"Лисаков қаласы әкімдігінің кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қостанай облысы Лисаков қаласы әкімдігінің 2022 жылғы 11 қаңтардағы № 14 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына және "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес Лисаков қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Лисаков қаласы әкімдігінің кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Лисаков қаласы әкімдігінің кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) жоғарыда көрсетілген ережені әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қостанай облысы бойынша филиалына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін жіберілуін;
3) осы қаулыны ресми жарияланғанынан кейін Лисаков қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Лисаков қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Лисаков қаласының әкімі А. Ибраев
Әкімдіктің
2022 жылғы 11 қаңтардағы
№ 14 қаулысымен
бекітілді
"Лисаков қаласы әкімдігінің кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Лисаков қаласы әкімдігінің кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі) кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімінің ведомстволары жоқ.
3. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Отдел предпринимательства и сельского хозяйства акимата города Лисаковска"
Постановление акимата города Лисаковска Костанайской области от 11 января 2022 года № 14
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат города Лисаковска ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Отдел предпринимательства и сельского хозяйства акимата города Лисаковска".
2. Государственному учреждению "Отдел предпринимательства и сельского хозяйства акимата города Лисаковска" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию вышеуказанного Положения в органах юстиции;
2) в течение двадцати календарных дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по Костанайской области для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Лисаковска после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Лисаковска.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким города Лисаковска А. Ибраев
Утверждено
постановлением акимата
от 11 января 2022 года
№ 14
Положение о государственном учреждении "Отдел предпринимательства и сельского хозяйства акимата города Лисаковска"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел предпринимательства и сельского хозяйства акимата города Лисаковска" (далее - Отдел предпринимательства и сельского хозяйства) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере предпринимательства и сельского хозяйства.
2. Отдел предпринимательства и сельского хозяйства не имеет ведомств.
3. Отдел предпринимательства и сельского хозяйства осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.

4. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімінің құрылымы мен штат санының лимиті қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 111200, Қазақстан Республикасы, Қостанай облысы, Лисаков қаласы, Мир көшесі, 31.
10. Осы ереже Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімінің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімінің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындауға кәсіпкерлік субъектілермен шарттық қатынастарға түсуге Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөліміне тыйым салынады.
Егер Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөліміне заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі, егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен орнатылмаған болса.
2. Мемлекеттік органның міндеттері және өкілдігі
13. Міндеттер:
1) жеке кәсіпкерлікті дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау және мемлекеттің мүдделерін қорғау;
2) ауыл шаруашылығы саласындағы мемлекеттік функцияларды жүзеге асыру;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де міндеттер.
14. Өкілеттілігі:
1) Құқықтары;
өз құзыреті шегінде мемлекеттік органдардан және басқа да ұйымдардан қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды сұратуға және алуға;
өзінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сотта талапкер және жауапкер болуға құқығы бар;

4. Отдел предпринимательства и сельского хозяйства является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Отдел предпринимательства и сельского хозяйства вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел предпринимательства и сельского хозяйства имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел предпринимательства и сельского хозяйства по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Отдел предпринимательства и сельского хозяйства и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Отдела предпринимательства и сельского хозяйства утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 111200, Республика Казахстан, Костанайская область, город Лисаковск, улица Мира, 31.
10. Настоящее положение является учредительным документом Отдела предпринимательства и сельского хозяйства.
11. Финансирование деятельности государственного учреждения Отдела предпринимательства и сельского хозяйства осуществляется из местного бюджета.
12. Отделу предпринимательства и сельского хозяйства запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Отдела предпринимательства и сельского хозяйства акимата.
Если Отделу предпринимательства и сельского хозяйства законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
1) создание благоприятных условий для развития частного предпринимательства и сельского хозяйства;
2) осуществление государственных функций в сфере сельского хозяйства;
3) иные задачи, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
14. Полномочия:
1) Права:
в пределах своей компетенции запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и других организаций;
иметь право быть истцом и ответчиком в суде, по вопросам, отнесенным к его компетенции.

2) Міндеттері:
қолданыстағы Қазақтан Республикасының заңнама нормаларын сақтау;
қолданыстағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес басқа міндеттерді орындауға.
15. Функциялары:
1) жеке кәсіпкерлікті дамыту үшін жағдайлар жасау;
2) жеке кәсіпкерлікті қолдау мен дамытудың мемлекеттік саясатын іске асыруды жүзеге асыру;
3) кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңестердің қызметін ұйымдастыру;
4) агроөнеркәсіптік кешен субъектілерін мемлекеттік қолдауды жүзеге асыру;
5) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік техникалық инспекцияны жүзеге асыру;
6) Азық-түлік тауарлары қорының есебін жүргізу және облыстың жергілікті атқарушы органына (әкімдігіне) есеп беру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету;
8) рұқсат етілген шекті бөлшек сауда бағалары мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
9) Әлеуметтік маңызы бар тауарларға сауда қосуына бақылауды жүзеге асыру;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3. Мемлекеттік органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттілігі
16. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөліміне басшылықты Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөліміне жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
17. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімінің бірінші басшысын Лисаков қаласының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімінің бірінші басшысының өкілеттігі:
қаржы құжаттарына бірінші қол қою құқығына ие, шарттар жасасады, сенімхаттар береді;
мекеменің барлық қызметкерлері үшін міндетті лауазымдық міндеттерді бөледі және бекітеді, бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
іссапарлар, тағылымдамалар, оқу орталықтарында оқыту және қызметкерлердің біліктілігін арттырудың өзге де түрлері бойынша тәртіп пен жоспарларды бекітеді;
жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады, көтермелеу шараларын қабылдайды және тәртіптік жаза қолданады;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімінің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4. Мемлекеттік органның мүлкі

2) Обязанности:
соблюдение норм действующего законодательства Республики Казахстан;
осуществление иных обязанностей, в соответствие с действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) создание условий для развития частного предпринимательства;
2) осуществление реализации государственной политики поддержки и развития частного предпринимательства;
3) организация деятельности экспертных советов по вопросам предпринимательства;
4) осуществление государственной поддержки субъектов агропромышленного комплекса;
5) осуществление государственной технической инспекции в области развития агропромышленного комплекса;
6) ведение учета запасов продовольственных товаров и предоставление отчетности в местный исполнительный орган (акимат) области;
7) оказание государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) осуществление государственного контроля за соблюдением размера предельно допустимых розничных цен;
9) осуществление контроля за торговыми надбавками на социально-значимые продовольственные товары;
10) осуществление иных функций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Отдела предпринимательства и сельского хозяйства осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел предпринимательства и сельского хозяйства задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Отдела предпринимательства и сельского хозяйства назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя Отдела предпринимательства и сельского хозяйства:
обладает правом первой подписи финансовых документов, заключает договоры, выдает доверенности;
распределяет и утверждает должностные обязанности, издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников учреждения;
утверждает порядок и планы по командировкам, стажировкам, обучению в учебных центрах и иным видам повышения квалификации работников;
принимает на работу и увольняет, принимает меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания;
осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Отдела предпринимательства и сельского хозяйства в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество государственного органа

19. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімінің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болу мүмкін.
Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөліміне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
21. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімі өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік органды қайта ұйымдастыру және тарату
22. Кәсіпкерлік және ауыл шаруашылығы бөлімін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

19. Отдел предпринимательства и сельского хозяйства может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Отдела предпринимательства и сельского хозяйства формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за Отделом предпринимательства и сельского хозяйства, относится к коммунальной собственности.
21. Отдел предпринимательства и сельского хозяйства не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного органа
22. Реорганизация и упразднение Отдела предпринимательства и сельского хозяйства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.