Абай облысының білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидаларын бекіту туралы
Абай облысының әкімдігінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 38 қаулысы. Күші жойылды – Абай облысының әкімдігінің 2024 жылғы 7 тамыздағы № 149 қаулысы
Ескерту. Күші жойылды – Абай облысының әкімдігінің 07.08.2024 № 149 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 2-тармағына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 24-7) тармақшасына сәйкес, Абай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Абай облысының білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. "Абай облысының білім басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күн ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Абай облысы бойынша филиалына ресми жариялауға және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілердің Эталондық бақылау банкіне енгізсін;
2) осы қаулыны Абай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғанынан кейін орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бакылау Абай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысының әкімі Н. Ұранхаев
Абай облысы әкімдігінің
2023 жылғы "17" ақпандағы
№ ____ қаулысымен
бекітілген
Абай облысының білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Абай облысының білім беру ұйымдарының ішкі тәртіптемесінің үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2-тармағының 24-7) тармақшасына сәйкес әзірленді және білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2. Үлгілік қағидалар білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидаларын бекіту кезінде бірыңғай тұрғыда қарауды қамтамасыз ету мақсатында әзірленді. 3. Ішкі тәртіпті қамтамасыз ету мақсатында білім беру ұйымының әкімшілігі қызметкерлердің, сондай-ақ білім алушылардың, тәрбиеленушілердің, ата-аналардың және білім беру ұйымының өзге де заңды өкілдерінің оларға Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасымен және Білім беру ұйымы ішкі тәртіп қағидаларымен жүктелген міндеттерді сақтауын қамтамасыз етеді.

Об утверждении Типовых правил внутреннего распорядка организации образования области Абай
Постановление акимата области Абай от 17 февраля 2023 года № 38. Утратило силу постановлением акимата области Абай от 7 августа 2024 года № 149
Сноска. Утратило силу постановлением акимата области Абай от 07.08.2024 № 149 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 24-7) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об образовании", акимат области Абай ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Типовые правила внутреннего распорядка организации образования области Абай, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Управление образования области Абай" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в филиал республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан по области Абай для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата области Абай после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области Абай.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Абай Н. Уранхаев
Утверждены
постановлением акимата
области Абай
от "17" февраля 2023 года
№ 38
Типовые правила внутреннего распорядка организации образования области Абай Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила внутреннего распорядка организации образования области Абай (далее - Типовые правила) разработаны в соответствии с подпунктом 24-7) пункта 2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации и осуществления внутреннего распорядка организации образования.
2. Типовые правила разработаны в целях обеспечения единых подходов при утверждении правил внутреннего распорядка организации образования.
3. В целях обеспечения внутреннего распорядка, администрация организации образования обеспечивает соблюдение сотрудниками, а также обучающимися, воспитанниками, родителями и иными законными представителями организации образования, обязанностей, возложенных на них законодательством Республики Казахстан в области образования и Правилами внутреннего распорядка организации образования.

2-тарау. Білім беру ұйымының ішкі тәртіптемесі
4. Білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидалары:
білім беру ұйымының әкімшілігі мен педагогтарының білім алушылармен, тәрбиеленушілермен, ата-аналармен және өзге заңды өкілдермен өзара іс-әрекет етуін;
білім алушылардың, тәрбиеленушілердің білім алуы және олардың өмірі мен денсаулығын сақтау, балалардың құқықтарын қорғау үшін жағдайдың жасалуын; ұйым қызметкерлерінің кәсіби біліктілігін арттыруды ұйымдастыруды; білім беру ұйымы жұмысының басталу мен аяқталу уақытын, олардың арасындағы үзілістерді;
білім алушылар мен тәрбиеленушілердің оқу сабақтарының ұзақтығын; оқу-тәрбие процесіне қатысушылардың тәртібін көздейді.
5. Білім беру ұйымының әкімшілігі қызметкерлердің, білім алушылардың және тәрбиеленушілердің, сондай-ақ олардың ата-аналары немесе өзге заңды өкілдерінің Білім беру ұйымының ішкі тәртіп қағидаларымен танысуының қолжетімділігін қамтамасыз етеді.

Глава 2. Внутренний распорядок организации образования
4. Правила внутреннего распорядка организации образования предусматривают:
взаимодействие администрации организации образования, педагогов и сотрудников с обучающимися, воспитанниками, родителями и иными законными представителями;
условия для получения знаний и сохранения жизни и здоровья обучающихся, воспитанников, охраны прав детей;
организация повышения профессиональной квалификации сотрудников организации;
время начала и окончания работы организации образования, перерывы между ними;
продолжительность учебных занятий обучающихся и воспитанников;
поведение участников учебно-воспитательного процесса.
5. Администрация организации образования обеспечивает доступность ознакомления педагогов и сотрудников, обучающихся и воспитанников, а также их родителей или других законных представителей с Правилами внутреннего распорядка организации образования.