2024-2026 жылдарға арналған Байғанин аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 94 шешімі
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9 бабына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Байғанин аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған Байғанин аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 9 722 557 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 5 052 715 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 27 310 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 6 000 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 636 532 мың теңге;
2) шығындар – 10 659 127,5 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 12 793 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 59 072 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 46 279 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – -949 363,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 949 363,5 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі – 298 224 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 46 279 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 697 418,5 мың теңге.
Ескерту. 1 тармақ жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 04.06.2024 № 171 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға бөлінген салықтардан түскен жалпы соманы бөлу аудан бюджетінде мынадай мөлшерде белгіленсін:
1) төлем көзінен салық салынатын табыстардан ұсталатын жеке табыс салығы бойынша 100 %;
2) әлеуметтік салық бойынша 100 %;
3) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша 100 %.
3. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен облыстық бюджетке бюджеттік алып қоюдың көлемі 2 311 397 мың теңге сомасында көзделсін.
4. Қазақстан Республикасының "2024-2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 9 бабына сәйкес белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын:
2024 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) жалақының ең төменгі мөлшері – 85 000 теңге;
2) айлық есептік көрсеткіш – 3 692 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу үшін ең төменгі күнкөріс деңгейінің шамасы – 43 407 теңге.

Об утверждении бюджета Байганинского района на 2024-2026 годы
Решение Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 25 декабря 2023 года № 94
В соответствии со статьей 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Байганинского района РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Байганинского района на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 9 722 557 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 5 052 715 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 27 310 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 6 000 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 636 532 тысяч тенге;
2) затраты – 10 659 127,5 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 12 793 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 59 072 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 46 279 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – -949 363,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 949 363,5 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов – 298 224 тысяч тенге;
погашение займов – 46 279 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 697 418,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 04.06.2024 № 171 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Установить на 2024 год распределение общей суммы поступлений от налогов в бюджете района в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты 100 %;
2) по социальному налогу 100 %;
3) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора 100 %.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы бюджетных изъятий из районного бюджета в областной бюджет в сумме 2 311 397 тысяч тенге.
4. Принять к сведению и руководству, что в соответствии со статьей 9 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024-2026 годы" установлено:
с 1 января 2024 года:
1) минимальный размер заработной платы – 85 000 тенге;
2) месячный расчетный показатель – 3 692 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 43 407 тенге.

5. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте, аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 429 868 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Қарауылкелді ауылдық округіне – 133 274 мың теңге;
Көлтабан ауылдық округіне – 51 109 мың теңге;
Қызылбұлақ ауылдық округіне – 41 080 мың теңге;
Жарқамыс ауылдық округіне – 37 457 мың теңге;
Қопа ауылдық округіне – 33 556 мың теңге;
Ащы ауылдық округіне – 34 320 мың теңге;
Сартоғай ауылдық округіне – 36 502 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округіне – 25 808 мың теңге;
Миялы ауылдық округіне – 36 762 мың теңге.
6. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен кредиттер түскені ескерілсін:
1) мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға.
Аталған кредиттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
1) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз ету және өмір сүру сапасын жақсартуға;
2) азаматтық қызметшiлердiң жекелеген санаттарының, мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлерiнiң, қазыналық кәсiпорындар қызметкерлерінің жалақысын арттыруға;
3) халықтың әлеуметтік жағынан осал топтарына коммуналдық тұрғын үй қорынан тұрғын үй сатып алуға.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
8. 2024 жылға арналған аудандық бюджетке облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
1) көлік инфрақұрылымының басым жобаларын қаржыландыруға;
2) Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
3) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттер сомаларын бөлу аудан әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

5. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 429 868 тысячи тенге, в том числе:
Карауылкелдинскому сельскому округу – 133 274 тысяч тенге;
Культабанскому сельскому округу – 51 109 тысяч тенге;
Кызылбулакскому сельскому округу – 41 080 тысяч тенге;
Жаркамысскому сельскому округу – 37 457 тысяч тенге;
Копинскому сельскому округу – 33 556 тысяч тенге;
Ащынскому сельскому округу – 34 320 тысяч тенге;
Сартогайскому сельскому округу – 36 502 тысяч тенге;
Жанажолскому сельскому округу – 25 808 тысяч тенге;
Миялинскому сельскому округу – 36 762 тысяч тенге.
6. Учесть в областном бюджете на 2024 год поступление кредитов из республиканского бюджета:
1) на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
Распределение указанных сумм кредитов определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2024 год поступление текущих целевых трансфертов из республиканского бюджета:
1) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
2) на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий;
3) на приобретение жилья коммунального жилищного фонда для социально уязвимых слоев населения.
Распределение сумм указанных текущих целевых трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
8. Учесть в районном бюджете на 2024 год поступление текущих целевых трансфертов из областного бюджета:
1) на финансирование приоритетных проектов транспортной инфраструктуры;
2) на обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан;
3) на выплату государственной адресной социальной помощи.
Распределение сумм указанных текущих целевых трансфертов определяется на основании постановления акимата района.

9. 2024 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві – 98 500 мың теңге болып бекітілсін.
10. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Байғанин аудандық
мәслихатының төрағасы
М. Сержан
Байғанин аудандық
мәслихатының 2023 жылғы
25 желтоқсандағы № 94
шешіміне 1 қосымша
2024 жылға арналған Байғанин аудандық бюджеті
Ескерту. 1 қосымша жаңа редакцияда - Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 04.06.2024 № 171 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Iшкi сыныбы
Атауы
І. КІРІСТЕР

9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме – 98 500 тысяч тенге.
10. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель Байганинского
районного маслихата
М. Сержан
Приложение 1 к решению
Байганинского районного
маслихата от 25 декабря2023
года № 94
Байганинский районный бюджет на 2024 год
Сноска. Приложение 1 – в редакции решения Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 04.06.2024 № 171 (вводится в действие с 01.01.2024).
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
I.ДОХОДЫ

157 734
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
415 507
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
60 424
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
60 424
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
60 424
2
Әлеуметтiк көмек
276 680
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
276 680
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
32 102
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
241
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
69 195
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
30 256
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, мiндеттi гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүрiп-тұру құралдары, жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамдарға қолмен көрсететiн тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
144 886
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
78 403
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
78 403
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
42 337
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
653
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
900
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
7 266
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
27 247
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 360 591,7
1
Тұрғын үй шаруашылығы
892 350,4
466
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) сәулет, қала құрылысы және құрылыс бөлімі
892 350,4
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
343 820
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
270 218,4
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
278 312
2
Коммуналдық шаруашылық
461 615,5
458
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі
443 747,5
012
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі

157 734
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
415 507
1
Социальное обеспечение
60 424
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
60 424
005
Государственная адресная социальная помощь
60 424
2
Социальная помощь
276 680
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
276 680
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
32 102
006
Оказание жилищной помощи
241
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
69 195
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
30 256
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
144 886
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
78 403
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
78 403
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
42 337
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
653
021
Капитальные расходы государственного органа
900
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
7 266
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
27 247
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 360 591,7
1
Жилищное хозяйство
892 350,4
466
Отдел архитектуры, градостроительства и строительства района (города областного значения)
892 350,4
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
343 820
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
270 218,4
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
278 312
2
Коммунальное хозяйство
461 615,5
458
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог района (города областного значения)
443 747,5
012
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения