Талғар ауданының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті туралы
Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 16-62 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Талғар аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 20 975 396 мың теңге:
салықтық түсімдер – 7 248 399 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 363 174 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 1 767 114 мың теңге;
трансферттер түсімі – 11 596 709 мың теңге;
2) шығындар – 22 026 090 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 25 075 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 73 840 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 48 765 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – (-) 1 075 769 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 075 769 мың теңге:
қарыздар түсімі – 564 640 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 77 382 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 588 511 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 12.11.2024 № 11-33 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қаланың, ауылдық округтердің бюджеттерінен аудандық бюджетке бюджеттік алып қоюлардың көлемдері – 564 482 мың теңге сомасында көзделсін.
3. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілісін, оның ішінде:
Өңірлерді дамытудың 2025 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өңірлерді экономикалық дамытуға жәрдемдесу бойынша шараларды іске асыруға ауылдық елді мекендерді жайластыруды шешуге арналған іс-шараларды іске асыруға;
елді мекендерді көркейтуге;
ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
ауылдық округ әкімдерінің қызметтерін қамтамасыз етуге.
Көрсетілген трансферттерді аудандық маңызы бар қала, ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Талғар ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

О бюджете Талгарского района на 2024-2026 годы
Решение Талгарского районного маслихата Алматинской области от 26 декабря 2023 года № 16-62.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Талгарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 2 530 109 тысячи тенге, в том числе:
налоговые поступления 449 071 тысяча тенге;
неналоговые поступления 5 000 тысячи тенге;
поступления от продажи основного капитала 5 000 тысячи тенге;
поступления трансфертов 2 071 038 тысяч тенге;
2) затраты 6 166 813 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 0 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 0 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 0 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 3 636 704 тысячи тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 3 636 704 тысячи тенге, в том числе:
поступление займов 3 636 704 тысяч тенге;
погашение займов 0 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 0 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Талгарского районного маслихата Алматинской области от 12.11.2024 № 11-33 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы бюджетных изьятий из бюджетов города районного значения, сельских округов в районный бюджет в сумме – 564 482 тысячи тенге.
3. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам города районного значения, сельских округов, в том числе на:
реализацию мероприятий для решения вопросов обустройства населенных пунктов в реализацию мер по содействию экономическому развитию регионов в рамках Государственной программы развития регионов до 2025 года;
благоустройство населенных пунктов;
обеспечение функционирования автомобильных дорог в сельских округах;
обеспечение деятельности акимов сельских округов.
Распределение указанных трансфертов бюджетам города районного значения, сельских округов определяется на основании постановления акимата Талгарского района.

4. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 149 100 мың теңге сомада бекітілсін.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - Алматы облысы Талғар аудандық мәслихатының 22.05.2024 № 23-90 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Талғар аудандық мәслихатының хатшысы М. Алибеков
Талғар аудандық мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № 16-62 шешіміне 1- қосымша

4. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме – 149 100 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 в редакции решения Талгарского районного маслихата Алматинской области от 22.05.2024 № 23-90 (вводится в действие с 01.01.2024).
5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Секретарь Талгарского районного маслихата М. Алибеков
Приложение 1 к решению Талгарского районного маслихата от 26 декабря 2023 года № 16-62

15 333
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
152 020
017
Оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамды протездік-ортопедиялық көмек, сурдотехникалық құралдар, тифлотехникалық құралдар, санаторий-курорттық емделу, міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету, арнаулы жүріп-тұру құралдары, қозғалуға қиындығы бар бірінші топтағы мүгедектігі бар адамға жеке көмекшінің және есту бойынша мүгедектігі бар адамға қолмен көрсететін тіл маманының қызметтері мен қамтамасыз ету
1 202 267
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
178 648
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
173 648
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51 134
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
12 623
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
0
028
Күш көрсету немесе күш көрсету қаупі салдарынан қиын жағдайларға тап болған тәуекелдер тобындағы адамдарға қызметтер
78 434
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардыңқұқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
31 457
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
0
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
5 000
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
5000
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
5 642 086
1
Тұрғын үй шаруашылығы
5 382 436
463
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жер қатынастары бөлімі
0
016
Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін алу
0
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
2 104 197
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
403 480
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
500 000
098
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйлерін сатып алу
1 200 717
2
Коммуналдық шаруашылық
3 278 239
487
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
3 278 239
016
Сумен жабдықтау және су бұру жүйесінің жұмыс істеуі
0
027
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) коммуналдық меншігіндегі газ жүйелерін пайдалануды ұйымдастыру
028
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
500 000
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту

15 333
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
152 020
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой реабилитации лица с инвалидностью
1 202 267
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
178 648
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
173 648
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
51 134
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
12 623
021
Капитальные расходы государственного органа
0
028
Услуги лицам из групп риска, попавшим в сложную ситуацию вследствие насилия или угрозы насилия программ
78 434
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизнилиц с инвалидностью в Республике Казахстан
31 457
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
0
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
5 000
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
5 000
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
5 642 086
1
Жилищное хозяйство
5 382 436
463
Отдел земельных отношений района (города областного значения)
0
016
Изъятие земельных участков для государственных нужд
0
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
2 104 197
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
403 480
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
500 000
098
Приобретение жилья коммунального жилищного фонда
1 200 717
2
Коммунальное хозяйство
3 278 239
487
Отдел жилищно-коммунального хозяйства и жилищной инспекции района (города областного значения)
3 278 239
016
Функционирование системы водоснабжения и водоотведения
0
027
Организация эксплуатации сетей газификации, находящихся в коммунальной собственности районов (городов областного значения)
0
028
Развитие коммунального хозяйства
500 000
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения