Қалжыр ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Күршім аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 14/12-VII шешімі
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1 тармағының 15) тармақшасына сәйкес, Күршім ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қалжыр ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Күршім аудандық мәслихатының хатшысы М. Калелов
Күршім аудандық
мәслихатының 2021 жылғы
27 желтоқсандағы №14/12-VII
шешіміне қосымша
Қалжыр ауылдық округінің 2021–2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Қалжыр ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі-жоспар), "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары –Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қалжыр ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын (3-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Калжырскому сельскому округу на 2021-2022 годы
Решение Курчумского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 27 декабря 2021 года № 14/12-VII
В соответствии со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан, Курчумский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Калжырскому сельскому округу на 2021-2022 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней, после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Курчумского районного маслихата М. Калелов
Приложение к решению
Курчумского районного
маслихата
от 27 декабря 2021 года
№ 14/12-VII
План по управлению пастбищами и их использованию Калжырского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Калжырскому сельскому округу на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Калжырского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (Приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (Приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Қалжыр ауылдық округі аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Күршім ауданы Қалжыр ауылдық округінің табиғи аймағы - таулы, жайылымдардың басым түрі: итмұрын және қайың көктеректі шөптер, селеу-сұлыбас-тобылғы.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Күршім ауданының Қалжыр ауылдық округінде 4 елді мекен бар.
Ауылдық округтің жалпы жерқоры 13321 гектар (бұдан әрі – га). Соның ішінде жайылымдар - 10928 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 11037 га;
елдi мекендердiң жерлерi - 13321 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 85 га.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
2021 жылдың 1 қаңтарына Күршім ауданының Қалжыр ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ауыл шаруашылығы кәсіпорындары, шаруа қожалықтары) ірі қара мал - 820 бас, ұсақ мал - 959 бас, жылқы- 457 бас.
Қалжыр ауылында

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Калжырском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (Приложение 7).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Природная зона Калжырского сельского округа Курчумского района горная, преобладающий тип пастбищ: ковыльно-овсецово-таволговые с зарослями шиповника и березо-осиновыми колками.
По админстративно-территориальному делению в Калжырском сельском округе Курчумского района имеются 4 населенных пункта.
Общая площадь земель сельского округа составляет 13321 гектар (далее-га). Из них пастбища-10928 га.
По категориям земли распределяются следующим образом:
земли сельскохозяйственного назначения-11037 га;
земли населенных пунктов-13321 га;
земли для нужд промышленности, транспорта, связи, космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иные земли несельскохозяйственного назначения-85 га.
План принят в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
На 1 января 2021 года в Калжырском сельском округе Курчумского района (личное подворье населения и поголовье сельскохозяйственных предприятий, крестьянских хозяйств) насчитывается: крупного рогатого скота - 820 голов, мелкого рогатого скота - 959 голов, лошадей - 457 головы.
В селе Калжыр

ірі қара мал - 321 бас, ұсақ мал - 456 бас, жылқы- 206 бас.
Қалжыр ауылы жайылымдарының ауданы- 947 гектар.
Тақыр ауылында:
ірі қара мал - 194 бас, ұсақ мал - 264 бас, жылқы - 94 бас.
Тақыр ауылының жайылым алаңы- 1130 гектар.
Оң жақ Қалжыр ауылында:
ірі қара мал - 108 бас, ұсақ мал - 95 бас, жылқы - 45 бас.
Оң жақ Қалжыр ауылы жайылымдарының ауданы- 1508 гектар.
Шенгелді ауылында:
ірі қара мал - 197 бас, ұсақ мал - 144 бас, жылқы - 112 бас.

крупного рогатого скота - 321 головы, мелкого рогатого скота - 456 голов, лошадей - 206 головы.
Площадь пастбищ села Калжыр-947 гектаров.
В селе Такыр:
крупного рогатого скота - 194 головы, мелкого рогатого скота-264 головы, лошадей - 94 головы.
Площадь пастбищ села Такыр-1130 гектара.
В селе Правый Усть-Калжыр:
крупного рогатого скота - 108 голов, мелкого рогатого скота - 95 голов, лошадей - 45 голов.
Площадь пастбищ села Правый Усть-Калжыр-1508 гектара.
В селе Шенгелды:
крупного рогатого скота - 197 голов, мелкого рогатого скота - 144 головы, лошадей - 112 головы.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Қалжыр ауылдық округі жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы малдарының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекен артықшылығы 1722 гектар (№2 кесте).
№ 2 кесте
Ауылдық округі
Жайылымалаңы, (га)
Оның ішінде сауын сиырлар (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Артылған (га)
1
Қалжыр

На основании вышеизложенного, в соответствии со статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" в Калжырском сельском округе на содержание маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных для нужд местного населения населенных пунктов излишки пастбищных угодий составляют 1722 гектара (Таблица №2).
Таблица № 2
Сельский округ
Площадь пастбищ, (га)
В том числе дойные коровы (голов)
Норма потребности в пастбищах 1 гол, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Излишки (га)
1
Калжырский