"Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы Қостанай қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 23 мамырдағы № 992 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудағы кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Қостанай қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасын заңнамасыңда белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде оны "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы қаулыны Қостанай қаласы әкімдігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) заңнамамен белгіленген тәртіпте ережені әділет органдарында тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Қостанай қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 9 қазандағы № 3010 және "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" Қостанай қаласы әкімдігінің 2017 жылғы 9 қазандағы № 3010 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 16 қазандағы № 2214 қаулылары жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қостанай қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қостанай қаласының әкімі М. Жүндібаев
Қостанай
қаласы әкімдігінің
2022 жылғы 23 мамыр
№ 992 қаулысымен
бекітілді
"Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесi туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесi құрылыс саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органы болып табылады.
2. "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесi өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел строительства акимата города Костаная"
Постановление акимата города Костаная Костанайской области от 23 мая 2022 года № 992
В соответствии со статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат города Костаная ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Отдел строительства акимата города Костаная".
2. Государственному учреждению "Отдел строительства акимата города Костаная" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение двадцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Костаная после его официального опубликования;
3) государственную регистрацию положения в органах юстиции в установленном законодательством порядке.
3. Отменить постановления акимата города Костаная от 9 октября 2017 года № 3010 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел строительства акимата города Костаная" и от 16 октября 2019 года № 2214 "О внесении изменений и дополнений в постановление акимата города Костаная № 3010 от 09 октября 2017 года "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел строительства акимата города Костаная".
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Костаная.
5. Настоящее постановление вводиться в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Костаная М. Жундубаев
Утверждено
постановлением
акимата города Костаная
от 23 май 2022 года
№ 992
Положение о государственном учреждении "Отдел строительства акимата города Костаная"
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел строительства акимата города Костаная" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере строительства в городе Костанае.
2. Государственное учреждение "Отдел строительства акимата города Костаная" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Отдел строительства акимата города Костаная" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесi мемлекеттiк мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесi егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесi өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамада белгiленген тәртiппен "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтармен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жерi: Қазақстан Республикасы, индексі 110000, Қостанай облысы, Қостанай қаласы, Әл-Фараби даңғылы, 43 үй.
10. Мемлекеттік органның толық атауы – "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiнің құрылтай құжаты болып табылады.
12. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiнің қызметiн қаржыландыру жергiлiктi бюджеттен жүзеге асырылады.
13. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiне кәсiпкерлiк субъектiлерiмен "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Мемлекеттiк органның мiндеттерi мен өкілеттігі.
14. Мiндеттерi:
1) құрылыс, қайта жаңарту және қала объектілерін күрделі жөндеу бойынша тұрғын құрылыс бойынша бюджеттік бағдарламаға сәйкес жылдық жобаларды және болашақтағы бағдарламаларды әзірлеу;

4. Государственное учреждение "Отдел строительства акимата города Костаная" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Отдел строительства акимата города Костаная" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Отдел строительства акимата города Костаная" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Отдел строительства акимата города Костаная" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение юридического лица: индекс 110000, Республика Казахстан, Костанайская область, город Костанай, проспект Аль-Фараби, дом 43.
10. Полное наименование государственного органа - государственное учреждение "Отдел строительства акимата города Костаная".
11. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная".
12. Финансирование деятельности государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная" осуществляется из местного бюджета.
13. Государственному учреждению "Отдел строительства акимата города Костаная" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная"
Если государственному учреждению "Отдел строительства акимата города Костаная" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
14. Задачи:
1) разработка годовых и перспективных программ по строительству, реконструкции и капитальному ремонту городских объектов в соответствии с бюджетными программами по жилищному строительству;

2) құрылыс және инженелік инфрақұрылым объектілерне қайта жаңарту, күрделі жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және үйлестіру;
3) Құрылыс, сәулет және қала құрылысы қызметі саласындағы мемлекеттік саясатты жүргізу, қаланы тұрақты дамыту.
4) Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
15. Функциялары:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес барлық меншік нысандарындағы кәсіпорындар мен ұйымдардан конкурс негізінде жұмыстар мен қызметтерді сатып алу,
2) коммуналдық тұрғын үй қорын, ауыл шаруашылық бағытындағы объектілер, су құбырлары, тазалау құрылымдары, жылу және электр желілері және көліктік және инженерлік инфрақұрылымның басқа да объектілерінің құрылысын ұйымдастыру;
3) Қостанай қаласы әкімдігінің нормативтік құқықтық актілерін және құүқықтық актілерін әзірлеу;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен басқа да міндеттерді іске асыру.
16. Құқықтары мен мiндеттерi:
1) "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiнің құзыретіне жататын мәселелерді қала әкімінің және қалалық мәслихаттың қарауына ұсыну және шешу жөнінде ұсыныс енгізуге;
2) қаланың кәсiпорындары, ұйымдары құрылымдары мамандарын қоғамдық конкурстық комиссияға қатысу, тексеру мен сараптама жүргiзу үшiн олардың басшыларының келiсiмi бойынша тартуға;
3) өзiнiң өкiлеттiлiгiн жүзеге асыру кезiнде объектiлерді және энергетика, құрылыс, индустрия құрылысы, жол, су және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектiлерiн барып қарауға;
4) өзiнiң құзiретi шегiнде мемлекеттiк органдардан және басқа да ұйымдардан белгіленген тәртіпте қажетті мәліметтер, материалдар мен құжаттар сұратуға және алуға;
5) "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесінің қолданыстағы заңнамамен берілген өзге де құқықтары мен міндеттері бар.
3. Мемлекеттiк органның бірінші басшысының мәртебесі, құзыреті
17. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiне басшылықты "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiне жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бiрiншi басшы жүзеге асырады.
18. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiнің бiрiншi басшысын Қостанай қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
19. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiнің бiрiншi басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.

2) организация и координация работ по строительству, реконструкции и капитальному ремонту объектов инженерной инфраструктуры;
3) проведение государственной политики в сфере архитектурной и градостроительной деятельности, устойчивое развитие города;
4) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) осуществление закупа работ и услуг у предприятий и организации всех форм собственности на конкурсной основе в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) организация строительства жилья коммунального жилищного фонда, объектов сельскохозяйственного назначения, водопроводов, очистных сооружений, тепловых и электрических сетей и других объектов транспортной и инженерной инфраструктуры города;
3) подготовка проектов нормативных правовых актов и правовых актов акимата города Костаная;
4) в пределах своей компетенции осуществление иных функций в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
16. Права и обязанности:
1) вносить на рассмотрение акима города и городского маслихата предложения по решению вопросов, относящихся к компетенции государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная";
2) привлекать специалистов предприятий, организаций, общественных формирований города, по согласованию с их руководителем, для проведения проверок и экспертиз, участия в конкурсных комиссиях;
3) при осуществлении своих полномочий посещать объекты и предприятия энергетики, строительства, объекты дорожного, водного, жилищно-коммунального хозяйства.
4) в пределах своей компетенции запрашивать и получать в установленном порядке от государственных органов и других организаций необходимые сведения, материалы и документы;
5) государственное учреждение "Отдел строительства, архитектуры и градостроительства акимата города Костаная" имеет иные права и обязанности, предоставленные ему действующим законодательством.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
17. Руководство государственным учреждением "Отдел строительства акимата города Костаная" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на государственное учреждение "Отдел строительства акимата города Костаная" задач и осуществление им своих функций.
18. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел строительства города Костаная" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Первый руководитель государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная" имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

20. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесi бiрiншi басшысының өкiлеттiгi:
1) Мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесінің атынан іс –әрекет етеді;
2) Барлық ұйымдарда "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң мүдделерiн ұсынады;
3) заңнамада белгiленген жағдайларда және шектеулерде мүлiкке билік етеді;
4) шарттар жасасады;
5) сенiмхаттар бередi;
6) қаржылық құжаттарға бiрiншi қол қою құқығына ие;
7) "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесі оқу ортаықтарында қызметкерлерінің оқуын және қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн арттырудың басқа да түрлерi, тағлымдамалар, iс-сапарлар жөнiндегi мемлекеттiк мекеменiң тәртiбi мен жоспарын бекiтедi;
8) "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесінiң барлық қызметкерлерi үшiн мiндеттi тапсырмалар бередi және бұйрықтар шығарады;
9) Әкімдіктің акт жобаларын қабылдауда, ол нормативтік құқықтық акт болып табыла ма әлде Қазақстан Республикасының "Нормативтік құқықтық актілер туралы" Заңына сәйкес нормативтік құқықтық акт болып табыла ма;
10) "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң қызметкерлерiн жұмысқа қабылдайды және шығарады;
11) "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесінiң қызметкерлерiне тәртiптiк жаза қолданады және көтермелеу шараларын қолданады;
12) "Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттiк мекемесіне орынбасарларды тағайындайды, лауазымдық нұсқаулығына сәйкес оның функционалдық міндеттерін анықтайды;
13) Ережеде және уәкiлеттi органда оған жүктелген басқа да өкіл жүзеге асырады.
"Қостанай қаласы әкімдігінің құрылыс бөлімі" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы болмаған кезеңде, оның өкілеттіліктерін, қолданыстағы заңнамаға сәйкес, оны алмастыратын тұлға орындайды.
21. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
4. Мемлекеттiк органның мүлкi
22. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттік мекемесінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Қостанай әкімдігінің қаласы құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiнің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасына тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
23. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.

20. Полномочия первого руководителя государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная":
1) действует от имени государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная";
2) представляет интересы государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная" во всех организациях;
3) в случаях и пределах, установленных законодательством, распоряжается имуществом;
4) заключает договоры;
5) выдает доверенности;
6) обладает правом первой подписи финансовых документов;
7) утверждает порядок и планы государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная" по командировкам, стажировкам, обучению сотрудников в учебных центрах и иным видам повышения квалификации сотрудников;
8) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная";
9) при подготовке проектов актов акимата определяет, является ли он ненормативным правовым актом или нормативным правовых актом в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах";
10) принимает на работу и увольняет сотрудников государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная";
11) принимает меры поощрения, и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная";
12) определяет обязанности и круг полномочий своего заместителя и иных сотрудников государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная";
13) осуществляет иные функции, в соответствии с действующим законодательством.
Исполнение полномочий первого руководителя государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
21. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
22. Государственное учреждение "Отдел строительства акимата города Костаная" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
23. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Отдел строительства акимата города Костаная" относится к коммунальной собственности.

24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесi, өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттiк мекемені қайта ұйымдастыру және тарату
25. "Қостанай қаласы әкiмдігінің құрылыс бөлiмi" мемлекеттiк мекемесiн қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

24. Государственное учреждение "Отдел строительства акимата города Костаная" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднения государственного органа
25. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Отдел строительства акимата города Костаная" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.