Шемонаиха ауданының Усть-Таловка кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Шемонаиха аудандық мәслихатының 2022 жылғы 11 ақпандағы № 15/8-VII шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағы 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес Шемонаиха аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Шемонаиха ауданының Усть-Таловка кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шемонаиха аудандық мәслихатының хатшысы М. Желдыбаев
Шемонаиха аудандық
мәслихатының
2022 жылғы 11 ақпандағы
№ 15/8-VII шешімімен
бекітілді
Шемонаиха ауданының Усть-Таловка кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі ЖОСПАР
Кіріспе
Осы Шемонаиха ауданының Усть-Таловка кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Усть-Таловка кенті аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) Усть-Таловка кенті аумағындағы жайылым жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың тізімі осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) Усть-Таловка кентінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;
4) Усть-Таловка кенті жайылымдарының сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары көрсетілген карта осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по поселку Усть-Таловка Шемонаихинского района на 2022-2023 годы
Решение Шемонаихинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 11 февраля 2022 года № 15/8-VII
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Шемонаихинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Усть-Таловка Шемонаихинского района на 2022-2023 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня официального опубликования.
Секретарь Шемонаихинского районного маслихата М. Желдыбаев
Утвержден
решением Шемонаихинского
районного маслихата
от 11 февраля 2022 года
№ 15/8-VII
План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Усть-Таловка Шемонаихинского района на 2022-2023 годы
План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Усть-Таловка Шемонаихинского района на 2022-2023 годы разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории поселка Усть-Таловка в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) список собственников и землепользователей земельных участков пастбищ на территории поселка Усть-Таловка, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) приемлемые схемы пастбищеоборотов поселка Усть-Таловка, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ поселка Усть-Таловка, согласно приложению 4 к настоящему Плану;

5) Усть-Таловка кентіндегі су көздеріне жайылым пайдаланушыларының қол жеткізу схемасы осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) Усть-Таловка кентіндегі жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы, осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес;
7) Усть-Таловка кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес жасалды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді, олардың иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, малдардың түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректерді ескере отырып қабылданды.
Усть-Таловка кенті Шемонаиха ауданының орталық бөлігінде орналасқан. Әкімшілік орталығы – Усть-Таловка кенті Шемонаиха қаласының аудандық орталығының 8 км оңтүстік-батысына қарай орналасқан, округте 4 елді мекен бар.
Усть-Таловка кентінің жалпы ауданы 4995 га құрайды, оның ішінде санаттар бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 1556 га;
елді мекендердің жерлері - 1354 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және өзге де ауыл шаруашылығына арналмаған жерлер – 1741 га;
су қорының жері – 99 га;
қор жерлер - 245 га.

5) схему доступа пастбищепользователей к водным источникам поселка Усть-Таловка, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища поселка Усть-Таловка, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных поселка Усть-Таловка, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Поселок Усть-Таловка расположен в центральной части Шемонаихинского района. Административный центр - поселок Усть-Таловка находится в 8 км к юго-западу от районного центра города Шемонаиха, в округе числится 4 населенных пунктов.
Общая площадь поселка Усть-Таловка составляет 4995 га, в том числе по категориям:
земли сельскохозяйственного назначения - 1556 га;
земли населенных пунктов – 1354 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической  деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 1741 га;
земли водного фонда - 99 га;
земли запаса - 245 га.

Табиғи-климаттық аймақтар: таулы шалғынды-дала, тау бөктеріндегі далалық орташа ылғалды. Климаты ауа температурасының үлкен тәуліктік және жылдық амплитудасымен кенет континенті, жылдық орташа жауын-шашыны 360-390 мм. Қысы қатты, жазы ыстық, ең төмен ауа температурасы -45, ең жоғары +40. Жылдық орташа температурасы +10. Салыстырмалы ылғалдығы-68 %.
Тұрақты қар жамылғысы қараша айының ортасында орнықтайды, сәуір айының бірінші онкүндігінде кетеді. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 130-150 күн.
Негізгі су артериясы бірнеше өзендер болып табылады, округ аумағында оған бұлақтардың үлкен көлемі құйылады. Негізгі ауылшаруашылық сумен жабдықтау шалағай суларда негізделіп жатыр, ал су көздерінің жеткілікті көлемі жайылым алқаптарының толық сулануын қамтамасыз етеді.
Аумақтың топырақ жамылғысы тау-орман қышқыл және тау-орман ашық сұр топырақтармен көрсетілген, қара топырақтар (күлгінделген, сілтісізденген, оңтүстікті және кәдімгі), қызғылт топырақ, жайылмалық-шалғындық топырақтармен көрсетілген.
Өсімдік жамылғысы таулы далалы-жазықтүрлі шөпті-дәнді жазық, орташа ылғалды және түрлі шөпті-дәнді далаланған.
Малды бағу үшін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге, елді мекендердің және қордағы жерлерге енетін жайылымдар пайдаланылады..
Округ аумағындағы шалғайдағы маусымдық жайылымдар жоқ.
Округте 1 мал қорымы бар.

Природно-климатические зоны: горная лугово-степная, предгорно-степная умеренно влажная. Климат резко-континентальный с большими суточными и годовыми амплитудами температуры воздуха, со среднегодовым количеством осадков 360-390 мм. Зима суровая, лето жаркое, температура воздуха самая низкая –45, самая высокая +40. Среднегодовая температура +10. Относительная влажность - 68 %.
Устойчивый снежный покров устанавливается в середине ноября, сходит в первой декаде апреля. Продолжительность безморозного периода 130-150 дней.
Водными артериями являются несколько рек, на территории округа в них впадает большое количество ручьев. Основное сельскохозяйственное водоснабжение базируется на поверхностных водах, наличие достаточного количества водных источников обеспечивают полную обводненность пастбищных угодий.
Почвенный покров территории представлен горно-лесными светлосерыми оподзоленными почвами, распространены черноземы (оподзоленные, выщелоченные, южные и обыкновенные), каштановые почвы, пойменно-луговые почвы.
Растительность горная лугово-степная, разнотравно-злаковые луга, умеренно-влажные и разнотравно-злаковые остепненные луга и степи.
Для выпаса животных используются пастбища, входящие в земли сельскохозяйственного назначения, земли населенных пунктов и земли запаса.
Отгонных сезонных пастбищ на территории округа нет.
Отгонных сезонных пастбищ на территории округа нет.
В округе имеется 1 скотомогильник.

Усть-Таловка кенті бойынша барлығы: ірі қара мал 499 бас, оның ішінде сауын сиыр 186 бас, ұсақ қара мал 462 бас, жылқы 91 бас бар ( № 1 кесте).
№ 1 кесте
Қолда бар малбасы
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқылар
барлығы
Оның ішінде сауын
Барлығы Усть-Таловка кенті бойынша, оның ішінде:
499
186
462
91
халқы
491
182
422
80
ШҚ және ЖШС
8
4
40
11
Округтер бойынша жайылымдарға қажеттілікті есептеу "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен белгіленген жүктеме нормаларына сәйкес жүргізілді, округ орналасқан табиғи аймақты және жайылым түрін алғанда, қолда бар мал басына сәйкес ІҚМ жүктеме нормасы кезінде -2,5 га /бас, ҰМ-0,5 га/бас, жылқы -3га / бас.

По поселку Усть-Таловка всего числится: 499 голов крупного рогатого скота, в том числе 186 дойных коров, 462 голов мелкого рогатого скота, 91 голов лошадей (таблица № 1).
таблица № 1
Имеющееся поголовье
КРС
МРС
Лошади
всего
в том числе дойные
Всего по поселку Усть-Таловка,
в том числе:
499
186
462
91
население
491
182
422
80
КХ и ТОО
8
4
40
11
Расчет потребности в пастбищах по округу проведен согласно нормам нагрузки установленных Приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", исходя из природной зоны, в которой расположен округ и типа пастбищ, при норме нагрузки на голову КРС - 2,5 га/гол., МРС - 0,5 га/гол., лошадей - 3 га/гол., в соответствии с имеющимся поголовьем.

"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес, Усть-Таловка кенті жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауыл шаруашылығы малдарының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 455 га елді мекеннің қолда бар жайылым алқаптары кезінде 846 га құрайды (№ 2 кесте), жайылым жетіспеушілігі жоқ.
№ 2 кесте
Округ
Жайылым ауданы, (га)
Сауын сиырлардың бар болуы (бас)
Жайылымға қажеттілік нормасы 1 бас, (га)
Жайылымдардың қажеттілігі, (га)
Жетіспеушілігі, (га)
1
Усть-Таловка кенті

Согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", для удовлетворения нужд местного населения поселка Усть-Таловка по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных потребность в пастбищах составляет 455 га (таблица № 2), при имеющихся пастбищных угодьях населенного пункта в размере 846 га, дефицита пастбищ нет.
таблица № 2
Округ
Площадь пастбищ, (га)
Наличие дойных коров (гол.)
Норма потребности пастбищ на 1 гол., (га)
Потребность пастбищ, (га)
Дефи цит, (га)
1
Поселок
Усть-Таловка

846
182
2,5
455
жоқ
Елді мекен жерлерінің құрылымында ауыл шаруашылық алқаптар 1354 га, оның ішінде халық қажеттілігіне 846 га алады.
Усть-Таловка кентіндегі жергілікті халықтың мал басы келесіні құрайды: ірі қара мал 491 бас, ұсақ қара мал 422 бас, жылқы 80 бас.
№ 3 кесте
Округ атауы
Елді мекендерге бекітілген жерлер
Оның ішінде халық қажеттілігіне арналған жайылым алқаптар
Халықтағы
ауыл шаруашылығы жануарлардың түрлері бойыншамал басының саны
оның ішінде
Бір мал басының орташа жүктемесі, га
Бағылатын жануарлардың нормативіне сәйкес жайылым қажеттілігі
Бағылатын жануарларға
жайылымдардың қосымша қажеттілігі
Жайылымдардың бос учаскелері есебінен қажеттілікті орындау
Қорада ұстау
Бағылатын
Усть-Таловка кенті

846
182
2,5
455
нет
В структуре земель населенных пунктов сельскохозяйственные угодья занимают 1354 га, в том числе 846 га пастбищ для нужд населения.
Поголовье скота местного населения поселка Усть-Таловка составляет: крупного рогатого скота 491 голов, мелкого рогатого скота 422 голов, лошадей 80 голов (таблица № 3).
таблица № 3
Наименование округа
Закрепленные земли за населенными пунктами
в т.ч. пастбищные угодья для нужд населения
Количество поголовья с/х животных по видам у населения
из них
Средняя нагрузка на голову, га
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных
Воспол-нение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые
Поселок
Усть-Таловка

1354
846
281
-566
жайылымдар қосымша талап етілмейді
Мал басы: ІҚМ
491
398
93
2,5
233
ҰҚМ
422
422
0
0,5
0
жылқылар
80
64
16
3
48
Халықтағы бағылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде округ бойынша қосымша жайылым талап етілмейді, жетіспеушілік жоқ.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің құрамы 176 га жайылым бар, ауыл шаруашылығы мақсатындағы барлық жерлер жеке тұлғалар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың пайдаланылуында және меншігінде.
Округтің ауыл шаруашылығы құрылымдарындағы мал басы –ЖШС, шаруа және фермерлік қожалықтарында келісіні құрайды: ірі қара мал 8 бас, ұсақ мал 40 бас, жылқы 11 бас. (№ 4 кесте).
№ 4 кесте
Округ атауы
Елді мекендерге бекітілген жерлер
Оның ішінде халық қажеттілігіне арналған жайылым алқаптар
Халықтағы
ауыл шаруашылығы жануарлардың түрлері бойыншамал басының саны
оның ішінде
Бір мал басының орташа жүктемесі, га
Бағылатын жануарлардың нормативіне сәйкес жайылым қажеттілігі
Бағылатын жануарларға
жайылымдардың қосымша қажеттілігі
Жайылымдардың бос учаскелері есебінен қажеттілікті орындау
Қорада ұстау
Бағылатын
Усть-Таловка кенті
1556
477
73
-404
жайылымдар қосымша талап етілмейді
Мал басы: ІҚМ
8
0
8
2,5
20
ҰҚМ
40
0
40
0,5
20
жылқылар
11
0
11
3
33
Халықтағы бағылатын мал басына жайылым қажеттілігін есептеу кезінде округ бойынша ауыл шаруашылық құрылымдарында қосымша жайылым талап етілмейді, жетіспеушілік жоқ.
Ауыл шаруашылығы алқаптарын пайдалану кезінде астықтың жем-шөптік қасиеті мен табиғи және егілген жайылымдардың астық алымын төмендетуге жол бермеу үшін, жайылым айналымын сақтау қажет, ол жем-шөп базасының жағдайын жақсартады.
Белгілі тәртіппен (маусым ішінде, бір жылдан кейін немесе бірнеше жылдардан кейін) жайылым айналымын пайдалану мерзімдері мен тәсілдері өзгеретін жайылымдарды пайдалану мен күтудің жүйесі жайылым айналымы деп аталады. Ол үшін мерзім бойынша мал жаю ауысымы мен шабындықты кезекпен ауыстырып отырады, жайылымға демалуға мүмкіндік береді.
Табиғи-климаттық жағдайлар мен жайылымдардың нығыздылығына қарай (әсіресе тұрғындармен пайдаланылатын жайылымдарға белсенді қатысты) жыл маусымының ағымында айдаулардың дәйекті түрде ауысуымен үш айдаулық сызбасын көздейтін, ауысымдық-маусымдық жайылым айналмасы пайдаланылады. Жайылым айналманың осындай сызбасында әр учаскені айдауларға бөлу керек: маусымның басы, ортасы және соңы үшін.
Жайылым айналымының қолайлы кестесін есепке ала отырып, жайылым айналымын мал бағуға арналған жайылымдарды ұйымдастыру кезінде пайдалану қажет, осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес.
Әзірленген Шемонаиха ауданының Усть-Таловка кенті бойынша 2022-2023 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалануға, олардың жағдайын, деградация үдерісін болдырмауға мүмкіндік береді.
Шемонаиха ауданының
Усть-Таловка кенті
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Усть-Таловка кенті аумағындағы жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шемонаиха ауданының
Усть-Таловка кенті
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Усть-Таловка кенті аумағындағы жайылым жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың тізімі
Жер пайдаланушының атауы
Жайылым ауданы (га)
Түрлері бойынша қолда бар малдар (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
1
Абеков Берикбол
48
8
40
11
2
Абеков Берикбол ФҚ ҚС

1354
846
281
-566
пастбищ дополнительно не требуется
Поголовье: КРС
491
398
93
2,5
233
МРС
422
422
0
0,5
0
лошади
80
64
16
3
48
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота у населения по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
В составе земель сельскохозяйственного назначения округа числится 176 га пастбищ, практически все земли сельскохозяйственного назначения находятся в пользовании и собственности физических лиц и негосударственных юридических лиц.
Поголовье в сельскохозяйственных формированиях округа - ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах составляет: крупного рогатого скота 8 голов, мелкого рогатого скота 40 голов, лошадей 11 голов (таблица № 4).
таблица № 4
Наименование округа
Земли сельскохозяйственного назначения
в т.ч. пастбищные угодья
Количество поголовья с/х животных по видам у населения
из них
Средняя нагрузка на голову, га
Потребность в пастбищах согласно нормативам на выпасаемых животных
Дополнительная потребность в пастбищах на выпасаемых животных
Воспол- нение потребности за счет свободных участков пастбищ
стойлового содержания
выпасаемые
Поселок
Усть-Таловка
1556
477
73
-404
пастбищ дополнительно не требуется
Поголовье: КРС
8
0
8
2,5
20
МРС
40
0
40
0,5
20
лошади
11
0
11
3
33
Согласно расчету потребности в пастбищах на выпасаемое поголовье скота в сельскохозяйственных формированиях по округу пастбищ дополнительно не требуется, дефицита нет.
Чтобы не допустить ухудшения кормового достоинства и снижения урожаев травостоя естественных и сеяных пастбищ при использовании сельскохозяйственных угодий необходимо соблюдать пастбищеобороты, что улучшит состояние кормовой базы.
Пастбищеоборотом называется такая система использования пастбищ и ухода за ними, при которой в определенном порядке (в течение сезона, через год или несколько лет) изменяются сроки и способы их использования. Для этого периодически чередуют выпас и сенокошение со сменой сроков пастьбы, предоставляют пастбищу отдых.
Исходя из природно-климатических условий и сбитости пастбищ (что особенно актуально применительно к пастбищам, используемым населением), используется сменно-сезонный пастбищеоборот, который предусматривает трех-загонную схему с последовательной сменой загонов в течение сезонов года. При такой схеме пастбищеоборота каждый участок необходимо делить на загоны очередного стравливания: для начала, середины и конца сезона.
Пастбищеоборот необходимо применять при организации пастбищ для выпаса скота, учитывая приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 3 к настоящему Плану.
Разработанный План по управлению пастбищами и их использованию по поселку Усть-Таловка Шемонаихинского района на 2022-2023 годы позволит обеспечить рациональное использование пастбищ, улучшить их состояние, предотвратить процесс деградации.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по поселку
Усть-Таловка Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории поселка Усть-Таловка в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по поселку
Усть-Таловка Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Список собственников и землепользователей земельных участков пастбищ на территории поселка Усть-Таловка
Наименование землепользователя
Площадь пастбищ (га)
Наличие скота по видам (голов)
КРС
МРС
Лошади
1
Абеков Берикбол
48
8
40
11
2
ФХ Абеков Берикбол ПТ

124
0
0
0
3
Шенгальц Ольга Васильевна
305
0
0
0
477
8
40
11
Шемонаиха ауданының
Усть-Таловка кенті
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Усть-Таловка кентіндегі жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шемонаиха ауданының
Усть-Таловка кенті
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Усть-Таловка кентіндегі жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен аудандары көрсетілген картасы
Шемонаиха ауданының
Усть-Таловка кенті
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Усть-Таловка кентіндегі су көздеріне жайылым пайдаланушыларының қол жеткізу схемасы
Шемонаиха ауданының
Усть-Таловка кенті
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Усть-Таловка кентіндегі жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шемонаиха ауданының
Усть-Таловка кенті
бойынша 2022-2023 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Усть-Таловка кентінің ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Мал жаю
кезеңі
1 айдау
2 айдау
3 айдау
Ауданы, га
283
281
282
2022 жыл
мамырдың 1 он күндігі-маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі- тамыздың 3 он күндігі
қыркүйектің 1 он күндігі-
қазанның 3 он күндігі
2023 жыл
қыркүйектің 1 он күндігі-
қазанның 3 он күндігі
мамырдың 1 он күндігі-
маусымның 3 он күндігі
шілденің 1 он күндігі-
тамыздың 3 он күндігі

124
0
0
0
3
Шенгальц Ольга Васильевна
305
0
0
0
477
8
40
11
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по поселку
Усть-Таловка Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов поселка Усть-Таловка
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по поселку
Усть-Таловка Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ поселка Усть-Таловка
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по поселку
Усть-Таловка Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водным источникам поселка Усть-Таловка
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по поселку
Усть-Таловка Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища поселка Усть-Таловка
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию по поселку
Усть-Таловка Шемонаихинского
района на 2022-2023 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных поселка Усть-Таловка
Период выпаса
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Площадь, га
283
281
282
2022 год
1 декада мая-
3 декада июня
1 декада июля-
3 декада августа
1 декада сентября-
3 декада октября
2023 год
1 декада сентября-
3 декада октября
1 декада мая-
3 декада июня
1 декада июля-
3 декада августа