Ескелді ауданының 2024-2026 жылдарға арналған бюджеті туралы
Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 18-58 шешімі.
Ескерту. 01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі - осы шешімнің 5-тармағымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің 9-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, Ескелдi аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2024-2026 жылдарға арналған аудандық бюджет тиісінше осы шешімнің 1, 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, оның ішінде 2024 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер 6 309 741 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер 560 481 мың теңге;
салықтық емес түсімдер 54 692 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер 42 417 мың теңге;
трансферттер түсімі 5 652 151 мың теңге;
2) шығындар 7 061 081 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу 204 794 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер 320 824 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу 116 030 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо 0 теңге, оның ішінде:
қаржы активтерін сатып алу 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) (-) 956 134 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) 956 134 мың теңге, оның ішінде:
қарыздар түсімі 882 469 мың теңге;
қарыздарды өтеу 116 030 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары 189 695 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 29.11.2024 № 35-107 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Ауданның жергілікті атқарушы органының 2024 жылға арналған резерві 16 645 мың теңге сомасында бекітілсін.
3. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін бюджеттік субвенциялар көлемдері барлығы 208 766 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Алдабергенов ауылдық округіне 19 625 мың теңге;
Ақын Сара ауылдық округіне 22 174 мың теңге;
Бақтыбай ауылдық округіне 2 783 мың теңге;
Қаратал ауылдық округіне 20 789 мың теңге;
Төлеңгіт ауылдық округіне 23 157 мың теңге;
Сырымбет ауылдық округіне 20 191 мың теңге;
Қайнарлы ауылдық округіне 27 319 мың теңге;
Қоңыр ауылдық округіне 27 042 мың теңге;

О бюджете Ескельдинского района на 2024-2026 годы
Решение Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 25 декабря 2023 года № 18-58.
Сноска. Вводится в действие с 01.01.2024 в соответствии с пунктом 5 настоящего решения.
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного кодекса Республики Казахстан, подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Ескельдинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2024-2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему решению соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы 6 309 741 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления 560 481 тысяч тенге;
неналоговые поступления 54 692 тысяча тенге;
поступления от продажи основного капитала 42 417 тысяч тенге;
поступления трансфертов 5 652 151 тысяча тенге;
2) затраты 7 061 081 тысячи тенге;
3) чистое бюджетное кредитование 204 794 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты 320 824 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов 116 030 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами 0 тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета (-) 956 134 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета 956 134 тысяч тенге, в том числе:
поступление займов 882 469 тысяч тенге;
погашение займов 116 030 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств 189 695 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 29.11.2024 № 35-107 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2024 год в сумме 16 645 тысяча тенге.
3. Предусмотреть в районном бюджете на 2024 год объемы бюджетных субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов, в сумме 208 766 тысяч тенге, в том числе:
Алдабергеновскому сельскому округу 19 625 тысяча тенге; Акынсаринскому сельскому округу 22 174 тысячи тенге;
Бактыбайскому сельскому округу 2 783 тысяч тенге;
Каратальскому сельскому округу 20 789 тысяч тенге;
Туленгутскому сельскому округу 23 157 тысяч тенге;
Сырымбетскому сельскому округу 20 191 тысяч тенге.
Кайнарлинскому сельскому округу 27 319 тысяч тенге;
Конырскому сельскому округу 27 042 тысяч тенге;

Көкжазық ауылдық округіне 22 173 мың теңге;
Жалғызағаш ауылдық округіне 23 513 мың теңге;
4. 2024 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер көзделгені ескерілсін, оның ішінде:
елді мекендерді абаттандыру мен көгалдандыру, елді мекендердегі көшелерді жарықтандыру және санитариясын қамтамасыз ету жөніндегі шараларды іске асыруға;
ауылдық округтерде автомобиль жолдарының жұмыс істеуін қамтамасыз етуге.
Көрсетілген трансферттерді ауылдық округтердің бюджеттеріне бөлу Ескелді ауданы әкімдігінің қаулысы негізінде айқындалады.

Кокжазыкскому сельскому округу 22 173 тысяч тенге;
Жалгизагашскому сельскому округу 23 513 тысяч тенге.
4. Учесть, что в районном бюджете на 2024 год предусмотрены целевые текущие трансферты бюджетам сельских округов, в том числе на:
проведение мероприятии по благоустройству и озеленению населенных пунктов, обеспечение санитарии и освещение улиц населенных пунктов;
обеспечение функционирования автомобильных дорог в сельских округах.
Распределение указанных трансфертов бюджетам сельских округов определяется на основании постановления акимата Ескельдинского района.

5. Осы шешім 2024 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы Қ. Сатанов
Ескелді аудандық мәслихатының 2023 жылғы 25 желтоқсандағы №18-58 шешіміне 1 қосымша
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - Жетісу облысы Ескелді аудандық мәслихатының 29.11.2024 № 35-107 шешімімен (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі).
2024 жылға арналған аудандық бюджет
Санаты
Сомасы (мың теңге)
Сыныбы
Iшкi сыныбы
Атауы
Кірістер

5. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2024 года.
Председатель маслихата Сатанов К.
Приложение 1 к решению Ескельдинского районного маслихата от 25 декабря 2023 года № 18-58
Сноска. Приложение 1 в редакции решения Ескельдинского районного маслихата области Жетісу от 29.11.2024 № 35-107 (вводится в действие с 01.01.2024).
Районный бюджет на 2024 год
Категория
Сумма (тысяч тенге)
Класс
Подкласс
Наименование
ІІ. Доходы

1 947
021
Елдi мекендерде жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз ету
1 947
06
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамсыздандыру
707 985
1
Әлеуметтiк қамсыздандыру
188 828
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
188 828
005
Мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек
188 828
2
Әлеуметтiк көмек
423 025
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
423 025
004
Ауылдық жерлерде тұратын денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамтамасыз ету, мәдениет, спорт және ветеринар мамандарына отын сатып алуға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әлеуметтік көмек көрсету
36 662
006
Тұрғын үйге көмек көрсету
1 737
007
Жергілікті өкілетті органдардың шешімі бойынша мұқтаж азаматтардың жекелеген топтарына әлеуметтік көмек
44 110
010
Үйден тәрбиеленіп оқытылатын мүгедектігі бар балаларды материалдық қамтамасыз ету
3 518
014
Мұқтаж азаматтарға үйде әлеуметтiк көмек көрсету
119 976
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
217 022
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
96 132
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
86 507
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
68 418
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
1 489
021
Мемлекеттік органның күрделі шығыстары
600
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
12 362
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
3 638
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
9 625
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
9 400
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
225
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
1 734 591
1
Тұрғын үй шаруашылығы
1 342 670
472
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) құрылыс, сәулет және қала құрылысы бөлімі

1 947
021
Обеспечение безопасности дорожного движения в населенных пунктах
1 947
06
Социальная помощь и социальное обеспечение
707 985
1
Социальное обеспечение
188 828
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
188 828
005
Государственная адресная социальная помощь
188 828
2
Социальная помощь
423 025
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
423 025
004
Оказание социальной помощи на приобретение топлива специалистам здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и ветеринарии в сельской местности в соответствии с законодательством Республики Казахстан
36 662
006
Оказание жилищной помощи
1 737
007
Социальная помощь отдельным категориям нуждающихся граждан по решениям местных представительных органов
44 110
010
Материальное обеспечение детей с инвалидностью, воспитывающихся и обучающихся на дому
3 518
014
Оказание социальной помощи нуждающимся гражданам на дому
119 976
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
217 022
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
96 132
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
86 507
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
68 418
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
1 489
021
Капитальные расходы государственного органа
600
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
12 362
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
3 638
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
9 625
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
9 400
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
225
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
1 734 591
1
Жилищное хозяйство
1 342 670
472
Отдел строительства, архитектуры и градостроительства района (города областного значения)

124 254
017
Мүгедектігі бар адамды абилитациялаудың және оңалтудың жеке бағдарламасына сәйкес мұқтаж мүгедектігі бар адамдарды протездік-ортопедиялық көмекпен, сурдотехникалық және тифлотехникалық құралдармен, мiндеттi гигиеналық құралдармен, арнаулы жүріп-тұру құралдарымен қамтамасыз ету, сондай-ақ санаторий-курорттық емдеу,жеке көмекшінің және ымдау тілі маманының қызметтерімен қамтамасыз ету
21 335
9
Әлеуметтiк көмек және әлеуметтiк қамтамасыз ету салаларындағы өзге де қызметтер
96 821
451
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі
89 746
001
Жергілікті деңгейде халық үшін әлеуметтік бағдарламаларды жұмыспен қамтуды қамтамасыз етуді іске асыру саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру жөніндегі қызметтер
52 684
011
Жәрдемақыларды және басқа да әлеуметтік төлемдерді есептеу, төлеу мен жеткізу бойынша қызметтерге ақы төлеу
8 165
050
Қазақстан Республикасында мүгедектігі бар адамдардың құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсарту
24 638
054
Үкіметтік емес ұйымдарда мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты орналастыру
4 259
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
7 075
094
Әлеуметтік көмек ретінде тұрғын үй сертификаттарын беру
7 000
097
Сенім білдірілген агенттің тұрғын үй сертификаттарын беру бойынша (бюджеттік кредит түріндегі әлеуметтік қолдау) қызметтеріне ақы төлеу
75
07
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
2 244 777
2
Коммуналдық шаруашылық
1 854 833
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
1 854 833
028
Коммуналдық шаруашылықты дамыту
939 051
029
Сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін дамыту
915 782
3
Елді-мекендерді көркейту
389 944
492
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары және тұрғын үй инспекциясы бөлімі
389 944
015
Елдi мекендердегі көшелердi жарықтандыру
235 864
018
Елдi мекендердi абаттандыру және көгалдандыру
154 080
08
Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістiк
556 760
1
Мәдениет саласындағы қызмет
268 036
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі
268 036
009
Мәдени-демалыс жұмысын қолдау
268 036
2
Спорт
9 877
819
Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ішкі саясат, мәдениет, тілдерді дамыту және спорт бөлімі)
9 877
014
Аудандық (облыстық маңызы бар қалалық) деңгейде спорттық жарыстар өткiзу
2 981
015
Әртүрлi спорт түрлерi бойынша аудан (облыстық маңызы бар қала) құрама командаларының мүшелерiн дайындау және олардың облыстық спорт жарыстарына қатысуы

124 254
017
Обеспечение нуждающихся лиц с инвалидностью протезно-ортопедическими, сурдотехническими и тифлотехническими средствами, специальными средствами передвижения, обязательными гигиеническими средствами, а также предоставление услуг санаторно-курортного лечения, специалиста жестового языка, индивидуальных помощников в соответствии с индивидуальной программой абилитации и реабилитации лица с инвалидностью
21 335
9
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
96 821
451
Отдел занятости и социальных программ района (города областного значения)
89 746
001
Услуги по реализации государственной политики на местном уровне в области обеспечения занятости и реализации социальных программ для населения
52 684
011
Оплата услуг по зачислению, выплате и доставке пособий и других социальных выплат
8 165
050
Обеспечение прав и улучшение качества жизни лиц с инвалидностью в Республике Казахстан
24 638
054
Размещение государственного социального заказа в неправительственных организациях
4 259
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
7 075
094
Предоставление жилищных сертификатов как социальная помощь
7 000
097
Оплата услуг поверенному агенту по предоставлению жилищных сертификатов (социальная поддержка в виде бюджетного кредита)
75
07
Жилищно-коммунальное хозяйство
2 244 777
2
Коммунальное хозяйство
1 854 833
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
1 854 833
028
Развитие коммунального хозяйства
939 051
029
Развитие системы водоснабжения и водоотведения
915 782
3
Благоустройство населенных пунктов
389 944
492
Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог и жилищной инспекции района (города областного значения)
389 944
015
Освещение улиц в населенных пунктах
235 864
018
Благоустройство и озеленение населенных пунктов
154 080
08
Культура, спорт, туризм и информационное пространство
556 760
1
Деятельность в области культуры
268 036
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
268 036
009
Поддержка культурно-досуговой работы
268 036
2
Спорт
9 877
819
Отдел внутренней политики, культуры, развития языков и спорта района (города областного значения)
9 877
014
Проведение спортивных соревнований на районном (города областного значения) уровне
2 981
015
Подготовка и участие членов сборных команд района (города областного значения) по различным видам спорта на областных спортивных соревнованиях