Келес ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Түркістан облысы Келес аудандық мәслихатының 2022 жылғы 28 желтоқсандағы № 22-188-VII шешімі
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабының 1 тармағының 15) тармақшасына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Келес аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Келес ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Келес аудандық мәслихат аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы мәслихат шешімі қол қойылған күнінен бастап күнтізбелік жиырма күн ішінде электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін жолданылуын;
2) осы шешімді оның ресми жарияланғаннан кейін Келес аудандық мәслихатының интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресмижарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихат хатшысы А.Тотиков
Келес аудандық мәслихатының
2022 жылғы "__"______
№________шешіміне
қосымша
Келес ауданының жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспары
Осы Келес ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 28 сәуір 2017 жылы № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 15 мамыр 2015 жылы № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды тиімді пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию в Келесском районе на 2022-2023 годы
Решение Келесского районного маслихата Туркестанской области от 28 декабря 2022 года № 22-188-VII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Келесский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию в Келесском районе на 2022-2023 годы согласно приложению.
2. Государственному учреждению "Аппарат Келесского районного маслихата" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение двадцати календарных дней со дня подписания настоящего решения маслихата направление в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт Законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в эталонный контрольный банк нормативных и правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Келесского районного маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата А.Тотиков
Приложение
к решению Келесского
районного маслихата
от "__"________2020 года №________
План по управлению пастбищами и их использованию в Келесском районе на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Келесскому району на 2022-2023 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" от 23 января 2001 года, "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 1736 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін, жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық мекемелер туралы деректер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Келес ауданының барлық жер көлемі 345129 гектарды құрайды. Барлық ауыл шаруашылығы алқаптарының жиынтығы 236049 гектар, оның ішінде егістік жерлер 23906 гектар, оның ішінде суармалы егістік 20765 гектар, көпжылдық екпе ағаштары 374 гектар, тыңайған жер 2882 гектар, шабындық жерлер жоқ, жайылымдық 208499 гектар, өзгеде жерлер 388 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылық мақсаттары бойынша пайдаланатын жерлер 236049 гектар;
елді мекендердің жерлері 63759 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, қорғаныс және ауыл шаруашылық емес басқа мақсаттарда пайдаланатын жерлер 1624 гектар;
ерекше қорғаудағы табиғи аумақтардың жерлері 2906 гектар;
су қорының жерлері 952 гектар;
босалқы жерлер 39839 гектар;

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота, иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь Келесского района составляет 345129 гектаров. Совокупность всех сельскохозяйственных угодий 236049 гектаров, в том числе пашни 23906 гектаров, из них 20765 гектаров орошаемой пашни, 374 гектаров многолетних насаждений, залежь 2882 гектаров, сенокосных угодий нет и пастбищные земли 208499 гектаров и прочие угодий 388 гектаров.
По категориям земли:
земли используемые в сельскохозяйственных целях 236049 гектаров;
земли населенных пунктов 63759 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, обороны и иного несельскохозяйственного назначения 1624 гектаров;
земли особо охраняемых природных территорий 2906 гектаров;
земли водного фонда 952 гектаров;
Земли запаса 39839 гектаров;

Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Келес ауданында 11 ауылдық округтер, 1 ауыл, 83 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мазмұны:
1. Табиғаты
2. Климаты
3. Гидрографиясы
4. Ауыл шаруашылығы
Табиғаты:
Ауданның жері негізінен төбелі, қырқалы жазықты келеді. Жер қойнауында құм, саз балшығы және шипалы минералды сулары бар. Ауданның Оңтүстік-шығысынан Келес, Құркелес өзендері ағып өтеді. Аудан жерінің басым бөлігі төбелер мен жазықтықтардан құралған. Біртіндеп батысқа және оңтүстік- батысқа қарай теңіз деңгейінен 240-400 метрге дейін төмендейді. Шығысында бұл төбелер 600-800 метрге дейін көтеріледі.
Климаты:

По административно-территориальному делению в Келесском районе имеются 11 сельских округов, 1 село и 83 сельских населенных пунктов.
Содержание:
1. Природа
2. Климат
3. Гидрография
4. Сельское хозяйство
Природа:
Наибольшая часть территорий Келесского района представлена предгорной равниной. В недрах находятся пески, глины и лечебные минеральные воды. На юго-востоке района протекает река Келес и Куркелес. Рельеф Келесского района состоит из возвышенностей и равниной, постепенно снижается на запад и юго - запад до 240-400 метров над уровнем моря. На Востоке эти возвышенности поднимаются до 600-800 метров.
Климат:

Келес ауданының климаты континенттік, қысы жұмсақ, жазы ыстық, қуаң. Атмосфералық жауын-шашындардың орташа жылдық мөлшері 80-300 мм-ге дейін жетеді. Жауын-шашынның көбі көктем айларына тиесілі. Ауаның жылдық температурасы қаңтарда 2-3 С, шілдеде +34+38 С болады. Кейде құмды шөлді аймақтарда +40+45 С дейін барады.
Аудан аумағы табиғи ауа райына байланысты шөлейтті және тауалды аймағында орналасқан. Аймақта егін шаруашылығында бидай, қырықжапырақ, қызылша, шалқан, сарымсақ, қартоп, сәбіз, пияз және бау-бақша, жүзім өсіру өркендесе, сонымен қатар динамикалық түрде жылыжай шаруашылықтары дамыған.
Гидрографиясы:

Климат Келесского района континентальный, зима мягкая, лето сухое малооблачное, устойчиво жаркое, знойное. Среднегодовое количество осадков составляет 80-300 мм. Большинство осадков приходится на весенние месяцы. Среднегодовая температура в январе составляет 2-3 градуса, а в июле + 34 + 38 градусов, иногда в пустынных районах достигают + 40 + 45 С.
Территория района расположена в полупустынной и горнолыжной зоне в зависимости от природных погодных условий. Основными сельскохозяйственными культурами являются пшеница, капуста, свекла, редиска, чеснок, картофель, морковь, лук и огород, виноград, а также динамично развиты тепличные хозяйства.
Гидрография:

Ауданның су қоры жер беті мен жер асты суларынан тұрады. Келес ауданы аумағындағы су жүйелерінің жалпы саны 147 дана, ұзындығы 641,3 шақырым, су қорғау белдеуі 834,75 га, қашыртқылар 144 бірлік, ұзындығы 393,6 шақырым, су қорғау белдеуі 593,6 га. Ағын су жүйелері арқылы аудандағы суармалы жерлер ағын сумен қамтамасыз етіледі. Келес ауданы арқылы Келес және Құркелес өзендері ағып өтеді.
Келес өзені ұзындығы 241 шақырым, оның ішінде аудан аумағынан 55 шақырымы өтеді. Қаржантаудың батыс беткейімен Қазығұрт тауынан бастау алады да, Шардара су бөгеніне келіп құяды. Келес өзеніне 10 шақты су тармақтары құяды. Өзенге іргелес орналасқан ауылдық округтерінің саны 6, бөгеттердің жалпы саны 6. Келес өзені арқылы 30 мың гектар егістік жер суландырылады.

Водный фонд района состоит из поверхностных и подземных вод. В Келесском районе 147 водных объектов, общей протяженностью 641,3 километров, водоохранная полоса 834,75 га, 144 коллекторов, протяженностью 393,6 километров, водоохранная полоса 593,6 га. Через эти водные сооружения орошаются земли района обеспечиваются сточной водой. По территории района протекают реки Келес и Куркелес.
Длина реки Келес составляет 241 километр, в том числе с территории района проходит 55 км. По западному склону Каржантау берет начало с горы Казыгурт и вливается в Шардаринское водохранилище, в реку Келес вливаются около 10 коллекторов. Количество прилегающих к реке сельских округов 6, общее количество плотин 6. Через реки Келес орошается 30 тысяч гектаров пашни.

Құркелес өзені ұзындығы 95 шақырым, оның ішінде аудан аумағынан 83 шақырымы өтеді. Сарыағаш ауданы Құркелес ауылдық округі аумағынан бастау алады да, Тегісшіл ауылдық округі, Келес ауданы аумағынан Біртілек, Ошақты, және Бірлік ауылдық округтерін қиып өтіп Сырдария өзеніне құяды. Құркелес өзеніне 8 шақты су тармақтары құяды. Өзенге іргелес орналасқан ауылдық округтерінің саны 5. Құркелес өзені арқылы 18 мың гектар егістік жер суландырылады.
Егін шаруашылығы Келес және Құркелес өзендері аңғарларында және өзендер арасындағы жазықты суайырықта жақсы дамыған. Сондай-ақ аудан аумағында Шошым, Ошақты, Бесабдал, Оймауыт, Боз су, Ащысай сияқты ірі каналдар және Ақылбексай су қоймасы бар. Осы каналдар арқылы егістік жерлер сумен қамтылады.
Ауыл шаруашылығы:
Барлық ауыл шаруашылығына жарамды жерінің аумағы 236049 гектар. Оның ішінде егістік жерлер 23906 гектар, оның ішінде суармалы егістік 20765 гектар, көпжылдық екпе ағаштары 374 гектар, тыңайған жер 2882 гектар, шабындық жерлер жоқ, жайылымдық 208499 гектар, өзгеде жерлер 388 гектар.

Река Куркелес протяженностью 95 км, в том числе на территории района проходит 83 км. Начиная с территории сельского округа Куркелес Сарыагашского района, пересекая с территории сельского округа Тегисшил, Келесского района сельские округа Биртилек, Ошакты и Бирлик впадают в реку Сырдарья. В реку Куркелес впадает около 8 водотоков. Количество сельских округов, прилегающих к реке 5. Через реки Куркелес орошается 18 тысяч гектаров пашни.
Земледелие хорошо развито в долинах рек Келес и Куркелес и равнине между реками. Также на территории района имеются такие крупные каналы, как Шошым, Ошакты, Бесабдал, Оймауыт, Боз су, Ащысай и водохранилище Акылбексай. Через эти каналы будут обеспечены водой посевные площади.
Сельское хозяйство:
Совокупность всех сельскохозяйственных угодий составляет 236049 гектаров, в том числе пашни 23906 гектаров, из них орошаемые 20765 гектаров, 374 гектаров многолетних насаждений, сенокосных угодий нет и пастбищ 208499 гектаров.

1,0 төмен
Көктемдік-күздік
Екі маусым бойынша бағаланады, көктемдік-күздік
Жем-шөп қорының құнарлығы төмендегі көрсеткіштер бойынша бағаланады:
Жайылымды маусымдық пайдалану ұсынысы
Жем-шөптің құнарлығы (100 килограмм құрғақ шөптегі азықтық бірліктің көлемі)
жақсы
орта
жаман
1
2
3
4
Көктемдік
68-ден жоғары
51-69
51-ден төмен
Көктемгі-жаздық,
күздік-жаздық
50-ден жоғары
40-50
40-тан төмен
Күздік
40-тан жоғары
30-40
30-дан төмен
Қорытынды
Келес ауданында жалпы жайылымдық жерлер 208499 гектарды құрайды, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес, мал басына шаққандағы жайылымды есептей келе барлығы 165670,2 гектар жайылым жер учаскесі қажет екендігі анықталды.
Аудан бойынша барлығы 456259 бас (63959 ірі қара, 22254 жылқы, 369724 уақ мал, 322 түйе) көлемі 288082 гектар жайылымды пайдаланады, осы көрсетілген малдардың ішінде барлығы 42297 бас (11894 ірі қара, 3575 жылқы,26828 уақ мал) мал бір орында, қоралық жағдайда ұсталып, бордақыланады.
Жоғарыда көрсетілгендердің негізінде Келес ауданында жалпы 414284 бас малға көлемі – 165670,2 гектар жайылым жер жеткіліксіз екендігі анықталды.
Келес ауданындағы жайылымдық жердің жеткіліксіздігін шешу үшін, жайылымдық жерлерге түсетін жүктемені азайтып, күзгі егіндік жиналған соң босаған егістік алқаптарға жаю, мал өсіруді жайылымдық -қоралық жүйеден жайылымды қажет етпейтін мал өсіру жүйесіне (қорада ұстап бағу, бордақылау) ауыстыру қажет.
Ұсыныс
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің 2015 жылдың 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымның жалпы алаңы жүктемесінің, шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығында мал басына белгіленген жайылымның шекті мөлшерін тұрғылықты жерге байланысты қайта есептеу ұсынылады.
Қосымшада ауылдық округтері бөлінісінде мәліметтер, схемалар мен карталар:
1-қосымша-Ақтөбе ауылдық округі
2-қосымша-Алпамыс батыр ауылдық округі
3-қосымша-Бірлік ауылдық округі
4-қосымша-Біртілек ауылдық округі
5-қосымша-Бозай ауылдық округі
6-қосымша-Жүзімдік ауылдық округі
7-қосымша-Бірлесу ауылдық округі
8-қосымша-Жамбыл ауылдық округі
9-қосымша- Ошақты ауылдық округі
10-қосымша-Қошқарата ауылдық округі
11-қосымша-Ұшқын ауылдық округі

1,0 ниже
Весенне-осеннее
Оценивается в два сезона, весеннее- осеннее
Поток корма оценивается по следующим показателям:
Рекомендация использования сезонных пастбищ
Фертильность корма (объем кормовой единицы в 100 килограмм сухой массы)
хорошо
среднее
плохо
1
2
3
4
Весеннее
выше 68
51-69
ниже 51
Весенне-летнее, осенне-летнее
выше 50
40-50
ниже 40
Осеннее
выше 40
30-40
ниже 30
Заключение
Общая площадь пастбищ в Келесском районе составляет 208499 гектаров, согласно приказу Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 от 14 апреля 2015 года "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ" с учетом пастбищ на поголовье скота в общей сложности необходимо 165670,2 гектаров пастбищных земель.
В общей сложности по району 456259 голов скота (63959 голов КРС, 369724 лошадей, 369724 голов МРС, 322 верблюдов) используют 288082 га пастбищ, из них 42297 голов (11894 голов КРС, 3575 лошадей, 26828 голов МРС) содержатся в неволе.
На основании вышеизложенного, на 414284 голов сельскохозяйственных животных в Келесском районе не хватает пастбищных угодий общей площадью – 165670,2 гектаров.
Для решения проблемы дефицита пастбищ в Келесском районе, нужно перевести животноводство из пастбищной системы в систему содержание скота без пастбищ (заготовка, откорма) и уменьшить нагрузку на пастбища.
Предложение
Рекомендуется пересчитать максимальный объем пастбищ установленный для скота с приказом Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимых норм загрузки общей площади пастбищ" в зависимости от места проживания.
В приложении содержатся данные, схемы и карты по сельским округам.
Приложение 1 – сельский округ Актобе
Приложение 2 –сельский округ Алпамыс батыр
Приложение 3 – сельский округ Бирлик
Приложение 4 – сельский округ Биртилек
Приложение 5 – сельский округ Бозай
Приложение 6 – сельский округ Жузимдик
Приложение 7 – сельский округ Бирлесу
Приложение 9 – сельский округ Ошакты
Приложение 10 – сельский округ Кошкарата
Приложение 11 – сельский округ Ушкын