Талғар ауданының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 16-62 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Талғар аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 22 214 226 мың теңге:
салықтық түсімдер – 7 291 399 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 366 101 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 2 002 327 мың теңге;
трансферттер түсімі – 12 554 399 мың теңге;
2) шығындар – 25 751 640 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 25 075 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 73 840 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 48 765 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – (-) – 3 562 489 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 3 562 489 мың теңге:
қарыздар түсімі – 3 051 360 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 77 382 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 588 511 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 12.12.2024 № 33-122 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемдері – 564 482 мың теңге сомасында көзделсін.
3. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілісін, оның ішінде:
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға;
елді мекендерді көркейтуге;
ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
ауылдық округ әкімдерінің қызметтерін қамтамасыз етуге.
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Талғар ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

О бюджете Талгарского района на 2024-2026 годы
Решение Талгарского районного маслихата Алматинской области от 26 декабря 2023 года № 16-62.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Талгарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 22 214 226 тысяч тенге:
налоговые поступления – 7 291 399 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 366 101 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала – 2 002 327 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 12 554 399 тысяч тенге;
2) затраты – 25 751 640 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование –25 075 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 73 840 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 48 765 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – (-) - 3 562 489 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета –3 562 489 тысяч тенге:
поступление займов – 3 051 360 тысяч тенге;
погашение займов – 77 382 тысячи тенге;
используемые остатки бюджетных средств -588 511 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Талгарского районного маслихата Алматинской области от 12.12.2024 № 33-122 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы бюджетных изьятий из бюджетов города районного значения, сельских округов в районный бюджет в сумме – 564 482 тысячи тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года;
благоустройство населенных пунктов;
обеспечение функционирования автомобильных дорог в сельских округах;
обеспечение деятельности акимов сельских округов.
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяется на основании постановления акимата Талгарского района.

4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 149 100 мың теңге сомада бекітілсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 22.05.2024 № 23-90 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Талғар аудандық мәслихатының хатшысы М. Алибеков
Талғар аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 16-62 шешіміне 1- қосымша

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме – 149 100 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Талгарского районного маслихата Алматинской области от 22.05.2024 № 23-90 (вводится в действие с 01.01.2024).
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Секретарь Талгарского районного маслихата М. Алибеков
Приложение 1 к решению Талгарского районного маслихата от 26 декабря 2023 года № 16-62

116 223
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
2 631 617
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
560 549
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
560 549
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
560 549
2
Әлеуметтiк көмек
1 925 611
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
1 925 611
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
63 764
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
47
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
246 073
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедек балаларды материалдық қамтамасыз ету
11 534
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
145 247
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 458 946
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
145 457
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
145 457
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
58 810
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 537
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
2 000
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
58 113
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
24 997
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
0
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
0
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
9 790 879
1
Тұрғын үй шаруашылығы
5 365 428
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі

116 223
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
2 631 617
1
Социальное обеспечение
560 549
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
560 549
005
Государственная адресная социальная помощь
560 549
2
Социальная помощь
1 925 611
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
1 925 611
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
63 764
006
Оказание жилищной помощи
47
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
246 073
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
11 534
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
145 247
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 458 946
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
145 457
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
145 457
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
58 810
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 537
021
Капитальные расходы государственного органа
2 000
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия программ
58 113
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
24 997
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
0
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
0
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
0
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
9 790 879
1
Жилищное хозяйство
5 365 428
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)