Қызылжар ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданы мәслихатының 2022 жылғы 4 наурыздағы № 12/12 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабының 1- тармағына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қызылжар ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар аудандық
мәслихатының хатшысы
Ж. Елеусізов
Солтүстік Қазақстан облысы
Қызылжар аудандық мәслихатының
2022 жылғы 4 наурыздағы
№ 12/12 шешімімен
бекітілді
Қызылжар ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Солтүстік Қазақстан облысы Қызылжар ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңдарына сәйкес әзірленді, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелді), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелді) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспарда әкімшілік аумақтық бірліктің сәйкесті аумағында ауыл шаруашылық жануарларын жаю дәстүрі есепке алынған.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2022-2023 годы
Решение маслихата Кызылжарского района Северо-Казахстанской области от 4 марта 2022 года № 12/12
В соответствии с пунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат Кызылжарского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Кызылжарского районного маслихата
Северо-Казахстанской области
Ж. Елеусизов
Утвержден
решением Кызылжарского
районного маслихата
Северо-Казахстанской области
от 4 марта 2022 года
№ 12/12
План по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району на 2022-2023 годы
Настоящий план по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжарскому району Северо-Казахстанской области на 2022-2023 годы (далее – план) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарестрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
В плане учтены традиции выпаса сельскохозяйственных животных на соответствующей территории администротивно-территориальной единице.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему плану;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылжар ауданында 19 ауылдық округтер, 69 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Қызылжар ауданының жалпы көлемі 614 990 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 198 902 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 369 307 га;
елді мекен жерлері – 61 615 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 5 876 га;
қордағы жерлерде – 35 617 га;
Қызылжар ауданы – ең солтүстік аудан және сәйкесінше Қазақстанның ең солтүстік нүктесі. Ауданның климаты шұғыл континенттік, қысы салыстырмалы түрде суық, жазы ыстық және қуаң. Қыс пен жаздың күрт температуралық қарама – қайшылықтары байқалады – қаңтарда орташа жылдық ауа температурасы – -30-дан -35°С-қа дейін, шілдеде – +25-тен +30°С-қа дейін жетеді.
Аудан аумағында 20 түріне және 70 ұрпаққа жататын кең таралған гүлді өсімдіктердің шамамен 90 түрі бар. Ең көп таралған үш түрі: дәнді дақылдылар, күрделі түстестер және маревалар.
Ауданның топырақ жамылғысы түрлі-түсті. Топырақтың басын бөлігін – қарапайым қара жер алады. Қара жермен салыстырғанда ауданы аз шалғынды-қара жер, шалғынды, сортаң, сортаң топырақтар орналасқан. Аудан аумағында Солтүстіктен оңтүстікке қарай қызғылт қоңыр, қызғыл қоңыр (қара-қызғыл қоңыр) және басым түрде ашық қызғыл қоңыр топырағы бар.
Ауданның табиғи өсімдіктері әр түрлі. Едәуір бөлігін ормандар алып жатыр-шамамен 23%. Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады. Аудан аумағында мәдени және аридтік жайылымдар жоқ.

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему плану;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кызылжарском районе имеются 19 сельских округов, 69 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Кызылжарского района 614 990 га, из них пастбищные земли – 198 902 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 369 307 га;
земли населенных пунктов – 61 615 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 5 876 га;
земли запаса – 35 617 га.
Кызылжарский район – самый северный район и соответственно самая северная точка Казахстана. Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Отмечаются резкие температурные контрасты зимы и лета – в январе среднегодовая температура воздуха достигает от -30 до -35°С, в июле – от +25 до +30°С.
На территории района насчитывается примерно 90 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 20 семействам и 70 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и маревые.
Почвенный покров района довольно пҰстрый. Преобладающими почвами являются чернозҰмы обыкновенные. С меньшей площадью в сравнении с чернозҰмами размещаются лугово-чернозҰмные, луговые, солонцы, солончаки.
На территории района с севера на юг коричнево-каштановая, каштановая (темно-каштановая) и приоритетно светлая каштановая почва.
Естественная растительность района разнообразна. Значительная часть занята лесами – около 23%. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью района относятся к естественным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ на территории района нет.

Ауданда 17 мал дәрігерлік пункті, 1 сойыс пункті, 3 сойыс алаңы, 54 мал көмінділері, 21 сібір жарасы көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Қызылжар ауданында ауыл шаруашылығы малдарының жалпы саны 82 670 бас оның ішінде: мүйізді ірі қара 37 820 бас, ұсақ мал 27 612 бас, 9 468 бас жылқы, 7 770 бас шошқа саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қызылжар ауданы бойынша барлығы 198 902 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 40 945 га жайылым саналады.
Архангельск ауылдық округі – 6615 га;
Асаново ауылдық округі – 8696 га;
Березов ауылдық округі – 20291 га;
Бескөл ауылдық округі – 825 га;
Бугровое ауылдық округі – 39524 га;
Вагулино ауылдық округі – 10236 га;
Виноградов ауылдық округі – 11523 га;
Куйбышев ауылдық округі – 9859 га;
Қызылжар ауылдық округі – 10819 га;
Лесной ауылдық округі – 6129 га;
Новоникольск ауылдық округі – 8066 га;
Налобино ауылдық округі – 10802 га;
Петерфельд ауылдық округі – 7979 га;
Прибрежный ауылдық округі – 10614 га;
Рощин ауылдық округі – 8292 га;
Рассвет ауылдық округі – 8371 га;
Светлопольск ауылдық округі – 12683 га;
Якорь ауылдық округі – 7175 га
Соколов ауылдық округі – 2015 га;
Қызылжар ауданы жайылымдарының ауданы ауыл шаруашылық малдардың басын толық қамтамасыз етеді. Шалғайдағы мал шаруашылығын жүргізу үшін пайдаланылатын жайылымдар жоқ.
Мәдени және аридтік жайылымдардың болмауына байланысты ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда бағу жүзеге асырылмайды.
Мал айдауға сервитуттар берілмеген.
Ескерту: аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га-гектар.
Қызылжар ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қызылжар ауданы бойынша
2022-2023 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды
пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
танаптардың нөмірлері
Жыл
I
II
III
IV
1
Архангельск
2022
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
2023
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
2
Асаново
2022
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
2023
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
3
Березов
2022
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
2023
демалатын алқап
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
4
Бескөл
2022
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
2023
демалатын алқап
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
5
Бугровое
2022
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
2023
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
6
Вагулино
2022
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
2023
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
7
Виноградов
2022
демалатын алқап
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
2023
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
8
Куйбышев
2022
демалатын алқап
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
2023
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
9
Қызылжар
2022
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
2023
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
10
Лесной
2022
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
2023
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
11
Налобино
2022
демалатын алқап
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қос
2023
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
12
Новоникольск
2022
демалатын алқап
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
2023
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
13
Петерфельд
2022
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
2023
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
14
Прибрежный
2022
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
2023
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
15
Рассвет
2022
демалатын алқап
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
2023
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
16
Рощин
2022
демалатын алқап
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
2023
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
17
Светлопольск
2022
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
2023
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
18
Соколов
2022
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
2023
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
19
Якорь
2022
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
демалатын алқап
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
2023
демалатын алқап
бір рет таптау 25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса
бір рет таптау 25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса
бір рет таптау 25 маусымнан бастап 24 тамызды қоса
Жайылымдық алқаптардың алаңы
№ р/б
Елді мекеннің атауы
Жалпы алаңы
Егістік
Шабындық
Жайылым
Архангельск ауылдық округ
1
Архангельское

В районе действуют 17 ветеринарных пунктов, 1 убойный пункт, 3 убойных площадок, 54 скотомогильника, 21 сибироязвенных захоронений.
В настоящее время общее поголовье сельскохозяйственных животных в Кызылжарском районе составляет 82 670 голов, в том числе: крупного рогатого скота 37 820 голов, мелкого рогатого скота 27 612 голов, 9 468 голов лошадей, 7 770 голов свиней.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылжарскому району имеются 198 902 га пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 40 945 га пастбищ.
Архангельский сельский округ – 6 615 га;
Асановский сельский округ – 8 696 га;
Березовский сельский округ – 20 291 га;
Бескольский сельский округ – 825 га;
Бугровской сельский округ – 39 524 га;
Вагулинский сельский округ – 10 236 га;
Виноградовский сельский округ – 11 523 га;
Куйбышевский сельский округ – 9 859 га;
Кызылжарский сельский округ – 10 819 га;
Лесной сельский округ – 6 129 га;
Новоникольский сельский округ – 8 066 га;
Налобинский сельский округ – 10 802 га;
Петерфельдский сельский округ – 7 979 га;
Прибрежный сельский округ – 10 614 га;
Рощинский сельский округ – 8 292 га;
Рассветский сельский округ – 8 371 га;
Светлопольский сельский округ – 12 683 га;
Якорьский сельский округ – 7 175 га;
Соколовский сельский округ – 2 015 га;
Площадь пастбищ Кызылжарского района полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных. Отгонных пастбищ, которые используются для ведения отгонного животноводства нет.
Выпас сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах не осуществляется, в связи с отсутствием культурных и аридных пастбищ.
Для прогона скота сервитуты не предоставлялись.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар.
Приложение 1
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кызылжарскому району
на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Кызылжарскому району
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Годы
Номера полей
I
II
III
IV
1
Архангельский
2022
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2023
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2
Асановский
2022
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2023
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
3
Березовский
2022
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
2023
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
4
Бескольский
2022
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
2023
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
5
Бугровской
2022
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2023
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
6
Вагулинский
2022
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октяб
2023
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
7
Виноградовский
2022
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
2023
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
8
Куйбышевский
2022
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
2023
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
9
Кызылжарский
2022
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2023
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
10
Лесной
2022
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2023
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
11
Налобинский
2022
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
2023
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
12
Новоникольский
2022
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
2023
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
13
Петерфельдский
2022
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2023
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
14
Прибрежный
2022
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
2023
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
15
Рассветский
2022
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
2023
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
16
Рощинский
2022
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
2023
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
17
Светлопольский
2022
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2023
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
18
Соколовский
2022
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
2023
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
19
Якорьский
2022
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
2023
отдыхающее поле
однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа
Площади пастбищных угодий
№ п/п
Наименование населенного пункта
Общая площадь
Пашня
Сенокосы
Пастбища
Архангельский сельский округ
1
Архангельское