Абай облысында ортақ су пайдалану ережелерін белгілеу туралы
Абай облысы мәслихатының 2023 жылғы 28 шілдедегі № 5/35-VIIІ шешімі. Күші жойылды - Абай облысы мәслихатының 2024 жылғы 26 қыркүйектегі № 19/134-VIII шешімі
Ескерту. Күші жойылды - Абай облысы мәслихатының 26.09.2024 № 19 /134-VIII шешімімен (қабылданған күннен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 38-бабының 1-абзацының 1) тармақшасына, 65-бабының 4-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-2-тармағына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Ортақ су пайдаланудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 20 наурыздағы № 19-1/252 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11434 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес, Абай облысы мәслихаты ШЕШТІ:
1. Абай облысында ортақ су пайдалану ережелері осы шешімнің қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысы мәслихаты төрағасының міндетін атқарушы У. Майжанов
Абай облысы мәслихатының
2023 жылғы 28 шілдедегі
№ 5/35-VIII шешімнің
қосымшасы
Абай облысында ортақ су пайдалану ережелері
1. Осы Абай облысында ортақ су пайдалану ережелері (әрі қарай – Ереже), Қазақстан Республикасы Су кодексінің (әрі қарай – Кодекс) 38-бабының 1-абзацының 1) тармақшасына, 65-бабының 4-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-2 тармағына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Ортақ су пайдаланудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" 2015 жылғы 20 наурыздағы № 19-1/252 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11434 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді және Абай облысында ортақ су пайдалану тәртібін айқындайды.
2. Ортақ су пайдалану халықтың мұқтаждарын қанағаттандыру үшiн су объектiлерi жекелеген жеке немесе заңды тұлғаларға бекiтiлiп берiлмей және судың жай-күйiне әсер ететiн құрылыстар немесе техникалық құрылғылар қолданылмай жүзеге асырылады.
3. Ортақ су пайдалануды жүзеге асыру үшін арнайы рұқсат талап етілмейді.
4. Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда, жеке және заңды тұлғалардың ортақ су пайдалану объектілеріне халықтың кіруін қоршаулар, күзет пункттерін, тыйым салатын белгілер орнату жолымен шектеуіне жол берілмейді.
5. Экологиялық, техникалық және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қауiпсiздiгi мақсатында ортақ су пайдалану шектелуi немесе оған тыйым салынуы мүмкiн.

Об установлении Правил общего водопользования в области Абай
Решение маслихата области Абай от 28 июля 2023 года № 5/35-VIIІ. Отменено решением маслихата области Абай от 26 сентября 2024 года № 19/134-VIII
Сноска. Отменено решением маслихата области Абай от 26.09.2024 № 19 /134-VIII (вводится в действие со дня его принятия).
В соответствии с подпунктом 1) абзаца 1 статьи 38, пунктом 4 статьи 65 Водного кодекса Республики Казахстан, пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 19-1/252 "Об утверждении Типовых правил общего водопользования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11434) маслихат области Абай РЕШИЛ:
1. Установить правила общего водопользования в области Абай согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности председателя маслихата области Абай У. Майжанов
Приложение к решению
маслихата области Абай
от 28 июня 2023 года
№ 5/35-VIII
Правила общего водопользования в области Абай
1. Настоящие Правила общего водопользования в области Абай (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) абзаца 1 статьи 38, пунктом 4 статьи 65 Водного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), пунктом 2-2 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 19-1/252 "Об утверждении Типовых правил общего водопользования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под №11434) и определяют порядок общего водопользования в области Абай.
2. Общее водопользование осуществляется для удовлетворения нужд населения без закрепления водных объектов за отдельными физическими или юридическими лицами и без применения сооружений или технических устройств, влияющих на состояние вод.
3. Специального разрешения для осуществления общего водопользования не требуется.
4. Не допускается ограничение физическими и юридическими лицами доступа населения к водным объектам общего водопользования путем установления заграждений, охранных пунктов, запрещающих знаков, за исключением случаев, предусмотренных Кодексом.
5. Общее водопользование может быть ограничено или запрещено в целях экологической, технической и санитарно-эпидемиологической безопасности населения.

6. Ортақ су пайдалануға:
1) шаруашылық-ауыз су мақсаттарын қанағаттандыру үшін;
2) ықтимал сел қаупі бар су объектілерін қоспағанда, рекреациялық мақсаттарда;
3) кеме қатынасы және шағын кемелерді пайдалану үшін;
4) мал суару үшін су объектілерін пайдалану жатады.
7. Шаруашылық-ауыз су мақсаттарын қанағаттандыру үшін жер үсті су көздерінен су алу судың жай-күйiне әсер ететiн құрылыстар немесе техникалық құрылғылар қолданылмай жүзеге асырылады.
8. Су объектілері мен су шаруашылығы құрылыс жайларындағы көпшіліктің демалуына, туризм мен спортқа арналған жерлерді экологиялық талаптар мен адам өмірінің қауіпсіздігін сақтай отырып, су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы, қоршаған ортаны қорғау саласындағы және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органдармен келісім бойынша Абай облысының жергілікті атқарушы органы белгілейді.
9. Кеме қатынасы санатына жатқызылған Қазақстан Республикасының жер үстi су объектiлерi, оларды осы мақсаттарға пайдалануға толық немесе iшiнара тыйым салынған не олар оқшау пайдалануға берiлген жағдайларды қоспағанда, ортақ пайдаланудағы су жолдары болып табылады.
Су объектiлерiн кеме қатынасы санатына жатқызу тәртiбi, кеме қатынасы, әуе кемелерінің ұшуы (қонуы) үшін пайдаланылатын кеме қатынасы су жолдарының тiзбесi және оларды пайдалану қағидалары Кодекстің 105-бабының 3-тармағына сәйкес бекітілетін қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
10. Су объектiлерiн мал суару үшiн пайдалануға санитарлық қорғау аймақтарынан тыс жерде және суат алаңдары мен су объектiлерiнiң ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын басқа да құрылғылар болған жағдайда жол берiледi.
11. Азаматтардың өмірі мен денсаулығын сақтау мақсатында, өңірдегі жағдайлардың ерекшеліктерін ескере отырып, Абай облысының аумағында орналасқан су объектілерінде шомылу, ауыз су және шаруашылық қажеттіліктерге су алу, мал суару, шағын кемелерде және басқа да жүзу құралдарында жүзу жүзеге асырылмайтын жерлер осы Ереженің 1 және 2- қосымшаларына сәйкес айқындалады.
12. Абай облысының қалалар мен аудандар әкімдіктері тиісті аумақта орналасқан су объектілерінің, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің жай-күйі туралы халықты хабардар етуді жүзеге асырады.
13. Оқшау немесе бірлесіп су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушы, егер Абай облыстық мәслихатының шешiмдерiнде өзгеше белгiленбесе, Кодекстің 67-бабының 3-тармағына және 68-бабының 4-тармағына сәйкес ортақ су пайдалану шарттары немесе оған тыйым салу туралы жариялайды.

6. К общему водопользованию относится пользование водными объектами:
1) для удовлетворения хозяйственно-питьевых целей;
2) для рекреационных целей, за исключением водных объектов, представляющих потенциальную селевую опасность;
3) для судоходства и пользования маломерными судами;
4) для водопоя скота.
7. Для удовлетворения хозяйственно-питьевых целей забор воды из поверхностных источников осуществляется без применения сооружений или технических устройств, влияющих на состояние вод.
8. Места для массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях устанавливаются местным исполнительным органом области Абай по согласованию с уполномоченными органами в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения, в области охраны окружающей среды, в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения с соблюдением экологических требований и безопасности жизни человека.
9. Поверхностные водные объекты Республики Казахстан, отнесенные к категории судоходных, являются водными путями общего водопользования, за исключением случаев, если их использование в этих целях полностью или частично запрещено либо они предоставлены в обособленное пользование.
Порядок отнесения водных объектов к категории судоходных, утверждение перечня судоходных водных путей, используемых для судоходства, взлета (посадки) воздушных судов, и правил их эксплуатации осуществляются в соответствии с правилами, утверждаемыми в соответствии с пунктом 3 статьи 105 Кодекса.
10. Использование водных объектов для водопоя скота допускается вне зоны санитарной охраны и при наличии водопойных площадок и других устройств, предотвращающих загрязнение и засорение водных объектов.
11. В целях охраны жизни и здоровья граждан, с учетом особенностей региональных условий определить места, где не осуществляются купание, забор воды для питьевых и хозяйственных нужд, водопой скота, катание на маломерных судах и других плавучих средствах на водных объектах, расположенных на территории области Абай, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам.
12. Акиматы городов и районов области Абай осуществляют информирование населения о состоянии водных объектов, систем водоснабжения и водоотведения, находящихся на соответствующей территории.
13. Водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, в соответствии с пунктом 3 статьи 67 и пунктом 4 статьи 68 Кодекса объявляет об условиях или запрете общего водопользования, если иное не установлено решениями маслихата области Абай.

14. Ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын жариялау үшін оқшау немесе бірлесіп су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушы Абай облыстық мәслихатына ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын белгілеудің қажеттігі негізделген ұсыныс енгізеді.
15. Абай облыстық мәслихаты мәслихаттың кезекті немесе кезектен тыс сессиясы барысында ортақ су пайдаланудың шарттарын немесе оған тыйым салынатынын белгілеу бойынша тиісті шешім қабылдайды және оны үш жұмыс күні ішінде оқшау немесе бірлесіп су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушыға жолдайды.
16. Жарияланған ортақ су пайдаланудың шарттары немесе оған салынатын тыйымдар шаруашылық-ауыз су мақсаттарын қанағаттандыру үшін ортақ су пайдалануды жүзеге асыруды шектемеуі тиіс.
17. Оқшау немесе бірлесіп су пайдалануды жүзеге асыратын су пайдаланушы Абай облыстық мәслихатынан оң шешім алғаннан кейін бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, сондай-ақ, арнайы ақпараттық белгілер арқылы халықты шомылуға тыйым салынатыны және ортақ су пайдалануды жүзеге асырудың басқа шарттары туралы хабардар етуді қамтамасыз етеді.
18. Ортақ су пайдалану үшін су объектілерін пайдалану кезінде жеке және заңды тұлғалар:
1) су объектілерін ұқыпты пайдалануы;
2) су объектілерін пайдаланудың белгіленген режимін сақтауы;
3) су объектілерінде мәдени, спорттық және басқа да іс-шараларды өткізу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтауы;
4) су объектілерін және іргелес аумақтарын тиісті санитариялық нормаларға сай ұстауға, тұрмыстық, құрылыс және басқа да қалдықтармен қоқыстауға, іргелес аумақтарды ластаудың алдын алу және жою жөніндегі іс-шараларды уақытылы жүзеге асыруы тиіс.
19. Ортақ су пайдаланудың су объектілерін пайдалану кезінде:
1) су объектісін ластауға және қоқыстауға;
2) шомылуға арналған орындарда киім жууға және жануарларды шомылдыруға;
3) ескерту немесе тыйым салу жазулары бар арнайы ақпараттық белгілер қойылмаған орындарда шомылуға;
4) арнайы ақпараттық белгілерді өз еркімен алып тастауға, бұзуға және жоюға;
5) аумақта жанар-жағар май материалдарын сақтауға;
6) көлікке жанар май құюды, жууды және жөндеуді жүзеге асыруға;
7) су объектілерінде және оларға тікелей жақын жерде кәмелетке толмаған балаларды үлкендердің қарауынсыз тастауға жол берілмейді.
Абай облысында
ортақ су пайдалану ережелерінің
1-қосымшасы
Абай облысының аумағында орналасқан су объектілерінде шомылу, ауыз су және тұрмыстық қажеттіліктерге су алу, мал суару жүзеге асырылмайтын жерлер
Р/с №
Су объектісінің атауы
Ауылдық округ, жақын орналасқан елді мекен, аудан (координаттары)
Ескертпе
Семей қаласы
1
Ертіс өзені
Солнечная поляна саяжайлар алабы ауданында.

14. Для объявления условий или запрета общего водопользования, водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, вносит в маслихат области Абай предложение, с обоснованием необходимости установления условий или запрета общего водопользования.
15. Маслихат области Абай в ходе очередной или внеочередной сессии маслихата принимает соответствующее решение по установлению условий или запрета общего водопользования и направляет его водопользователю, осуществляющему обособленное или совместное водопользование, в течение трех рабочих дней.
16. Объявленные условия или запреты общего водопользования не должны ограничивать осуществления общего водопользования для удовлетворения хозяйственно-питьевых целей.
17. После получения положительного решения маслихата области Абай водопользователь, осуществляющий обособленное или совместное водопользование, через средства массовой информации, а также посредством специальных информационных знаков обеспечивает оповещение населения о недопущении купания и других условиях осуществления общего водопользования.
18. При использовании водных объектов для общего водопользования физическим и юридическим лицам необходимо:
1) бережно использовать водные объекты;
2) соблюдать установленный режим использования водного объекта;
3) соблюдать меры безопасности при проведении культурных, спортивных и иных мероприятий на водных объектах;
4) поддерживать водные объекты и прилегающую территорию соответствующим санитарным нормам состояний, не засорять бытовыми, строительными и другими отходами, своевременно осуществлять мероприятия по предупреждению и устранению захламления прилегающей территории.
19. При использовании водных объектов общего водопользования не допускаются:
1) загрязнение и засорение водного объекта;
2) стирка белья и купание животных в местах, предназначенных для купания;
3) купание в местах, где не выставлены специальные информационные знаки с предупреждающими или запрещающими надписями;
4) самовольное снятие, повреждение или уничтожение специальных информационных знаков;
5) хранение на территории горюче-смазочных материалов;
6) осуществление заправки топливом, мойки и ремонта транспорта;
7) оставлять на водных объектах и в непосредственной близости от них несовершеннолетних детей без присмотра взрослых.
Приложение 1
к Правилам общего
водопользования
в области Абай
Места на водных объектах, расположенных на территории области Абай, где не осуществляются купание, забор воды для питьевых и бытовых нужд, водопой скота
№ п/п
Наименование водного объекта
Сельский округ, ближайший населенный пункт, район (координаты)
Примечание
город Семей
1
река Ертис
в районе дачного массива Солнечная поляна. Лагерь Прииртышье

Прииртышье лагері (50028′38.82″С; 8006′59.07″В)
шомылу жүзеге асырылмайды
Мұрат саяжайлар алабы ауданында (50026′5.53″С; 80010′0.29″В)
Бобровка саяжайлар алабы ауданында (50025′53.87″С; 80012′6.45″В)
Семей кемеқұрлыс-кемежөндеу зауыты ауданында (50027′9.36″С; 80012′41.78″В)
Аквапарк ауданында (50024′53.10″С; 80013′19.48″В)
Аквапарктің сол жағалауы бөлігі
(сол жағалау) (50024′32.03″С; 80013′18.87″В)
Смычка суқақпасы мен бұрынғы понтон көпірінің арасы ауданында (50023′59.71″С; 80015′2.71″В)
Абай көшесіндегі орталық мешіт ауданында,
Хасанов аралы (50023′56.25″С; 80015′49.40″В)
Тұлпар көлік базарынан кейін орналасқан шығыс кенті ауданында (жеке тұрғын сектор) (50024′8.66″С; 80016′30.85″В)
Смычка суқақпасы мен ат-арба көлік көпірі (ескі көпір) арасы ауданында (50023′39.74″С; 80017′43.60″В)
Бейбітшілік аралы (биологиялық орталықтан кейін) (50023′2.06″С; 80017′56.05″В)
Шығыс кенті саяжайлар алабы ауданында (саяжайлар) (50023′2.52″С; 80017′58.94″В)
"Саржайлау" демалыс базасы, Семей қаласы аумағында,
Шығыс оң жақ алабы ауданында
(50.374708390329516, 0.32082281624137)
"Бобровка" демалыс базасы, Семей қаласы аумағында,
Бобровка алабы ауданында
(50.459254828588584, 0.19624926109016)
2
Колхозка көлі
Озерка ауылы, Озерский аулыдық округі (50023′31.68″С; 80028′35.74″В)
шомылу жүзеге асырылмайды
3
1 Мұрат қазаншұңқыры
Мұрат кентіндегі Бобровка мен 35-ші колония арасында
(50025′50.25″С; 8008′2.52″В)
шомылу жүзеге асырылмайды
4
2 Мұрат қазаншұңқыры
Мұрат кентіндегі Бобровка мен 35-ші колония арасында
(50026′7.35″С; 8008′5.96″В)
шомылу жүзеге асырылмайды
5
Атауы жоқ көлі
"Мақсал" демалыс базасы,
Озерки ауылдық округі шекарасында
(50.38576967671131, 80.76697107450498)
шомылу жүзеге асырылмайды
6
"Колхозное" көлі
"Тополек" шаруа қожалығының жағажайы, Озерки ауылдық округі, Озерки ауылы
(50.400038842898766, 0.47032249056602)
шомылу жүзеге асырылмайды
Абай ауданы
7
Қарашоқы өзені
Кеңгірбайби ауылдық округі (49084′09.42″С; 79079′25.23″В)
шомылу жүзеге асырылмайды
8
Оспанкөл көлі
Кеңгірбайби ауылдық округі (49017′55.95″С; 79028′65.10″В)
шомылу жүзеге асырылмайды
Аягөз ауданы
9
Аягөз өзенінің бойында орналасқан "3 скалка" орны
Аягөз қаласы (47056′20.59′′С; 80039′14.99′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
10
Аягөз өзенінің бойында орналасқан "Спартак" орны
Мамырсу ауылы (47056′27.54′′С; 80023′14.99′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
Бесқарағай ауданы
11
Ертіс өзені
Глуховка ауылы (50029′09.11′′С, 79052′50.81′′B)
шомылу, ауыз су және тұрмыстық қажеттіліктерге су алу жүзеге асырылмайды
Стеклянка ауылы (50049′79.25′′С, 79093′71.19′′B)
Бірлік ауылы (50030′56′′С, 79042′44′′B)
Белокаменка ауылы (50056′63.44′′С, 79059′71.22′′B)
Долонь ауылы (50056′63.44′′С, 79059′71.22′′B)

(50028′38.82″С; 8006′59.07″В)
не осуществляется купание
в районе дачного массива Мурат
(50026′5.53″С; 80010′0.29″В)
в районе дачного массива Бобровка
(50025′53.87″С; 80012′6.45″В)
в районе Семейского судостроительно-судоремонтного завода
(50027′9.36″С; 80012′41.78″В)
в районе Аквапарка
(50024′53.10″С; 80013′19.48″В)
левобережная часть Аквапарка, (левый берег)
(50024′32.03″С; 80013′18.87″В)
в районе между водозабором Смычка и бывшим понтонным мостом
(50023′59.71″С; 80015′2.71″В)
в районе центральной мечети по улице Абая, остров Хасановский
(50023′56.25″С; 80015′49.40″В)
в районе восточного поселка
за авторынком Тулпар
(частный жилой сектор)
(50024′8.66″С; 80016′30.85″В)
в районе между водозабором Смычка и автогужевым мостом (старый мост)
(50023′39.74″С; 80017′43.60″В)
Бейбитшилик аралы
(за биологическим центром)
(50023′2.06″С; 80017′56.05″В)
в районе дачного массива
поселок Восточный (дачи)
(50023′2.52″С; 80017′58.94″В)
База отдыха "Саржайлау", в черте города Семей,
в районе массива Восточный правый
(50.374708390329516, 80.32082281624137)
База отдыха "Бобровка", в черте города Семей, в районе массива Бобровка
(50.459254828588584, 80.19624926109016)
2
озеро Колхозка
село Озерки,
Озерский сельский округ
(50023′31.68″С; 80028′35.74″В)
не осуществляется купание
3
котлован Мурат 1
между дачного массива Бобровкой
и 35 колонией в поселке Мурат
(50025′50.25″С; 8008′2.52″В)
не осуществляется купание
4
котлован Мурат 2
между дачного массива Бобровкой
и 35 колонией в поселке Мурат
(50026′7.35″С; 8008′5.96″В)
не осуществляется купание
5
озеро Без названия
База отдыха "Максал",
в границах Озерского сельского округа
(50.38576967671131, 80.76697107450498)
не осуществляется купание
6
озеро "Колхозное"
Пляж при крестьянском хозяйстве "Тополек",
Озерский сельский округ, село Озерки
(50.400038842898766, 80.47032249056602)
не осуществляется купание
Абайский район
7
река Карашокы
Кенгырбайбиский сельский округ
(49084′09.42″С; 79079′25.23″В)
не осуществляется купание
8
озеро Оспанколь
Кенгырбайбиский сельский округ
(49017′55.95″С; 79028′65.10″В)
не осуществляется купание
Аягозский район
9
место "3 скалки", расположенное вдоль реки Аягоз
город Аягоз
(47056′20.59′′С; 80039′14.99′′В)
не осуществляется купание
10
место "Спартак", расположенное вдоль реки Аягоз
село Мамырсу
(47056′27.54′′С; 80023′14.99′′В)
не осуществляется купание
Бескарагайский район
11
река Ертис
село Глуховка
(50029′09.11′′С; 79052′50.81′′B)
не осуществляется купание, забор воды для питьевых и бытовых нужд
село Стеклянка
(50049′79.25′′С; 79093′71.19′′B)
село Бирлик
(50030′56′′С; 79042′44′′B)
село Белокаменка
(50056′63.44′′С; 79059′71.22′′B)
село Долонь
(50056′63.44′′С; 79059′71.22′′B)
село Мостик

Мостик ауылы (50041′15′′С, 79006′44′′B)
Черемушки ауылы (50029′09.11′′С, 79052′50.81′′B)
Бөдене ауылы (50056′63.44′′С, 79059′71.22′′B)
Грачи ауылы (50029′09.11′′С, 79052′50.81′′B)
Жетіжар ауылы (50029′09.11′′С, 79052′50.81′′B)
Кривинка ауылы (50029′09.11′′С, 79052′50.81′′B)
12
атауы жоқ көл
Канонерка ауылы (50056′63.44′′С, 79059′71.22′′B)
шомылу, ауыз су және тұрмыстық қажеттіліктерге су алу жүзеге асырылмайды
13
атауы жоқ көл
Беген ауылы (50029′09.11′′С, 79052′50.81′′B)
шомылу, ауыз су және тұрмыстық қажеттіліктерге су алу жүзеге асырылмайды
Бородулиха ауданы
14. алып тасталды - Абай облысы мәслихатының 28.06.2024 № 16/116-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
15
Абдулка су айдыны
Бородулиха ауылы (50077′37.58′′С; 80098′41.72′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
16
Горчак көлі
Ауыл станциясы ауданында (51001′16.81′′С; 81000′88.66′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
17
атауы жоқ су айдыны
Дмитриевка ауылы шетінде (50074′44.20′′С; 80082′40.00′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
18
атауы жоқ тоған
Ивановка ауылы (50054′4′′С; 81031′5′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
19
Неміс тоғаны
Переменовка ауылы (50048′30′′С; 81021′49′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
20
Веселов тоғаны
Жаңа Шүлбі ауылының оңтүстік-батыс бөлігі (50052′88.70′′С; 81031′16.16′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
21
атауы жоқ тоған
Жерновка ауылы (50052′67.34′′С; 81012′88.95′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
22
Жерновка өзені
Жерновка ауылының оңтүстік ауданында (50051′33.55′′С; 81012′88.95′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
23
Казенное көлі
орман алқабының шетінде, Жерновка ауылынан 1,5 километр (50049′17.41′′С; 81010′70.69′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
24
Черемушное көлі
орман алқабының шетінде, Жерновка ауылынан 6 километр (50049′17.41′′С; 81010′70.69′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
25
Оба өзені
Красный Яр ауылы (50051′61.05′′С; 81069′60.55′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
26
Жаңа Шүлбі су қоймасы
Уба-Форпост ауылы (50028′05.64′′С; 81062′11.92′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
27
Михайловск көлдері
Семей орманы территориясы, Михайловка ауылы ауданында (50066′25.25′′С; 80068′01.60′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
28
Дюкала көлі
Семей орманы территориясы, Камышенка ауылы ауданында (50067′78.59′′С; 80082′67.59′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
29
атауы жоқ қазаншұңқыр
Камышенка ауылының солтүстік-шығыс бөлігі (50071′30.20′′С; 80077′53.50′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
30
Старый тоғаны
Шелехово ауылы (50079′04.87′′С; 80051′39.63′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
31
кіші Палевск тоғаны
Шелехово ауылы (50079′22.53′′С; 80048′84.47′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
32
Первый 1 тоғаны

(50041′15′′С; 79006′44′′B)
село Черемушки
(50029′09.11′′С; 79052′50.81′′B)
село Бодене
(50056′63.44′′С; 79059′71.22′′B)
село Грачи
(50029′09.11′′С; 79052′50.81′′B)
село Жетижар
(50029′09.11′′С; 79052′50.81′′B)
село Кривинка
(50029′09.11′′С; 79052′50.81′′B)
12
озеро без названия
село Канонерка
(50056′63.44′′С; 79059′71.22′′B)
не осуществляется купание, забор воды для питьевых и бытовых нужд
13
озеро без названия
село Бегень
(50029′09.11′′С; 79052′50.81′′B)
не осуществляется купание, забор воды для питьевых и бытовых нужд
Бородулихинский район
14. исключена решением маслихата области Абай от 28.06.2024 № 16/116-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15
водоем Абдулка
село Бородулиха
(50077′37.58′′С; 80098′41.72′′В)
не осуществляется купание
16
озеро Горчак
в районе станции Ауыл
(51001′16.81′′С; 81000′88.66′′В)
не осуществляется купание
17
водоем без названия
на окраине села Дмитриевка
(50074′44.20′′С; 80082′40.00′′В)
не осуществляется купание
18
пруд без названия
село Ивановка
(50054′4′′С; 81031′5′′В)
не осуществляется купание
19
пруд Немецкий
село Переменовка
(50048′30′′С; 81021′49′′В)
не осуществляется купание
20
пруд Веселовский
юго-западная часть села
Новая Шульба
(50052′88.70′′С; 81031′16.16′′В)
не осуществляется купание
21
пруд без названия
село Жерновка
(50052′67.34′′С; 81012′88.95′′В)
не осуществляется купание
22
река Жерновка
в районе южнее села Жерновка
(50051′33.55′′С; 81012′88.95′′В)
не осуществляется купание
23
озеро Казенное
на грани лесного массива,
в 1,5 километрах от села Жерновка
(50049′17.41′′С; 81010′70.69′′В)
не осуществляется купание
24
озеро Черемушное
в лесном массиве, в 6 километрах
от села Жерновка
(50049′17.41′′С; 81010′70.69′′В)
не осуществляется купание
25
река Уба
село Красный Яр
(50051′61.05′′С; 81069′60.55′′В)
не осуществляется купание
26
Ново-Шульбинское водохранилище
село Уба-Форпост
(50028′05.64′′С; 81062′11.92′′В)
не осуществляется купание
27
Михайловские озера
территория Семей орманы,
в районе села Михайловка
(50066′25.25′′С; 80068′01.60′′В)
не осуществляется купание
28
озеро Дюкала
территория Семей орманы,
в районе села Камышенка
(50067′78.59′′С; 80082′67.59′′В)
не осуществляется купание
29
котлован без названия
северо-восточная часть
села Камышенка
(50071′30.20′′С; 80077′53.50′′В)
не осуществляется купание
30
пруд Старый
село Шелехово
(50079′04.87′′С; 80051′39.63′′В)
не осуществляется купание
31
пруд мелкий Палевский
село Шелехово
(50079′22.53′′С; 80048′84.47′′В)
не осуществляется купание
32
пруд 1 Первый
село Шелехово

Шелехово ауылы (50081′66.87′′С; 80049′20.93′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
33
Первый 2 тоғаны
Орловка ауылы (50082′52.38′′С; 80056′41.01′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
34
Троицкое 1 тоғаны
Шелехово ауылы (50078′15.22′′С; 80041′51.47′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
35
Троицкое 2 тоғаны
Шелехово ауылы (50078′91.98′′С; 80039′62.62′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
36
Бригадный тоғаны
Орловка ауылы (50083′31.43′′С; 80056′33.58′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
37
Летний тоғаны
Орловка ауылы (50083′31.43′′С; 80056′33.58′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
38
Қызылтай 1 тоғаны
Орловка ауылы (50078′15.22′′С; 80041′51.47′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
39
Қызылтай 2 тоғаны
Орловка ауылы (50078′91.98′′С; 80039′62.62′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
40
атауы жоқ су айданы
Шаңырақ көшесі ауданында, Новопокровка ауылы (50068′37.33′′С; 80045′60.56′′В)
шомылу жүзеге асырылмайды
Жарма ауданы
41
Шар өзені
Суықбұлақ кенті (49°47'42"С; 80°49'30"В)
шомылу жүзеге асырылмайды
Жаңаөзен ауылы (49°19'18"С; 81°28'11"В)
Шар қаласы (49°35'19"С; 81°02'43"В)
42
Шар су қоймасы
Қалбатау ауылы (49°19'41"С; 81°34'14"В)
шомылу жүзеге асырылмайды
43
Ортабұлақ су қоймасы
Қалбатау ауылы (49°19'41"С; 81°34'14"В)
шомылу жүзеге асырылмайды
44
Қызылсу өзені
Шалабай ауылы (49°41'59"С; 81°30'25"В)
шомылу жүзеге асырылмайды
Үржар ауданы
45
Егінсу ауылындағы су қоймасы
Егінсу ауылы (46°57'39.99"С; 81°28'17.71"В)
шомылу жүзеге асырылмайды
Абай облысында
ортақ су пайдалану ережелерінің
2-қосымшасы
Абай облысының аумағында орналасқан су объектілерінде шағын кемелерде және басқа да жүзу құралдарында жүзу жүзеге асырылмайтын жерлер
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – Абай облысы мәслихатының 28.06.2024 № 16/116-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Р/с №
Су объектісінің атауы
Ауылдық округ, жақын орналасқан елді мекен, аудан (координаттары)
Ескертпе
Семей қаласы
1
Ертіс өзені
Понтон көпірінің сол жағалауы,
Мелькомбинат ауданы
(50°383777,80°254869)
жағажайлар мен акваториялар учаскелерінің (белдеулерінің) шекарасынан 50 метрден кем емес
2
Пристань ауданы
(50°425027,80°218422)
Бесқарағай ауданы
3
"Шошқалы" көлі
Қарабас ауылдық округі
(51.28049,78.69898)
жағажайлар мен акваториялар учаскелерінің (белдеулерінің) шекарасынан 50 метрден кем емес
Бородулиха ауданы
4
Шүлбі су қоймасы
Жерновка ауылдық округі
(50°38'55"04С; 81°12'01"34В)
жағажайлар мен акваториялар учаскелерінің (белдеулерінің) шекарасынан 50 метрден кем емес
5
Жерновские көлдері
Жерновка ауылдық округі,
аудан орталығы Бородулиха ауылынан 35 км таспалы реликті бордың тереңдігінде орналасқан
(50.49281, 81.10660)
6
Михайловские көлдері
Подборный ауылдық округі,
Семей қаласынан 40 км қашықтықта орналасқан. "Семей Орманы" мемлекеттік орман табиғи резерватының аумағында

(50081′66.87′′С; 80049′20.93′′В)
не осуществляется купание
33
пруд 2 Первый
село Орловка
(50082′52.38′′С; 80056′41.01′′В)
не осуществляется купание
34
пруд 1 Троицкое
село Шелехово
(50078′15.22′′С; 80041′51.47′′В)
не осуществляется купание
35
пруд 2 Троицкое
село Шелехово
(50078′91.98′′С; 80039′62.62′′В)
не осуществляется купание
36
пруд Бригадный
село Орловка
(50083′31.43′′С; 80056′33.58′′В)
не осуществляется купание
37
пруд Летний
село Орловка
(50083′31.43′′С; 80056′33.58′′В)
не осуществляется купание
38
пруд 1 Кызылтай
село Орловка
(50078′15.22′′С; 80041′51.47′′В)
не осуществляется купание
39
пруд 2 Кызылтай
село Орловка
(50078′91.98′′С; 80039′62.62′′В)
не осуществляется купание
40
водоем без названия
в районе улицы Шанырак,
село Новопокровка
(50068′37.33′′С; 80045′60.56′′В)
не осуществляется купание
Жарминский район
41
река Шар
поселок Суыкбулак
(49°47`42``С; 80°49`30``В)
не осуществляется купание
село Жанаозен
(49°19`18``С; 81°28`11``В)
город Шар
(49°35`19``С; 81°02`43``В)
42
Чарское водохранилище
село Калбатау
(49°19`41``С; 81°34`14``В)
не осуществляется купание
43
Ортабулакское водохранилище
село Калбатау
(49°19`41``С; 81°34`14``В)
не осуществляется купание
44
река Кызылсу
село Шалабай
(49°41`59``С; 81°30`25``В)
не осуществляется купание
Урджарский район
45
водохранилище в селе Егинсу
село Егинсу
(46°57'39.99"С; 81°28'17.71"В)
не осуществляется купание
Приложение 2
к Правилам общего
водопользования
в области Абай
Места на водных объектах, расположенных на территории области Абай, где не осуществляются катание на маломерных судах и других плавучих средствах
Сноска. Приложение 2 в редакции решения маслихата области Абай от 28.06.2024 № 16/116-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование водного объекта
Сельский округ, ближайший населенный пункт,
район (координаты)
Примечание
город Семей
1
река Ертис
Коммунальный пляж "Заря" в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(50°383777,80°254869)
не менее 50 метров от границы пляжей и участков (полос) акваторий
2
Коммунальный пляж "Пристань" в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(50°425027,80°218422)
Бескарагайский район
3
Озеро "Шошкалы"
Пляж – используемый для массового отдыха граждан, в границах, обозначенных ограждением зоны плавания (буи, канаты)
(51.28049,78.69898)
не менее 50 метров от границы пляжей и участков (полос) акваторий
Бородулихинский район
4
Шульбинское водохранилище
Жерновский сельский округ,
в 65 км от районного центра
села Бородулиха
(50°38'55"04С; 81°12'01"34В)
не менее 50 метров от границы пляжей и участков (полос) акваторий
5
Жерновские озера
Жерновский сельский округ,
расположен в глубине ленточного реликтового бора в 35 км от районного центра села Бородулиха (50.49281, 81.10660)
6
Михайловские озера
Подборный сельский округ,
в 40 км от города Семей.
На территории государственного лесного природного резервата "Семей Орманы"

(50.66471, 80.67570)
7
Большое көлі
Бородулиха ауылы
(50076′50.73′′С; 80094′58.92′′В)
Жарма ауданы
8
Арасан көлі
Қалбатау ауылдық округі,
Қалбатау ауылынан 12 км солтүстік-шығысқа қарай
(49.26444,81.74206)
жағажайлар мен акваториялар учаскелерінің (белдеулерінің) шекарасынан 50 метрден кем емес
Мақаншы ауданы
9
Алакөл көлі
Қабанбай ауылы
(46°07'28.03"С; 82°03'25.23"В)
(46°06'87.93"С; 82°03'39.65"В)
жағажайлар мен акваториялар учаскелерінің (белдеулерінің) шекарасынан 50 метрден кем емес
Курчатов қаласы
10
Ертіс өзені
Маяк қонақ үйі ауданында
(50.759306,78.547800)
жағажайлар мен акваториялар учаскелерінің (белдеулерінің) шекарасынан 50 метрден кем емес
11
№ 2 ЖОББМ, № 1 ЖОББМ ауданында
(50.750946, 78.557102)
12
Саяжай алабы ауданында
(50.721729, 78.649879)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігінің Абай облысы бойынша
экология департаментінің басшысы
____________________ С. Сарбасов
22.06.2023 жыл
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігінің
Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау
комитетінің Абай облысы бойынша
санитариялық-эпидемиологиялық бақылау
департаментінің басшысы
____________________ Н. Ноғайбаев
19.06.2023 жыл
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі Су ресурстары комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл
бассейндік инспекциясының басшысы
____________________ Р. Иманбет
13.06.2023 жыл
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар
министрлігі Су ресурстары комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Ертіс бассейндік
инспекциясы басшысының міндетін атқарушы
____________________ Е. Мәдиев
20.06.2023 жыл

(50.66471, 80.67570)
7
озеро Большое
село Бородулиха
(50076′50.73′′С; 80094′58.92′′В)
Жарминский район
8
Озеро Арасан
Калбатауский сельский округ,
в 12 км северо-восточнее села Калбатау
(49.26444,81.74206)
не менее 50 метров от границы пляжей и участков (полос) акваторий
район Маканчи
9
Озеро Алаколь
Кабанбайский сельский округ
(46°07'28.03"С; 82°03'25.23"В)
(46°06'87.93"С; 82°03'39.65"В)
не менее 50 метров от границы пляжей и участков (полос) акваторий
город Курчатов
10
река Иртыш
В районе гостиници Маяк
(50.759306,78.547800)
не менее 50 метров от границы пляжей и участков (полос) акваторий
11
В районе СОШ № 2, СОШ № 1
(50.750946, 78.557102)
12
В районе дачного массива
(50.721729, 78.649879)
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель Департамента
экологии по области Абай Комитета
экологического регулирования и контроля
Министерства экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
____________________ С. Сарбасов
22.06.2023 года
Руководитель Департамента
санитарно-эпидемиологического
контроля области Абай Комитета
санитарно-эпидемиологического контроля
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
____________________ Н. Ногайбаев
19.06.2023 года
Руководитель Балхаш-Алакольской
бассейновой инспекции
по регулированию использования и
охране водных ресурсов Комитета
по водным ресурсам Министерства
экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
____________________ Р. Иманбет
13.06.2023 года
Исполняющий обязанности руководителя
Ертисской бассейновой инспекции
по регулированию использования и
охране водных ресурсов Комитета
по водным ресурсам Министерства
экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
____________________ Е. Мадиев
20.06.2023 года