Ескелді ауданының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 18-58 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ескелдi аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 5 624 945 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 421 179 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 7 731 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 16 917 мың теңге;
трансферттер түсімі 5 179 118 мың теңге;
2) шығындар 5 814 640 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 219 250 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 335 280 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 116 030 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 408 945 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 408 945 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 335 280 мың теңге;
қарыздарды өтеу 116 030 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 189 695 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 10.04.2024 № 24-77 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 16 645 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері барлығы 208 766 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Алдабергенов ауылдық округіне 19 625 мың теңге;
Ақын Сара ауылдық округіне 22 174 мың теңге;
Бақтыбай ауылдық округіне 2 783 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне 20 789 мың теңге;
Төлеңгіт ауылдық округіне 23 157 мың теңге;
Сырымбет ауылдық округіне 20 191 мың теңге;
Қайнарлы ауылдық округіне 27 319 мың теңге;
Қоңыр ауылдық округіне 27 042 мың теңге;

О бюджете Ескельдинского района на 2024-2026 годы
Решение Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 25 декабря 2023 года № 18-58.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Ескельдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 5 624 945 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 421 179 тысяч тенге;
неналоговые поступления 7 731 тысяча тенге;
поступления от продажи основного капитала 16 917 тысяч тенге;
поступления трансфертов 5 179 118 тысяч тенге;
2) затраты 5 814 640 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 219 250 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 335 280 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 116 030 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 408 945 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 408 945 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 335 280 тысяч тенге;
погашение займов 116 030 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 189 695 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 10.04.2024 № 24-77 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 16 645 тысяча тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 208 766 тысяч тенге, в том числе:
Алдабергеновскому сельскому округу 19 625 тысяча тенге; Акынсаринскому сельскому округу 22 174 тысячи тенге;
Бактыбайскому сельскому округу 2 783 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу 20 789 тысяч тенге;
Туленгутскому сельскому округу 23 157 тысяч тенге;
Сырымбетскому сельскому округу 20 191 тысяч тенге.
Кайнарлинскому сельскому округу 27 319 тысяч тенге;
Конырскому сельскому округу 27 042 тысяч тенге;

Көкжазық ауылдық округіне 22 173 мың теңге;
Жалғызағаш ауылдық округіне 23 513 мың теңге;
4. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру, елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру және санитариясын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыруға;
ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ескелді ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Кокжазыкскому сельскому округу 22 173 тысяч тенге;
Жалгизагашскому сельскому округу 23 513 тысяч тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
проведение мероприятии по благоустройству и озеленению населенных пунктов, обеспечение санитарии и освещение улиц населенных пунктов;
обеспечение функционирования автомобильных дорог в сельских округах.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Ескельдинского района.

5. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ. Сатанов
Ескелді аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы №18-58 шешіміне 1 қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 10.04.2024 № 24-77 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2024 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Iшкi сыныбы
Атауы
Кірістер

5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата Сатанов К.
Приложение 1 к решению Ескельдинского районного маслихата от 25 декабря 2023 года № 18-58
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 10.04.2024 № 24-77 (вводится в действие с 01.01.2024).
Районный бюджет на 2024 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
ІІ. Доходы

010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 342
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
122 476
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
228 472
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
95 902
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
88 827
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 418
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
7 889
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
600
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
23 805
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
4 115
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
7 075
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
7 000
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
75
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
561 228
2
Коммуналдық шаруашылық
223 707
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
223 707
028
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
132 500
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
91 207
3
Елді-мекендерді көркейту
337 521
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
337 521
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
100 382
016
Елдi мекендердiң санитариясын қамтамасыз ету
2 500
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
234 639
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
1 183 591
1
Мәдениет саласындағы қызмет
265 571
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі
265 571
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау

010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 342
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
122 476
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
228 472
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
95 902
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
88 827
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
52 418
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
7 889
021
Капитальные расходы государственного органа
600
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
23 805
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
4 115
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
7 075
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
7 000
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
75
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
561 228
2
Коммунальное хозяйство
223 707
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
223 707
028
Развитие коммунального хозяйства
132 500
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
91 207
3
Благоустройство населенных пунктов
337 521
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
337 521
015
Освещение улиц в населенных пунктах
100 382
016
Обеспечение санитарии населенных пунктов
2 500
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
234 639
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
1 183 591
1
Деятельность в области культуры
265 571
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
265 571
009
Поддержка культурно-досуговой работы

34 967
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
34 967
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2 315
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
2 315
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
2 315
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
2 315
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
1 059 373
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
715 485
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
715 485
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
715 485
2
Әлеуметтiк көмек
247 067
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
247 067
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
38 557
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 448
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
51 728
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 745
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
124 254
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
21 335
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
96 821
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
89 746
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 684
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
8 165
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
24 638
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
4 259

34 967
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
34 967
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2 315
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
2 315
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
2 315
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
2 315
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
1 059 373
1
Социальное обеспечение
715 485
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
715 485
005
Государственная адресная социальная помощь
715 485
2
Социальная помощь
247 067
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
247 067
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
38 557
006
Оказание жилищной помощи
6 448
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
51 728
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 745
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
124 254
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
21 335
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
96 821
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
89 746
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
52 684
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
8 165
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
24 638
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
4 259