Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібін және өкілдік шығындар нормаларын бекіту туралы
Абай облысының әкімдігінің 2023 жылғы 4 тамыздағы № 139 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабына, "Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдаланудың үлгілік қағидаларын және өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 863 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17522 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Абай облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібі және өкілдік шығындардың нормалары (бұдан әрі-Тәртіп) осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Облыстық бюджеттен қаржыландырылатын органдардың басшылары өкілдік шығындарға көзделген қаражатты бекітілген Тәртіпке сәйкес қатаң жұмсауды жүзеге асырсын.
3. "Абай облысы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулыға қол қойылған күннен бастап бес жұмыс күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жариялау үшін "Қазақстан Республикасының заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
2) осы қаулыны Абай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылауды Абай облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысының әкімі Н. Ұранхаев
Абай облысы әкімдігінің
2023 жылғы "04" тамыз
№139 қаулысына
қосымша
Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібі және өкілдік шығындардың нормалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібі және өкілдік шығындардың нормалары (бұдан әрі - Тәртіп) өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдаланудың тәртібі мен жергілікті бюджет қаражаты есебінен өкілдік шығындардың нормаларын айқындайды.
2. Өкілдік шығындар – бұл тиісті қаржы жылына жергілікті бюджетте көзделген және шетелдік делегацияларды қабылдауға, отырыстар, конференциялар, кеңестер, семинарлар, салтанатты және ресми іс-шаралар өткізуге көзделген қаражат.
Өкiлдік шығындарға мыналар жатады:

Об утверждении порядка использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат
Постановление акимата области Абай от 4 августа 2023 года № 139
В соответствии со статьей 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 863 "Об утверждении Типовых правил использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17522), акимат области Абай ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и нормы представительских затрат (далее-Порядок), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Руководителям органов, финансируемых из областного бюджета осуществлять расходование средств на представительские затраты в строгом соответствии с утвержденным Порядком.
3. Государственному учреждению "Аппарат акима области Абай" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) в течение пяти рабочих дней со дня подписания настоящего постановления направление его копии в электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата области Абай.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области Абай.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Абай Н. Уранхаев
Приложение к постановлению
акимата области Абай
от "04" августа 2023 года
№ 139
Порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и нормы представительских затрат
1. Общие положения
1. Настоящий Порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и нормы представительских затрат (далее - Порядок) определяет порядок использования средств на представительские затраты и нормы представительских затрат за счет средств местного бюджета.
2. Представительские затраты - средства, предусмотренные в местном бюджете на соответствующий финансовый год и используемые для приема иностранных делегаций, проведение заседаний, конференций, совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий.
К представительским затратам относятся:

1) автокөлікке қызмет көрсету;
2) аудармашылардың қызметтері;
3) ресми түскі ас, кешкі ас, фуршеттер;
4) кәдесыйлар, естелік сыйлықтар сатып алу.
2. Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібі
3. Өкілдік шығындарға облыстық бюджеттен қаражат бөлу іс-шаралар жоспарының (бұдан әрі-Жоспар) негізінде, осы Тәртіптің қосымшасына сәйкес өкілдік шығындар нормаларын ескере отырып жүзеге асырылады.
4. Мынадай құжаттардың болуы өкілдік шығындарға жергілікті бюджеттен қаражат бөлуге негіз болып табылады:
1) іс-шараларды өткізу қажеттігінің негіздемесі;
2) ресми делегацияның келу бағдарламасы;
3) іс-шараларды дайындау жоспары;
4) қатысушылар саны туралы деректер;
5) өкілдік шығындардың нормаларына сәйкес әрбір шығын бабы бойынша есептері бар шығыстар сметасы және шығындар көлемін растайтын құжаттар (шығындар калькуляциясы, прайс-парақтар және өзге де құжаттар);
6) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шығындар сметасы бойынша қорытындысы.
5. Жергілікті бюджеттік бағдарламалардың әкімшісі іс-шаралар өткізілгеннен кейін 10 күнтізбелік күн ішінде облыстың тиісті жергілікті атқарушы органына бірінші басшының (оны алмастыратын тұлғалар) қолын қойдырып өкілдік шығындарға бөлінген қаражатты пайдалану туралы есепті қосымшамен бірге ұсынады:
1) іс-шараны жүргізу үшін негіздеме, осы Тәртіптің 4-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көзделген шығыстар сметасы мен құжаттар;
2) қатысушылардың нақты санын растайтын құжат;
3) шығыстар сметалары бойынша нақты шығыстарды бекітетін құжаттардың көшірмелері (квитанциялар, шот-фактуралар, жүкқұжат, орындалған жұмыстардың (қызмет көрсетулердің) бағасы мен сатып алынған тауарлардың, жұмыстар мен қызмет көрсетулердің көлемін көрсетумен актілер, шарттар).
6. Өкілдік шығындар осы Тәртіптің қосымшасында көрсетілген өкілдік шығындардың нормаларын ескере отырып қалыптастырады.
Өкілдік шығындарға көзделген
қаражатты пайдалану
тәртібі және өкілдік
шығындардың нормаларына
қосымша
Өкілдік шығындардың нормалары
р/с №
Шығындардың атауы
Құны теңгемен
1.
Қабылдаулар өткізуге шығыстар (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) делегациялар үшін күніне бір адам есебінен саналады
10 000 теңгеге дейін
2.
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының төрағаларының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының қатысуымен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хаттамада қарастырылған қабылдаулар өткізуге шығыстар (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) күніне бір адам есебінен саналады

1) автотранспортное обслуживание;
2) услуги переводчиков;
3) официальные обеды, ужины, фуршеты;
4) приобретение сувениров, памятных подарков.
2. Порядок использования средств на представительские затраты
3. Выделение средств из областного бюджета на представительские затраты осуществляется на основании Плана мероприятий (далее - План), с учетом норм представительских затрат, согласно приложению к настоящему Порядку.
4. Основанием выделения средств на представительские затраты является наличие следующих документов:
1) обоснование необходимости проведения мероприятия;
2) программа пребывания официальной делегации;
3) план подготовки мероприятия;
4) данные о количестве участников;
5) смета расходов с расчетами по каждой статье затрат в соответствии с нормами представительских затрат и документы, подтверждающие объем затрат (калькуляция затрат, прайс-листы и иные документы);
6) заключение местного уполномоченного органа по исполнению бюджета по смете расходов.
5. Администратор местных бюджетных программ в течение 10 календарных дней после проведения мероприятия представляет соответствующему местному исполнительному органу области отчет об использовании средств, выделенных на представительские затраты, за подписью первого руководителя (лица, его заменяющего), с приложением:
1) основания для проведения мероприятия, сметы расходов и документов, предусмотренных подпунктами 2) и 4) пункта 4 настоящего Порядка;
2) документа, подтверждающего фактическое количество участников;
3) копий документов, подтверждающих фактические затраты по смете расходов (квитанции, счета-фактуры, накладные, акты выполненных работ (оказанных услуг) с указанием стоимости и объема приобретенных товаров, работ и услуг, договора).
6. Представительские затраты формируются с учетом норм представительских затрат, указанных в приложении к настоящему Порядку.
Приложение
к порядку использования
средств,
предусмотренных на
представительские
затраты, и норм
представительских затрат
Нормы представительских затрат
№ п/п
Наименование расходов
Стоимость в тенге
1.
Затраты на проведение приемов (завтраки, обеды, ужины), производится для делегаций из расчета на одного человека в день
до 10 000 тенге
2.
Затраты на проведение приемов (завтраки, обеды, ужины), предусмотренных в Государственном Протоколе Республики Казахстан, с участием Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, председателей палат Парламента Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан из расчета на одного человека в день

30 000 теңгеге дейін
3.
Келіссөздер, мәдени бағдарламалар шаралары кезінде фуршет қызметін көрсету күніне бір адамға есебінен, соның ішінде аудармашы мен еріп жүргендерді қосқанда
1 040 теңгеге дейін
4.
Ауызша синхронды аударым қызметінің ақысын төлеу сағаттық төлем есебінен
Мемлекеттік тілден орыс тілге және кері бағытта
15 000 теңгеге дейін
Еуропалық тілдерден (ағылшын, француз, неміс, испан, итальян) мемлекеттік тілге және/немесе орыс тіліне
20 000 теңгеге дейін
Шығыс тілдерден (түркі, араб, парсы, қытай, корея, жапон) мемлекеттік тілге және/немесе орыс тіліне
25 000 теңгеге дейін
Басқа сирек тілдерден (жоғарыдағылардан өзгеше) мемлекеттік тілге және/немесе орыс тіліне
25 000 теңгеге дейін
5.
Көлік шығындарын төлеу сағаттық төлем есебінен көзделеді
жеңіл көліктер - 2 060 теңгеге дейін
шағын автобустар – 2 700 теңгеге дейін автобустар – 3 400 теңгеге дейін іс-шараның деңгейіне қарамастан
6.
Кәдесыйлар, естелік сыйлықтар сатып алу
ұсынылатын кем дегенде 3 (үш) баға ұсыныстарының төменгісі
7.
Басқа шығыстар
ұсынылатын кем дегенде 3 (үш) баға ұсыныстарының төменгісі
Ескерту:
1. Ресми қабылдаулар кезінде Қазақстан Республикасы тарапынан қатысушылар саны шетел делегациясы тарапынан қатысушылар санынан аспауы тиіс.
2. Делегация құрамы бес адамнан жоғары болса, еріп жүргендер мен қызмет көрсететін аудармашылар саны (синхронды аудармашыдан басқа) делегацияның кем дегенде бес мүшесіне бір еріп жүрген немесе бір аудармашы есебінен белгіленеді.

до 30 000 тенге
3.
Фуршеты во время переговоров, мероприятий культурной программы на одного человека в день, включая переводчика и сопровождающих лиц
до 1 040 тенге
4.
Оплата услуг устного синхронного перевода из расчета почасовой оплаты
С государственного языка на русский язык и в обратном направлении
до 15 000 тенге
Европейские языки (английский, французский, немецкий, испанский, итальянский на государственный язык и/или русский язык
до 20 000 тенге
Восточные языки (турецкий, арабский, персидский, китайский, корейский, японский на государственный язык и/или русский язык
до 25 000 тенге
Прочие редкие языки (кроме вышеперечисленных) на государственный язык и/или русский язык
до 25 000 тенге
5.
Оплата транспортных затрат предусматривается из расчета почасовой оплаты
легковые автомобили до 2 060 тенге
микроавтобусы - до 2 700 тенге
автобусы - до 3 400 тенге
вне зависимости от уровня мероприятия
6.
Приобретение сувениров, памятных подарков
по наименьшей стоимости из предложенных минимальных 3 (трех) ценовых предложений
7.
Иные расходы
по наименьшей стоимости из предложенных минимальных 3 (трех) ценовых предложений
Примечание:
1. Во время официальных приемов, количество участников со стороны Республики Казахстан не должно превышать количество участников со стороны иностранных делегаций.
2. При составе делегаций свыше пяти человек, количество сопровождающих лиц и переводчиков, обслуживающих делегацию (кроме синхронного перевода), определяется из расчета один переводчик или сопровождающий не менее чем на пять членов делегации.