Ақжайық аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 11-2 "2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Батыс Қазақстан облысы Ақжайық аудандық мәслихатының 2022 жылғы 15 сәуірдегі № 14-4 шешімі
Ақжайық аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Ақжайық аудандық мәслихатының "2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы" 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 11-2 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26321 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1. 2022-2024 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3 -қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2022 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9 660 147 мың теңге:
салықтық түсімдер – 1 490 175 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 11 321 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 6 525 мың теңге;
трансферттер түсімі – 8 152 126 мың теңге;
2) шығындар – 9 989 853 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 104 537 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 183 780 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 111 857 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 434 243 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 434 243 мың теңге;
қарыздар түсімі – 183 780 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 111 857 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 362 320 мың теңге.";
4-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"4. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің жалпы соммасы 916 307 мың теңге көлемінде ескерілсін:
азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 229 586 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге – 100 368 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакетке – 25 906 мың теңге;
протездік-ортопедиялық, сурдотехникалық, тифлотехникалық құралдар, арнайы жүріп-тұру құралдары (кресло-арбалар), техникалық көмекші (компенсаторлық) құралдары кеңейту, ақпаратты Брайль қарпімен енгізу/шығару арқылы сөйлеу синтезі бар портативтік тифлокомпьютерге – 19 405 мың теңге;
мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайту, Spina bifida диагнозымен мүгедек балаларды бір реттік қолданылатын катетерлермен қамтамасыз етуге – 12 006 мың теңге;
ымдау тілі маманының қызметін көрсетуге – 956 мың теңге;

О внесении изменений в решение Акжаикского районного маслихата от 27 декабря 2021 года № 11-2 "О районном бюджете на 2022-2024 годы"
Решение Акжаикского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 15 апреля 2022 года № 14-4
Акжаикский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Акжаикского районного маслихата "О районном бюджете на 2022-2024 годы" от 27 декабря 2021 года № 11-2 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26321) следующие изменения:
пункт 1 изложить в новой редакции:
"1. Утвердить районный бюджет на 2022-2024 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2022 год в следующих объемах:
1) доходы – 9 660 147 тысяч тенге:
налоговые поступления – 1 490 175 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 11 321 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 525 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 8 152 126 тысячи тенге;
2) затраты – 9 989 853 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 104 537 тысячи тенге:
бюджетные кредиты – 183 780 тысячи тенге;
погашение бюджетных кредитов – 111 857 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -434 243 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 434 243 тысячи тенге;
поступление займов – 183 780 тысячи тенге;
погашение займов – 111 857 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 362 320 тысячи тенге.";
пункт 4 изложить в новой редакции:
"4. Учесть в районном бюджете на 2022 год поступление целевых трансфертов из республиканского бюджета в общей сумме 916 307 тысяч тенге:
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий – 229 586 тысяч тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи – 100 368 тысяч тенге;
на гарантированный социальный пакет – 25 906 тысяч тенге;
на протезно-ортопедические, сурдотехнические, тифлотехнические средства, специальные средства передвижения (кресло-коляски), расширение технических вспомогательных (компенсаторных) средств, портативный тифлокомпьютер с синтезом речи, с встроенным вводом/выводом информации шрифтом Брайля – 19 405 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами, обеспечение катетерами одноразового использования детей инвалидов с диагнозом Spina bifida – 12 006 тысяч тенге;
на оказание услуг специалиста жестового языка – 956 тысяч тенге;

санаторлы-курорттық емдеуге – 1 588 мың теңге;
жалақыны ішінара субсидиялауға және жастар практикасына – 77 792 мың теңге;
жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыру үшін гранттарға – 55 134 мың теңге;
қоғамдық жұмыстарға – 10 201 мың теңге;
мемлекеттік ұйымдардың: стационарлық және жартылай стационарлық үлгідегі медициналық - әлеуметтік мекелемелер, үйде қызмет көрсету, уақытшы болу ұйымдары, халықты жұмыспен қамту орталықтары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге – 82 964 мың теңге;
мемлекеттік мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге – 82 172 мың теңге;
БҚО Ақжайық ауданы Тайпақ ауылына кіреберіс жолды күрделі жөндеуге – 156 844 мың теңге;
БҚО, Ақжайық ауданы Чапаев ауылындағы ауылішілік жолдарды (Қазақстан, Ихсанов, Мәңгілік ел, Сейфуллин, Сырым батыр, Орақбаева, Құрманғазы көшелері) күрделі жөндеуге – 61 385 мың теңге.";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен бөлінетін нысаналы трансферттердің жалпы соммасы 531 733 мың теңге көлемінде ескерілсін:
"Алғашқы жұмыс орны" жобасына – 9 680 мың теңге;
тұрғын үй сертификаттарына – 4 500 мың теңге;
факторлық-баллдық шкалаға негізделген мемлекеттік қызметкерлерге еңбек ақы төлеудің жаңа жүйесіне – 373 827 мың теңге;
жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттарға – 18 378 мың теңге;
еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға – 7 460 мың теңге;
арнайы қозғалыс құралдарына (кресло-арбалар) – 823 мың теңге;
санаторлы-курорттық емдеуге – 2 563 мың теңге;
сурдотехникалық құралдарға – 945 мың теңге;
тифлотехникалық құралдарға – 2 517 мың теңге.
БҚО Ақжайық ауданы Алғабас ауылына дейінгі автомобиль жолын күрделі жөндеуге (түзету) – 111 040 мың теңге.";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. 2022 жылға арналған аудандық бюджетте нысаналы даму трансфертіне бөлінетін жалпы соммасы 111 145 мың теңге көлемінде ескерілсін:
БҚО Ақжайық ауданы Чапаев ауылы екі 3 қабатты 24 пәтерлік тұрғын үйдің құрылысына – 96 233 мың теңге.
БҚО, Ақжайық ауданы, Чапаев кентінің солтүстік және оңтүстік тұрғын ауданының (электр желілері) инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылым құрылысына (қайта түзету) – 14 912 мың теңге.";
11-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"11. Жергілікті бюджеттердің теңгерімділігін қамтамасыз ету үшін 2022 жылдың кірістер бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:

на санаторно-курортное лечение – 1 588 тысяча тенге;
на частичное субсидирование заработной платы и молодежную практику – 77 792 тысяч тенге;
на предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей – 55 134 тысяч тенге;
на общественные работы – 10 201 тысяч тенге;
на повышение заработной платы работников государственных организаций: медико-социальных учреждений стационарного и полустационарного типов, организаций надомного обслуживания, временного пребывания, центров занятости населения – 82 964 тысячи тенге;
на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений – 82 172 тысячи тенге;
на капитальный ремонт подьездной дороги село Тайпак Акжаикского района ЗКО – 156 844 тысяч тенге;
на капитальный ремонт внутрипоселковых дорог (улицы Казахстан, Ихсанова, Мангилик ел, Сейфуллина, Сырым батыр, Оракбаева, Курмангазы) в селе Чапаево Акжаикского района ЗКО – 61 385 тысяча тенге.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Учесть в районном бюджете на 2022 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета в общей сумме 531 733 тысяча тенге:
на проект "Первое рабочее место" – 9 680 тысяч тенге;
на жилищные сертификаты – 4 500 тысячи тенге;
на новую систему оплаты труда государственных служащих основанной на факторно-бальной шкале 373 827 тысячи тенге;
на государственные гранты на реализацию новых-бизнес идей – 18 378 тысяч тенге;
на краткосрочное профессиональное обучение по востребованным на рынке труда квалификациям и навыкам – 7 460 тысяч тенге;
на специальные средства передвижения (кресло-коляски) – 823 тысячи тенге;
на санаторно-курортное лечение – 2 563 тысячи тенге;
на сурдотехнические средства – 945 тысяч тенге;
на тифлотехнические средства – 2 517 тысячи тенге.
на капитальный ремонт автомобильной дороги к селе Алгабас, Акжаикского района ЗКО (корректировка) – 111 040 тысяч тенге.";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Учесть в районном бюджете на 2022 год поступление целевых трансфертов на развитие в общей сумме 111 145 тысяч тенге:
на строительство двух 3-х этажных 24 квартирных жилых домов в селе Чапаево Акжаикского района ЗКО – 96 233 тысяч тенге.
на строительство инженерно-коммуникационной инфраструктуры (электроснабжение) северного и южного жилого района село Чапаево Акжаикского района ЗКО (корректировка) – 14 912 тысяч тенге.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Установить на 2022 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местного бюджета, по следующим подклассам доходов:

1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетке 86% мөлшерінде есепке алынады;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетке 86% мөлшерінде есепке алынады;
3) төлем көзінен салық салынбайтын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетке 100% мөлшерінде есепке алынады;
4) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтар табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетке 86% мөлшерінде есепке алынады;
5) әлеуметтік салық аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетке 86% мөлшерінде есепке алынады;
6) өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына және оның инфрақұрылымын дамытуға жер қойнауын пайдаланушылардың аударымдары аудандық (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетке 0% мөлшерінде есепке алынады.";
15-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора, зачисляется в районный (города областного значения) бюджет в размере 86%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районный (города областного значения) бюджет в размере 86%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районный (города областного значения) бюджет в размере 100%;
4) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты, зачисляется в районный (города областного значения) бюджет в размере 86%;
5) социальный налог, зачисляется в районный (города областного значения) бюджет в размере 86%;
6) отчисления недропользователей на социально-экономическое развитие региона и развитие его инфраструктуры зачисляется в районный (города областного значения) бюджет в размере 0%.";
пункт 15 изложить в новой редакции:

457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
25744
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
25744
032
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
84888
1
Ауыл шаруашылығы
0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
0
010
Ауыл шаруашылығы объектілерін дамыту
0
6
Жер қатынастары
21969
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
21969
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
21969
006
Аудандардың, облыстық маңызы бар, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің шекарасын белгілеу кезінде жүргізілетін жерге орналастыру
0
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
62919
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
62919
099
Мамандардың әлеуметтік көмек көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
62919
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
45896
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
45896
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
45896
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
33896
002
Ақпараттық жүйелер құру
0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
12000
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
115
Жергілікті атқарушы органы резервінің қаражаты есебінен соттардың шешімдері бойынша жергілікті атқарушы органдардың міндеттемелерін орындау
0
12
Көлік және коммуникация
362746
1
Автомобиль көлігі
362246
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
362246
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
45212
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу

457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
25744
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
25744
032
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
84888
1
Сельское хозяйство
0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
0
010
Развитие объектов сельского хозяйства
0
6
Земельные отношения
21969
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
21969
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
21969
006
Землеустройство, проводимое при установлении границ районов, городов областного значения, районного значения, сельских округов, поселков, сел
0
007
Капитальные расходы государственного органа
0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
62919
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
62919
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
62919
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
45896
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
45896
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
45896
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областного значения)
33896
002
Создание информационных систем
0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
12000
015
Капитальные расходы государственного органа
0
115
Выполнение обязательств местных исполнительных органов по решениям судов за счет средств резерва местного исполнительного органа
0
12
Транспорт и коммуникации
362746
1
Автомобильный транспорт
362246
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
362246
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
45212
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов