"Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Павлодар облысы әкімдігінің 2021 жылғы 17 қаңтардағы № 19/1 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 40-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" Заңының 27-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 124-бабына, Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі "Құқықтық актілер туралы" Заңының 65-бабы 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" № 590 қаулысына сәйкес Павлодар облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – ММ) туралы ереже осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Павлодар облысы әкімдігінің 2021 жылғы 25 мамырдағы "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту және Павлодар облысы әкімдігінің кейбір қаулыларының күшін жою туралы" № 138/4 қаулысының күші жойылсын.
3. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" ММ заңнамамен белгіленген тәртіпте:
осы қаулыны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің электрондық түрдегі эталондық бақылау банкіне енгізу үшін шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жіберуді;
осы қаулыны Павлодар облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
осы қаулыдан туындайтын өзге де қажетті шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары А.А. Құрмановаға жүктелсін.
Облыс әкімі Ә. Сқақов
Павлодар облысы әкімдігінің
2022 жылғы "17" қаңтар
№ 19/1 қаулысымен
бекітілген
"Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі Павлодар облысының аумағында мәдениет және өнер, мемлекеттік тіл саясаты, архив ісі мен құжаттамалық қамтамасыз ету салаларында қызметті жүзеге асыруға Павлодар облысының әкімдігі уәкілеттік берген Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органы болып табылады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области"
Постановление акимата Павлодарской области от 17 января 2022 года № 19/1.
В соответствии с пунктом 2 статьи 40 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан, пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 124 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", пунктом 3 статьи 65 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Павлодарской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о государственном учреждении (далее – ГУ) "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Отменить постановление акимата Павлодарской области от 25 мая 2021 года № 138/4 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" и отмене некоторых постановлений акимата Павлодарской области.
3. ГУ "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Павлодарской области;
принятие иных необходимых мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Курманову А.А.
Аким области А. Скаков
Утверждено
постановлением акимата
Павлодарской области
от "17" января 2022 года
№ 19/1
Положение о государственном учреждении "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах культуры и искусства, государственной языковой политики, архивного дела и документационного обеспечения на территории Павлодарской области.

2. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ведомстволары жоқ.
3. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлғасы болып табылады, мемлекеттiк тiлде өз атауы бар мөрi мен мөртаңбалары, белгiленген үлгiдегi бланкiлерi, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.
5. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседi.
6. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берiлген болса, мемлекеттiң атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі өз құзыретiнiң мәселелерi бойынша заңнамамен белгiленген тәртiпте "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актiлермен ресiмделетiн шешiмдер қабылдайды.
8. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимитi қолданыстағы заңнамаға сәйкес бекiтiледі.
9. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жерi: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, 140000, Павлодар қаласы, Академик Марғұлан көшесі, 115-үй.
10. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің жұмыс режимі: дүйсенбі – жұма күндері сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін, демалыс күндері: сенбі-жексенбі.
11. Мемлекеттік мекеменің мемлекеттік тілдегі толық атауы: "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттiк мекемесi; орыс тілінде: государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области".

2. Государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в органах казначейства.
5. Государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" утверждаются в соответствии с действующим законодательством.
9. Местонахождение государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области": Республика Казахстан, Павлодарская область, 140000, город Павлодар, улица Академика Маргулана, 115.
10. Режим работы государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области": понедельник-пятница с 9.00 час. до 18.30 час., обеденный перерыв с 13.00 часов до 14.30 часов, выходные дни: суббота-воскресенье.
11. Полное наименование государственного органа на государственном языке: "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі; на русском языке: государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области".

12. Мемлекет Павлодар облысының әкімдігі тұлғасында "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттiк мекемесiнің құрылтайшысы болып табылады.
13. Осы Ереже "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылтай құжаты болып табылады.
14. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
15. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесіне кәсіпкерлік субъектілерімен "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің функциялары болып табылатын мiндеттердi орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесіне Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерімен кiрiстер әкелетiн қызметтi жүзеге асыру құқығы берiлсе, онда осындай қызметтен алынған кiрiстер мемлекеттік бюджеттiң кiрiсiне жiберiледi.
2. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің негізгі міндеттері, мақсаттары мен өкілеттіктері
16. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің миссиясы мәдениет, архив ісі және құжаттама саласында халыққа сапалы және қолжетімді қызметтер көрсету, мемлекеттік тілді қолдану және Павлодар облысының аумағында тұрып жатқан барлық этностардың тілдерін сақтауды қамтамасыз ететін үйлесімді тіл саясатын жүргізу бойынша мемлекеттік саясатты тиімді іске асыру болып табылады.
17. Мәдениет, архив ісі және құжаттама саласындағы қызметтерге халықтың сұраныс деңгейін арттыру, Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасын орындауды және тілдерді дамыту мен қолданудың мемлекеттік бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз етуге бағытталған мемлекеттiк саясатты жүргiзу "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мақсаты болып табылады.
18. Міндеттері:
1) облыстық деңгейде мәдениет, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану, архив ісі және құжаттамалыққамтамасыз ету салаларындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы тіл туралы" Заңының орындалуын ұйымдастыру және бақылауды қамтамасыз ету, облыстық ономастика комиссиясының жұмысын үйлестіру;
3) басқармаға жүктелген өзге де міндеттер.
19. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
облыс әкімдігі мен әкімінің қарауына негізгі даму бағыттары, облыстың әлеуметтік-мәдени дамуының мақсаттары, басымдықтары және стратегиялары бойынша мәселелерді жедел шешу бойынша ұсыныстар енгізуге;
мемлекеттік органдардан және өзге де ұйымдардан, лауазымды тұлғалардан "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің алдына қойылған міндеттерді орындауға байланысты мәселелер бойынша қажетті ақпаратты, құжаттарды және басқа да материалдарды өтеусіз негізде сұратуға және алуға;
жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын өзге де атқарушы органдардың мамандарын олардың басшыларының келісімімен жұмысқа тартуға;
барлық мекемелермен, мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және кәсіпорындармен мәдениет, тіл саясаты және архивтер мен құжаттама мәселелері бойынша өзара әрекет етуге;
өзінің құзыреті шегінде шарттар, келісімдер жасауға;
"Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің және ведомствоға бағынысты Павлодар облысының облыстық мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының құрылымдық бөлімшелері бойынша ұсынымдарды әзірлеуге;
қолданыстағы заңнамалық актілермен көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
2) міндеттері:
"Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүддесін барлық құзыретті мемлекеттік, әкімшілік органдарда, мекемелерде, ұйымдарда, сондай-ақ сот және құқық қорғау органдарында білдіруге;
Қазақстан Республикасының заңдарымен, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілерімен көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру;
облыс әкімі мен әкімдігінің актілерімен, өзге де нормативтік құқықтық актілермен көзделген жағдайларда, мемлекеттік заңды тұлғалардың құқық субъектілерін, оның ішінде тиісті саладағы уәкілетті органдардың құзыреттеріне ұқсас шешімдерді қабылдауға, акционерлік қоғамдар акцияларының мемлекеттік пакетін және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктердегі қатысу үлестерін иелену мен пайдалану құқықтарын жүзеге асыруға өкілеттіктер беру.
20. Функциялары:
1) басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылуын жүзеге асыру және олардың орындалуын қамтамасыз ету;
2) өз құзыреті шегінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) уәкілетті органмен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте театр, цирк, музыка өнері және кино өнері, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығы, кітапхана және музей ісі саласындағы облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын құру, қайта ұйымдастыру, тарату жөнінде ұсыныстар енгізу;

12. Учредителем государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" является государство в лице акимата Павлодарской области.
13. Настоящее Положение является учредительным документом государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области".
14. Финансирование деятельности государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" осуществляется из областного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. Государственному учреждению "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области".
Если государственному учреждению "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" законодательными актами Республики Казахстан предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области"
16. Задачи:
1) реализация на областном уровне государственной политики в сферах культуры, охраны и использования объектов историко-культурного наследия, архивного дела и документационного обеспечения;
2) обеспечение организации и контроль за исполнением Закона Республики Казахстан "О языках в Республике Казахстан", координация работы областной ономастической комиссии;
3) иные задачи, возложенные на Управление.
17. Полномочия:
1) права:
вносить на рассмотрение акимата и акима области предложения по основным направлениям развития, оперативному решению проблем по целям, приоритетам и стратегии социально-культурного развития области;
запрашивать и получать на безвозмездной основе от государственных органов и иных организаций, должностных лиц необходимую информацию, документы и иные материалы по вопросам, связанным с исполнением задач, поставленных перед государственным учреждением "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области";
привлекать к работе специалистов других исполнительных органов, финансируемых из местных бюджетов, по согласованию с их руководителями;
взаимодействовать со всеми учреждениями, государственными органами, организациями и предприятиями по вопросам культуры, языковой политики, архивов и документации;
заключать договоры, соглашения в пределах своей компетенции;
разрабатывать рекомендации по структуре государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" и подведомственных организаций ГУ "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области";
осуществлять иные права, предусмотренные действующими законодательными актами;
2) обязанности:
представлять интересы государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" во всех компетентных государственных, административных органах, учреждениях, организациях, а также в судебных и правоохранительных органах;
осуществлять иные функций, предусмотренные законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан;
осуществлять права владения и пользования государственным пакетом акций акционерных обществ и долями участия в товариществах с ограниченной ответственностью, субъекта права государственных юридических лиц, в случаях, предусмотренных актами акимата и акима области, иными нормативными правовыми актами, в том числе на принятие решений в отношении них, аналогично компетенции уполномоченных органов соответствующей отрасли.
18. Функции:
1) осуществление реализации документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан по вопросам, входящим в компетенцию управления, и обеспечение их исполнения;
2) реализация в пределах своей компетенции государственной политики в области государственно-частного партнерства;
3) внесение предложений по созданию, реорганизации, ликвидации государственных организаций культуры области в сфере театрального, циркового, музыкального искусства и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела в установленном законодательством Республики Казахстан порядке по согласованию с уполномоченным органом;

4) театр, цирк, музыка және кино өнерін, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығын, кітапхана, музей ісін дамыту бойынша облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдау және үйлестіру, олардың қызметін қамтамасыз ету;
5) шығармашылық қызметтің әртүрлі салаларындағы облыстық (өңірлік) байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді ұйымдастыру;
6) уәкілетті органның келісімімен шығармашылық қызметтің әртүрлі салаларындағы республикалық конкурстар мен фестивальдер өткізуді ұйымдастыру;
7) өңірлік көркемдік кеңестер құру және олар туралы ережелерді бекіту;
8) облыстың мәдени құндылықтарын есепке алу, қорғау, консервациялау және реставрациялау, сондай-ақ пайдалану, елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру;
9) мәдени құндылықтарды уақытша әкету жөніндегі сараптама комиссиясын құру және оның ережесін бекіту;
10) тиісті аумақта орналасқан мәдениет ұйымдарының қызметіне мониторингті жүзеге асыру, уәкілетті органға ақпарат, сондай-ақ белгіленген нысандағы статистикалық есептер беру;
11) облыс деңгейінде ойын-сауық мәдени-бұқаралық іс-шаралар өткізуді жүзеге асыру;
12) облыстың мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізу;
13) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асыру;
14) облыстың мәдени мақсаттағы объектілерінің құрылысы, реконструкциясы және жөнделуі бойынша тапсырыс беруші болу;
15) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен салттарды дамытуға жәрдемдесу;
16) мәдени құндылықтарды уақытша әкету құқығына куәлік беру;
17) облыстың мемлекеттік кітапханаларының біріне "Орталық" мәртебесін беру;
18) талантты жастарды және перспективалы шығармашылық ұжымдарды іздестіруге және қолдауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асыру;
19) мәдениет саласында әлеуметтік маңызы бар іс-шаралар өткізуді жүзеге асыру;
20) ұлттық мәдени игілік объектілерінің айрықша режимін сақтауды қамтамасыз ету;
21) бюджет қаражаты көлемі шегінде балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерді қаржыландыруға мемлекеттік шығармашылық тапсырысты бекіту;
22) мемлекеттік шығармашылық тапсырыстың көрсетілетін қызметтерін берушілердің меншік нысанына, олардың ведомстволық бағыныстылығына, типтері мен түрлеріне қарамастан, балалар мен жасөспірімдерге арналған шығармашылық үйірмелерде мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастыруды қамтамасыз ету;
23) электрондық және жалпыға қолжетімді форматтарда мемлекеттік шығармашылық тапсырысты орналастырудың, оның сапасын бақылаудың және нысаналы игерілуінің барлық кезеңдері мен рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз ету;

4) поддержание и координирование деятельности государственных организаций культуры области по развитию театрального, циркового, музыкального искусства и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела и обеспечение их деятельности;
5) организация проведения областных (региональных) смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
6) организация проведения республиканских конкурсов и фестивалей в различных сферах творческой деятельности по согласованию с уполномоченным органом;
7) создание региональных художественных советов и утверждение положения о них;
8) организация работы по учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию культурных ценностей области, увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
9) создание экспертной комиссии по временному вывозу культурных ценностей и утверждение положения о ней;
10) осуществление мониторинга деятельности организаций культуры, расположенных на соответствующей территории, предоставление в уполномоченный орган информации, а также статистических отчетов установленной формы;
11) осуществление проведения зрелищных культурно-массовых мероприятий на уровне области;
12) проведение аттестации государственных организаций культуры области;
13) осуществление в пределах своей компетенции управления коммунальной собственностью в сфере культуры;
14) выступление заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов культурного назначения области;
15) организация работы по сохранению историко-культурного наследия, содействие развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
16) выдача свидетельства на право временного вывоза культурных ценностей;
17) присвоение одной из государственных библиотек области статуса "Центральная";
18) осуществление комплекса мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;
19) осуществление проведения социально значимых мероприятий в сфере культуры;
20) обеспечение соблюдения особого режима объектов национального культурного достояния;
21) утверждение государственного творческого заказа на финансирование творческих кружков для детей и юношества в пределах объемов бюджетных средств;
22) обеспечение размещения государственного творческого заказа в творческих кружках для детей и юношества независимо от форм собственности поставщиков услуг государственного творческого заказа, их ведомственной подчиненности, типов и видов;
23) обеспечение исполнения всех этапов и процедур размещения, контроля качества и целевого освоения государственного творческого заказа в электронном и общедоступном форматах;

24) тарихи-мәдени мұра объектілерін анықтауды, есепке алуды, сақтауды, зерделеуді, пайдалануды және олардың жай-күйі мониторингін қамтамасыз ету;
25) мәдениет және тарихи ескерткіштерінің ғылыми-реставрациялық жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз ету;
26) облыстың экономикалық және әлеуметтiк даму жоспарларында жергiлiктi маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін есепке алуды, сақтауды, зерделеуді, оларға ғылыми-реставрациялық жұмыстарды және археологиялық жұмыстарды ұйымдастыру жөнiндегi iс-шараларды көздеу;
27) тарих және мәдениет ескерткіштерінің ғылыми-реставрациялық және археологиялық жұмыстарын жүзеге асыру жөніндегі қызметті лицензиялауды келісу;
28) уәкiлеттi органмен келiсім бойынша қала құрылысы жобаларын әзiрлеу және бекiту кезiнде барлық санаттағы тарих және мәдениет ескерткiштерiн анықтау, зерделеу, сақтау жөнiндегi іс-шараларды орындауды, жергілікті жердің тарихи-сәулет тiрек жоспарларын және карта-схемаларын жасауды қамтамасыз ету;
29) елді мекендердің бас жоспарларына тарихи-сәулет тiрек жоспарларын енгізу жөніндегі жұмысты жүргізу;
30) қорғау мiндеттемелерiн ресiмдеу және беру, тарих және мәдениет ескерткіштерінің меншiк иелерi мен қолданушыларымен олардың орындалуын бақылау;
31) тарих және мәдениет ескерткіштерін қорғау жөніндегі комиссияны құру;
32) монументтік өнер құрылыстарын орнату жөніндегі жұмысты жүргізу;
33) мемориалдық тақталарды орнату жөніндегі жұмысты жүргізу;
34) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерiне жоспарланатын ғылыми-реставрациялық жұмыстардың ғылыми-жобалық құжаттамасын қарау және келiсу;
35) уәкілетті органмен келісім бойынша тарихи-мәдени мұра объектiлерiн тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткiштерi деп тану және оларды Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізіміне енгізу;
36) уәкілетті органмен келісім бойынша жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін тарихи-мәдени сараптама қорытындысы негізінде мәртебесінен айыру және оны Жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімінен алып тастау;
37) жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймақтарының, құрылыс салуды реттеу аймақтарының және қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарының шекараларын айқындау және бекіту;
38) мәртебесі туралы түпкілікті шешім қабылданғанға дейін жер учаскелерін игеру сатысында анықталған тарихи-мәдени мұра объектілерін алдын ала есепке алу тізіміне енгізу;
39) тарих және мәдениет ескерткіштерінің ғылыми-реставрациялау жұмыстарының жоспарын қалыптастыру үшін уәкілетті органға ұсыныстар ұсыну;

24) обеспечение выявления, учета, сохранения, изучения, использования и мониторинга состояния объектов историко-культурного наследия;
25) обеспечение проведения научно-реставрационных работ памятников истории и культуры;
26) предусмотрение мероприятий по организации учета, сохранения, изучения, научно-реставрационных работ памятников истории и культуры местного значения и археологических работ в планах экономического и социального развития области;
27) согласование лицензирования деятельности по осуществлению научно-реставрационных работ памятников истории и культуры (или) археологических работ;
28) по согласованию с уполномоченным органом при разработке и утверждении градостроительных проектов, обеспечение выполнения мероприятий по выявлению, изучению, сохранению памятников истории и культуры всех категорий, составление историко-архитектурных опорных планов и карт-схем местности;
29) ведение работы по внесению в генеральные планы населенных пунктов историко-архитектурных опорных планов;
30) оформление и выдача охранных обязательств, контроль их выполнения собственниками и пользователями памятников истории и культуры;
31) создание комиссии по охране памятников истории и культуры;
32) ведение работы по установлению сооружений монументального искусства;
33) ведение работы по установлению мемориальных досок;
34) рассмотрение и согласование научно-проектной документации научно-реставрационных работ, планируемых для памятников истории и культуры местного значения;
35) по согласованию с уполномоченным органом признание объектов историко-культурного наследия памятниками истории и культуры местного значения и включение их в Государственный список памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы;
36) лишение памятников истории и культуры местного значения его статуса и исключение его из Государственного списка памятников истории и культуры местного значения на основании заключения историко-культурной экспертизы по согласованию с уполномоченным органом;
37) определение и утверждение границ охранных зон, зон регулирования застройки и зон охраняемого природного ландшафта памятников истории и культуры местного значения;
38) включение в список предварительного учета выявленных объектов историко-культурного наследия, на стадии освоения земельных участков, до принятия окончательного решения об их статусе;
39) представление в уполномоченный орган предложений для формирования плана научно-реставрационных работ на памятниках истории и культуры;

40) алдағы күнтізбелік жылға арналған археологиялық жұмыстардың жоспарын қалыптастыру үшін уәкілетті органға ұсыныстар ұсыну;
41) коммуналдық меншік болып табылатын жергілікті маңызы бар тарих пен мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру туралы мәселені шешу;
42) коммуналдық меншік болып табылатын халықаралық және республикалық маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін пайдалануға беру туралы мәселелерді уәкілетті органмен келісім бойынша шешу;
43) облыстың мемлекеттік архивтеріне сақтауға қабылданған Ұлттық архив қорының құжаттарын сақтауды, жинақтауды және пайдалануды ұйымдастыру;
44) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қоры құжаттарын мемлекеттiк есепке алуды жүргiзу және олардың сақталуын қамтамасыз ету;
45) облыстың коммуналдық меншiгіндегі тарихи және мәдени құжаттық ескерткіштерді қорғауды жүзеге асыру, оларды сақтау және пайдалану;
46) құжаттардың ғылыми және практикалық құндылығына сараптама жүргiзудi ұйымдастыру;
47) облыстың мемлекеттік архивтерінде сақталатын Ұлттық архив қорының құжаттары бойынша деректер базасын қалыптастыру;
48) облыс аумағында орналасқан Ұлттық архив қоры көздері ұйымдарында іс жүргізу жағдайына, құжаттардың сақталуына ұйымдастырушылық-әдiстемелiк басшылықты және бақылауды жүзеге асыру;
49) жеке және заңды тұлғалардың сұраныстарын орындауды ұйымдастыру;
50) сараптау-тексеру комиссиясы туралы ереженi бекiту;
51) Қазақстан Республикасы Ұлттық архив қорының құжаттарын мемлекеттiң, жеке және заңды тұлғалардың сұрауларын қанағаттандыру үшiн пайдалануды ұйымдастыру;
52) облыстың тарихы бойынша архив құжаттарын жинауды және қайтаруды жүзеге асыру;
53) ведомстволық бағыныстағы коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорындар өндіретін және өткізетін тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағалар белгілеу;
54) тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді мемлекеттік сатып алуды өткізу процесінде тапсырыс беруші мен конкурстарды ұйымдастырушының функцияларын жүзеге асыру, осы мақсаттарға бөлінген қаражаттың мақсатты және тиімді жұмсалуын бақылауды жүзеге асыру;
55) "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйымдардың даму жоспарларын, даму жоспарларының орындалуы бойынша есептерін қарау, келісу, бекіту, мониторинг нәтижелерін мемлекетттік мүлік тізіліміне енгізуге жолдай отыра, ұйымдардың даму жоспарларының іске асырылуына мониторинг жүргізу;
56) "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің міндеттемелері мен төлемдері бойынша қаржыландыру жоспарларын қарау, келісу, бекіту, олардың орындалуы бойынша мониторинг жүргізу және есептерді қабылдау;

40) представление в уполномоченный орган предложений для формирования плана археологических работ на предстоящий календарный год;
41) решение вопросов о предоставлении в пользование памятников истории и культуры местного значения, являющихся коммунальной собственностью;
42) решение вопросов о предоставлении в пользование памятников истории и культуры международного и республиканского значения, являющихся коммунальной собственностью, по согласованию с уполномоченным органом;
43) организация хранения, комплектования и использования документов Национального архивного фонда, принятых на хранение в государственные архивы области;
44) ведение государственного учета и обеспечение сохранности документов Национального архивного фонда, хранящихся в государственных архивах области;
45) осуществление защиты документальных памятников истории и культуры, находящихся в области коммунальной собственности, их хранение и использование;
46) организация экспертизы научной и практической ценности документов;
47) организация формирования базы данных по документам Национального архивного фонда, хранящимся в государственных архивах области;
48) осуществление организационно-методического руководства и контроля за состоянием делопроизводства, хранением документов в организациях источниках пополнения Национального архивного фонда, расположенных на территории области;
49) организация исполнения запросов физических и юридических лиц;
50) утверждение положения об экспертно-проверочной комиссии;
51) организация использования документов Национального архивного фонда Республики Казахстан для удовлетворения запросов государства, физических и юридических лиц;
52) осуществление сбора и возвращения архивных документов по истории области;
53) установление цен на товары (работы, услуги), производимые и реализуемые подведомственными коммунальными государственными казенными предприятиями;
54) осуществление функции заказчика и организатора конкурсов в процессе проведения государственных закупок товаров, работ и услуг, осуществление контроля за целевым и эффективным расходованием средств, выделенных на эти цели;
55) рассмотрение, согласование, утверждение планов развития, отчетов по исполнению планов развития организаций, находящихся в ведении государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области", осуществление мониторинга реализации планов развития организаций, с направлением результатов мониторинга для включения в реестр государственного имущества;
56) рассмотрение, согласование, утверждение планов финансирования по обязательствам и платежам государственных учреждений, находящихся в ведении государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области", осуществление мониторинга и принятие отчетов по их исполнению;

57) мемлекеттік мүлік тізілімінде осы мәліметтерді көрсету үшін өзінің басқаруындағы және ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік ұйымдардағы жылжымайтын мүлік объектілері мен мүлік туралы мәліметтерді дайындау;
58) басқарманың мемлекеттік қызметшілерінің мемлекеттік қызметті өткеруімен байланысты мәселелерді шешу;
59) кадрмен қамтамасыз етудің жай-күйін талдау, ведомстволық бағыныстағы ұйымдар мен мекемелердің азаматтық қызметшілерінің біліктілігін арттыруға жәрдемдесу және аттестациясын өткізуге қатысу, ведомстволық бағыныстағы кәсіпорындар мен мекемелердің басшылары мен олардың орынбасарларын аттестаттауды ұйымдастыру;
60) басқарманың құзыреті бойынша жеке және заңды тұлғалардың өтініштері және жеке қабылдауы бойынша, сондай-ақ әлеуметтік желілердегі жұмысты ұйымдастыру және бақылау;
61) "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құқықтық қамтамасыз етілуін жүзеге асыру;
62) басқармада және ведомстволық бағыныстағы кәсіпорындар мен мекемелерде құқықтық түсіндіру жұмысын ұйымдастыру, мемлекеттік рәміздерді насихаттау және қолдану, сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың іске асырылуын бақылау;
63) бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жұртшылықпен байланыс орнату және дамыту;
64) Басқармаға жүктелген міндеттерді іске асыру үшін мемлекеттік органдармен және лауазымды тұлғалармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
65) Басқарма құзыретіне кіретін мәселелер бойынша облыс әкімдігі мен әкімі актілерінің жобаларын әзірлеу;
66) орталық атқарушы органдардың аумақтық бөлiмшелерiнiң және аудандық атқарушы органдардың Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасын сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
67) Қазақстан Республикасының тiл туралы заңнамасында белгiленген талаптардың бұзылуын жою туралы ұсынымдар беру, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген негізде және тәртіппен әкімшілік ықпал ету шараларын қолдану;
68) мемлекеттiк тiлдi және басқа тiлдердi дамытуға бағытталған облыстық маңызы бар шаралар кешенiн жүзеге асыру;
69) облыстық ономастика комиссиясының қызметiн қамтамасыз ету.
3. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қызметіне басшылық ету

57) подготовка сведений об объектах недвижимости и имущества, находящихся в его управлении и в подведомственных государственных организациях, для отражения этих сведений в реестре государственного имущества;
58) решение вопросов, связанных с прохождением государственной службы государственными служащими управления;
59) анализ состояния кадрового обеспечения, содействие повышению квалификации и участие в проведении аттестации гражданских служащих подведомственных организаций и учреждений, организация аттестаций руководителей и заместителей руководителей подведомственных предприятий и учреждений;
60) организация и контроль за работой по обращениям и личному приему физических и юридических лиц, а также в социальных сетях по компетенции управления;
61) осуществление правового обеспечения государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области";
62) организация праворазъяснительной работы в управлении и подведомственных предприятиях и учреждениях, контроль за реализацией мероприятий по пропаганде и применению государственных символов, по противодействию коррупции;
63) установление и развитие связи с общественностью через средства массовой информации;
64) осуществление взаимодействия между государственными органами и должностными лицами для реализации задач, возложенных на Управление;
65) разработка проектов актов акимата и акима области по вопросам, входящим в компетенцию Управления;
66) осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о языках территориальными подразделениями центральных исполнительных органов и районными исполнительными органами;
67) дача рекомендаций об устранении нарушений требований, установленных законодательством Республики Казахстан о языках, применение меры административного воздействия на основании и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
68) осуществление комплекса мер областного значения, направленных на развитие государственного и других языков;
69) обеспечение деятельности областной ономастической комиссии.
3. Руководство деятельности государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области"
19. Руководство учреждением "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение задач, возложенных на государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области", и осуществление им своих полномочий.
20. Первый руководитель государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

26. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысы колданыстағы заңнамаға сәйкес өз орынбасарларының өкілеттіктерін белгілейді.
27. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі мен коммуналдық мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган (облыстың жергілікті атқарушы органы) арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
28. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесі мен тиісті саланың уәкілетті органы арасындағы өзара қарым-қатынас Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
29. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің әкімшілігі мен еңбек ұжымы арасындағы өзара қарым-қатынас мемлекеттік қызмет туралы заңнамаға, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және ұжымдық шартқа сәйкес белгіленеді.
4. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
30. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкiн.
"Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі оған меншік иесі берген мүлiк және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.
31. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесіне бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
32. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне бөлiнген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және қысқарту (тарату)
33. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
34. "Павлодар облысының мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің қарамағында мынадай ұйымдар бар:

26. Взаимоотношения между государственным учреждением "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" и уполномоченным органом соответствующей отрасли регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
27. Взаимоотношения между администрацией государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" и трудовым коллективом определяются в соответствии с законодательством о государственной службе, с Трудовым кодексом Республики Казахстан и коллективным договором.
4. Имущество государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области"
28. Государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
29. Имущество, закрепленное за государственным учреждением "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" относится к коммунальной собственности.
30. Государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение (ликвидация) государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области"
31. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. Перечень организаций, находящихся в ведении государственного учреждения "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области"
32. Государственное учреждение "Управление культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области" имеет следующие организации, находящиеся в его ведении:

1) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "С. Торайғыров атындағы облыстық әмбебап ғылыми кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Көзі көрмейтін және нашар көретін азаматтарға арналған облыстық арнайы кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
3) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Павлодар облысының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
4) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Жеке құрам жөніндегі Павлодар қалалық архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
5) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Екібастұз қаласының мемлекеттік архиві" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
6) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Шаңырақ" облыстық халық шығармашылығы және мәдени-сауық қызметі орталығы" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
7) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Жүсіпбек Аймауытов атындағы Павлодар облыстық қазақ музыка-драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
8) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "А.П. Чехов атындағы Павлодар облыстық драма театры" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
9) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Бұқар жырау атындағы әдебиет және өнер музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
10) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Павел Васильевтің музей-үйі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
11) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Шафердің музей-үйі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;
12) Павлодар облысы әкімдігі Павлодар облысы мәдениет, тілдерді дамыту және архив ісі басқармасының "Г.Н. Потанин атындағы Павлодар облыстық тарихи-өлкетану музейі" коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны;

1) коммунальное государственное учреждение "Областная универсальная научная библиотека имени С. Торайгырова" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
2) коммунальное государственное учреждение "Областная специальная библиотека для незрячих и слабовидящих граждан" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
3) коммунальное государственное учреждение "Государственный архив Павлодарской области" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
4) коммунальное государственное учреждение "Павлодарский городской архив по личному составу" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
5) коммунальное государственное учреждение "Государственный архив города Экибастуза" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
6) коммунальное государственное казенное предприятие "Областной центр народного творчества и культурно-досуговой деятельности "Шаңырақ" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
7) коммунальное государственное казенное предприятие "Павлодарский областной казахский музыкально-драматический театр имени Жусупбека Аймаутова" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
8) коммунальное государственное казенное предприятие "Павлодарский областной драматический театр имени А.П. Чехова" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
9) коммунальное государственное казенное предприятие "Музей литературы и искусства имени Бухар жырау" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
10) коммунальное государственное казенное предприятие "Дом-музей Павла Васильева" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
11) коммунальное государственное казенное предприятие "Дом-музей Шафера" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;
12) коммунальное государственное казенное предприятие "Павлодарский областной историко-краеведческий музей имени Г.Н. Потанина" управления культуры, развития языков и архивного дела Павлодарской области, акимата Павлодарской области;