2022-2023 жылдарға арналған Үлкен Нарын ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Катонқарағай аудандық мәслихатының 2022 жылғы 21 маусымдағы № 19/248-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13-баптарына сәйкес, Катонқарағай аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2022-2023 жылдарға арналған Үлкен Нарын ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Катонқарағай аудандық мәслихатының хатшысы Д. Бралинов
Катонқарағай
аудандық мәслихатының
2022 жылғы 21 маусымдағы
№ 19/248-VІІ шешіміне
қосымша
2022-2023 жылдарға Үлкен Нарын ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
2022-2023 жылдарға арналған Үлкен Нарын ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 болып тіркелген) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде 11064 нөмірімен тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем - шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Үлкен Нарын ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу сызба картасы (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Улкен Нарынскому сельскому округу на 2022-2023 годы
Решение Катон-Карагайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 21 июня 2022 года № 19/248-VII
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", со статьями 8, 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Катон-Карагайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Улкен Нарынскому сельскому округу на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Катон-Карагайского районного маслихата Д. Бралинов
Приложение к решению
Катон-Карагайского
районного маслихата
от 21 июня 2022 года
№ 19/248-VІІ
План по управлению пастбищами и их использованию по Улкен Нарынскому
сельскому округу на 2022-2023 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Улкен Нарынскому сельскому округу на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1)схему (карту) расположения пастбищ на территории Улкен Нарынского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы (4-қосымша);
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы (5-қосымша);
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі (6-қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, олардың иелері-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінуі бойынша Үлкен Нарын ауылдық округінде 6 елді мекен бар.
Үлкен Нарын ауылдық округі аумағының жалпы ауданы – 197 653,94 га, соның ішінде: егістіктер – 15 011,01 га, шабындық жерлер – 3833,5 га, жайылымдық жерлер – 102 926,44 га, басқа жерлер – 75 883,09 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 121 342,85 га;
елді мекен жерлері – 7600,2 га.
Табиғи жағдайлары бойынша Үлкен Нарын ауылдық округінің аумағы орташа ылғалданған тау бөктеріндегі дала аймағына жатады. Климаты күрт континентті, қысы салыстырмалы суық, жазы ыстық және құрғақ. Жауын-шашын жылына орта есеппен 300-400 мм түседі. Олардың ең көп саны шілде айына келеді.
Ауданның гидрографиялық желісі көптеген өзендермен, көлдермен, бұлақтармен ұсынылған. Аудан аумағының солтүстік шекарасынан ағып өтетін Бұқтырма өзені ең ірі су ағыны болып табылады. Ауданды шығыстан батысқа қарай қиып өтетін Нарын өзені екінші ірі су ағыны болып табылады. Тауларда көптеген ағындар пайда болады, әлсіз аңғар және ағынның жылдамдығы 1-2 м / сек. Өзендердің табиғаты таулы. Су сапалы, тұрмыстық және ауылшаруашылық сумен жабдықтаудың барлық түрлеріне жарамды. Осыған байланысты, ауданның барлық жайылымдары суландырылған және халықтың мал жайылымына суат белгілеуді талап етпейді.
Топырақ негізінен таулы қара топырақ, кәдімгі қара топырақ, қара қоңыр.

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 6).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Улкен Нарынском сельском округе имеется 6 населенных пунктов.
Общая площадь территории Улкен Нарынского сельского округа 197 653,94 га, из них пашни – 15 011,01 га, сенокосов – 3833,5 га, пастбищные земли – 102 926,44 га, прочие – 75 883,09 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 121 342,85 га;
земли населенных пунктов – 7600,2 га;
По природным условиям территория Улкен Нарынского сельского округа относится к предгорно-степной умеренно увлажненной зоне. Климат резко континентальный, зима сравнительно холодное, лето жаркое и засушливое. Осадков выпадает за год в среднем 300-400 мм в год. Максимальное количество их приходится на июль.
Гидрографическая сеть района представлена многочисленными реками, речками, ручьями. Самым крупным водотоком является р. Бухтарма, протекающая у северной границы территории района. Вторым крупным водотоком является р. Нарым, пересекающая район с востока на запад. Многочисленные ручьи берут начало в горах, имеют слабовыраженную долину и большую скорость течения 1-2 м/сек. Характер рек горный. Вода хорошего качества, пригодна для всех видов бытового и сельскохозяйственного водоснабжения. В связи с этим, все пастбища района обводненные и не требуют установления водопоя отгонного выпаса скота населения.
Почвы в основном горные черноземы, черноземы обыкновенные, темно-каштановые.

4027,5
1920,6
502,2
6450,3
Қалыптасқан 40 622,4 га мөлшеріндегі жайылымдық алқаптардың қажеттілігін халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын шалғайдағы жайылымдарда 7407,37 га – азаматша А.У.Жумахановаға тиесілі жерлерінде, 5000,0 га –азамат Л.Ш. Тумашиновқа тиесілі жерлерінде, 11 712,27 га – "Катонқарағай шәрбаты" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі жерлерінде, 16 502,76 га – "Үлкен Нарын орман шаруашылығы" коммуналдық мемлекеттік мекемесінің жерлерінде жаю есебінен толықтыру қажет.

4027,5
1920,6
502,2
6450,3
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 40 622,4 га необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на отгонные пастбища, принадлежащих гражданке Жумахановой А.У. – 7408,37 га, гражданину Тумашинову Л.Ш. – 5000,0 га, сельскохозяйственному производственному кооперативу "Нектар Катон-Карагая" - 11 712,27 га, коммунальному государственному учреждению "Большенарымское лесное хозяйства" - 16 502,72 га.

24 874,86
жоқ
-
27 874,86
2022-2023 жылдарға
Үлкен Нарын ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары Үлкен Нарын ауылдық округі үшін
қолайлы жайылым айналымының схемасы
Жылдар
1 мал айдау
2 мал айдау
3 мал айдау
4 мал айдау
2022
көктем-жазғы 1-маусым
жазғы 2-маусым
күзгі 3-маусым
демалыс
2023
демалыс
көктем-жазғы 1-маусым
жазғы 2-маусым
күзгі 3-маусым
Ескертпе: 1, 2, 3, 4 – бір жылда мал айдаудың кезектілігі.
2022-2023 жылдарға
Үлкен Нарын ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі
шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген
картасы
2022-2023 жылдарға
Үлкен Нарын ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне
(көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына,
құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы
2022-2023 жылдарға
Үлкен Нарын ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны
берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы
2022-2023 жылдарға
Үлкен Нарын ауылдық округі
бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ
Малды жайылымға шығару мерзімі
Малды шалғайдағы жайылымдардан қайтару мерзімі
Үлкен Нарын
сәуір-мамыр
қыркүйек-қазан

24 874,86
Не имеется
-
27 874,86
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в
Улкен Нарынском
сельском округе
на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для
Улкен Нарынского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2022
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий загон
2023
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность перегона скота в год.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в
Улкен Нарынском
сельском округе
на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе
сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в
Улкен Нарынском
сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам,
копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным
колодцам)
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в
Улкен Нарынском
сельском округе
на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию в
Улкен Нарынском
сельском округе
на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Срок выгона скота на отгонные пастбища
Срок возврата скота с отгонных пастбищ
Улкен Нарынский
апрель - май
сентябрь - октябрь