2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 2022 жылғы 23 желтоқсандағы № 34-1 шешімі.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 75-бабына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына сәйкес Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2023-2025 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2023 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 831 533 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 1 131 888 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 13 033 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер - 19 587 мың теңге;
трансферттердің түсімдері – 3 667 025 мың теңге;
2) шығындар – 4 978 140 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 79 312 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 155 250 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 75 938 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо - 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу - 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер - 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 225 919 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын (профицитін пайдалану) қаржыландыру – 225 919 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 155 250 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 75 938 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 146 607 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 10.11.2023 № 13-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2023 жылға арналған аудандық бюджеттің түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және осы шешімнің 4 тармағына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының 2022 жылғы 1 желтоқсандағы "2023-2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңын және Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2022 жылдың 21 желтоқсандағы "2023 – 2025 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" шешімі қатерге және басшылыққа алынсын.
4. Аудандық бюджеттің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2023 жылға кірістер бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы аудандық бюджетке – 100%;
2) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке – 100% мөлшерінде есептеледі;
3) төлем көзінен салық салынбайтын шетелдік азаматтардың табыстарынан ұсталатын жеке табыс салығы аудандық бюджетке – 100% мөлшерінде есептеледі;

О районном бюджете на 2023-2025 годы
Решение Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 23 декабря 2022 года № 34-1.
В соответствии со статьей 75 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Таскалинский районный маслихат Западно–Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2023-2025 годы согласно приложениям 1,2 и 3 соответственно, в том числе на 2023 год в следующих объемах:
доходы – 4 831 533 тысячи тенге:
налоговые поступления – 1 131 888 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 13 033 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 19 587 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 667 025 тысяч тенге;
затраты – 4 978 140 тысяч тенге;
чистое бюджетное кредитование – 79 312 тысячи тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 155 250 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 75 938 тысяч тенге;
сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге;
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
дефицит (профицит) бюджета – -225 919 тысяч тенге;
финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 222 919 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов – 155 250 тысяч тенге;
погашение займов – 75 938 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 146 607 тысячи тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 10.11.2023 № 13-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Поступления в районный бюджет на 2023 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и согласно пункту 4 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству Закон Республики Казахстан от 1 декабря 2022 года "О республиканском бюджете на 2023-2025 годы" и решение Западно-Казахстанского областного маслихата от 21 декабря 2022 года "Об областном бюджете на 2023-2025 годы".
4. Установить на 2023 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности районного бюджета, по следующим подклассам доходов:
1) корпоративный подоходный налог с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора зачисляется в районный бюджет в размере – 100%;
2) индивидуальный подоходный налог с доходов, облагаемых у источника выплаты зачисляется в районный бюджет в размере – 100%;
3) индивидуальный подоходный налог с доходов иностранных граждан, не облагаемых у источника выплаты зачисляется в районный бюджет в размере – 100%;

4) әлеуметтік салық аудандық бюджетке – 100% мөлшерінде есептеледі.
5. 2023 жылға арналған аудандық бюджетте жоғары тұрған бюджеттерден келесі түсімдер ескерілсін:
1) республикалық бюджеттен бөлінген нысаналы трансферттер мен бюджеттік кредиттер – 585 062 мың теңге, соның ішінде:
БҚО Тасқала ауданы, Мерей ауылында мәдени-сауықтыру орталығының құрылысы – 223 757 мың теңге;
Тасқала ауданы, Бірлік ауылында сумен жабдықтау жүйесінің құрылысы – 330 705 мың теңге;
БҚО, Тасқала ауданы, Тасқала ауылы, Самал шағынауданы мекен-жайындағы мұражай ғимаратының құрылысы – 30 600 мың теңге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыру үшін жергілікті атқарушы органдарға берілетін бюджеттік кредиттер – 155 520 мың теңге;
2) облыстық бюджеттен нысаналы трансферттер – 2 127 278 мың теңге, оның ішінде:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеу – 16 410 мың теңге;
балаларға кепілдендірілген әлеуметтік пакет – 2 882 мың теңге;
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдар құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға – 44 601 мың теңге;
Нәтижелі жұмыспен қамтуды дамытуға – 104 047 мың теңге;
БҚО Тасқала ауданы Талдыбұлақ ауылында кешенді-блок модуль орнату – 8 100 мың теңге;
БҚО, Тасқала ауданы, Оян ауылына кіреберіс жолын күрделі жөндеу – 1 040 293 мың теңге;
БҚО, Тасқала ауданы, Ақтау ауылына кірме жолының күрделі жөндеу - 32 909 мың теңге;
БҚО, Тасқала ауданы, Бірлік ауылына кірме жолының күрделі жөндеу – 40 540 мың теңге;
БҚО, Тасқала ауданы, Достық ауылына кіреберіс жолды күрделі жөндеу – 33 094 мың теңге;
БҚО, Тасқала ауданы, Мерей ауылының көшелеріндегі көлік жолдарын күрделі жөндеу – 239 403 мың теңге;
БҚО, Тасқала ауданы, Ақтау ауылының көшелеріндегі көлік жолдарын күрделі жөндеу – 351 016 мың теңге;
БҚО, Тасқала ауданы, Мерей ауылындағы автономды жылу көзін орнату арқылы "Айгөлек" бөбек жайын газбен қамту – 35 306 мың теңге;
Тасқала ауданы, Бірлік ауылында сумен жабдықтау жүйесінің құрылысы – 82 677 мың теңге;
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру – 96 000 мың теңге.
3) субвенциялар – 954 150 мың теңге.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 10.11.2023 № 13-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
6. 2023 жылға арналған ауылдық округтердің бюджеттерінде аудандық бюджеттен мынадай түсімдер көзделсін:

4) социальный налог зачисляется в районный бюджет в размере – 100%.";
5. Учесть в районном бюджете на 2023 год следующие поступления с вышестоящих бюджетов:
целевые трансферты и кредиты из республиканского бюджета – 585 062 тысячи тенге, в том числе на:
строительство культурно-оздоровительного центра в с. Мерей Таскалинского района ЗКО – 223 757 тысяч тенге;
строительство водопровода в с.Бирлик Таскалинского района – 330 705 тысяч тенге;
строительство здания музея по адресу микрорайон Самал села Таскала Таскалинского района ЗКО – 30 600 тысяч тенге;
бюджетные кредиты местным исполнительным органам для реализации мер социальной поддержки специалистов – 155 250 тысяч тенге;
целевые трансферты из областного бюджета – 2 127 278 тысяч тенге, в том числе на:
государственная адресная социальная помощь – 16 410 тысяч тенге;
государственный социальный пакет – 2 882 тысячи тенге;
обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан - 44 601 тысяча тенге;
развитие продуктивной занятости – 104 047 тысяч тенге;
установка КБМ для водоснабжения в селе Талдыбулак Таскалинского района ЗКО – 8 100 тысяч тенге;
капитальный ремонт подъездной дороги к селу Оян Таскалинского района, ЗКО – 1 040 293 тысячи тенге;
капитальный ремонт подъездной дороги к селу Актау Таскалинского района ЗКО – 32 909 тысяч тенге;
капитальный ремонт подъездной автодороги к селу Бирлик Таскалинского района ЗКО – 40 540 тысяч тенге;
капитальный ремонт подъездной автомобильной дороги к селу Достык Таскалинского района, ЗКО – 33 094 тысячи тенге;
капитальный ремонт внутрипоселковых автомобильных дорог села Мерей Таскалинского района ЗКО – 239 403 тысячи тенге;
капитальный ремонт автомобильных дорог улиц села Актау, Таскалинского района, ЗКО – 351 016 тысяч тенге;
Газификация детского сада "Айголек" с установкой АИТ (автономного источника тепла) с. Мерей Таскалинского района ЗКО – 35 306 тысяч тенге;
строительство водопровода в с.Бирлик Таскалинского района – 82 677 тысячи тенге;
приобретение жилья коммунального жилищного фонда – 96 000 тысяч тенге.
субвенции – 954 150 тысяча тенге.
Сноска. Пункт 5 – в редакции решения Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 10.11.2023 № 13-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
6. Предусмотреть в бюджетах сельских округов на 2023 год следующие поступления с районного бюджета:

1) нысаналы трансферттер:
аудандық бюджет сомасы 102 076 мың теңге.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Тасқала аудандық мәслихатының 10.11.2023 № 13-1 шешімімен (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі).
7. Көрсетілген сомаларды Тасқала ауданының ауылдық округтерінің бюджеттеріне бөлу Тасқала ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде жүзеге асырылады.
8. 2023 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві 23 690 мың теңге сомасында бекітілсін.

1) целевые трансферты, за счет:
районного бюджета в сумме 102 076 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 6 – в редакции решения Таскалинского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 10.11.2023 № 13-1 (вводится в действие с 01.01.2023).
7. Распределение указанных сумм бюджетам сельских округов Таскалинского района осуществляется на основании Постановления акимата Таскалинского района.
8. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2023 год в размере 23 690 тысяч тенге.

33 220,0
003
Жастар саясаты саласында іс-шараларды іске асыру
42 526,0
457
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт бөлімі
27 377,0
001
Жергілікті деңгейде мәдениет, тілдерді дамыту, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
27 377,0
10
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
61 545,0
6
Жер қатынастары
27 265,0
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
27 265,0
001
Аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында жер қатынастарын реттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
26 199,0
007
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
1 066,0
9
Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау және жер қатынастары саласындағы басқа да қызметтер
34 280,0
459
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) экономика және қаржы бөлімі
34 280,0
099
Мамандарға әлеуметтік қолдау көрсету жөніндегі шараларды іске асыру
34 280,0
11
Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
43 078,0
2
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
43 078,0
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
43 078,0
001
Құрылыс, облыс қалаларының, аудандарының және елді мекендерінің сәулеттік бейнесін жақсарту саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағын оңтайлы және тиімді қала құрылыстық игеруді қамтамасыз ету жөнінде
39 363,0
013
Аудан аумағында қала құрылысын дамытудың кешенді схемаларын, аудандық (облыстық) маңызы бар қалалардың, кенттердің және өзге де ауылдық елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
3 715,0
12
Көлiк және коммуникация
1 231 911,0
1
Автомобиль көлiгi
1 213 911,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
1 213 911,0
023
Автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз ету
65 572,0
045
Аудандық маңызы бар автомобиль жолдарын және елді-мекендердің көшелерін күрделі және орташа жөндеу
1 148 339,0
9
Көлiк және коммуникациялар саласындағы өзге де қызметтер
18 000,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
18 000,0
037
Әлеуметтік маңызы бар қалалық (ауылдық), қала маңындағы және ауданішілік қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдарын субсидиялау
18 000,0
13
Басқалар
847 136,0
9
Басқалар
847 136,0
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі

33 220,0
003
Реализация мероприятий в сфере молодежной политики
42 526,0
457
Отдел культуры, развития языков, физической культуры и спорта района (города областного значения)
27 377,0
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области культуры, развития языков, физической культуры и спорта
27 377,0
10
Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
61 545,0
6
Земельные отношения
27 265,0
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
27 265,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области регулирования земельных отношений на территории района (города областного значения)
26 199,0
007
Капитальные расходы государственного органа
1 066,0
9
Прочие услуги в области сельского, водного, лесного, рыбного хозяйства, охраны окружающей среды и земельных отношений
34 280,0
459
Отдел экономики и финансов района (города областного значения)
34 280,0
099
Реализация мер по оказанию социальной поддержки специалистов
34 280,0
11
Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
43 078,0
2
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
43 078,0
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
43 078,0
001
Услуги по реализации государственной политики в области строительства, улучшения архитектурного облика городов, районов и населенных пунктов области и обеспечению рационального и эффективного градостроительного освоения территории района (города областн
39 363,0
013
Разработка схем градостроительного развития территории района, генеральных планов городов районного (областного) значения, поселков и иных сельских населенных пунктов
3 715,0
12
Транспорт и коммуникации
1 231 911,0
1
Автомобильный транспорт
1 213 911,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
1 213 911,0
023
Обеспечение функционирования автомобильных дорог
65 572,0
045
Капитальный и средний ремонт автомобильных дорог районного значения и улиц населенных пунктов
1 148 339,0
9
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
18 000,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
18 000,0
037
Субсидирование пассажирских перевозок по социально значимым городским (сельским), пригородным и внутрирайонным сообщениям
18 000,0
13
Прочие
847 136,0
9
Прочие
847 136,0
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)