы 810 бас, түйе 245 бас құрайды. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 36938 га болса, қосымша 27919,6 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін –1048 бас18га./бас=18864 гектар.
Ұсақ мал үшін – 2078 бас3,6га./бас= 7480,8 гектар.
Жылқы үшін – 810 бас21,6га./бас=17496 гектар.
Түйе үшін – 245 бас25,2 га./бас =6174 гектар.
18864 га.+7480,8 га.+17496 га.+6174 га.=50014,8 гектар.
50014,8 - 36938=13076,8 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Есбол ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 36938 гектар құрайды.
Есбол ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Есбол ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Есбол ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Есбол ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.

На 1 января 2021 года в Есболском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1369 голов, мелкого скота 4078 голов, 224 голов лошадей, 78 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 26144,8 га. пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота – 1369 голов.18га./гол.= 24642 гектар.
Для мелкого скота – 4078 голов.3,6га./гол.= 14680,8 гектар.
Для лошадей – 224 голов.21,6га./гол.= 4838,4 гектар.
Для верблюдов – 78 голов. 25,2 га./гол.= 1965,6 гектар.
24642 га.+ 14680,08 га.+ 4838,4 га.+ 1965,6 га.=46126,8 гектар.
46126,8 га. – 19982 га.=26144,8 гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Ортакшыл, Есбол, Енбеншил – 19982 гектар дополнительно требуется 26144,8 гектар пастбищ.
На 1 января 2021 года поголовье в товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйствах Есболского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1048 головы, мелкого скота 2078 голов, 810 голова лошадей, 245 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 36938 гектар дополнительно требуется 13076,8 гектар пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота –1048 голов.18 га./гол.= 18864 гектар.
Для мелкого скота –2078 голов.3,6 га./гол.= 7480,8 гектар.
Для лошадей – 810 голов.21,6 га./гол.= 17496 гектар.
Для верблюдов – 245 голов.25,2 га./гол.= 6174 гектар.
18864 га.+7480,0 га.+17496 га.+6174 га.=36255,6 гектар.
50014,8 - 36938=13076,8 гектар.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Испульского сельского округа, составляет 36938 га.
На территории Есболского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Есболского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Есболском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Есболском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.

Есбол ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Есбол ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері:
Есбол ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара –1369 бас
Ұсақ мал – 4078 бас
Жылқы – 224 бас
Түйе–78 бас
19982
46126,8
-26144,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара – 1048 бас
Ұсақ мал – 2078 бас
Жылқы – 810 бас
Түйе – 245 бас
36938
50014,8
-13076,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Есбол ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Есбол ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Шартты белгілері:
Есбол ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілері:
Есбол ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Есбол ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 34 шақырым болатын "Ай-Сары" және 32 шақырым болатын "Терең-Өзек" суландыру каналдары ағып өтеді.
Есбол ауылдық округі
Шартты белгілері:
Есбол ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Есбол ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 6-қосымша
Есбол ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Есболского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Условные знаки:
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Есболского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
Крупного рогатого скота – 1369 голов
мелкого скота – 4078 голов
Лошадей-224 голов
Верблюдов –78 голов
19982
46126,8
-26144,8
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
Крупного рогатого скота – 1048 голов
мелкого скота - 2078 голов
Лошадей – 810 голов
Верблюдов – 245 голов
36938
50014,8
-13076,8
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболском сельском округе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приелемая для Есболского сельского округа
Условные обозначения:
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Есболского сельского округа протекает обводнительный канал "Ай-Сары" протяженностью 34 километров и "Тере-Озек" протяженностью 32 километров.
Есболский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами их использованию в Есболском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Есболском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Есболском сельском округе
Условные обозначения:

Аудандық мәслихаттың 2021 жылғы 19 тамыздағы № 70 шешіміне 7-қосымша
Жалғансай ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Жалғансай ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы №148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 150090 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 11064 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.

Приложение 7 к решению районного маслихата от 19 августа 2021 года № 70
План по управлению пастбищами и их использованию в Жалгансайском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Жалгансайском сельском округе на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года №148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 150090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жалгансайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.

Жалғансай ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 13300 гектар, оның ішінде елді мекен жерлері - 1607 гектар, босалқы жерлер - 3343 гектар.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Жалғансай ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Жалғансай ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін Нарын, Бозана және Мыңтеке құмдары алып жатыр, климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда бетеге, боз селеу, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар (сарсазан, сүйелді аққулар, күмбездер, поташниктер, сортаң топырақтар).
2021 жылдың 1 қаңтарына Жалғансай ауылдық округінде (жеке ауласында) 409 бас ірі қара, 939 бас ұсақ мал, 104 бас жылқы, түйе 0 бас бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын мүйізді ірі қара - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 11509,8 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін – 409 бас18га./бас=7362 гектар.
Ұсақ мал үшін – 939 бас3,6га./бас= 3380,4 гектар.
Жылқы үшін – 104 бас21,6га./бас=2246,4 гектар.
Түйе үшін – 0 бас25,2 га./бас=0 гектар.
7362 га.+ 3380,4 га.+ 2246,4 га.+ 0 га.=12988,8 гектар.
12988,8-1479=11509,8 гектар.
Жалғансай елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 1479 гектар болса, қосымша 11884,2 гектар жайылым қажет.
2021 жылдың 1 қаңтарына Жалғансай ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 210 бас, ұсақ мал 480 бас, жылқы 135 бас, түйе 42 бас құрайды. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 5610 гектар болса, қосымша 27919,6 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін –210 бас18га./бас=3780 гектар.
Ұсақ мал үшін – 480 бас3,6га./бас= 1728 гектар.
Жылқы үшін – 135 бас21,6га./бас=2916 гектар.
Түйе үшін – 42 бас25,2 га./бас =1058,4 гектар.
3780 га.+1728 га.+2916 га.+1058,4 га.=9482,4 гектар.
9482,4 - 5610=3872,4 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Жалғансай ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 5610 гектар құрайды.
Жалғансай ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Жалғансай ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Жалғансай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Общая площадь территории Жалгансайского сельского округа 13300 гектар (га), из них земли населенных пунктов – 1607 га, земли запаса- 3343 гектар.
Рельеф территории Жалгансайского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сар-сазана, лебеды бородавчатой, сведы, поташника, соляноколос-ника)
На 1 января 2021 года в Жалгансайском сельском округенасчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 409 голов,мелкого скота 939 голов, 104 головлошадей, 0 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 11509,8 гектар. пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота – 409 голов.18 га./гол.= 7362 гектар.
Для мелкого скота – 939 голов. 3,6 га./гол.= 3380,4 гектар.
Для лошадей – 104 голов.21,6 га./гол.= 2246,4 гектар.
Для верблюдов – 0 голов. 25,2 га./гол.= 0 гектар.
3272 га.+ 3380,4 га.+ 2246,4 га.+ 0га.=12988,8 гектар.
12988,8 га. – 1456га.=11509,8 гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Жалгансай – 1479 гектар дополнительно требуется 11509,8 га пастбищ.
На 1 января 2021 года поголовье в товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйствах Жалгансайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 210 головы,мелкого скота 480 голов, 135 голова лошадей, 42 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 5610 га дополнительно требуется 3875,4 га пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота –210 голов.18 га./гол.= 3780 гектар.
Для мелкого скота –480 голов.3,6 га./гол.= 1728 гектар.
Для лошадей – 135 голов.21,6 га./гол.= 2916 гектар.
Для верблюдов – 42 голов.25,2 га./гол.= 1058,4 гектар.
3780 га.+1728 га.+2916 га.+1058,4 га.=9482,4 гектар.
9482,4-5610=3872,4 гектар.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Жалгансайского сельского округа, составляет 5610 гектар.
На территории Жалгансайского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Жалгансайского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Жалгансайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Жалғансай ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Жалғансай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жалғансай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері:
Жалғансай ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Кесте 1
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара –409 бас
Ұсақ мал – 939 бас
Жылқы – 104 бас
Түйе–0 бас
1479
12988,8
-11509,8
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара – 210 бас
Ұсақ мал – 480 бас
Жылқы – 135 бас
Түйе – 42 бас
5610
9482,4
-3872,4
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Жалғансай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Жалғансай ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Шартты белгілері:
Жалғансай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілері:
Жалғансай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жалғансай ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 13 шақырым болатын "Бақсай" суландыру каналы ағып өтеді.
Жалғансай ауылдық округі
Шартты белгілері:
Жалғансай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:

На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Жалгансайском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жалгансайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жалгансайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные знаки:
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Жалгансайского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
Крупного рогатого скота - 409 голов
мелкого скота – 939 голов
Лошадей-104 голов
Верблюдов –0 голов
1479
12988,8
-11509,8
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
Крупного рогатого скота – 210 голов
мелкого скота - 480 голов
Лошадей – 135 голов
Верблюдов – 42 голов
5610
9482,4
-3872,4
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жалгансайском сельском округе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приелемая для Жалгансайского сельского округа
Условные обозначения:
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жалгансайском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жалгансайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Жалгансайского сельского округа протекает обводнительный канал "Баксай" протяженностью 13 километров.
Жалгансайский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищамии их использованию в Жалгансайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:

Жалғансай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Жалғансай ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Жалғансай ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Жалғансай ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым
көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз
жазғы
25 тамыздан 24 қазанға
күзгі
демалыс
Аудандық мәслихаттың 2021 жылғы 19 тамыздағы № 70 шешіміне 8-қосымша
Махамбет ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Махамбет ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы № 148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 150090 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 11064 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;

Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жалгансайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жалгансайском сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жалгансайском сельском округе на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Жалгансайский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня
весеннй
с 25 июня по 24 августа
летний
с 25 августа до 24 октября
осенний
отдых
Приложение 8 к решению районного маслихата от 19 августа 2021 года № 70
План по управлению пастбищами и их использованию в Махамбетском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Махамбетском сельском округе на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года №148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 150090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Махамбетского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Махамбет ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 64949 гектар, оның ішінде елді мекен жерлері –3070 гектар, босалқы жерлер - 39768 гектар.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Махамбет ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Махамбет ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін Нарын, Бозана және Мыңтеке құмдары алып жатыр, климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда бетеге, боз селеу, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар (сарсазан, сүйелді аққулар, күмбездер, поташниктер, сортаң топырақтар).
2021 жылдың 1 қаңтарына Махамбет ауылдық округінде (жеке ауласында) 1482 бас ірі қара, 4788 бас ұсақ мал, 178 бас жылқы, 110 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын мүйізді ірі қара - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 45838,6 га га жайылым қажет.
Есебі:

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Махамбетского сельского округа 64949 гектар(га), из них земли населенных пунктов – 3070 га, земли запаса- 39768 га.
Рельеф территории Махамбетского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сар-сазана, лебеды бородавчатой, сведи, поташника, соляноколос-ника)
На 1 января 2021 года в Махамбетском сельском округе насчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 1482 голов, мелкого скота 4788 голов, 178 голов лошадей, 110 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 45838,6 гектар. пастбищ.
Расчет:

Мүйізді ірі қара үшін – 1482 бас18га./бас=26676 гектар.
Ұсақ мал үшін – 4788 бас3,6га./бас= 17236,8 гектар.
Жылқы үшін – 178 бас21,6га./бас=3844,8 гектар.
Түйе үшін – 110 бас25,2 га./бас=2772 гектар.
26676 га.+ 17236,8 га.+ 3844,8 га.+ 2772 га.=50529,6 гектар.
50529,6-4691=45838,6 гектар.
Махамбет елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 4691гектар болса, қосымша 45838,6 гектар жайылым қажет.
2021 жылдың 1 қаңтарына Махамбет ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестігі , шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 317 бас, ұсақ мал 601 бас, жылқы 99 бас, түйе 87 бас құрайды. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 1563 гектар болса, қосымша 10637,4 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін –317 бас 18га./бас=5 706 гектар.
Ұсақ мал үшін – 601 бас3,6га./бас= 2 163,6 гектар.
Жылқы үшін – 99 бас21,6га./бас=2 138,4 гектар.
Түйе үшін – 87 бас25,2 га./бас =2 192,4 гектар.
5706 га.+2163,6 га.+2138,4 га.+2192,4 га.=12 200,4 гектар.
12 200,4 - 1 563 =10 637,4 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Махамбетауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 1563 гектар құрайды.
Махамбет ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Махамбет ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Махамбет ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Махамбет ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.
Махамбет ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Махамбет ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері:
Махамбет ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара –1482 бас
Ұсақ мал – 4788 бас
Жылқы – 178 бас
Түйе–110 бас

Для крупного рогатого скота – 1482 голов.18га./гол.= 26676 гектар.
Для мелкого скота – 4788 голов.3,6га./гол.= 17236,8 гектар.
Для лошадей – 178 голов.21,6га./гол.= 3844,8 гектар.
Для верблюдов –110 голов.25,2 га./гол.= 2772 гектар.
26676 га.+ 17236,8 га.+ 3844,8 га.+ 2772 га.=50529,6 гектар.
50529,6 га. – 4691 га.=45838,6 гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Махамбет, Сарытогай –4691 гектар дополнительно требуется 45838,6 гектар пастбищ.
На 1 января 2021 года поголовье в товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйствах Махамбетского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 317 головы,мелкого скота 601 голов, 99 голова лошадей, 87 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 1563 гектар дополнительно требуется 10637,4 гектар пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота –317 голов.18га./гол.= 5706 гектар.
Для мелкого скота –601 голов.3,6га./гол.= 2163,6 гектар.
Для лошадей – 99 голов.21,6га./гол.= 2138,4 гектар.
Для верблюдов – 87 голов.25,2 га./гол.= 2192,4 гектар.
5706 га.+2163,6га.+2138,4 га.+2192,4 га.=12200,4 гектар.
12200,4-1563=10637,4 гектар.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Махамбетского сельского округа, составляет 1563 гектар.
На территории Махамбетского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Махамбетского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Махамбетском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Махамбетском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Махамбетском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Махамбетского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные знаки:
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Махамбетского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
Крупного рогатого скота - 1482 голов
мелкого скота – 4788 голов
Лошадей- 178 голов
Верблюдов –110 голов

Махамбет ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілері:
Махамбет ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Махамбет ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 62 шақырым болатын "Сборный" суландыру каналы және Жайық өзені ағып өтеді.
Махамбет ауылдық округі
Шартты белгілері:
Махамбет ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Махамбет ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Махамбет ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Махамбет ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округтің атауы
Өрістердің нөмірлері
1
1
2
3
4
2
Махамбет ауылдық округі
25 сәуір мен 24 маусым
көктемгі
25 маусым мен 24 тамыз
жазғы
25 тамыздан 24 қазанға
күзгі
демалыс
Аудандық мәслихаттың 2021 жылғы 19 тамыздағы № 70 шешіміне 9-қосымша
Сарайшық ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар
Сарайшық ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы №148 "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" №173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 150090 нөмірмен тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" №3-3/332 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде 11064 нөмірмен тіркелген) сәйкес жасақталған.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:

Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Махамбетском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Махамбетском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбище пользователей к видеоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Махамбетского сельского округа протекает оросительный канал "Сборный" протяженностью 62 км и река Урал.
Махамбетский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами их использованию в Махамбетском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Махамбетском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Махамбетском сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Махамбетском сельском округе на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Номера полей
1
1
2
3
4
2
Махамбетский сельский округ
с 25 апреля по 24 июня
весеннй
с 25 июня по 24 августа
летний
с 25 августа до 24 октября
осенний
отдых
Приложение 9 к решению районного маслихата от 19 августа 2021 года № 70
План по управлению пастбищами и их использованию в Сарайчиковском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Сарайчиковском сельском округе на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года №148 "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 150090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан за номером 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен қабылданды.
Сарайшық ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 64949 гектар, оның ішінде елді мекен жерлері – 3070 гектар, босалқы жерлер - 39768 гектар.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Сарайшық ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Сарайшық ауылдық округінің жер бедері-жазық. Округ аумағы Каспий маңы ойпатының орталық бөлігінде орналасқан. Аумақтың көп бөлігін Нарын, Бозана және Мыңтеке құмдары алып жатыр, климаты күрт континенталды, қысқа қарлы, бірақ өте суық қыс және ыстық ұзақ жаз. Қаңтардың орташа температурасы -14 °С, шілдеде 22-23 °С. Жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері 300-350 мм. Шөлейт топырақтарда бетеге, боз селеу, жусан өседі.
Топырағы негізінен шырынды көп жылдық сортаңдары басым жайылымдар (сарсазан, сүйелді аққулар, күмбездер, поташниктер, сортаң топырақтар).

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Сарайчиковского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды ;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно с акимами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
Общая площадь территории Сарайчиковского сельского округа 64949 гектар (га), из них земли населенных пунктов – 3070 гектар, земли запаса- 39768 гектар.
Рельеф территории Сарайчиковского сельского округа — равнинный. Территория округа расположена в центральной части Прикаспийской низменности. Климат резко континентальный: короткая малоснежная, но довольно холодная зима и жаркое продолжительное лето. Средние температуры января −14 °С, июля 22—23 °С. Среднегодовое количество атмосферных осадков 300—350 мм. Большая часть занята солонцеватыми и засоленными почвами. На полупустынных почвах произрастают типчак, ковыль, полынь. Обитают волк, лисица, заяц, кабан, сайгак, суслик; гнездятся утка, гусь, чайка, чибис и другие.
Почвы в основном Пастбища с преобладанием сочных многолетних солянок (сар-сазана, лебеды бородавчатой, сведы, поташника, соляноколос-ника)

2021 жылдың 1 қаңтарына Сарайшық ауылдық округінде (жеке ауласында) 630 бас ірі қара, 1500 бас ұсақ мал, 120 бас жылқы, 0 түйе бар.
Мал басына түсетін жүктеме нормасын мүйізді ірі қара - 18 га/бас., ұсақ мал- 3,6 га/бас, жылқы – 21,6 га/бас, түйе-25,2 га/бас деп алсақ, жергілікті халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін 16 369 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін – 630 бас18га./бас=11 340 гектар.
Ұсақ мал үшін – 1500 бас3,6га./бас= 5 400 гектар.
Жылқы үшін – 120 бас21,6га./бас=2 592 гектар.
Түйе үшін – 0 бас25,2 га./бас=0 гектар.
11340 га.+ 5400 га.+ 2592 га.+ 0 га.=19 332 гектар.
19332-2963=16369 гектар.
Сарайшық елді мекенінің аумағы шегіндегі жайылымдар алаңы – 2 963 гектар болса, қосымша 16 369 гектар жайылым қажет.
2021 жылдың 1 қаңтарына Сарайшық ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: мүйізді ірі қара мал 370 бас, ұсақ мал 500 бас, жылқы 380 бас, түйе 200 бас құрайды. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін қолда бар жайылымдық алқаптары 12 169 гектар болса, қосымша 9539 гектар жайылым қажет.
Есебі:
Мүйізді ірі қара үшін –370 бас18га./бас=6 660 гектар.
Ұсақ мал үшін – 500 бас3,6га./бас= 1800 гектар.
Жылқы үшін – 380 бас21,6га./бас=8208 гектар.
Түйе үшін – 200 бас25,2 га./бас =5040 гектар.
6660 га.+1800 га.+8208 га.+5040 га.=36255,6 гектар.
21708 – 12169 =9539 гектар.
Махамбет ауданының жер балансының мәліметтеріне сәйкес, Сарайшық ауылдық округі аумағындағы барлық жауапкершілігі шектеулі серіктестігі, шаруа және фермер қожалықтарының жер пайдалануындағы жайылым алаңы 8336 гектар құрайды.
Сарайшық ауылдық округінің аумағында 1 (бір) мал қорымы бар.
Сарайшық ауылдық округінің аумағында аридтік жайылымдар жоқ.
Сарайшық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы 3-тармағына сәйкес, ауыл шегінде жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жергілікті халықтың жеке ауласындағы және Сарайшық ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарлары осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес шалғайдағы жайылымдарға ауыстырылады.

На 1 января 2021 года в Сарайчиковском сельском округенасчитывается (личное подворье) крупного рогатого скота 630 голов,мелкого скота 1500 голов, 120 головлошадей, 0 верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 18 га/гол., мелкого скота – 3,6 га/гол., лошадей – 21,6 га/гол., верблюдов – 25,2 га/гол. требуется 16369 гектар. пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота – 630 голов.18га./гол.= 11340 гектар.
Для мелкого скота – 1500 голов.3,6га./гол.= 5400 гектар.
Для лошадей – 120 голов.21,6га./гол.= 2592 гектар.
Для верблюдов –0 голов. 25,2 га./гол.= 0 гектар.
11340 га.+ 5400 га.+ 2592 га.+ 0 га.=19332 гектар.
19332 га. – 2963га.=16369 гектар.
Площадь пастбищ в пределах территории населенных пунктов Сарайчик, Старый Сарайчик – 2963 гектар дополнительно требуется 16369 га пастбищ.
На 1 января 2021 года поголовье в товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйствах Сарайчиковского
сельского округа составляет: крупного рогатого скота 370 головы,мелкого скота 500 голов, 380 голова лошадей, 200 голов верблюдов.
Для выпаса сельскохозяйственных животных товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств при имеющихся пастбищных угодьях в 12169 гектар дополнительно требуется 9539 гектар пастбищ.
Расчет:
Для крупного рогатого скота –370 голов.18 га./гол.= 6660 гектар.
Для мелкого скота –500 голов.3,6 га./гол.= 1800 гектар.
Для лошадей – 380 голов.21,6 га./гол.= 8208 гектар.
Для верблюдов – 200 голов.25,2 га./гол.= 5040 гектар.
6660 га.+1800 га.+8208 га.+5040 га.=21708 гектар.
21708-12169=9539 гектар.
Согласно сведениям земельного баланса Махамбетского района, площадь пастбищ, находящихся в землепользовании всех товарищество с ограниченной ответстенноснбю, крестьянских и фермерских хозяйств на территории Сарайчиковского сельского округа, составляет 12169 гектар.
На территории Сарайчиковского сельского округа имеется 1(один) скотомогильник.
На территории Сарайчиковского сельского округа не имеются аридные пастбища.
В Сарайчиковском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно п.3 ст.15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья местного населения, крестьянских и фермерских хозяйств в Сарайчиковском сельском округе, не обеспеченных пастбищами в пределах села перемещается на отгонные пастбища согласно приложению 5 к настоящему Плану.

Сарайшық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сарайшық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілері:
Сарайшық ауылдық округінің жеке және заңды тұлғаларының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер
Атауы
Мал саны
Жайылымдардың болуы, га
Қажеттілік, га
Жетіспеушілік (-)/артығы(+), га
Жетіспеушілікті қанағаттандыру
1
Халықтың жеке ауласындағы ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара –630 бас
Ұсақ мал – 1500 бас
Жылқы – 120 бас
Түйе–0 бас
2693
19332
-16369
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
2
Шаруа және фермер қожалықтарының ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы
Мүйізді ірі қара – 370 бас
Ұсақ мал – 500 бас
Жылқы – 380 бас
Түйе – 200 бас
12169
21708
-9539
Шалғайдағы жайылымдарға ауыстыру
Сарайшық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Сарайшық ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Шартты белгілері:
Сарайшық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Шартты белгілері:
Сарайшық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Сарайшық ауылдық округінің аумағы арқылы ұзындығы 27 шақырым болатын "Құрсай" суландыру каналы ағып өтеді.
Сарайшық ауылдық округі
Шартты белгілері:
Сарайшық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Сарайшық ауылдық округіндегі 2021-2022 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Сарайшық ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Сарайчиковском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сарайчиковского сельского округав разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователейна основании правоустанавливающих документов
Условные знаки:
Сведения о перераспределении пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц Сарайчиковского сельского округа
Таблица № 1
Наименование
Наличие скота
Наличие пастбищ, га
Потребность, га
Нехватка (-)/излишки(+) пастбищ, га
Удовлетворение нехватки
1
Поголовье сельскохозяйственных животных личного подворья населения
Крупного рогатого скота - 630 голов
мелкого скота – 1500 голов
Лошадей-120 голов
Верблюдов –0 голов
2963
19332
-16369
Перемещение на отгонные пастбища
2
Поголовье сельскохозяйственных животных крестьянских и фермерских хозяйств
Крупного рогатого скота – 789 голов
мелкого скота - 2987 голов
Лошадей – 291 голов
Верблюдов – 199 голов
12169
21708
-9539
Перемещение на отгонные пастбища
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Сарайчиковском сельском округе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Сарайчиковского сельского округа
Условные обозначения:
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Сарайчиковском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Сарайчиковском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
По территории Сарайчиковского сельского округа протекает обводнительный канал "Курсай" протяженностью 27 километров.
Сарайчиковский сельский округ
Условные обозначения:
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами их использованию в Сарайчиковском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Сарайчиковском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Сарайчиковском сельском округе
Условные обозначения: