"Семей қаласының 2023-2025 жылдарға арналған бюджеті туралы"
Абай облысы Семей қаласы мәслихатының 2022 жылғы 20 желтоқсандағы № 37/260-VII шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Семей қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
2023-2025 жылдарға арналған қалалық бюджет тиісінше 1- қосымшаға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 87 496 659,6 мың теңге:
салықтық түсімдер – 45 949 020,6 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 383 052,3 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 8 588 504,0 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 32 576 082,7мың теңге;
2) шығындар – 89 505 043,2 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредит беру – -373 089,0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 5 175,0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 378 264,0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0,0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0,0 мың теңге;
мемлекеттік қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0,0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1 635 294,6 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – -1 635 294,6 мың теңге:
қарыздар түсімі – 5 748 291,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 8 520 332,2 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 4 407 335,8 мың теңге;
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Абай облысы Семей қаласы мәслихатының 14.12.2023 № 15/87-VIII шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органның резерві - 845 228,0 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. Абай облысы мәслихатының "2023-2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" 2022 жылғы 14 желтоқсандағы № 11/66-VІI шешіміне өзгерістер енгізу туралы" 2023 жылғы 28 шілдедегі № 5/34 – VIII шешіміне сәйкес әлеуметтік салық – 95,8 пайыз, төлем көзінен салық салынатын табыстардан алынатын жеке табыс салығы - 97 пайыз бойынша қала бюджетіне кірістерді бөлу нормативтері атқарылуға алынсын.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Абай облысы Семей қаласы мәслихатының 02.08.2023 № 7/48-VIII (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. Қала бюджетінде азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек ескерілсін.
5. Қалалық бюджетте ауылдық округтерге берілетін субвенция 622 528,0 мың теңге сомасында ескерілсін, соның ішінде:
"Абралы ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 49 386,0 мың теңге;

"О бюджете города Семей на 2023-2025 годы"
Решение маслихата города Семей области Абай от 20 декабря 2022 года № 37/260-VII.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Семей РЕШИЛ:
Утвердить городской бюджет на 2023-2025 годы согласно приложению 1, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 87 496 659,6 тысяч тенге:
налоговые поступления – 45 949 020,6 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 383 052,3 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 8 588 504,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 32 576 082,7 тысяч тенге;
2) затраты – 89 505 043,2 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - -373 089,0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 5 175,0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 378 264,0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0,0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 0,0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0,0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1 635 294,6 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 635 294,6 тысяч тенге:
поступление займов – 5 748 291,0 тысяч тенге;
погашение займов – 8 520 332,2 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 4 407 335,8 тысяч тенге;
Сноска. Пункт 1 в редакции решения маслихата города Семей области Абай от 14.12.2023 № 15/87-VIII (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа (города областного значения) – 845 228,0 тыс. тенге.
3. Принять к исполнению на 2023 год нормативы распределения доходов в бюджет города по социальному налогу – 95,8 процента, индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты – 97 процентов, согласно решению маслихата области Абай от 28 июля 2023 года № 5/34-VIII "О внесении изменений в решение маслихата области Абай от 14 декабря 2022 года № 11/66-VIІ "Об областном бюджете на 2023-2025 годы.
Сноска. Пункт 3 в редакции решения маслихата города Семей области Абай от 02.08.2023 № 7/48-VIII (вводится в действие с 01.01.2023).
4. Учесть в бюджете города затраты на социальную помощь отдельным категориям нуждающихся граждан.
5. Учесть в городском бюджете субвенцию, передаваемую в сельские округа в сумме 622 528,0 тыс. тенге, в том числе:
Государственное учреждение "Аппарат акима Абралинского сельского округа" - 49 386,0 тысяч тенге;

"Айнабұлақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 33 277,0 мың теңге;
"Алғабас ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 29 414,0 мың теңге;
"Ақбұлақ ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 39 033,0 мың теңге;
"Достық ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 51 636,0 мың теңге;
"Жиенәлі ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 38 119,0 мың теңге;
"Ертіс ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 42 396,0 мың теңге;
"Қараөлең ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 63 672,0 мың теңге;

Государственное учреждение "Аппарат акима Айнабулакского сельского округа" - 33 277,0 тысяч тенге;
Государственное учреждение "Аппарат акима Алгабасского сельского округа" - 29 414,0 тысяч тенге;
Государственное учреждение "Аппарат акима Акбулакского сельского округа" - 39 033,0 тысяч тенге;
Государственное учреждение "Аппарат акима Достыкского сельского округа" - 51 636,0 тысяч тенге;
Государственное учреждение "Аппарат акима Жиеналинского сельского округа" - 38 119,0 тысяч тенге;
Государственное учреждение "Аппарат акима Иртышского сельского округа" - 42 396,0 тысяч тенге;
Государственное учреждение "Аппарат акима Караоленского сельского округа" - 63 672,0 тысяч тенге;

"Көкентау ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 51 456,0 мың теңге;
"Новобаженово ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 64 980,0 мың теңге;
"Озерки ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 44 610,0 мың теңге;
"Приречный ауылдық округі әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 46 693,0 мың теңге;
"Шаған кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 31 067,0 мың теңге;

Государственное учреждение "Аппарат акима Кокентауского сельского округа" - 51 456,0 тысяч тенге;
Государственное учреждение "Аппарат акима Новобаженовского сельского округа" - 64 980,0 тысяч тенге;
Государственное учреждение "Аппарат акима Озерского сельского округа" - 44 610,0 тысяч тенге;
Государственное учреждение "Аппарат акима Приречного сельского округа" - 46 693,0 тысяч тенге;
Государственное учреждение "Аппарат акима поселка Чаган" - 31 067,0 тысяч тенге;

"Шульбинск кенті әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі – 36 789,0 мың теңге;
6. 2023 жылға арналған бюджетте ауыл шаруашылық мақсатындағы жер участкілерін сатудан түсетін түсімдер көлемі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
7. Осы шешім 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат хатшысы Б. Ақжалов
2023 жылғы 16 қаңтардағы
№ 39/274-VII шешімге
1-қосымша
Семей қаласының 2023 жылға арналған бюджеті

Государственное учреждение "Аппарат акима поселка Шульбинск" - 36 789,0 тысяч тенге;
6. Утвердить объем поступлений в бюджете на 2023 год от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения, согласно приложению 4.
7. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь городского маслихата Б. Акжалов
Приложение 1 к решению
от 16 января 2023 года
№ 39/274-VII
Бюджет города Семей на 2023 год

3 881 381,3
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
691 060,0
004
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ауылдық жерлерде денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және ветеринария мамандарына отын сатып алуға әлеуметтік көмек көрсету
21 302,0
006
Тұрғын үй көмегін көрсету
10 359,0
007
Жергілікті өкілді органдардың шешімдері бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына әлеуметтік көмек
623 388,0
010
Үйде тәрбиеленетін және оқитын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
87 985,5
013
Белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдарды әлеуметтік бейімдеу
228 187,6
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтік көмек көрсету
460 548,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектерге әлеуметтік қызмет көрсетудің аумақтық орталықтары
649 167,6
017
Мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, арнайы жүріп-тұру құралдарымен, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, сондай-ақ мүгедектігі бар адамды оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес санаторий-курорттық емдеу, жестау тілі маманы, жеке көмекшілер қызметтерін ұсыну
1 008 783,0
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
100 600,6
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
311 725,2
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
311 725,2
9 99
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы өзге де қызметтер
1 741 361,8
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 741 361,8
001
Жергілікті деңгейде жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
273 081,4
011
Жәрдемақылар мен басқа да әлеуметтік төлемдерді есепке жатқызу, төлеу және жеткізу жөніндегі қызметтерге ақы төлеу
6 240,4
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
150,5
028
Зорлық-зомбылық немесе зорлық-зомбылық қаупі салдарынан қиын жағдайға тап болған Тәуекел тобындағы адамдарға көрсетілетін қызметтер
144 473,8
050
Қазақстан Республикасында мүгедек адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсарту
1 196 123,5
067
Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
11 202,2
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
110 090,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
40 075 366,3
1
Тұрғын үй шаруашылығы
22 704 405,9
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі

3 881 381,3
002
Программа занятости
691 060,0
9
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
21 302,0
006
Оказание жилищной помощи
10 359,0
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
623 388,0
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
87 985,5
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
228 187,6
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
460 548,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и лиц с инвалидностью
649 167,6
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 008 783,0
997777
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
100 600,6
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
311 725,2
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
311 725,2
99
99999
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
1 741 361,8
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 741 361,8
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
273 081,4
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
6 240,4
021
Капитальные расходы государственного органа
150,5
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
144 473,8
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
1 196 123,5
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
11 202,2
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
110 090,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
40 075 366,3
1
Жилищное хозяйство
22 704 405,9
99
467
Отдел строительства района (города областного значения)

400 346,0
2
Әлеуметтiк көмек
2 514 620,0
485
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
180 000,0
068
Жергілікті өкілдік органдардың шешімі бойынша қалалық қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен, тегін жол жүру түрінде азаматтардың жекелеген санаттарын әлеуметтік қолдау
180 000,0
801
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
2 334 620,0
004
Жұмыспен қамту бағдарламасы
427 202,0
006
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
24 432,0
007
Тұрғын үйге көмек көрсету
37 021,0
009
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
97 551,0
011
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
112 895,0
013
Белгіленген тұрғылықты жері жоқ тұлғаларды әлеуметтік бейімдеу
186 487,0
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
227 188,0
015
Зейнеткерлер мен мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсету аумақтық орталығы
344 310,0
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектердi мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектерге жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектерге қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтерін ұсыну
768 181,0
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
109 353,0
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
893 686,0
801
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту, әлеуметтік бағдарламалар және азаматтық хал актілерін тіркеу бөлімі
893 686,0
018
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
22 252,0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
0,0
050
Қазақстан Республикасында мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
821 434,0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
50 000,0
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
34 781 970,0
1
Тұрғын үй шаруашылығы
28 153 467,0
467
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс бөлімі
27 997 033,0
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
26 969 558,0
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
1 027 475,0
479
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй инспекциясы бөлімі

400 346,0
2
Социальная помощь
2 514 620,0
485
Отдел пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
180 000,0
068
Социальная поддержка отдельных категорий граждан в виде льготного, бесплатного проезда на городском общественном транспорте (кроме такси) по решению местных представительных органов
180 000,0
801
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
2 334 620,0
004
Программа занятости
427 202,0
006
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
24 432,0
007
Оказание жилищной помощи
37 021,0
009
Материальное обеспечение детей-инвалидов, воспитывающихся и обучающихся на дому
97 551,0
011
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
112 895,0
013
Социальная адаптация лиц, не имеющих определенного местожительства
186 487,0
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
227 188,0
015
Территориальные центры социального обслуживания пенсионеров и инвалидов
344 310,0
017
Обеспечение нуждающихся инвалидов обязательными гигиеническими средствами и предоставление услуг специалистами жестового языка, индивидуальными помощниками в соответствии с индивидуальной программой реабилитации инвалида
768 181,0
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
109 353,0
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
893 686,0
801
Отдел занятости, социальных программ и регистрации актов гражданского состояния района (города областного значения)
893 686,0
018
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
22 252,0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия
0,0
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов в Республике Казахстан
821 434,0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
50 000,0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
34 781 970,0
1
Жилищное хозяйство
28 153 467,0
467
Отдел строительства района (города областного значения)
27 997 033,0
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
26 969 558,0
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
1 027 475,0
479
Отдел жилищной инспекции района (города областного значения)

468 675,0
Бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары
0,0
2022 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 37/260-VII шешімге
4-қосымша
2023 жылға арналған бюджетке ауыл шаруашылық мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер көлемі
Атауы
Сомасы (мың теңге)
2023 жылға арналған бюджетке ауыл шаруашылық мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер көлемі
0,0

468 675,0
Используемые остатки бюджетных средств
0,0
Приложение 4 к решению
от 20 декабря 2022 года
№ 37/260-VII
Объем поступлений в бюджет на 2023 год от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения
Наименование
Сумма (тысяч тенге)
Объем поступлений в бюджет на 2023 год от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения
0,0