Ескелді ауданының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 18-58 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ескелдi аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 5 470 588 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 421 179 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 7 731 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 16 917 мың теңге;
трансферттер түсімі 5 024 761 мың теңге;
2) шығындар 6 944 043 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 219 250 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 335 280 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 116 030 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 1 692 705 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 1 692 705 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 1 619 040 мың теңге;
қарыздарды өтеу 116 030 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 189 695 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 07.06.2024 № 28-89 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 16 645 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері барлығы 208 766 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Алдабергенов ауылдық округіне 19 625 мың теңге;
Ақын Сара ауылдық округіне 22 174 мың теңге;
Бақтыбай ауылдық округіне 2 783 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне 20 789 мың теңге;
Төлеңгіт ауылдық округіне 23 157 мың теңге;
Сырымбет ауылдық округіне 20 191 мың теңге;
Қайнарлы ауылдық округіне 27 319 мың теңге;
Қоңыр ауылдық округіне 27 042 мың теңге;

О бюджете Ескельдинского района на 2024-2026 годы
Решение Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 25 декабря 2023 года № 18-58.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Ескельдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 5 470 588 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 421 179 тысяч тенге;
неналоговые поступления 7 731 тысяча тенге;
поступления от продажи основного капитала 16 917 тысяч тенге;
поступления трансфертов 5 024 761 тысяча тенге;
2) затраты 6 944 043 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 219 250 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 335 280 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 116 030 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 1 692 705 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 1 692 705 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 1 619 040 тысяч тенге;
погашение займов 116 030 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 189 695 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 07.06.2024 № 28-89 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 16 645 тысяча тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 208 766 тысяч тенге, в том числе:
Алдабергеновскому сельскому округу 19 625 тысяча тенге; Акынсаринскому сельскому округу 22 174 тысячи тенге;
Бактыбайскому сельскому округу 2 783 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу 20 789 тысяч тенге;
Туленгутскому сельскому округу 23 157 тысяч тенге;
Сырымбетскому сельскому округу 20 191 тысяч тенге.
Кайнарлинскому сельскому округу 27 319 тысяч тенге;
Конырскому сельскому округу 27 042 тысяч тенге;

Көкжазық ауылдық округіне 22 173 мың теңге;
Жалғызағаш ауылдық округіне 23 513 мың теңге;
4. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру, елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру және санитариясын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыруға;
ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ескелді ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Кокжазыкскому сельскому округу 22 173 тысяч тенге;
Жалгизагашскому сельскому округу 23 513 тысяч тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
проведение мероприятии по благоустройству и озеленению населенных пунктов, обеспечение санитарии и освещение улиц населенных пунктов;
обеспечение функционирования автомобильных дорог в сельских округах.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Ескельдинского района.

5. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ. Сатанов
Ескелді аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы №18-58 шешіміне 1 қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 07.06.2024 № 28-89 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2024 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Iшкi сыныбы
Атауы
Кірістер

5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата Сатанов К.
Приложение 1 к решению Ескельдинского районного маслихата от 25 декабря 2023 года № 18-58
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 07.06.2024 № 28-89 (вводится в действие с 01.01.2024).
Районный бюджет на 2024 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
ІІ. Доходы

56 373
015
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
600
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
264 925
001
Жергілікті деңгейде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
51 573
013
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
600
067
Ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен ұйымдардың күрделі шығыстары
98 900
113
Төменгі тұрған бюджеттерге берілетін нысаналы ағымдағы трансферттер
113 852
02
Қорғаныс
107 158
1
Әскери мұқтаждар
38 921
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
38 921
005
Жалпыға бірдей әскери міндетті атқару шеңберіндегі іс-шаралар
38 921
2
Төтенше жағдайлар жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру
68 237
122
Аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің аппараты
68 237
006
Аудан (облыстық маңызы бар қала) ауқымындағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
33 847
007
Аудандық (қалалық) ауқымдағы дала өрттерінің, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елдi мекендерде өрттердің алдын алу және оларды сөндіру жөніндегі іс-шаралар
34 390
03
Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
2 163
9
Қоғамдық тәртіп және қауіпсіздік саласындағы басқа да қызметтер
2 163
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
2 163
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
2 163
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
811 128
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
262 828
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
262 828
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
262 828
2
Әлеуметтiк көмек
451 398
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
451 398
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
35 480
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
6 230
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
54 398
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
4 342
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
122 476
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету

56 373
015
Капитальные расходы государственного органа
600
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
264 925
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции
51 573
013
Капитальные расходы государственного органа
600
067
Капитальные расходы подведомственных государственных учреждений и организаций
98 900
113
Целевые текущие трансферты нижестоящим бюджетам
113 852
02
Оборона
107 158
1
Военные нужды
38 921
122
Аппарат акима района (города областного значения)
38 921
005
Мероприятия в рамках исполнения всеобщей воинской обязанности
38 921
2
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
68 237
122
Аппарат акима района (города областного значения)
68 237
006
Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций масштаба района (города областного значения)
33 847
007
Мероприятия по профилактике и тушению степных пожаров районного (городского) масштаба, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы
34 390
03
Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
2 163
9
Прочие услуги в области общественного порядка и безопасности
2 163
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
2 163
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
2 163
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
811 128
1
Социальное обеспечение
262 828
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
262 828
005
Государственная адресная социальная помощь
262 828
2
Социальная помощь
451 398
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
451 398
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
35 480
006
Оказание жилищной помощи
6 230
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
54 398
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
4 342
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
122 476
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью

124 363
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
20 717
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
98 982
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
91 907
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
53 548
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
8 451
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
25 500
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
4 408
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
7 075
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
7 000
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
75
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 779 066
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 000 000
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі
1 000 000
003
Коммуналдық тұрғын үй қорының тұрғын үйін жобалау және (немесе) салу, реконструкциялау
800 000
004
Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды жобалау, дамыту және (немесе) жайластыру
200 000
2
Коммуналдық шаруашылық
1 348 146
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 348 146
028
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
800 000
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
548 146
3
Елді-мекендерді көркейту
430 920
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
430 920
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
266 054
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
164 866
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
410 305
1
Мәдениет саласындағы қызмет
269 813
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі

124 363
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
20 717
023
Обеспечение деятельности центров занятости населения
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
98 982
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
91 907
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
53 548
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
8 451
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
25 500
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
4 408
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
7 075
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
7 000
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
75
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 779 066
1
Жилищное хозяйство
1 000 000
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)
1 000 000
003
Проектирование и (или) строительство, реконструкция жилья коммунального жилищного фонда
800 000
004
Проектирование, развитие и (или) обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры
200 000
2
Коммунальное хозяйство
1 348 146
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 348 146
028
Развитие коммунального хозяйства
800 000
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
548 146
3
Благоустройство населенных пунктов
430 920
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
430 920
015
Освещение улиц в населенных пунктах
266 054
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
164 866
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
410 305
1
Деятельность в области культуры
269 813
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)