Темір ауданы бойынша 2023-2024 жылдары жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Темір аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы № 48 шешімі
Қазақстан Республикасының Жер кодексінің 15 бабына 1 тармағының 2-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасдағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабына сәйкес, Темір аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Темір ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары, осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Темір аудандық
мәслихатының төрағасы
Б. Шаимов
Темір аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы
№ 48 шешіміне 1-қосымша
Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақсай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Темирскому району на 2023-2024 годы
Решение Темирского районного маслихата Актюбинской области от 14 июня 2023 года № 48
В соответстсвии с подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного кодекса Республики Казахстан, статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" Темирский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Темиркому району на 2023-2024 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Темирского
районного маслихата
Б. Шаимов
Приложение 1 к решению Темирского районного маслихата от 14 июня 2023 года № 48
План по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақсай ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекендер бар.
Ақсай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 149 486 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 142 547 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 112 363 гектар;
елді мекендердің жері – 37 123 гектар;
қордағы жерлері – 7 951 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақсай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Ақсай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 9 616 бас, оның ішінде аналық мал 7 445 бас, ұсақ қара мал 29 145 бас, 2 416 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Ақсай ауылында:

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аксайском сельском округе имеются 4 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Аксайского сельского округа 149 486 гектар, из них пастбищные земли – 142 547 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –112 363 гектар;
земли населенных пунктов –37 123 гектар;
земли запаса – 7 951 гектар.
По природным условиям территория Аксайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Аксайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 9 616 голов крупного рогатого скота, из них 7 445 голов маточного поголовья, 29 145 голов мелкого рогатого скота, 2 416 голов лошадей. Из них:
в селе Аксай:

ірі қара мал 2 624 бас, оның ішінде аналық мал 1 825 бас, ұсақ қара мал 6 631 бас, жылқы 407 бас.
Жайылым көлемі 19 483 гектарды құрайды.
Бірлік ауылында:
ірі қара мал 909 бас, оның ішінде аналық мал 746 бас, ұсақ қара мал 3029 бас, жылқы 165 бас.
Жайылым көлемі 4 220 гектарды құрайды.
Шығырлы ауылында:
ірі қара мал 851 бас, оның ішінде аналық мал 750 бас, ұсақ мал 5439 бас, жылқы 343 бас.
Жайылым көлемі 8 031 гектар.
Ащысай ауылында:
ірі қара мал 555 бас, оның ішінде аналық мал 320 бас, ұсақ қара мал 1834 бас, жылқы 286 бас.
Жайылым көлемі 4 643 гектарды құрайды.
Ақсай ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 4667 бас, оның ішінде аналық мал 3804 бас, ұсақ қара мал 12212 бас, 1218 басты жылқы құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 89 804 гектарды құрайды.
Ақсай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 149 486 гектар жайылымдық жерлер бар.Елді мекен шегінде 36 377 гектар жайылым бар.
Ақсай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақсай ауылы, Бірлік ауылы, Шығырлы ауылы, Ащысай ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 36 377 гектар көлемінде бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 42 224 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

2 624 голов крупного рогатого скота, из них 1 825 голов маточного поголовья, 6 631 голов мелкого рогатого скота, 407 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 19 483 гектар.
в селе Бирлик:
909 голов крупного рогатого скота, из них 746 голов маточного поголовья, 3029 голов мелкого рогатого скота, 55 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 220 гектар.
в селе Шыгырлы:
851 голов крупного рогатого скота, из них 750 голов маточного поголовья, 5439 голов мелкого рогатого скота, 343 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 8 031 гектар.
в селе Ащысай:
555 голов крупного рогатого скота, из них 320 голов маточного поголовья, 1834 голов мелкого рогатого скота, 286 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 643 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Аксайского сельского округа составляет: 4667 голов крупного рогатого скота, из них 3804 голов маточного поголовья, 12212 голов мелкого рогатого скота, 1218 голов лошадей.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 89 804 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аксайскому сельскому округу имеются всего 149 486 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 36 377 гектар пастбищ.
В Аксайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Аксай, село Шыгырлы, село Бирлик, село Ащысай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 36 377 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов потребность не возникает.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 42 224 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов.
Потребность:

Ірі қара мал үшін – 9616 бас х 15 гектар/бас=144 240 гектар;
ұсақ қара мал үшін -29145 бас х 4 гектар/бас= 116 580 гектар;
жылқы үшін - 2416 бас х 18 гектар/бас= 43 488 гектар;
144 240 +116 580 +43 488 =304 308 гектар.
Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1- қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақсай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

для крупного рогатого скота - 9616 голов х 15 гектаров/голов=144 240 гектар;
для мелкого рогатого скота - 29145 голов х 4 гектаров/голов=116 580 гектар;
для лошадей- 2416 голов х 18 гектаров/голов=43 488 гектар;
144 240 +116 580 +43 488 =304 308 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аксайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2- қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 3 -қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 4 -қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 5 – қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 6 – қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы

Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе

Ақсай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 8 – қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Темір аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы № 48 шешіміне 2-қосымша
Алтықарасу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Алтықарасу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтықарасу ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);

Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аксайском сельском округе на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Приложение 2 к решению Темирского районного маслихата от 14 июня 2023 года № 48
План по управлению пастбищами и их использованию в Алтыкарасуском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Алтыкарасуском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
3) схему (карту) расположения пастбищ на территории Алтыкарасуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
4) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Алтықарасу ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекендер бар.
Алтықарасу ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 189 479 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 94 620 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 155 793 гектар;
елді мекендердің жері – 33 686 гектар;
қордағы жерлері – 56 680 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Алтықарасу ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Алтықарасу ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 7786 бас, оның ішінде аналық мал 3701 бас, ұсақ қара мал 21741 бас, жылқы 2420 бас, 102 бас түйе бар. Оның ішінде:
Алтықарасу ауылында:
ірі қара мал 1159 бас, оның ішінде аналық мал 483 бас, ұсақ қара мал 3418 бас, жылқы 136 бас, түйе1 бас.
Жайылым көлемі 25 014 гектарды құрайды.
Еңбекші ауылында:
ірі қара мал 349 бас, оның ішінде аналық мал 142 бас, ұсақ қара мал 688 бас, жылқы 2 бас.
Жайылым көлемі 4 020 гектарды құрайды.
Сартоғай ауылында:
ірі қара мал 461 бас, оның ішінде аналық мал 202 бас, ұсақ қара мал 1077 бас, жылқы 38 бас.
Жайылым көлемі 4652 гектарды құрайды.

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Алтыкарасуском сельском округе имеются 3 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Алтыкарасуского сельского округа 189 479 гектар, из них пастбищные земли – 94 620 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –155 793 гектар;
земли населенных пунктов –33 686 гектар;
земли запаса – 56 680 гектар.
По природным условиям территория Алтыкарасуского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Алтыкарасуском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 7786 голов крупного рогатого скота, из них 3701 голов маточного поголовья, 21741 голов мелкого рогатого скота, 2420 голов лошадей, 102 головы верблюдов. Из них:
в селе Алтыкарасу:
1159 головы крупного рогатого скота, из них 483 голов маточного поголовья, 3418 голов мелкого рогатого скота, 136 голов лошадей, 1 головы верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 25 014 гектар.
в селе Енбекши:
349 голов крупного рогатого скота, из них 142 голов маточного поголовья, 688 голов мелкого рогатого скота, 2 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4020 гектар.
в селе Сартогай:
461 голов крупного рогатого скота, из них 202 голов маточного поголовья, 1077 голов мелкого рогатого скота, 38 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4652 гектар.

Алтықарасу ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 5817 бас, ұсақ қара мал 16558 бас, жылқы 2244 бас, түйе 101 басты құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 112 804 гектарды құрайды.
Алтықарасу ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 94 620 гектар жайылымдық жерлер бар.Елді мекен шегінде 33 686 гектар жайылым бар.
Алтықарасу ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Алтықарасу ауылы, Еңбекші ауылы, Сартоғай ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 33 686 гектар мөлшерінде жайымдылық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас, түйе – 21 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 28 076 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін – 7786 бас х 15 гектар/бас=116 790 гектар;

Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Алтыкарасуского сельского округа составляет: 5817 голов крупного рогатого скота, 16558 голов мелкого рогатого скота, 2244 голов лошадей, 101 голов верблюдов.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 112 804 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Алтыкарасускому сельскому округу имеются всего 94 620 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 33 686 гектар пастбищ.
В Алтыкарасуском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Алтыкарасу, село Енбекши, село Сартогай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 33 686 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов, потребность не возникает.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 28 076 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов, верблюдов – 21 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 7786 голов х 15 гектаров/голов=116 790 гектар;

ұсақ қара мал үшін - 21741 бас х 4 гектар/бас= 86 964 гектар;
жылқы үшін - 2420 бас х 18 гектар/бас= 43 560 гектар;
түйе үшін - 102 бас х 21 гектар/бас= 2 140 гектар;
116 790+86 964+43 560+2 140 =249 454 гектар.
Алтықарасу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Алтықарасу ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

для мелкого рогатого скота - 21741 голов х 4 гектара/голов=86 964 гектар;
для лошадей - 2420 голов х 18 гектаров/голов=43 560 гектар;
для верблюдов - 102 голов х 21 гектара/голов =2 140 гектар;
116 790+86 964+43 560+2 140 =249 454 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Алтыкарасуском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Алтыкарасуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Алтықарасу ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 8 –қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Темір аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы № 48 шешіміне 3 қосымша
Жақсымай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Жақсымай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жақсымай ауылдық окруіг аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);

Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Алтыкарасуском сельском округе на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Приложение 3 к решению Темирского районного маслихата от 14 июня 2023 года № 48
План по управлению пастбищами и их использованию в Жаксымайском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Жаксымайском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
5) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жаксымайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
6) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жақсымай ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекендер бар.
Жақсымай ауылдық округі аумағында жалпы көлемі 62 603 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 7 411 гектар.
Жер санаттары бойынша:
елді мекендердің жері – 8 826 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Жақсымай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Жақсымай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және шаруа қожалықтары) ірі қара мал 3628 бас, оның ішінде аналық мал 2855 бас, ұсақ қара мал 8023 бас, жылқы 2898 бас, 32 бас түйе бар. Оның ішінде:
Шұбарқұдық ауылында:
ірі қара мал 906 бас, оның ішінде аналық мал 525 бас, ұсақ қара мал 2482 бас, жылқы 81 бас, түйе 13 бас.
Жайылым көлемі 3 705 гектарды құрайды.
Жақсымай станциясында:
ірі қара мал 202 бас, оның ішінде аналық мал 123 бас, ұсақ қара мал 380 бас, жылқы 1 бас.
Жайылым көлемі 3 706 гектарды құрайды.
Жақсымай ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2520 бас, оның ішінде аналық мал 2207 бас, ұсақ қара мал 5161 бас, жылқы 2816 бас, түйе 19 басты құрайды.

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Жаксымайском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Жаксымайского сельского округа 62 603 гектар, из них пастбищные земли – 7 411 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли населенных пунктов – 8 826 гектар.
По природным условиям территория Жаксымайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Жаксымайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 3628 голов крупного рогатого скота, из них 2855 голов маточного поголовья, 8023 голов мелкого рогатого скота, 2898 голов лошадей, 32 головы верблюдов. Из них:
в селе Шубаркудык:
906 голов крупного рогатого скота, из них 525 голов маточного поголовья, 2482 голов мелкого рогатого скота, 81 голов лошадей, 13 головы верблюдоы.
Площадь пастбищ составляет 3 705 гектар.
на станции Жаксымай:
202 голов крупного рогатого скота, из них 123 голов маточного поголовья, 380 голов мелкого рогатого скота, 1 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3 706 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Жаксымайского сельского округа составляет: 2520 голов крупного рогатого скота, из них маточного поголовья 2207 голов, 5161 голов мелкого рогатого скота, 2816 голов лошадей, 19 голов верблюдов.

Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 48 826 гектарды құрайды.
Жақсымай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5 509 гектар жайылымдық жерлер бар.Елді мекен шегінде 7 411 гектар жайылым бар.
Жақсымай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Шұбарқұдық ауылы, Жақсымай станциясы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 7 411 гектар көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда жайылымға қажеттілік 2 069 гектар.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас, түйе – 21 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 19 535 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-3628 бас х 15 гектар/бас=54 420 гектар;

Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 48 826 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жаксымайскому сельскому округу имеются всего 7 411 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 5 509 гектар пастбищ.
В Жаксымайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Шубаркудык, станции Жаксымай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7 411 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов потребность в пастбищах составляет 2 069 гектар.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 19 535 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов, верблюдов – 21 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 3628 голов х 15 гектаров/голов=54 420 гектар;

ұсақ қара мал үшін-8023 бас х 4 гектар/бас= 32 092 гектар;
жылқы үшін-2898 бас х 18 гектар/бас= 52 164 гектар;
түйе үшін-32 бас х 21 гектар/бас= 672 гектар;
54 420 + 32 092 + 52 164 + 672 =139 348 гектар.
Жақсымай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 –қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Жақсымай ауылдық окруіг аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) СХЕМА

для мелкого рогатого скота - 8023 голов х 4 гектара/голов=32 092 гектар;
для лошадей - 2898 голов х 18 гектаров/голов=234 гектар;
для верблюдов - 32 голов х 21 гектара/голов=672 гектар;
54 420 + 32 092 + 52 164 + 672 =139 348 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жаксымайском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жаксымайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Жақсымай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 8 –қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Темір аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы № 46 шешіміне 4- қосымша
Қайыңды ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Қайыңды ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қайыңды ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);

Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жаксымайском сельском округе на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 4 к решению Темирского районного маслихата от 14 июня 2023 года № 48
План по управлению пастбищами и их использованию в Каиндинском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Каиндинском сельском на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
7) схему (карту) расположения пастбищ на территории Каиндинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
8) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);

Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 61 548 гектарды құрайды.
Қайыңды ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 65 482 гектар жайылымдық жерлер бар.Елді мекен шегінде 16 221 гектар жайылым бар.
Қайыңды ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Құмқұдық ауылы, Бабатай ауылы, Шибұлақ ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 16 221 гектар көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда жайылымға қажеттілік 414 гектар.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас, түйе – 21 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 34 220 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін – 2064 бас х 15 гектар/бас=30 960 гектар;
ұсақ қара мал үшін - 6242 бас х 4 гектар/бас= 24 968 гектар;
жылқы үшін - 551 бас х 18 гектар/бас= 9 918 гектар;
түйе үшін - 8 бас х 21 гектар/бас= 168 гектар;
30 960 + 24 968 + 9 918 + 168 = 66014 гектар.

Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 61 548 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Каиндинскому сельскому округу имеются всего 65 482 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 16 221 гектар пастбищ.
В Каиндинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Кумкудык, села Бабатай, села Шибулак) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 16 221 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов потребность в пастбищах составляет 414 гектар.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения 34 220 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов, верблюдов – 21 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1483 голов х 15 гектаров/голов=22 245 гектар;
для мелкого рогатого скота - 6038 голов х 4 гектара/голов=24 152 гектар;
для лошадей - 213 голов х 18 гектаров/голов=3 834 гектар;
для верблюдов - 10 голов х 21 гектаров/голов=210 гектар;
22 245+24 152+3 834+210=50 441 гектар.

Қайыңды ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 –қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қайыңды ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қайыңды ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 2 -қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары

Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Каиндинском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Каиндинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Каиндинском сельском округе на 2023-2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов

Қайыңды ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 8 – қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Темір аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы № 48 шешіміне шешіміне 5 –қосымша
Кеңестуы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Кеңестуы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Кеңестуы ауылдық округ аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеңестуы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);

Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Каиндинском сельском округе на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Приложение 5 к решению Темирского районного маслихата от 14 июня 2023 года № 48
План по управлению пастбищами и их использованию в Кенестуском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кенестуском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
9) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кенестуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
10) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);

6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кеңестуы ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекендер бар.
Кеңестуы ауылдық округі аумағында жалпы көлемі 153 631 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 107 117 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 135 278 гектар;
елді мекендердің жері – 18 353 гектар;
өнеркәсіп жерлері-72 гектар;
орман қордағы жерлері – 300 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Кеңестуы ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Кеңестуы ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 4135 бас, оның ішінде аналық мал 2146 бас, 7270 бас ұсақ қара мал, 2895 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Қопа ауылында:
ірі қара мал 1593 бас, оның ішінде аналық мал 800 бас, ұсақ қара мал 2996 бас, жылқы 443 бас.
Жайылым көлемі 11344 гектарды құрайды.
Қалмақтықырған станциясында:
ірі қара мал 561 бас, оның ішінде аналық мал 244 бас, ұсақ қара мал 939 бас, жылқы 17 бас.
Жайылым көлемі 2914 гектарды құрайды.
Шитүбек ауылында:

6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кенестуском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кенестуского сельского округа 153 631 гектар, из них пастбищные земли – 107 117 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –135 278 гектар;
земли населенных пунктов –18 353 гектар;
земли промышленности – 72 гектар;
земли запаса – 300 гектар.
По природным условиям территория Кенестуского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Кенестуском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 4135 голов крупного рогатого скота, из них 2146 голов маточного поголовья, 7270 голов мелкого рогатого скота, 2895 голов лошадей. Из них:
в селе Копа:
1593 голов крупного рогатого скота, из них 800 голов маточного поголовья, 2996 голов мелкого рогатого скота, 443 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 11 344 гектар.
на станции Калмактыкырган:
561 голов крупного рогатого скота, из них 244 голов маточного поголовья, 939 голов мелкого рогатого скота, 17 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2914 гектар.
в селе Шитубек:

ірі қара мал 136 бас, оның ішінде аналық мал 63 бас, ұсақ қара мал 662 бас, жылқы 57 бас.
Жайылым көлемі 4 095 гектарды құрайды.
Кеңестуы ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1845 бас,оның ішінде аналық мал 1039 бас, ұсақ қара мал 2673 бас, жылқы 2378 басты құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 92 582 гектарды құрайды.
Кеңестуы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 85 453 гектар жайылымдық жерлер бар.Елді мекен шегінде 17 864 гектар жайылым бар.
Кеңестуы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қопа ауылы, Қалмақтықырған станциясы, Шитүбек ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 13 862 гектар көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда жайылымдарға қажеттілік 448 гектар.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 23 303 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

136 голов крупного рогатого скота, из них 63 голов маточного поголовья, 662 голов мелкого рогатого скота, 57 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4 095 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Кенестуского сельского округа составляет: 1845 голов крупного рогатого скота, из них 1039 голов маточного поголовья, 2673 голов мелкого рогатого скота, 2378 голов лошадей.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 92 582 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кенестускому сельскому округу имеются всего 85 453 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 17 864 гектар пастбищ.
В Кенестуском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Копа, станции Калмактыкырган, села Шитубек) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 13 862 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов потребность в пастбищах составляет 448 гектар.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 23 303 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов.
Потребность:

Ірі қара мал үшін-4135 бас х 15 гектар/бас=62 025гектар;
ұсақ қара мал үшін-7270 бас х 4 гектар/бас= 29080 гектар;
жылқы үшін-2895 бас х 18 гектар/бас= 52 110 гектар;
62 025 +29 080 +52 110 =143215 гектар.
Кеңестуы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеңестуы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

для крупного рогатого скота - 4135 голов х 15 гектаров/голов=62 025 гектар;
для мелкого рогатого скота - 3445 голов х 4 гектаров/голов=29080 гектар;
для лошадей - 2895 голов х 18 гектаров/голов=52 110 гектар;
62 025 +29 080 +52 110 =143215 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кенестуском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенестуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Кеңестуы ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 8 – қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Темір аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы № 48 шешіміне 6 – қосымша
Кеңкияқ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Кеңкияқ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеңкияқ ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);

Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кенестуском сельском округе на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Приложение 6 к решению Темирского районного маслихата от 14 июня 2023 года № 48
План по управлению пастбищами и их использованию в Кенкиякском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кенкиякском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
11) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кенкиякского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
12) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кеңкияқ ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекендер бар.
Кеңкияқ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 43 932 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 29 211 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 27048 гектар;
елді мекендердің жері – 16 884 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Кеңкияқ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Кеңкияқ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 3065 бас, оның ішінде аналық мал 2339 бас, ұсақ қара мал 6116 бас, жылқы 1805 бас, 12 бас түйе бар. Оның ішінде:
Кеңкияқ ауылында:
ірі қара мал 1458 бас, оның ішінде аналық мал 954 бас, ұсақ мал 3351 бас, жылқы 136 бас, түйе - 12 бас.
Жайылым көлемі 7 771 гектарды құрайды.
Бәшенкөл ауылында:
ірі қара мал 335 бас, оның ішінде аналық мал 113 бас, ұсақ қара мал 771 бас, жылқы 52 бас.
Жайылым көлемі 7 771 гектар.
Кеңкияқ ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1396 бас, ұсақ қара мал 3702 бас, жылқы 1630 басты құрайды.

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кенкиякском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кенкиякского сельского округа 43 932 гектар, из них пастбищные земли – 29 211 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –27048 гектар;
земли населенных пунктов –16 884 гектар.
По природным условиям территория Кенкиякского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2024 года в Кенкиякском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 3065 голов крупного рогатого скота, из них 2339 голов маточного поголовья, 6116 голов мелкого рогатого скота, 1805 голов лошадей, 12 голов верблюдов. Из них:
в селе Кенкияк:
1458 голов крупного рогатого скота, из них 954 голов маточного поголовья, 3351 голов мелкого рогатого скота, 136 голов лошадей, 12 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 7 771 гектар.
в селе Башенколь:
335 голов крупного рогатого скота, из них 113 голов маточного поголовья, 771 голов мелкого рогатого скота, 52 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 7 771 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Кенкиякского сельского округа составляет: 1396 голов крупного рогатого скота, 3702 голов мелкого рогатого скота, 1630 голов лошадей.

Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 17 792 гектарды құрайды.
Кеңкияқ ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 29 240 гектар жайылымдық жерлер бар.Елді мекен шегінде 16 311 гектар жайылым бар.
Кеңкияқ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Кеңкияқ ауылы, Бәшенкөл ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 16 311 гектар көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда жайылымдарға қажеттілік 2 589 гектарды құрайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас, түйе – 21 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 36 139 гектар көлемінде қажеттілігі бар.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-3065 бас х 15 гектар/бас= 45 975 гектар;

Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 17 792 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кенкиякскому сельскому округу имеются всего 29 240 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 16 311 гектар пастбищ.
В Кенкиякском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (села Кенкияк, села Башенколь) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 16 311 гектар, при норме нагрузки 15 гектаров/голов потребность в пастбищах составляет 2 589 гектар.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения 36 139 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов, верблюдов - 21 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 3065 голов х 15 гектаров/голов=45 975 гектар;

ұсақ қара мал үшін-6116 бас х 4 гектар/бас= 24 446 гектар;
жылқы үшін-1805 бас х 18 гектар/бас= 32490 гектар;
түйе үшін-12 бас х 21 гектар/бас= 252 гектар;
45 957+24 446+32 490+252 =103 145 гектар.
Кеңкияқ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кеңкияқ ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

для мелкого рогатого скота - 6116 голов х 4 гектаров/голов=24 446 гектар;
для лошадей - 1805 голов х 18 гектаров/голов=32490 гектар;
для верблюдов -12 голов х 21 гектар/голов=252 гектар;
45 957+24 446+32 490+252 =103 145 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кенкиякском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенкиякского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Кеңкияқ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 8 – қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы.
Темір аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы № 48 шешіміне 7 - қосымша
Саркөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Саркөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде Саркөл ауылдық округ аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Саркөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1- қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4- қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5- қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);

Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кенкиякском сельском округе на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Приложение 7 к решению Темирского районного маслихата от 14 июня 2023 года № 48
План по управлению пастбищами и их использованию в Саркольском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Саркольском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
13) схему (карту) расположения пастбищ на территории Саркольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
14) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Саркөл ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекендер бар.
Саркөл ауылдық округі аумағында жалпы көлемі 166 324 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 124 021 гектар боліп бөлінеді.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 124 823 гектар;
елді мекендердің жері – 41 501 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Саркөл ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Саркөл ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 8387 бас, оның ішінде аналық мал 4377 бас, ұсақ қара мал 17983 бас, жылқы 5499 бас, 411 бас түйе бар. Оның ішінде:
Шұбарши кентінде:
ірі қара мал 1783 бас, оның ішінде аналық мал 1084 бас, ұсақ қара мал 2255 бас, жылқы 116 бас, түйе 3бас.
Жайылым көлемі 19 154 гектарды құрайды.
Саркөл ауылында:
ірі қара мал 1527 бас, оның ішінде аналық мал 703 бас, ұсақ қара мал 4065 бас, жылқы 1706 бас, түйе 114 бас.
Жайылым көлемі 6 700 гектарды құрайды.
Құмсай ауылында:
ірі қара мал 802 бас, оның ішінде аналық мал 531 бас, ұсақ мал 1920 бас, жылқы 100 бас, түйе 53 бас.

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Саркольском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Саркольского сельского округа 166 324 гектар, из них пастбищные земли – 124 021 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –124 823 гектар;
земли населенных пунктов –41 501 гектар.
По природным условиям территория Саркольского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Саркольском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 8387 голов крупного рогатого скота, из них 4377 голов маточного поголовья, 17983 голов мелкого рогатого скота, 5499 голов лошадей, 411 голов верблюдов. Из них:
в поселке Шубарши:
1783 голов крупного рогатого скота, из них 1084 голов маточного поголовья, 2255 голов мелкого рогатого скота, 116 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 19 154 гектар.
в селе Сарколь:
1527 голов крупного рогатого скота, из них 703 голов маточного поголовья, 4065 голов мелкого рогатого скота, 1706 голов лошадей, 114 голова верблюда.
Площадь пастбищ составляет 6 700 гектар.
в селе Кумсай:
802 голов крупного рогатого скота, из них 531 голов маточного поголовья, 1920 голов мелкого рогатого скота, 100 голов лошадей, 53 голов верблюдов.

Жайылым көлемі 7 597 гектар.
Қопа ауылында:
ірі қара мал 1705 бас, оның ішінде аналық мал 531 бас, ұсақ қара мал 4140 бас, жылқы 1549 бас, түйе 74 бас.
Жайылым көлемі 7 083 гектарды құрайды.
Саркөл ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2570 бас,оның ішінде аналық мал 1528 бас, ұсақ қара мал 5603 бас, жылқы 2082 бас, түйе 167 басты құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 97 657 гектарды құрайды.
Саркөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 124 021 гектар жайылымдық жерлер бар.Елді мекен шегінде 40 534 гектар жайылым бар.
Саркөл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Шұбарши кенті, Саркөл ауылы, Құмсай ауылы, Қопа ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 40 534 га көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/, түйе –21 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 50 563 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-8387 бас х 15 гектар/бас=125 805 гектар;

Площадь пастбищ составляет 7 597 гектар.
в селе Копа:
1705 голов крупного рогатого скота, из них 531 голов маточного поголовья, 4140 голов мелкого рогатого скота, 1549 голов лошадей, 74 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 7 083 гектар.
Поголовье скота в товариществе с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Саркольского сельского округа составляет: 2570 голов крупного рогатого скота, из них 1528 голов маточного поголовья, 5603 голов мелкого рогатого скота, 2082 голов лошадей, 167 голов верблюдов.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 97 657 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Саркольскому сельскому округу имеются всего 124 021 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 40 534 гектар пастбищ.
В Саркольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании выше изложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (поселок Шубарши, село Сарколь, село Кумсай, село Копа) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 40 534 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 15 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 50 563 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов, верблюдов- 21 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота- 8387 голов х 15 гектаров/голов=125 805 гектаров;

ұсақ қара мал үшін-17983 бас х 4 гектар/бас=71 932 гектар;
жылқы үшін-5499 бас х 18 гектар/бас= 98 982 гектар;
түйе үшін-411 бас х 21 гектар/бас= 8631 гектар;
125 805+71 932+98 982+8631=305 350 гектар.
Саркөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Саркөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

для мелкого рогатого скота- 17983 голов х 4 гектаров/голов=71 932 гектаров;
для лошадей- 5499 голов х 18 гектаров/голов=98 982 гектаров;
для верблюдов -411 голов х 21 гетаров/голов=8631 гектаров;
125 805+71 932+98 982+8631=305 350 гектаров.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Саркольском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Саркольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Саркөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 8 – қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картасы
Темір аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы № 48 шешіміне 8 – қосымша
Тасқопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Тасқопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тасқопа ауылдық округіг аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);

Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Саркольском сельском округе на 2023-2024 годы
Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Приложение 8 к решению Темирского районного маслихата от 14 июня 2023 года № 48
План по управлению пастбищами и их использованию в Таскопинском сельском округе на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Таскопинском сельском округе на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
15) схему (карту) расположения пастбищ на территории Таскопинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
16) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тасқопа ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Тасқопа ауылдық округі аумағында жалпы көлемі 107 746 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 73 162 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 74 214 гектар;
елді мекендердің жері – 33 532 гектарболып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Тасқопа ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Тасқопа ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 4268 бас, оның ішінде аналық мал басы 1280 бас, 11 819 бас ұсақ қара мал, 883 бас жылқы, 37 түйе бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 32 899 гектарды құрайды.
Тасқопа ауылдық округінің жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 3043 бас,оның ішінде аналық мал басы 913 бас, ұсақ қара мал 2728 бас, жылқы 883 бас, түйе 37 басты құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 70 850 гектарды құрайды.
Тасқопа ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 73 162 гектар жайылымдық жерлер бар.Елді мекен шегінде 32 899 гектар жайылым бар.
Тасқопа ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Таскопинском сельском округе имеется 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Таскопинского сельского округа 107 746 гектар, из них пастбищные земли – 73 162 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –74 214 гектар;
земли населенных пунктов –33 532 гектар.
По природным условиям территория Таскопинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в Таскопинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) 4268 голов крупного рогатого скота, из них 1280 голов маточного поголовья, 11 819 голов мелкого рогатого скота, 883 голов лошадей, 37 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 32 899 гектар.
Поголовье скота в товариществах с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах Таскопинского сельского округа составляет: 3043 голов крупного рогатого скота, из них 913 голов маточного поголовья, 2728 голов мелкого рогатого скота, 883 голов лошадей, 37 голов верблюдов..
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 70 850 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Таскопинскому сельскому округу имеются всего 73 162 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 32 899 гектар пастбищ.
В Таскопинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тасқопа ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді меннің 32 899 гектар көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 30 482 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
Ірі қара мал үшін-4268 бас х 15 гектар/бас=64 020 гектар;

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (селоТаскопа) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 32 899 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 15 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 30 482 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 4268 голов х 15 гектаров/голов=64 020 гектар;

ұсақ қара мал үшін-11 819 бас х 4 гектар/бас= 47 276 гектар;
жылқы үшін-883 бас х 18 гектар/бас= 15 894 гектар;
түйе үшін-37 бас х 21 гектар/бас= 777 гектар;
64 020 + 47 276 + 15 894+777 =127 967 гектар.
Тасқопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Тасқопа ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

для мелкого рогатого скота - 11 819 голов х 4 гектара/голов=47 276 гектар;
для лошадей – 883 голов х 18 гектаров/голов=15 894 гектар:
для верблюдов - 37 голов х 21 гектара/голов=777 гектар;
64 020 + 47 276 + 15 894+777 =127 967 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Таскопинском сельском округе на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Таскопинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов

Тасқопа ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 8 – қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны.
Темір аудандық мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы № 48 шешіміне 9 – қосымша
Темір қаласында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар
Осы Темір қаласында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы Заңына, "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Темір қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1-қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5-қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6-қосымша);

Приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Таскопинском сельском округе на 2023-2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей.
Приложение 9 к решению Темирского районного маслихата от июня 2023 года № 48
План по управлению пастбищами и их использованию в городе Темир на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в городе Темир на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
17) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Темира в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
18) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, городе (приложение 6);

7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7- қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Темір қаласында 1 қала, 1 ауылдық елді мекендер бар.
Темір қаласының жалпы көлемі 184 194 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 123 013 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 149 776 гектар;
елді мекендердің жері – 34 418 гектар болып бөлініде.
Табиғи жағдайлар бойынша Темір қаласы аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2023 жылдың 1 қаңтарына Темір қаласында (халықтың жеке ауласы) 4253 бас ірі қара мал, оның ішінде 2441 бас аналық мал, 5888 бас ұсақ қара мал, 3021 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Темір қаласында:
ірі қара мал 2887 бас, оның ішінде аналық мал 1677 бас, ұсақ мал 4177 бас, жылқы 1924 бас.
Жайылым көлемі 24 279 гектарды құрайды.
Жамбыл ауылында:
1366 бас ірі қара мал, оның 764 бас ішінде аналық мал, 1711 бас ұсақ қара мал, 1097 бас жылқы.
Жайылым көлемі 9 593 гектарды құрайды.
Темір қаласының жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 2221 бас,оның ішінде аналық мал 1469 бас, ұсақ қара 2642 бас, 2200 бас жылқы құрайды.
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер, шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 99 074 гектарды құрайды.

7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в городе Темир имеются 1 город, 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории города Темира 184 194 гектар, из них пастбищные земли – 123 013 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –149 776 гектар;
земли населенных пунктов –34 418 гектар.
По природным условиям территория города Темира по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2023 года в городе Темир насчитывается (личное подворье населения) 4253 голов крупного рогатого скота, из них 2441 голов маточного поголовья, 5888 голов мелкого рогатого скота, 3021 голов лошадей. Из них:
в городе Темир:
2887 голов крупного рогатого скота, из них 1677 голов маточного поголовья, 4177 голов мелкого рогатого скота, 1924 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 24 279 гектар.
в селе Жамбыл:
1366 голов крупного рогатого скота, из них 764 голов маточного поголовья, 1711 голов мелкого рогатого скота, 1097 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9 593 гектар.
Поголовье скота в товариществе с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйствах города Темира составляет: 2221 крупного рогатого скота, из них 1469 голов маточного поголовья, 2642 голов мелкого рогатого скота, 2200 голов лошадей.
Площадь пастбищ товариществ с ограниченной ответственностью, крестьянских хозяйств составляет 99 074 гектар.

Темір қаласы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 123 013 гектар жайылымдық жерлер бар.Елді мекен шегінде 33 872 гектар жайылым бар.
Темір қаласында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Темір қаласы, Жамбыл ауылы) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 33 872 га көлемінде жайылымдық алқаптары бар, жүктеме нормасы 15 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ қара мал – 4 гектар/бас, жылқы –18 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 32 461 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по городу Темир имеются всего 123 013 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 33 872 гектар пастбищ.
В городе Темир сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (город Темир, село Жамбыл) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 33 872 гектар, потребность не возникает, при норме нагрузки 15 гектаров/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 32 461 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектаров/голов, мелкого рогатого скота – 4 гектаров/голов, лошадей – 18 гектаров/голов.
Потребность:

Ірі қара мал үшін- 4253 бас х 15 гектар/бас=63 795 гектар;
ұсақ қара мал үшін-5888 бас х 4 гектар/бас= 23 552 гектар;
жылқы үшін-3021 бас х 18 гектар/бас= 54 378 гектар;
63 795 +23 552 +54 378 = 141 725 гектар.
Темір қаласында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2023-2024 жылдарға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Темір қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

для крупного рогатого скота - 4253 голов х 15 гектар/голов=63 795 гектар;
для мелкого рогатого скота - 5888 голов х 4 гектар/голов=23 552 гектар;
для лошадей – 3021 голов х 18 гектар/голов=54 378 гектар;
63 795 +23 552 +54 378 = 141 725 гектар.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в городе Темир на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Темир в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов