Қорғалжын ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Қорғалжын аудандық мәслихатының 2022 жылғы 31 наурыздағы № 4/18 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес, Қорғалжын аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қорғалжын ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі қоса беріліп отырған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешiм алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қорғалжын аудандық мәслихатының хатшысы Б.Рыспаев
Қорғалжын аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 31 наурыздағы
№ 4/18 шешімімен
бекітілген
Қорғалжын ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Қорғалжын ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі-жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді.
Жоспар құрамында:
1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қорғалжын ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес су тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелері-жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетіле отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының қалыптастырылуы, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктері, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және өзге де деректер.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Қорғалжын ауданында 18 елді мекен бар.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Коргалжынскому району на 2022-2023 годы
Решение Коргалжынского районного маслихата Акмолинской области от 31 марта 2022 года № 4/18
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Коргалжынский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Коргалжынскому району на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Коргалжынского районного маслихата Б.Рыспаев
Утвержден
решением Коргалжынского
районного маслихата
от 31 марта 2022 года
№ 4/18
План по управлению пастбищами и их использованию
по Коргалжынскому районуна 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Коргалжынском районе на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах".
План содержит:
1) схемы (карты) расположения пастбищ на территории Коргалжынского района в разрезе земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев -пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о численности гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностях выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Коргалжынском районе имеются 18 населенных пунктов.

Қорғалжын ауданы аумағының жалпы ауданы – 931 097 гектарды құрайды.
Қорғалжын ауданының климаты шұғыл-континенталды, континенталдылықтың барлық белгілерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа орташа ыстық жаз, қыс және жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшері. Қолайсыз климаттық фактор-жыл бойы соққан қатты желдер.
Аудан аумағында қоңыр топырақ қалыптасқан. Қоңыр карбонатты және қоңыр карбонатты-сортаң топырақтар.
Республика өңірлері бойынша жайылымдардың басым түрлеріне ауыл шаруашылығы жануарлары жүктемесінің жол берілетін нормалары
1 кесте
Аймақ
Орташа
жалпы
астықа
жайылым
жалпы /
азық.
бірлік,
ц / га
суб-
аймақтар,
Ауыл шаруашылық жануарларының жайылымдарына, 1 басқа гектар, қалпына келтірілген / тозған
ірі-қара
қой, ешкі
жылқы
Қалпына келтірген
Тозған
Қалпына келтірген
Тозған
Қалпына келтірген
Тозған
Орталық аймақ /орташа құрғақ дала
5,0/2,0
7,0
8,5
1,4
1,7
8,4
10,2
ЖАЙЫЛЫМ АЙНАЛЫМДАРЫНЫҢ СЫЗБАСЫ
Жайылым айналымдары геоботаникалық зерттеулер негізінде әзірленген.
Жайылымдардың өнімділігін жоғарылату кезінде олардың аумағын дұрыс ұйымдастыру, жазғы лагерлердің, су шаруашылығының және ірі қара малдың орналасуын қамтыған маңызды.
Жайылымдардың өнімділіктерін жоғарылату мақсатында және ауылдық округтердегі шөп құрамын жақсарту мақсатында жайылым айналымдарының сызба нұсқасы әзірленді.
Жайылым айналымдары - бұл жайылымдарды пайдалану және қамқорлық жүйесі, шөптерді қалпына келтіру және жақсарту үшін басқа да шаралармен бірге таңдалған жерлерде дәуірлерді жылжыту, демалу және көгалдандыру арқылы дәнді дақылдардың жайылымдық өнімділігін арттыруға бағытталған.
Табиғи аймақтар мен жайылымдардың түрлері үшін жайылымдық айналудың тиісті схемалары әзірленді.
Жайылымдарды пайдаланудың екі жүйесі бар: жайылымдық жер және жайылым жайы. Біріншісі егер жайылым мал қорадан 3 шақырымға дейін қашықтықта орналасқан жағдайда, ал екіншісі жайылымдар алыс болған жағдайда.
Мал алыс жайылым болған жағдайда барлық жайылым кезеңінде жайылымда қалады.
Аталған жоспарда жайылымды пайдаланудың екі жүйесі көрсетілген.
ІҚМ сауын малдары және ҰММ шағын бөлігі жақын орналасқан жайылымдық жерге шығарылады.
Құдықтардан суару орындарын ұйымдастырған кезде лас су мен жауын-шашын құдыққа ақпау үшін олардың айналасы тастармен қаланылуы немесе ірі құм төгіліп тасталуы қажет. Құдықтардың маңында шұңқырлар болуы қажет, іші тегіс су құятын шұңқырлармен жарақтандырылулары керек.
Барлық елді мекендерде ауыл шаруашылығы жануарларын суару үшін табиғи көздер (өзендер, көлдер) пайдаланылады.
Амангелді ауылдық округі бойынша елді мекендер (жеке ауласы) бойынша ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Амангелді ауылдық округінде 2 елді мекен бар.

Общая площадь территории Коргалжынского района составляет–931 097 гектар.
Климат Коргалжынского района резко-континентальный, характеризуется всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Неблагоприятными климатическими факторами являются сильные ветра дующие в течение всего года. На территории района сформировались каштановые почвы. Каштановые, карбонатные и каштановые карбонатно-солонцовые почвы.
Допустимые нормы на грузки сельскохозяйственных животных на приоритетные виды пастбищ по регионам Республики
Таблица 1
Регион
Средняя валовая урожайность пастбищ валовая/ корм. ед., ц/га по под- зонам
Нагрузка на пастбища сельскохозяйственных животных, гектар на 1 голову, восстановленные/деградированные
крупный рогатый скот
овцы и козы
лошади
восстановленные
деградированные
восстановленные
деградированные
восстановленные
деградированные
Центральный регион /умеренно сухая степь
5,0/2,0
7,0
8,5
1,4
1,7
8,4
10,2
СХЕМА ПАСТБИЩЕОБОРОТОВ
Схемы пастбищеоборотов разработаны на основании геоботанического обследования пастбищ.
При повышении продуктивности пастбищ немаловажное значение имеет правильная организация их территории, состоящая в размещении гуртовых и отарных участков, загонов очередного стравливания, летних лагерей, водных сооружений и скотопрогонов.
В целях повышения продуктивности пастбищ и улучшения состава травостоя в сельских округах разработаны схемы пастбищеоборотов.
Пастбищеоборот — это система использования пастбищ и ухода за ними, направленная на увеличение продуктивности пастбищ, путем последовательного чередования выпаса, отдыха и сенокошения по годам на отдельных участках в сочетании с другими мероприятиями по возобновлению и улучшению травостоя.
Для различных природных зон и типов пастбищ разработаны соответствующие схемы пастбищеоборота.
Существуют две системы использования пастбищ пригонная и отгонная. Первая возможна в том случае, если пастбища расположены на расстоянии до 3 км от скотного двора, вторая при большой удаленности пастбищ.
Скот при отгонной системе остается на пастбище в течение всего пастбищного периода.
В данном плане приведены обе системы использования пастбищ.
Дойные гурты КРС и небольшое количество МРС пасутся на пригонной основе.
При организации водопоя из колодцев, площадки вокруг них выложены камнем или посыпаны крупным песком, созданы уклоны, чтобы грязная вода и осадки не затекали в колодец. Колодцы оборудованы лотками, водопойными корытами с гладкой поверхностью изнутри.
Во всех населенных пунктах для водопоя сельскохозяйственных животных используются природные источники (реки, озера).
Сведения по распределению пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных по Амангельдинскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов (личного подворья).
По административно-территориальному делению в Амангельдинском сельском округе имеются 2 населенных пункта.

Амангелді ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 54 024,5 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 36 909,70 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 41 418,70 гектар;
елді мекендердің жері – 7 839,0 гектар;
қордағы жерлер – 3 178,10 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Амангелді ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2022 жылдың 1 ақпанына Амангелді ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 2 173 бас, оның ішінде 829 бас аналық мал, 3 047 бас ұсақ мүйізді мал, 2 462 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Өркендеу ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 903 бас, оның ішінде аналық мал 358 бас, ұсақ мүйізді мал
1 434 бас, жылқы 491 бас.
Жайылым көлемі 5 010,0 гектар (елді мекен жері).
Жұмай ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 300 бас, оның ішінде аналық мал 96 бас, ұсақ мүйізді мал 446 бас, жылқы 98 бас.
Жайылым көлемі 2 829,0 гектар (елді мекен жері).
Амангелді ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 970 бас, ұсақ мүйізді мал 1 167 бас, жылқы 1 873 бас.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 23 149,4 гектарды құрайды.
Амангелді ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 36 909,7 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7 839,0 гектар жайылым бар.
Амангелді ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Өркендеу ауылында, Жұмай ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 7 839,0 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда қажеттілік 16 000,6 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.

Общая площадь территории Амангельдинского сельского округа 54 024,5 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 36 909,70 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 41 418,70 гектар;
земли населенных пунктов – 7 839,0 гектар;
земли запаса – 3 178,10 гектар.
По природным условиям территория Амангельдинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 февраля 2022 года в Амангельдинском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2 173 голов, из них маточное поголовье 829 голов, мелкого рогатого скота 3047 голов, 2 462 голов лошадей. Из них:
в селе Оркендеу: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 903 голов, из них маточное поголовье 358 голов, мелкого рогатого скота 1 434 голов, 491 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5 010,0гектар (земли населенных пунктов).
в селе Жумай: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 300 голов, из них маточное поголовье 96 голов, мелкого рогатого скота 446 голов, 98 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 829,0гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Амангельдинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 970 голов, мелкого рогатого скота 1167 голов, 1 873 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 23149,4 гектар.
Для обеспечения выпаса сельскохозяйственных животных населением Амангельдинского сельского округа площадь пастбищных угодий составляет всего 36 909,7 гектар. В черте населенных пунктов числится 7 839,0 гектар пастбищ.
В Амангельдинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного,согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах"для нужд местного населения (село Оркендеу, село Жумай) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях в населенных пунктах в размере 7 839,0 гектар, потребность составляет 16 000,6 гектар, при норме нагрузки 7,0 га/гол. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.

Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 8 161,6 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда, ҰММ – 1,4 га/бас, жылқы – 8,4 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 1 203 бас * 7,0 га/бас = 8 421,0 гектар;
ҰММ үшін – 1 880 бас * 1,4 га/бас = 2 632,0 гектар;
жылқы үшін - 589 бас * 8,4 га/бас = 4 947,6 гектар.
8 421+2 632+4 947,6 = 16 000,6 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 8 161,6 гектар көлемінде "Агро Стиль" ЖШС 1 081,0 гектар, "Байбута" ЖШС 666,0 гектар, "Жеті Көл" ЖШС 498,0 гектар, "Ораз ауылы" ш/қ 1 858,6 гектар, "Ақ-құлын" ЖШС 1 948,9 гектар, "Наурызбай" ш/қ 330,0 гектар, "Самал" ш/қ 296,0 гектар, "Ернұр" ш/қ 174,4 гектар, "Достық 1" ш/қ 162,2 гектар, "Сары Арқа" ш/қ 73,0 гектар, "Аскоп" ЖШС 92,0 гектар, "Урожайное-2015" ЖШС 65,0 гектар жер телімі иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 7 290,1 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 89,3 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Арықты ауылдық округінде 2 елді мекен бар.
Арықты ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 58 700,0 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 25 959,0 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 51 998,0 гектар;
елді мекендердің жері – 8 146,0 гектар;
қордағы жерлер – 2 871,23 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Арықты ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2022 жылдың 1 ақпанына Арықты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 1 930 бас, оның ішінде 990 бас аналық мал, 2 456 бас ұсақ мүйізді мал, 1 247 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Арықты ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 730 бас, оның ішінде аналық мал 382 бас, ұсақ мүйізді мал
1 466 бас, жылқы 548 бас.
Жайылым көлемі 7 485,0 гектар (елді мекен жері).
Садырбай ауылында: (халықтың жеке ауласы)

Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 8 161,6 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 7,0 га/гол., МРС – 1,4 га/гол., лошадей – 8,4 га/гол.
Потребность:
для КРС– 1 203 голов * 7,0 га/гол.= 8 421,0 гектар;
для МРС– 1880 голов * 1,4 га/гол.= 2 632,0 гектар;
для лошадей- 589 голов * 8,4 га/гол.= 4 947,6 гектар.
8 421+2 632+4 947,6 = 16 000,6 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 8 161,6 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "Агро Стиль" 1 081,0 гектар, ТОО "Байбута" 666,0 гектар, ТОО "Жеті Көл" 498,0 гектар, к/х "Ораз ауылы" 1858,6 гектар,ТОО "Ақ-құлын" 1 948,9 гектар,к/х "Наурызбай" 330,0 гектар, к/х "Самал" 296,0 гектар, к/х "Ернұр" 174,4 гектар, к/х "Достық 1" 162,2 гектар, к/х "Сары Арқа" 73,0 гектар, ТОО "Аскоп" 92,0 гектар, ТОО "Урожайное-2015" 65,0 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 7 290,1 гектар пастбищных угодий, процент обеспеченности 89,3 %.
По административно-территориальному делению в Арыктинском сельском округе имеются 2 населенных пункта.
Общая площадь территории Арыктинского сельского округа 58 700,0 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 25 959,0 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 51 998,0 гектар;
земли населенных пунктов – 8 146,0 гектар;
земли запаса – 2 871,23 гектар.
По природным условиям территория Арыктинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом, умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом, умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 февраля 2022 года в Арыктинском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1930 голов, из них маточное поголовье 990 голов, мелкого рогатого скота 2 456 голов,1 247 голов лошадей. Из них:
в селе Арыкты: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 730 голов, из них маточное поголовье 382 голов, мелкого рогатого скота 1 466 голов, 548 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 7 485,0 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Садырбай: (личное подворье населения)

ірі қара мал 67 бас, оның ішінде аналық мал 37 бас, ұсақ мүйізді мал 103 бас, жылқы 76 бас.
Жайылым көлемі 661,0 гектар (елді мекен жері).
Арықты ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 133 бас, ұсақ мүйізді мал 887 бас, 623 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 43 813,0 гектарды құрайды.
Арықты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 51 959,0 гектар жайылымдық жерлер бар.
Елді мекен шегінде 8 146,0 гектар жайылым бар.
Арықты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Арықты ауылында, Садырбай ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 8 146,0 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда қажеттілік 13 017,2 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 4 871,2 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда, ҰММ – 1,4 га/бас, жылқы –8,4 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін - 797 бас * 7,0 га/бас = 5 579,0 гектар;
ҰММ үшін – 1 569 бас * 1,4 га/бас = 2 196,6 гектар;
жылқы үшін - 624 бас * 8,4 га/бас = 5 421,0 гектар.
5 579+2 196,6+5 421 = 13 017,2 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 4 871,2 гектар көлемінде "Арықты" ЖШС 3 068,0 гектар, "АССО" ЖШС 4 613,0 гектар, "СХП АССО" ЖШС 514,0 гектар, "Атамекен-АКУ" ЖШС 2 458,0 гектар, "AgroExport LTD" ЖШС 8 442,0 гектар, "Досым" ш/қ 65,0 гектар, "Нұрлыбек" ш/қ 72,0 гектар, "Ерлан" ш/қ 158,0 гектар, "Шынгысбек" ш/қ 16,0 гектар, "Дан & Амир" ш/қ 1 892,0 гектар, "Акимжанов К. К."2 477,0 гектар, "Nura-2017" ЖШС 15,0 гектар, "Темирлан-1" ш/қ 6,0 гектар, "Сұлтан" ш/қ 504,0 гектар, А. Елманов 36,0 гектар, "Немере" ш/қ 79,8 гектар, "Артыкбай" ш/қ 1 971,0 гектар, "Сулыкөл Агро" ЖШС 1 413,0 гектар, "Элит-Тұлпар" ЖШС 500,0 гектар, "Корган Экспо" ЖШС 16 789,4 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 45 089,2 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 9 есе.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қорғалжын ауылдық округінде 2 елді мекен бар.

крупного рогатого скота67 голов, из них маточное поголовье 37 голов, мелкого рогатого скота 103 голов, 76 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 661,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Арыктинского сельского округа составляет:крупного рогатого скота 1133 голов,мелкого рогатого скота 887 голов, 623 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 43 813,0 гектар.
Для обеспечения выпасасельскохозяйственных животных населением Арыктинского сельского округа площадь пастбищных угодий составляет всего 51 959,0 гектар. В черте населенных пунктов числится 8 146,0 гектар пастбищ.
В Арыктинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного,согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Арыкты, село Садырбай) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8 146,0 гектар, потребностьсоставляет13017,2гектар,при норме нагрузки 7,0га/гол.Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.
Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 4 871,2 гектар, при норме нагрузки на головуКРС – 7,0 га/гол., МРС – 1,4 га/гол., лошадей – 8,4 га/гол.
Потребность:
для КРС- 797 голов * 7,0 га/гол.=5 579,0 гектар;
для МРС– 1569 голов * 1,4 га/гол.= 2 196,6 гектар;
для лошадей- 624 голов * 8,4 га/гол.=5 421,0 гектар.
5 579+2 196,6+5 421 = 13 017,2 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 4 871,2 гектар необходимо восполнить за счет выпасасельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "Арықты" 3068,0 гектар, ТОО "АССО" 4613,0 гектар, ТОО "СХП АССО" 514,0 гектар, ТОО "Атамекен-АКУ" 2458,0 гектар, ТОО "AgroExportLTD" 8442,0 гектар, к/х "Досым" 65,0 гектар, к/х "Нұрлыбек" 72,0 гектар, к/х "Ерлан" 158,0 гектар, к/х "Шынғысбек" 16,0 гектар, к/х "Дан&Амир" 1892,0 гектар, "Акимжанов К. К." 2 477,0 гектар, ТОО "Nura-2017" 15,0 гектар, к/х "Темирлан-1" 6,0 гектар, к/х "Сұлтан" 504,0 гектар, А.Елманов 36,0 гектар, к/х "Немере" 79,8 гектар, к/х "Артыкбай" 1971,0 гектар, ТОО "Сулыкөл Агро" 1413,0 гектар, ТОО "Элит- Тұлпар" 500,0 гектар, ТОО "Корган Экспо" 16789,4 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 45 089,2 гектар пастбищных угодий, процент обеспеченности в 9 раз.
По административно-территориальному делению в Коргалжынском сельском округе имеются 2 населенных пункта.

Қорғалжын ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 89 735,0 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 46 962,0 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 76 477,0 гектар;
елді мекендердің жері – 14 780,0 гектар;
қордағы жерлер - 6 676,50 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қорғалжын ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының
күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2022 жылдың 1 ақпанына Қорғалжын ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 6 444 бас, оның ішінде 3 009 бас
аналық мал, 11 270 бас ұсақ мүйізді мал, 2 962 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қорғалжын ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 3 533 бас, оның ішінде аналық мал 1 718 бас, ұсақ мүйізді мал 5 689 бас, жылқы 1 199 бас.
Жайылым көлемі 13 590,0 гектар (елді мекен жері).
Абай ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 214 бас, оның ішінде аналық мал 133 бас, ұсақ мүйізді мал 432 бас, жылқы 39 бас.
Жайылым көлемі 1 190,0 гектар (елді мекен жері).
Қорғалжын ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2 697 бас, ұсақ мүйізді мал 5 149 бас, 1 724 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 32 881,55 гектарды құрайды.
Қорғалжын ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 46 962,0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 14 780,0 гектар жайылым бар.
Қорғалжын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қорғалжын ауылында, Абай ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 14 780,0 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда қажеттілік 45 197,6 гектар құрайды.
Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.

Общая площадь территории Коргалжынского сельского округа 89 735,0 гектар,в том числе пастбищных угодьи – 46 962,0 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 76 477,0 гектар;
земли населенных пунктов – 14 780,0 гектар;
земли запаса – 6 676,50 гектар.
По природным условиям территория Коргалжынского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом, умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом, умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 февраля 2022 года в Коргалжынском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 6 444 голов, из них маточное поголовье 3009 голов, мелкого рогатого скота 11 270 голов, 2 962 голов лошадей. Из них:
в селе Коргалжын: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 3 533 голов, из них маточное поголовье 1 718 голов, мелкого рогатого скота 5 689 голов, 1 199 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 13 590,0 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Абай: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 214 голов, из них маточное поголовье 133 голов, мелкого рогатого скота 432 голов, 39 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 190,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Коргалжынского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2 697 голов, мелкого рогатого скота 5 149 голов, 1 724 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 32 881,55 гектар.
Для обеспечения выпаса сельскохозяйственных животных населением Коргалжынского сельского округа площадь пастбищных угодий составляют всего 46 962,0 гектар. В черте населенных пунктов числится 14 780,0 гектар пастбищ.
В Коргалжынском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Коргалжын, село Абай) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях в населенных пунктах площадью 14 780,0 гектар, потребность составляет 45 197,6гектар, при норме нагрузки 7,0 га/гол. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.

Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 30 417,6 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда, ҰММ – 1,4 га/бас, жылқы –8,4 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 3 747 бас * 7,0 га/бас = 26 229,0 гектар;
ҰММ үшін – 6 121 бас * 1,4 га/бас = 8 569,4 гектар;
жылқы үшін – 1 238 бас * 8,4 га/бас = 10 399,2 гектар.
26 229,0+8 569,4+10 399,2 = 45 197,6 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 30 417,6 гектар көлемінде "Ораз ауылы" ш/қ 727,0 гектар, "Мадияр" ш/қ 317,0 гектар, "Нурислам" ш/қ 300,0 гектар, "Бейсов" ш/қ 288,3 гектар, "Аружан" ш/қ 187,0 гектар, "Ахметжановых" ш/қ 47,5 гектар, "Туганбек" ш/қ 3 251,0 гектар, "Адильхан" ш/қ 100,0 гектар, "Боранбай" ш/қ 110,0 гектар, "Ангелина" ш/қ 92,0 гектар, "Дарханбек" ш/қ 132,8 гектар, "Нурлан" ш/қ 1 440,2 гектар, "Курмангалиевых" ш/қ 107,4 гектар, А. Бужбанов 680,0 гектар, "Айбек" ш/қ 161,8 гектар, "Жер Ана" ш/қ 805,0 гектар, "Бекболсын" ш/қ 121,0 гектар, "Алтай и К" ш/қ 121,0 гектар, "Бытыгай ХIII" ш/қ 341,0 гектар "Ата-Мұра" ш/қ 492,0 гектар, "Бексейтовых" ш/қ 12,7 гектар, "Расул" ш/қ 64,0 гектар, "Томи" ш/қ 275,0 гектар, "Онгар Кабылтаевич" ш/қ 69,8 гектар, "Жулдызхан" ш/қ 202,0 гектар, "Жаннур" ш/қ 34,8 гектар, "Мейрхан" ш/қ 86,0 гектар, "Нұрсәт" ш/қ 1 000,0 гектар, "KazReal Group" ЖШС 19,0 гектар, "Абдуовых" ш/қ 25,0 гектар, "Мирас-2000" ЖШС 388,0 гектар, "Агротехнический колледж № 1" 396,0 гектар, ДСТ №1 қ. Астана 250,0 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 12 644,3 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 41,6 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қарашалғын ауылдық округінде 3 елді мекен бар.
Қарашалғын ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 66 574,20 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 34 584,80 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 60 987,60 гектар;
елді мекендердің жері – 6 064,3 гектар;
қордағы жерлер – 580,0 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қарашалғын ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2022 жылдың 1 ақпанына Қарашалғын ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 2 940 бас, оның ішінде 2 260 бас аналық мал, 6 444 бас ұсақ мүйізді мал, 2 662 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жантеке ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 1 000 бас, оның ішінде аналық мал 802 бас, ұсақ мүйізді мал 2 553 бас, жылқы 560 бас.

Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 30 417,6 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 7,0 га/гол., МРС – 1,4 га/гол., лошадей – 8,4 га/гол.
Потребность:
для КРС – 3 747 голов * 7,0 га/гол.= 26 229,0 гектар;
для МРС – 6 121 голов * 1,4 га/гол.= 8 569,4 гектар;
для лошадей – 1 238 голов * 8,4 га/гол.= 10 399,2гектар.
26 229,0+8 569,4+10 399,2 = 45 197,6 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 30 417,6 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих к/х "Ораз ауылы" 727,0 гектар, к/х "Мадияр" 317,0 гектар, к/х "Нурислам" 300,0 гектар, к/х "Бейсов" 288,3 гектар, к/х "Аружан" 187,0 гектар, к/х "Ахметжановых" 47,5 гектар, к/х "Туганбек" 3 251,0 гектар, к/х "Адильхан" 100,0 гектар, к/х "Боранбай" 110,0 гектар, к/х "Ангелина" 92,0 гектар, к/х "Дарханбек" 132,8 гектар, к/х "Нурлан" 1 440,2 гектар, к/х "Курмангалиевых" 107,4 гектар, А. Бужбанов 680,0 гектар, к/х "Айбек" 161,8 гектар, к/х "Жер Ана" 805,0 гектар, к/х "Бекболсын" 121,0 гектар, к/х "Алтай и К" 121,0 гектар, к/х "Бытыгай XIII" 341,0 гектар, к/х "Ата-Мұра" 492,0 гектар,к/х "Бексейтовых" 12,7 гектар, к/х "Расул" 64,0 гектар, к/х "Томи" 275,0 гектар, к/х "Онгар Кабылтаевич" 69,8 гектар, к/х "Жулдызхан" 202 гектар, к/х "Жаннур" 34,8 гектар, к/х "Мейрхан" 86,0, к/х "Нұрсәт" 1 000,0 гектар, ТОО "KazReal Group" 19,0 гектар, к/х "Абдуовых" 25,0 гектар, ТОО "Мирас-2000" 388,0 гектар, "Агротехнический колледж № 1" 396,0 гектар, ДСТ №1 г. Астана 250,0 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 12 644,3 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности 41,6 %.
По административно-территориальному делению в Карашалгинском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Карашалгинского сельского округа 66 574, 20 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 34 584,80 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 60 987,60 гектар;
земли населенных пунктов – 6 064,3 гектар;
земли запаса – 580,0 гектар.
По природным условиям территория Карашалгинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 февраля 2022 года в Карашалгинском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 2 940 голов, из них маточное поголовье 2260 голов, мелкого рогатого скота 6444 голов, 2 662 голов лошадей. Из них:
в селе Жантеке: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 1000 голов, из них маточное поголовье 802 голов, мелкого рогатого скота 2 553 голов, 560 голов лошадей .

Жайылым көлемі 3 515,3 гектар (елді мекен жері).
Қарғалы ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 176 бас, оның ішінде аналық мал 139 бас, ұсақ мүйізді мал 345 бас, жылқы 75 бас.
Жайылым көлемі 1 464,0 гектар (елді мекен жері).
Ұялы ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 432 бас, оның ішінде аналық мал 389 бас, ұсақ мүйізді мал 756 бас, жылқы 171 бас.
Жайылым көлемі 1 085,0 гектар (елді мекен жері).
Қарашалғын ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1 332 бас, ұсақ мүйізді мал 2 790 бас, 1 541 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 27 727,7 гектарды құрайды.
Қарашалғын ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 36 909,7 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 6 064,3 гектар жайылым бар.
Қарашалғын ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жантеке ауылында, Қарғалы ауылында, Ұялы ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 6 064,3 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда қажеттілік 23 142,0 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 17 077,7 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда, ҰММ – 1,4 га/бас, жылқы –8,4 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 1 608 бас * 7,0 га/бас = 11 256,0 гектар;
ҰММ үшін – 3 654 бас * 1,4 га/бас = 5 115,6 гектар;
жылқы үшін - 806 бас * 8,4 га/бас = 6 770,4 гектар.
11 256,0+5 115,6+6 770,4 = 23142,0 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 17 077,7 гектар көлемінде "АФ Жер 888" ЖШС 6 274,0 гектар, "Хамыстханов" ЖШС 1 027,0 гектар, "El-Nur Group" ЖШС 5 270,0 гектар, "Жакен-2" ЖШС 155,4 гектар, "Кызыл Су-А" ЖШС 26,0 гектар, "Нурбакыт" ш/қ 634,0 гектар, "Болашақ" ш/қ 498,4 гектар, "Ұялы-2018" ш/қ 816,2 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 14 701,0 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 86,0 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Майшұқыр ауылдық округінде 2 елді мекен бар.

Площадь пастбищ составляет 3 515,3 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Каргалы: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 176 голов, из них маточное поголовье 139 голов, мелкого рогатого скота 345 голов, 75 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 464,0 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Уялы: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 432 голов, из них маточное поголовье 389 голов, мелкого рогатого скота 756 голов, 171 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 085,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Карашалгинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1 332 голов, мелкого рогатого скота 2790 голов, 1 541 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 27 727,7 гектар.
Для обеспечения выпаса населением сельскохозяйственных животных по Карашалгинскому сельскому округу площадь пастбищных угодий составляет всего 36 909,7 гектар. В черте населенных пунктов числится 6 064,3 гектар пастбищ.
В Карашалгинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Жантеке, село Каргалы, село Уялы) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6 064,3 гектар, потребность составляет 23 142,0 гектар при норме нагрузки 7,0 га/гол. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.
Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 17 077,7 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 7,0 га/гол., МРС – 1,4 га/гол., лошадей – 8,4 га/гол.
Потребность:
для КРС– 1 608 голов * 7,0 га/гол.=11 256,0 гектар ;
для МРС– 3 654 голов * 1,4 га/гол.= 5 115,6гектар;
для лошадей- 806 голов * 8,4 га/гол.=6 770,4гектар.
11 256,0+5 115,6+6 770,4 = 23142,0 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 17 077,7гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "АФ Жер 888" 6 274,0 гектар, ТОО "Хамыстханов" 1027,0 гектар, ТОО "El-Nur Group" 5 270,0 гектар, ТОО "Жакен-2" 155,4 гектар, ТОО "Кызыл Су-А" 26,0 гектар, к/х "Нурбакыт" 634,0 гектар, к/х "Болашак" 498,4 гектар, к/х "Ұялы-2018" 816,2 гектар заключением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 14 701 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности 86,0 %.
По административно-территориальному делению в Майшукырском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.

Майшұқыр ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 38 746,43 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 17 008,89 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 30 102,60 гектар;
елді мекендердің жері – 3 120,0 гектар;
қордағы жерлер – 4 514,83 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Майшұқыр ауылдық округінің аумағы
агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2022 жылдың 1 ақпанына Майшұқыр ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 596 бас, оның ішінде 388 бас аналық мал, 914 бас ұсақ мүйізді мал, 410 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Майшұқыр ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 431 бас, оның ішінде аналық мал 279 бас, ұсақ мүйізді мал 608 бас, жылқы 292 бас.
Жайылым көлемі 2 017,0 гектар(елді мекен жері).
Құмкөл ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 31 бас, оның ішінде аналық мал 20 бас, ұсақ мүйізді мал 89 бас, жылқы 14 бас.
Жайылым көлемі 1 103,0 гектар (елді мекен жері).
Майшұқыр ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік
қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 134 бас, ұсақ мүйізді мал 217 бас, 104 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 10 302,8 гектарды құрайды.
Майшұқыр ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 10 302,8 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3 120,0 гектар жайылым бар.
Майшұқыр ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Майшұқыр ауылында, Құмкөл ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 3 120,0 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда қажеттілік 6 780,0 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.

Общая площадь территории Майшукырского сельского округа 38 746,43 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 17 008,89 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 30 102,60 гектар;
земли населенных пунктов – 3 120,0 гектар;
земли запаса – 4 514,83 гектар.
По природным условиям территория Майшукырского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 февраля 2022 года в Майшукырском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 596 голов, из них маточное поголовье 388 голов, мелкого рогатого скота 914 голов, 410 голов лошадей. Из них:
в селе Майшукур: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 431 голов, из них маточное поголовье 279 голов, мелкого рогатого скота 608 голов, 292 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2 017,0 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Кумколь: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 31 голов, из них маточное поголовье 20 голов, мелкого рогатого скота 89 голов, 14 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет1 103,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Майшукырского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 134 голов, мелкого рогатого скота 217 голов, 104 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 10 302,8 гектар.
Для обеспечения выпаса населением сельскохозяйственных животных по Майшукырскому сельскому округу площадь пастбищных угодий составляет всего 10 302,8 гектар. В черте населенных пунктов числится 3 120,0 гектар пастбищ.
В Майшукырском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах"для нужд местного населения (село Майшукур, село Кумколь) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3 120,0 гектар, потребность составляет 6 780,0 гектар, при норме нагрузки 7,0 га/гол. Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.

Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 3 660,2 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда, ҰММ – 1,4 га/бас, жылқы –8,4 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 462 бас * 7,0 га/бас = 3 234,0 гектар;
ҰММ үшін - 697 бас * 1,4 га/бас = 975,8 гектар;
жылқы үшін - 306 бас * 8,4 га/бас = 2 570,4 гектар.
3 234+975,8+2 570,4 = 6 780,2 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 3 660,2 гектар көлемінд, "Нұр-Суат" ЖШС 3 717,0 гектар, "Ащы-Көл" ЖШС 408,0 гектар, "El-Nur Group" ЖШС 713,0 гектар, "Тұщыкөл" ЖШС 108,2 гектар, "Дариум Астана" ЖШС 101,2 гектар, "Абол-Астык" ЖШС 217,8 гектар, "Аскоп" ЖШС 211,0 гектар, "Амантай" ш/қ 109,0 гектар, "Ораз ауылы" ш/қ 832,0 гектар, Ш. Батырбек 327,0 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 6 744,2 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 184,2 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылсай ауылдық округінде 2 елді мекен бар.
Қызылсай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 113 805, 33 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 79 450,45 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 88 220,20 гектар;
елді мекендердің жері – 11 952,0 гектар;
қордағы жерлер - 16 634,13 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қызылсай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2022 жылдың 1 ақпанына Қызылсай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 1 744 бас, оның ішінде 967 бас аналық мал, 3 461 бас ұсақ мүйізді мал, 2 737 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Шалқар ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 805 бас, оның ішінде аналық мал 383 бас, ұсақ мүйізді мал 1 249 бас, жылқы 787 бас.
Жайылым көлемі 6 106,0 гектар (елді мекен жері).
Үшсарт ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 283 бас, оның ішінде аналық мал 157 бас, ұсақ мүйізді мал 665 бас, жылқы 277 бас.

Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 3 660,2 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 7,0 га/гол., МРС – 1,4 га/гол., лошадей – 8,4 га/гол.
Потребность:
для КРС- 462 голов * 7,0 га/гол.= 3 234,0гектар;
для МРС- 697 голов * 1,4 га/гол.= 975,8гектар;
для лошадей- 306 голов * 8,4 га/гол.= 2 570,4гектар.
3 234+975,8+2 570,4 = 6 780,2 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 3 660,2 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "Нұр-Суат" 3 717,0 гектар, ТОО "Ащы-Көл" 408,0 гектар, ТОО "El-Nur Group" 713,0 гектар, ТОО "Тұщыкөл" 108,2 гектар, ТОО "Дариум Астана" 101,2 гектар, ТОО "Абол-Астык" 217,8 гектар, ТОО "Аскоп" 211,0 гектар, к/х "Амантай" 109,0 гектар, к/х "Ораз ауылы" 832,0 гектар,
Ш. Батырбек 327,0 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 6 744,2 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности 184,2 %.
По административно-территориальному делению в Кызылсайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кызылсайского сельского округа 113 805,33 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 79 450, 45 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 88 220,20 гектар;
земли населенных пунктов – 11952,0 гектар;
земли запаса – 16 634,13 гектар.
По природным условиям территория Кызылсайского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 февраля 2022 года в Кызылсайском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1 744 голов, из них маточное поголовье 967 голов, мелкого рогатого скота 3 461 голов, 2 737 голов лошадей. Из них:
в селе Шалкар: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 805 голов, из них маточное поголовье 383 голов, мелкого рогатого скота 1 249 голов, 787 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6 106,0 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Ушсарт: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 283 голов, из них маточное поголовье 157 голов, мелкого рогатого скота 665 голов, 277 голов лошадей.

Жайылым көлемі 5 846,0 гектар (елді мекен жері).
Қызылсай ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 656 бас, ұсақ мүйізді мал 1 547 бас, 1 673 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 54 977,2 гектарды құрайды.
Қызылсай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 54 977,2 гектар жайылымдық жерлер бар.
Елді мекен шегінде 11 952,0 гектар жайылым бар.
Қызылсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Шалқар ауылында, Үшсарт ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 11 952,0 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда қажеттілік 19 233,2 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 7 281,0 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда, ҰММ – 1,4 га/бас, жылқы –8,4 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 1 088 бас* 7,0 га/бас = 7 616,0 гектар;
ҰММ үшін – 1 914 бас * 1,4 га/бас = 2 679,6 гектар;
жылқы үшін – 1 064 бас * 8,4 га/бас = 8 937,6 гектар.
7 616,0+2 679,6+8 937,6 = 19 233,2 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 7 281,2 гектар көлемінде "Акжол Шалқар" ЖШС 2 913,7 гектар, "Коргалжын Агро" ЖШС 4 930,0 гектар, "Ақ-құлын" ЖШС 3 765,0 гектар, "АРТ-Алмас" ЖШС 3 502,0 гектар, ЖШС "Стек Плюс" 420,0 гектар, "Акбанов" ш/қ 360,0 гектар, "Акимжанов К. К." ш/қ 406,0 гектар, "Атамекен" ш/қ 558,0 гектар, "Мерей ш/қ 2 460,2 гектар жер телімі иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 19 314,9 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 265,3 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Сабынды ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Сабынды ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 45 470,40 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 17 247,60 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 39 038,70 гектар;
елді мекендердің жері – 7 614,2 гектар;

Площадь пастбищ составляет 5 846,0 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кызылсайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 656 голов, мелкого рогатого скота 1 547 голов, 1 673 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 54 977,2 гектар.
Для обеспечения выпаса населением сельскохозяйственных животных по Кызылсайскому сельскому округу площадь пастбищных угодий составляет всего 54 977,2 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 11 952,0 гектар пастбищ.
В Кызылсайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Шалкар, село Ушсарт) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 11952,0 гектар, потребность составляет 19 233,2 гектар при норме нагрузки 7,0 га/гол.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.
Имеется потребность в пастбищных угодиях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 7 281,2 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 7,0 га/гол., МРС – 1,4 га/гол., лошадей – 8,4 га/гол.
Потребность:
для КРС – 1 088 голов * 7,0 га/гол.= 7 616,0 гектар;
для МРС – 1 914 голов * 1,4 га/гол.= 2 679,6гектар;
для лошадей – 1 064 голов * 8,4 га/гол.=8 973,6гектар.
7 616+2 679,6+8 937,6 = 19 233,2 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодиях в размере 7 281,2гектар необходимо восполнить за счет выпасасельскохозяйственных животныхнаселенияна земляхТОО "Акжол Шалқар" 2913,7гектар, ТОО " Коргалжын Агро" 4930,0 гектар, ТОО "Ақ-құлын" 3765,0 гектар, ТОО "АРТ-Алмас" 3 502,0 гектар, ТОО "Стек Плюс" 420,0 гектар, к/х "Акбанов" 360,0 гектар, к/х "Акимжанов К. К." 406,0 гектар, к/х "Атамекен" 558,0 гектар, к/х "Мерей" 2460,2 гектар составлениеммеморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 19 314,9 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности 265,3 %.
По административно-территориальному делению в Сабындинском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Сабындинского сельского округа 45 470,40 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 17 247,60 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 39038,70 гектар;
земли населенных пунктов – 7 614,2 гектар;

қордағы жерлер - 226,70 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Сабынды ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2022 жылдың 1 ақпанына Сабынды ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 1 792 бас, оның ішінде 1 000 бас аналық мал, 4 323 бас ұсақ мүйізді мал, 1 320 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Сабынды ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 862 бас, оның ішінде аналық мал 448 бас, ұсақ мүйізді мал 2 125 бас, жылқы 636 бас.
Жайылым көлемі 5 201,6 гектар (елді мекен жері).
Алғабас ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 58 бас, оның ішінде аналық мал 33 бас, ұсақ мүйізді мал 238 бас, жылқы 23 бас.
Жайылым көлемі 738,0 гектар (елді мекен жері).
Қараегін ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 292 бас, оның ішінде аналық мал 154 бас, ұсақ мүйізді мал 905 бас, жылқы 215 бас.
Жайылым көлемі 1 674,0 гектар (елді мекен жері).
Сабынды ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 580 бас, ұсақ мүйізді мал 1 055 бас, 446 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 11 042,6 гектарды құрайды.
Сабынды ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 17 247,60 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 7 614,2 гектар жайылым бар.
Сабынды ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың
мұқтаждығы үшін (Сабынды ауылында, Алғабас ауылында, Қараегін ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 7 614,2 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда қажеттілік 20 386,8 гектар құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.

земли запаса – 226,70 гектар.
По природным условиям территория Сабындинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 февраля 2022 года в Сабындинском сельском округенасчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1 792 головы, из них маточное поголовье 1 000 голов,мелкого рогатого скота 4 323 голов, 1 320 голов лошадей. Из них:
в селе Сабынды: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота862 голов, из них маточное поголовье 448 голов, мелкого рогатого скота 2 125 голов, 636 голов лошадей .
Площадь пастбищ составляет 5 201,6 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Алгабас: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 58 голов, из них маточное поголовье 33 голов, мелкого рогатого скота 238 голов, 23 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 738,0 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Караегино: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 292 голов, из них маточное поголовье 154 голов, мелкого рогатого скота 905 голов, 215 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1 674,6 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Сабындинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 580 голов, мелкого рогатого скота 1 055 голов, 446 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 11 042,6 гектар.
Для обеспечения выпаса населением сельскохозяйственных животных по Сабындинскому сельскому округуплощадь пастбищных угодий составляет всего 17 247,60 гектар. В черте населенных пунктов числится 7 614,2 гектар пастбищ.
В Сабындинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (cело Сабынды, село Алгабас, селоКараегин) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7 614,2 гектар, потребность составляет 20 386,8гектар при норме нагрузки 7,0 га/гол.Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землепользователями для нужд населения.

Жергілікті халықтың ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 12 772,6 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда, ҰММ – 1,4 га/бас, жылқы –8,4 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін – 1 212 бас * 7,0 га/бас = 8 484,0 гектар;
ҰММ үшін – 3 268 бас * 1,4 га/бас = 4 575,2 гектар;
жылқы үшін - 874 бас * 8,4 га/бас = 7 341,6 гектар.
8 484,0+4 575,2+7 341,6 = 20 386,8 гектар.
Жайылым 12 772,6 гектар алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін гектар көлемінде "Жана" ЖШС 2 748,4 гектар, "Галымжан и К" ЖШС 70,7 гектар, "AWISS" ЖШС 20,0 гектар, "АФ Жер 888" ЖШС 1 876,0 гектар, "Жаунбай" ш/қ 202,0 гектар, "Молдабеков" ш/қ 72,0 гектар, "Сабынды Продукт" ЖШС 716,0 гектар, "Устебаев" ш/қ 148,0 гектар, "Салагдинов" ш/қ 100,0 гектар, "Калкаман" ш/қ 557,0 гектар, "Наурыз" ш/қ 227,0 гектар, "Сенім" ш/қ 166,6 гектар, "Мерей 10" ш/қ 427,0 гектар, "Сабынды" ш/қ 112,0 гектар, "Агрофирма Талды" ЖШС 877,5 гектар, "Тамсанал" ЖШС 115,0 гектар, "Береке" ш/қ 20,0 гектар, "Сезім" ш/қ 101,4 гектар, "Баязи" ш/қ 139,0 гектар, "Дюсенбеков" ш/қ 98,5 гектар, "Мадияр" ш/қ 165,0 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.
Барлығы меморандум бойынша 8 951,1 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 70,0 %.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кеңбидайық ауылдық округінде 2 елді мекен бар.
Кеңбидайық ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 69 298,40 гектар, оның ішінде жайылым жерлер – 29 493,60 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 53 481,10 гектар;
елді мекендердің жері - 6 400,6 гектар;
қордағы жерлер - 9 781,30 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Кеңбидайық ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіштер бойынша шамалы құрғақшылық орташа жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады.
2022 жылдың 1 ақпанына Кеңбидайық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ) ірі қара мал 1 217 бас, оның ішінде 529 бас аналық мал, 1 941 бас ұсақ мүйізді мал, 1 054 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Кеңбидайық ауылында: (халықтың жеке ауласы)

Потребность в пастбищных угодьях местного населения по выпасу других сельскохозяйственных животных составляет 12 772,6 гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 7,0 га/гол., МРС – 1,4 га/гол., лошадей – 8,4 га/гол.
Потребность:
для КРС – 1 212 голов * 7,0 га/гол.=8 484,0 гектар;
для МРС – 3 268 голов * 1,4 га/гол.= 4 575,2гектар;
для лошадей - 874 голов * 8,4 га/гол.=7 341,6гектар.
8 484,0+4 575,2+7 341,6 = 20 386,8 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 12 772,6 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, землях ТОО "Жана" 2 748,4 гектар, ТОО "Галымжан и К" 70,7 гектар, ТОО "AWISS" 20,0 гектар, ТОО "АФ Жер 888" 1876,0 гектар, к/х "Жаунбай" 202,0 гектар, к/х "Молдабеков" 72,0 гектар, ТОО "Сабынды Продукт" 716,0 гектар, к/х " Устебаев" 148,0 гектар, к/х "Салагдинов" 100,0 гектар, к/х "Калкаман" 557,0 гектар, к/х "Наурыз" 227,0 гектар, к/х "Сенім" 166,6 гектар, к/х "Мерей 10" 427,0 гектар, Сабынды 112,0 гектар, ТОО "Агрофирма Талды" 877,5 гектар,ТОО "Тамсанал" 115,0 гектар, к/х "Береке" 20,0 гектар, к/х "Сезім" 101,4 гектар, к/х "Баязи" 139,0 гектар, к/х"Дюсенбеков" 98,5 гектар, "Мадияр" 165,0 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 8 951,1 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности 70,0 %.
По административно-территориальному делению в Кенбидайкском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кенбидайкского сельского округа 69 298,40 гектар, в том числе пастбищных угодьи – 29 493,60 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 53 481,10 гектар;
земли населенных пунктов – 6400,6 гектар;
земли запаса – 9 781,30 гектар.
По природным условиям территория Кенбидайкского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
На 1 февраля 2022 года в Кенбидайкском сельском округе насчитывается поголовье (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 1 217 голов, из них маточное поголовье 529 голов, мелкого рогатого скота 1 941 голов, 1 054 голов лошадей. Из них:
в селе Кенбидайык: (личное подворье населения)

ірі қара мал 698 бас, оның ішінде аналық мал 301 бас, ұсақ мүйізді мал 987 бас, жылқы 556 бас.
Жайылым көлемі 5 258,0 гектар (елді мекен жері).
Екпінді ауылында: (халықтың жеке ауласы)
ірі қара мал 98 бас, оның ішінде аналық мал 24 бас, ұсақ мүйізді мал 106 бас, жылқы 29 бас.
Жайылым көлемі 914,3 гектар (елді мекен жері).
Кеңбидайық ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 421 бас, ұсақ мүйізді мал 848 бас, 469 бас жылқы.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым алаңы 17 740,3 гектарды құрайды.
Кеңбидайық ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 17 740,3 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 6 172,3 гектар жайылым бар.
Кеңбидайық ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Кеңбидайық ауылында, Екпінді ауылында) ауыл шаруашылығы мал басын ұстау бойынша 6 172,3 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда қажеттілік 12 016,2 гектар құрайды.
Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін тұрғындар мұқтажы үшін жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 5 843,9 гектар, ІҚМ басына жүктеме нормасы 7,0 га/бас болғанда, ҰММ – 1,4 га/бас, жылқы –8,4 га/ бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін - 796 бас * 7,0 га/бас = 5 572,0 гектар;
ҰММ үшін – 1 093 бас * 1,4 га/бас = 1 530,2 гектар;
жылқы үшін - 585 бас * 8,4 га/бас = 4 914,0 гектар.
5 572+1 530,2+4 914,0 = 12 016,2 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 5 843,9 гектар көлемінде "Маншук-АЭ" ЖШС 3 565,5 гектар, "Кеңбидай Астық" ЖШС 577,0 гектар, "Faizer Capital" ЖШС 738,8 гектар, "Кенбидайк" ЖШС 4 249,0 гектар, "QN AQRO" ЖШС 723,0 гектар, "AgroExport LTD" ЖШС 2 362,0 гектар, "КazСаt" ЖШС 343,0 гектар, "Алан" шқ 1 413,0 гектар, "Nura 2017" ЖШС 9,0 гектар, "Сельскохозяйственная компания "Север" ЖШС 138,0 гектар жер телімдері иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет. Барлығы меморандум бойынша 14 065,1 гектар жайылымдық алқаптар күтілуде, қамтамасыз ету пайызы 240,7 %.
Аудан бойынша тұрғындар иелігінде 10 913 бас ІҚМ бар, оның ішінде 5 853 бас аналық малдар. ҰММ 20 196 бас, жылқы 6 086 бас. Елді мекендерде
65 687,8 гектар жер бар, қажеттілік 155 773,8 гектарды құрайды.
Амангелді ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
2 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
Жайылым
дардың қажеттілігі, (гектар)
Артық жайылымдар, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Жиыны (гектар)
1
"Агро Стиль" ЖШС

крупного рогатого скота 698 голов, из них маточное поголовье 301 голова, мелкого рогатого скота 987 голов, 556 голов лошадей .
Площадь пастбищ составляет 5 258,0 гектар (земли населенных пунктов).
в селе Екпенды: (личное подворье населения)
крупного рогатого скота 98 голов, из них маточное поголовье 24 голов, мелкого рогатого скота 106 голов, 29 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 914,3 гектар (земли населенных пунктов).
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кенбидайкского сельского округа составляет: крупного рогатого скота421 голов, мелкого рогатого скота 848 голов, 469 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 17 740,3 гектар.
Для обеспечения выпаса населением сельскохозяйственных животных по Кенбидайкскому сельскому округу площадь пастбищных угодий составляет всего 17 740,3 гектар. В черте населенных пунктов числится 6 172,3 гектар пастбищ.
В Кенбидайксом сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Кенбидайык, село Екпенды) по содержанию поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6 172,3гектар, потребность составляет 12 016,2 гектар при норме нагрузки 7,0 га/гол.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях необходимо восполнить за счет заключения меморандума с землеползователями для нужд населения.
Имеется потребность в пастбищных угодьях по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 5 843,9гектар, при норме нагрузки на голову КРС – 7,0 га/гол., МРС – 1,4 га/гол., лошадей – 8,4 га/гол.
Потребность:
для КРС– 796 голов * 7,0 га/гол.= 5 572,0гектар;
для МРС– 1 093 голов * 1,4 га/гол.= 1 530,2гектар;
для лошадей- 585 голов * 8,4 га/гол. = 4 914,0 гектар.
5 572+1 530,2+4 914,0 = 12 016,2 гектар.
Сложившуюся потребность в пастбищных угодьях в размере 5 843,9 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, ТОО "Маншук-АЭ" 3 565,5 гектар, ТОО "Кенбидай Астык" 577,0 гектар, ТОО "Faizer Capital" 738,8 гектар, ТОО "Кенбидайк" 4 249,0 гектар, ТОО "QN AQRO" 723,0 гектар, ТОО "AgroExport LTD" 2 362,0 гектар, ТОО "Казсаt" 343,0 гектар, к/х "Алан" 1 413,0 гектар, ТОО "Nura 2017" 9,0 гектар, ТОО "Сельскохозяйственная компания "Север" 138,0 гектар составлением меморандума с землепользователями. Всего ожидается по меморандуму 14 065,1 гектар пастбищных угодьи, процент обеспеченности 240,7 %.
Всего по району у населения имеется КРС 10 913 голов, в том числе 5 853 голов коров. МРС 20 196 голов, лощадей 6 086 голов. Имеются земли населенных пунктов 65 687,8 гектар. Потребность составляет 155 773,8 гектар.
Список собственников земельных участков на территории Амангельдинского сельского округа
Таблица 2
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (гектар)
Потребность пастбищ,(гектар)
Излишки пастбищ, (гектар)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (гектар)
1
ТОО "Агро Стиль"

8 421,0
2 632,0
4 947,6
16 000,6
Жайылым алқаптарының қалыптасқан қажеттілігін 8 161,6 гектар көлемінде "Агро Стиль" ЖШС 1 081,0 гектар, "Байбута" ЖШС 666,0 гектар, "Жеті Көл" ЖШС 498,0 гектар, "Ораз ауылы" ш/қ 1 858,6 гектар , "Ақ-құлын" ЖШС 1 948,9 гектар, "Наурызбай" ш/қ 330,0 гектар, "Самал" шқ 296,0 гектар, "Ернұр" ш/қ 174,4 гектар, "Достық 1" 162,2 гектар, "Сары Арка" ш/қ 73,0 гектар, "Аскоп" ЖШС 92,0 гектар, "Урожайное-2015" ЖШС 65,0 гектар жер телімі иелерімен меморандум жасау есебінен толықтыру қажет.
Арықты ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
4 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (гектар)
Жайылымдардың қажеттілігі, (гектар)
Артық жайылымдар, (гектар)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
Жиыны
(гектар)
1
"Арыкты " ЖШС
3068,0
3068,0
2
"Корган Экспо" ЖШС

8 421,0
2 632,0
4 947,6
16 000,6
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 8 161,1 гектар необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих ТОО "Агро Стиль" 1 081,0 гектар, ТОО "Байбута" 666,0 гектар, ТОО "Жеті Көл" 498,0 гектар, к/х "Ораз ауылы" 1858,6 гектар,ТОО "Ақ-құлын" 1 948,9 гектар, к/х "Наурызбай" 330,0 гектар, к/х "Самал" 296,0 гектар, к/х "Ернұр" 174,4 гектар, к/х "Достық 1" 162,2 гектар, к/х "Сары Арқа" 73,0 гектар, ТОО "Аскоп" 92,0 гектар, ТОО "Урожайное-2015" 65,0 гектар составлением меморандума землепользователями.
Список собственников земельных участков на территории
Арыктинского сельского округа
Таблица 4
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие скота по видам, (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (гектар)
Потребность пастбищ,(гектар)
Излишки пастбищ, (гектар)
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
КРС
МРС
Лошади
Итого (гектар)
1
ТОО "Арыкты "
3068,0
3068,0
2
ТОО "Корган Экспо"

Бір ауыл шаруашылығы жануарына суды тұтынудың орташа тәуліктік нормасы: ірі қара мал – 100 литр, жылқы-80 литр, ұсақ мал - 10 литр.
Аудан аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Қорғалжын ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қорғалжын ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Қорғалжын ауданы қаласының,
ауылының, ауыл- дық округінің атауы
2022 жылғы қашалар саны
1 көктемгі
2 көктемгі-жазғы
3 көктемгі-жы- зғы-күзгі
4 күзгі
1
2
3
4
5
6
1
Амангелды ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі мау- сым
демалатын қаша
2
Арықты ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі мау- сым
демалатын қаша
3
Қорғалжын ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
4
Қарашалғын ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
5
Майшұқыр ауыл округі
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
6
Қызылсай ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі мау- сым
демалатын қаша
7
Сабынды ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
8
Кеңбидайык ауыл округі
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
кестенің жалғасы
2023 жылғы қашалар саны
1 көктемгі
2 көктемгі-жазғы
3 көктемгі-жызғы-күзгі
4 күзгі
7
8
9
10
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым
демалатын қаша
көктемгі-жазғы маусым
жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы-күзгі маусым
көктемгі-жазғы маусым
демалатын қаша
жазғы маусым
жазғы-күзгі маусым

Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное: крупный рогатый скот – 100 литров, лошади – 80 литров, мелкий рогатый скот-10 литров.
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Приложение 5
К Плану по управлению
пастбищами и
по Коргалжынскому району на
2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Коргалжынскому району на
2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование города, села, сельского
округа Коргалжынскогорайона
Количество загонов в 2022 году
1 весенний
2 весенне-лет-ний
3 весенне-летне-осенний
4 осенний
1
2
3
4
5
6
1
Амангелдинский сельский округ
весенне-лет-ний сезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающийзагон
2
Арыктинский сельский округ
весенне-лет-нийсезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающийзагон
3
Кораглжынский сельский округ
весенне-лет-нийсезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осен-ний сезон
4
Карашалгинский сельский округ
весенне-лет-нийсезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осен-ний сезон
5
Майшукурский сельский округ
отдыхающий загон
весенне-лет-ний сезон
летний сезон
летне-осен-нийсезон
6
Кызылсайский сельский округ
весенне-лет-нийсезон
летний сезон
летне-осенний сезон
отдыхающийзагон
7
Сабындинский сельский округ
весенне-лет-нийсезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осен-нийсезон
8
Кенбидайкский сельский округ
весенне-лет-нийсезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осен-ний сезон
Продолжение таблицы
Количествозагоновв2023году
1 весенний
2 весенне-летний
3 весенне-летне-осенний
4 осенний
7
8
9
10
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осеннийсезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летнийсезон
летне-осеннийсезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осеннийсезон
отдыхающий загон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осеннийсезон
весенне-летний сезон
отдыхающий загон
летний сезон
летне-осеннийсезон
весенне-летний сезон
летний сезон
отдыхающий загон
летне-осеннийсезон
весенне-летний сезон
летний сезон
летне-осеннийсезон
отдыхающий загон