Глубокое ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарларды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Глубокое аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 14/7-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес, Глубокое аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Глубокое ауданының кенттері мен ауылдық округтері бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлар бекітілсін:
Белоусовка кенті бойынша, 1 қосымшаға сәйкес;
Глубокое кенті бойынша, 2 қосымшаға сәйкес;
Алтайский кенті бойынша, 3 қосымшаға сәйкес;
Верхнеберезовский кенті бойынша, 4 қосымшаға сәйкес;
Березовка ауылдық округі бойынша, 5 қосымшаға сәйкес;
Веселовка ауылдық округі бойынша, 6 қосымшаға сәйкес;
Тархан ауылдық округі бойынша, 7 қосымшаға сәйкес;
Быструха ауылдық округі бойынша, 8 қосымшаға сәйкес;
Краснояр ауылдық округі бойынша, 9 қосымшаға сәйкес;
Секисовка ауылдық округі бойынша, 10 қосымшаға сәйкес;
Малоубинка ауылдық округі бойынша, 11 қосымшаға сәйкес;
Черемшанка ауылдық округі бойынша, 12 қосымшаға сәйкес;
Кожохово ауылдық округі бойынша, 13 қосымшаға сәйкес;
Ертіс ауылдық округі бойынша, 14 қосымшаға сәйкес;
Бобровка ауылдық округі бойынша, 15 қосымшаға сәйкес;
Опытное поле ауылдық округі бойынша, 16 қосымшаға сәйкес;
Ушаново ауылдық округі бойынша, 17 қосымшаға сәйкес.
2. Осы шешім 2022 жылдың 1 қаңтарынан бстап қолданысқа енгізіледі.
Глубокое аудандық мәслихатының хатшысы А. Калигожин
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
1 қосымша
Белоусовка кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Глубокое ауданының Белоусовка кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

Об утверждении Планов по управлению пастбищами и их использованию по Глубоковскому району на 2022-2023 годы
Решение Глубоковского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27 декабря 2021 года № 14/7-VII
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Глубоковский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить Планы по управлению пастбищами и их использованию по Глубоковскому району на 2022-2023 годы в разрезе поселков и сельских округов:
по поселку Белоусовка, согласно приложению 1;
по поселку Глубокое, согласно приложению 2;
по поселку Алтайский, согласно приложению 3;
по поселку Верхнеберезовский, согласно приложению 4;
по Березовскому сельскому округу, согласно приложению 5;
по Веселовский сельскому округу, согласно приложению 6;
по Тарханскому сельскому округу, согласно приложению 7;
по Быструшинскому сельскому округу, согласно приложению 8;
по Красноярскому сельскому округу, согласно приложению 9;
по Секисовскому сельскому округу, согласно приложению 10;
по Малоубинскому сельскому округу, согласно приложению 11;
по Черемшанскому сельскому округу, согласно приложению 12;
по Кожоховскому сельскому округу, согласно приложению 13;
по Иртышскому сельскому округу, согласно приложению 14;
по Бобровскому сельскому округу, согласно приложению 15;
по Опытнопольскому сельскому округу, согласно приложению 16;
по Ушановскому сельскому округу, согласно приложению 17.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2022 года.
Секретарь Глубоковского районного маслихата А. Калигожин
Приложение 1
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Белоусовка на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Белоусовка Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Белоусовка кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы.;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады..
Белоусовка кенті аумағының жалпы ауданы 2022 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 1344 га құрайды.
Табиғи жағдайлары бойынша Белоусовка кентінің аумағы шалғынды-далалы ылғалды кіші аймақтың таулы-дала аймағына жатады. Климаты ылғалды, орташа жылы. Жауын - шашын жылына орта есеппен 566 мм. Олардың ең көп саны шілдеге келеді.
Топырағы негізінен таулы қара топырақты және таулы-далалы.
Белоусовка кентінің аумағында ветеринарлық пункт және мал қорымы бар.
Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории поселка Белоусовка в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений, о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории поселка Белоусовка - 2022 га, из них пастбищные земли составляют - 1344 га.
Территория поселка Белоусовка относится к горно-степной зоне, лугово-степной влажной подзоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 566 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горно-степные.
На территории поселка Белоусовка имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

160
454
Халықтың ауыл шаруашылығы малдарын, ЖШС мал басын, шаруа және фермер қожалықтарын жаю үшін жайылымдық алқаптарға қажеттілік жоқ.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Белоусовка кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табынға (табынға)арналған төрт танапты жайылым айналымының схемасы
Жыл
Учаскелер
1
2
3
4

160
454
Потребность в пастбищных угодьях для выпаса сельскохозяйственных животных населения, поголовья ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств не имеется.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Белоусовка в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
Год
Участки
1
2
3
4

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Елді мекендер
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Белоусовка кенті
сәуір - мамыр
қыркүйек - қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне 2 қосымша
Глубокое кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Глубокое ауданының Глубокое кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Глубокое кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенные пункты
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
поселок Белоусовка
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 2
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Глубокое на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Глубокое Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1)схему (карту) расположения пастбищ на территории поселка Глубокое в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;

5) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Глубокое кенті бірыңғай аумақтық бірлік болып табылады.
Глубокое кенті аумағының жалпы ауданы 1929 га құрайды, оның ішінде жайылымдық жерлер – 806 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Глубокое кентінің аумағы шалғынды-далалы ылғалды кіші аймақтың таулы-далалы аймағына жатады. Климаты ылғалды, орташа жылы. Жауын-шашын жылына орта есеппен 566 мм түседі, олардың ең көп саны шілдеге келеді.
Топырағы негізінен таулы қара топырақты және таулы-далалы.
Глубокое кентінің аумағында ветеринариялық пункт және мал қорымы бар.
Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.

5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению поселок Глубокое является единой территориальной единицей.
Общая площадь территории поселка Глубокое составляет 1929 га из них, пастбищные земли составляют – 806 га.
Территория поселка Глубокое относится к горно-степной зоне, лугово-степной влажной подзоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 566 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горно-степные.
На территории поселка Глубокое имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта.
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Елді мекендер
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Малды шалғайдағы жайылымдардан қайтару мерзімі
Глубокое кенті
сәуір - мамыр
қыркүйек - қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне 3 қосымша
Алтайский кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Глубокое ауданының Алтайский кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтайский кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбище-пользователей к водо-источникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенные пункты
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
поселок Глубокое
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 3
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Алтайский на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Алтайский Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории поселка Алтайский в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;

5) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі: Алтайский кенті, Калинино ауылы.
Алтайский кенті аумағының жалпы ауданы 776 га құрайды, оның ішінде жайылымдық жерлер – 503 га құрайды.
Табиғи жағдайлары бойынша Алтайский кентінің аумағы таулы-дала аймағына жатады. Климаты күрт континенталды, ыстық жаз және суық қыста сипатталады, күн мен түннің температурасы арасындағы үлкен айырмашылық. Максималды температура +380 С (шілде), минималды -410 С (қаңтар) жетеді.
Топырақ негізінен таулы қара топырақты сілтілі және таулы дала болып табылады.
Алтайский кентінің аумағында ветеринарлық пункт жоқ, мал қорымы 2019 жылдан бастап жұмыс істейді.
Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.

5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Административно-территориальное деление: поселок Алтайский, село Калинино.
Общая площадь территории поселка Алтайский составляет 776 га, из них пастбищные земли составляют – 503 га.
Территория поселка Алтайский относится к горно-степной зоне. Климат резко-континентальный, характеризуется жарким летом и холодной зимой, большой разницей между температурой дня и ночи. Максимальная температура достигает +380с (июль), минимальная -410с (январь).
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горно-степные.
На территории поселка Алтайский ветеринарного пункта нет, скотомогильник существует с 2019 года.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Елді мекендер
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Алтайский кенті
сәуір - мамыр
қыркүйек - қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне 4 қосымша
Верхнеберезовский кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Глубокое ауданының Верхнеберезовкий кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Верхнеберезовский кенті аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенные пункты
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
поселок Алтайский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 4
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Верхнеберезовский на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Верхнеберезовский Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории поселка Верхнеберезовский в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;

5) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Верхнеберезовский кенті бірыңғай аумақтық бірлік болып табылады.
Верхнеберезовский кенті аумағының жалпы ауданы 1616 га құрады, оның ішінде жайылым – 677 га.
Ландшафт пен климаттық жағдайларға сәйкес Верхнеберезовский кенті таулы рельефі бар, қуыс желісімен бөлінген дала аймағына жатады. Топырағы таулы-шалғынды. Климаты тым континенттік. Жауын-шашынның ең көп мөлшері жылына -788 мм. Олардың ең көп саны шілдеге келеді. Өсімдіктер әлемі бұталы, шөпті дала өсімдіктерімен ұсынылған. Шұңқырларда өсетін бұта ырғай, қарағайдан тұрады. Шөп жамылғысы шалғынды шөптермен ұсынылған. Шөп түрлерінің арасында феску, қызғылт қауырсын, шалғынды сұлы, қамыс, цинкофой, жусан және басқа да шөптер бар.
Верхнеберезовский кентінің аумағында мал қорымы бар.
Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.

5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению поселок Верхнеберезовский является единой территориальной единицей.
Общая площадь территории поселка Верхнеберезовский составила 1616 га, из них пастбища – 677 га.
По ландшафтно-климатическим условиям поселок Верхнеберезовский относится к степной местности с гористым рельефом, расчлененным сетью ложбин. Почвы горно-луговые. Климат резко континентальный. Наибольшее количество осадков выпадает за год 788 мм. Максимальное количество их приходится на июль. Растительный мир представлен кустарниковой, травянистой степной растительностью. Кустарник, растущий в ложбинах, представлен жимолостью, караганой. Травянистый покров представлен луговым разнотравьем. Среди разновидностей трав встречается типчак, ковыль красноватый, овсянница луговая, вейник, лапчатка, полынь и другие травы.
На территории поселка Верхнеберезовский имеется скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округтер
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Березовка
сәуір - мамыр
қыркүйек – қазан
Веселовка
сәуір - мамыр
қыркүйек – қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
5 қосымша
БерҰзовка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Глубокое ауданының Березовка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде БерҰзовка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Березовский
апрель - май
сентябрь – октябрь
Веселовский
апрель - май
сентябрь – октябрь
Приложение 5
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по БерҰзовскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по БерҰзовскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории БерҰзовского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;

5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Березовка ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша БерҰзовка ауылдық округінде БерҰзовка ауылы елді мекені бар.
БерҰзовка ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 22338 га құрайды, оның ішінде жайылымдық жерлер – 6837 га.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-18459 га;
елді мекендердің жері-3879 га.
Березовка ауылдық округінің аумағында таулы-бедерлі жер басым. Географиялық орналасуы-батыс алтайдың биік тау сілемдері, Алтайдың тау бөктеріндегі дала сілемдері. Теңіз деңгейінен абсолюттік биіктігі 1510 метр.
Климаты тым континенттік. Агроклиматтық аудандастыру бойынша ол орташа ыстық аймаққа жатады. Ауа температурасының абсолютті максимумы мен минимумы +45,10с, –500с тіркелген. Климаты қоңыржай, жазы ыстық және қысы аязды. Жауын-шашынның жылдық мөлшері 645 мм, жыл бойына бөлінеді. Жазда құрғақ кезеңдер, бұршақ, нөсер болуы мүмкін. Қар жамылғысы қарашаның бірінші жартысында орнатылып, сәуірдің екінші жартысында түседі..
Халықтың ірі қара малын жаюға арналған жайылымдық жерлер Ертіс өзені жүйесінің үлкен және кіші арналарына жақын орналасқан. Жайылым кезеңі сәуір айының соңында, мамырдың басында басталып, қазан айының соңында, қарашаның басында аяқталады.
Березовка ауылдық округінің аумағында мал дәрігері жұмыс істейді және мал қорымы бар.
Березовка ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в БерҰзовском сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в БерҰзовском сельском округе имеется населенный пункт село БерҰзовка.
Общая площадь территории БерҰзовского сельского округа составляет 22338 га, из них пастбищные земли– 6837 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 18459 га;
земли населенных пунктов – 3879 га.
На территории БерҰзовского сельского округа преобладает гористо-рельефная местность. Географическое расположение - высокогорные отгори Западного Алтая, предгорные степные отроги Алтая. Абсолютная высота над уровнем моря 1510 метров.
Климат резко континентальный. По агроклиматическому районированию относится в умеренно-жаркой зоне. Абсолютные максимум и минимум температур воздуха зафиксированы +45,10с, –500с. Средняя дата первого заморозка 4 октября. Климат умеренный, с жарким летом и морозной зимой. Годовая сумма осадков 645 мм, распределяется в течение года. Летом возможны засушливые периоды, град, ливни. Снежный покров устанавливается в первой половине ноября и сходит во второй половине апреля.
Пастбищные угодья, предназначенные, для выпаса крупнорогатого скота населения расположены, вблизи больших и малых протоков системы р. Иртыш. Пастбищный период начинается в конце апреля, начале мая и заканчивается в конце октября, начале ноября.
На территории БерҰзовского сельского округа работает ветеринарный врач, имеется скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

100
619
Агроқұрылымдар үшін жайылымдық алқаптардың қажеттілігі БерҰзовка ауылдық округінің жайылымдық жерлерінде қамтамасыз етіледі.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Березовка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табынға (табынға) арналған төрт жолақты жайылым айналымының схемасы.
Жыл
Учаскелер
1
2
3
4

100
619
Потребность пастбищных угодий для агроформирований обеспечивается на пастбищных землях БерҰзовского сельского округа.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории БерҰзовского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Cхема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
Год
Участки
1
2
3
4

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер
БерҰзовка ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
БерҰзовка
мамыр
қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне 6 қосымша
Веселовка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Глубокое ауданының Веселовка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Веселовка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в БерҰзовском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
БерҰзовский
май
октябрь
Приложение 6
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Веселовскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Веселовскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Веселовского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Веселовка ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Веселовка ауылдық округінде ауылдың 2 елді мекені бар: Веселовка ауылы, Заречное ауылы.
Веселовка ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 20336 га құрайды, оның ішінде жайылымдық жерлер-8060 га.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-18321 га;
елді мекендердің жерлері – 2015 га;
Табиғи жағдайлары бойынша Веселовка ауылдық округінің аумағы облыстың солтүстік-батысында орналасқан. Климаты тым континенттік. Жауын - шашын жылына орта есеппен 700 мм, олардың ең көп саны қыста түседі.
Қара топырақты, таулы-шалғынды, дала топырағы.
Веселовка ауылдық округінің аумағында мал қорымы бар.
Веселовка ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Веселовском сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Веселовском сельском округе имеется 2 населенных пункта села: Веселовка, Заречное.
Общая площадь территории Веселовского сельского округа составляет 20336 га, из них пастбищные земли – 8060 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 18321 га;
земли населенных пунктов – 2015 га;
Территория Веселовского сельского округа расположена на северо-западе района. Климат резко континентальный. Осадков выпадает за год в среднем 700 мм., максимальное количество их выпадает зимой.
Почвы чернозҰмные, горно-луговые, степные.
На территории Веселовского сельского округа имеется скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

204
3
0,5
5
1230
607
1020
2857
Веселов ауылдық округінің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінде 2873 га жайылымдық жерге қажеттілік қамтамасыз етілді.
Веселовка ауылдық округінде жергілікті тұрғындарға мал жаю үшін 5 табын ұйымдастырылды:
1 табын Заречное ауылында орналасқан, суару Красноярка өзенінен жүзеге асырылады;
2 табын Веселовка ауылында (Қазақстан көшесінің сыртында) орналасқан, суат жақын жердегі бұлақтан жүзеге асырылады;
3 табын Веселовка ауылында орналасқан (Рабочая көшесі), суат Шумилиха өзенінен жүзеге асырылады;
4 гурт Веселовка ауылында орналасқан (Солнечная көшесінің артында), су қоймасы бөгеттен жүзеге асырылады;
5 гурт Тюленин көшесінің сыртында орналасқан (Веселовка ауылына кіру), суат Шумилиха өзенінен жүзеге асырылады.
Веселовка ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы (агроқұрылымдар) мал басы: ірі қара мал 661 бас, ұсақ мал 110 бас, жылқы 31 бас құрайды.
Агроқұрылымдар үшін жайылымдық жерлердің қажеттілігі 2193 га құрайды.
Елді мекен
Ауданы (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы., (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
ІҚМ
Ұсақ мал
Жылқы
ІҚМ
Ұсақ мал
Жылқы
ІҚМ
Ұсақ мал
Жылқы
Жиыны
1
Веселовка ауылдық округі

204
3
0,5
5
1230
607
1020
2857
Потребность пастбищных угодий 2873 га обеспечена на землях сельскохозяйственного назначения Веселовского сельского округа.
Для выпаса скота населения в Веселовском сельском округе организованно 5 гуртов:
1 гурт расположен в селе Заречное, водопой осуществляется из р. Красноярка;
2 гурт расположен в селе Веселовка (за ул. Казахстанская), водопой осуществляется из ближайшего ручья;
3 гурт расположен в селе Веселовка (за ул. Рабочая), водопой осуществляется из р. Шумилиха;
4 гурт расположен в селе Веселовка (за ул. Солнечная), водопой осуществляется из запруды;
5 гурт расположен за ул. Тюленина (въезд в село Веселовка), водопой осуществляется из р. Шумилиха.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах (агроформирования) Веселовского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 661 голова, мелкого рогатого скота 110 голов, лошадей 31 голова.
Потребность пастбищных угодий для агроформирований составляет 2193 га.
Населенные пункты
Площадь (га)
Наличие скота
Норма потребности (га)
Потребность пастбищ (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого
Веселовский сельский округ

2022
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер
Веселовка ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Веселовка
мамыр
қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне 7 қосымша
Тарханка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Глубокое ауданының Тарханка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Тарханка ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың құқық белгілейтін құжаттар негізінде орналасу схемасы (картасы);

2022
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Веселовском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Веселовский
май
октябрь
Приложение 7
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Тарханскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Тарханскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1)схему (карту) расположения пастбищ на территории Тарханского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Тарханка ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Тарханка ауылдық округінде 7 елді мекен, ауылдар бар: Тарханка, Топиха, Винное, Веселое, Ново-Ульбинка, Таулы Үлбі және Үлбі-Перевалочная станциясы.
Тарханка ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 29729 га құрайды, оның ішінде жайылымдық жерлер 12634 га құрайды.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 22804 га;
елді мекендердің жерлері – 6925 га;
Табиғи жағдайлары бойынша Тарханка ауылдық округінің аумағы таулы-жазық жерге жатады. Климаты күрт континентальды, үлкен маусымдық және тәуліктік температура айырмашылығы бар. Жазы ыстық және орташа құрғақ, ал тау бөктерінде қысы суық және қарлы. Қыс айларының максималды температурасы -420с дейін төмендеуі мүмкін. Жаздың максималды температурасы +450с белгісіне жетуі мүмкін. Жауын-шашынның орташа жылдық деңгейі 300 - ден 600 мм-ге дейін, тауларда-шамамен 900 мм.
Топырағы негізінен таулы қара топырақты және таулы-далалы.
Тарханка ауылдық округінің аумағында ветеринариялық пункт және мал қорымы бар.
Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Тарханском сельском округе.
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно - территориальному делению в Тарханском сельском округе 7 населенных пунктов, села: Тарханка, Топиха, Винное, Веселое, Ново-Ульбинка, Горная Ульбинка, и станция Ульба-Перевалочная.
Общая площадь территории Тарханского сельского округа составляет 29729 га, из них, пастбищные земли составляют 12634 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения 22804 га;
земли населенных пунктов – 6925 га;
Территория Тарханского сельского округа относится к горно-равнинной местности. Климат резко континентальный с большими сезонными и суточными перепадами температур. Лето жаркое и умеренно сухое, тогда как зима является холодной и снежной в предгорьях умеренно холодной. Максимальная температура зимних месяцев может опускаться до -420с. Максимальные летние температуры могут достичь отметку +450с. Среднегодовой уровень осадков составляет от 300 до 600мм, в горах около 900 мм.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горно-степные.
На территории Тарханского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

8077
175
242
268
3
0,5
5
525
121
1340
1986
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тарханка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табынға (табынға)арналған төрт танапты жайылым айналымының схемасы
Жыл
Учаскелер
1
2
3
4
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер
Тарханка ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Тарханка
сәуір - мамыр
қыркүйек - қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының

8077
175
242
268
3
0,5
5
525
121
1340
1986
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тарханского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта(табуна)
Год
Участки
1
2
3
4
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Тарханском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Тарханский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 8
к решению Глубоковского
районного маслихата

2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
8 қосымша
Быструха ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Глубокое ауданының Быструха ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Быструха ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың құқық белгілейтін құжаттар негізінде орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Быструха ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Быструха ауылдық округінде 2 елді мекен бар: Быструха ауылы және ЗимовьҰ ауылы.

от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Быструшинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Быструшинскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1)схему (карту) расположения пастбищ на территории Быструшинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Быструшинском сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Быструшинском сельском округе имеется 2 населенных пункта: село Быструха и село ЗимовьҰ.

Быструха ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 13216 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 5373 га құрайды.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 7096 га;
елді мекендердің жерлері – 6120 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Быструха ауылдық округінің аумағы облыстың солтүстік-шығысында орналасқан. Аудан аумағының үштен екісін таулы Тайга алып жатыр. Климаты континенттік. Жауын-шашын жылына орта есеппен 600-700 мм. Олардың максималды саны қыста түседі.
Топырағы қоңыр, қара топырақты, таулы-шалғынды, таулы-тундралы.
Быструха ауылдық округінің аумағында ветеринариялық пункт және мал қорымы бар.
Быструха ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Общая площадь территории Быструшинского сельского округа 13216 га, из них пастбищные земли составляют – 5373 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 7096 га;
земли населенных пунктов – 6120 га.
Быструшинский сельский округ расположен на северо-востоке района. Две трети территории округа занимает горно-таҰжная местность. Климат континентальный. Осадков выпадает за год в среднем 600-700 мм. Максимальное количество их выпадает зимой.
Почвы каштановые, чернозҰмные, горно-луговые, горно-тундровые.
На территории Быструшинского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

354
45
399
Быструха ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың құқық белгілейтін құжаттар негізінде орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табынға (табынға) арналған екі жолақты жайылым айналымының схемасы
Жыл
Учаскелер
1
2
2022
(К-Ж-К)
(демалыс)
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл, кент, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Быструха ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Быструха
мамыр
қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
9 қосымша
Краснояр ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы 2022-2023 жылдарға арналған Краснояр ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады..
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

354
45
399
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Быструшинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема двухпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
Год
Участки
1
2
2022
(В-Л-О)
(отдых)
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Быструшинском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Быструшинский
май
октябрь
Приложение 9
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Красноярскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Красноярскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) Краснояр ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың құқық белгілейтін құжаттар негізінде орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Краснояр ауылдық округі 3 ауылдық елді мекеннен тұрады: Предгорное ауылы, Перевальное ауылы және Аврора станциясы.
Краснояр ауылдық округінің жалпы аумағы 3592 га, жайылымдық жерлер-1814 га.
Табиғи жағдайлары бойынша ауылдық округтің аумағы шалғынды-далалы ылғалды кіші аймақтың таулы-далалы аймағына жатады. Климаты ылғалды, орташа жылы. Жауын-шашын жылына орта есеппен 450-500 мм. Олардың ең көп саны шілдеге келеді.
Топырақ негізінен таулы қара топырақтар дамымаған, кәдімгі қара топырақ және ксероморфты шаймаланған таулы дала.
Краснояр ауылдық округінің аумағында ветеринариялық пункт және мал қорымы бар.
Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.
2021 жылдың 1 қаңтарына Краснояр ауылдық округінде 878 ірі қара мал, 1959 бас ұсақ мал, 75 бас жылқы бар.
Елді мекендер
халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
ІҚМ
ҰМ
барлығы
Жылқы
ІҚМ
Ұсақ мал
Жылқы
ІҚМ
Ұсақ мал
Жылқы
Барлығы
Соның ішінде сауын
Барлығы
Соның ішінде сауын
Барлығы
Соның ішінде сауын
1
Предгорное ауылы
514
293
1213
59
514
293
1213
59
2
Перевальное ауылы
364
172
746
16
364
172
746
16
ЖИЫНЫ
878
465
1959
75
878
465
1959
75
Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-бағу бойынша халықтың мұқтажы үшін жайылымдық алқаптардың қажеттілігі 1395 га құрайды, толық қамтамасыз етілген.
Елді мекен
Жайылым алаңы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас.)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы., (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Артық, (га)
1
Предгорное ауылы

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Красноярского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению Красноярский сельский округ состоит из 3 сельских населенных пунктов: село Предгорное, село Перевальное, и станция Аврора.
Общая площадь территории Красноярского сельского округа 3592 га, пастбищные земли - 1814 га.
Территория Красноярского сельского округа относится к горно-степной зоне лугово-степной влажной подзоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 450-500 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы малоразвитые, черноземы обыкновенные и горно-степные ксероморфные выщелоченные.
На территории Красноярского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.
На 1 января 2021 года в Красноярском сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 878 голов, мелкого рогатого скота 1959 голов, лошадей 75 голов.
Населенные пункты
Население
к/х и ТОО
Всего
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
село Предгорное
514
293
1213
59
514
293
1213
59
2
село Перевальное
364
172
746
16
364
172
746
16
ИТОГО
878
465
1959
75
878
465
1959
75
Потребность пастбищных угодий для нужд населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных составляет 1395 га, обеспечена полностью.
Населенный пункт
Площадь пастбищ (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потреб
ности пастбищ на 1 гол. (га)
Потребность пастбищ (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Излишки (га)
1
село Предгорное

2594
2175 га жайылымдық жерге деген қажеттілік Березовка және Кожохово ауылдық округтерінің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерімен қамтамасыз етілген.
Предгорное ауылының жергілікті тұрғындарына мал жаю үшін 5 табын ұйымдастырылды:
1. Табын – "Колхоз" шағынауданы, Предгорное ауылының әкімдігінен ұжымшар бақшасына дейін, Ертіс өзені суат;
2. Табын - "Залив" шағын ауданы әкімдіктен мұсылман зиратына дейінгі жайылым, суат-бұлақтар;
3. Табын – "Станция" шағын ауданы ЭБЖ-500-ден Веселовка ауылдық округінің шекарасына дейін тау баурайы, суат - бұлақ бойында;
4. Табын – "РТС және Кирзавод" шағынауданы, құс қорасынан саяжайға дейінгі еңіс, суат-бұлақ;
5. Табын - элеватор шағын ауданы, суат - Красноярка өзені.
Предгорное ауылының жергілікті тұрғындарына мал жаю үшін 2 табын ұйымдастырылды:
1. Табын – Перевальное ауылы, Перевальное ауылынан Сметанино ауылына дейін, суат - бұлақтар;
2. Табын – Перевальное ауылы, Перевальное ауылының солтүстік жағы, суат - бұлақтар.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері, жер пайдаланушылар бөлінісінде Краснояр ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Бір табынға (табынға)арналған төрт жолақты жайылым айналымының схемасы
Жыл
Учаскелер
1
2
3
4
5
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
2023
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округі
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Краснояр
мамыр
қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
10 қосымша
Секисовка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Глубокое ауданының Секисовка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

2594
Потребность пастбищных угодий 2175 га обеспечена на землях, сельскохозяйственного назначения Березовского и Кожоховского сельских округов.
Для выпаса скота местного населения села Предгорное организовано 5 гуртов:
1 гурт - микрорайон "Колхоз" от акимата села Предгорное до колхозного сада, водопой р. Иртыш;
2 гурт - микрорайон "Залив" пастбище от акимата до мусульманского кладбища, водопой - ручьи;
3 гурт - микрорайон "Станция" от ЛЭП-500 до границы Веселовского сельского округа вдоль склона гор, водопой - ручьи;
4 гурт - микрорайон "РТС и Кирзавод" склон от птичника до дач, водопой - ручьи;
5 гурт - микрорайон элеватор, водопой р. Красноярка.
Для выпаса скота населения села Перевальное организовано 2 гурта:
1 гурт - село Перевальное до села Сметанино, водопой ручей;
2 гурт - северная сторона села Перевальное, водопой ручьи.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Красноярского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пятипольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
Год
Участки
1
2
3
4
5
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
2023
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Красноярский
май
октябрь
Приложение 10
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Секисовскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Секисовскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) Секисовка ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың құқық белгілейтін құжаттар негізінде орналасу схемасы (картасы);
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Секисовка ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Секисовка ауылдық округі 4 елді мекеннен тұрады: Секисовка ауылы, Белокаменка ауылы, Ново-Михайловка ауылы, Планидовка ауылы.
Секисовка ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 27942 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 8436 га.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 24858 га;
елді мекендердің жерлері - 3084 га;
Табиғи жағдайлары бойынша Секисовка ауылдық округінің аумағы орман-дала аймағына жатады. Климаты континенттік. Жауын-шашын жылына орта есеппен 600-700 мм. Олардың ең көп саны шілде-тамыз айларына келеді.
Топырағы-қызғылт, қара топырақты, таулы-шалғынды, таулы-тундралық.
Секисовка ауылдық округінің аумағында ветеринариялық пункт және мал қорымы бар.
Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Секисовского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонныъ пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Секисовском сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению Секисовский сельский округ состоит из 4 населенных пунктов: село Секисовка, село Белокаменка, село Ново-Михайловка, село Планидовка.
Общая площадь территории Секисовского сельского округа 27942 га, из них пастбищные земли – 8436 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 24858 га;
земли населенных пунктов - 3084 га.
Территория Секисовского сельского округа относится к лесо-степной зоне. Климат континентальный. Осадков выпадает за год в среднем 600-700 мм. Максимальное количество их приходится на июль-август.
Почвы каштановые, чернозҰмные, горно-луговые, горно-тундровые.
На территории Секисовского сельского округа имеются ветеринарный пункт и скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

7060
403
202
86
3
0,5
1209
111
430
1740
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Секисовка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табынға (табынға)арналған екі жолақты жайылым айналымының схемасы
Жыл
Учаскелер
1
2
2022
(К-Ж-К)
(демалыс)
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) – көктем – жаз - күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер
Секисовка ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Секисовка
мамыр
қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының

7060
403
202
86
3
0,5
1209
111
430
1740
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Секисовского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема двухпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
Год
Участки
1
2
2022
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О) – весна, лето, осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Секисовском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Секисовский
май
октябрь
Приложение 11
к решению Глубоковского
районного маслихата

2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
11 қосымша
Малоубинка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Глубокое ауданының Малоубинка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Малоубинка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Малоубинка ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Малоубинка ауылдық округі 2 елді мекеннен тұрады: Малоубинка ауылы, оған Маховка шатқалы, Волчиха қонысы және Карагужиха ауылы кіреді.

от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Малоубинскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Малоубинскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Малоубинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Малоубинском сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению Малоубинский сельский округ состоит из 2 населенных пунктов: село Малоубинка, в которое включены поселение Маховка, поселение Волчиха и село Карагужиха.

Малоубинка округі аумағының жалпы ауданы 14114 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 5604 га құрайды.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер 10184 га құрайды;
елді мекендердің жерлері 3930 га құрайды.
Табиғи жағдайлары бойынша Малоубинка ауылдық округінің аумағы облыстың солтүстік-шығысында орналасқан. Аудан аумағының үштен екісін таулы Тайга алып жатыр. Климаты континенттік. Жауын-шашын жылына орта есеппен 600-700 мм. Олардың максималды саны қыста түседі.
Топырағы қоңыр, қара топырақты, таулы-шалғынды, таулы-тундралы.
Малоубинка ауылдық округінің аумағында ветеринариялық пункт және мал қорымы бар.
Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.

Общая площадь территории Малоубинского сельского округа 14114 га, из них, пастбищные земли составляют – 5604 га.
По категориям земли подразделяются:
земли сельскохозяйственного назначения составляют 10184 га;
земли населенных пунктов составляют 3930 га.
Малоубинский сельский округ расположен на северо-востоке района. Две трети территории округа занимает горно-таҰжная местность. Климат континентальный. Осадков выпадает за год в среднем 600-700 мм. Максимальное количество их выпадает зимой.
Почвы каштановые, чернозҰмные, горно-луговые, горно-тундровые.
На территории Малоубинского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

150
448
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Малоубинка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы).
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табынға (табынға) арналған үш жолақты жайылым айналымының схемасы
Жыл
Участкелер
1
2
3
2022
(К-Ж-К)
(демалыс)
(К-Ж-К)
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Малоубин ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Малоубинка
мамыр
қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
12 қосымша
Черемшанка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Глубокое ауданының Черемшанка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

150
448
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Малоубинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема трехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
Год
Участки
1
2
3
2022
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Малоубинском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Малоубинский
май
октябрь
Приложение 12
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Черемшанскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Черемшанскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Черемшанка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Черемшанка ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Черемшанка ауылдық округі біріңғай аумақтық бірлігімен Черемшанка ауылы, оған Орловка қонысы кіреді.
Черемшанка ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 7920 га, оның ішінде: жайылымдық жерлер – 3392 га құрайды.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 4840 га;
елді мекендердің жерлері – 3080 га;
Черемшанка ауылы өзен аңғарларымен бөлінген төмен таулы-орта таулы аймақта орналасқан. Климаты күрт континенталды, ыстық жаз және суық қыста сипатталады, күн мен түннің температурасы арасындағы үлкен айырмашылық. Максималды температура +420с (шілде), минималды -510с (қаңтар) жетеді. Жазда климат ылғалды, жылы, жауын-шашын жылына орта есеппен 720 мм құрайды, олардың ең көп саны мамыр-қазан айларында болады. Гидрологиялық қатынаста ауылдық округтің аумағы Үлбі өзенінің бассейніне жатады. Негізгі өзендер Үлбі өзені (Ертістің оң саласы), Черемшанка өзені (Үлбі өзенінің оң саласы), Маховочка, Поскакуха, СемҰниха болып табылады. Бұл өзендерде дамыған гидрографиялық желіні құратын өзендер, бұлақтар мен кілттер түрінде көптеген өзендер бар. Округ аумағы таулы сипатқа ие. Келесі топтарды бөлуге болады: төмен таулы, тауаралық және тау бөктеріндегі таулы-толқынды жазық, өзендер мен бұлақтардың аңғарлары. Негізінен жаңа сазды топырақтар басым.
Черемшанка ауылдық округінің аумағында ветеринариялық пункт және мал қорымы бар.
Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.

1)схему (карту) расположения пастбищ на территории Черемшанского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Черемшанском сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению Черемшанский сельский округ с единой территориальной единицей село Черемшанка, в которое включено поселение Орловка.
Общая площадь территории 7920 га, из них: пастбищные земли составляют 3392 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 4840 га;
земли населенных пунктов – 3080 га.
Территория округа носит горный характер. Можно выделить следующие группировки: низкогорье, межгорная и предгорная холмисто-увалисто-волнистая равнина, долины рек и ручьев. Преобладают в основном свежие суглинистые почвы.
Село Черемшанка расположено в низкогорно-среднегорной зоне расчленҰнной речными долинами. Климат резко-континентальный, характеризуется жарким летом и холодной зимой, большой разницей между температурой дня и ночи. Максимальная температура достигает +420с (июль), минимальная -510с (январь). Летом климат влажный, умеренно теплый, осадков выпадает за год в среднем 720 мм. Максимальное количество их приходится на май-октябрь. В гидрологическом отношении территория сельского округа относится к бассейну реки Ульба. Основными реками являются река Ульба (правый приток Иртыша), река Черемшанка (правый приток реки Ульба), реки Маховочка, Поскакуха, СемҰниха. Эти реки имеют многочисленные притоки в виде речек, ручьев и ключей, создающие развитую гидрографическую сеть.
На территории Черемшанского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

2159
75
97
76
3
0,5
5
225
49
380
654
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Черемшанка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табынға (табынға)арналған төрт жолақты жайылым айналымының схемасы
Жыл
Учаскелер
1
2
3
4
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Черемшан ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Черемшанка
сәуір - мамыр
қыркүйек - қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының

2159
75
97
76
3
0,5
5
225
49
380
654
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Черемшанского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
Год
Участки
1
2
3
4
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Черемшанском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Черемшанский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 13
к решению Глубоковского
районного маслихата

2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
13 қосымша
Кожохово ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Глубокое ауданының Кожохов ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Кожохово ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың құқық белгілейтін құжаттар негізінде орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Кожохово ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Кожохово ауылдық округі 3 елді мекеннен тұрады: Кожохово ауылы, Прогресс ауылы, Сметанино ауылы.

от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Кожоховскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кожоховскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1)схему (карту) расположения пастбищ на территории Кожоховского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Кожоховском сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению Кожоховский сельский округ состоит из 3 населенных пунктов: село Кожохово, село Прогресс, село Сметанино.

Кожохово ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 23216 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 6660 га құрайды.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 21281 га;
елді мекендердің жерлері – 1935 га;
Табиғи жағдайлары бойынша Кожохово ауылдық округінің аумағы таулы және тау бөктеріндегі аймаққа жатады. Климаты ылғалды, орташа жылы. Жауын - шашын жылына орта есеппен 566 мм. Олардың ең көп саны шілдеге келеді.
Топырағы негізінен таулы қара топырақты және таулы-далалы.
Кожохово ауылдық округінің аумағында ветеринариялық пункт және 2 мал қорымы бар. Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.

Общая площадь территории Кожоховского сельского округа 23216 га, из них пастбищные земли составляют 6660 га.
По категориям земли подразделяются:
земли сельскохозяйственного назначения – 21281 га;
земли населенных пунктов – 1935 га.
Территория Кожоховского сельского округа относится к горной и предгорной зоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 566 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горно-степные.
На территории Кожоховского сельского округа имеется ветеринарный пункт и 2 скотомогильника. Сервитуты для прогона скота не установлены.

120
3
0,5
5
1251
584
600
2435
2196 га жайылымдық жерлерге қажеттілік Кожохово ауылдық округінің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерімен қамтамасыз етілген.
Кожохово ауылының жергілікті тұрғындарына мал жаю үшін 2 табын ұйымдастырылды:
1 табын – "Капай" трассаның бойы, сол жағы және оң жағы, шоқыларда саяжайларға дейін, суат: Демидовка өзені және Ертіс өзені;
2 табын "Центральный", лог су бөгетінен тауға дейін, Сметанино ауылында жүргізуші, сондай-ақ Кожохово ауылының солтүстік - шығысындағы шоқыларда №1 суат-тоған.
Прогресс ауылы халқының малын жаю үшін ҚТҚ полигонынан жоғары "Глубочанка" шаруа қожалығының егістік жерлеріне дейін 1 табын ұйымдастырылды.
Кожохово ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1504 бас, жылқы 33 бас құрайды.
Елді мекендер
Ауданы (га)
Малдың болуы
Қажеттілік нормасы (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Барлығы
Кожохово ауылдық округі

120
3
0,5
5
1251
584
600
2435
Сложившаяся потребность пастбищных угодий 2196 га обеспечена на землях сельскохозяйственного назначения Кожоховского сельского округа.
Для выпаса скота населения села Кожохово организовано 2 гурта:
1 гурт – "Капай" вдоль трассы, левая сторона и правая сторона, на сопках до дач, водопой, р. Демидовка, р. Иртыш;
2 гурт "Центральный" лог от водозабора до горы, ведущий в село Сметанино, а также на сопках северо-восточнее села Кожохово, водопой, пруд № 1.
Для выпаса скота населения села Прогресс организован 1 гурт на участке выше полигона ТБО до пахотных земель крестьянского хозяйства "Глубочанка", водопой, р. Глубочанка.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кожоховского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1504 головы, лошадей 33 головы.
Населенные пункты
Площадь (га)
Наличие скота
Норма потребности (га)
Потребность пастбищ (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого
Кожоховский сельский округ

2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
14 қосымша
Ертіс ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Глубокое ауданының Ертіс ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы № 47-VI "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді. - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ертіс ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Ертіс ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.

от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Иртышскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Иртышскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1)схему (карту) расположения пастбищ на территории Иртышского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Иртышском сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ертіс ауылдық округі 4 елді мекеннен тұрады, ауылдар: Прапорщиково, Уварово, Черногорка, Разъезд 226 км.
Ертіс ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 22997 га, жайылымдық жерлер – 7500 га.
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 19946 га;
елді мекендердің жерлері – 3031 га;
Ертіс ауылдық округінің жерлері төмен таулы-жазықтық аймақта орналасқан. Климаты күрт континенталды, ыстық жаз және суық қыста сипатталады, күн мен түннің температурасы арасындағы үлкен айырмашылық. Максималды температура +420с (шілде), минималды -510с (қаңтар) жетеді. Жазда климат ылғалды, жылы, жауын-шашын жылына орта есеппен 720 мм құрайды, олардың ең көп саны мамыр-қазан айларында болады. Гидрологиялық қатынаста ауылдық округтің аумағы Ертіс өзенінің бассейніне жатады. Округ аумағы тегіс. Негізінен жаңа сазды топырақтар басым.
Ертіс ауылдық округінің аумағында ветеринариялық пункт және мал қорымдары бар.
Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.

По административно-территориальному делению Иртышский сельский округ состоит из 4 населенных пунктов: села Прапорщиково, Уварово, Черногорка, Разъезд 226 км.
Общая площадь территории Иртышского сельского округа 22977 га, пастбищные земли – 7500 га.
земли сельскохозяйственного назначения – 19946 га;
земли населенных пунктов – 3031 га.
Земли Иртышского сельского округа распложены в низкогорно-равниной зоне. Климат резко-континентальный, характеризуется жарким летом и холодной зимой, большой разницей между температурой дня и ночи. Максимальная температура достигает +420с (июль), минимальная -510с (январь). Летом климат влажный, умеренно теплый, осадков выпадает за год в среднем 720 мм. Максимальное количество их приходится на май-октябрь. В гидрологическом отношении территория сельского округа относится к бассейну реки Иртыш. Территория округа носит равнинный характер. Преобладают в основном свежие суглинистые почвы.
На территории Иртышского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильники.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

1248
514
640
2402
Ертіс ауылдық округінің ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерінде жайылымдық алқаптарға қажеттілік 1826 га қамтамасыз етілді.
Прапорщиково ауылының жергілікті тұрғындарына мал жаю үшін Прапорщиково ауылының батысында 1 табын ұйымдастырылды (Банное, төменгі шалғын), суат - Ертіс өзені.
1 табын Жергілікті халықтың малын жаю үшін 226 Разъезд ұйымдастырылды - жаю темір жол мен орман алқабы бойындағы жерлерде жүргізіледі.
Уварово ауылының жергілікті тұрғындарына мал жаю үшін Уварово селосының оңтүстік - батысына қарай 1 табын ұйымдастырылды, суат - Ертіс өзені.
Черногорка ауылының жергілікті тұрғындарына мал жаю үшін 1 табын ұйымдастырылды – "Слободка" жайылымдарында атауы жоқ бұлақ суы.
Ертіс ауылдық округінің шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1952 бас, жылқы 168 бас.
Елді мекен
Ауданы (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы., (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
ІҚМ
Ұсақ мал
Жылқы
ІҚМ
Ұсақ мал
Жылқы
ІҚМ
Ұсақ мал
Жылқы
Жиыны (га)
1
Ертіс ауылдық округі

1248
514
640
2402
Потребность пастбищных угодий 1826 га обеспечена на землях сельскохозяйственного назначения Иртышского сельского округа.
Для выпаса скота населения села Прапорщиково организован 1 гурт - западнее села Прапорщиково (Банное, Нижний луг), водопой р. Иртыш.
Для выпаса скота населения села Разъезд 226 км организован 1 гурт - выпас производится на землях вдоль железной дороги и лесополосы.
Для выпаса скота населения села Уварово организован 1 гурт - юго-западнее села Уварово, водопой р. Иртыш.
Для выпаса скота населения села Черногорка организован 1 гурт - на пастбищах "Слободка" водопой ручей без названия.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах (агроформирования) Иртышского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1952 головы, лошадей 168 голов.
Населенные пункты
Площадь (га)
Наличие скота
Норма потребности (га)
Потребность пастбищ (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого
Иртышский сельский округ

5433
1952
168
3
0,5
5
5856
840
6696
Жайылымдық алқаптарға қажеттілік 1263 га құрайды, Ертіс ауылдық округінің агроқұрылымдарының пайдалануындағы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер есебінен қамтамасыз етіледі.
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ертіс ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табынға (табынға) арналған екі жолақты жайылым айналымының схемасы
Жыл
Учаскелер
1
2

5433
1952
168
3
0,5
5
5856
840
6696
Потребность в пастбищных угодьях составляет 1263 га, обеспечивается за счет земель сельскохозяйственного назначения находящихся в пользовании агроформирований Иртышского сельского округа.
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Иртышского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема двухпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
Год
Участки
1
2

2022
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер
Ертіс ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Ертіс
сәуір - мамыр
қыркүйек - қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
15 қосымша
Бобровка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Глубокое ауданының Бобровка ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бобровка ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

2022
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбищ
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Иртышском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Иртышский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 15
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию в Бобровскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Бобровскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1)схему (карту) расположения пастбищ на территории Бобровского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Бобров ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Бобровка ауылдық округі 2 елді мекеннен тұрады: Солнечное ауылы және Бобровка ауылы.
Бобровка ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 23386 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 6682 га құрады.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-20101 га;
елді мекендердің жерлері -3285 га;
Табиғи жағдайлары бойынша Бобровка ауылдық округінің аумағы шалғынды-далалы ылғалды кіші аймақтың таулы-далалық аймағына жатады. Климаты ылғалды, орташа жылы. Жауын - шашын жылына орта есеппен 566 мм. Олардың ең көп саны шілдеге келеді.
Топырағы негізінен таулы қара топырақты және ермексазды.
Бобровка ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт және мал қорымы бар.
Бобров ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Бобровском сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению Бобровский сельский округ состоит из 2 населенных пунктов поселок Солнечный, село Бобровка.
Общая площадь территории Бобровского сельского округа 23386 га, из них пастбищные земли составили 6682 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 20101 га;
земли населенных пунктов –3285 га.
Территория Бобровского сельского округа относится к горностепной зоне лугово-степной влажной подзоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 566 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горностепные.
На территории Бобровского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.

187
3
0,5
5
1413
260
935
2608
Қалыптасқан жайылымдық алқаптарға қажеттілік 2689 га құрайды, оны 05-068-083 есептік орамның босалқы жерлерінде және "Бобровка+" жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне бекітілген жерлерде халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен толтыру қажет.
Жергілікті халықтың мал жаю үшін Бобровка ауылында 5 табын ұйымдастырылды:
1 табын – Бобровка ауылы, Семиянов көшесінің артында, "Ботовка" ауданы, суат – Бобровочка өзені;
2 табын – Бобровка ауылы, Семиянов көшесінің басы, "Масловка" ауданы, суат – Бобровочка өзені;
3 табын – Бобровка ауылы, Заречка көшесінің арты, суат – Бобровочка өзені;
4 табын – Бобровка ауылы, Солнечное көшесінің арты, суат – Бобровочка өзені;
5 табын – Бобровка ауылы, Самарская көшесінің арты, суат – Бобровочка өзені;
Солнечное ауылында халыққа мал жаю үшін Мир көшесінен тыс 1 табын, суат - Маховка бұлағы ұйымдастырылды.
Бобровка ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 5561 бас, ұсақ мал 35 бас, жылқы 330 бас.
Елді мекен
Ауданы (га)
Малдың болуы
Қажеттілік нормасы (га)
Жайылымдардың қажеттілігі (га)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Барлығы
Бобровка ауылдық округі

187
3
0,5
5
1413
260
935
2608
Потребность пастбищных угодий составляет 2689 га, обеспечена на землях запаса учетного квартала 05-068-083, и на землях закрепленных за товариществом с ограниченной ответственностью "Бобровка+".
Для выпаса скота населения в селе Бобровка организовано 5 гуртов:
1 гурт - село Бобровка за ул. Семиянова район "Ботовка", водопой р. Бобровочка;
2 гурт - село Бобровка начало ул. Семияново район "Масловка", водопой р. Бобровочка;
3 гурт - село Бобровка за ул. Заречка, водопой р. Бобровочка;
4 гурт - село Бобровка за ул. Солнечное, водопой р. Бобровочка;
5 гурт - село Бобровка за ул. Самарская водопой р. Бобровочка.
Для выпаса скота населения в селе Солнечное организован 1 гурт - за ул. Мира, водопой ручей Маховка.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Бобровского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 5561 голова, мелкого рогатого скота 35 голов, лошадей 330 голов.
Населенные пункты
Площадь (га)
Наличие скота
Норма потребности (га)
Потребность пастбищ (га)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого
Бобровский сельский округ

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта.
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Бобровка ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Бобровка
сәуір - мамыр
қыркүйек - қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
16 қосымша
Опытное поле ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Глубокое ауданының Опытное поле ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1)Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Опытное поле ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Бобровском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Бобровский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 16
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Опытнопольскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Опытнопольскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Опытнопольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;

2022
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер
Опытное поле ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Опытное поле
сәуір - мамыр
қыркүйек - қазан
Глубокое аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 14/7-VII шешіміне
17 қосымша
Ушаново ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Глубокое ауданының Ушаново ауылдық округі бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ушаново ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);

2022
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Опытнопольском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Опытнопольский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 17
к решению Глубоковского
районного маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/7-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по Ушановскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Ушановскому сельскому округу Глубоковского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1)схему (карту) расположения пастбищ на территории Ушановского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Опытнополь ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы.
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және жалға берілетін жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ушаново ауылдық округі 3 елді мекеннен тұрады: Ушаново ауылы, Степное ауылы, Каменный карьер ауылы.
Ушаново ауылдық округінің жалпы аумағы 10388 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 6152 га құрайды.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 8569 га;
елді мекендердің жерлері-1819 га;
Табиғи жағдайлары бойынша Ушаново ауылдық округінің аумағы шалғынды-далалық ылғалды кіші аймақтың таулы-дала аймағына жатады. Климаты ылғалды, орташа жылы. Жауын - шашын жылына орта есеппен 566 мм. Олардың ең көп саны шілдеге келеді.
Топырағы негізінен таулы қара топырақты және таулы-далалы.
Ушаново ауылдық округінің аумағында ветеринариялық пункт және мал қорымы бар. Мал айдауға арналған сервитуттар белгіленбеген.
2021 жылдың 1 қаңтарына Ушаново ауылдық округінде 179 ірі қара мал, 588 бас ұсақ мал, 297 бас жылқы бар.
Елді мекендер
халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
ІҚМ
Ұсақ мал барлығы
Жылқы
ІҚМ
Ұсақ мал
Жылқы
ІҚМ
Ұсақ мал
Жылқы
Барлығы
соның ішінде сауын
Барлығы
соның ішінде сауын
Барлығы
соның ішінде сауын
1
Ушаново ауылы

2)приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Ушановскому сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и арендных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению Ушановский сельский округ состоит из 3 населенных пунктов: село Ушаново, село Степное, село Каменный карьер.
Общая площадь территории Ушановского сельского округа 10388 га, из них, пастбищные земли составляют – 6152 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 8569 га;
земли населенных пунктов – 1819 га.
Территория Ушановского сельского округа относится к горно-степной зоне лугово-степной влажной подзоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 566 мм. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горно-степные.
На территории Ушановского сельского округа имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
Сервитуты для прогона скота не установлены.
На 1 января 2021 года в Ушановском сельском округе насчитывается крупного рогатого скота 719 голов, мелкого рогатого скота 588 головы, лошадей 297 голов.
Населенные пункты
Население
к/х и ТОО
Всего
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
всего
в том числе дойные
1
село Ушаново

5032
120
44
78
3
0,5
5
360
22
390
772
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ушаново ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табынға (табынға)арналған үш жолақты жайылым айналымының схемасы
Жыл
Учаскелер
1
2
3
2022
(К-Ж-К)
(демалыс)
(К-Ж-К)
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К) көктем-жаз-күз
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Карта
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жоқ жеке және заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер
Опытное поле ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ
Малды шалғайдағы жайылымдарға айдау мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Ушаново
сәуір - мамыр
қыркүйек - қазан

5032
120
44
78
3
0,5
5
360
22
390
772
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Ушановского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема трехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
Год
Участки
1
2
3
2022
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О) весна-лето-осень
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Ушановским сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Ушановский
апрель - май
сентябрь - октябрь