Үржар аудандық әкімиятының 11.01.2005 жылғы "Ауданның мемлекеттік басқару органдарының құрылымы туралы" №12 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Шығыс Қазақстан облысы Үржар ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 15 сәуірдегі № 165 қаулысы. Күші жойылды - Абай облысы Үржар ауданы әкімдігінің 2022 жылғы 15 қыркүйектегі № 423 қаулысы.
Ескерту. Күші жойылды - Абай облысы Үржар ауданы әкімдігінің 15.09.2022 № 423 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 06 сәуірдегі "Құқықтық актілер туралы" № 480-V ҚР Заңының 65- бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес, Үржар ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Үржар аудандық әкімиятының 11.01.2005 жылғы "Ауданның мемлекеттік басқару органдарының құрылымы туралы" №12 қаулысына (Үржар ауданының әкімдігінің 28.12.2012 жылғы №591 қаулысымен енгізілген өзгерістерді ескере келе) келесідей өзгерістер енгізілсін:
Қаулының қосымшасымен бекітілген Шығыс Қазақстан облысы "Үржар аудандық мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ережесі осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін.
2. Үржар аудандық мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі (Ж.Андасова) осы қаулыдан туындайтын қажетті шаралардың орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау аудан әкімінің орынбасары Б.Турлыбековке жүктелсін.
Аудан әкімі Н. Токсеитов
ШҚО Үржар ауданы әкімдігінің
"15" сәуір 2022 жылғы
№ 165 қаулысына қосымша
Шығыс Қазақстан облысы "Үржар аудандық мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесінің ЕРЕЖЕСІ
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Шығыс Қазақстан облысы "Үржар аудандық мәдениет және тілдерді дамыту бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - Бөлім) Үржар ауданы аумағында мәдениет саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады. 2. Бөлімнің мынадай ведомстволары бар: 1) "Үржар аудандық орталық кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі;
2) Жедел басқару құқығындағы Үржар ауданы әкімдігінің "Мәдениет үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.
3. Бөлім өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Бөлім ұйымдық- құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және мемлекеттік тілде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары болады.

О внесении изменений в постановление акимата Урджарского района №12 от 11.01.2005 года "О структуре районных государственных органов управления"
Постановление акимата Урджарского района Восточно-Казахстанской области от 15 апреля 2022 года № 165. Отменено постановлением акимата Урджарского района области Абай от 15 сентября 2022 года № 423.
Сноска. Отменено постановлением акимата Урджарского района области Абай от 15.09.2022 № 423.
В соответствии с пунктом 3 статьи 65 Закона Республики Казахстан № 480-V от 06 апреля 2016 года "О правовых актах", Постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Урджарского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести следующие изменения в постановление акимата Урджарского района №12 от 11.01.2005 года "О структуре районных государственных органов управления" (с учетом изменений внесенных постановлением Акимата Урджарского района № 591 от 28.12.2012 года):
Положение Государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Урджарского района" Восточно-Казахстанской области, утвержденное приложением постановления утвердить в новой редакции согласно приложению к данному постановлению.
2. Отделу культуры и развития языков Урджарского района (Ж.Андасова) в порядке предусмотренного законодательством осуществить соответствующие меры, вытекающие из данного постановления.
3. Контроль за исполнением данного постановления возложить на заместителя акима района Б.Турлыбекова.
Аким района Н. Токсеитов
Приложение к постановлению
акимата Урджарского района
№ 165 от 15 апреля 2022 года
Положение государственного учреждения "Отдел культуры и развития языков Урджарского района" Восточно- Казахстанской области
Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Отдел культуры и развития языков Урджарского района" Восточно-Казахстанской области (далее - Отдел) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере культуры на территории Урджарского района.
2. Отдел имеет ведомства:
1) Коммунальное государственное учреждение "Урджарская центральная районная библиотека";
2) Государственное коммунальное казенное предприятие "Дом культуры" акимата Урджарского района на праве оперативного управления;
3. Отдел осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением. 4. Отдел является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного герба и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

5. Бөлім азаматтық- құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Бөлім Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.
7. Бөлім өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен басшының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Бөлімнің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 071700, Шығыс Қазақстан облысы, Үржар ауданы, Үржар ауылы, Абылайхан даңғылы 128.
10. Осы Ереже бөлімнің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Бөлімнің қызметін қаржыландыру жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Бөлімнің кәсіпкерлік субъектілерімен өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер бөлімге заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2-тарау. Мемлекеттік органның мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаты:
Мәдениет саласында сапалы және қолжетімді қызмет көрсетуге бағытталған мемлекеттік саясатты тиімді жүзеге асыру, мемлекеттік және басқа да тілдерді дамыту.
14. Өкілеттері:
1. Құқықтары
1) мемлекеттік органдардан өз міндеттерін орындау үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi сұратуға және алуға, сондай-ақ өз құзыреті шегінде оларға орындауға міндетті тапсырмалар беруге;
2) өзіне жүктелген функцияларды жүзеге асыру кезінде қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік органдардың ақпараттық, соның ішінде құпия деректер базасын пайдалануға;
3) заңда белгіленген тәртіпте мемлекеттік көліктерді, байланыс және коммуникация жүйелерін пайдалануға;
4) аудан әкімдігіне және әкімге есеп беретін мемлекеттік органдар басшыларының аудан әкімі аппаратында бақылауда тұрған тапсырмаларды орындамағаны және (немесе) тиісінше орындамағаны үшін жауапкершілігі жөнінде ұсыныстар енгізуге;
5) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен құқықтық актілерді қабылдау;
6) бөлімнің жанынан консультативтік-кеңесші органдар құру;
7 ) жергілікті бюджет қаражаты болған кезде елді мекенге бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған, көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыруды және қаржыландыруды жүзеге асыруға;

5. Отдел вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Отдел имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Отдел по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Отдела и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Отдела утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 071700, Восточно- Казахстанская область, Урджарский район, село Урджар, проспект Абылайхана 128.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Отдела.
11. Финансирование деятельности Отдела осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Отделу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Отдела.
Если Отделу законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Задачи и полномочия государственного органа
13. Задачи:
Эффективная реализация государственной политики, направленной на предоставление качественных и доступных услуг в области культуры, развитие государственного и других языков
14. Полномочия:
1. Права:
1) запрашивать и получать от государственных органов документы и сведения, необходимые для выполнения своих обязанностей, а также давать поручения в пределах своей компетенции;
2) в установленном законодательством порядке пользоваться информационными банками данных, имеющихся в распоряжении государственных органов;
3) в установленном законодательством порядке использовать государственные транспортные средства, системы связи и коммуникаций;
4) вносить предложения об ответственности руководителей государственных органов, подотчетных акимату и акиму района, за неисполнение и (или) ненадлежащие исполнение поручений и контрольных документов, находящихся на контроле в Отделе;
5) принимать в пределах своей компетенции правовые акты, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
6) создавать консультативно-совещательные органы при Отделе;
7) при наличии средств местного бюджета осуществлять организацию и финансирование мероприятий по текущему или капитальному ремонту фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика населенному пункту;

8) жергілікті бюджет қаражаты болған кезде көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің қаражатты қайтаруын қамтамасыз ету шартымен, көппәтерлі тұрғын үйлерді күрделі жөндеуді ұйымдастыруды және қаржыландыруды жүзеге асыруға;
9) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы;
2. Міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүктелген функцияларды орындауға;
2) ішкі және сыртқы саясаттың негізгі бағыттарына сәйкес келмейтін шешімдерді қабылдануға жол бермеуге;
3) Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуде Қазақстан Республикасының мүдделерін сақтауға;
4) азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес өзге де міндеттерді сақтау.
15. Функциялары:
1) азаматтар мен ұйымдардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкімет актілерінің, орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын орындауына жәрдемдеседі;
2) азаматтардың өтiнiштерiн, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнiнде шаралар қолданады;
3) мәдениет саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
4) театр, музыка өнерін және кино өнерін, мәдени-демалыс қызметі мен халық шығармашылығын, кітапхана және музей ісін дамыту бойынша ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарының қызметін қолдайды және үйлестіреді, ауданның мәдениет саласындағы мекемелерінің қызметін қамтамасыз етеді;
5) шығармашылық қызметтің түрлі салаларында өңірлік байқаулар, фестивальдер және конкурстар өткізуді ұйымдастырады.
6) ауданның мәдени құндылықтардын есепке алу, қорғау, консервациялау және реставрациялау, сондай-ақ пайдалану, елдің көрнекті мәдениет қайраткерлерін мәңгі есте қалдыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
7) ауданның, облыстық маңызы бар қаланың сауықтық мәдени-бұқаралық іс-шараларын өткізуді жүзеге асырады;
8) ауданның мемлекеттік мәдениет ұйымдарын аттестаттаудан өткізеді;
9) өз құзыреті шегінде мәдениет саласындағы коммуналдық меншікті басқаруды жүзеге асырады;
10) ауданның мәдени мақсаттағы объектілерінің ағымдағы және күрделі жөнделуі бойынша тапсырысшы болады;
11) тарихи-мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады, тарихи, ұлттық және мәдени дәстүрлер мен салттардың дамуына ықпал жасайды;
12) талантты жастарды және перспективалы шығармашылық ұжымдарды іздестіруге және қолдауға бағытталған іс-шаралар кешенін жүзеге асырады;

8) при наличии средств местного бюджета осуществлять организацию и финансирование капитального ремонта многоквартирных жилых домов с условием обеспечения возвратности средств собственниками квартир, нежилых помещений многоквартирных жилых домов;
9) осуществлять иные права в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2. Обязанности:
1) обеспечивать выполнение возложенных функций в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
2) не допускать принятия решений, не соответствующих основным направлениям внутренней и внешней политики;
3) соблюдать интересы Республики Казахстан в обеспечении национальной безопасности; 4) обеспечивать соблюдение прав и законных интересов граждан;
5) соблюдать иные обязанности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
15. Функции:
1) содействует исполнению гражданами и организациями норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
2) рассматривает обращения, заявления, жалобы граждан, принимает меры по защите прав и свобод граждан;
3) реализует государственную политику в области культуры;
4) поддерживает и координирует деятельность государственных организаций культуры района по развитию театрального, музыкального искусства и киноискусства, культурно-досуговой деятельности и народного творчества, библиотечного и музейного дела, обеспечивает деятельность учреждений района в области культуры;
5) организует проведение районных смотров, фестивалей и конкурсов в различных сферах творческой деятельности;
6) организует работу по учету, охране, консервации и реставрации, а также использованию культурных ценностей района, увековечению памяти видных деятелей культуры страны;
7) осуществляет проведение зрелищных культурно-массовых мероприятий района, города областного значения;
8) проводит аттестацию государственных организаций культуры района;
9) в пределах своей компетенции осуществляет управление коммунальной собственностью в области культуры;
10) выступает заказчиком по текущему и капитальному ремонту объектов культурного назначения района;
11) организует работу по сохранению историко-культурного наследия, содействует развитию исторических, национальных и культурных традиций и обычаев;
12) осуществляет комплекс мероприятий, направленных на поиск и поддержку талантливой молодежи и перспективных творческих коллективов;

13) мемлекеттік мәдениет ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз етуде қолдайды және жәрдем көрсетеді;
14) мемлекеттiк тiлдi және басқа тiлдердi дамытуға бағытталған аудандық деңгейдегi iс-шараларды жүргiзедi;
15) мәдениет саласында әлеуметтік маңызы бар іс-шаралар өткізуді жүзеге асырады;
16) облыстардың атқарушы органдарына ауылдарға, кенттерге, ауылдық округтерге атау беру, оларды қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын өзгерту туралы ұсыныстар дайындауды қамтамасыз етеді;
17) мемориалдық тақталарды орнату жөніндегі жұмысты жүргізеді;
18) терроризмге қарсы комиссиялар арқылы аудан аумағында терроризм профилактикасы, сондай-ақ терроризм салдарларын барынша азайту және (немесе) жою жөніндегі қызметті ұйымдастырады;
19) жергілікті мемлекеттік басқару мүддесінде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергілікті атқарушы органдарға жүктелетін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
3- тарау. Мемлекеттiк органның бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттілігі
16. Бөлімді басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Бөлімге жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Бөлімнің бiрiншi басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
18. Бөлімнің бірінші басшысының өкiлеттiгі:
1) Бөлімге жүктелген мақсаттарды іске асыруды ұйымдастырады;
2) өз құзыреті шегінде бөлімнің қызметін ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
3) бөлімнің техникалық персоналын жұмысқа қабылдайды, іссапарға жібереді және жұмыстан босатады;
4) қызметтік тәртіптің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
5) өз құзыреті шегінде сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы, Қазақстан Республикасының заңнамасы талаптарының орындалуын қамтамасыз етеді;
6) өз құзыреті шегінде бұйрықтар қабылдайды;
7) мемлекеттік органда, өзге де ұйымдарда бөлімнің мүддесін білдіреді;
8) бөлімнің барлық қаржылық құжаттарына бірінші қол қою құқығына ие;
9) қолданыстағы заңнамаға сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Бөлімнің бiрiншi басшысы болмаған кезеңде оның өкiлеттiктерiн қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға орындайды.
4- тарау. Мемлекеттiк органның мүлкi
18. Бөлімнің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкi болуы мүмкiн.
Бөлімнің мүлкi оған меншiк иесi берген мүлiк, сондай-ақ өз қызметi нәтижесiнде сатып алынған мүлiк (ақшалай кiрiстердi коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебiнен қалыптастырылады.

13) поддерживает и оказывает содействие в материально-техническом обеспечении государственных организаций культуры;
14) проводит мероприятия районного уровня, направленные на развитие государственного и других языков;
15) осуществляет проведение социально значимых мероприятий в области культуры;
16) обеспечивает подготовку предложений в исполнительные органы областей о наименовании и переименовании сел, поселков, сельских округов, а также изменении их транскрипции;
17) ведет работу по установлению мемориальных досок;
18) организует деятельность по профилактике терроризма, а также минимизации и (или) ликвидации последствий терроризма на территории района через антитеррористические комиссии;
19) осуществляет в интересах местного государственного управления иные полномочия, возлагаемые на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя государственного органа
16. Руководство Отдела осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Отдел задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Отдела назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
1) организует реализацию целей, возложенных на Отдел;
2) организует, координирует и контролирует деятельность Отдела в пределах своей компетенции;
3) принимает на работу, командирует и увольняет технический персонал Отдела;
4) осуществляет контроль за соблюдением служебной дисциплины;
5) обеспечивает исполнение требований законодательства Республики Казахстан о противодействии коррупции в пределах своей компетенции;
6) в пределах своей компетенции принимает приказы;
7) представляет Отдел в государственных органах, иных организациях;
8) обладает правом первой подписи на всех финансовых документах Отдела;
9) осуществляет иные полномочия в соответствии с действующим законодательством. Исполнение полномочий первого руководителя Отдела в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
Глава 4. Имущество государственного органа
18. Отдел может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством. Имущество Отдела формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

19. Бөлімге бекiтiлген мүлік ауданның коммуналдық меншiгіне жатады.
20. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Бөлім өзiне бекiтiлген мүлiктi және қаржыландыру жоспары бойынша өзiне берілген қаражат есебiнен сатып алынған мүлiктi өз бетiмен иелiктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсiлмен билiк етуге құқығы жоқ.
5 - тарау. Мемлекеттiк органды қайта ұйымдастыру және тарату
21. Бөлімді және ведомстволарын қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Бөлім және оның ведомстволарының қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі:
1) "Үржар аудандық орталық кітапханасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
2) Үржар ауданы әкімдігінің "Мәдениет үйі" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.
Бөлім басшысы Ж.Андасова

19. Имущество, закрепленное за Отделом, относится к коммунальной собственности района.
20. Отдел не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение государственного органа
21. Реорганизация и упразднение Отдела осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Отдела и его ведомств:
1) Коммунальное государственное учреждение "Урджарская центральная районная библиотека";
2) Государственное коммунальное казенное предприятие "Дом культуры" акимата Урджарского района на праве оперативного управления.
Руководитель отдела Ж.Андасова