2023-2025 жылдарға арналған Ақжар аудандық бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 28-1 шешімі
Ескерту. 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 14-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75 бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысының Ақжар аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған Ақжар аудандық бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 913 016,5 мың теңге:
салықтық түсімдер – 598 106 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 25 305 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
трансферттер түсімі – 4 287 505,5 мың теңге;
2) шығындар – 4 986 515,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 31 763 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 87 975 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 56 212 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -105 262,1 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 105 262,1 мың теңге:
қарыздар түсімі – 87 975 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 56 212 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 73 499,1 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 20.04.2023 № 2-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 13.07.2023 № 6-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 22.08.2023 № 9-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.11.2023 № 11-2 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес келесі салықтық түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағында мемлекеттік кіріс органында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделген:
дара кәсіпкер, жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор үшін – тұрған жері;
қалған жеке тұлғалар үшін – тұрғылықты жері орналасқан жеке тұлғалар дербес салық салуға жататын кірістер бойынша жеке табыс салығын қоспағанда, облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша жеке табыс салығы;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеген жеке тұлғалардан облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша алынатын жеке табыс салығы;
бюджеттi атқару жөнiндегi орталық уәкілетті органмен бірлесіп мемлекеттiк жоспарлау жөнiндегi орталық уәкілетті орган бекітетін тізбе бойынша ірі кәсіпкерлік субъектілерінен түсетін түсімдерді және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, келіп түскен салықтық аударымдардың кемінде елу пайызы мөлшерінде облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша корпоративтік табыс салығы;
облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша әлеуметтік салық;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың ауылдық округтің аумағындағы осы салықты салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салықты қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің мүлкіне салынатын салық;
аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағындағы жер учаскелеріне жеке және заңды тұлғалардан алынатын, елдi мекендер жерлерiне салынатын жер салығын қоспағанда, жер салығы;
мыналардан:
тұрғылықты жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағындағы жеке тұлғалардан;
өздерінің құрылтай құжаттарында көрсетілетін тұрған жері аудандық маңызы бар қаланың, ауылдың аумағында орналасқан заңды тұлғалардан алынатын көлік құралдары салығын қоспағанда, көлік құралдары салығы;
мыналарға:
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген спирттің барлық түріне;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген алкоголь өніміне;

Об утверждении бюджета Акжарского района на 2023-2025 годы
Решение Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 27 декабря 2022 года № 28-1
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 14 настоящего решения.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Акжарский районный маслихат Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить Акжарский районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 913 016,5 тысяч тенге:
налоговые поступления – 598 106 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 25 305 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 0 тенге;
поступления трансфертов – 4 287 505,5 тысяч тенге;
2) затраты – 4 986 515,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 31 763 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 87 975 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 56 212 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -105 262,1 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 105 262,1 тысяч тенге:
поступление займов – 87 975 тысяч тенге;
погашение займов – 56 212 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 73 499,1 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 20.04.2023 № 2-1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 13.07.2023 № 6-1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 22.08.2023 № 9-1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 07.11.2023 № 11-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить, что доходы районного бюджета на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным Кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
индивидуальный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом, за исключением индивидуального подоходного налога по доходам, подлежащими обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории города районного значения, села, расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
индивидуальный подоходный налог с физических лиц, уплативших единый совокупный платеж в соответствии с законами Республики Казахстан, по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
корпоративный подоходный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом в размере не менее пятидесяти процентов от поступивших налоговых отчислений, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства по перечню, утверждаемому центральным уполномоченным органом по государственному планированию совместно с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, и поступлений от организаций нефтяного сектора;
социальный налог по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
налог на имущество физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей, за исключением налога на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории города районного значения, села, сельского округа;
земельный налог, за исключением земельного налога на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц на земельные участки, находящиеся на территории города районного значения, села;
налог на транспортные средства, за исключением налога на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории города районного значения, села;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории города районного значения, села;
акцизы на:
все виды спирта, произведенные на территории Республики Казахстан;
алкогольную продукцию, произведенную на территории Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген құрамындағы этил спиртінің көлемі 0,5 пайыздан аспайтын сыраға;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген темекі бұйымдарына;
Қазақстан Республикасының аумағында жасалған жеңіл автомобильдерге (мүгедектігі бар адамдар үшін арнайы арналған қолмен басқарылатын немесе қолмен басқаруға бейімделген автомобильдерден басқа);
бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, нефрасқа, жеңіл көмірсутектер қоспаларына және экологиялық отынға акциздер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым (жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға арналған лицензияларды бергені үшін алым);
қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысуға лицензияларды пайдаланғаны үшін төлемақы;
коммерциялық ұйымдарды қоспағанда, заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін мемлекеттік (есептік) тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
көлік құралдарын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ оларды қайта тіркегені үшін алым;
жылжымалы мүлік кепілін және кеменің ипотекасын мемлекеттік тіркегені, сондай-ақ әуе кемесін тіркеуден алып тастауға және әкетуге кері қайтарып алынбайтын өкілеттікті мемлекеттік тіркегені үшін алым;
сыртқы (көрнекі) жарнаманы облыстық маңызы бар қаладағы үй-жайлардың шегінен тыс ашық кеңістікте, облыстық маңызы бар қаланың аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде орналастырғаны үшін төлемақы;
республикалық бюджет есебіне жазылатын консулдық алымнан және мемлекеттік баждардан басқа, мемлекеттік баж.
Бірыңғай жер салығы облыстық маңызы бар қала бюджетіне түсетін салықтық түсім болып табылады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 20.04.2023 № 2-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
3. 2023 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері келесі салықтық емес түсімдер есебінен қалыптасуы белгіленсін:
коммуналдық меншіктен түсетін кірістер:
аудан әкімдігінің шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза кірісі бөлігінің түсімдері;
ауданның коммуналдық меншігіндегі акциялардың мемлекеттік пакеттеріне дивидендтер;
ауданның коммуналдық меншігіндегі заңды тұлғаларға қатысу үлестеріне кірістер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл, ауылдық округ әкімдерінің басқаруындағы, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден
түсетін кірістерді қоспағанда, ауданның коммуналдық меншігінің мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
аудандық бюджеттен берілген кредиттер бойынша сыйақылар;
ауданның коммуналдық меншігінен түсетін басқа да кірістер;
аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуінен түсетін түсімдер;
аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер ұйымдастыратын мемлекеттік сатып алуды өткізуден түсетін ақша түсімдері;
аудандық маңызы бар қалалардың, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері салатын айыппұлдарды қоспағанда, аудандық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер салатын айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар;
облыстық мәслихат белгілеген кірістерді бөлу нормативтері бойынша өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары;
шетелдіктер үшін туристік жарналар;
аудандық бюджетке түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.

пиво с объемным содержанием этилового спирта не более 0,5 процента, произведенное на территории Республики Казахстан;
табачные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан;
легковые автомобили (кроме автомобилей с ручным управлением или адаптером ручного управления, специально предназначенных для лиц с инвалидностью), произведенные на территории Республики Казахстан;
бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смеси легких углеводородов и экологическое топливо;
плата за пользование земельными участками, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села;
лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности (сбор за выдачу лицензий на занятие отдельными видами деятельности);
плата за пользование лицензиями на занятие отдельными видами деятельности;
сбор за государственную (учетную) регистрацию юридических лиц, их филиалов и представительств, за исключением коммерческих организаций, а также их перерегистрацию;
сбор за государственную регистрацию транспортных средств, а также их перерегистрацию;
сбор за государственную регистрацию залога движимого имущества и ипотеки судна, а также государственную регистрацию безотзывного полномочия на дерегистрацию и вывоз воздушного судна;
плата за размещение наружной (визуальной) рекламы на открытом пространстве за пределами помещений в городе областного значения, в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию города областного значения;
государственная пошлина, кроме консульского сбора и государственных пошлин, зачисляемых в республиканский бюджет.
Налоговым поступлением в бюджет города областного значения является единый земельный налог.
Сноска. Пункт 2 в редакции решения Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 20.04.2023 № 2-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
3. Установить, что доходы районного бюджета на 2023 год формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
доходы от коммунальной собственности:
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению акимата района;
дивиденды на государственные пакеты акций, находящиеся в коммунальной собственности района;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности района;
доходы от аренды имущества коммунальной собственности района, за исключением доходов от аренды имущества коммунальной собственности района, находящегося в управлении акимов города районного значения, села, сельского округа;
вознаграждения по кредитам, выданным из районного бюджета;
другие доходы от коммунальной собственности района;
поступления от реализации товаров (работ, услуг) государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
поступления денег от проведения государственных закупок, организуемых государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета;
штрафы, налагаемые государственными учреждениями, финансируемыми из районного бюджета, за исключением штрафов, налагаемых акимами городов районного значения, сел, сельских округов;
отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры по нормативам распределения доходов, установленным областным маслихатом;
туристские взносы для иностранцев;
другие неналоговые поступления в районный бюджет.

Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 20.04.2023 № 2-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
4. 2023 жылға арналған аудандық бюджеттің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптасуы белгіленсін:
Аудандық бюджеттен қаржыландырылатын, мемлекеттік мекемелерге бекітіп берілген мемлекеттік мүлікті сатудан түсетін ақша;
ауыл шаруашылығы мақсатындағы немесе аудандық маңызы бар қала, ауыл аумағындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
аудандық маңызы бар қала, ауыл аумағындағы жер учаскелерін қоспағанда, жер учаскелерін жалға беру құқығын сатқаны үшін төлемақы.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 20.04.2023 № 2-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
5. Облыстық бюджеттен және ауылдық округтер бюджеттерінен берілетін трансферттер аудандық бюджетке трансферттер түсімдері болып табылатын қалыптасуы белгіленсін.
6. Аудандық бюджеттен берілген кредиттерді өтеуден, ауданның коммуналдық меншігіндегі мемлекеттің қаржы активтерін сатудан, ауданның жергілікті атқарушы органының қарыздарын өтеуден түсетін түсімдер аудандық бюджеттің есебіне жатқызылады.
7. Облыстық бюджеттен аудан бюджетіне 2023 жылға берілетін бюджеттік субвенциялар 1 488 172 мың теңге сомасында көзделсін.
8. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттер түсімдері ескерілсін.
Аталған республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы әкімдігінің "2023-2025 жылдарға арналған Ақжар аудандық бюджет туралы" Ақжар аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
9. 2023 жылға арналған аудандық бюджетінде республикалық бюджеттен мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға берілетін бюджеттік кредиттер есепке алынсын.
Бюджеттен берілетін бюджеттік кредиттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы әкімдігінің "2023-2025 жылдарға арналған Ақжар аудандық бюджет туралы" Ақжар аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
9-1. Осы шешімге 3 қосымшаға сәйкес аудандық бюджет қаржылық жыл басына қалыптасқан бюджеттік қаражаттың бос қалдықтарын және республикалық және облыстық бюджеттерден 2022 жылы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) берілген нысаналы трансферттерді қайтару есебінен шығыстар көзделсін.
Аудандық бюджет қаржылық жыл басына қалыптасқан бюджеттік қаражаттың бос қалдықтарын және республикалық және облыстық бюджеттерден 2022 жылы пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) берілген нысаналы трансферттерді қайтару есебінен шығыстарын бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы әкімдігінің "2023-2025 жылдарға арналған Ақжар аудандық бюджет туралы" Ақжар аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады;

Сноска. Пункт 3 в редакции решения Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 20.04.2023 № 2-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
4. Установить, что доходы районного бюджета на 2023 год формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из районного (города областного значения) бюджета;
поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения или находящихся на территории города районного значения, села;
плата за продажу права аренды земельных участков, за исключением земельных участков, находящихся на территории города районного значения, села.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 20.04.2023 № 2-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
5. Установить, что поступлениями трансфертов в районный бюджет являются трансферты из областного бюджета и бюджетов сельских округов.
6. Установить, что в районный бюджет зачисляются поступления от погашения выданных из районного бюджета кредитов, продажи финансовых
активов государства, находящихся в коммунальной собственности района, займов местного исполнительного органа района.
7. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из областного бюджета в районный бюджет на 2023 год в сумме 1 488 172 тысяч тенге.
8. Учесть в районном бюджете на 2023 год поступление целевых трансфертов из республиканского бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов из республиканского бюджета определяется постановлением акимата Акжарского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Акжарского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акжарского района на 2023-2025 годы".
9. Учесть в районном бюджете на 2023 год бюджетные кредиты из республиканского бюджета для реализации мер социальной поддержки специалистов.
Распределение сумм бюджетных кредитов определяется постановлением акимата Акжарского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Акжарского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акжарского района на 2023-2025 годы".
9-1. Предусмотреть расходы районного бюджета за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года и возврата целевых трансфертов республиканского и областного бюджетов, неиспользованных (недоиспользованных) в 2022 году, согласно приложению 3 к настоящему решению.
Распределение сумм свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года и возврата целевых трансфертов республиканского и областного бюджетов, неиспользованных (недоиспользованных) в 2022 году определяется постановлением акимата Акжарского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Акжарского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акжарского района на 2023-2025 годы";

Ескерту. Шешім 9-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 20.04.2023 № 2-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер түсімдері есепке алынсын.
Аталған облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттерді бөлу Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар ауданы әкімдігінің "2023-2025 жылдарға арналған Ақжар аудандық бюджет туралы Ақжар аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" қаулысымен айқындалады.
11. 2023 жылдың аудандық бюджетінде 4 қосымшаға сәйкес аудандық бюджеттен ауылдық округтер бюджетіне берілетін бюджетік субвенциялар көзделсін.

Сноска. Решение дополнено пунктом 9-1 в соответствии с решением Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 20.04.2023 № 2-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
10. Учесть в районном бюджете на 2023 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета.
Распределение указанных целевых трансфертов из областного бюджета определяется постановлением акимата Акжарского района Северо-Казахстанской области "О реализации решения Акжарского районного маслихата "Об утверждении бюджета Акжарского района на 2023-2025 годы".
11. Предусмотреть в районном бюджете на 2023 год бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в бюджеты сельских округов согласно приложения 4.

12. 2023 жылға Ақжар аудандық жергілікті атқарушы органның резерві 15 206 мың теңге сомасында 5 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
13. 2023 жылға арналған бюджеттің инвестициялық жобаларына бөлінетін даму бюджеттік бағдарламалар 6 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
14. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Ақжар аудандық мәслихат хатшысы А.Хоршат
Солтүстік Қазақстан облысы
Ақжар аудандық мәслихатының
2022 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 28-1 шешіміне
1 қосымша
Ақжар ауданының 2023 жылға арналған бюджеті

12. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в сумме 15 206 тысяч тенге согласно приложения 5.
13. Утвердить перечень бюджетных программ развития с разделением на бюджетные инвестиционные проекты на 2023 год согласно приложения 6.
14. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Акжарского районного маслихата А.Хоршат
Приложение 1 к решению
Акжарского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
от 27 декабря 2022 года № 28-1
Акжарский районный бюджет на 2023 год

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 20.04.2023 № 2-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 13.07.2023 № 6-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 22.08.2023 № 9-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі); 07.11.2023 № 11-2 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
Санаты
Атауы
Сомасы, мың тенге
Сыныбы
Кіші сыныбы
1. Кірістер
4913016,5
1
Салықтық түсімдер

Сноска. Приложение 1 в редакции решения Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 20.04.2023 № 2-1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 13.07.2023 № 6-1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 22.08.2023 № 9-1 (вводится в действие с 01.01.2023); от 07.11.2023 № 11-2 (вводится в действие с 01.01.2023).
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс
1. Доходы
4913016,5
1
Налоговые поступления

39153
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) мәслихатының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
39153
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
208500,7
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
189220,8
003
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
700
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
18579,9
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
61757,8
003
Салық салу мақсатында мүлікті бағалауды жүргізу
925,3
010
Жекешелендіру, коммуналдық меншікті басқару, жекешелендіруден кейінгі қызмет және осыған байланысты дауларды реттеу
274
001
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономикалық саясаттын қалыптастыру мен дамыту, мемлекеттік жоспарлау, бюджеттік атқару және коммуналдық меншігін басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
60405
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
153,5
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
504442,3
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
29547,5
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
500
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
474394,8
02
Қорғаныс
39168
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
39168
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
8361
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
12205,8
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
18601,2
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
200
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
200
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
200
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
293947
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
293947
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
37156
002
Жұмыспен қамту бағдарламасы
90029,4
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету

39153
001
Услуги по обеспечению деятельности маслихата района (города областного значения)
39153
122
Аппарат акима района (города областного значения)
208500,7
001
Услуги по обеспечению деятельности акима района (города областного значения)
189220,8
003
Капитальные расходы государственного органа
700
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
18579,9
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
61757,8
003
Проведение оценки имущества в целях налогообложения
925,3
010
Приватизация, управление коммунальным имуществом, постприватизационная деятельность и регулирование споров, связанных с этим
274
001
Услуги по реализации государственной политики в области формирования и развития экономической политики, государственного планирования, исполнения бюджета и управления коммунальной собственностью района (города областного значения)
60405
015
Капитальные расходы государственного органа
153,5
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
504442,3
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
29547,5
013
Капитальные расходы государственного органа
500
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
474394,8
02
Оборона
39168
122
Аппарат акима района (города областного значения)
39168
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
8361
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
12205,8
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
18601,2
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
200
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
200
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
200
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
293947
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
293947
005
Государственная адресная социальная помощь
37156
002
Программа занятости
90029,4
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан

6686,1
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
22634,4
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
1983,8
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
20356
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
34911,5
023
Жұмыспен қамту орталықтарының қызметін қамтамасыз ету
30494,5
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
41950
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
404,7
061
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аударуына жәрдемдесу
7340,6
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
131179,3
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
347,8
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
347,8
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
130831,5
003
Мемлекеттік тұрғын үй қорын сақтауды ұйымдастыру
1300
004
Азаматтардың жекелеген санаттарын тұрғын үймен қамтамасыз ету
17935
033
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
55840,5
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
49471
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
6285
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
336181,9
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
63399
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
63399
465
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) дене шынықтыру және спорт бөлімі
36249
001
Жергілікті деңгейде дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
20477
006
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
15772
478
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі
236533,9
005
Мемлекеттік ақпараттық саясат жүргізу жөніндегі қызметтер
15666
007
Аудандық (қалалық) кiтапханалардың жұмыс iстеуi
88973
008
Мемлекеттiк тiлдi және Қазақстан халқының басқа да тiлдерін дамыту

6686,1
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
22634,4
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
1983,8
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
20356
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
34911,5
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
30494,5
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
41950
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
404,7
061
Cодействие добровольному переселению лиц для повышения мобильности рабочей силы
7340,6
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
131179,3
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
347,8
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
347,8
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
130831,5
003
Организация сохранения государственного жилищного фонда
1300
004
Обеспечение жильем отдельных категорий граждан
17935
033
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
55840,5
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
49471
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
6285
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
336181,9
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
63399
009
Поддержка культурно-досуговой работы
63399
465
Отдел физической культуры и спорта района (города областного значения)
36249
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере физической культуры и спорта
20477
006
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
15772
478
Отдел внутренней политики, культуры и развития языков района (города областного значения)
236533,9
005
Услуги по проведению государственной информационной политики
15666
007
Функционирование районных (городских) библиотек
88973
008
Развитие государственного языка и других языков народа Казахстана

833
001
Ақпаратты, мемлекеттілікті нығайту және азаматтардың әлеуметтік сенімділігін қалыптастыру саласында жергілікті деңгейде мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
32679
004
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
11345
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
87037,9
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
192262,8
811
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ауыл шаруашылығы бөлімі
132984,9
001
Жергілікті деңгейде ауыл шаруашылығы, қәсіпкерлік және ветеринария саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
82894,6
006
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
50090,3
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
32874,5
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
21753
003
Елдi мекендердi жер-шаруашылық орналастыру
11121,5
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
25198
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
25198
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1205,4
056
Жануарларға арналған баспаналар, уақытша ұстау пункттерін салу
1205,4
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
30345,1
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
30345,1
001
Жергілікті деңгейде құрылыс, сәулет және қала құрылысы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
23021,3
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
5673,8
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1650
12
Көлiк және коммуникация
1232740,8
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1232740,8
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
36652
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
1196088,8
13
Басқалар
1014726,2
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
449885
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту

833
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области информации, укрепления государственности и формирования социального оптимизма граждан, развития языков и культуры
32679
004
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
11345
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
87037,9
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
192262,8
811
Отдел сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии района (города областного значения)
132984,9
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в сфере сельского хозяйства, предпринимательства и ветеринарии
82894,6
006
Капитальные расходы государственного органа
50090,3
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
32874,5
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
21753
003
Земельно-хозяйственное устройство населенных пунктов
11121,5
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
25198
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
25198
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1205,4
056
Строительство приютов, пунктов временного содержания для домашних животных
1205,4
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
30345,1
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
30345,1
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, архитектуры и градостроительства на местном уровне
23021,3
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
5673,8
015
Капитальные расходы государственного органа
1650
12
Транспорт и коммуникации
1232740,8
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1232740,8
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
36652
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
1196088,8
13
Прочие
1014726,2
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
449885
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"

564841,2
079
"Ауыл-Ел бесігі" жобасы шеңберінде ауылдық елді мекендердегі әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту
564841,2
Солтүстік Қазақстан облысы
Ақжар аудандық мәслихатының
2022 жылғы 27 желтоқсандағы № 28-1
шешіміне 7 қосымша
2023 жылғы 1 қаңтарда қалыптасқан бюджет қаражатының бос қалдықтары есебінен және 2022 жылға облыстық бюджеттен және республикалық бюджеттен пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) мақсатты трансферттерді қайтару 2023 жылға арналған аудандық бюджеттің шығыстарын бөлу
Ескерту. Шешім 7 қосымшамен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Ақжар аудандық мәслихатының 20.04.2023 № 2-1 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Санаты
Атауы
Сомасы, мың тенге
Сыныбы
Кіші сыныбы

564841,2
079
Развитие социальной и инженерной инфраструктуры в сельских населенных пунктах в рамках проекта "Ауыл-Ел бесігі"
564841,2
Приложение 7 к решению
Акжарского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
от 27 декабря 2022 года № 28-1
Расходы районного бюджета на 2023 год за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на 1 января 2023 года, и возврата неиспользованных (недоиспользованных) в 2022 году целевых трансфертов из областного бюджета и республиканского бюджета
Сноска. Решение дополнено приложением 7 в соответствии с решением Акжарского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 20.04.2023 № 2-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
Категория
Наименование
Сумма, тысяч тенге
Класс
Подкласс

1 185,5
006
Пайдаланылмаған (толық пайдаланылмаған) нысаналы трансферттерді қайтару
111,4
054
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферт есебінен республикалық бюджеттен бөлінген пайдаланылмаған (түгел пайдаланылмаған) нысаналы трансферттердің сомасын қайтару
1 074,1

1 185,5
006
Возврат неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов
111,4
054
Возврат сумм неиспользованных (недоиспользованных) целевых трансфертов, выделенных из республиканского бюджета за счет целевого трансферта из Национального фонда Республики Казахстан
1 074,1