"Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Павлодар облысы әкімдігінің 2022 жылғы 16 ақпандағы № 44/1 қаулысы
Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 29 маусымдағы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 40-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27-бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 1 наурыздағы "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 124-бабына, Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 6 сәуірдегі "Құқықтық актілер туралы" Заңының 65-бабы 3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" № 590 қаулысына сәйкес Павлодар облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. Павлодар облысы әкімдігінің 2018 жылғы 2 наурыздағы "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" № 83/2 қаулысының күші жойылсын.
3. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте:
осы қаулыны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
осы қаулыны Павлодар облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
осы қаулыдан туындайтын өзге де қажетті шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің бірінші орынбасары О.П. Крукқа жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Ә. Сқақов
Павлодар облысы әкімдігінің
2022 жылғы "___" ________
№ _______қаулысымен
бекітілді
"Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ) облыстық бюджеттен қаржыландырылатын, Павлодар облысының аумағында Қазақстан Республикасы Еңбек заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылау саласындағы функцияларды жүзеге асыруға әкімдік уәкілдік берген мемлекеттік орган болып табылады.
2. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ-нің ведомстволары жоқ.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление труда Павлодарской области"
Постановление акимата Павлодарской области от 16 февраля 2022 года № 44/1
В соответствии с пунктом 2 статьи 40 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 29 июня 2020 года, пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 124 Закона Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе", пунктом 3 статьи 65 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Павлодарской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Управление труда Павлодарской области".
2. Отменить постановление акимата Павлодарской области от 2 марта 2018 года № 83/2 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Управление труда Павлодарской области".
3. Государственному учреждению "Управление труда Павлодарской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
направление настоящего постановления в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Павлодарской области;
принятие иных необходимых мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Крук О.П.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким области А. Скаков
Утверждено
постановлением акимата
Павлодарской области
от "___" ______ 2022 года
№ _______
Положение о государственном учреждении "Управление труда Павлодарской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области" (далее – ГУ "Управление труда Павлодарской области"), финансируемое из областного бюджета, уполномоченное акиматом на осуществление функций в сфере государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан на территории Павлодарской области.
2. ГУ "Управление труда Павлодарской области" не имеет ведомств.

3. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, 140000, Павлодар қаласы, Астана көшесі, 153.
10. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ-нің жұмыс тәртібі: дүйсенбі-жұма сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін, демалыс күндері: сенбі-жексенбі.
11. Мемлекеттік мекеменің толық атауы:
мемлекеттік тілде: "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде: государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области".
12. Мемлекет Павлодар облысының әкімдігі тұлғасында "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ құрылтайшысы болып табылады.
13. Осы Ереже "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ құрылтай құжаты болып табылады.
14. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облыстық бюджеттен жүзеге асырылады.
15. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ кәсіпкерлік субъектілерімен "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда осындай қызметтен алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

3. ГУ "Управление труда Павлодарской области" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. ГУ "Управление труда Павлодарской области" является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. ГУ "Управление труда Павлодарской области" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. ГУ "Управление труда Павлодарской области" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. ГУ "Управление труда Павлодарской области" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя ГУ "Управление труда Павлодарской области" и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности ГУ "Управление труда Павлодарской области" утверждается в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области": Республика Казахстан, Павлодарская область, 140000, город Павлодар, улица Астана, 153.
10. Режим работы ГУ "Управление труда Павлодарской области": понедельник-пятница с 9.00 до 18.30 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов, выходные дни: суббота-воскресенье.
11. Полное наименование государственного учреждения:
на государственном языке: "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесі;
на русском языке: государственное учреждение "Управление труда Павлодарской области".
12. Учредителем ГУ "Управление труда Павлодарской области" является государство в лице акимата Павлодарской области.
13. Настоящее Положение является учредительным документом ГУ "Управление труда Павлодарской области".
14. Финансирование деятельности ГУ "Управление труда Павлодарской области" осуществляется из областного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
15. ГУ "Управление труда Павлодарской области" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями ГУ "Управление труда Павлодарской области".
Если ГУ "Управление труда Павлодарской области" законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход государственного бюджета, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мақсаттары мен өкілеттіктері
16. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ мақсаты еңбек заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыруға бағытталған мемлекеттік саясатты жүргізу болып табылады.
17. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ қызметінің мәні тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде еңбек қатынастары саласындағы өкілеттіктерді жүзеге асыруға бағытталған іс-шараларды іске асыру болып табылады.
18. Мақсаттары:
1) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды қамтамасыз ету;
2) қауіпсіз еңбек жағдайларына құқықты қоса алғанда, жұмыскерлердің құқықтары мен бостандықтарының сақталуын және қорғалуын қамтамасыз ету;
3) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының мәселелері бойынша жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің өтініштерін, арыздарын және шағымдарын қарау.
19. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуына тексерулер жүргізу мақсатында жұмыс берушілерге кедергісіз бару;
жұмыс берушілерден, жұмыскерлерден (олардың өкілдерінен) жүктелген функцияларды орындау үшін қажетті құжаттарды, түсініктемелерді, ақпаратты сұрату және алу;
жұмыс берушілер орындауға міндетті нұсқамалар, қорытындылар беру, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалар мен қаулылар жасау, әкімшілік жазалар қолдану;
құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер беру;
ұйымдардың, жекелеген өндірістердің, цехтардың, учаскелердің, жұмыс орындарының қызметі және жабдықтардың, тетіктердің пайдаланылуы Қазақстан Республикасының еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда, оларды бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге, көрсетілген мерзімде міндетті түрде сотқа талап арыз бере отырып, тоқтата тұру (тыйым салу);
жұмыс орындарында белгіленген талаптарға сай келмейтін арнайы киім мен басқа да жеке және ұжымдық қорғаныш құралдарын беруге және пайдалануға тыйым салу;
еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды белгіленген тәртіппен тергеп-тексеру;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша оқудан, нұсқау беруден, білімін тексеруден өтпеген еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты қызметкерлерді, басшыларды және адамдарды жұмыстан шеттетуге, сондай-ақ кінәлі адамдарды жауаптылыққа тартуға жұмыс берушілер орындауға міндетті нұсқамалар беру;
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын бұзу, мемлекеттік еңбек инспекторларының актілерін жұмыс берушілердің орындамауы фактілері бойынша ақпаратты, талап арыздарды және өзге де материалдарды тиісті құқық қорғау органдарына және соттарға жіберу;
еңбек қауіпсіздігін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамдардың білімін тексеруге қатысу;
жұмыс берушілердің Қазақстан Республикасының халықты жұмыспен қамту туралы заңнамасында және Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны саласындағы заңнамасында белгіленген шетелдік жұмыс күшін тарту тәртібі мен шарттарын сақтауы тұрғысынан тексеру жүргізу;
Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде азаматтармен және қызметкерлердің өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыру.

2. Задачи и полномочия государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области"
16. Целью ГУ "Управление труда Павлодарской области" является проведение государственной политики, направленной на осуществление государственного контроля за соблюдением трудового законодательства.
17. Предметом деятельности ГУ "Управление труда Павлодарской области" является реализация мероприятий, направленных на осуществление в пределах соответствующей административно-территориальной единицы полномочий в сфере трудовых отношений.
18. Задачи:
1) обеспечение государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан;
2) обеспечение соблюдения и защиты прав и свобод работников, включая право на безопасные условия труда;
3) рассмотрение обращений, заявлений и жалоб работников и работодателей по вопросам трудового законодательства Республики Казахстан.
19. Полномочия:
1) права:
беспрепятственно посещать работодателей в целях проведения проверок соблюдения трудового законодательства Республики Казахстан в соответствии с нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
запрашивать и получать от работодателей, работников (их представителей) документы, объяснения, информацию, необходимые для выполнения возложенных функций;
выдавать обязательные для исполнения работодателями предписания, заключения, а также составлять протоколы и постановления об административных правонарушениях, налагать административные взыскания;
давать разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию;
приостанавливать (запрещать) деятельность организаций, отдельных производств, цехов, участков, рабочих мест и эксплуатацию оборудования, механизмов при выявлении их несоответствия требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан о безопасности и охране труда на срок не более пяти рабочих дней с обязательным предъявлением в указанный срок искового заявления в суд;
запрещать выдачу и использование на рабочих местах специальной одежды и других средств индивидуальной и коллективной защиты, не отвечающих установленным для них требованиям;
расследовать в установленном порядке несчастные случаи, связанные с трудовой деятельностью;
выдавать обязательные для исполнения работодателями предписания на отстранение от работы работников, руководителей и лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда, не прошедших обучение, инструктирование, проверку знаний по вопросам безопасности и охраны труда, а также на привлечение виновных лиц к ответственности;
направлять в соответствующие правоохранительные органы и суды информацию, исковые заявления и иные материалы по фактам нарушений трудового законодательства Республики Казахстан, неисполнения работодателями актов государственных инспекторов труда;
участвовать в проверке знаний лиц, ответственных за обеспечение безопасности и охраны труда;
проводить проверку на предмет соблюдения работодателями порядка и условий привлечения иностранной рабочей силы, установленных законодательством Республики Казахстан о занятости населения и законодательством Республики Казахстан в области миграции населения;
взаимодействовать с гражданами и представителями работников при осуществлении государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан;
осуществлять иные права, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

2) міндеттері:
Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуын тексеруді уақтылы және сапалы жүргізу;
Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының анықталған бұзушылықтарын жою жөнінде шаралар қабылдау мақсатында осындай бұзушылықтар туралы жұмыс берушілерді (олардың өкілдерін) хабардар ету;
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын қолдану мәселелері бойынша қызметкерлер мен жұмыс берушілердің өтініштерін уақтылы қарау;
Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының бұзылуына әкеп соғатын себептер мен мән-жайларды анықтау, оларды жою және бұзылған еңбек құқықтарын қалпына келтіру жөнінде ұсынымдар беру;
еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды тергеп-тексеруге қатысу;
еңбек заңнамасының бұзылу себептерін жинауды, талдауды және қорытуды жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының бұзылуының алдын алу жөніндегі жұмысты күшейтуге бағытталған іс-шараларды әзірлеу мен қабылдауға қатысу;
еңбек міндеттерін орындауға байланысты өздеріне мәлім болған мемлекеттік құпияларды қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етпеу;
Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын қолдану мәселелері бойынша түсіндіру жұмысын жүргізу;
20. Функциялары:
1) Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі талаптардың сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
2) еңбек, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) жұмыс берушілер ұсынған ұжымдық шарттардың мониторингін жүзеге асыру;
4) өндірістік жарақаттанудың себептеріне талдау жүргізу және оның профилактикасы жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
5) еңбек қызметіне байланысты жазатайым оқиғаларды Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік актілерінде белгіленген тәртіппен тергеп-тексеру;
6) еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау нормативтерін жетілдіру мәселелері бойынша жұмыскерлер мен жұмыс берушілердің өкілдерімен өзара іс-қимыл жасау;
7) Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасын сақтау, оның ішінде еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау мәселелері бойынша жұмыскерлердің, жұмыс берушілердің және олардың өкілдерінің өтініштерін қарау;
8) өндірістік объектілерді еңбек жағдайлары бойынша аттестаттау мониторингін жүзеге асыру;
9) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігі жөніндегі ақпараттық жүйе негізінде кезеңдік есептерді, сондай-ақ еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жай-күйі мониторингінің нәтижелерін ұсыну;

2) обязанности:
осуществлять контроль за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан;
своевременно и качественно проводить проверки по соблюдению трудового законодательства Республики Казахстан;
информировать работодателей (их представителей) о выявленных нарушениях трудового законодательства Республики Казахстан в целях принятия мер по их устранению;
своевременно рассматривать обращения работников и работодателей по вопросам применения трудового законодательства Республики Казахстан;
выявлять причины и обстоятельства, приводящие к нарушениям трудового законодательства Республики Казахстан, выдавать рекомендации по их устранению и восстановлению нарушенных трудовых прав;
принимать участие в расследованиях несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью;
осуществлять сбор, анализ и обобщение причин нарушений трудового законодательства, участие в разработке и принятии мер по реализации мероприятий, направленных на усиление работы по предупреждению нарушений трудового законодательства Республики Казахстан;
не разглашать сведения, составляющие государственные секреты, служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну, ставшие им известными в связи с выполнением трудовых обязанностей;
проводить разъяснительную работу по вопросам применения трудового законодательства Республики Казахстан;
20. Функции:
1) осуществление государственного контроля за соблюдением трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе требований по безопасности и охране труда;
2) реализация государственной политики в области труда, безопасности и охраны труда;
3) осуществление мониторинга коллективных договоров, представленных работодателями;
4) проведение анализа причин производственного травматизма и разработка предложений по его профилактике;
5) расследование несчастных случаев, связанных с трудовой деятельностью, в порядке установленном Трудовым кодексом Республики Казахстан и иными нормативными актами Республики Казахстан;
6) взаимодействие с представителями работников и работодателей по вопросам совершенствования нормативов безопасности и охраны труда;
7) рассмотрение обращений работников, работодателей и их представителей по вопросам соблюдения трудового законодательства Республики Казахстан, в том числе безопасности и охраны труда;
8) осуществление мониторинга аттестации производственных объектов по условиям труда;
9) представление в уполномоченный государственный орган по труду периодических отчетов, а также результатов мониторинга состояния безопасности и охраны труда на базе информационной системы по охране труда и безопасности;

10) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексерулер кестелерін әзірлеу және бекіту;
11) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген нысан бойынша ұжымдық еңбек дауларының мониторингін жүргізу;
12) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға еңбек қатынастары бойынша қажетті ақпарат беру;
13) жұмыс берушінің қызметін декларациялауды жүзеге асыру;
14) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру;
15) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ мемлекеттік кадр саясатын іске асыру;
16) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ мемлекеттік тілді дамыту және іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу;
17) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ құжаттамалық қамтамасыз ету жүйесін ұйымдастыру, жүргізу және жетілдіру;
18) Қазақстан Республикасының заңнамасымен "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асыру.
3. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
21. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ-ге басшылықты "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ-ге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруға дербес жауапты болатын бірінші басшы жүзеге асырады.
22. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің бірінші басшысын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Павлодар облысының әкімі қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
23. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ қызметкерлерінің функциялары мен өкілеттіктерін айқындайды;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ қызметкерлерін көтермелеуді, материалдық көмек көрсетуді, оларға тәртіптік жазалар қолдануды жүзеге асырады;
5) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ барлық қызметкерлері орындауға міндетті, өз құзыретіне кіретін мәселелер бойынша бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
6) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ құрылымдық бөлімшелері туралы ережелерді, оның қызметкерлерінің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;

10) разработка и утверждение графиков проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
11) ведение мониторинга коллективных трудовых споров по форме, установленной уполномоченным государственным органом по труду;
12) представление необходимой информации по трудовым отношениям в уполномоченный государственный орган по труду;
13) осуществление декларирования деятельности работодателя;
14) организация повышения квалификации и переподготовки работников ГУ "Управление труда Павлодарской области";
15) реализация в ГУ "Управление труда Павлодарской области" государственной кадровой политики;
16) развитие государственного языка и ведение делопроизводства на государственном языке в ГУ "Управление труда Павлодарской области";
17) организация, ведение и совершенствование системы документационного обеспечения ГУ "Управление труда Павлодарской области";
18) осуществление иных функций, возложенных на ГУ "Управление труда Павлодарской области" законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области"
21. Руководство ГУ "Управление труда Павлодарской области" осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение задач, возложенных на ГУ "Управление труда Павлодарской области", и осуществление им своих полномочий.
22. Первый руководитель государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области" назначается на должность и освобождается от должности акимом Павлодарской области в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
23. Полномочия первого руководителя ГУ "Управление труда Павлодарской области":
1) организует работу ГУ "Управление труда Павлодарской области", осуществляет руководство его деятельностью;
2) назначает на должности и освобождает от должностей работников ГУ "Управление труда Павлодарской области" в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) определяет функции и полномочия работников ГУ "Управление труда Павлодарской области";
4) осуществляет в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, поощрение работников ГУ "Управление труда Павлодарской области", оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
5) издает приказы и дает указания по вопросам, входящим в его компетенцию, обязательные для выполнения всеми работниками ГУ "Управление труда Павлодарской области";
6) утверждает Положения о структурных подразделениях ГУ "Управление труда Павлодарской области", должностные инструкции его работников;

7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес меншік нысанына қарамастан барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ атынан өкілдік етеді;
8) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ құрылымдық бөлімшелері басшыларының қатысуымен кеңестер өткізеді;
9) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымын әзірлеуді қамтамасыз етеді;
10) "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ жұмыс жоспарларын бекітеді;
11) сыбайлас жемқорлыққа қарсы әрекет етеді және ол үшін дербес жауапты болады.
"Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
24. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ мен коммуналдық мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган (облыстың жергілікті атқарушы органы) арасындағы өзара қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
25. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ мен тиісті саланың уәкілетті органы арасындағы өзара қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен реттеледі.
26. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ әкімшілігі мен еңбек ұжымы арасындағы өзара қарым-қатынас мемлекеттік қызмет туралы заңнамаға және Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес айқындалады.
4. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесінің мүлкі
27. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
28. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ-не бекітілген мүлік облыстық коммуналдық меншікке жатады.
29. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" мемлекеттік мекемесін қайта ұйымдастыру және тарату
30. "Павлодар облысының еңбек басқармасы" ММ қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

7) представляет ГУ "Управление труда Павлодарской области" во всех государственных органах и иных организациях независимо от форм собственности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
8) проводит совещания с участием руководителей структурных подразделений ГУ "Управление труда Павлодарской области";
9) обеспечивает разработку структуры государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области";
10) утверждает планы работы ГУ "Управление труда Павлодарской области";
11) противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность.
Исполнение полномочий руководителя ГУ "Управление труда Павлодарской области" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
24. Взаимоотношения между ГУ "Управление труда Павлодарской области" и уполномоченным органом по управлению коммунальным имуществом (местным исполнительным органом области) регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
25. Взаимоотношения между ГУ "Управление труда Павлодарской области" и уполномоченным органом соответствующей отрасли регулируются действующим законодательством Республики Казахстан.
26. Взаимоотношения между администрацией ГУ "Управление труда Павлодарской области" и трудовым коллективом определяются в соответствии с законодательством о государственной службе и Трудовым кодексом Республики Казахстан.
4. Имущество государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области"
27. ГУ "Управление труда Павлодарской области" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
Имущество ГУ "Управление труда Павлодарской области" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
28. Имущество, закрепленное за ГУ "Управление труда Павлодарской области", относится к областной коммунальной собственности.
29. ГУ "Управление труда Павлодарской области" не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение государственного учреждения "Управление труда Павлодарской области"
30. Реорганизация и упразднение ГУ "Управление труда Павлодарской области" осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.