"Энергетикалық аудит (Энергия аудиті)" кәсіптік стандартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2023 жылғы 25 желтоқсандағы № 154 бұйрығы
"Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 17-4) тармақшасы және "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Энергетикалық аудит (Энергия аудиті)" қоса беріліп отырған кәсіби стандарт бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап күнтізбелік бес күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрі
Қ. Шарлапаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
2023 жылғы "___" _______ № __
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің бұйрығымен
бекітілген
Кәсіптік стандарт: "Энергетикалық аудит (Энергия аудиті)"
1-ші тарау. Жалпы ережелер
1. Кәсіптік стандарттың қолданылу аясы: Энергия аудиті Энергия үнемдеу мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау, энергия тиімділігін арттыру мүмкіндіктерін айқындау, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды іске асыруға арналған шығындарды бағалау, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны немесе энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі техникалық есепті дайындау мақсатында жүргізіледі.
2. Осы кәсіптік стандартта мынадай терминдер, анықтамалар мен қысқартулар қолданылады:
1) энергия аудиторы – энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласында энергия аудиторы аттестаты бар жеке тұлға
2) энергияны үнемдеу – пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемін азайтуға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, технологиялық, экономикалық және өзге де шараларды іске асыру

Об утверждении профессионального стандарта "Энергетический аудит (Энергоаудит)"
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 25 декабря 2023 года № 154
В соответствии с подпунктом 17-4) статьи 5 Закона Республики Казахстан "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности" и пунктом 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Профессиональный стандарт "Энергетический аудит (Энергоаудит)".
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан в порядке обеспечить:
1) в течение пяти календарных дней после подписания настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и строительства
Республики Казахстан
К. Шарлапаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2023 года № 154
Профессиональный стандарт "Энергетический аудит (Энергоаудит)"
Глава 1. Общие положения
1. Область применения профессионального стандарта: Энергоаудит проводится в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения, определения возможностей повышения энергоэффективности, оценки затрат на реализацию мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности или технического отчета по энергосбережению и повышению энергоэффективности
2. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие термины и определения:
1) энергоаудитор – физическое лицо, имеющее аттестат энергоаудитора в области энергосбережения и повышения энергоэффективности
2) энергосбережение – реализация организационных, технических, технологических, экономических и иных мер, направленных на уменьшение объема используемых энергетических ресурсов

3) энергетикалық аудит (энергоаудит) – энергия үнемдеу мүмкіндігі мен әлеуетін бағалау және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны дайындау мақсатында энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау
4) энергетикалық ресурстар – сақталған энергиясы қазіргі уақытта пайдаланылатын немесе болашақта шаруашылық және өзге де қызмет түрлерінде пайдаланылуы мүмкін табиғи және өндірілген энергия тасымалдаушылардың жиынтығы, сондай-ақ энергия түрлері (атом, электр, химиялық, электромагниттік, жылу және энергияның басқа түрлері)
5) энергетикалық ресурстарды тиімді пайдалану – энергетикалық ресурстарды пайдаланудың техникалық мүмкін және экономикалық негізделген деңгейіне қол жеткізу
6) энергетикалық тиімділік (бұдан әрі-энергия тиімділігі) – көрсетілген қызметтер, жұмыстар, шығарылған өнім (тауарлар) немесе өндірілген энергетикалық ресурстар көлемінің осыған жұмсалған бастапқы энергетикалық ресурстарға сандық қатынасы
7) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы энергия аудиторының аттестаты – уәкілетті орган беретін және энергия аудиторының "энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы энергия аудиторының аттестатын беру үшін қажетті рұқсат беру талаптары мен құжаттар тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1125 бұйрығына сәйкес бекітілетін рұқсат беру талаптарына сәйкестігін растайтын құжат (мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген) № 12566 нормативтік құқықтық актілер)
3. Осы кәсіптік стандартта мынадай қысқартулар қолданылады
1) СБШ – Салалық біліктілік шеңбері;
2) ТПЕ – Техникалық пайдалану ережелері;
3) ҚЕ – Қауіпсіздік ережелері.
2-ші тарау. Кәсіптік стандарттың паспорты
4. Кәсіптік стандарттың атауы: Энергетикалық аудит (Энергия аудиті)
5. Кәсіптік стандарттың коды: M71127005
6. ЭҚЖЖ секциясын, бөлімін, тобын, сыныбын және кіші сыныбын көрсету:
M Кәсіби, ғылыми және техникалық қызмет
71 Сәулет, инженерлік ізденістер, техникалық сынақтар мен талдау саласындағы қызмет
71.1 Сәулет саласындағы қызмет, инженерлік ізденістер және осы салаларда техникалық кеңес беру
71.12 Инженерлік ізденістер саласындағы қызмет және осы салаларда техникалық кеңес беруді ұсыну
71.12.7 Инженерлік-техникалық консультацияларды ұсыну бойынша қызмет
7. Кәсіптік стандарттың қысқаша сипаттамасы: Энергия аудитін уәкілетті органды энергия аудитінің қызметін жүзеге асырудың басталғаны туралы хабардар еткен заңды тұлғалар жүргізеді. Энергия аудиті Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 400 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11729 болып тіркелген) бекітілген энергия аудитін жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – энергия аудитін жүргізу қағидалары)сәйкес жүргізіледі

3) энергетический аудит (энергоаудит) – сбор, обработка и анализ данных об использовании энергетических ресурсов в целях оценки возможности и потенциала энергосбережения и подготовки заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности
4) энергетические ресурсы – совокупность природных и произведенных носителей энергии, запасенная энергия которых используется в настоящее время или может быть использована в перспективе в хозяйственной и иных видах деятельности, а также виды энергии (атомная, электрическая, химическая, электромагнитная, тепловая и другие виды энергии)
5) эффективное использование энергетических ресурсов – достижение технически возможного и экономически оправданного уровня использования энергетических ресурсов
6) энергетическая эффективность (далее - энергоэффективность) – количественное отношение объема предоставленных услуг, работ, выпущенной продукции (товаров) или произведенных энергетических ресурсов к затраченным на это исходным энергетическим ресурсам
7) аттестат энергоаудитора в области энергосбережения и повышения энергоэффективности – документ выдаваемый уполномоченным органом, и подтверждающий соответствие энергоаудитора к предъявляемым разрешительным требованиям, утверждаемым в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 1125 "Об утверждении разрешительных требований и перечня документов, необходимых для выдачи аттестата энергоаудитора в области энергосбережения и повышения энергоэффективности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12566)
3. В настоящем профессиональном стандарте применяются следующие сокращения:
1) ОРК – Отраслевая рамка квалификаций;
2) ПТЭ – правила технической эксплуатации;
3) ПТБ – правила техники безопасности.
Глава 2. Паспорт профессионального стандарта
4. Название профессионального стандарта: Энергетический аудит (Энергоаудит)
5. Код профессионального стандарта: M71127005
6. Указание секции, раздела, группы, класса и подкласса согласно ОКЭД:
M Профессиональная, научная и техническая деятельность
71 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий, технических испытаний и анализа
71.1 Деятельность в области архитектуры, инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этих областях
71.12 Деятельность в области инженерных изысканий и предоставление технических консультаций в этой области
71.12.7 Деятельность по предоставлению инженерно-технических консультаций
7. Краткое описание профессионального стандарта: Энергоаудит проводится юридическими лицами, уведомившими уполномоченный орган о начале осуществления деятельности энергоаудита. Энергоаудит проводится в соответствии с Правилами проведения энергоаудита, утвержденными Приказом Министра по инвестициям и развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 400 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11729) (далее – Правила проведения энергоаудита)

8. Кәсіптер карточкаларының тізімі:
1) Энергия аудиторы - 6 СБШ-нің деңгейі
3-ші тарау. Кәсіптер карточкалары
9. Кәсіптің карточкасы "Энергия аудиторы":
Топтың коды:
2133-3
Қызмет атауының коды:
2133-3-005
Кәсіптің атауы:
Энергия аудиторы
СБШ бойынша біліктілік деңгейі:
6
СБШ бойынша біліктілік ішкі деңгейі:
-
БТБА, БА, үлгілік біліктілік сипаттамалары бойынша біліктілік деңгейі:
Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығын бекіту туралы Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 553 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 31 желтоқсанда № 22003 болып тіркелді.
Энергия менеджері (Энергия аудиторы)
Кәсіптік білім деңгейі:
Білім деңгейі:
жоғары білім (бакалавриат, маман дәрежесі, ординатура)
Мамандық:
Инженерия және инженерлік іс
Біліктілік:
-
Жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар:
жоғары инженерлік-техникалық білімі, жалпы техникалық өтілі кемінде 5 (бес) жыл, оның ішінде энергия аудиторлық ұйымда кемінде 1 (бір) жыл
Формалды емес және информалы біліммен байланыс:
жоқ
Кәсіптің басқа ықтимал атаулары:
Қызметтің негізгі мақсаты:
Энергия аудитін жүргізу және энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру бойынша қорытындылар жасау
Еңбек функциялардың сипаттамасы
Еңбек функцияларының тізбесі:
Міндетті еңбек функциялары:
1. Дайындық кезеңі шеңберінде жұмыстарды орындау: сауалнама парақтарын әзірлеу, бастапқы ақпаратты жинау, Тапсырыс берушінің энергия үнемдеу бағдарламасын және энергия аудитін жүргізу кестесін әзірлеу және бекіту;
2. Өлшеу кезеңі шеңберінде жұмыстарды орындау: қажетті өлшемдерді орындау, Тапсырыс берушімен мәселелерді талқылау, энергия үнемдеу әлеуетін анықтай отырып, ғимараттарды, құрылыстарды, коммуникацияларды тексеру;
3. Аналитикалық кезең шеңберінде жұмыстарды орындау: алынған ақпаратты талдау және өңдеу, энергия үнемдеу әлеуетін есептей отырып, энергия үнемдеу іс-шараларын әзірлеу. Энергия үнемдеу іс-шараларын Тапсырыс берушімен келісу;
4. Қорытынды кезең шеңберінде жұмыстарды орындау: Тапсырыс берушінің энергия үнемдеу жөніндегі қызметін бағалай отырып, энергия аудитін жүргізу нәтижелері бойынша қорытындыны ресімдеу.
Қосымша еңбек функциялары:
Еңбек функциясы 1:
Дайындық кезеңі шеңберінде жұмыстарды орындау: сауалнама парақтарын әзірлеу, бастапқы ақпаратты жинау, Тапсырыс берушінің энергия үнемдеу бағдарламасын және энергия аудитін жүргізу кестесін әзірлеу және бекіту;
Дағды 1:
жұмыстарды орындау мерзімдерін және жауапты тұлғаларды көрсете отырып, энергия аудитін жүргізу бағдарламасын әзірлеу;
Машықтар:

8. Перечень карточек профессий:
1) Энергоаудитор - 6 уровень ОРК
Глава 3. Карточки профессий
9. Карточка профессии "Энергоаудитор":
Код группы:
2133-3
Код наименования занятия:
2133-3-005
Наименование профессии:
Энергоаудитор
Уровень квалификации по ОРК:
6
подуровень квалификации по ОРК:
-
Уровень квалификации по ЕТКС, КС и др типовых квалификационных характеристик:
Квалификационный справочник должностей руководителей, специалистов и иных служащих. Об утверждении Квалификационного справочника должностей руководителей, специалистов и других служащих (Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 553. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2020 года № 22003)
Энергоменеджер (Энергоаудитор)
Уровень профессионального образования:
Уровень образования:
высшее образование (бакалавриат, специалитет, ординатура)
Специальность:
Инженерия и инженерное дело
Квалификация:
-
Требования к опыту работы:
высшее инженерно-техническое образование, общий технический стаж не менее 5 (пяти) лет, из них не менее 1 (одного) года в энергоаудиторской организации
Связь с неформальным и информальным образованием:
нет
Другие возможные наименования профессии:
Основная цель деятельности:
Проведение энергоаудита и составление заключений по энергосбережению и повышению энергоэффективности
Описание трудовых функций
Перечень трудовых функций:
Обязательные трудовые функции:
1. Выполнение работ в рамках Подготовительного этапа: разработка опросных листов, сбор исходной информации, разработка и утверждение Заказчиком Программы энергосбережения и графика проведения энергоаудита;
2. Выполнение работ в рамках Измерительного этапа: выполнение необходимых измерений, обсуждение вопросов с Заказчиком, обследование зданий, сооружений, коммуникаций с выявлением потенциала энергосбережения;
3. Выполнение работ в рамках Аналитического этапа: Анализ и обработка полученной информации, Разработка энергосберегающих мероприятий с расчетом потенциала энергосбережения. Согласование энергосберегающих мероприятий с Заказчиком;
4. Выполнение работ в рамках Заключительного этапа: Оформление заключения по результатам проведения энергоаудита с оценкой деятельности Заказчика по энергосбережению.
Дополнительные трудовые функции:
Трудовая функция 1:
Выполнение работ в рамках Подготовительного этапа: разработка опросных листов, сбор исходной информации, разработка и утверждение Заказчиком Программы энергосбережения и графика проведения энергоаудита;
Навык 1:
разработка программы проведения энергоаудита с указанием сроков выполнения работ и ответственных лиц
Умения:

1) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын қалыптастыру;
2) энергетикалық ресурстарды өндіру, өндіру тұтыну, беру көлемі туралы деректерді жинау;
3) негізгі ғимараттардың, құрылыстардың, құрылыстардың құрамын және олардың сипаттамаларын қалыптастыру;
4) энергиямен жабдықтау көздері және энергия тасымалдағыштардың параметрлері туралы мәліметтерді жинау;
5) өнім бірлігіне нақты энергия тұтыну туралы ақпарат жинау және (немесе) ғимараттардың, құрылыстардың, құрылыстардың алаңының немесе жылытылатын көлемінің бірлігіне жылытуға арналған энергетикалық ресурстардың шығысы;
6) энергетикалық және технологиялық жабдықтар туралы мәліметтер жинау;
7) электр энергия тұтыну құрылғысының энергия тиімділігі сыныбы туралы ақпарат;
8) есепке алу және бақылау аспаптары туралы мәліметтер алу;
9) электрмен жабдықтау, жылумен жабдықтау, желдету, суықпен жабдықтау, сумен жабдықтау, ауамен жабдықтау, кәріз, газбен жабдықтау жүйелері туралы мәліметтерді жинау;
10) энергия менеджменті жүйесінің жұмысын ұйымдастыру туралы мәліметтер алу (бар болса).
Білімдер:
1) Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы мен нормативтік-құқықтық актілері;
2) энергия аудитін жүргізу қағидалары;
3) Электр станцияларының, жылу және электр техникалық желілерінің ТПЕ және ҚЕ талаптары;
4)тұтынушылардың электр қондырғыларының ТПЕ және ҚЕ талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Дағды 2:
қажетті мәліметтер мен құжаттардың (бастапқы деректердің) тізбесін қалыптастыру
Машықтар:
Дағдылар:
1) энергия аудитін жүргізу қағидаларына сәйкес ұсынылған мәліметтер мен құжаттардың болуын тексеруге;
2) энергия аудитін жүргізу бағдарламасын әзірлеуге;
3) тапсырыс берушімен энергия аудитін жүргізу бағдарламасын, тиісті қабылдау-тапсыру актісінде ресімделген мәліметтер мен құжаттардың тізбесін келісуге міндетті.
Білімдер:
1) Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы мен нормативтік-құқықтық актілері;
2) энергия аудитін жүргізу қағидалары;
3) электр станцияларының, жылу және электр техникалық желілерінің ТПЕ және ҚЕ талаптары;
4)тұтынушылардың электр қондырғыларының ТПЕ және ҚЕ талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 2:
Өлшеу кезеңі шеңберінде жұмыстарды орындау: қажетті өлшемдерді орындау, Тапсырыс берушімен мәселелерді талқылау, энергия үнемдеу әлеуетін анықтай отырып, ғимараттарды, құрылыстарды, коммуникацияларды тексеру;
Дағды 1:

1) формирование плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
2) сбор данных об объеме добычи, производства потребления, передачи энергетических ресурсов;
3) формирование состава основных зданий, строений, сооружений и их характеристики;
4) сбор сведений об источниках энергоснабжений и параметрах энергоносителей;
5) сбор информации о фактическом энергопотреблении на единицу продукции и (или) расход энергетических ресурсов на отопление на единицу площади или отапливаемого объема зданий, строений, сооружений;
6) сбор сведений об энергетическом и технологическом оборудовании;
7) информация о классе энергоэффективности электрического энергопотребляющего устройства;
8) получение сведений о приборах учета и контроля;
9) сбор сведений о системах электроснабжения, теплоснабжения, вентиляции, холодоснабжения, водоснабжения, воздухоснабжения, канализации, газоснабжения;
10) получение сведений об организации работы системы энергоменеджмента (при наличии).
Знания:
Знания:
1) законодательство и нормативно-правовые акты Республики Казахстан в области электроэнергетики, энергосбережения и повышения энергоэффективности, обеспечения единства измерений;
2) Правила проведения энергоаудита;
3) требования ПТЭ и ПТБ электростанций, тепловых и электротехнических сетей;
4) требования ПТЭ и ПТБ электроустановок потребителей.
Возможность признания навыка:
нет
Навык 2:
формирование перечня необходимых сведений и документов (исходных данных)
Умения:
1) проверять наличие предоставленных сведений и документов согласно Правилам проведения энергоаудита;
2) разрабатывать программу проведения энергоаудита;
3) согласовывать с заказчиком Программу проведения энергоаудита, перечень сведений и документов, оформленный в соответствующем акте приема-передачи.
Знания:
1) законодательство и нормативно-правовые акты Республики Казахстан в области электроэнергетики, энергосбережения и повышения энергоэффективности, обеспечения единства измерений;
2) Правила проведения энергоаудита;
3) требования ПТЭ и ПТБ электростанций, тепловых и электротехнических сетей;
4) требования ПТЭ и ПТБ электроустановок потребителей.
Возможность признания навыка:
нет
Трудовая функция 2:
Выполнение работ в рамках Измерительного этапа: выполнение необходимых измерений, обсуждение вопросов с Заказчиком, обследование зданий, сооружений, коммуникаций с выявлением потенциала энергосбережения;
Навык 1:

1) бекітілген бағдарламаға сәйкес жабдықтың жұмыс параметрлерін аспаптық өлшеу; 2) бекітілген бағдарламаға сәйкес өлшеу аспаптарын пайдалана отырып, ғимаратты, құрылысты және оның инженерлік жүйелерін аспаптық тексеру; 3) кәсіпорынның штаттық аспаптарынан деректерді алу.
Машықтар:
1) энергия аудитін жүргізу мәселелері бойынша Тапсырыс берушімен және оның қызметкерлерімен өзара іс-қимыл жасауға;
2) энергия аудитін жүргізу қағидаларына сәйкес ұсынылған мәліметтер мен құжаттардың болуын тексеруге міндетті.
Білімдер:
1) Қазақстан Республикасының Электр энергетикасы, энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру, өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамасы мен нормативтік-құқықтық актілері;
2) энергия аудитін жүргізу қағидалары;
3) электр станцияларының, жылу және электр техникалық желілерінің ТПЕ және ҚЕ талаптары;
4) тұтынушылардың электр қондырғыларының ТПЕ және ҚЕ талаптары.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 3:
Аналитикалық кезең шеңберінде жұмыстарды орындау: алынған ақпаратты талдау және өңдеу, энергия үнемдеу әлеуетін есептей отырып, энергия үнемдеу іс-шараларын әзірлеу. Энергия үнемдеу іс-шараларын Тапсырыс берушімен келісу;
Дағды 1:
1)өлшеу кезеңінде алынған ақпаратты және өлшеу (сынау) нәтижелерін талдауға; 2) Дайындық кезеңінде алынған бастапқы деректерді талдау; 3)ғимараттардың, жабдықтардың жекелеген түрлерінің және технологиялық процестердің энергия тиімділігінің нақты көрсеткіштерін есептеуге; 4)энергия үнемдеу іс-шараларын әзірлеу және келісу.
Машықтар:
1) нақты көрсеткіштерді нормативтік (нормаланатын) мәндермен салыстыру (олар болған жағдайда);
2) энергия тиімділігінің нақты көрсеткіштері мен нормативтік (нормаланатын)мәндердің (олар болған жағдайда) сәйкес келмеу себептерін анықтау және талдау;
3) әрбір жеке көрсеткіш бойынша, энергетикалық ресурстардың ғимараттары мен түрлері бойынша энергия үнемдеу әлеуетінің мәндерін есептеу;
4) жүгінген адамның қызметіне қолданылатын үздік әлемдік тәжірибелерді талдау;
5) энергия үнемдеу әлеуетін Инвестициялар есебінің өтімділігін және энергия үнемдеу әлеуетінің әсерін бағалай отырып іс-шаралар әзірлеу.
Білімдер:
1) энергия аудитін жүргізу қағидалары;
2)электротехникалық жабдықтар мен жүйелер;
3) өлшеу техникасы және өлшеу нәтижелерін өңдеу;
4) энергия қондырғыларында жұмыс істеу нормалары мен қағидалары;
5) электр энергетикасы және электр техникалық сипаттамаларын өлшеу саласындағы нормативтік-әдістемелік құжаттар;
6) Қауіпсіздік техникасы (еңбекті қорғау) жөніндегі қағидалар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Еңбек функциясы 4:
Қорытынды кезең шеңберінде жұмыстарды орындау: Тапсырыс берушінің энергия үнемдеу жөніндегі қызметін бағалай отырып, энергия аудитін жүргізу нәтижелері бойынша қорытындыны ресімдеу.
Дағды 1:
1) Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қорытындыны қалыптастыру;
Машықтар:
1) өнім бірлігіне энергетикалық ресурстарды тұтынуды азайтуды және (немесе) ғимараттар, құрылыстар, құрылыстар алаңының бірлігіне жылытуға энергетикалық ресурстарды азайтуды ескере отырып, объектінің энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды есептеу және ресімдеу;

1) приборные измерения параметров работы оборудования в соответствии с утвержденной программой; 2) инструментальное обследование здания, строения сооружения и его инженерных систем с использованием приборов измерения в соответствии с утвержденной Программой; 3) снятие данных со штатных приборов предприятия.
Умения:
1) взаимодействовать с заказчиком и его сотрудниками по вопросам проведения энергоаудита;
2) проверять наличие предоставленных сведений и документов согласно Правилам проведения энергоаудита.
Знания:
1) законодательство и нормативно-правовые акты Республики Казахстан в области электроэнергетики, энергосбережения и повышения энергоэффективности, обеспечения единства измерений;
2) Правила проведения энергоаудита;
3) требования ПТЭ и ПТБ электростанций, тепловых и электротехнических сетей;
4) требования ПТЭ и ПТБ электроустановок потребителей.
Возможность признания навыка:
нет
Трудовая функция 3:
Выполнение работ в рамках Аналитического этапа: Анализ и обработка полученной информации, Разработка энергосберегающих мероприятий с расчетом потенциала энергосбережения. Согласование энергосберегающих мероприятий с Заказчиком;
Навык 1:
1) анализировать полученные на измерительном этапе информации и результатов измерений (испытаний); 2) анализировать полученные на подготовительном этапе исходных данных.
Умения:
1) сопоставление фактических показателей с нормативными (нормируемыми) значениями (в случае их наличия);
2) выявление и анализ причин несоответствия фактических показателей энергоэффективности и нормативных (нормируемыми) значений (в случае их наличия);
3) расчет значений энергосберегающего потенциала по каждому отдельному показателю, по зданиям и видам энергетических ресурсов;
4) анализ лучших мировых практик применимых к деятельности обратившегося лица;
5) разработка мероприятий с оценкой потенциала энергосбережения окупаемости расчета инвестиций и эффекта потенциала энергосбережения;
6) рассчитывать фактические показатели энергоэффективности зданий, отдельных видов оборудования и технологических процессов;
7) разработка и согласование энергосберегающих мероприятий.
Знания:
1) Правила проведения энергоаудита;
2) электротехническое оборудование и системы;
3) измерительная техника и обработка результатов измерений;
4) нормы и правила работы на энергоустановках;
5) нормативно-методические документы в области электроэнергетики и измерений электротехнических характеристик;
6) правила по технике безопасности (охране труда).
Возможность признания навыка:
нет
Трудовая функция 4:
Выполнение работ в рамках Заключительного этапа: Оформление заключения по результатам проведения энергоаудита с оценкой деятельности Заказчика по энергосбережению.
Навык 1:
формирование заключения по энергосбережению и повышению энергоэффективности;
Умения:
1) расчет и оформление мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности объекта с учетом снижения потребления энергетических ресурсов на единицу продукции и (или) снижение энергетических ресурсов на отопление на единицу площади зданий, строений, сооружений;

2) өтініш білдірген тұлғаның энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы қызметін бағалауға;
3) энергия аудитін жүргізу қағидаларына қосымшаларға сәйкес есепті ақпаратты толтыру;
4) энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларды ұсынылған (ықтимал ықтимал)және экономикалық тұрғыдан орынды (жобаның бесінші жылындағы келтірілген құны оң болып табылады, ал рентабельділіктің ішкі нормасы пайдаланылатын дисконттау мөлшерлемесінен екі және одан да көп процентке асатын) бөлуге;
5) жабдықтың негізгі немесе қосалқы жабдығын ауыстыруға байланысты энергия үнемдеу жөніндегі іс-шаралардың техникалық-экономикалық есебін жасау кемінде екі әлеуетті өнім берушінің ресми ұсынылған коммерциялық ұсыныстары және кепілдендірілген техникалық ерте жабдықтар негізге алына отырып орындалуы тиіс;
6) персонал жұмысының қауіпсіздігі мен жайлылық деңгейін, өнімнің сапасы мен қауіпсіздігін төмендетпеуге тиіс энергия үнемдеу және ұтымды пайдалану бойынша ұсынымдар жасау, бұл әрбір нақты іс-шараны іске асырумен байланысты ықтимал тәуекелдерді бағалау жүргізумен расталуға тиіс.
Білімдер:
1) энергия аудитін жүргізу қағидалары;
2) электротехникалық жабдықтар мен жүйелер;
3) өлшеу техникасы және өлшеу нәтижелерін өңдеу;
4) салыстырмалы талдау әдістері;
5) энергетикалық ресурстардың шығысын нормалау әдістері;
6) Энергия үнемдеу әлеуетін айқындау және энергетикалық тиімділікті арттыру әдістері;
7) энергетикалық ресурстарды пайдалану тиімділігін бағалау әдістемесі;
8)энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ең үздік қолжетімді технологиялар.
Дағдыны тану мүмкіндігі:
жоқ
Жеке құзыреттерге қойылатын талаптар:
Жауапкершілік
Ұқыптылық
Дербестік және жауапкершілік
Командада жұмыс істей білу
Жазбаша қарым-қатынас жасау дағдылары
Ақпаратты іздеу және талдау
Логикалық ойлау
Техникалық регламенттер мен ұлттық стандарттардың тізімі:
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 211-НҚ "Стандарттаудың кейбір мәселелері туралы" бұйрығымен бекітілген ҚР СТ 3838-2023 "Энергетикалық аудит (Энергоаудит)" Қазақстан Республикасының ұлттық стандарты
СБШ -нің ішіндегі басқа кәсіптермен байланыс:
СБШ-нің деңгейі:
Кәсіптің атауы:
6
Энергоменеджер
6
Инженер-энергоменеджер
6
Энергия тиімділігі саласындағы инженер-зерттеуші
6
Энергия тиімділігі жөніндегі инженер-зерттеуші
4-ші тарау. Кәсіптік стандарттың техникалық деректері

2) оценить деятельность обратившегося лица в области энергосбережения и повышения энергоэффективности;
3) заполнение отчетной информации согласно Приложениям к Правилам проведения энергоаудита;
4) выделить мероприятия по энергосбережению и повышению энергоэффективности на рекомендованные (потенциально возможные) и экономически целесообразные (приведенная стоимость которых на пятый год проекта является положительной, а внутренняя норма рентабельности превышает используемую ставку дисконтирования на два и более процента);
5) составление технико-экономического расчета мероприятий по энергосбережению, связанных с заменой основного или вспомогательного оборудования оборудования должен быть выполнен исходя из официально представленных коммерческих предложений не менее чем двух потенциальных поставщиков и гарантированных технических ранных оборудования;
6) составление рекомендации по энергосбережению и рациональному использованию, которые не должны снижать уровень безопасности и комфортности работы персонала, качество и безопасность продукции, что должно подтверждаться проведением оценки возможных рисков, связанных с реализацией каждого конкретного мероприятия.
Знания:
1) Правила проведения энергоаудита;
2) электротехническое оборудование и системы;
3) измерительная техника и обработка результатов измерений;
4) методы сравнительного анализа;
5) методы нормирования расхода энергетических ресурсов;
6) методы определения потенциала энергосбережения и повышения энергетической эффективности;
7) методология оценки эффективности использования энергетических ресурсов;
8) наилучшие доступные технологии в области энергосбережения и повышения энергетической эффективности.
Возможность признания навыка:
нет
Требования к личностным компетенциям:
Ответственность
Пунктуальность
Самостоятельность и ответственность
Умение работать в команде
Письменные коммуникативные навыки
Поиск и анализ информации
Логическое мышление
Список технических регламентов и национальных стандартов:
Национальный стандарт Республики Казахстан СТ РК 3838-2023 "Энергетический аудит (Энергоаудит)", утвержденный приказом Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 211-НҚ "О некоторых вопросах стандартизации"
Связь с другими профессиями в рамках ОРК:
Уровень ОРК:
Наименование профессии:
6
Энергоменеджер
6
Инженер-энергоменеджер
6
Инженер-исследователь в области энергоэффективности
6
Инженер-разработчик по энергоэффективности
Глава 4. Технические данные профессионального стандарта

12. Мемлекеттік органның атауы:
Қазакстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
Орындаушы: Айтбаева Айгерим Талгатовна, +7 (776) 000 02 93, aigerim.2023@internet.ru
13. Әзірлеуге қатысатын ұйымдар (кәсіпорындар):
14. Кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңес: Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы кәсіби біліктіліктер жөніндегі салалық кеңес отырысының 2023 жылғы 12 желтоқсандағы №25-19-6/1473-вн хаттамасымен "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру" саласының салалық біліктілік шеңбері бекітілді.
15. Кәсіптік біліктілік жөніндегі ұлттық орган: 11.12.2023 г.
16. "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы: 2023 жылғы 15 желтоқсандағы №16920/19 хатымен келісілді.
17. Нұсқа нөмірі және шығарылған жылы: Нұсқа 1, 2023 г.
18. Бағдарлы қайта қарау күні: 31.12.2026 г.

12. Наименование государственного органа:
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
Исполнитель:
Айтбаева Айгерим Талгатовна, +7 (776) 000 02 93, aigerim.2023@internet.ru
13. Организации (предприятия) участвующие в разработке:
14. Отраслевой совет по профессиональным квалификациям: Протоколом отраслевого совета по профессиональным квалификациям совета в сфере энергосбережения и повышение энергоэффективности от 12 декабря 2023 года №25-19-6/1473-вн утверждена Отраслевая рамка квалификации сферы "Энергосбережение и повышение энергоэффективности".
15. Национальный орган по профессиональным квалификациям: 11.12.2023 г.
16. Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен": Согласновано письмо №16920/19 от 15 декабря 2023 года.
17. Номер версии и год выпуска: версия 1, 2023 г.
18. Дата ориентировочного пересмотра: 31.12.2026 г.