"Қызылқоға аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Атырау облысы Қызылқоға ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № 66 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 2-тармағына, "Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18, 124-баптарына, "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Қызылқоға ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Қызылқоға аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже бекітілсін.
2. "Қызылқоға аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте қамтамасыз етсін:
1) осы қаулыны ресми жариялап және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынына жолдасын;
2) осы қаулыны Қызылқоға ауданы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырсын;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де қажетті шараларды қолдансын.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау "Қызылқоға аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің басшысына жүктелсін.
4. Қызылқоға ауданы әкімдігінің 2021 жылғы 19 ақпандағы № 28 "Қызылқоға ауданының мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру туралы" қаулысы жойылды деп танылсын.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қызылқоға ауданының әкімі Н. Бисембиев
Қызылқоға ауданы әкімдігінің
2022 жылы "27" сәуірдегі
№ 66 қаулысына қосымша
"Қызылқоға аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Қызылқоға аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Мекеме) құрылыс көлеміндегі мемлекеттік басқару функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.

Об утверждении Положения государственном учреждении "Кызылкогинский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции"
Постановление акимата Кызылкогинского района Атырауской области от 27 апреля 2022 года № 66
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 8) статьи 18, статьей 124 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Кызылкогинского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Кызылкогинский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции".
2. Государственному учреждению "Кызылкогинский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление настоящего постановления в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет - ресурсе акимата Кызылкогинского района;
3) принятие иных необходимых мер вытекающих из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя государственного учреждения "Кызылкогинский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции".
4. Отменить постановление акимата Кызылкогинского района от 19 февраля 2021 года № 28 "О совершенствовании системы государственного управления Кызылкогинского района".
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Кызылкогинского района Н. Бисембиев
Положение к постановлению
акимата Кызылкогинского района
от "27" апреля 2022 года № 66
ПОЛОЖЕНИЕ о государственном учреждении "Кызылкогинский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции"
1. Общие положения
1. "Кызылкогинский районный отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции" (далее-Государственное учреждение) является государственным учреждением, финансируемый из районного бюджета, уполномоченный на выполнение функции государственного управления по вопросам капитального строительства в масштабе района.

2. Мемлекеттік мекеменің ведомстволары жоқ.
3. Мемлекеттік мекеме өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік мекеме ұйымдық – құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және атауы мемлекеттік тілде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Мемлекеттік мекеме азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Мемлекеттік мекеме Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Мемлекеттік мекеме өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Қызылқоға аудандық тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекттік мекемесі басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Мемлекеттік мекеменің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Мемлекеттік мекеменің орналасқан жері: 060500, Қазақстан Республикасы, Атырау облысы, Қызылқоға ауданы, Миялы ауылы, Т.Қарабалин көшесі, № 46.
10. Осы ереже Мемлекеттік мекеменің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Мемлекеттік мекеменің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Мемлекеттік мекемеге кәсіпкерлік субьектілерімен мекеменің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Мекемеге заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Мемлекеттік мекеменің мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) экономиканың энергоресурстарға өсіп отырған қажеттілігін қамтамасыз ету мақсатында аудан экономикасының энергетикалық секторын дамыту, коммуналдық, су, жылу, газ шаруашылығының және басқа да инженерлік желілерін дамытуға ықпал ету арқылы энергетикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге және автомобиль жолдарының жай-күйіне, олардың техникалық көрсеткіштеріне жәрдемдесу.
14. Өкілеттіктері:
1) Құқықтары;
- бөлімге бөлінген қаржы мен заттарды пайдалану және басқару құқығын иеленеді және қаражатын өз мақсатында пайдалануына бақылау жасайды, қаржылық құжаттарымен, шығын сметаларына қол қояды, қызметкерлерге материалдық ынталандыру және сыйақы төлеу жағдайларын анықтайды, өз құзіреті шегінде басқа да мәселелерді шешеді.
- аудан әкімдігі мен тиісті облыстық басқарма алдында бекітілген бағдарламалар мен жоспарларды іске асыру жөнінде өз жұмысынан есептер береді.
- аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарының құрылысын салу, оларды қайта жаңғырту, жөндеу және ұстау кезінде нормативтік талаптардың сақталуына тексеру жүргізуге.
- өндірістік құрылыс –монтаждау жұмыстарына техникалық бақылауды жүзеге асырады, құрылыс нормасы мен ережесінің сақталуын қамтамасыз етеді және қажет болған жағдайда, құрылыстың жүру барысына жұмысты тоқтатуға дейін нұсқаулар мен ескертулер береді.
- өндірістік құрылыстық, коммуналдық-транспорттық, энергетикалық мекемелердің қызметіне бақылау жасауға және көмектесуге;
- жеке адамдар мен заңды тұлғалардан түскен арыздарды, өтініштер мен ұсыныстарды тексеруді ұйымдастыру және соған қатысу;
- елді-мекендерді сумен, газбен, жылумен және электроэнергиямен қамтамассыз ету, және басқада коммуналдық қызмет көрсететін мекемелердің жұмысын бақылау;
- әлеуметтік және әр түрлі меншік үлгісіндегі инженерлік-коммуналдық құрылымдарын объектілерінің, тұрғын үй-коммуналдық қорларын күтіп ұстау мен эксплуатацияға алуды ұйымдастыруға қатысу және көмектесуі;
- Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне, осы Ережеге сәйкес басқа да өкілеттіктердің жүзеге асырады;
- Тұрғын-үй инспекциясы тұрғын үйлерді (тұрған ғимараттарды), үй іргесіндегі аумақты күтіп ұстау және коммуналдық қызмет көрсету сапасын бақылау жөніндегі нормативтік және әдістемелік құжаттарды әзірлеуге қатысады, сондай – ақ бақыланатын объектілердің иелеріне, кәсіпорындарға, ұйымдарға немесе тұрғын үйлерді (тұрған ғимараттарды), үй іргесіндегі аумақты пайдаланатын азаматтарға консультациялық көмек көрсетеді.

2. Государственное учреждение не имеет ведомств.
3. Государственное учреждение осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Государственное учреждение является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Государственное учреждение вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Государственное учреждение имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Государственное учреждение по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Государственного учреждения и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности государственного учреждения утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение государственного учреждения: 060500, Республика Казахстан, Атырауская область, Кызылкогинский район, село Миялы, улица Т. Қарабалин, № 46.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Государственного учреждения.
11. Финансирование деятельности Государственного учреждения осуществляется из местного бюджета.
12. Государственному учреждению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями учреждения.
Если Государственному учреждению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочия Государственного учреждения
13. Задачи:
- обеспечение потребности в росте энергоресурсов в экономике, развитие энергетического сектора экономики района, развитие коммунальных сетей в сфере водо-газтепло и иных инженерных коммуникаций. Обеспечение энергобезопасности, содействие в разработке технических показателей в области автомобильных дорог.
14. Полномочия
1) Права :
- распоряжается выделениными отделу финансовыми средствами, подписывает финансовые документы и сметы расходов, определяет и решает вопросы материального стимулирования и премирования работников в пределах своих полномочий, решает и другие задачи;
- отчитывается перед районным акиматом и вышестоящими органами;
- ведет контроль за соответствие требования нормативов ведущие работы строительства, ремонта, реконструкции и содержание автомобильных дорог общего пользования районного значения;
- осуществляет технический контроль за производством строительно-монтажных работ, с соблюдением Строительных норм и правил, и при необходимости выдать предписания по ходу строительства, вполть до приостоновления работ;
- оказание содействия и контроль за деятельностью промешленных, строительных, коммунально-транспортных, энергетических предприятий;
- организация и участие в проверках поступивших предложений, жалоб и заявлений от коллективов и частных лиц;
- контроль за работой субъектов, обеспечивающих население водой, газом, теплом и электроэнергией и другими коммунальными услугами;
- содействие и участие в организации эксплуатации и содержания жилищно-коммунального фонда, объектов социальной и инженерно-коммунальной инфраструктуры различных форм собственности;
- осуществление иных полномочий, определенных настоящим Положением, иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.
- принятие участие в подготовке нормативных и методических документов по контролю качества содержания жилых домов (жилых зданий), территории прилегающей к объекту кондоминиума и предоставлению коммунальных услуг, а также оказание консультационной помощи владельцам подконтрольных объектов, предприятиям, организациям или гражданам, осуществляющим эксплуатацию жилых домов (жилых зданий) и придомовых территорий.

2) Міндеттері:
- тұрғын үй-коммуналдық объектілерінің күзгі-қысқы маусымға дайындығымен, жыл бойғы және болашақтағы күрделі және ағымдағы жөндеу жұмыстарының қажеттіліктерін анықтайды;
- Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес, аудандық маңызы бар жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдарының құрылысын салу, оларды жөндеу және ұстау бойынша, сонымен қатар аудандық көлік инфрақұрылымын дамыту жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады, сондай-ақ аудан көлеміндегі тұрғын үй-коммуналдық объектілерінің жөндеу жұмыстарын орындауда мердігерлерді анықтау үшін өткізілетін конкурстарды ұйымдастырады;
- тұрғын үй-коммуналдық объектілерінің жөндеу жұмыстары және сатып алатын құрал-жабдықтардың техникалық тапсырмалар жинағын қамтамасыз етеді, мердігерлермен келісім шартқа отырып, оның орындалуын бақылайды.
- тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің және әлеуметтік сала нысандарының жобалау сметалық құжаттардың дұрыстығын, жөндеу жұмыстарын қадағалайды.
- автомобиль жолдарының құрылысын салу, оларды қайта жаңғырту, жөндеу, ұстау бойынша орындалған жол жұмыстарының сапасын мемлекеттік бақылауды және қабылдауды жүзеге асырады, сондай-ақ тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық әлеуметтік сала объектілерінің жөндеу жөнінде техникалық орындау құжаттамаларын рәсімдеуге, сондай-ақ объектілерді пайдалануға қабылдауға жұмысшы және мемлекеттік комиссияларына қатысады;
- тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің және әлеуметтік сала объектілеріне техникалық бақылауды жүзеге асырады, құрылыс нормасы және ережесінің сақталуымен қамтамасыз етеді және қажет болған жағдайда, құрылыстың жүру барысына нұсқаулар мен ескертулер береді;
- аудан елді мекендерінің коммуналдық-тұрмыстық қажеті және мал бастары үшін жайымдылыққа су жеткізу қызметін жүзеге асырады;
- аудан, облыс әкімдігімен жасалған бағдарламаларды жүзеге асыруда аудан әкімі аппараты, бөлімдермен өзара байланысты әрекет ете отырып, өз жұмысының бағдарын анықтайды;
- жыл бойы елді мекендерді көркейту, көгалдандыру, абаттандыру және қоршаған ортаны қорғау жұмыстарының іс-шараларын жасақтап, санитарлық талаптарға сәйкес күтіп, ұсталуын қадағалайды;
- автомобиль көлігі саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлейді:
- жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдауды ұйымдастырудың үлгі шартын бекітеді;
- автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекітеді;
- таксимен тасымалдаушы ретінде қызметті жүзеге асыруды бастағаны туралы хабарлама берген дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың тізілімін жүргізеді;
- таксимен жолаушы тасымалдау жұмысын бастау немесе тоқтату туралы хабарламаға қабылдау талонын беруді іске асырады.
- коммуналдық-транспорттық, энергетикалық мекемелердің қызметіне бақылау жасайды;
- жеке адамдар мен заңды тұлғалардан түскен арыздарды, өтініштер мен ұсыныстарды тексеруді ұйымдастырады және шешуі бойынша ұсыныс бере алады;
- аудан әкімдігінің мәжілісіне қаралатын мәліметтерді дайындайды, мәліметтерді жинап сараптама жасап, аудан әкімінің өкімдері мен қаулы жобаларын дайындайды;
- елді мекендерді сумен, газбен, жылумен, және электроэнергиямен қамтамасыз ететін және басқа да коммуналдық қызмет көрсететін мекемелердің жұмысын бақылайды;
- әлеуметтік және әртүрлі меншік үлгісіндегі инженерлік-коммуналдық инфрақұрылымдар объектілерінің, тұрғын үй коммуналдық қорларын күтіп ұстау мен эксплуатацияға алуды ұйымдастыруға қатысады және көмектеседі;
- аудан елді мекендері арасында жолаушылар қатынасын ұйымдастырады және олардың жұмыстарын бақылайды;
- аудандық коммуналдық мүліктің пайдаланылуын және сақталуын бақылауды қамтамасыз етеді;
- коммуналдық меншікке айналдырылған (түскен), Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен иесі жоқ деп танылған, мемлекетке мұрагерлік құқығы бойынша өткен аудандық коммуналдық мүліктің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен коммуналдық меншікке өтеусіз өткізілген иесіз қалған мүлікті сақтауды, бағалауды және одан әрі пайдалануды ұйымдастырады;
- сенімгерлікпен басқарушының аудандық коммуналдық мүлікті сенімгерлікпен басқару шарты бойынша міндеттемелерді орындауын бақылауды жүзеге асырады;
- мемлекеттік қызмет көрсету стандарттарына қолжетімділікті қамтамасыз ету
- заңнамалық белгіленген тәртіппен Халыққа қызмет көрсету орталықтары арқылы мемлекеттік (жергілікті) атқарушы органның құзіретіне кіретін мемлекеттік қызметтерді атқаруды қамтамасыз ету.
- мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы мемлекеттік қызмет тұтынушыларының хабардар болуын қамтамасыз ету;
- мемлекеттік қызмет көрсетілетін тұтынушылардың шағымдары мен өтініштерін қарау;
- тапсырыс берушілер мердігерлік ұйымдар және басқа құрылыс процесіне қатысушылар арасындағы келіспеушілікті шешуге қатысу.
- Осы Ереже, Қазақстан Республикасның өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасының Үкіметінің актілерінде айқындалған өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады;

2) Обязанности:
- определяет потребность и объемы работ по капитальному и текущему ремонту производственных и жилищно-коммунальных объектов на год и перспективу;
- осуществление государственного контроля за качеством и приемкой выполненных дорожных работ по строительству, реконструкции, ремонту, содержанию автомобильных дорог районного значения и искусственных сооружений на них, а также осуществляет проведения конкурса по определению потенциального поставщика (подрячика) по исполнению объемов ремонтных работ в сфере жилищно-коммунального хозяйства масштабе района;
- обеспичивает набор технических заданий по объектам ремонта, составляет договора с подрядчиками и контролирует их выполнение;
- проверяет правилность и доставерность проектно-сметной документации предприятий и организаций, касающихся объектов строительства и ремонта зданий и сооружении производимых в пределах района;
- Осуществляет работу и контроль по качеству строительства, реконструкции, ремонт и содержанию автомобильных дорог, также принимает участие в оформление исполнительно-технической документации законченных ремонтом объектов, так же участвует в рабочих и государственных комиссиях по приемке объектов в эксплуатацию;
- осуществляет технический контроль за производством строительно монтажных работ с соблюдением Строительных норм и правил, и при необходимости выдает предписания и замечани по ходу строительства, вплоть до приостановления ведения работ;
- осуществляет работу субсидирования объектов водоснабжения и водоотведения для нужд коммунально-хозяйственных объектов и пастбищь;
- координирует свою роботу с отделами и аппаратом акима и самостоятельными отделами при взаимсвязанной деятельности по осуществлению программ выработанных акимом района и области;
- следят за соблюдением санитарного состояния улиц и дорог, занимаются охраной окружающей среды и благоустройством населенных пунктов района.
- разрабатывает государственную политику в сфере автомобильного транспорта;
- утверждает типовой договор организации регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа;
- утверждает правила перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом;
- ведут реестр индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, подавших уведомление о начале осуществления деятельности в качестве перевозчика такси;
- выдает талон о начале или прекращении осуществления деятельности по перевозке пассажиров на такси или определенных действий;
- оказывает содействие и контроль в деятельности коммунально-транспортным, энергетическим предприятиям;
- организует и участвует в проверках поступивщих предложении, жалоб и заявлении от коллективов и частных лиц;
- готовит материалы для рассмотрения на заседании акимата, обеспечивает сбор и анализ информации, подготовливает проекты решения, распоряжения, постановления акимата района:
- контролирует работу субъектов обеспечивающих население водой, газом, теплом и электроэнергией и другими коммунальными услугами;
- содействует и участвует в организации эксплуатации и содержания жилищно-коммунального фонда, объектов социальной и инженерно-коммунальной инфраструтуры различных форм собственности;
- организует пассажирские перевозки между населенными пунктами района и контролирует их роботу;
- обеспечивают контроль за использованием и сохранностью районного коммунального имущества;
- организует учет, хранение, оценку и дальнейщее использование районного коммунального имущества, обращенного (поступившего) в коммунальную собственность, признанного в порядке, устоновленном законодательством Республики Казахстан, безхозяйным, перешедшего государству по праву наследования, а также имущества, безвозмездно перешедших в порядке, устоновленном законодательством Республики Казахстан, в коммунальную собственность;
- осуществляют контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления районным коммунальным имуществом;
- обеспечение доступности стандартов государственных услуг;
- обеспечение перевода государственных услуг, входящих в компетенцию государственного (местного) исполнительного органа через Центры обслуживания населения, в установленном порядке;
- обеспечение информированности потребителей государственных услуг о порядке оказания государственных услуг;
- рассмотрение жалоб и обращений потребителей государственных услуг;
- участие в решении разногласии между заказчиками, подрядными организациями и другими участниками строительного процесса;
- положение, осуществляет свою деятельность законами Республики Казахстан и иными актами Правительства Республики Казахстан.

15. Функциялары:
- мемлекеттік қызмет көрсету бойынша тиісті нормативтік құқықтық актілер әзірлеу;
- мемлекеттік (жергілікті) атқарушы органның құзіретіне кіретін мемлекеттік қызмет бөлігінде жеке және заңды тұлғаларға көрсетілетін, мемлекеттік қызметтер тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу;
- аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын қиып өтуге және қиылысуға техникалық шарт беру және келісу;
- аудандық маңызы бар автомобиль жолдарының инженерлік коммуникация, электр және байланыс желілерімен кесіп өтуіне келісу;
- аудандық маңызы бар автомобиль жолдары бойында бөлу жолағы және бөлу жолағаның аумағында сыртқы жарық бағаналарын орналастыруға келісім беру;
- автобекеттердің тізілімін жүргізу;
- аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарының жолға бөлінген белдеуінде сыртқы (көрнекі) жарнаманы орналастыру тәртібін бекіту;
- аудандық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланатын автомобиль жолдарының тізбесін бекіту;
- кәріз су құбырлары нысандарының жөндеу жұмыстарын жүргізіп, күнделікті бақылауда ұстау;
- тұрғын үйлерде және көппәтерлі тұрғын үйлерде жылу, энерго, газ және су ресурстарын есептейтін құралдарының бар болуын бақылау;
- кондоминиум нысанындағы бөлме иелерінің жалпы қолданылатын мүліктің техникалық жағдайына, оның инженерлік құрал жабдықтарына және олардың күтімімен, жөндеу жұмыстарының қолданыстағы сәйкес уақытында жүргізілуіне бақылау жасау;
- кондоминиум нысанындағы жалпы қолданылатын мүліктің күрделі жөндеудің бөлек түрлерімен орындалған жұмыстарының сапасын бақылау;
- мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үйге мұқтаж азаматтарды есепке алу және кезекке қою;
- су тазарту қондырғыларын сенімгерлік басқаруға беру комиссиясының жұмысына қатысады;
- жеке және заңды тұлғалардың өтініштері мен шағымдарын уақытылы қарауды қамтамасыз ету;
- бөлімге қатысты жұмыстар бойынша аудан әкіміне, аудан әкімі жанындағы аппарат мәжілістеріне, аудан әкімдігіне, мәслихатқа мәселелер ұсыну және есеп беру;
- қаржы тапсырысын, қаржыландыру жоспарының жобасын дайындау;
- жергілікті бюджет, сондай-ақ жергілікті бюджеттік инвестициялық жобаны қаржыландыруға бөлінген республикалық бюджет есебінен қаржыландырылатын объектілердің және кешендердің құрылысының жобалау алдындағы жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамаларын қарау және бекіту;
- бөлім қызметкерлерінің жұмысында, олардың біліктіліктерін арттыруда тиісті кәсіби деңгейді қамтамасыз ету;
- сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес мақсатында іс-шаралар ұйымдастыру (мақалалар жариялау, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу және т.б);
- кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне тұрғын-үй инспекциясының лауазымды тұлғаларының тексеру жүргізуі болып табылады;
- кондоминиум объектісінде және үй маңындағы аумақты үй-жай (пәтер) меншік иесінің ортақ мүлкін қолдану, күтіп ұстау, пайдалану және жөндеу тәртібінің сақталуына;
- кондоминум объектісіндегі үй-жай меншік иелерінің ортақ мүліктің және оның инженерлік жабдықтарының техникалық жай-күйіне, қолданыстағы нормативтік – техникалық және жобалық құжаттамаларға сәйкес оны күтіп ұстау мен жөндеу бойынша жұмыстарды уақытында орындалуына;
- тұрғын үйді (тұрған ғимаратты) маусымдық пайдалануға дайындау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыруға;
- қабылданған шешімдерді және анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі нұсқаманы орындауға;
- пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің кондоминиум нысанын басқару нысанын таңдау рәсімінің сақталуына, ағымдағы және жинақ шоттарын ашуына;
- кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға арналған шығыстардың ең төмен мөлшерін бекiтедi;
- кондоминум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің жекелеген түрлері бойынша орындалған жұмыстың сапасына мемлекеттік бақылау функцияларын жүзеге асырады;
- тұрғын үй қорын сақтау және тиісінше пайдалану жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
- тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын іске асырады;
- елді-мекендердің шекаралары шегінде тұрғын үй қорын басқару, газ және газбен жабдықтау салаларындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру бойынша тұрғын үй инспекциясының жұмысын ұйымдастырады;
- елді мекендердің шекаралары шегінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы әлеуметтік инфрақұрылым объектілерінде қадағалау субъектілеріне қатысты қауіпті техникалық құрылғыларды қауіпсіз пайдалану талаптарының сақталуына мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыру бойынша тұрғын үй инспекциясының жұмысын ұйымдастырады;
- кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі құрамына енгізілмеген ортақ пайдаланылатын жерді жергілікті бюджет қаражаты есебінен күтіп-ұстау жөніндегі шараларды қолданады;
- жергілікті бюджет қаражаты есебінен пайдаланудағы көппәтерлі тұрғын үйлерге (кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін айқындай отырып) мемлекеттік техникалық зерттеп-қарау жүргізуді, сондай-ақ кондоминиум объектісіне техникалық паспорттарды және көппәтерлі тұрғын үй орналасқан жер учаскесіне, сондай-ақ жиналыс шешімі негізінде пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінен тиісті өтініш келіп түскен жағдайда, үй жанындағы жер учаскесіне Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттарды дайындауды және дайындау бойынша шығыстардың орнын толтыруды қамтамасыз етеді;
- жергілікті бюджет қаражаты болған кезде елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды және қаржыландыруды жүзеге асыруға құқылы;
- жергілікті бюджет қаражаты болған кезде пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің қаражатты қайтаруын қамтамасыз ету шартымен көппәтерлі тұрғын үйлердегі лифтілерді жөндеу мен ауыстыруды ұйымдастыруды және қаржыландыруды жүзеге асыруға құқылы;
- "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғынжайды немесе жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған тұрғынжайды беруді жүзеге асырады;
- Тұрғын үй қатынастары туралы Заңда айқындалған шарттарда және тәртіппен мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғынжайларды жекешелендіруді жүзеге асырады;
- бөлімге қатысты мәселелер бойынша бекітілген тәртіппен конференциялар, семинарлар, жиналыстар өткізуге;
- құрылыс жобаларына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуге арналған бірыңғай портал арқылы, мемлекеттік сатып алу веб-порталы арқылы жұмыс жасау;

15. Функции:
- Разработка соответствующих нормативных правовых актов по оказанию государственных услуг;
- выработка предложений по внесению изменений и дополнений в Реестр государственных услуг, оказываемых физическими и юридическими лицами, в части государственных услуг, входящих в компетенцию государственного (местного) исполнительного органа.
- согласование и выдача технических условий на примыкание и пересечение автомобильными дорогами районного значения инженерными коммуникациями, линиями электропередач и связи;
- согласавание пересечения автомобильными дорог районного значения инженерными коммуникациями, линиями электропередач и связи;
- согласавание устройства опор наружного освещения в полосе отвода и придорожной полосе отвода автомобильных дорог районного значения;
- ведение реестра автостанций;
- утверждение порядка размещение наружной, (визуальной) рекламы в полосе отвода автомобильных дорог общего пользования районного значения;
- утверждения перечня автомобильных дорог общего пользования районного значения;
- ведет работы по ремонту водо-канализационных объектов и контроль за ходом работы;
- ведет контроль за ходом установки приборов учета электро, тепла, газ и водоснабжения в многоквартирных жилых домах;
- ведет контроль за ходом содержания и уходом имущества общего пользования в объектах кондоминиума;
- ведет контроль за качеством работы ремонта за исключением капитального ремонта объектов общего пользования;
- ведет работы по постановке на учет очередности граждан нуждающихся жилище на государственного жилищного фонда;
- принимает участия в работе комиссии по передаче объектов водоочистных сооружений на доверительное управление;
- обеспечение своевременного рассмотрения заявлений и жалоб физических и юридических лиц;
- предоставление предложении и отчета акиму района, аппарату акима района, районному акимату, маслихату касающихся работ отдела;
- подготовление проекта плана финансирования, задания финансирования;
- рассмотрение и утверждение предпроектной и проектной (проектно-сметной) документации на строительство объектов и комплексов, финансируемых за счет местного бюджета, а также республиканского бюджета, выделенного на финансирование местного бюджетного инвестиционного проекта;
- обеспечение надлежащего профессионального уровня в деятельности работников отдела, повышение их квалификации;
- организация мероприятий по противодействию коррупции (публиковать статьи, проводит семинары, круглые столы и т.д.);
- организация технического обследования общего имущества объекта кондоминиума;
- соблюдение порядка использования, содержания, эксплуатации и ремонета общего имущества собственников помещений (квартир) в объекта кондоминиума и территорий прилегающией к объекту кондоминиума;
- наличие в жилых домах (жилых зданиях) общедомовых приборов учета тепло-энерго-газо- и водоресурсов;
- современное выполнение работ по содержанию и ремонту в соответствии с действующими нормативно-техническими и проектными документами в области строительства и жилищно-коммунального хозяйства, технического состояния общего имущества собственников помещений в объекте кондоминиума и его и инженерного оборудования;
- осуществление мероприятий по подготовке жилого дома (жилого здания) к сезонной эксплуатации;
- соблюдением процедуры избрания формы управления объектом кондоминиума собственниками квартир, нежилых помещений, открытием текущего и сберегательного счетов;
- выполнение принятых решений и предписаний по устранению выявленных нарушений;
- осуществление государственного контроля за качеством работ выполненных по отдельным видам капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума;
- обеспечивают организацию мероприятий по сохранению и надлежащей эксплуатации жилищного фонда;
- реализуют основные направления государственной политики в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
- организуют работу жилищной инспекции по осуществлению государственного контроля в отношении субъектов контроля в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в сферах управления жилищным фондом, газа и газоснабжения;
- организуют работу жилищной инспекции по осуществлению государственного надзора в отношении субъектов надзора в пределах границ населенных пунктов на объектах социальной инфраструктуры в области промышленной безопасности за соблюдением требований безопасной эксплуатации опасных технических устройств;
- принимают меры по содержанию земель общего пользования, не включенных в состав общего имущества объектов кондоминиумов, за счет средств местного бюджета;
- обеспечивают проведение за счет средств местного бюджета государственного технического обследования функционирующих многоквартирных жилых домов (с определением общего имущества объекта кондоминиума), а также изготовление и возмещение расходов по изготовлению технических паспортов на объект кондоминиума и предусмотренных законодательством Республики Казахстан документов на земельный участок, расположенный под многоквартирным жилым домом, а также на придомовой земельный участок в случае поступления соответствующего обращения от собственников квартир, нежилых помещений на основании решения собрания;
- вправе при наличии средств местного бюджета осуществлять организацию и финансирование мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту;
- вправе при наличии средств местного бюджета осуществлять организацию и финансирование ремонта и замены лифтов в многоквартирных жилых домах с условием обеспечения возвратности средств собственниками квартир, нежилых помещений;
- осуществляют предоставление гражданам Республики Казахстан жилища из коммунального жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, в соответствии с Законом "О жилищных отношениях";
- осуществляют приватизацию жилищ из государственного жилищного фонда на условиях и в порядке, определенных Законом О жилищных отношениях;
- проводить установленном порядке конференции, семинары и совещания по проблемам, относящимся к его компетенции;
- работать через единый портал для вневедомственной экспертизы строительных проектов и через портал государственных закупок Республики Казахстан;

3. Мемлекеттік мекеменің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Мекемені басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Мекемеге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Мекеменің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Мекеменің бірінші басшысының өкілеттіктері:
- өзінің қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіліктерін айқындайды;
- Мекемеде сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың қабылдауына дербес жауапты болады;
- заңнамаға сәйкес Мекеменің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бөлімнің қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады және көтермелеу жөнінде шаралар қабылдайды;
- мекеменің актілеріне қол қояды;
- мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда мекеменің мүддесін білдіреді;
- мекеме жұмысының регламентін және штаттық кестесін бекітеді:
- өз құзыреті шегінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіліктерді жүзеге асырады.
Мекеменің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
19. Мемлекеттік мекемені Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын мекеме басшысы басқарады.
4. Мемлекеттік мекеменің мүлкі
20. Мекеменің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Мекеменің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
21. Мекемеге бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
22. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, мекеме өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Мемлекеттік мекемені қайта ұйымдастыру және тарату
23. Мекемені қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

3. Статус, полномочия первого руководителя Государственного учреждения
16. Руководство Учреждения осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на учреждение задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Учреждения назначается на должность и освождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Полномочия первого руководителя Государственного учреждения:
- определяет обязанности и полномочия своих сотрудников;
- Несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер в учреждении;
- определяет функциональные обязанности и полномочия работников отдела;
- назначает на должность и освобождает от должности работников учреждения в соответствии с законодательством;
- в установленном законодательством Республики Казахстан порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников отдела и принимает меры по поощрению;
- подписывает акты учреждения;
- представляет интересы учреждения в государственных органах и иных организациях;
- утверждает регламент и штатное расписание работы учреждения:
- осуществляет в пределах своей компетенции иные полномочия в соответствии с действующим законодательством.
Исполнение полномочий первого руководителя Учреждения в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
19. Государственное учреждение возглавляется руководителем Государственного учреждения назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Государственного учреждения
20. Государственное учреждение может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Государственного учреждения формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
21. Имущество, закрепленное за Государственным учреждением относится к коммунальной собственности.
22. Государственное учреждение не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Государственного учреждения
23. Реорганизация и упразднение учреждения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.