Талас ауданының ауылдық округтері бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Жамбыл облысы Талас аудандық мәслихатының 2022 жылғы 8 шілдедегі № 28-4 шешімі
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 17 бабына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 9 бабы 1 тармағы 1) тармақшасына "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 31, 37 баптарына сәйкес, Талас аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Талас ауданының ауылдық округтері бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары:
l) Ақкөл ауылдық округі бойынша 1 қосымшаға сәйкес;
2) Аққұм ауылдық округі бойынша 2 қосымшаға сәйкес;
3) Берікққара ауылдық округі бойынша 3 қосымшаға сәйкес;
4) Бостандық ауылдық округі бойынша 4 қосымшаға сәйкес;
5) Қаратау ауылдық округі бойынша 5 қосымшаға сәйкес;
6) Қасқабұлақ ауылдық округі бойынша 6 косымшаға сәйкес;
7) Кенес ауылдық округі бойынша 7 қосымшаға сәйкес;
8) Көктал ауылдық округі бойынша 8 қосымшаға сәйкес;
9) Қызыләуіт ауылдық округі бойынша 9 қосымшаға сәйкес;
10) Ойық ауылдық округі бойынша 10 қосымшаға сәйкес;
11) С.Шәкіров ауылдық округі бойынша 11 қосымшаға сәйкес;
12) Үшарал ауылдық округі бойынша 12 қосымшаға сәйкес;
13) Тамды ауылдық округі бойынша 13 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын қадағалаумәслихаттың жанынан жер участкесін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті сатып алу туралы шарттар жобаларын қорғау жөніндегі тұрақты комиссиясының төрағасы А. Ахметовке жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат хатшысының м. а Т. Капсаланов
Талас ауданы Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданы Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Каратау и сельских округов Таласского района на 2022-2023 годы
Решение Таласского районного маслихата Жамбылской области от 8 июля 2022 года № 28-4
В соответствии со статьей 17 Земельного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", статьями 31, 37 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Таласский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по городу Каратау и сельских округов Таласского района на 2022-2023 годы:
1) по Аккольскому сельскому округу согласно приложению 1;
2) по Аккумскому сельскому округу согласно приложению 2;
3) по Бериккаринскому сельскому округу согласно приложению 3;
4) по Бостандыксому сельскому округу согласно приложению 4;
5) по Каратаускому сельскому округу согласно приложению 5;
6) по Каскабулакскому сельскому округу согласно приложению 6;
7) по Кенесскому сельскому округу согласно приложению 7;
8) по Кокталскому сельскому округу согласно приложению 8;
9) по Кызылаутскому сельскому округу согласно приложению 9;
10) по Ойыкскому сельскому округу согласно приложению 10;
11) по С.Шакировскому сельскому округу согласно приложению 11;
12) по Ушаралскому сельскому округу согласно приложению 12;
13) по Тамдинскому сельскому округу согласно приложению 13;
2. Конроль за исполнением данного решения возложить на председателя постоянной комиссии районного маслихата по защите проектов договоров по закупу земельных участков и прочего недвижимого имущества А.Ахметова.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о секретаря маслихата Т. Капсаланов
План по управлению пастбищами и их использованию в Аккольском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Аккольском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы Ақкөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Талас ауданы Ақкөл ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп- қараудың жай- күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік- аумақтық бөлінісі бойынша Талас ауданы Ақкөл ауылдық округінде 1 елді мекен бар.
Талас ауданы Ақкөл ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 75784 га, оның ішінде: егістіктер – 1027 га, жайылымдық жерлер – 68477 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 62227 га;
елді мекендер жерлері – 6162 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 4173 га;
босалқы жерлер - 2529 га.
Талас ауданы Ақкөл ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Талас ауданы Ақкөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) ірі қара мал 1922 бас, оның ішінде: төлдейтін (сауынды) мал басы 785 бас, ұсақ қара мал 19185 бас, жылқылар 980 бас (№ 1 кесте) есептелген.
№ 1 кесте
Елді мекендер
Халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
1
Ақкөл ауылы

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аккольского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Аккольском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аккольском сельском округе Таласского района имеется 1 населенный пункт.
Общая площадь территории Аккольского сельского округа Таласского района 78785 гектар, из них: пашни – 1027 га, пастбищные земли – 68477 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 62227 га;
земли населенных пунктов – 6162 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 4173 га;
земли запаса - 2529 га.
На территории Аккольского сельского округа Таласского района имеется ветеринарный пункт и скотомогильник.
На 1 января 2021 года в Аккольском сельском округе Таласского района насчитывается крупного рогатого скота 1922 голов, из них маточное поголовье 785 голов, мелкого рогатого скота 19185 головы, лошадей 980 головы (таблица № 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Аккольскому сельскому округу Таласского района
Таблица № 1
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
1
село Акколь

2610
3352
1520
7482
Жайылымдық алаптардың 1520 га мөлшеріндегі қалыптасқан қажеттілікті халықты ауыл шаруашылығы жануарлары жайылымдарының "Мақсат" ш/қ, "Даниал" ш/қ, "Шұғай" ш/қ, "Алмат" ш/қ, "Гауһартас" ш/қ тиесілі жерлерден толықтыру қажет.
Ақкөл ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 3 табын ұйымдастырылған: 1 табын - Ақкөл ауылынан оңтүстік шығысқа қарай, суат-бұлақтар; 1 табын – Ақкөл ауылынан солтүстікке қарай, суат-бұлақтар; 1 табын – Ақкөл ауылының батысына қарай, суат-бұлақтар.
Ақкөл ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1052 бас, ұсақ қара мал 12480 бас, жылқылар 676 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 60017 га құрайды (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
жер пайдаланушылар
алаңы (га)
Малдың болуы
түрлері бойынша, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
Жылқылар
барлығы (га)
1
"Нұрбақыт" ш/қ

2610
3352
1520
7482
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 1520 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих КХ "Мақсат", КХ "Даниал", КХ "Шұғай", КХ "Алмат", КХ "Гауһартас".
Для выпаса скота местного населения села Акколь организовано 3 гурта: 1 гурт – юго-восточнее села Акколь водопой - ручьи; 2 гурт - севернее села Акколь, водопой – ручьи, 3 гурт - западнее села Акколь, водопой - ручьи.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Аккольского сельского округа Таласского района составляет: крупного рогатого скота 1052 голова, мелкого рогатого скота 12480 голов, лошадей 676 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 60017 га (таблица № 4).
Таблица № 4
землепользователи
Пло
щадь (га)
Наличие скота
по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Крупный рога
тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рога
тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рога
тый скот
Лошади
Итого (га)
1
"Нұрбақыт" ш/қ

4143
1015
7870
"Қарабатыр", "Мақсат", "Шұғай", "Мэлс" шаруа қожалықтарында қалыптасқан 2331 га мөлшеріндегі қажеттілікті "Нұрбақыт", "Ерасыл, "Қарғаш", "Бекен", "Ермекбай", "Нұрдаулет" шаруа қожалықтарына берілген жерлердегі ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы есебінен яғни 4785 га жайылым жерден толықтыру қажет.
Талас ауданының Ақкөл
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына
1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы Ақкөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шарты белгілері:
Талас ауданының Ақкөл
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына
2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табын үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы (табындар)
жыл
учаскелер
1
2
3
4
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Талас ауданының Ақкөл
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Ақкөл
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Талас ауданының Ақкөл
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Ақкөл
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына
6- қосымша
Талас ауданының Ақкөл ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Ақкөл
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2022-2023 жылдарға арналған
жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Ақкөл
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Талас ауданының Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарына 7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Условные обозначения:
Талас ауданы Аққұм ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары

4143
1015
7870
Сложившуюся потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Қарабатыр", "Мақсат", "Шұғай", "Мэлс" в размере 2331 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных на землях крестьянских хозяйств "Нұрбақыт", "Ерасыл, "Қарғаш", "Бекен", "Ермекбай", "Нұрдаулет"
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в Аккольском
сельском округе
Таласского района на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аккольского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в Аккольском
сельском округе
Таласского района на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в Аккольском
сельском округе
Таласского района на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Аккольском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Аккольском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Аккольском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Аккольском сельском округе Таласского района
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Аккольском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Тамдинский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 7-1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Аккольском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлению пастбищами и их использованию в Аккумском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы

Осы Талас ауданы Аққұм ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы Аққұм ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Талас ауданы Аққұм ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп- қараудың жай- күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік- аумақтық бөлінісі бойынша Талас ауданы Аққұм ауылдық округінде 1 елді мекен бар.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Аккумском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тамдинского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Аккумском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аккумском сельском округе Таласского района имеется 1 населенный пункт.

Талас ауданы Аққұм ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 86784 га, оның ішінде: егістіктер – 1868 га, жайылымдық жерлер – 26362 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 25 760 га;
елді мекендер жерлері – 1998 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 1180 га;
босалқы жерлер - 228 га.
Талас ауданы Аққұм ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Талас ауданы Аққұм ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) ірі қара мал 2893 бас, оның ішінде: төлдейтін (сауынды) мал басы 2171 бас, ұсақ қара мал 19629 бас, жылқылар 1299 бас (№ 1 кесте) есептелген.
№ 1 кесте
Елді мекендер
Халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
1
Аққұм ауылы

Общая площадь территории Аккумского сельского округа Таласского района 86784 гектар, из них: пашни – 1868 га, пастбищные земли – 26362 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 25760 га;
земли населенных пунктов – 1998 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1180 га;
земли запаса - 228 га.
На территории Аккумского сельского округа Таласского района имеется 1 ветеринарный пункт.
На 1 января 2022 года в Аккумский сельском округе Таласского района насчитывается крупного рогатого скота 2893 голов, из них маточное поголовье 2171 голов, мелкого рогатого скота 19629 головы, лошадей 1299 головы (таблица № 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Аккумскому сельскому округу Таласского района
Таблица № 1
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
1
село Аккум

1974
1930
1340
5244
Жайылымдық алаптардың 3471 га мөлшеріндегі қалыптасқан қажеттілікті халықты ауыл шаруашылығы жануарлары жайылымдарының орман қоры жерлеріне тиесілі жерлерден толықтыру қажет.
Аққұм ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 2 табын ұйымдастырылған: 1 табын -–Аққұм ауылынан батысқа қарай, каналдан; 2 табын – Аққұм ауылынан шығысқа қарай, каналдан;
Аққұм ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2235 бас, ұсақ қара мал 15769 бас, жылқылар 1031 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 23835 га құрайды (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
жер пайдаланушылар
алаңы (га)
Малдың болуы
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
түрлері бойынша, (бас)
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы (га)
1
"Көмекші" шаруа қожалығы

1974
1930
1340
5244
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 3471 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих лесному фонду.
Для выпаса скота местного населения села Аккумский организовано 2 гурта: 1 гурт - западнее села Аккум, водопой - канал; 2 гурт - восточнее села Аккум, водопой - канал.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Аккумский сельского округа Таласского района составляет: крупного рогатого скота 2235 голова, мелкого рогатого скота 15769 голов, лошадей 1031 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 23835 га (таблица № 4).
Таблица № 4
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого(га)
1
"Көмекші" шаруа қожалығы

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Талас ауданының Аққұм
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Аққұм
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Талас ауданының Аққұм
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Аққұм
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Талас ауданының Аққұм ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Аққұм
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Аққұм
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Талас ауданының Аққұм
ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданы Бостандық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданы Бостандық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в Аккумском
сельском округе Таласского района
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Аккумском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Аккумском сельском округе
Таласского района на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Аккумском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Аккумском сельском округе Таласского района
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Аккумском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Аккумский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 7-1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Аккумском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлению пастбищами и их использованию в Бостандыкском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Бостандыкском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 31 903 га;
елді мекендер жерлері – 3322 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 117 га;
босалқы жерлер - 1789 га.
Талас ауданы Бостандық ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Талас ауданы Бостандық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) ірі қара мал 2566 бас, оның ішінде: төлдейтін (сауынды) мал басы 1750 бас, ұсақ қара мал 29625 бас, жылқылар 941 бас (№ 1 кесте) есептелген.
№ 1 кесте
Елді мекендер
Халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
1
Бостандық ауылы

земли сельскохозяйственного назначения – 31 903 га;
земли населенных пунктов – 3322га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 117 га;
земли запаса - 1789 га.
На территории Бостандыкского сельского округа Таласского района имеется 1 ветеринарный пункт.
На 1 января 2022 года в Бостандыкский сельском округе Таласского района насчитывается крупного рогатого скота 2566 голов, из них маточное поголовье 1750 голов, мелкого рогатого скота 29625 головы, лошадей 941 головы (таблица № 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Бостандыкскому сельскому округу Таласского района
Таблица № 1
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
1
Бостандық

654
1090
895
2639
Жайылымдық алаптардың 3471 га мөлшеріндегі қалыптасқан қажеттілікті халықты ауыл шаруашылығы жануарлары жайылымдарының орман қоры жерлеріне тиесілі жерлерден толықтыру қажет.
Бостандық ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 2 табын ұйымдастырылған: 1 табын –Бостандық ауылынан батысқа қарай, каналдан; 2 табын – Бостандық ауылынан шығысқа қарай, каналдан;
Бостандық ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2235 бас, ұсақ қара мал 15769 бас, жылқылар 1031 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 23835 га құрайды (№ 4 кесте).
(№ 4 кесте)
жер пайдаланушылар
алаңы (га)
Малдың болуы
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
түрлері бойынша, (бас)
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы (га)
1
Мағжан

654
1090
895
2639
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 3471 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих лесному фонду.
Для выпаса скота местного населения села Бостандыкский организовано 2 гурта: 1 гурт - западнее села Бостандык, водопой - канал; 2 гурт - восточнее села Бостандык, водопой - канал.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Бостандыкский сельского округа Таласского района составляет: крупного рогатого скота 2235 голова, мелкого рогатого скота 15769 голов, лошадей 1031 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 23835 га (таблица № 4).
Таблица № 4
землепользователи
Пло
щадь (га)
Наличие скота
по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Крупный рога
тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рога
тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рога
тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого(га)
1
Мағжан

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Талас ауданының Бостандық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Бостандық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Талас ауданының Бостандық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Бостандық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Талас ауданының Бостандық ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Бостандық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Бостандық
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Талас ауданының Бостандық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Берікқара ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданының Берікқара ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бостандыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бостандыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бостандыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бостандыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Бостандыкском сельском округе Таласского района
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бостандыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
ТБостандыкский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 7-1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бостандыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлению пастбищами и их использованию в Бериккаринском сельском округе района Талас на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Бериккаринскомсельском округе района Талас на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 36 134 га;
елді мекендер жерлері – 2631 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 408 га;
қордағы жерлер –2175 га
Талас ауданының Берікқара ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Талас ауданының Берікқара ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) ірі қара мал 1835 бас, оның ішінде: төлдейтін (сауынды) мал басы 1250 бас, ұсақ қара мал 26940 бас, жылқылар 901 бас (№ 1 кесте) есептелген.
№ 1 кесте
Елді мекендер
Халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
1
Майтөбе ауылы

земли сельскохозяйственного назначения – 36 134 га;
земли населенных пунктов – 2631 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 408 га;
земли запаса - 2175 га.
На территории Бериккаринского сельского округа района Талас имеется 1 ветеринарный пункт и 1 скотомогильник.
На 1 января 2022 года в Бериккаринском сельском округе района Талас насчитывается крупного рогатого скота 1835 голов, из них маточное поголовье 1250 голов, мелкого рогатого скота 26940 головы, лошадей 901 головы (таблица № 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Бериккарнскому сельскому округу района Талас
Таблица № 1
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
1
село Майтобе

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Талас ауданының Берікқара
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Берікқара
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Талас ауданының Берікқара
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Берікқара
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
талас ауданының Берікқара ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Берікқара
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Берікқара
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Талас ауданының Берікқара
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Талас ауданы Тамды ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданы Тамды ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бериккаринском сельском округе
района Талас на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бериккаринском сельском округе
района Талас на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бериккаринском сельском округе
района Талас на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бериккаринском сельском округе
района Талас на 2022-2023 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Бериккаринском сельском округе района Талас
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бериккаринском сельском округе
района Талас на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Тургусунский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 7-1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Бериккаринском сельском округе
района Талас на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлению пастбищами и их использованию в Тамдинском сельском округе Таласского района на 2020-2021 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Тамдинском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы Тамды ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Талас ауданы Тамды ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп- қараудың жай- күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік- аумақтық бөлінісі бойынша Талас ауданы Тамды ауылдық округінде 1 елді мекен бар.
Талас ауданы Тамды ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 38 188 га, оның ішінде: егістіктер – 1849 га, жайылымдық жерлер – 31 562 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 25 865 га;
елді мекендер жерлері – 6172 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 1032 га;
босалқы жерлер - 4506 га.
Талас ауданының Тамды ауылдық округінің аумағы табиғи шарттары бойынша таулы- далалы аймаққа - далалы шөлейт белдем тармағына жатады. Климаты құрғақ, қоңыржай жылы. Жауын- шашын жылына орташа 266 мм мөлшерде түседі. Олардың көп мөлшері наурыз-сәуір айына келеді.
Топырағы негізінен сары, кей далалы жерлерде қара топырақ.
Талас ауданының Тамды ауылдық округінің аумағында ветеринарлық пункт бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Талас ауданының Тамды ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) МІҚ мал 1190 бас, оның ішінде: төлдейтін (сауынды) мал басы 720 бас, уақ мал 20937 бас, жылқылар 1145 бас (№ 1 кесте) есептелген.
№ 1 кесте
Елді мекендер
Халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
1
Тамды ауылы

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тамдинского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Тамдинском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тамдинском сельском округе Таласского района имеется 1 населенный пункт.
Общая площадь территории Тамдинского сельского округа Таласского района 38188 гектар, из них: пашни – 1849 га, пастбищные земли – 31562 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 25865 га;
земли населенных пунктов – 6172 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1032 га;
земли запаса - 4506 га.
По природным условиям территория Тамдинского сельского округа Таласского района относится к горно-степной зоне лугово-степной суховатой подзоне. Климат сухой, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 366 мм. в год. Максимальное количество их приходится на март и апрель.
Почвы в основном горные жолтоземы выщелоченные и горно-степные.
На территории Тамдинского сельского округа Таласского района имеется ветеринарный пункт.
На 1 января 2022 года в Тамдинском сельском округе Таласского района насчитывается крупного рогатого скота 1190 голов, из них маточное поголовье 720 голов, мелкого рогатого скота 20 937 головы, лошадей 1145 головы (таблица № 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Тамдинскому сельскому округу Таласского района
Таблица № 1
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
1
село Тамды

1803
3546
2070
7419
Жайылымдық алаптардың 1607 га мөлшеріндегі қалыптасқан қажеттілікті халықты ауыл шаруашылығы жануарлары жайылымдарының орнын ауыл маңына жақын орналасқан "Кебек-қашқан" (3шқ), "Үш қоңыр" (4шқ), "Сұлтан" (3шқ), "Жұлдыз" (1,8 шқ), "Манарбек" (2 шқ), "Кенже" (3,5 шқ), "Гүлзира" (4 шқ) шаруа қожалықтарына тиесілі жерлерден толықтыру қажет.
Тамды ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін МІҚ малына 2 табын, ұйымдастырылған: 1 табын –Тамды ауылының оңтүстік шығысына қарай, Билікөлге; 2 табын – Тамды ауылының батысына қарай, Әуіт жақа жайылады. Уақ малға 9 табын ауылды айнала барлық бағытта жайылады.
Тамды ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 589 бас, уақ мал 13 844 бас, жылқылар 731 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 25 750 га құрайды (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
жер пайдаланушылар
алаңы (га)
Малдың болуы
түрлері бойынша, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы (га)
1
"Кебек қашқан"

1803
3546
2070
7419
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 1607 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих крестианским хозяством "Кебек-қашқан" (3км), "Үш қоңыр" (4км), "Сұлтан" (3км), "Жұлдыз" (1,8 км), "Манарбек" (2 км), "Кенже" (3,5 км), "Гүлзира" (4 км).
Для выпаса скота местного населения села Тамды организовано 2 гурта: 1 гурт – юга-восточные села Тамды водопой - Биликоль; 2 гурт - заподные села Тамды, водопой – водохранилища Тамды.
Поголовье в крестьянских и фермерских хозяйствах Тамдинского сельского округа Таласского района составляет: крупного рогатого скота 589 голова, мелкого рогатого скота 13844 голов, лошадей 731 голов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств и индивидуальных предпринимателей составляет 25 750 га (таблица № 4).
Таблица № 4
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
"Кебек қашқан"

7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Условные обозначения:
Талас ауданы Қызыләуіт ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданы Қызыләуіт ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы Қызыләуіт ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Талас ауданы Қызыләуіт ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);

Приложение 7-1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Тамдинском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлению пастбищами и их использованию в Кызылауитском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кызылауитском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тамдинского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Кызылауитском сельском округе (Приложение 6);

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Талас ауданының Қызыләуіт
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Қызыләуіт
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Талас ауданының Қызыләуіт
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Қызыләуіт
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Талас ауданының Қызыләуіт ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Қызыләуіт
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Қызыләуіт
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Талас ауданының Қызыләуіт
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Талас ауданы Кеңес ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданы Кеңес ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Кызылауитском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Кызылауитском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Кызылауитском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Кызылауитском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Кызылауитском сельском округе Кызылауитского района
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Кызылауитском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельскийокруг
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Кызылауит
апрель–май
сентябрь - октябрь
Актобе
апрель–май
сентябрь - октябрь
Приложение 7-1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Кызылауитском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлению пастбищами и их использованию в Кенесском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кенесском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1398
2824
1470
5692
Жайылымдық алаптардың 5246 га мөлшеріндегі қалыптасқан қажеттілікті халықты ауыл шаруашылығы жануарлары жайылымдарының орман қорына тиесілі жерлерден толықтыру қажет.
Кеңес ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 2 табын ұйымдастырылған: 2 табын -– Кеңес ауылынан оңтүстікке қарай, суат-өзен; 2 табын – Кеңес ауылынан оңтүстік қарай, суат-өзен;
Кеңес ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 762 бас, ұсақ қара мал 8008 бас, жылқылар 288 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 27914 га құрайды (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
жер пайдаланушылар
алаңы (га)
Малдың болуы
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
түрлері бойынша, (бас)
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы (га)
1
"Жангелді" ш/қ

1398
2824
1470
5692
Нет необходимости в размере пастбищи.
Село Есейхан; был организован 3 гуртадля выпаса скота местного населения села Есейхан:1 гурт к югу от села Есейхан, водопой -родники,реки; 2гурт - к юго-востоку от села Есейхан, водопой - родники; 3гурт к юго-западу от села Есейхан, водопой -родники;
Село Караой; был организован 3 гурта для выпаса скота местног населения села Караой: 2 гурта -к юго-западу от села Караой, водопой -родники,реки; 1 гурт - к юго-востоку от села Караой, водопой -родники,реки;
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Кенесского сельского округа Таласского района составляет: крупного рогатого скота 666 голова, мелкого рогатого скота 15498 голов, лошадей 442 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 13032 га (таблица № 4).
№ 4 кесте
землепользователи
площадь (га)
Наличие скота по видам,(гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребности пастбищ (га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый сскот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итог (га)
1
"Жангелді" ш/қ

208
2612, 2
"Батай", "Қуаныш", "Шерім" шаруа қожалығында қалыптасқан 1043 га мөлшеріндегі қажеттілікті орман қоры берілген жерлердегі ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы есебінен толықтыру қажет.
Талас ауданының Кеңес
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы Кеңес ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шарты белгілері:
Талас ауданының Кеңес
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табын үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы (табындар)
жыл
учаскелер
1
2
3
4
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Талас ауданының Кеңес
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Кеңес
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Талас ауданының Кеңес
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Кеңес
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Талас ауданының Тұрығысын ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Кеңес
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Кеңес
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Талас ауданының Кеңес
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына

208
2612, 2
Потребность в размере 1667 га, сформированное на крестьянских хозяйствах "Култай Шахан", "Наймантай", "Жолбарыскамал", "Рахманкул", "Алиби" должна быть дополнена за счет пастбищ сельскохозяйственных животных на землях, принадлежащих к лесному фонду.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Кенесском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенесского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Кенесском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Кенесском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Кенесском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Кенесском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Кенесском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Кенесском сельском округе Таласского района
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Кенесском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Кенесский
апрель - май
сентябрь - октябрь

7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Условные обозначения:
Талас ауданы Қаратау ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданы Қаратау ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы Қаратау ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Талас ауданы Қаратау ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);

Приложение 7-1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Кенесском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлению пастбищами и их использованию в Каратауском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Каратауском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Каратауского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Каратауском сельском округе (Приложение 6);

100
3
0,5
5
411
1815
500
2726
Жайылымдық алаптардың мөлшеріне қалыптасқан қажеттілікті жоқ.
Есейхан ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 3 табын ұйымдастырылған: 1 табын – Есейхан ауылынан оңтүстікке қарай, суат - бұлақтар, өзендер; 1 табын – Есейхан ауылынан оңтүстік- шығысқа қарай, суат - бұлақтар; 1 табын – Есейхан ауылынан оңтүстік- батысқа қарай, суат - бұлақтар;
Қараой ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 3 табын ұйымдастырылған: 2 табын – Қараой ауылынан оңтүстік батысқа қарай, суат- бұлақтар, өзендер; 1 табын – Қараой ауылынан оңтүстік- шығысқа қарай, суат- бұлақтар, өзендер;
Қаратау ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 666 бас, ұсақ қара мал 15498 бас, жылқылар 442 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 13032 га құрайды (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
жер пайдаланушылар
алаңы (га)
Малдың болуы
түрлері бойынша, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы (га)
1
"Береке" ш/қ

100
3
0,5
5
411
1815
500
2726
Нет необходимости в размере пастбищи.
Село Есейхан; был организован 3 гурта для выпаса скота местного населения села Есейхан: 1 гурт к югу от села Есейхан, водопой - родники, реки; 2 гурт - к юго-востоку от села Есейхан, водопой - родники; 3 гурт к юго-западу от села Есейхан, водопой - родники;
Село Караой; был организован 3 гурта для выпаса скота местног населения села Караой: 2 гурта - к юго-западу от села Караой, водопой - родники, реки; 1 гурт - к юго-востоку от села Караой, водопой - родники, реки;
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Каратауского сельского округа Таласского района составляет: крупного рогатого скота 666 голова, мелкого рогатого скота 15498 голов, лошадей 442 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 13032 га (таблица № 4).
Таблица № 4
землепользователи
Пло
щадь (га)
Наличие скота
по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Крупный рога тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рога тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рога тый скот
Лошади
Итого (га)
1
"Береке" ш/қ

150
610
13032
"Құлтай Шахан", "Жолбарыс қамал", Наймантай", "Рахманқұл", "Әліби" шаруа қожалықтарында қалыптасқан 1667 га мөлшеріндегі қажеттілікті орман қорына берілген жерлердегі ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы есебінен толықтыру қажет.
Талас ауданының Қаратау
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы Қаратау ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шарты белгілері:
Талас ауданының Қаратау
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табын үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы (табындар)
жыл
учаскелер
1
2
3
4
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Талас ауданының Қаратау
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Қаратау
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Талас ауданының Қаратау
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Қаратау
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Талас ауданының Қаратау ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Қаратау
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Қаратау
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Талас ауданының Қаратау
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына

150
610
13032
Потребность в размере 1667 га, сформированное на крестьянских хозяйствах "Култай Шахан", "Наймантай", "Жолбарыс камал", "Рахманкул", "Алиби" должна быть дополнена за счет пастбищ сельскохозяйственных животных на землях, принадлежащих к лесному фонду.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Каратауском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Каратауского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Каратауском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Каратауском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Каратауском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Каратауском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Каратауском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Каратауском сельском округе Таласского района
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Каратауском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Каратауский
апрель - май
сентябрь - октябрь

7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданы Қасқабұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданы Қасқабұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы Қасқабұлақ ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Талас ауданы Қасқабұлақ ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);

Приложение 7-1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Каратауском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлению пастбищами и их использованию в Каскабулакском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Каскабулакском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Каскабулакского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Каскабулакском сельском округе (Приложение 6);

3057
5459
205
8721
Жайылымдық алаптардың 6120 га мөлшеріндегі қалыптасқан қажеттілікті халықты ауыл шаруашылығы жануарлары жайылымдарының орман қорына тиесілі жерлерден толықтыру қажет.
Қасқабұлақ ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 5 табын ұйымдастырылған: 4 табын -– Қасқабұлақ ауылынан батысқа қарай, суат- бұлақтар; 1 табын – Қасқабұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа қарай, суат- бұлақтар;
Қасқабұлақ ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 194 бас, ұсақ қара мал 8953 бас, жылқылар 12 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 23025 га құрайды (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
жер пайдаланушылар
алаңы (га)
Малдың болуы
түрлері бойынша, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы (га)
1
"Айза" ш/қ

3057
5459
205
8721
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 6120 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих КГУ Аккольского по охране лесов и животного мира
Для выпаса скота местного населения села Каскабулак организовано 5 гурта: 4 гурт - севернее села Каскабулак водопой - ручьи; 1 гурт - северо-восточнее села Каскабулак, водопой - ручьи.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Каскабулакского сельского округа Таласского района составляет: крупного рогатого скота 194 голова, мелкого рогатого скота 8953 голов, лошадей 12 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 23025 га (таблица № 4).
Таблица № 4
землепользователи
Пло
щадь (га)
Наличие скота
по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Крупный рога
тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рога
тый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рога
тый скот
Лошади
Итого (га)
1
"Айза" ш/қ

7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Ойық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданының Ойық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданының Ойық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Талас ауданының Ойық ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);

Приложение 7-1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Каскабулакском сельском округе
Таласского района на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлеию пастбищами и их использованию в Ойыкском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Ойыкском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Ойыкского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Ойыкском сельском округе (Приложение 6);

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп- қараудың жай- күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік- аумақтық бөлінісі бойынша Талас ауданының Ойық ауылдық округінде 3 елді мекен бар.
Талас ауданының Ойық ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 149079 га, оның ішінде: егістіктер – 2517 га, жайылымдық жерлер – 86795 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 53042 га;
елді мекендер жерлері – 12037 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 5513 га;
қордағы жерлер – 7119 га
Талас ауданының Ойық ауылдық округінің аумағы табиғи шарттары бойынша таулы- далалы аймаққа шалғынды- далалы ылғалды белдем тармағына жатады. Климаты ылғалды, қоңыржай жылы. Жауын- шашын жылына орташа 566 мм мөлшерде түседі. Олардың көп мөлшері сәуір айына келеді.
Топырағы негізінен сілтісізденген және таулы далалы қара топырақ.
Талас ауданының Ойық ауылдық округінің аумағында 1 ветеринарлық пункт және 1 мал қорымы бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Талас ауданының Ойық ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) ірі қара мал 2784 бас, оның ішінде: төлдейтін (сауынды) мал басы 1785 бас, ұсақ қара мал 36050 бас, жылқылар 1201 бас (№ 1 кесте) есептелген.
№ 1 кесте
Елді мекендер
Халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
барлығы
оның ішінде сауынды
1
Ойық ауылы

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Ойыкском сельском округе Таласского района имеется 3 населенный пункт.
Общая площадь территории Ойыкского сельского округа Таласского района 149079 гектар, из них: пашни – 2517 га, пастбищные земли – 86795 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 53042 га;
земли населенных пунктов – 12037 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 5513 га;
земли запаса - 7119 га.
По природным условиям территория Ойыкского сельского округа Таласского района относится к горно-степной зоне лугово-степной влажной подзоне. Климат влажный, умеренно теплый. Осадков выпадает за год в среднем 566 мм. в год. Максимальное количество их приходится на июль.
Почвы в основном горные черноземы выщелоченные и горно-степные.
На территории Ойыкского сельского округа Таласского района имеется 1-ветеринарный пункт и 1-скотомогильник.
На 1 января 2022 года в Ойыкском сельском округе Таласского района насчитывается крупного рогатого скота 2784 голов, из них маточное поголовье 1785 голов, мелкого рогатого скота 36050 головы, лошадей 1201 головы (таблица № 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Ойыкскому сельскому округу Таласского района
Таблица № 1
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
1
село Ойық

57,5
0
72,5
"Смағұл", "А-Дулат", "Нурболат", "Сәттұрсын", "Бөрібай", "Анай-Көшкей" шаруа қожалықтарында қалыптасқан 3256 га мөлшеріндегі қажеттілікті орман қорына берілген жерлердегі ауыл шаруашылығы жануарларының жайылымы есебінен толықтыру қажет.
Талас ауданының Ойық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданының Ойық ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шарты белгілері:
Талас ауданының Ойық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табын үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы (табындар)
жыл
учаскелер
1
2
3
4
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Талас ауданының Ойық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Ойық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Талас ауданының Ойық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Ойық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Талас ауданының Ойық ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Ойық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Ойық
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Талас ауданының Ойық
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына

57,5
0
72,5
Сложившуюся потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйства "Смағұл." "А-Дулат" "Нұрболат" "Сәттұрсын" "Бөрібай" "Анай-көшкей" в размере 3256 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных на землях предоставленных ТОО "Нивы Чапаево".
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ойыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Ойыкского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
Ойыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ойыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ойыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение
5 к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ойыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ойыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Ойыкском сельском округе Таласского района
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию
Ойыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Ойыкский
апрель - май
сентябрь - октябрь

7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Условные обозначения:
Талас ауданының С.Шәкіров ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданының С.Шәкіров ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданының Берікқара ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Талас ауданының С.Шәкіров ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);

Приложение 7-1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ойыкском сельском округе
Таласского района на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлению пастбищами и их использованию в С.Шакировском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в С.Шакировском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории С.Шакировского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в С.Шакировском сельском округе (Приложение 6);

5613
8693
1560
15866
Жайылымдық алқаптардың 13095 га мөлшеріндегі қалыптасқан қажеттілікті халықты ауыл шаруашылығы жануарлары жайылымдарының "Табыс", "Абжан", "Есен" шаруа қожалықтарының және орман қорына тиесілі жерлерден толықтыру қажет.
С.Шәкіров ауылының жергілікті халқының малын жаю үшін 4 табын ұйымдастырылған: 2 табын – С.Шәкіров ауылынан оңтүстік батысқа қарай, өзен; 2 табын – Тамабек ауылынан оңтүстік батысқа қарай, өзен;
С.Шәкіров ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1785 бас, ұсақ қара мал 17979 бас, жылқылар 502 бас құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы жайылымдар ауданы 32557 га құрайды (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
жер пайдаланушылар
алаңы (га)
Малдың болуы
түрлері бойынша, (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажеттілік нормасы, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
Ірі қара мал
Ұсақ қара мал
жылқылар
барлығы (га)
1
"Табыс" ш/қ

5613
8693
1560
15866
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 13095 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях, принадлежащих товариществу с ограниченной ответственностью (далее- ТОО) "Табыс" "Абжан" "Есен".
Для выпаса скота местного населения села С.Шакиров организовано 4 гурта: 2 гурт - севернее села С.Шакиров водопой - ручьи; 2 гурт - северо-восточнее села Тамабек, водопой - ручьи.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах С.Шакировского сельского округа Таласского района составляет: крупного рогатого скота 1785 голова, мелкого рогатого скота 17979 голов, лошадей 502 голов.
Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 32557 га (таблица № 4).
Таблица № 4
землепользователи
Площадь (га)
Наличие скота по видам, (гол)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ,(га)
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Итого (га)
1
К/Х "Табыс"

2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Талас ауданының С.Шәкіров
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының С.Шәкіров
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Талас ауданының С.Шәкіров
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының С.Шәкіров
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Талас ауданының С.Шәкіров ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының С.Шәкіров
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Берікқара
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Талас ауданының С.Шәкіров
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Үшарал ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданының Үшарал ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауылшаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеут ізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:

2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию в
С.Шакировском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
С.Шакировском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
С.Шакировском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
С.Шакировском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в С.Шакировском сельском округе Таласского района
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
С.Шакировском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
С.Шакировский
апрель - май
сентябрь - октябрь
Приложение 7-1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
С.Шакировском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлению пастбищами и их использованию в Ушаралском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Ушаралском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданының Үшарал ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларыменалаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының малбасын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
6) Талас ауданының Үшарал ауылдық округінде орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының малбасын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын (6-қосымша);
7) ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдардып айдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша);
7-1) жергілікті жағдайлармен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауылшаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы менішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп- қараудың жай- күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауылшаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауылшаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауылшаруашылығы жануарларының малбасын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауылшаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзгеде деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік- аумақтық бөлінісі бойынша Талас ауданының Үшарал ауылдық округінде 3 елді мекен бар.
Талас ауданының Үшарал ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 184921 га, оның ішінде: егістіктер – 1679 га, жайылымдық жерлер – 38454 га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 35913 га;
елді мекендер жерлері – 7840 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауыл шаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 1863 га;
қордағы жерлер –1606 га

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Ушаралского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в Ушаралском сельском округе (Приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Ушаралском сельском округе Таласского района имеется 3 населенный пункт.
Общая площадь территории Ушаралского сельского округа Таласского района 184921 гектар, из них: пашни – 1679 га, пастбищные земли – 38454 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 35913 га;
земли населенных пунктов – 7840 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1863 га;
земли запаса - 1606 га.

43,5
"Ақбас", "Әден", "Ризық", "Бегман", "Рауан", "Ақниет", "Қайыр" шаруа қожалықтарында қалыптасқан қажеттілікті орман қорына берілген жерлердегі ауылшаруашылығы жануарларының жайылымы есебінен толықтыру қажет.
Талас ауданының Үшарал
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жеручаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданының Үшарал ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасус хемасы (картасы)
Шарты белгілері:
Талас ауданының Үшарал
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Бір табын үшін төрт танапты жайылым айналымының схемасы (табындар)
жыл
учаскелер
1
2
3
4
2022
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
2023
(К-Ж-К)
(К-Ж-К)
демалыс
(К-Ж-К)
(К-Ж-К) көктем- жаз-күз
Талас ауданының Үшарал
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Үшарал
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілері
Талас ауданының Үшарал
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
5- қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының малбасын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Үшарал
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
6- қосымша
Талас ауданының Үшарал ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының малбасын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілері:
Талас ауданының Үшарал
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына
7-қосымша
Ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ
Шалғайдағы жайылымдарға жануарлардың жайылу мерзімі
Шалғайдағы жайылымдардан жануарларды қайтару мерзімі
Үшарал
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан
Талас ауданының Үшарал
ауылдық округінде
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2022-2023 жылдарға
арналған жоспарына

43,5
Сложившуюся потребность пастбищных угодий крестьянского хозяйств "Акбас", "Аден", "Ризык", "Бегман", "Рауан", "Акниет", "Кайыр" необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных на землях предоставленных лесному фонду
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ушаралском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Ушаралского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ушаралском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема четырехпольного пастбищеоборота для одного гурта (табуна)
год
участки
1
2
3
4
2022
(В-Л-О)
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
2023
(В-Л-О)
(В-Л-О)
отдых
(В-Л-О)
(В-Л-О) весна-лето-осень
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ушаралском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ушаралском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ушаралском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ушаралском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию в
Ушаралском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельскийокруг
Срок выгона животных на отгонные пастбища
Срок возврата животных с отгонных пастбищ
Тамдинский
апрель - май
сентябрь - октябрь

7-1-қосымша
Жергілікті жағдайлармен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауылшаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Шартты белгілері:
Талас ауданы Көктал ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Талас ауданы Көктал ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі- Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауылшаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауылшаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөп қажеттілігін тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдісін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Талас ауданы Көктал ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауылшаруашылығы жануарларының малбасын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын (5-қосымша);
7) ауылшаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін (7-қосымша);

Приложение 7-1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в
Ушаралском сельском округе
Таласского района на 2022-2023
годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения:
План по управлению пастбищами и их использованию в Кокталском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кокталском сельском округе Таласского района на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кокталского сельского округа Таласского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (Приложение 5);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);

7-1) жергілікті жағдайлармен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауылшаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны құрайды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп- қараудың жай- күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауылшаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауылшаруашылығы жануарларының түрлерімен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауылшаруашылығы жануарларының малбасын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауылшаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзгеде деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік- аумақтық бөлінісі бойынша Талас ауданы Көктал ауылдық округінде 1 елді мекен бар.
Талас ауданы Көктал ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 3399 га, оның ішінде: егістіктер – 8га, жайылымдық жерлер – 3311га.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауылшаруашылығы мақсатындағы жерлер – 0га;
елді мекендер жерлері – 3399га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі қажеттілігі үшін, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік және ауылшаруашылығынан өзге мақсатқа арналған жерлер – 0га;
босалқы жерлер - 0га.
Талас ауданы Көктал ауылдық округінің аумағында1 ветеринарлық пункт бар.
2022 жылдың 1 қаңтарына Талас ауданы Көктал ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы мал басы) іріқара мал 206 бас, оның ішінде: төлдейтін (сауынды) мал басы 130 бас, ұсақ қара мал 2859 бас, жылқылар114 бас (№ 1 кесте) есептелген.
№ 1 кесте
Елдімекендер
Халық
ш/қ және ЖШС
Барлығы:
Іріқарамал
Ұсаққарамал
жылқылар
Іріқарамал
Ұсаққарамал
жылқылар
Іріқарамал
Ұсаққарамал
жылқылар
барлығы
оныңішіндесауынды
барлығы
оныңішіндесауынды
барлығы
оныңішіндесауынды
1
Көкталауылы
206
130
2859
114
-
-
-
-
206
130
2859
114
Көктал ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы жануарларын жайылымдармен қамтамасыз ету үшін жалпы 3311га жайылымдық алқаптар бар, елді мекендер шегінде 3311га есептелген.
Жоғарыда айтылғандар негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес, Көктал ауылы бойынш ажергілікті халықтың мұқтажы үшін төлдейтін (сауынды) ауылшаруашылығы жануарларын ұстауға елді мекендерде бар жайылымдық алқаптар 3311 га мөлшерінде, қажеттілік 390га (№ 2 кесте) құрайды.
№ 2 кесте
Елдімекендер
Жайылымдар ауданы, (га)
Сауын сиырлардың болуы (бас)
Жайылымдардың 1 басқа қажетті нормасы (га)
Жайылымдар қажеттілігі, (га)
Жайылымдармен қамтамасыз етілмеген (га)
Артылғаны, (га)
1
Көкталауылы

7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кокталском сельском округе Таласского района имеется 1 населенный пункт.
Общая площадь территории Кокталского сельского округа Таласского района 3399 гектар, из них: пашни –8 га, пастбищные земли – 3311 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –0 га;
земли населенных пунктов – 3399 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0 га;
земли запаса - 0 га.
На территории Кокталского сельского округа Таласского района имеется 1 ветеринарный пункт.
На 1 января 2021 года в Кокталом сельском округе Таласского района насчитывается крупного рогатого скота 206 голов, из них маточное поголовье 130 голов, мелкого рогатого скота 2859 головы, лошадей 114 головы (таблица № 1).
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных по Кокталскому сельскому округу Таласского района
Таблица № 1
Населенные пункты
население
Сельскохозяйственные формирования
Всего:
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Крупный рогатый скот
Мелкий рогатый скот
Лошади
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
Всего
в том числе дойные
1
село Коктал
206
130
2859
114
-
-
-
-
206
130
2859
114
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кокталскому сельскому округу имеются всего 3311 га пастбищных угодий, в черте населенного пункта числится 3311 га пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения села Коктал по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 3311 га, потребность составляет 390 га (таблица № 2).
Таблица №2
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (га)
Потребность пастбищ, (га)
Не обеспечено пастбищами (га)
Излишки, (га)
1
село Коктал