Ақсу ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Жетісу облысы Ақсу аудандық мәслихатының 2023 жылғы 5 маусымдағы № 7-33 шешімі
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабының 1) тармақшасын сәйкес, Ақсу аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Ақсу ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау аудан әкімінің орынбасары Г. Отарбаевқа жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн қткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ақсу аудандық мәслихат төрағасы Б. Сулейменов
Ақсу аудандық мәслихатының 2023 жылғы "05" шілде № 7-33 шешіміне қосымша
Ақсу ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары
Ақсу ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1)құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемаларын (карталарын) осы Жоспардың 1.1-қосымшаларына сәйкес;
2)жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 1.2-қосымшаларына сәйкес;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталарын осы Жоспардың 1.3-қосымшаларына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2023-2024 годы
Решение Аксуского районного маслихата области Жетісу от 5 июня 2023 года № 7-33
В соответствии подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Аксуский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2023-2024годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возлажить заместителю акима района Г. Отарбаеву.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата Аксуского района Б. Сулейменов
Приложение к решению Аксуского районного маслихата от 5 июня 2023 года № 7-33
Плану по управлению пастбищ и их использованию по Аксускому району на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схемы (карты) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 1.1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов согласно Приложениям 1.2 к настоящему Плану;
3) карты с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 1.3 к настоящему Плану;

4)жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемаларын осы Жоспардың 1.4-қосымшаларына сәйкес;
5)жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды
қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемаларын осы Жоспардың 1.5-қосымшаларына сәйкес;
6)аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемаларын осы Жоспардың 1.6-қосымшаларына сәйкес;
7)ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін 7-қосымша;
8)жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карталарын осы Жоспардың 1.7- қосымшаларына сәйкес.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер,иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғалардыкөрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралыдеректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттер туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынатын өзге де мәліметтер.
Әкімшілік- аумақтық бөлініс бойынша Ақсу ауданында 17 ауылдық округтер ,49 ауылдық елді-мекендер тұрады
Ақсу ауданының жалпы көлемі - 1 млн 259 мың 293 гектар;
Жерлер категория бойынша келесідей бөлінеді:
Ауыл шаруашылығы нысанындағы жерлер - 773,747 мың гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер - 661,815 мың гектар, шабындық
жерлер - 22,499 мың гектар.
Елді мекен жерлері - 75,357 мың гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауылшаруашылығына арналған өзге де жерлер - 26,248 мың гектар;
орман қорының жерлері - 36,271 мың гектар;
табиғи қорық жерлері-
су қорының жерлері - 0,634 мың гектар;
босалқы жер қоры - 291,726 мың гектар.
Ақсу ауданының климаты континенталды. Жылдық жауын-шашын мөлшері жазық аймақтарда 150-260 мм, тау бөктерлері мен аңғарларында 350- 4
550 мм.Қаңтардың орташа температурасы -12-16°С, шілдеде +18+23°С. Жазық даласы жартылай шөлейтті сұры-қоңыр топырақтан, ал тау бөктері ашық- қоңыр, қара топырақтан тұрады.
Аудан аумағында Ақсу, Басқан, Бүйен өзендері ағып жатыр.
Аудан аумағында өсімдіктердің 110 түрі тараған. Оның 25 тұқымды түрге және 85 гүлді өсімдіктерге жатады. Ең көп таралған үш тұқымдастар: дәнді, күрделі гүлділер және бұлдырлар.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 3,5 центнер/гектарды құрайды.

4) схемы доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 1.4 к настоящему Плану;
5) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 1.5 к настоящему Плану;
6) схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 1.6 к настоящему Плану;
7) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложениям 1.7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аксуском районе имеются 17 сельских округов, 49 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории-1 млн259 тыс293 гектар
Земли сельскохозяйственного назначения-773 747 га, из них пастбище-661 815 га, сенокос-22 499 га,
Земли населенных пунктов-75 357 га,
Земли промышленности, транспорта, связи и иного несельскохозяйственного назначения- 26 248 га,
Земли лесного фонда-36271 га,
Земли водного фонда-634 га,
Земли запаса-291726 га.
Климат района резко континентальный, зима холодная, лето жаркое.
Среднегодовая температура воздуха в январе – -12-16 С, в июле +18+23 С. Средний размер осадков в равнинах составляет 150-260 мм, а горных регионах 350-550 мм.
Растительный покров в основном ковыль,овсяница, полынь, типчак, кермек.
Почвы черноземные и темно-каштановые, встречаются солонцы и солончаковые комплексы. Отличительной особенностью водного режима является резко выраженное весеннее половодье, начинающееся обычно в начале апреля.
К самым крупным рекам в районе относится река Аксу, Баскан, Буен.

Жайылымдар азықтарының қоры жайылымдық кезеңде 180-210 күн ұзақтығымен пайдаланылады.
Бір ауылшаруашылық малына тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының 2016 жылғы 30 желтоқсандағы № 545 бұйрығымен бекітілген Су тұтынудың және су бұрудың үлестік нормаларын әзірлеу әдістемесіне 6-қосымшаның 10-кестесіне сәйкес айқындалады.
2023 жылдың 1 қаңтарына Ақсу ауданында 96971 ірі қара мал, 392 041 ұсақ мүйізді мал, 36 320 жылқы, 68 түйе, 292 шошқа, 123 210 құс бар.
"Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің жол берілетін шекті нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығына, "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 172 бұйрығына сәйкес 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" құрғақ даладағы 1 басқа жүктеме нормативі: ірі қара мал - 8,5 гектар, қой мен ешкі - 1,7 гектар, жылқы - 10,2 гектар,
түйе-11,9 гектар.

Продолжительность пастбищного периода 180-210 дней. Таким образом, зная урожаи пастбища, суточную потребность животного в зеленом корме и продолжительность пастбищного периода, можно определить емкость пастбища.
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с таблицей 10 приложения 6 к Методике по разработке удельных норм водопотребления и водоотведения, утвержденной приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года № 545.
На 1 января 2023 года в Аксуском районе насчитывается крупного рогатого скота (КРС) – 96 971 голов, мелкого рогатого скота (МРС) – 392 041 голов, лошадей – 36 320 голов, 68 голов верблюдов, свини-292 и 123 210 птиц.
Согласно Приказа Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ", Приказа Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 172 "О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" норматив нагрузки на 1 голову в засушливой степи составляет: крупный рогатый скот –8,5 гектар, овцы и козы –1,7 гектар, лошади –10,2 гектар, верблюды – 11,9 гектар.

Ақсу ауданында 78 ветеринариялық-санитарлық объектілер әрекет етеді. Оның ішінде: 17 мал қорымы, 10 сібір ошағы, 17 ветеринариялық пункт, 17 мал емдеу орындары, 17 ірі қара малын қолдан ұрықтандыру пунктер.
Жайылымдардың өнімділігі мен шөп құрамын жақсарту мақсатында жайылым айналымы ұйымдастырылады.
Жайылым айналымы - шөпті жаңарту мен жақсарту бойынша басқа да іс- шаралармен бірлескен жеке учаскедегі жылдар бойынша малды бағу, демалу және шөп оруды кезекшілеу тәсілімен жайылымдар өнімділігін арттыруға бағытталған жайылымды пайдалану және оған күтім жасау жүйесі.
Жайылымдардың өнімділігін арттыруда табын мен отар учаскелерін, жазғы лагерьлердерін, су кешендерін және мал айдайтын жолдарды орналастырудан тұратын олардың аумағын дұрыс ұйымдастыру маңызды рөлге ие.
Табиғи жайылымдарда (№ 7 кестеде) көрсетілген келесі мерзімдерімен төрт танапты жайылым айналымын ұйымдастыру қарастырылады.
Мал айдау жолдарының ені жануарлардың түрлеріне, табын мен отардың көлемі, сонымен бірге топырақтың механикалық құрамы, шөптің қалыңдығы және эрозиялық процесстердің деңгейіне байланысты. Мал айдау жолдарын жол желісімен біріктіруге тыйым салынады, әсіресе аудандық және облыстық жолдармен.
Ақсу ауданы бойынша мал айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген . Ауыл шаруашылық жануарларын тасымалдау (орын ауыстыру) уақытша (маусымдық) пайдаланылатын мал айдау жолдары сызбасы (1,3,6, 7.1-қосымшада) көрсетілген
Арасан ауылдық округі бопынша 2023-2024 жылдарға арналған жапылымдарды басқару және оларды папдалану жөніндегі шешіміне 1.1- косымша
Құкық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтык бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасы)
Арасан ауылдык округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды баскару жэне оларды пайдалану жөніндегі шешіміне 1.2 - косымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдык жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Арасан ауылдык округі бойынша 2023-2024 жылдарга арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі шешіміне 1.3 -косымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдык жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Арасан ауьтлдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жапылымдарды басқару және оларды папдалану жөніндегі шешіміне 1.4-косымша
Жаііылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге,өзендерге, тогандарға,апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Жайылымы жок жскс жәис (нсмссс) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылык жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымларды кайта белу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы

В Аксуском районе действуют 78 ветеринарно-санитарных объектов, из них: 17 скотомогильников, 10 сибирский очагов, 17 ветеринарных пунктов, 17 мест для обработки животных, 17 пунктов осеменения крупного рогатого скота.
В целях улучшения продуктивности и травосодержания пастбищ организуется пастбищный оборот. Пастбищный оборот-система использования пастбищ и ухода за ними, направленная на повышение продуктивности пастбищ способом дежурства выпаса, отдыха и сенокошения скота по годам на приусадебном участке в сочетании с другими мероприятиями по обновлению и улучшению пастбищ.
Важную роль в повышении продуктивности пастбищ играет правильная организация их территории, которая заключается в обустройстве стадных и стадных участков, летних лагерей, водных комплексов и скотопрогонных дорог.
На естественных пастбищах (№ 7 таблица) предусматривается организация пастбищного оборота с четырьмя полями со следующими сроками.
Ширина перегонных трасс зависит от вида животных, размера стада и стада, а также механического состава почвы, толщины травы и степени эрозионных процессов. Запрещается совмещать перегонные дороги с дорожной сетью, особенно с районными и областными дорогами.
Сервитуты на перегон скота по аксускому району не установлены . Схема перегонных путей временного (сезонного) использования перевозки (перемещения) сельскохозяйственных животных (1,3,6,7, приведена в Приложении 1
Приложение 1,1 к решению плана по управлению пастбищами и их использованию по Егинсускому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Егинсуского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавлтвающих документов
Приложение 1,4 к решению плана по управлению пастбищами и их использованию по Егинсускому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схемы доступа к источникам воды (озера, реки, пруды, водохранилища, ороси тельные или оросительные каналы, трубные или шахтные колодцы), выполненные по нормам водопотребления пастбищепользователей
Приложение 1,5 к решению плана но управлению пастбищами и их использованию по Егинсускому сельскому округу на 2023-2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для содержания поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, не имеющих пастбищ, и замены их предоставленными пастбищами
Приложение 1,6 к решению плана по управлению пастбищами и их использованию ио Егинсускому сельскому округ}7 на 2023-2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отдаленных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенных вблизи города, села, сельского округа районного значения

Арасан ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі шешіміне 1.7-қосымша
Арасан ауылдық округінің жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген сызбасы (картасы)
Егінсу ауылдық округі боііынша 2023-2024 ылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі шешіміне 1.1 - қосымша
Құқық белгілейтін құаттар негізінде жер санаттары.жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайлымдардың орналасу схемасы (картасы) ь
Егінсу ауылдық округі бойынша 2023-2024 ыпдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі шешіміне 1.2- қосымша
Егінсу ауыллык округі бойынша жайылым айналымдарының колайлы схемалары
Егінсу ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі шешіміне 1. 3- қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрлым обьектілері белгіленген картасы
Егінсу ауылдық округі бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі шешіміне 1. 4- қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ақсу ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7- қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымдардарға малдарды айдап шығару және жайылымдардан қайтару мерзімдері
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2023
Наурыз айының I-ші он күндігі Мамыр айының II -ші он күндігі
Мамыр айының II-ші он күндігі Қазан айының II-ші он күндігі
Қазан айының II-ші он күндігі Қараша айының III-ші он күндігі
Қараша айының III-ші он күндігі Наурыз айының II-ші он күндігі
2024
Наурыз айының I-ші он күндігі Мамыр айының II-ші
Мамыр айының II-ші он күндігі Қазан айының II-ші
Қазан айының II-ші он күндігі Қараша айының III -
Қараша айының III-ші он күндігі Наурыз айының II-ші
Жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақ-климаттық аймақпен, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлерімен, сондай-ақ қызыл-қауырсынды-сұлы-шөпті даладағы құрғақ жайылымдардың өнімділігімен 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда ірі қара мал, ұсақ мүйізді мал, жылқылар мен түйелер үшін жайылымның ұзақтығы қардың тығыздығымен және басқа факторлармен қар жамылғысының максималды тереңдігімен байланысты.
Көктемде жайылымның басталуы шөптер өсе бастағаннан кейін екі аптадан ерте емес және жайылымның аяқталуы белгілі бір жылдың климаттық жағдайына байланысты болады және ертерек немесе кешірек мерзімге берілуі мүмкін. Бұл шаралар жайылымдардың тозуын және жел эрозиясының пайда болуын болдырмауға мүмкіндік береді. Ақсу ауданының аумағындағы жайылымдардың негізі пайдаланушылары ауыл шаруашылық құрылымдары болып табылады. Елді мекен халқының ауыл шаруашылығы жануарлары елді

Приложение 1,7 к решению плана по управлению пастбищами и их использованию по Егинсускому сельскому округу на 2023-2024 годы
Карга внешних и внутренних границ и площади пастбищ, необходимых для удовлетворения потребности населения в выпасе сельскохозяйственных животных в личных подворьях с учетом местных условий и особенностей Егинсуского сельского округа
приложение 1.1 По Жанальпсскому сельскому округу На 2023-2024 годы управление пастбищами и их по использованию
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании
приложение 1.2 По Жаналыкскомү сельскому округу На 2023-2024 годы управление пастбищами и их по использованию
Подходящие схемы пастбищных оборотов в Жаналыкском сельском округе
приложение 13 По Жаналыкскому сельскому округу На 2023-2024 годы управление пастбищами и их по использованию
Карта с указанием внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры
приложение 1.4 По Жаналыкскому сельскому округу На 2023-2024 годы управление пастбищами и их по использованию
Схема доступа к источникам воды (озера, реки, пруды, оросительные каналы, трубные плп шахтные колодцы), выполненная по нормам водопотребления пастбищепользователей
пршожение 1.5 По Жаналыкскому сельскому округу На 2023-2024 годы управление пастбищами и их по использованию
Схема перераспределения пастбищ под содержание скота физических и юридических лиц без пастбпщ и замены их предоставляемыми пастбищами
Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Аксускому району на 2023-2024 годы
Календарный график по использованию пастбища, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота из пастбищ
Весна
Лето
Осень
Зима
2023
I-декада марта II-декада мая
II-декада мая
II-декада октября
II-декада октября II-декада ноября
III-декада ноября I-декада марта
2024
II-декада марта II-декада мая
II-декада мая II-декада октября
II-декада октября II-декада ноября
III-декада ноября I-декада марта
Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в засушливых на красно-ковыльно-овсецово-разнотравных степях – составляет 180-210 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами. Начало сроков выпаса весной не ранее чем через две недели после начала отрастания трав и окончание сроков выпаса скота будет зависеть от климатических условий конкретного года и могут сдвигаться на более ранние, либо более поздние сроки. Данные меры позволят предотвратить возможность деградации пастбищ и возникновение ветровой эрозии. Основными пользователями пастбищ на территории района Аксу являются сельскохозяйственные формирования. Сельскохозяйственные животные населения населенных пунктов пасутся на землях населенных пунктов, сельскохозяйственных формирований и на землях запаса.
Водопой производится непосредственно из водопойных корыт, которыми оснащены артезианские скважины и колодцы.