Орал қаласы жолаушыларының жекелеген санаттарының қала ішіндегі қоғамдық көлікте (таксиден басқа) жеңілдікпен жол жүруі туралы
Батыс Қазақстан облысы Орал қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 2780 және Батыс Қазақстан облысы Орал қалалық мәслихатының 2023 жылғы 27 желтоқсандағы № 8-8 бірлескен қаулысы мен шешімі
"Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 15) тармақшасына сәйкес Орал қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Орал қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қала ішіндегі қоғамдық көліктерде (таксиден басқа) тегін жол жүру Орал қаласының келесі санаттағы жолаушыларына белгіленсін:
1) басқа мемлекеттердiң аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне және жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
2) 1988-1989 жылдары Чернобыль AЭC-сындағы апаттың зардаптарын жоюға қатысушылар, қоныс аудару күнiнде құрсақта болған балаларды қоса алғанда, оқшаулау және көшіру аймағынан Қазақстан Республикасына қоныс аударылғандар (өз еркімен кеткендер) қатарындағы адамдарға;
3) бірінші топ мүгедектігі бар адамдарға;
4) 7 (жеті) жасқа дейінгі балалар;
5) "Алтын алқа", "Күміс алқа" алқаларымен наградталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ I және II дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен наградталған көп балалы аналар.
2. Қала ішіндегі қоғамдық көліктерде (таксиден басқа) тариф құнының 50 (елу) пайызы көлемінде жеңілдетілген Орал қаласының келесі санаттағы жолаушыларына белгіленсін:
1) Мектеп тарифі – 7 (жеті) жастан 18 (он сегіз) жасқа дейінгі балалар тарифтің 50 (елу) пайызы мөлшерінде жол жүру құқығы немесе қолма-қол ақшасыз төлем кезінде 50 (елу) теңге, қолма-қол есеп айырысу үшін 100 (жүз) теңге;
2) Мүгедектігі бар адамдарды ертіп жүргендерге– тарифтің 50 (елу) пайызы немесе қолма-қол ақшасыз төлем кезінде 50 (елу) теңгені, қолма-қол есеп айырысу үшін 100 (жүз) теңгемен жол жүру құқығына ие болу;
3) зейнеткерлер үшін – қолма-қол ақшасыз төлем кезінде тарифтің 50 (елу) пайызы немесе 50 (елу) теңге мөлшерінде жол жүру құқығы, қолма-қол есеп айырысу үшін 100 (жүз) теңге;
4) Есту қабілеті нашар мүгедектігі бар адамдар үшін – қолма-қол ақшасыз төлем кезінде 50 (елу) пайызы немесе 50 (елу) теңге, қолма-қол есеп айырысу үшін 100 (жүз) теңге;
3. Қаржыландыру көзі ретінде қалалық бюджет анықталсын.
4. Осы бірлескен шешім мен қаулының орындалуын бақылау Орал қаласы әкiмiнiң жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсiн.

О льготном проезде отдельных категорий пассажиров города Уральск для проезда на внутригородском общественном транспорте (кроме такси)
Совместное постановление акимата города Уральска Западно-Казахстанской области от 29 декабря 2023 года № 2780 и решение Уральского городского маслихата Западно-Казахстанской области от 27 декабря 2023 года № 8-8
В соответствии со статьей 13 Закона Республики Казахстан "О транспорте в Республике Казахстан" и подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Уральск ПОСТАНОВЛЯЕТ и Уральский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Установить бесплатный проезд на внутригородском общественном транспорте (кроме такси) следующим категориям пассажиров города Уральск:
1) ветеранам боевых действий на территории других государств и ветеранам приравненных по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
2) лица из числа участников ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской АЭС в 1988-1989 годах, эвакуированных (самостоятельно выехавших) из зон отчуждения и отселения в Республику Казахстан, включая детей, которые на день эвакуации находились во внутриутробном состоянии;
3) лицам с инвалидностью первой группы;
4) Детям до 7 (семи) лет;
5) Многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" I и II степени;
2. Установить льготный проезд 50 (пятьдесят) процентов от стоимости тарифа на внутригородском общественном транспорте (кроме такси) следующим категориям пассажиров города Уральск:
1) Школьный тариф – дети в возрасте с 7 (семи) до 18 (восемнадцати) лет право на проезд в размере 50 (пятьдесят) процентов от тарифа или 50 (пятьдесят) тенге при безналичной оплате, 100 (сто) тенге за наличный расчет;
2) Сопровождающие лиц с инвалидностью - право на проезд 50 (пятьдесят) процентов от тарифа или 50 (пятьдесят) тенге при безналичной оплате, 100 (сто) тенге за наличный расчет;
3) для пенсионеров - право на проезд в размере 50 (пятьдесят) процентов от тарифа или 50 (пятьдесят) тенге при безналичной оплате, 100 (сто) тенге за наличный расчет;
4) Для лиц с инвалидностью по слуху – право на проезд 50 (пятьдесят) процентов или 50 (пятьдесят) тенге при безналичной оплате, 100 (сто) тенге за наличный расчет.
3. Определить источником финансирования городской бюджет.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного решения и постановления возложить на курирующего заместителя акима города Уральск.

5. Осы бірлескен шешім мен қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Орал қаласы әкімі М.Сатқанов
Орал қалалық мәслихат төрағасы Е.Қалиев

5. Настоящее совместное решение и постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Уральск М.Сатканов
Председатель Уральского городского маслихата Е.Калиев