2023-2025 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Көктерек ауылдық округінің бюджетін бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 2022 жылғы 29 желтоқсандағы № 7-26 c шешімі.
Ескерту. 01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 8-тармағымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 75- бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Уәлиханов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған Уәлиханов ауданы Көктерек ауылдық округінің бюджеті осы шешімге тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2023 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 70 615,3 мың теңге:
салықтық түсімдер –2 372,2 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 223,2 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 68 019,9 мың теңге;
2) шығындар– 71 274 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу - 0 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 0 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 0 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -658,7 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 658,7 мың теңге:
қарыздар түсімі – 0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 0 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 658,7 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 17.04.2023 № 7-3 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) ; 15.11.2023 № 7-10 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2023 жылға арналған Көктерек ауылдық округі бюджетінің кірістері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес мына салықтық түсімдері есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдың аумағында мемлекеттік кіріс органдарында тіркеу есебіне қою кезінде мәлімделгені орналасқан жеке тұлғалардың дербес салық салуға жататын кірістері бойынша жеке табыс салығы:
орналасқан жері жеке кәсіпкер, жеке нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіби медиатор үшін;
тұрғылықты жері-қалған жеке тұлғалар үшін;
2) ауылдық округ аумағындағы осы салыққа салық салу объектілері бойынша жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық;
3) ауыл аумағында орналасқан жер учаскелері бойынша жеке және заңды тұлғалардан алынытың елді мекендердің жерлеріне салынатын жер салығы;

Об утверждении бюджета Коктерекского сельского округа Уалихановского района на 2023-2025 годы
Решение Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 29 декабря 2022 года № 7-26 c.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2023 в соответствии с пунктом 8 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Уалихановский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Коктерекского сельского округа Уалихановского района на 2023-2025 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
1) доходы – 70 615,3 тысяч тенге:
налоговые поступления – 2 372,2 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 223,2 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала - 0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 68 019,9 тысяч тенге;
2) затраты –71 274 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование - 0 тысяч тенге:
бюджетные кредиты - 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов - 0 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов - 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства - 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -658,7 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита)
бюджета – 658.7 тысяч тенге:
поступление займов - 0 тысяч тенге;
погашение займов - 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 658.7 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 17.04.2023 № 7-3 с (вводится в действие с 01.01.2023); от 15.11.2023 № 7-10 с (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Установить, что доходы бюджета Коктерекского сельского округа на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан за счет следующих налоговых поступлений:
1) индивидуальный подоходный налог по доходам, подлежащим обложению самостоятельно физическими лицами, у которых на территории села расположено заявленное при постановке на регистрационный учет в органе государственных доходов:
место нахождения – для индивидуального предпринимателя, частного нотариуса, частного судебного исполнителя, адвоката, профессионального медиатора;
место жительства – для остальных физических лиц;
2) налог на имущество физических лиц по объектам обложения данным налогом, находящимся на территории сельского округа;
3) земельный налог на земли населенных пунктов с физических и юридических лиц по земельным участкам, находящимся на территории села;

3-1) бірыңғай жер салығы;
4) Көлік құралдарына салынатын салық:
тұрғылықты жері ауыл аумағында орналасқан жеке тұлғалардан;
олардың құрылтай құжаттарында көрсетілген орналасқан жері ауыл аумағында орналасқан заңды тұлғалардан;
4-1) жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы;
5) сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастырғаны үшін төлемақы:
ауылдағы үй-жайлардан тыс ашық кеңістікте;
ауылдық округ аумағы арқылы өтетін жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінде;
елді мекендерден тыс үй-жайлардан тыс және жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының бөлінген белдеуінен тыс ашық кеңістікте.
3. Ауылдық округ бюджетінің кірістері мынадай салықтық емес түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) Әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін ауылдық округ әкімдері салатын айыппұлдар;
2) Жеке және заңды тұлғалардың ерікті алымдары;
3) ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен) түсетін кірістер:
ауылдық округ әкімі аппаратының шешімі бойынша құрылған коммуналдық мемлекеттік кәсіпорындардың таза табысының бір бөлігінің түсімдері;
ауылдық округтің коммуналдық меншігіндегі (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігіндегі)заңды тұлғаларға қатысу үлесіне кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінің (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінің)мүлкін жалға беруден түсетін кірістер;
ауылдық округтің коммуналдық меншігінен (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігінен)түсетін басқа да кірістер;
4) ауылдық округ бюджетіне түсетін басқа да салықтық емес түсімдер.
4. Ауылдық округ бюджетінің кірістері негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер есебінен қалыптастырылатыны белгіленсін:
1) ауылдық округ бюджеттерінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерге бекітілген мемлекеттік мүлікті сатудан түскен ақша;
2) ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдерді қоспағанда, жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер;
3) жер учаскелерін жалдау құқығын сатқаны үшін төлемақы.
5. Аудандық бюджеттен берілетін трансферттер ауылдық округ бюджетіне Трансферттердің түсімдері болып табылады деп белгіленсін.
6. Аудандық бюджеттен ауылдық бюджетке берілетін бюджеттік субвенциялар 32 838 мың теңге сомасында көзделсін.
7. 2023 жылға арналған ауылдық бюджетте аудандық бюджеттен нысаналы трансферттер ескерілсін, оның ішінде:
1) мемлекеттік органның күрделі шығыстарына;
2) көшелерді жарықтандыруға;
3) абаттандыруға;

3-1) единый земельный налог;
4) налог на транспортные средства:
с физических лиц, место жительства которых находится на территории села;
с юридических лиц, место нахождения которых, указываемое в их учредительных документах, располагается на территории села;
4-1) плата за пользование земельными участками;
5) плата за размещение наружной (визуальной) рекламы:
на открытом пространстве за пределами помещений в селе;
в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования, проходящих через территорию сельского округа;
на открытом пространстве за пределами помещений вне населенных пунктов и вне полосы отвода автомобильных дорог общего пользования.
3. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет следующих неналоговых поступлений:
1) штрафы, налагаемые акимами сельских округов за административные правонарушения;
2) добровольные сборы физических и юридических лиц;
3) доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления):
поступления части чистого дохода коммунальных государственных предприятий, созданных по решению аппарата акима сельского округа;
доходы на доли участия в юридических лицах, находящиеся в коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
доходы от аренды имущества коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
другие доходы от коммунальной собственности сельского округа (коммунальной собственности местного самоуправления);
4) другие неналоговые поступления в бюджет сельского округа.
4. Установить, что доходы бюджета сельского округа формируются за счет поступлений от продажи основного капитала:
1) деньги от продажи государственного имущества, закрепленного за государственными учреждениями, финансируемыми из бюджетов сельского округа;
2) поступления от продажи земельных участков, за исключением поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения;
3) плата за продажу права аренды земельных участков.
5. Установить, что поступлениями трансфертов в бюджет сельского округа являются трансферты из районного бюджета.
6. Предусмотреть бюджетные субвенции, передаваемые из районного бюджета в сельский бюджет в сумме 32 838 тысяч тенге.
7. Учесть в сельском бюджете на 2023 год целевые трансферты из районного бюджета, в том числе:
1) на капитальные расходы государственного органа;
2) на освещение улиц;
3) на благоустройство;

4) Көктерек ауылындағы спорт-ойын алаңын жайластыруға;
5) Мортық ауылындағы спорт-ойын алаңын жайластыруға;
6) автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.
Көрсетілген нысаналы трансферттерді аудандық бюджеттен бөлу "Уәлиханов ауданының Көктерек ауылдық округінің 2023-2025 жылдарға арналған бюджетін бекіту туралы" Уәлиханов аудандық мәслихатының шешімін іске асыру туралы" Уәлиханов ауданының Көктерек ауылдық округі әкімінің шешімімен айқындалады.

4) на обустройство спортивно-игровой площадки в селе Коктерек;
5) на обустройство спортивно-игровой площадки в селе Мортык;
6) на обеспечение функционирования автомобильных дорог.
Распределение указанных целевых трансфертов из районного бюджета определяется решением акима Коктерекского сельского округа Уалихановского района "О реализации решения Уалихановского районного маслихата "Об утверждении бюджета Коктерекского сельского округа Уалихановского района на 2023-2025 годы".

7-1. 4-қосымшаға сәйкес аудандық бюджетте қаржылық жылдың басында 658,7 мың теңге сомасында қалыптасқан бюджеттік қаражаттың бос қалдықтары есебінен шығыстар қарастырылсын.
Ескерту. Шешім 7-1-тармақпен толықтырылды - Солтүстік Қазақстан облысы Уәлиханов аудандық мәслихатының 17.04.2023 № 7-3 с (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
8. Осы шешім 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Уәлиханов аудандық мәслихатының хатшысы М. Абдулов
Уәлиханов аудандық мәслихатының
2022 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 7-26 c шешіміне 1-қосымша
2023 жылға арналған Уәлиханов ауданы Көктерек ауылдық округінің бюджеті

7-1. Предусмотреть в сельском бюджете расходы за счет свободных остатков бюджетных средств, сложившихся на начало финансового года в сумме 658,7 тысяч тенге, согласно приложению 4.
Сноска. Решение дополнено пунктом 7-1 в соответствии с решением Уалихановского районного маслихата Северо-Казахстанской области от 17.04.2023 № 7-3 с (вводится в действие с 01.01.2023).
8. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2023 года.
Секретарь Уалихановского районного маслихата М. Абдулов
Приложение 1 к решению
Уалихановского районного маслихата
от 29 декабря 2022 года № 7-26 с
Бюджет Коктерекского сельского округа Уалихановского района на 2023 год