"Батыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің 2022 жылғы 17 қарашадағы № 237 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңдарын басшылыққа ала отырып және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 1 қыркүйектегі №590 "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" қаулысына сәйкес Батыс Қазақстан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Батыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. "Батыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Батыс Қазақстан облысы әкімінің орынбасары Б.Х.Нарымбетовке жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Ғ.Есқалиев
Батыс Қазақстан облысы
әкiмдігінің 2022 жылғы
17 қарашадағы № 237
қаулысымен бекітілген
"Батыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттiк мекемесi туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. "Батыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдын әрі - Басқарма) Батыс Қазақстан облысы аумағында денсаулық сақтау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органы болып табылады.
2. Басқарманың ведомстволары бар.
3. Басқарма өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Басқарма ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланктері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Басқарма азаматтық-құқықтық қатынастарды өз атынан жасайды.
6. Басқарма Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген жағдайда ол мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқылы.

Об утверждении Положения государственного учреждения "Управление здравоохранения Западно-Казахстанской области"
Постановление акимата Западно-Казахстанской области от 17 ноября 2022 года № 237
Руководствуясь Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О государственном имуществе" и в соответствии постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений" акимат Западно - Казахстанскойобласти ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение государственного учреждения "Управление здравоохранения Западно - Казахстанской области" согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление здравоохранения Западно - Казахстанской области" в установленном законодательством порядке обеспечить принятие иных мер вытекающих из настоящего постановления.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима Западно - Казахстанской области Нарымбетова Б.Х.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Аким области Искалиев Г.
Утверждено
постановлением акимата
Западно-Казахстанской области
от 17 ноября 2022 года № 237
Положение о государственном учреждении "Управление здравоохранения Западно-Казахстанской области"
1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Управление здравоохранения Западно-Казахстанской области" (далее - Управление) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сфере здравоохранения на территории Западно-Казахстанской области.
2. Управление имеет ведомств.
3. Управление осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4.Управление является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Управление вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Управление имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

7. Басқарма өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. "Батыс Қазақстан облысының денсаулық сақтау басқармасы" мемлекеттік мекемесінің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: 090006, Батыс Қазақстан облысы, Орал қаласы, Н.Назарбаев даңғылы, № 201 үй.
10. Осы Ереже Басқарманың құрылтай құжаты болып табылады.
11. Басқарманың қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Басқармаға кәсіпкерлік субъектілерімен Басқарманың өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысынан шарттық қарым-қатынас жасауға тыйым салынады.
Егер Басқармаға заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.
2. Басқарманың мақсаттары мен өкілеттіктері
13. Мақсаттары:
1) салааралық үйлестiрудi жүзеге асыру, азаматтардың денсаулығын сақтау жөнiндегi мемлекеттiк, нысаналы және кешендiк бағдарламаларды iске асыру бойынша қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
2) денсаулық сақтау кадрларын даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру, азаматтардың денсаулығын сақтау саласында салааралық ынтымақтастықты дамыту.
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
- облыс әкiмдiгi мен әкiмiнiң қарауына азаматтардың денсаулығын сақтау және салауатты өмiр салтын қалыптастыру, облыс тұрғындарына дәрiлiк көмек көрсетудi ұйымдастыру мәселелерi бойынша ұсыныстар енгiзу;
- мемлекеттiк органдар, лауазымды тұлғалар, ұйымдар және азаматтармен келiсiм бойынша белгiленген тәртiппен Басқарманың алдында қойылған мiндеттердi орындауға байланысты мәселелер бойынша ақпарат сұрату және алу;
- олардың басшыларымен келiсiм бойынша жергiлiктi бюджеттен қаржыландырылатын басқа да атқарушы органдардың мамандарын жұмысқа тарту;
- барлық құзырлы мемлекеттiк, әкiмшiлiк органдарда, мекемелерде, ұйымдарда, сондай-ақ сот және құқық қорғау органдарында Басқарманың мүддесiн бiлдiру;
- өзiнiң құзыретi шеңберiнде шарттар жасасу;
- Басқарманың қарауындағы ұйымдардың құрылымы жөнінде ұсынымдар әзірлеу;
- Басқарманың ведомстволық бағынысты ұйымдарында байқау кеңестерiн құру жөнінде ұсыныстар енгiзу, байқау кеңесi мүшелерiне конкурстық iрiктеу жүргiзу, байқау кеңесi құрамын қалыптастыру және бекiту, олардың қызметiн бағалауды жүзеге асыру;
- өз құзыретi шегiнде орындау үшiн мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдау;
- Қазақстан Республикасы заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың заңмен қорғалатын мүдделерiн және құқықтарын сақтау;
- Мемлекет басшысы, Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, сонымен қатар Батыс Қазақстан облысы мәслихатының, әкiмдiгiнiң тапсырмаларын уақтылы және сапалы орындауды, Мекемеге жүктелген міндеттер мен функциялардың орындалуын қамтамасыз ету;
- Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес медициналық жабдықтар мен дәрілік заттарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде талаптардың орындалуын мониторингілеуді қамтамасыз ету;
- бюджет қаржысының тиімді және мақсатты пайдаланылуын қамтамасыз ету үшін сыртқы мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау.

7. Управление по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Управление и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численностигосударственного учреждения "Управление здравоохранения Западно-Казахстанской области" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 090006, Западно-Казахстанская область, город Уральск, проспект Н.Назарбаева, дом №201.
10. Настоящее положение является учредительным документом Управления.
11. Финансирование деятельности Управления осуществляется из местного бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Управлению запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Управление.
Если Управлению законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
2. Задачи и полномочияУправления
13. Задачи:
1) осуществление межотраслевой координации, взаимодействие с общественными организациями по реализации государственных, целевых и комплексных программ по охране здоровья граждан;
2) подготовка и повышение квалификации кадров здравоохранения; развитие межотраслевого сотрудничества в области охраны здоровья граждан.
14. Полномочия:
1) права:
- вносить на рассмотрение акимата и акима области предложения по вопросам охраны здоровья и формирования здорового образа жизни, организации оказания лекарственной помощи населению области;
- запрашивать и получать в установленном порядке по согласованию с государственными органами, должностными лицами, организациями и гражданами информацию по вопросам, связанным с исполнением задач, поставленных перед Управлением;
- привлекать к работе специалистов других исполнительных органов, финансируемых из средств местного бюджета, по согласованию с их руководителями;
- представлять интересы Управления во всех компетентных, государственных, административных органах, учреждениях, организациях, а также судебных и правоохранительных органах;
- заключать договора, в пределах своей компетенции;
- разрабатывать рекомендации по структуре в организациях, находящихся в ведении Управления;
- вносить предложения по созданию наблюдательных советов в организациях, находящихся в ведении Управления, проводить конкурсный отбор членов наблюдательного совета, формировать и утверждать состав наблюдательных советов, осуществлять оценку их деятельности;
- принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
- соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
- обеспечивать своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства, Администрации Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан, а также акимата, маслихата Западно-Казахстанской области исполнения задач и функций, возложенных на Управление;
- обеспечивать мониторинг исполнения требований при осуществлении закупок медицинского оборудования и лекарственных средств согласно законодательству Республики Казахстан;
- взаимодействовать с внешними государственными органами, для обеспечения оптимального и эффективного использования бюджетных средств.

2) Міндеттері:
- Басқарманың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Батыс Қазақстан облысы әкімдігінің және әкімінің актілері жобаларын әзірлеу.
15. Функциялары:
1) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асырады;
2) Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасының орындалуын қамтамасыз етеді;
3) адамдардың тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін алу құқықтарының іске асырылуын қамтамасыз етеді;
4) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарын қоспағанда, денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне мониторинг пен бақылауды ұйымдастырады және жүзеге асырады;
5) фармацевтикалық көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүзеге асырады;
6) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттарды, профилактикалық (иммундық-биологиялық, диагностикалық, дезинфекциялайтын) препараттарды, медициналық бұйымдарды сатып алуды және сақтауды жүзеге асырады;
7) медициналық бұйымдарды, санитариялық көлікті, сондай-ақ мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарына күрделі жөндеу жүргізуге көрсетілетін қызметтерді сатып алуды ұйымдастырады;
8) өңірді денсаулық сақтау саласындағы кадрлармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
9) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес мемлекеттік медициналық ұйымдарды күтіп-ұстауды және пайдалануды қамтамасыз етеді;
10) денсаулық сақтау саласындағы білім беру ұйымдары үшін денсаулық сақтау саласындағы коммуналдық заңды тұлғалардағы клиникалық базаларды береді;
11) төтенше ахуалдар кезінде тегін медициналық көмек көрсетуді, дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
12) денсаулық сақтау саласындағы кадрларды даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi қызметтi ұйымдастырады және үйлестiредi;
13) гигиеналық оқытуды, саламатты өмір салты мен дұрыс тамақтануды насихаттау мен қалыптастыруды ұйымдастырады;
14) халыққа әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналасындағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың таралуы туралы ақпарат береді;
15) Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау мәселелері бойынша халықаралық және үкіметтік емес қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасайды;
16) статистикалық әдіснама талаптарын сақтай отырып, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде денсаулық сақтау саласындағы ведомстволық статистикалық байқауды жүзеге асырады;
17) әскери қызметтің мүддесінде Қазақстан Республикасының азаматтарын медициналық куәландырудан өткізу үшін құрылатын медициналық комиссиялардың дербес құрамын әзірлеп, бекітеді және олардың қызметін ұйымдастырады;

2) обязанности:
- разработка проектов актов акимата и акима Западно-Казахстанской области по вопросам, входящим в компетенцию Управление.
15. Функции:
1) реализует государственную политику в области здравоохранения;
2) обеспечивает исполнение законодательства Республики Казахстан в области здравоохранения;
3) обеспечивает реализацию прав лиц на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
4) организует и осуществляет мониторинг и контроль за деятельностью субъектов здравоохранения, за исключением организаций здравоохранения, осуществляющих деятельность в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5) осуществляет закуп фармацевтических услуг;
6) осуществляет закуп и хранение лекарственных средств, профилактических (иммунобиологических, диагностических, дезинфицирующих) препаратов, медицинских изделий в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования;
7) организует закуп медицинских изделий, санитарного транспорта, а также услуг на проведение капитального ремонта государственных организаций здравоохранения;
8) организует обеспечение региона кадрами в области здравоохранения;
9) обеспечивает содержание и эксплуатацию государственных медицинских организаций в соответствии с требованиями нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
10) предоставляет клинические базы в коммунальных юридических лицах в области здравоохранения для организаций образования в области здравоохранения;
11) организует оказание бесплатной медицинской помощи, обеспечение лекарственными средствами и медицинскими изделиями при чрезвычайных ситуациях;
12) организует и координирует деятельность по подготовке и повышению квалификации кадров в области здравоохранения;
13) организует гигиеническое обучение, пропаганду и формирование здорового образа жизни и здорового питания;
14) информирует население о распространении социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих;
15) взаимодействует с международными и неправительственными общественными объединениями по вопросам охраны здоровья граждан Республики Казахстан;
16) осуществляет ведомственные статистические наблюдения в области здравоохранения в пределах соответствующей административно-территориальной единицы с соблюдением требований статистической методологии;
17) разрабатывает и утверждает персональный состав медицинских комиссий, создаваемых для проведения медицинского освидетельствования граждан Республики Казахстан в интересах воинской службы, и организовывают их деятельность;

18) уәкілетті органға денсаулық сақтау жүйесін дамытудың мемлекеттік бағдарламаларын орындау бойынша, сондай-ақ денсаулық сақтаудың негізгі сандық және сапалық көрсеткіштері бойынша тоқсан сайынғы есепті ұсынады;
19) уәкілетті органға тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде денсаулық сақтау жүйесінің қызметін жақсарту жөнінде, оның ішінде медициналық-санитариялық алғашқы көмекті дамыту, ана мен баланы қорғау және әлеуметтік мәні бар аурулар бойынша бағдарламаны іске асыру жөнінде ұсыныс енгізеді;
20) уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын кадрмен қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
21) халыққа профилактикалық екпелерді ұйымдастырады және жүргізеді;
22) сотталғандарды жазасын өтеуден босатуға негіз болып табылатын аурулардың тізбесі бойынша медициналық куәландырудан өткізу үшін арнаулы медициналық комиссия құрады;
23) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз етеді;
24) жергiлiктi мемлекеттiк басқару органының мүддесiнде Қазақстан Республикасының заңнамасымен жергiлiктi атқарушы органдарға жүктелген өзге де өкiлеттiктерлi жүзеге асырады.
3. Басқарманың бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Басқарманы басқаруды бірінші басшы жүзеге асырады, ол Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болады.
17. Басқарманың бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Басқарманың бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары болады.
19. Басқарманың бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Басқарманың жұмысын ұйымдастырады және басқарады және Басқармаға жүктелген міндеттердің орындалуына және оның функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады;
2) Басқарманың бөлім басшыларының және қызметкерлерінің өкілеттіктерін айқындайды;
3) сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес бойынша жұмыс жүргізеді және осы бағыттағы жұмысқа дербес жауапты болады;
4) қолданыстағы заңнамаға сәйкес Басқарманың қызметкерлерін лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
5) заңнамада белгіленген тәртіппен Басқарма қызметкерлерін ынталандыру, материалдық көмек көрсету, тәртіптік жаза қолдану мәселелерін шешеді;
6) Басқарманың бөлімдері туралы ережелерді және қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын бекітеді;

18) представляет уполномоченному органу ежеквартальный отчет по выполнению государственных программ развития системы здравоохранения, а также по основным количественным и качественным показателям здравоохранения;
19) вносят уполномоченному органу предложения по улучшению деятельности системы здравоохранения в пределах административно-территориальной единицы, в том числе по развитию первичной медико-санитарной помощи, охране материнства и детства и реализации программы по социально значимым заболеваниям;
20) организует кадровое обеспечение руководителей государственных организаций здравоохранения по согласованию с уполномоченным органом;
21) организует и проводит профилактические прививки населению;
22) образует специальную медицинскую комиссию для проведения медицинского освидетельствования осужденных по перечню заболеваний, являющихся основанием для освобождения от отбывания наказания;
23) обеспечивает оказание медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы;
24) осуществляет в интересах местного государственного управления иных полномочий, возлагаемых на местные исполнительные органы законодательством Республики Казахстан.
3. Статус, полномочия первого руководителя Управления
16. Руководство Управлением осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Управления назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Управления имеет заместителей, которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Управления:
1) организует и руководит работой Управленияи несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Управление задач и осуществления им своих функций.
2) определяет полномочия руководителей отделов и работников Управления;
3) ведет работу по борьбе с коррупцией и несет персональную ответственность за работу в этом направлении;
4) в соответствии с действующим законодательством назначает и освобождает от должностей работников Управления;
5) в установленном законодательством порядке решает вопросы поощрения, оказания материальной помощи, наложения дисциплинарных взысканий на работников Управления;
6) утверждает положения об отделах и должностные инструкции работников Управления;

7) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады, нұсқаулар береді, қызметтік құжаттарға қол қояды;
8) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Басқарма атынан өкілдік етеді;
9) гендерлік саясатты іске асыру мәселелері жөніндегі жұмыстарды жүргізеді және осы бағытта дербес жауапты болады;
10) белгіленген тәртіппен қаржы-экономикалық және шаруашылық қызмет мәселелерін шешеді, бюджеттік қаражаттардың тиімді және мақсатты жұмсалуын бақылайды.
Басқарманың бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
4. Басқарманың мүлкі
21. Басқарманың заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Басқарманың мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
22. Басқармаға бекітілген мүлік коммуналдық меншікке жатады.
23. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Басқарманың өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен иеліктен шығаруға немесе оған өзгедей тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату
24. Басқарманы қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Басқарманың қарамағындағы ұйымдардың тізімі:
1. Батыс Қазақстан облысы денсаулық сақтау басқармасының "Мейірім" облыстық мамандандырылған бөбектер үйі" мемлекеттік мекемесі.
2. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Арнаулы медициналық жабдықтау базасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
3. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық көп бейінді ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
4. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Көп бейінді облыстық балалар ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
5. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық перинаталдық орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
6. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық жұқпалы аурулар ауруханасы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.

7) в пределах своей компетенции издает приказы, дает указания, подписывает служебную документацию;
8) представляет Управлениев государственных органах и иных организациях;
9)проводит работу по вопросам гендерной политики и несет персональную ответственность в этом направлении;
10) в установленном порядке решает вопросы финансово-экономической и хозяйственной деятельности, контролирует рациональное и целевое исполнение бюджетных средств.
Исполнение полномочий первого руководителя Управления в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель Управления определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
4. Имущество Управления.
21. Управление может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Управления формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
22. Имущество, закрепленное за Управлением, относится к коммунальной собственности.
23. Управление не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
5. Реорганизация и упразднение Управления.
24. Реорганизация и упразднение Управления осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в веденииУправления:
1. Государственное учреждение "Областной специализированный Дом ребенка "Мейірім" Управления здравоохранения Западно-Казахстанской области.
2. Коммунальное государственное учреждение "База специальная медицинского снабжения"Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
3. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная многопрофильная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
4. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная детская многопрофильная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
5. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной перинатальный центр" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
6. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная инфекционная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.

7. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық жедел медициналық жәрдем станциясы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
8. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық кардиологиялық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
9. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық онкологиялық диспансер" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
10. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық тері-венерологиялық диспансері" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
11. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық психикалық денсаулық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
12. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық фтизиопульмонология орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
13. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық қан орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
14. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық патологиялық-анатомиялық бюро" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.
15. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Облыстық СПИД-тің алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі орталығы" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорны.
16. "Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Көп бейінді қалалық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
17. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "№1 қалалық емханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
18. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "№2 қалалық емханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
19. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "№3 қалалық емханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
20. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "№4 қалалық емханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
21. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "№5 қалалық емханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.

7. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областная станция скорой медицинской помощи" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
8. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной кардиологический центр" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
9. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной онкологический диспансер" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
10. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной кожно-венерологический диспансер" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
11. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр психического здоровья" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
12. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр фтизиопульмонологии" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
13. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр крови" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
14. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областное патолого-анатомическое бюро" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
15. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Областной центр по профилактике и борьбе со СПИД" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
16. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская многопрофильная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
17. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №1" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
18. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №2" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
19. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №3" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
20. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №4" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
21. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №5" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.

22. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "№6 қалалық емханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
23. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Ауданаралық сауықтыру ауруханасы" оңалту орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
24. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Бөрлі аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
25. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Ақжайық аудандық ауруханасы"шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
26. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Бөкей ордасы аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
27. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Жаңақала аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
28. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Жәнібек аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
29. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Бәйтерек ауданының ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
30. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Казталов аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
31. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Қаратөбе аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
32. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Сырым аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
33. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Тасқала аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
34. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Теректі аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
35. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Шыңғырлау аудандық ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
36. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Бәйтерек ауданының 2-ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.

22. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Городская поликлиника №6" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
23. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Ауданаралық сауықтыру ауруханасы" оңалту орталығы" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
24. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Айкжайкская районная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
25.Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Бокейординская районная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
26. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Бурлинская районная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
27. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жангалинская районная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
28. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Жанибекская районная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
29. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Больница района Байтерек" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
30. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казталовская районная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
31. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Каратобинская районная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
32. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Сырымская районная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
33. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Таскалинская районная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
34. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Теректинская районная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
35. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "Чингирлауская районная больница" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
36. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "2-больница района Байтерек" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.

37. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Казталов ауданының 2-ауруханасы" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.
38. Батыс Қазақстан облысы әкімдігі денсаулық сақтау басқармасының "Теректі ауданының 2-ауруханасы"шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны.

37. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "2-больница Казталовского района" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.
38. Государственное коммунальное предприятие на праве хозяйственного ведения "2-больница Теректинского района" Управления здравоохранения акимата Западно-Казахстанской области.