Приозерск қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Приозерск қалалық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 23/175 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" және "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына сәйкес, Приозерск қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Приозерск қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қалалық мәслихат хатшысы Б. Сәрсембеков
Приозерск қалалық мәслихатының
2022 жылғы 23 желтоқсандағы №
23/175 шешіміне қосымша
Приозерск қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
1 тарау. Кіріспе
1. Осы Приозерск қаласы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу үрдістерін болдырмау мақсатында қабылданды.
2. Жоспарды әзірлеу үшін келесі ақпарат пайдаланылды:
"Азаматтарға арналған Үкімет" Мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Қарағанды облысы бойынша филиалы - жер кадастры және жылжымайтын мүлікті техникалық тексеру департаменті 2018 жылы әзірлеген Приозерск қаласының жерлерін геоботаникалық зерттеп-қарау жөніндегі есеп;
"Приозерск қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
"Приозерск қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
"Приозерск қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен берілген, үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
Мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер.
3. Приозерск қаласының туристтік бағытын ескере отырып, ауыл шаруашылығы әлеуеті үлкен емес және қаланың қажеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді, себебі мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығының өнім негізінен жеке қосалқы шаруашылықтарда шығарылады.
4. Әкімшілік аумақта ауыл шаруашылығы алқаптары ретінде пайдалану үшін жарамды жерді көлемі жеткіліксіз болып табылады.
5. Сонымен бірге, ауыл шаруашылығын дамыту, неғұрлым өзектіленіп келеді. Соңғы жылдары қаланың аграрлық секторында өнімдердің жалпы көлемінің тұрақты өсуі және агроөнеркәсіп кешені қарқынды дамуы байқалуда. Мал басы және мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы өнімінің негізгі түрлерін өндіру артты.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2023-2024 годы
Решение Приозерского городского маслихата Карагандинской области от 23 декабря 2022 года № 23/175
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах" и "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Приозерский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь городского маслихата Б. Сарсембеков
Приложение к решению
Приозерского городского
маслихата от 23 декабря
2022 года № 23/175
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2023-2024 годы
Глава 1. Введение
1. План по управлению пастбищами и их использованию по городу Приозерск на 2023-2024 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
2. Для разработки Плана использована следующая информация:
отчет по геоботаническому обследованию земель города Приозерск, изготовленный Департаментом земельного кадастра и технического обследования недвижимости – филиал некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Карагандинской области в 2018 году;
сведения о ветеринарно - санитарных объектах, предоставленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Приозерск";
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Приозерск";
данные о количестве гуртов, отар, табунов, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Приозерс";
иные данные, предоставленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
3. Учитывая географическое расположение и туристическое направленность города Приозерск, потенциал сельского хозяйства не велик, и не позволяет обеспечить потребности города. Продукция, как животноводства, так и растениеводства в основном производится личными подсобными хозяйствами.
4. На административной территории города не имеется достаточного количества земель, пригодных для использования в качестве сельскохозяйственных угодий.
5. Вместе с тем, развитие сельского хозяйства, приобретает все большую актуальность. За последние годы в аграрном секторе города наблюдается стабильный рост объемов валовой продукции сельского хозяйства. Увеличилось поголовье скота и производство основных видов продукции животноводства и растениеводства.

6. Қала аумағы 5 452 гектарды құрайды, оның 77,0 % астамы - елді мекендердің жерлері, 23,0 % ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлер құрайды. Шектеулі мүмкіндіктерге қарамастан, әкімшілік аумақта мал шаруашылығын және өсімдік шаруашылығын әрі қарай дамытуға мүмкіндік бар.
7. Саланы тұрақты дамытудың құрамдасы ауыл шаруашылығы маңызы бар жерлерді ұтымды пайдалану болып табылады.
8. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерді ұтымды пайдалану - жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың ауыл шаруашылығы өнімін өндіру процесінде жер пайдалану мақсаттарын жүзеге асыруда жерді қорғауды және табиғи факторлармен өзара оңтайлы әрекеттесуді есепке ала отырып, топырақтың құнарлылығы мен жердің мелиоративтік жай-күйінің айтарлықтай нашарлауына әкеліп соқтырмайтын тәсілдерімен жоғары дәрежеге жетуді қамтамасыз ету.
9. Жайылым пайдаланушылар үшін жайылымдарды оларды тоздырмай тиімді пайдалану басты міндеті болып табылады.
10. Осыған байланысты, 2023-2024 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану бойынша жоспары, азықтық қажеттілігін және жайылымдардың тозу процесін алдын алуды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін ауыл шаруашылығы құрылымдары мен тұрғындар үшін жайылым айналымдарның схемалары дайындалды.
2 тарау. Жалпы мәліметтер
11. Приозерск қаласы, әлемдегі ең ірі көлдердің бірі - Балқаш көлінің батыс жағалауында, Ақтоғай ауданының Сарышаған станциясынан 12 шақырым жерде орналасқан.
12. Қаланың аумағы толқынды-шатқалы жазықтықпен ұсынылған және жартылай шөлді аймақта орналасқан.
13. 2019 жылғы 19 қыркүйектегі жағдай бойынша Приозерск қаласындағы жер қорлары 5 452 гектарды құрайды, оның ішінде 1 352 гектар - ауыл шаруашылық жерлері, оның ішінде 1 352 гектар – жайылымдар құрайды.
14. 2017 жылғы ауыл шаруашылық санағының қорытындысы бойынша қаланың әкімшілік аумағында 180-ден астам үй шаруашылықтары бар, оның ішінде 89 үй шаруашылығы - мал мен құс. Заңды тұлғаны құрмай қызмет атқаратын екі шаруа қожалығы тіркелген.
15. Малды жартылай қорада ұстайды. Жайылым кезеңі сәуір айының соңы - мамыр айының басында басталып, қазан айының соңы қараша айының басында аяқталады. Қыста малды қорада ұстайды. Қорада ұстау кезеңіне түбегейлі жақсартылған жерлерде табиғи шабындық жем шөптері біртіндеп дайындалады.
3 тарау. Климат
16. Климат өткір континентталды, үлкен маусымдық ауытқулары бар ауаның температурасы, жауын-шашынның аздығы, қыста қардың аз болуы және құрғақ жазымен белгілі. Атмосфералық жауын-шашынның жылдық мөлшері орташа 127 мм құрайды, ең үлкен мәні - 220 мм, ең кіші - 59 мм. Суық кезеңде (қараша-наурыз) орташа жылдық жауын-шашын 58 мм, жылы мезгілде - 69 мм. Ең жоғарғы айлық жауын-шашын желтоқсанда, ал ең төменгі қыркүйекте түседі. Қыс мезгіліндегі жауын-шашынның ең көп мөлшері, тиісінше, қар жамылғысы аздау. Қыс мезгілінде қар жамылғысының биіктігі орта есеппен 17,0 см-ге дейін жетеді, бұл бірнеше жылда 9,0-ден 28 см-ге дейін болады.

6. Территория города составляет 5 452 гектара, из которых более 77,0 % - это земли населенных пунктов, 23,0% составляют земли сельскохозяйственного использования. Несмотря на ограниченные возможности, на административной территории возможно и дальше развивать как животноводство, так и растениеводство.
7. Составляющей устойчивого развития отрасли является рациональное использование земель сельскохозяйственного значения.
8. Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения - это обеспечение собственниками земельных участков и землепользователями в процессе производства сельскохозяйственной продукции максимального эффекта в осуществлении целей землепользования с учетом охраны земель и оптимального взаимодействия с природными факторами способами, не приводящими к существенному снижению плодородия почв и мелиоративного состояния земель.
9. Для пастбищепользователей эффективное использование пастбищ без их деградации является главной задачей.
10. В связи с этим, разработан План по управлению пастбищами и их использованию на 2023-2024 годы, схемы пастбищеоборотов для сельскохозяйственных формирований и населения, что позволит обеспечить потребность в кормах и предотвратить процесс деградации пастбищ.
Глава 2. Общие сведения
11. Город Приозерск расположен на западном побережье одного из самых крупнейших озер мира – озера Балхаш, в 12 км от железнодорожной станции Сарышаган Актогайского района.
12. Территория города представлена волнисто-холмистой равниной и находится в полупустынной зоне.
13. По состоянию на 19 сентября 2019 года земельный фонд города Приозерск составляет 5 452 гектара, из которых 1 352 гектаров - земли сельскохозяйственных угодий, из них пастбища составляют 1 352 гектар.
14. По результатам сельскохозяйственной переписи 2017 года на административной территории города насчитывается свыше 180 домохозяйств, из которых скот и птицу имеют 89 домохозяйства. Зарегистрировано 2 крестьянских хозяйств, осуществляющих деятельность без образования юридического лица.
15. Содержание скота в основном полустойловое. Пастбищный период начинается в начале апреля и заканчивается в конце октября -начале ноября. Зимнее содержание скота стойловое. Корма на стойловый период частично заготавливаются с природных сенокосов, с участков коренного улучшения.
Глава 3. Климат
16. Климат резко-контитнентальный с большими сезонными колебаниями температур воздуха, малым количеством осадков, малоснежной зимой и засушливым летом. Годовая сумма атмосферных осадков составляет в среднем 127 мм, наибольшееее значение 220 мм, наименьшее – 59 мм. В холодной период года (ноябрь-март) выпадает в среднем 58 мм осадков, в теплое время года – 69 мм. Наибольшее месячное количество осадков выпадает в декабре, наименьшее – в сентбяре. Наибольшее количество осадков в зимний период формирует, соответственно, невысокий снежный покров. Высота снежного покрова за зиму достигает в среднем до 17,0 см изменяясь в отдельные годы от 9,0 до 28 см.

17. Қаланың маңайында желтоқсанның бірінші онкүндігінде тұрақты қар жамылғысы орнатылады, бірақ әсіресе қыс ерте келсе қазан айының мезгілінде мүмкін болады. Қар қабаты әдетте наурыздың екінші жартысында қар еріп кетеді.
18. Жыл бойы желдер негізінен солтүстік-шығыс және оңтүстік-батыстан соғады. Желдің орташа жылдық жылдамдығы 5,2 м/сек. Кейде дауыл дауылға (30-40 м/сек) жетеді. Қуатты желдер кезінде шаңды дауылдар жылы маусымында байқалады, бұл кезде көріну 1 км-ден аспайды.
4 тарау. Жер бедері
19. Приозерск қаласының аумағы геоморфологиялық тұрғыда орналасқан, массив Қазақ ұсақ шоқыларының оңтүстік шетіне жатады. Мұнда төбе рельефі қатты тегістелген. Тек кейбір жерлерде төменгі биіктіктермен сипатталатын типтік төбешіктер бар, әдетте олар 10-15 м-ден аспайды. Қалған беті толқынды немесе толқынды кесек жазықты көрініп бірте-бірте Балқаш көліне түсіп кетеді.
20. Рельеф геохимиялық ағындарды ұйымдастырушы болып табылады, ол әсіресе құрғақ даланың ұсақ шоқылары үшін өте маңызды, ең жетілмеген факторды - ылғалды қайта бөледі.
5 тарау. Өсімдік
21. Приозерск қаласының аумағы қатал климат және өнімді өсімдіктермен сипатталатын шөл аймағында орналасқан. Соңғысы, негізінен, сұр жусан мен тұзды құралады.
22. Өсімдіктің немесе басқа да аймақтардың ерекшелігі топырақ жамылғысы бойынша индикативті шаралармен анықталады; топырақтың түрі, олардың тұз және механикалық құрамы, ылғалдануы, рельефте орналасуы және т.б. Осыған байланысты сұр-қоңыр нашар дамыған және толық жетілмеген топырақтың топырақ жамылғысының танымал біркелкілігі зерттеуге арналған сөзсіз басым болып табылады, кейбір сипаттағы өсімдік қауымдастықтарының кең таралуын түсіндіреді.
23. Бір-бірімен ұштасқан кезде өсімдіктер өсімдіктердің түрлерін тапты. Барлығы аумағында:
1) Божалыш-Лере-сағыз жусан;
2) Шығыс тұзды балаус;
3) Жусан (жусан-ақтопрақты), бұталы;
4) Қылқан жапырақты және жусан;
5) Жусан-караган;
6) Лере-сағыз жусан және божалыш.
Ауыл аумағында жайылымдардың жағдайы қанағаттанарлықсыз.
24. Жалпы алғанда, қаланың аумағында біз алты түрді жемшөпті жерді анықтадық, олардың топтары баяндамада келтірілген.
25. Азық массасының азық-түлік тұтынуына сәйкес, шалғынды шөптер қауымдастығы күзгі-көктемгі жерлерге жатады. Малдың барлық түрлерін жайылымға ұсынылады. Жайылым жылы мезгілінде жүргізіледі.
6 тарау. Гидрография, гидрология және сулану
26. Батыс жағалауында Балқаш көлі ағынсыз, суы тұзды, кей жерлерде тұсшы. Солтүстік жағалауы биік, жартасты. Жағалау сызығы көптеген беткейлер мен бухталармен бөлінген. Ауа-райының қолайсыздығымен көлдің қуаты 1,5 м дейінгі толқын биіктігімен екі-үш нүктеге жетеді. Аумақтың сейсмикалығы бес баллдан аз.

17. В окрестностях города устойчивый снежный покров обычно устанавливается в первой декаде декабря, но в особо раннюю зиму возможно и в конце октября. Сход снежного покрова обычно происходит во второй половине марта.
18. Ветры в течение года преимущественно северо-восточные и юго-западные. Среднегодовая скорость ветра 5,2 м/сек. Иногда ветры достигают ураганных значений (30-40 м/сек). Во время сильных ветров в теплое время года наблюдаются пыльные бури, когда видимость не превышает 1 км.
Глава 4. Рельеф
19. Территория города Приозерск расположена в геоморфологическим отношении, массив относится к южной окраине Казахского мелкосопочника. Сопочный рельеф здесь сильно сглажен. Лишь кое-где возвышаются участки типичных сопок, характеризующиеся незначительными высотами, как правило, редко превыщающими 10-15м. Остальная поверхность имеет вид волнистой, либо волнисто-увалистой равнины с общим постепенным падением к озеру Балхаш.
20. Рельеф является организатором геохимических потоков и, что особенно важно для условий сухостепного мелкосопочника - перераспределяет наиболее дефицитный фактор – влагу.
Глава 5. Растительность
21. Территория города Приозерск лежит в зоне пустынь, характеризующейся ридным климатом и малопродуктивной растительностью. Последняя формируется, главным образом, серых полыней и солянок.
22. Своеобразие растительноститех или иных участков в зничительной мере определяется почвенным покровом; типом почв, их солевым и механическом составом, увлажнением, положением в рельефе и т.д. в связи с этим присущее для массива обследования известное однообразие почвенного покрова, где безусловным доминантом являются серо-бурые малоразвитые и неполноразвитые почвы, объясняет широкое распространение некоторых характерных для них растительных сообществ.
23. В сочетании друг с другом встречаемые растения образуют типы растительности. Всего их на территории:
1) Боялычево-лерховскополынные;
2) Восточносолянковые;
3) Полынно (полынь белоземельная)-кустарниковые;
4) Полынно-боялычевые;
5) Полынно-карагановые;
6) Лерховскополынно-боялычевые.
Состояние пастбищ в целом на территории неудовлетворительное.
24. Всего на террритории города нами выделено 6 типов кормовых угодий, описание групп которых дается в отчете.
25. Согласно поедаемости кормовой массы сообщества ковыльных пастбищ отнесены к угодьям осеннее-весенного использования. Рекомендуются под выпас всех видов скота. Выпас осуществляется в теплый период.
Глава 6. Гидрография, гидрология и обводненность
26. На западном побережье озеро Балхаш бессточное, вода солоноватая, местами пресная. Северные берега высокие, скалистые. Береговая линия извилистая, расчленена многочисленными заливами и бухтами. В ветренную погоду волнение на озере достигает силы два-три балла с высотой волны до 1,5м. Сейсмичность территории менее пяти балов.

27. Қалада суару үшін қолданылатын негізгі ашық су көздері Балқаш көлі болып табылады.
28. Табиғи су коллекторлары - сирек кездесетін бассейндер, еріген су және жауын-шашынның суы жиналатын басқа да жер асты суларының басқа жер үсті су көздері жылудың басталуымен кебеді.
29. Қарастырылған массивтің жер асты сулары минералданған. Әдетте олар өте үлкен тереңдікте және тек көлдің жағасында және өзен бетіне жақындайды, бұл сортаңға және сортаң топырақтардың пайда болуына себеп болады.
7 тарау. Геоботаника
30. 2018 жылы ауыл шаруашылығы жерлерін геоботаникалық зерттеуге сәйкес қаланың айналасындағы жайылымдар келесі көрсеткіштермен сипатталады.
31. Приозерск әкімшілік аумағы топырақтың құрамында Балқаштың қоңыр-қоңыр топырақтарына жатады.
32. Рельефтің мәліметтері бойынша, аймақ қатты тегістелген толқынды ұсақ шоқыларымен немесе толқынды тегіс жазықтықпен ұсынылған.
8 тарау. Топырақ
33. Топырақ жамылғысы топырақтың келесі түрлерімен ұсынылған: сұр-қоңыр, қоңыр сортаң, сортаңға, батпақты қоңыр топырақтар.
34. Топырақ жамылғысының негізгі фоны сұр-қоңыр топырақ болып табылады: қарапайым, толық емес және дамымаған. Механикалық құрамы оларды, көбінесе саздақтармен, шеміршекпен және қоқысымен байытқан. Гумустың мазмұны, әдетте, 1% аспайды.
35. Табиғи жағдайда шөл, көбінесе жеміссіз жайылымдар түрлі сұр сорттары мен сұр жусан (жусан және туран жусандары) басым сұр-қоңыр топырақтарда қалыптасады. Суару, органикалық минералды тыңайтқыштарды қолдану, тиісті ауыл шаруашылық техникасын қолдану кезінде көптеген термофилиялық дақылдар өсіруге болады. Дегенмен, топырақтың физикалық және химиялық қасиеттері шамадан тыс суару, салыстырмалы түрде тез қайталама тұздану немесе шөгу құбылыстарының дамуы мүмкін.
9 тарау. Жер қорының жағдайы және пайдалану
1 параграф. Жер қорын жер санаттары бойынша бөлу
36. 2019 жылғы 1 қаңтар жерді есепке алу мәліметтері бойынша қалаға бекітілген алаңы 5 452 га құрайды. Нысаналы мақсатына қарай бүкіл жер қоры 2 қосымшаға сәйкес санаттар бойынша бөлінеді.
37. Кестеге қарағанда қаланың басым бөлігі (8,01 %) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді құрайды, ал елді мекен жерлері қала аумағының 79,0 % алып жатыр, орман қоры жерлерінің үлесіне 10 % келеді, қала аумағының су қоры жерлері 3,87 %.
38. Ауыл шаруашылығында пайдалану жерлері 421 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығында пайдалану жерлері дерлік жеке тұлғалардың тұрақты, уақытша өтеулі ұзақ мерзімдік жер пайдалануда.

27. Основным открытым водным источникам, используемая в городе для водопоя животных являются озеро Балхаш.
28. Прочие поверхностные водоисточники, представляющие собой естественные водосборники-такыры, солончаковые впадины, другие понижения, в которых собирается талая вода и вода ливневых осадков, с наступлением жары пересыхают.
29. Грунтовые воды, рассматриваемого массива, минерализованы. Обычно они находятся на довольно большой глубине и лишь вдоль побережья озера и реки залегают ближе к поверхности, вызывая образование солончаков и солончаковых почв.
Глава 7. Геоботаника
30. Согласно геоботаническому обследованию сельскохозяйственных угодий 2018 года, пастбища по городу характеризуются следующими показателями.
31. Административная территория города Приозерск в почвенном соотношении относится к Прибалхашскому волнисто-холмистому району серо-бурых почв.
32. По рельефу район представлен сильно сглаженным мелкосопочником и волнистым, либо волнисто-увалистым равнинами.
Глава 8. Почвы
33. Почвенный покров представлен следующими типами почв: серо-бурыми, солонцами бурыми, солончаками, болотными бурыми.
34. Основной фон почвенного покрова составляет серо-бурые почвы: обычные, неполноразвитые и малоразвитые. Мехсостав их чаще всего суглинистый, обогащенный хрящом и щебнем. Содержание гумуса, как правило, не превышает 1%.
35. В естественном состоянии на серо-бурых почвах формируются пустынные, в большинстве малопродуктивные пастбища с преобладанием различных солянок и серых полыней (полынь белоземельной и туранской). При орошении, внесении органоминеральных удобрений применении соответствующей агротехники на них могут возделываться многие теплолюбивые культуры. Однако физико-химические свойтсва почв таковы, что при неумеренном поливе возможно довольно быстрое вторичное их засоление или развитие просадочных явлений.
Глава 9. Состояние земельного фонда города и его использование
Параграф 1. Распределение земельного фонда по категориям земель
36. По данным земельного учета на 1 января 2019 года площадь, закрепленная за городом, составляет 5 452 гектара. В зависимости от целевого назначения весь земельный фонд города распределяется по категориям согласно приложению 2.
37. Из таблицы следует, что земли сельскохозяйственного использования составляют 8,01%, земли населенных пунктов занимают 79,0 % территории города, на долю земель лесного фонда приходится 10 %, земли водного фонда составляют 3,87% территории города.
38. Земли сельскохозяйственного использования составляют 421 гектара. Практически все земли сельскохозяйственного использования находятся временном возмездном долгосрочном землепользовании физических лиц и негосударственных юридических лиц.

39. Ауыл шаруашылығында пайдалану жерлерінен шаруа қожалығын жүргізу үшін – 91,5 % (385 гектар) және заңды тұлғасыз 6,4 % (27 га), бақ шаруашылығын жүргізу үшін және саяжай құрылысының жерлері 2,1 % (9 га) құрайды.
40. Су қоры жерлері 211 гектарды құрайды. Приозерск қаласының шекарасында Балқаш көлінің солтүстік бөлігінде су қорғау аймақтары мен топтары мен оларды экономикалық пайдалану режимі белгіленді.
41. Ауыл шаруашылығын пайдалану үшін қолайлы барлық жер пайдаланушыларға беріледі.
2 параграф. Елді мекендердің аумақтарын пайдалану
42. Елді мекендер жерлерінің жалпы ауданы 4100 гектарды құрайды, олардың ішінде ауыл шаруашылық мақсаттағы жерлері 1 352 гектарды құрайды, басқа да жерлер 436 гектарды құрайды. Аталған учаскелердің ішінде 18 гектар алқаптар, сортаңдар - 63,4 гектар, ферма ғимараттары - 98 гектар, қолайсыздықтар - 236 гектар, су - 20,6 гектар.
43. Жайылымдарға қажеттілікті есептеу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы ауданы үшін рұқсат етілген жүктің нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064), геоботаникалық зерттеулер деректеріне негізделген.
10 тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға:
- Приозерск қаласының өнімділігі бойынша жайылым сапасын бағалау № 1 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- Жер қорының жер санаттары кестесі № 2 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- Ауыл шаруашылық жануарларын жайылымға және жылжытуға арналған маусымдық бағыттарды белгілейтін жайылымдарды пайдаланудың күнтізбелік жоспары № 3 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- Ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы ақпарат № 4 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- Ауыл шаруашылығы мал басының саны туралы ақпарат № 5 қосымшаға сәйкес ұсынылды;
- Приозерск қаласы бойынша жайылым айналымдарының схемасы № 6 қосымшаға сәйкес ұсынылды.
Приозерск қаласы бойынша

39. Из земель сельскохозяйственного использования 91,5 % (385 га) земли для ведения крестьянских хозяйств, 6,4 % (27 гектар) индивидуальный предприниматель без образования юридического лица, 2,1 % (9 гектар) для садоводства и дачного строительства.
40. Земли водного фонда занимают площадь 211 гектара. Установлены водоохранные зоны, полосы, и режим их хозяйственного использования в северной части озера Балхаш в границах города Приозерск.
41. Почти все земли, пригодные для сельскохозяйственного использования, закреплены за землепользователями.
Параграф 2. Использование территории населенных пунктов
42. Общая площадь земель населенных пунктов составляет 4100 гектара, в том числе сельскохозяйственные угодья – 1 352 гектар, прочих угодий – 436 гектар. В числе прочих угодий выделены: тростниковые заросли – 18 гектар, солонцы – 63,4 гектар, хозяйсивенные постройки – 98 гектар, неудоби – 236 гектар, вода – 20,6 гектар.
43. Расчет потребности в пастбищах проводится согласно норм нагрузки в соответствии с Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3 - 3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегестрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064), на основании материалов геоботанических обследований.
Глава 10. План по управлению пастбищами и их использованию
План по управлению пастбищами и их использованию включает:
- Оценка качества пастбищ по продуктивности города Приозерск представлен согласно приложению № 1;
- Таблица земельного фонда по категориям земель представлен согласно приложению № 2;
- Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных представлен согласно приложению № 3;
- Информация о ветеринарно - санитарных объектах представлена согласно приложению № 4;
- Информация по численности поголовья сельскохозяйственных животных представлена согласно приложению № 5;
- Схема пастбище оборота по городу Приозерск согласно приложению № 6.
Приложение № 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Приозерск