2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2022 жылғы 22 желтоқсандағы № 203 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2, 3, 4, 5 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 8082728 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер бойынша – 3019980 мың теңге;
салықтық емес түсімдер бойынша – 155824 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түскен түсімдер бойынша – 13868 мың теңге;
трансферттер түсімдері бойынша – 4893056 мың теңге;
2) шығындар – 9777396 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 32625 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 72450 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 39825 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 33712 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 33712 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -1761005 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1761005 теңге:
қарыздар түсімдері – 72450 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 39825 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 1728380 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 29.11.2023 № 88 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енеді).
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджетке кірістерді бөлу нормативтері келесі мөлшерлерде белгіленсін:
1) корпоративік табыс салығы бойынша – 100 пайыздан;
2) жеке табыс салығы бойынша:
төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын – 80 пайыздан;
төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын - 100 пайыздан;
төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын – 100 пайыздан;
3) әлеуметтік салық бойынша – 80 пайыздан;
4) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуы мен оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары бойынша – 100 пайыздан.
3. 2023 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен берілетін субвенция мөлшері 909464 мың теңге сомасында қарастырылсын.
4. 2023 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында республикалық және облыстық бюджеттерден берілетін нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер 4 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Аудандық бюджетке берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.

О районном бюджете на 2023-2025 годы
Решение Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 22 декабря 2022 года № 203.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 8082728 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 3019980 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 155824 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 13868 тысяч тенге;
поступлениям трансфертов – 4893056 тысяч тенге;
2) затраты – 9777396 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 32625 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 72450 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 39825 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 33712 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 33712 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -1761005 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1761005 тысяч тенге:
поступление займов – 72450 тысяч тенге;
погашение займов – 39825 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 1728380 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 29.11.2023 № 88 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить на 2023 год нормативы распределения доходов в бюджет района в следующих размерах:
1) корпоративный подоходный налог – по 100 процентов;
2) индивидуальному подоходному налогу:
с доходов, облагаемых у источника выплаты – по 80 процентов;
с доходов, не облагаемых у источника выплаты – по 100 процентов;
с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты – по 100 процентов;
3) по социальному налогу – 80 процентов;
4) по отчислениям недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры – 100 процентов.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год объем субвенции, передаваемой из областного бюджета в сумме 909464 тысяч тенге.
4. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2023 год предусмотрены целевые трансферты и бюджетные кредиты из республиканского и областного бюджетов согласно приложению 4.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов и бюджетных кредитов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.

5. 2023 жылға арналған аудандық бюджет шығыстарының құрамында ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер 5 қосымшаға сәйкес қарастырылғаны ескерілсін.
Ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін көрсетілген нысаналы трансферттер сомаларын бөлу Ақтоғай ауданы әкімдігі қаулысының негізінде анықталады.
6. Аудандық бюджеттен ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне берілетін 2023 жылға арналған бюджеттік субвенциялар 815792 мың теңге сомасында белгіленсін, оның ішінде:
Ақтоғай ауылына – 108585 мың теңге;
Сарышаған кентіне – 66011 мың теңге;
Шашубай кентіне – 64236 мың теңге;
Абай ауылдық округіне – 46446 мың теңге;
Айыртас ауылдық округіне – 30396 мың теңге;
Жидебай ауылдық округіне – 43680 мың теңге;
Кежек ауылдық округіне – 33961 мың теңге;
Қарабұлақ ауылдық округіне – 34934 мың теңге;
Қараменде би ауылдық округіне – 31862 мың теңге;
Қусақ ауылдық округіне – 48759 мың теңге;
Қызыларай ауылдық округіне – 32493 мың теңге;
Нүркен ауылдық округіне – 36512 мың теңге;
Ортадересін ауылдық округіне – 47385 мың теңге;
Сарытерек ауылдық округіне – 42314 мың теңге;
Тасарал ауылдық округіне – 54245 мың теңге;
Торанғалық ауылдық округіне – 26318 мың теңге;
Шабанбай би ауылдық округіне – 67655 мың теңге.

5. Учесть, что в составе расходов районного бюджета на 2023 год предусмотрены целевые трансферты бюджетам села, поселков, сельских округов из районного бюджета согласно приложению 5.
Распределение указанных сумм целевых трансфертов бюджетам села, поселков, сельских округов определяется на основании постановления акимата Актогайского района.
6. Установить в районном бюджете на 2023 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты села, поселков, сельских округов в сумме 815792 тысяч тенге, в том числе:
селу Актогай – 108585 тысячи тенге;
поселоку Сарышаган – 66011 тысяч тенге;
поселоку Шашубай – 64236 тысяч тенге;
сельскому округу Абай – 46446 тысяч тенге;
сельскому округу Айыртас – 30396 тысяч тенге;
сельскому округу Жидебай – 43680 тысяч тенге;
сельскому округу Кежек – 33961 тысяч тенге;
сельскому округу Карабулак – 34934 тысяч тенге;
сельскому округу Караменде би – 31862 тысяч тенге;
сельскому округу Кусак – 48759 тысяч тенге;
сельскому округу Кызыларай – 32493 тысяч тенге;;
сельскому округу Нуркен – 36512 тысяч тенге;
сельскому округу Ортадересин – 47385 тысяч тенге
сельскому округу Сарытерек – 42314 тысяч тенге;
сельскому округу Тасарал – 54245 тысяч тенге;
сельскому округу Торангалық – 26318 тысяч тенге;
сельскому округу Шабанбай би – 67655 тысяч тенге."

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 16.10.2023 № 80 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енеді).
7. Ақтоғай ауданы әкімдігінің 2023 жылға арналған резерві 18002 мың теңге сомасында бекітілсін.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 29.11.2023 № 88 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енеді).
8. Осы шешім 2023 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енеді.
Аудандық мәслихат хатшысы Р.Абеуов
Ақтоғай аудандық мәслихатының

Сноска. Пункт 6 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 16.10.2023 № 80 (вводится в действие с 01.01.2023).
7. Утвердить резерв акимата Актогайского района на 2023 год в размере 18002 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 7 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 29.11.2023 № 88 (вводится в действие с 01.01.2023).
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь районного маслихата Р.Абеуов
Приложение 1
к решению
Актогайского районного маслихата

15616
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
720
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
14896
9
Жалпы сипаттағы өзге де мемлекеттiк қызметтер
842142
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
73620
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
73436
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
184
486
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары, сәулет және қала құрылысы бөлімі
48430
001
Жергілікті деңгейде жер қатынастары, сәулет және қала құрылысын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
44355
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2921
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
1154
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
676889
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
156799
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
42340
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
477750
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
43203
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
36903
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
6300
02
Қорғаныс
17659
1
Әскери мұқтаждар
14107
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
14107
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
14107
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
3552
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
3552
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
165
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
3387
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
6718
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
6718
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі

15616
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
720
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
14896
9
Прочие государственные услуги общего характера
842142
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
73620
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
73436
015
Капитальные расходы государственного органа
184
486
Отдел земельных отношений, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
48430
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений, архитектуры и градостроительства на местном уровне
44355
003
Капитальные расходы государственного органа
2921
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
1154
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
676889
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
156799
013
Капитальные расходы государственного органа
42340
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
477750
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
43203
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
36903
003
Капитальные расходы государственного органа
6300
02
Оборона
17659
1
Военные нужды
14107
122
Аппарат акима района (города областного значения)
14107
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
14107
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
3552
122
Аппарат акима района (города областного значения)
3552
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
165
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
3387
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
6718
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
6718
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)

75079
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
75079
494
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кәсіпкерлік және өнеркәсіп бөлімі
31352
001
Жергілікті деңгейде кәсіпкерлікті және өнеркәсіпті дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
31352
02
Қорғаныс
16347
1
Әскери мұқтаждар
13912
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
13912
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
13912
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
2435
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
2435
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
2435
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
6102
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
6102
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
6102
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
6102
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
867681
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
16600
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
16600
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
16600
2
Әлеуметтiк көмек
744802
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
744802
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
325752
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
16190
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
600
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
29618
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
241
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
246008
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету

75079
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
75079
494
Отдел предпринимательства и промышленности района (города областного значения)
31352
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области развития предпринимательства и промышленности
31352
02
Оборона
16347
1
Военные нужды
13912
122
Аппарат акима района (города областного значения)
13912
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
13912
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
2435
122
Аппарат акима района (города областного значения)
2435
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
2435
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
6102
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
6102
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
6102
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
6102
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
867681
1
Социальное обеспечение
16600
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
16600
005
Государственная адресная социальная помощь
16600
2
Социальная помощь
744802
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
744802
002
Программа занятости
325752
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
16190
006
Оказание жилищной помощи
600
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
29618
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
241
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
246008
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью

72450
Ақтоғай аудандық мәслихатының
2022 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 203 шешіміне 5 қосымша
2023 жылға арналған ауыл, кенттер, ауылдық округтер бюджеттеріне аудандық бюджеттен нысаналы трансферттер
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 29.11.2023 № 88 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енеді).
Атауы
Сома (мың теңге)
1
2
Барлығы:
615202
оның ішінде:
Ағымдағы нысаналы трансферттер
615202
оның ішінде:
Ауыл, кенттер, ауылдық округтер әкімдіктерінің объектілерін күтіп-ұстауға, материалдық-техникалық базасын нығайтуға және жөндеу жүргізуге

72450
Приложение 5
к решению
Актогайского районного маслихата
от 22 декабря 2022 года
№ 203
Целевые трансферты бюджетам села, поселков, сельских округов из районного бюджета на 2023 год
Сноска. Приложение 5 – в редакции решения Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 29.11.2023 № 88 (вводится в действие с 01.01.2023).
Наименование
Сумма (тысяч тенге)
1
2
Итого:
615202
в том числе:
Целевые текущие трансферты
615202
в том числе:
На содержание, укрепление материально-технической базы и проведение ремонтов объектов акиматов села, поселков, сельских округов

85701
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығына
57884
Елді мекендердегі көшелерді жарықтандыруға
109697
Елді мекендерді абаттандыру және санитариясын қамтамасыз етуге
328398
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын (қала көшелерін) және елді мекендердің көшелерін күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуден өткізуге
21087
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізуге
12435

85701
На жилищно-коммунальное хозяйство
57884
На освещение улиц населенных пунктов
109697
На благоустройства и обеспечение санитарии населенных пунктов
328398
На капитальный, средний и текущий ремонт автомобильных дорог районного значения (улиц города) и улиц населенных пунктов
21087
На проведение государственной информационной политики
12435