"Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлік нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 31 мамырдағы № 196 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2023 жылғы 20 қазандағы № 573 бұйрығы
БҰЙЫРАМЫН:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 31 мая 2022 года № 196 "Об утверждении норм положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 20 октября 2023 года № 573
ПРИКАЗЫВАЮ:

1. "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлік нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 31 мамырдағы № 196 бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлерінің нысанды киімінің және арнайы киім-кешегінің тиістілігі нормасында:

1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 31 мая 2022 года № 196 "Об утверждении норм положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы" следующие изменения и дополнения:
в Норме положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы, утвержденной указанным приказом:

1-бөлім. "Жоғары басшы құрамының нысанды киімі мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлік нормалары" мынадай редакцияда жазылсын:
"
р/с №
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Парадтық нысанды киім*
Жазғы
1.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
5 жыл
2.
Қою көк түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 жинақ
5 жыл
3.
Ақ түстi ұзын жеңді жейде
1 дана
3 жыл
4.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
3 жыл
2-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
5.
Ашық сұр түстi фуражка
1 дана
5 жыл
6.
Ашық сұр түсті ашық екі қаусырмалы мундир мен қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 жинақ
5 жыл
7.
Ақ түстi ұзын жеңді жейде
1 дана
3 жыл
8.
Қара түсті лакталған бәтеңке
1 жұп
4 жыл
Қысқы
9.
Сұр түсті қаракөл жағасы мен погондары бар болат түсті оқшауланған Пальто
1 дана
7 жыл
3-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
10.
Қою көк түстi фуражка
1 дана
3 жыл
11.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
3 жыл
12.
Бір қаусырмалы ашық китель және қызыл қоңыр түсті жиегі бар қара көк түсті балағы түсіңкі шалбар
1 компл.
3 года
13.
Көгілдір түстi ұзын жеңді жейде
2 дана
2 жыл
14.
Көгілдір түстi қысқа жеңдi жейде
2 дана
2 жыл
15.
Ақ түсті футболка
2 дана
1 жыл
16.
Қара түстi, хром бәтеңке
1 жұп
2 жыл
17.
Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар (кеңсе формасы)
1 жинақ
1 жыл
18.
Қою көк түсті қысқа жеңді және погонды күртеше мен шалбар (кеңселік киім нысаны)
1 жинақ
1 жыл
19.
Погондары бар қою көк түсті маусымдық плащ
1 дана
4 жыл
20.
Қара түсті былғары етік
1 жұп
4 жыл
Қысқы
21.
Сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшын
1 дана
5 жыл
22.
Қою көк түсті маусымаралық бейсболка
1 дана
3 жыл
23.
Қою көк түсті алмалы-салмалы тері жиегі бар күләпарасымен ішкі күртешесі бар астары жылы күртеше
1 дана
3 жыл
24.
Погондары бар қою көк түсті свитер
1 дана
2 жыл
25.
Сұр түсті қаракөлден тігілген жағасы бар астары жылы қара түсті былғары плащ
1 дана
4 жыл
26.
Қара түсті былғары плащ
1 дана
4 жыл
27.
Қара түсті жылы хром етік
1 жұп
3 жыл
28.
Қара түсті іші жылы қысқа қонышты былғары етік
1 жұп
2 жыл
4-кіші бөлім. Арнайы нысанды киім
29.
Жазғы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Қою көк түсті бейсболка немесе қою қызғылт сары түсті берет; сыдырмалы ұзын жеңді күртеше және қою көк түсті шалбар; түймелері бар қысқа жеңді жейде және қою көк түсті шалбар; ақ түсті футболка немесе кезектескен ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшка; қара түсті ұзын қонышты былғары бәтеңке
30.
Қысқы арнайы киiм
1 жинақ
3 жыл
Сұр түсті таби,и қаракөлден тігілген жылы құлақшын; қою көк түсті маусымаралық бейсболка; қою көк түсті алмалы-салмалы тері жиегі бар күләпарасымен ішкі күртешесі бар жылы күртеше және қою көк түсті астары жылы шалбар; қою көк түсті ойығы жоқ свитер; қара түсті жылы қонышы қысқы биік былғары бәтеңке
5-кіші бөлім. Дала нысанды киім*
Жазғы
31.
Қою көк түсті бейсболка
1 дана
2 жыл
32.
Қою көк түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар
1 жинақ
2 жыл
33.
Қою көк түсті футболка
1 дана
2 жыл
34.
камуфляж түсті жапсырма қалталы күртеше мен шалбар
1 жинақ
2 жыл
35.
камуфляж түсті футболка
1 дана
2 жыл
36.
Қара түсті қонышы биік былғары бәтеңке
1 жұп
2 жыл
37.
Далалық фуражка
1 дана
1 жыл
Қысқы
38.
Қою көк түсті матадан тігілген жылы құлақшын
1 дана
2 жыл
39.
Қою көк түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 жинақ
2 жыл
жиынтықта қою көк түсті тоқылған бөрік
40.
камуфляж түсті жапсырма қалталармен алмалы-салмалы күләпарасы бар жылы күртеше
1 жинақ
2 жыл
жиынтықта қою көк түсті тоқылған бөрік
41.
Қара түсті қонышы биік жылы қысқы былғары бәтеңке.
1 жұп
2 жыл
6-кіші бөлім. Аксессуарлар*
42.
Қою көк түсті галстук
2 дана
2 жыл
43.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
44.
Алтын түстес аксельбант
1 дана
7 жыл
Жоғары және аға офицерлер құрамы үшін
екі ұшы бар, бір ұшы бар орта офицерлер құрамы үшін
45.
Алтын түсті салтанатты белбеу
1 дана
7 жыл
46.
Ақ түсті қолғап
1жұп
5 жыл
47.
Қара түсті былғары қолғап
1 жұп
2 жыл
48.
Қою көк түсті кашне
2 дана
2 жыл
49
Ақ түсті кашне
1 дана
3 жыл
50.
Қара түсті галстук
1 дана
2 жыл
51.
Ақ түсті іші жылы (былғары) қолғап
1 жұп
7 жыл
52.
Далалық белбеу
1 жинақ
7 жыл
7-кіші бөлім. Керек-жарақтар
53.
Сөмкесі бар желбегей костюм
1 жинақ
4 жыл
54.
Далалық сөмке
1 дана
7 жыл
55.
Астары және жылу-ұстайтын кілемшесі бар ұйықтауға арналған (каримат) қап
1 жинақ
5 жыл
56.
Жеке заттарға арналған нессесері бар сөмке (рюкзак)
1 дана
5 жыл
8-кіші бөлім. Іш киім
57.
Жеңдері бар кезектесетін көлденең ақ-қызығлт сары жолдақтары бар тельняшка
2 дана
1 жыл
58.
Жеңсіз кезектесетін көлденең ақ-қызығлт сары жолдақтары бар тельняшка
2 дана
1 жыл
59.
Бір түсті футболка
2 дана
1 жыл
60.
Ақ түсті майка
2 дана
1 жыл
61.
Іш киім
1 жинақ
1 жыл
Ескертпе:
* жоғары басшы құрамның нысанды киімі мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы осы Нормаларға қосымшада келтірілген;

Раздел 1. "Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования высшего начальствующего состава" изложить в следующей редакции:
"
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадная форменная одежда*
Летняя
1.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
5 лет
2.
Мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета
1 компл.
5 лет
3.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
4.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
3 года
Подраздел 2. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
5.
Фуражка светло серого цвета
1 шт.
5 лет
6.
Мундир открытый двубортный светло серого цвета и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета
1 компл.
5 лет
7.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
3 года
8.
Полуботинки лакированные черного цвета
1 пара
4 года
Зимняя
9.
Пальто утепленное стального цвета с воротником из каракуля серого цвета и погонами
1 шт.
7 лет
Подраздел 3. Повседневная форменная одежда*
Летняя
10.
Фуражка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
11.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
3 года
12.
Китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета
1 компл.
3 года
13.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
14.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
15.
Футболка белого цвета
2 шт.
1 год
16.
Полуботинки хромовые черного цвета
1 пара
2 года
17.
Куртка с длинным рукавом на молнии и темно-синего цвета с лампасами крапового цвета (офисная форма)
1 компл.
1 года
18.
Куртка с коротким рукавом на молнии и темно-синего цвета с лампасами крапового цвета (офисная форма)
1 компл.
1 года
19.
Плащ демисезонный темно-синего цвета с погонами
1 шт.
4 года
20.
Сапоги кожаные черного цвета
1 пара
4 года
Зимняя
21.
Шапка ушанка из каракуля серого цвета
1 шт.
5 лет
22.
Бейсболка демисезонная темно-синего цвета
1 шт.
3 года
23.
Куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой темно-синего цвета
1 шт.
3 года
24.
Свитер темно-синего цвета с погонами
1 шт.
2 года
25.
Плащ утепленный кожаный черного цвета с воротником из каракуля серого цвета
1 шт.
4 года
26.
Плащ кожаный черного цвета
1 шт.
4 года
27.
Сапоги хромовые утепленные черного цвета
1 пара
3 года
28.
Полусапожки кожаные утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 4. Специальная форменная одежда*
29.
Летняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета; рубашка с коротким рукавом на пуговицах и брюки темно-синего цвета; футболка белого цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
30.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
3 года
Шапка-ушанка, утепленная из натурального каракуля серого цвета; бейсболка демисезонная темно-синего цвета; куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне и внутренней курткой с утепленными брюками темно-синего цвета; свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 5. Полевая форменная одежда*
Летняя
31.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
32.
Куртка с накладными карманами и брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
33.
Футболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
34.
Куртка с накладными карманами и брюки камуфлированного цвета
1 компл.
2 года
35.
Футболка камуфлированного цвета
1 шт.
2 года
36.
Ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
1 пара
2 года
37.
Фуражка полевая
1 шт.
1 год
Зимняя
38.
Шапка ушанка из каракуля серого цвета
1 шт.
2 года
39.
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки темно-синего цвета
1 компл.
2 года
в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета
40.
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки камуфлированного цвета
1 компл.
2 года
в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета
41.
Ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 6. Аксессуары*
42.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
43.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
44.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
7 лет
Для высшего и старшего офицерского состава с двумя наконечниками, для среднего офицерского состава с одним наконечником
45.
Ремень парадный золотистого цвета
1 шт.
7 лет
46.
Перчатки белого цвета
1 пара
5 лет
47.
Перчатки кожаные черного цвета
2 пары
2 года
48.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
49.
Кашне белого цвета
1 шт.
3 года
50.
Галстук черного цвета
1 шт.
2 года
51.
Перчатки утепленные (кожаные) белого цвета
1 шт.
7 лет
52.
Ремень полевой
1 шт.
7 лет
Подраздел 7. Снаряжение.
53.
Костюм-дождевик с сумкой
1 компл.
4 года
54.
Сумка полевая
1 шт.
7 лет
55.
Спальный мешок с вкладышем и ковриком теплоизоляционным (каримат)
1 компл.
5 лет
56.
Сумка (рюкзак) с несессером для личных вещей
1 шт.
5 лет
Подраздел 8. Белье.
57.
Тельняшка с чередующимися горизонтальными бело–оранжевыми полосками с рукавами
2 шт.
1 год
58.
Тельняшка с чередующимися горизонтальными бело–оранжевыми полосками без рукавов
2 шт.
1 год
59.
Футболка однотонного цвета
2 шт.
1 год
60.
Майка белого цвета
2 шт.
1 год
61.
Белье нательное
1 компл.
1 год
Примечание:
* рисунки и описание форменной одежды и знаков различия высшего начальствующего состава приведены в приложении к настоящим Нормам;

1) Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстарында және Астана қаласында қысқы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстарында және Алматы мен Шымкент қалаларында жазғы киім-кешекті кию мерзімі екі есе қысқартылады;
2) нысанды киім және арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жиынтықталып беріледі;
3) тиесілілік нормаларында көзделген заттар қатарынан бір заттың орнына олардың құны шегінде басқаларын беруге рұқсат етіледі;
4) жылы хром бәтеңке орнына қонышы биік бәтеңке беруге рұқсат етіледі.
5) парадтық салтанатты нысанды киімінің орнына күнделікті киім беруге рұқсат етіледі;
6) арнайы нысанды киім авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде, күнделікті қызметте және сабақтарға, жиындар мен оқу-жаттығуларға қатысу кезінде пайдаланылады. Арнайы нысанды киім кезінде балағы түсіңкі шалбар киюге жол беріледі;
7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары мундирге, күртешелерге, свитерге және жейделерге берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбынан беріле отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (қалған кию мерзіміне) есептеледі.";
2-бөлімде. "Аға және орта басшы құрамның нысанды киiмi мен арнайы киiм-кешегінің тиесiлiлiгі нормалары":
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қара көк түсті балағы түсіңкі шалбар (кеңселік киім нысаны)
1 компл.
2 жыл
";
4-бөлімде. "Аға және орта басшы құрамдағы әйелдердiң нысанды киiмi және арнайы киiм-кешегінің тиесілілік нормалары":
реттік нөмірі 14-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
14.
Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қызыл қоңыр жиегі бар, қара көк түсті шалбар (белдемше) (кеңселік киім нысаны)
1 жиынтық
2 жыл
";
7-бөлімде. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдары курсанттарының нысанды киімі мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормалары":
реттік нөмірлері 38, 39 және 40-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
38.
Несессері бар сөмке (рюкзак)
1 жинақ
4 жыл
Жиынтықта: тысы бар металл құты; металл қазан; ұйықтайтын қап; аккумуляторлар жиынтығы бар маңдай шамы; жылу оқшаулағыш каримат
39.
Су өткізбейтін костюм*
1 жинақ
4 жыл
мүкәммалдық мүлік
40.
Сигналдық кеудеше
1 дана
4 жыл
мүкәммалдық мүлік
";
7-бөлімде. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдары курсанттарының нысанды киімі мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормалары":
ескертпе мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:

1) срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях и городе Астана сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областях и городах Алматы и Шымкент в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования;
2) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;
3) разрешается выдавать вместо одних предметов другие из числа предметов, предусмотренных нормами положенности, в пределах их стоимости;
4) вместо ботинок, хромовых утепленных разрешается выдавать ботинки кожаные с высокими берцами;
5) разрешается вместо парадно-выходной форменной одежды выдавать повседневную;
6) специальная форменная одежда используется при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ, в повседневной деятельности и при участии на занятиях, сборах и учениях. При специальной форменной одежде допускается ношение брюк навыпуск;
7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием.";
в разделе 2. "Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования старшего и среднего начальствующего состава":
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8.
Куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета (офисная форма)
1 компл.
2 года
";
в разделе 4. "Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования старшего и среднего начальствующего состава женщин":
строку, порядковый номер 14, изложить в следующей редакции:
"
14.
Куртка с длинным рукавом на молнии и брюки (юбка) темно-синего цвета (офисная форма)
1 компл.
2 года
";
в разделе 7. "Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан":
строки, порядковые номера 38, 39 и 40 изложить в следующей редакции:
"
38.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
4 года
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
39.
Водонепроницаемый костюм *
1 компл.
4 года
инвентарное имущество
40.
Сигнальный жилет
1 шт.
4 года
инвентарное имущество
";
в разделе 7. "Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан":
примечание дополнить подпунктом 9) следующего содержания:

"9) Тозу мерзімі кестеге сәйкес жоғалады, бірақ оқу мерзімінен аспайды. Оқу аяқталғаннан кейін заттай мүліктер мен нысанды киім-кешектер есептен шығарылуға жатады.";
Мынадай мазмұндағы 7-1-бөліммен толықтырылсын:
"7-1 бөлім. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар Министрлігі білім беру ұйымдарының қыз-курсанттарының нысанды киімдері мен Арнайы киім-кешектерінің тиістілік нормалары
№ п/п
Нормалардың атауы
1 адамға өлшем бірлікті сандық түрде есептегенде
Кию мерзімі
Ескертпе
1
2
3
4
5
1-кіші бөлім. Парадтық-салтанатты нысанды киім*
Жазғы
1.
Қара көк түсті Шляпа
1 дана
4 жыл
2.
Ашық бір төсті Китель және қара көк түсті юбка (шалбар), дақ түсті жиегі бар
1 жинақ
4 жыл
3.
Ақ түсті ұзын жеңді көйлек
1 дана
2 жыл
4.
Қара түсті лакталған аяқ киім
1 дана
2 жыл
2-кіші бөлім. Күнделікті нысанды киім*
Жазғы
5.
Қара көк түсті Шляпа
1 дана
4 жыл
6.
Қою көк бейсбол қалпақ
1 дана
2 жыл
7.
Ашық бір төсті Китель және қара көк түсті юбка (шалбар), дақ түсті жиегі бар
1 жинақ.
2 года
жиынтықта 1 китель, 1 юбка және 1 шалбар бар
8.
Көк түсті ұзын жеңді көйлек
2 дана.
2 жыл
9.
Көк түсті қысқа жеңді көйлек
2 дана
2 жыл
10.
Ақ түсті Футболка
1 дана
1 жыл
11.
Қара былғары аяқ киім
1 дана
2 жыл
қысқы
12.
Қара көк түсті цигейк құлаққап қалпақшасы
1 дана.
2 жыл
13.
Қалқымалы қалталары және қара көк түсті алынбалы капюшоны бар оқшауланған күрте (жиынтықта қара көк түсті тоқылған қалпақ)
1 дана
2 жыл
14.
Қара түсті оқшауланған былғары етік
1 дана
2 жыл
3-кіші бөлім. Спорттық нысанды киім*
15.
Спорттық жаттығу костюмі**
1 жиынтық.
2 года
16.
Спорттық аяқ киім
1 жұп
2 жыл
4-кіші бөлім. Арнайы нысанды киім
17.
Жазғы арнайы киім
1 жиынтық
2 жыл
Қою көк түсті бейсбол қалпақ немесе қою қызғылт сары түсті алады; ұзын жеңді күрте және Қою көк түсті юбка (шалбар); түймелері бар қысқа жеңді көйлек және Қою көк түсті юбка (шалбар); қара көк түсті футболка немесе ауыспалы ақ-қызғылт сары жолақтары бар көкірекше; былғары етікжоғары қара түсті берцами
18.
Қысқы арнайы киім
1 жиынтық
2 жыл
Қара көк түспен оқшауланған матадан жасалған құлаққап-қалпақ; алмалы-салмалы капюшоны бар жалған қалталары бар оқшауланған күрте және Қою көк түспен жылытылған шалбар; қара көк түспен ойығы жоқ жемпір; қара түспен оқшауланған қыс мезгіліндегі былғары етік
5-кіші бөлім. Аксессуарлар
19.
Қою көк түсті Галстук
2 дана
2 жыл
20.
Галстук қысқышы
2 дана
4 жыл
21.
Аксельбант алтын түсті
1 дана
4 жыл
22.
Ақ түсті салтанатты белдік
1 дана
4 жыл
23.
Ақ түсті қолғап
1 жұп
4 жыл
24.
Қара түсті оқшауланған қолғаптар
1 жұп
2 жыл
25.
Қара көк түсті Кашне
2 дана
2 жыл
26.
Кашне ақ түсті
1 дана
4 жыл
27.
Жаға
12 дана
1 жыл
28.
Орамал
4 дана
2 жыл
6-кіші бөлім. Керек-жарақтар
29.
Несессері бар сөмке (рюкзак)
1 жиынтық
4 жыл
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
30.
Сигналдық кеудеше
1 дана
4 жыл
31.
Сөмкесі бар жаңбыр костюмі
1 дана
4 жыл
32.
Далалық сержант сөмкесі
1 дана
4 жыл
7-кіші бөлім. Іш киім
33.
Оқшауланған Гамаж
2 жиынтық
1 жыл
34.
Жылы іш киім
1 жиынтық
2 жыл
35.
Жылы колготкалар
2 жұп
1 жыл
36.
Мақта шұлықтар
4 жұп
1 жыл
37.
Жүннен жасалған шұлықтар
1 жұп
1 жыл
38.
Мақта сүлгі
3 дана
1 жыл
39.
Сүлгі монша
1 дана
1 жыл
40.
Аяқ сүлгі
2 дана.
1 жыл
41.
Казармалық тәпішке
1 жұп
2 жыл
Ескерту:
* нысанды киім мен айырым белгілерінің суреттері мен сипаттамасы қосымшада келтірілген
осы нормаларға;

"9) сроки носки исчисляются согласно таблице, но не более срока обучения. По окончанию обучения вещевое имущество и форменное обмундирование подлежат списанию.";
дополнить разделом 7-1 следующего содержания:
"Раздел 7-1. Нормы положенности форменной одежды и специального обмундирования курсантов-девушек организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
№ п/п
Наименование норм
Ед. измерения в количественном выражении на 1 человека
Срок носки
Примечание
1
2
3
4
5
Подраздел 1. Парадно-выходная форменная одежда*
Летняя
1.
Шляпа темно-синего цвета
1 шт.
4 года
2.
Китель открытый однобортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
4 года
3.
Рубашка с длинным рукавом белого цвета
1 шт.
2 года
4.
Туфли лакированные черного цвета
1 шт.
2 года
Подраздел 2. Повседневная форменная одежда*
Летняя
5.
Шляпа темно-синего цвета
1 шт.
2 года
6.
Бейсболка темно-синего цвета
1 шт.
2 года
7.
Китель открытый однобортный и юбка (брюки) темно-синего цвета с кантом крапового цвета
1 компл.
2 года
в комплекте 1 китель, 1 юбка и 1 брюки
8.
Рубашка с длинным рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
9.
Рубашка с коротким рукавом голубого цвета
2 шт.
2 года
10.
Футболка белого цвета
1 шт.
1 года
11.
Туфли кожаные черного цвета
1 шт.
2 года
Зимняя
12.
Шапка ушанка цигейковая темно-синего цвета
1 шт.
2 года
13.
Куртка утепленная с накладными карманами и съемным капюшоном темно-синего цвета(в комплекте шапка вязанная темно-синего цвета)
1 шт.
2года
14.
Сапоги кожаные утепленные черного цвета
1 пара
2 года
Подраздел 3. Спортивная форменная одежда*
15.
Костюм тренировочный спортивный**
1 компл.
2 года
16.
Обувь спортивная
1 пара
2 года
Подраздел 4 Специальная форменная одежда
17.
Летняя специальная одежда
1 компл.
2 года
Бейсболка темно-синего цвета или берет темно-оранжевый; куртка с длинным рукавом на молнии и юбка (брюки) темно-синего цвета; рубашка с коротким рукавом на пуговицах и юбка (брюки) темно-синего цвета; футболка темно-синего цвета или тельняшка с чередующимися бело-оранжевыми полосами; ботинки кожаные с высокими берцами черного цвета
18.
Зимняя специальная одежда
1 компл.
2 года
Шапка-ушанка из ткани утепленная темно-синего цвета; куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и брюки, утепленные темно-синего цвета; свитер без выреза темно-синего цвета; ботинки кожаные зимние с высокими берцами утепленные черного цвета
Подраздел 5. Аксессуары
19.
Галстук темно-синего цвета
2 шт.
2 года
20.
Зажим для галстука
2 шт.
4 года
21.
Аксельбант золотистого цвета
1 шт.
4 года
22.
Ремень парадный белого цвета
1 шт.
4 года
23.
Перчатки белого цвета
1 пара
4 года
24.
Перчатки утепленные черного цвета
1 пара
2 года
25.
Кашне темно-синего цвета
2 шт.
2 года
26.
Кашне белого цвета
1 шт.
4 года
27
Подворотничок
12 шт
1 год
28
Носовой платок
4 шт
2 года
Подраздел 6. Снаряжение
29.
Сумка (рюкзак) с несессером
1 компл.
4 года
В комплекте: фляжка металлическая с чехлом; котелок металлический; спальный мешок; фонарь налобный с комплектом аккумуляторов; теплоизоляционный каримат
30.
Сигнальный жилет
1 шт.
4 года
31.
Костюм-дождевик с сумкой
1 шт.
4 года
32.
Сумка полевая сержантская
1 шт.
4 года
Подраздел 7. Белье
33
Гамаж утепленный
2 комплект
1 год
34
Белье теплое
1 компл.
2 года
35
Колготки теплые
2 пары
1 год
36
Носки хлопчатобумажные
4 пары
1 год
37
Носки шерстянные
1 пара
1 год
38.
Полотенце хлопчатобумажное
3 шт.
1 год
39.
Полотенце банное
1 шт.
1 год
40.
Полотенце ножное
2 шт.
1 год
41.
Тапочки казарменные
1 пара
2 года
Примечание:
*рисунки и описание форменной одежды и знаков различия приведены в приложении к настоящим Нормам;

1) Ақмола, Ақтөбе, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Павлодар, Солтүстік Қазақстан облыстары мен Астана қаласында қысқы киім кию мерзімі екі есеге, ал Алматы, Жамбыл, Қызылорда, Маңғыстау, Түркістан облыстары мен Алматы қалаларында қысқартылады ал Шымкент жазғы киім кию мерзімі екі есе қысқарады;
2) нысанды киім мен Арнайы киім-кешек арнайы атақтарға сәйкес түсі бойынша барлық қажетті фурнитурамен жасақталған беріледі;
3) бір заттың орнына тиістілік нормаларында көзделген заттар қатарынан басқаларын беруге рұқсат етіледі олардың құны;
4) хроммен оқшауланған етіктің орнына жоғары беріктігі бар былғары етік беруге рұқсат етіледі;
5) салтанатты-Шығыс нысанды киімнің орнына күнделікті киім беруге рұқсат етіледі;
6) арнайы нысанды киім авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу кезінде, күнделікті қызметте және сабақтарға, жиындар мен оқу-жаттығуларға қатысу кезінде пайдаланылады. Арнайы нысанды киіммен ақ футболка мен шалбар киюге рұқсат етіледі;
7) кезекті арнаулы атақтар берілген кезде бұрын берілген заттай мүлік заттары берілген арнаулы атаққа сәйкес айырым белгілері бар погондардың бір жұбы бойынша мундирге, күртешелерге, жемпірге және жейделерге бере отырып, жоспарлы қамтамасыз етуге (киюдің қалған мерзіміне) есептеледі.
8) тозу мерзімі кестеге сәйкес жоғалады, бірақ оқу мерзімінен аспайды. Оқу аяқталғаннан кейін заттай мүлік және нысанды киім кешек есептен шығаруға жатады.";
8-бөлімде. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдары курсанттарының мүкәммалдық және арнайы мүлкінің тиесілік нормалары":
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11.
Ақ жайма
2 дана.
1 жыл
";
8-бөлім. "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі білім беру ұйымдары курсанттарының мүкәммалдық және арнайы мүлкінің тиесілік нормалары":
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 13-жолмен толықтырылсын:
"
13.
Көрпе жамылғысы
2 дана.
1 жыл
";
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен арнайы киім-кешегінің тиесілілік нормаларына қосымшасында:
1-тарауда "Жоғары басшы құрамның нысанды киімі":
1 параграф мынадай редакцияда жазылсын:
"Параграф 1. Жоғары басшы құрамның парадтық нысанды киімі
1-сурет

1) срок носки зимнего обмундирования в Акмолинской, Актюбинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Павлодарской, Северо-Казахстанской областях и городе Астана сокращаются в два раза, а в Алматинской, Жамбылской, Кызылординской, Мангистауской, Туркестанской областях и городах Алматы и Шымкент в два раза сокращается срок носки летнего обмундирования;
2) форменная одежда и специальное обмундирование выдаются укомплектованные всей необходимой фурнитурой по цвету в соответствии со специальными званиями;
3) разрешается выдавать вместо одних предметов другие из числа предметов, предусмотренных нормами положенности, в пределах их стоимости;
4) вместо ботинок, хромовых утепленных разрешается выдавать ботинки кожаные с высокими берцами;
5) разрешается вместо парадно-выходной форменной одежды выдавать повседневную;
6) специальная форменная одежда используется при проведении аварийно-спасательных и неотложных работ, в повседневной деятельности и при участии на занятиях, сборах и учениях. При специальной форменной одежде допускается ношение белой футболки и брюк навыпуск;
7) при присвоении очередных специальных званий ранее выданные предметы вещевого имущества засчитываются на плановое обеспечение (на оставшийся срок носки) с выдачей к мундиру, курткам, свитеру и рубашкам по одной паре погон со знаками различия в соответствии с присвоенным специальным званием;
8) сроки носки исчисляются согласно таблице, но не более срока обучения. По окончанию обучения вещевое имущество и форменное обмундирование подлежат списанию.";
в разделе 8. "Нормы положенности инвентарного и специального имущества курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан":
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11.
Простыни
2 шт.
1 год
";
раздел 8. "Нормы положенности инвентарного и специального имущества курсантов организаций образования Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан":
дополнить строкой, порядковый номер 13 следующего содержания:
"
13.
Пододеяльник
2 шт.
1 года
";
в приложении к Нормам положенности форменной одежды и специального обмундирования сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы:
в главе 1. "Форменная одежда высшего начальствующего состава":
параграф 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Парадная форменная одежда высшего начальствующего состава
Рисунок 1

1. Жоғары басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (1-сурет):
жазғы:
қою көк түсті фуражка, тігісі алтын түстес;
қою көк түсті ашық екі қаусырмалы жағасы мен жеңдерінде тігісі алтын түстес, мундир мен қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты хром батиңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап.";
мынадай мазмұндағы 1-1-параграфпен толықтырылсын:
"Параграф 1-1. Жоғары басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімі
Сурет 1.1
1-1. Жоғары басшы құрамның парадтық салтанатты нысанды киімінің тізбесі (1.1-сурет):
жазғы:
Ашық сұр түсті фуражка, тігісі алтын түстес;
Ашық сұр түсті ашық екі қаусырмалы жағасы мен жеңдерінде тігісі алтын түстес, мундир мен қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбар;
ақ түсті ұзын жеңді жейде;
қою көк түсті галстук;
қара түсті қысқа қонышты хром батиңке;
алтын түстес салтанатты белдік;
алтын түстес аксельбант;
ақ түсті қолғап.
Ескертпе:
1) ерекше жағдайларда қызыл қоңыр берет киген кезде кезектесетін ақ-қызғылт сары жолақтары бар тельняшкада арнайы нысанды киім киюге рұқсат етіледі;
2) қысқы кезеңде Қою көк түсті алмалы-салмалы тері жиегі бар күләпарасымен ішкі күртешесі бар күнделікті қысқы күртеше алмалы-салмалы погондарды және ауыспалы жеңдік және төс белгілерін ауыстыру жолымен парадтық салтанатты күртешесіне қайта жабдықталады, ақ түсті кашнемен киіледі;
3) суық ауа райында жазғы парадтық салтанатты нысанды киім және жылы ауа райында қысқы парадтық салтанатты нысанды киім кезінде қою көк түсті ішкі күртеше мен ақ түсті кашне, сұр түсті қаракөлден тігілген құлақшынның орнына қою көк түсті маусымаралық бейсболка киюге рұқсат етіледі.";
4-параграфта:
мынадай мазмұндағы 3) тармақпен толықтырылсын:
"3) жоғары басшы құрамның жалған қалталары бар күрте мен камуфляжды түсті шалбар ҚР СТ 1140-2015 стандарт талаптарына сәйкес дайындалуы тиіс;
Алынбалы капюшоны бар жапсырма қалталары бар оқшауланған күрте және камуфляж түсті жоғары басшы құрамның оқшауланған шалбары ҚР СТ 1250-2015 стандарт талаптарына сәйкес дайындалуы тиіс.
Жоғары басшы құрамның сұр түсті қаракөлден жасалған құлаққап қалпақшасы ҚР СТ 2757-2015 сәйкес дайындалуы тиіс, сына тәрізді алты бөлшектен, лакталған күнқағардан және мұрын тұғырынан жасалған түбінен (басынан) тұрады.";
7-тарауда "Айырым белгілері":
2-параграф. мынадай редакцияда жазылсын:

1. Перечень парадной форменной одежды высшего начальствующего состава (рис. 1):
летняя:
фуражка темно-синего цвета, шитье золотистого цвета;
мундир открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета на воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
галстук темно-синего цвета;
ремень парадный золотистого цвета;
аксельбант золотистого цвета;
перчатки белого цвета.";
дополнить параграфом 1-1. следующего содержания:
"Параграф 1-1. Парадно-выходная форменная одежда высшего начальствующего состава
Рисунок 1.1
1-1. Перечень парадно-выходной форменной одежды высшего начальствующего состава (рис. 1):
летняя:
фуражка светло-серого цвета, шитье золотистого цвета;
мундир открытый двубортный и брюки навыпуск светло-серого цвета с лампасами крапового цвета на воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
рубашка с длинным рукавом белого цвета;
полуботинки хромовые черного цвета;
галстук темно-синего цвета;
ремень парадный золотистого цвета;
перчатки белого цвета.
Примечание:
1) в особых случаях разрешено ношение специальной форменной одежды в тельняшке с чередующимися бело-оранжевыми полосами при берете крапового цвета;
2) в зимний период повседневная зимняя куртка, утепленная со съемной меховой опушкой на капюшоне, переоборудуется в парадно-выходную куртку путем смены вставных погонов и сменных нарукавных и нагрудных знаков, носится с кашне белого цвета;
3) при летней парадно-выходной форменной одежде в холодную погоду и при зимней парадно-выходной форменной одежде в теплую погоду разрешено ношение внутренней куртки темно-синего цвета и кашне белого цвета, вместо шапки ушанка из каракуля серого цвета бейсболка демисезонная темно-синего цвета.";
в параграфе 4:
пункт 4 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) куртка с накладными карманами и брюки камуфлированного цвета высшего начальствующего состава должны изготавливаться в соответствии с требованиями стандарта СТ РК 1140-2015;
Куртка, утепленная с накладными карманами со съемным капюшоном и утепленные брюки высшего начальствующего состава камуфлированного цвета должны изготавливаться в соответствии с требованиями стандарта СТ РК 1250-2015.
Шапка ушанка из каракуля серого цвета высшего начальствующего состава должна изготавливаться в соответствии СТ РК 2757-2015, состоит из донышка (головки), изготовленной из шести деталей клинообразной формы, лакированного козырька и назатыльника.";
в главе 7. "Знаки различия":
параграф 2. изложить в следующей редакции:

"2-параграф. Жеңдік және төс белгілер.
өртке қарсы қызмет комитетінің қызметкерлеріне арналған жеңдік белгі
аумақтық бөлімшелердің қызметкерлеріне арналған жеңдік белгі
";
8-тарауда. "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, халыққа шұғыл медициналық және психологиялық көмек көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын қызметкерлердің, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің нысанды киімі мен айырым белгілерінің сипаттамасы":
1-параграф:
мынадай мазмұндағы 23-1, 23-2 және 23-3-тармақтармен толықтырылсын:
"23-1. Ашық екі қаусырмалы мундир және қызыл қоңыр лампастары бар қою көк түсті балағы түсіңкі шалбардың сипаттамасы:
1) ашық екі қаусырма өңірлі мундир мен қызыл қоңыр түсті лампастары бар қара-көк түсті балағы түсіңкі шалбар.
Ерлер мундирі екі қаусырмалы, қара-көк түсті, жартылай қынамалы силуэтті, орталық бүйір түймелерімен үш нысанды түймеге түймеленеді, түймелердің екінші қатары - әрленген. Бүйір қиық және екі қалталары рамкаға фигуралы клапандармен. Арқасы ортаңғы тігісі шлицаға ауысады. Қондырмалы, қос тігісті жеңдер қайырмалармен. Қайырманың жоғарғы жиегіне теңбіл түсті жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Жағасы қайырмалы, қайырмалы. Мундирдің жағасы мен жеңінде – алтын түстес тігіс;
2) қызыл қоңыр түсті лампастары бар қара көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы тілік қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.
23-2. Ашық екі қаусырмалы парадтық салтанатты мундир және қызыл қоңыр лампастары бар ашық сұр түсті балағы түсіңкі шалбардың сипаттамасы:
1) ашық екі қаусырма өңірлі мундир мен қызыл қоңыр түсті лампастары бар қара-көк түсті балағы түсіңкі шалбар.
Ерлер мундирі екі қаусырмалы, ашық сұр түсті, жартылай қынамалы силуэтті, орталық бүйір түймелерімен үш нысанды түймеге түймеленеді, түймелердің екінші қатары - әрленген. Бүйір қиық және екі қалталары рамкаға фигуралы клапандармен. Арқасы ортаңғы тігісі шлицаға ауысады. Қондырмалы, қос тігісті жеңдер қайырмалармен. Қайырманың жоғарғы жиегіне теңбіл түсті жиек салынады. Сол және оң жеңдерде жең белгілері бар. Жағасы қайырмалы, қайырмалы. Мундирдің жағасы мен жеңінде – алтын түстес тігіс;
2) қызыл қоңыр түсті лампастары бар қара көк түсті шалбар. Алдыңғы жартысы бүйір қалтасымен. Артқы оң жартысы клапанды рамкадағы тілік қалтасымен. Гульфик сыдырма ілгекке бекітіледі. Белдік жалғап тігілген, түймемен ілмекке және металл ілмекке түймеленеді.

"Параграф 2. Нарукавные и нагрудные знаки
нарукавный знак для сотрудников
Комитета противопожарной службы
нарукавный знак для сотрудников
территориальных подразделений
";
в главе 8. "Описание форменной одежды и знаков различия сотрудников, осуществляющих функции по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказанию экстренной медицинской и психологической помощи населению, сотрудников органов государственной противопожарной службы":
параграф 1:
дополнить пунктами 23-1, 23-2 и 23-3 следующего содержания:
"23-1. Описание мундира парадного, открытого двубортного и брюк навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета:
1) мундир, открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета.
Мундир мужской двубортный, темно-синего цвета, полуприлегающего силуэта с центральной бортовой застежкой на три форменные пуговицы, второй ряд пуговиц - отделочные. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант крапового цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами. На воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
2) брюки темно-синего цвета с лампасами крапового цвета. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку-молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.
23-2. Описание мундира парадно-выходного, открытого двубортного светло серого цвета и брюк навыпуск темно -синего цвета с лампасами крапового цвета:
1) мундир, открытый двубортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с лампасами крапового цвета.
Мундир мужской двубортный, светло-серого цвета, полуприлегающего силуэта с центральной бортовой застежкой на три форменные пуговицы, второй ряд пуговиц - отделочные. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант крапового цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки. Воротник втачной, отложной с лацканами. На воротнике и рукавах мундира – шитье золотистого цвета;
2) брюки темно-синего цвета с лампасами крапового цвета. Передние половинки с боковыми карманами. Задняя правая половинка с прорезным карманом в рамку с клапаном. Гульфик застегивается на застежку-молнию. Пояс притачной, застегивается на петлю с пуговицей и металлический крючок.

23-3. Ашық монобортты кительдің және дақ түсті жиегі бар қою көк түсті шалбардың сипаттамасы:
1) ашық монобортты китель және қара-көк түсті дақ түсті жиегі бар түсіру шалбар.Китель ерлер қара-көк түсті, монобортный, жартылай іргелес силуэт, бортында төрт нысанды түймесі бар орталық бекіткіші бар. Кесетін бөшкелері бар сөрелер және бұйра клапандары бар жақтаулы екі бүйірлік ойық қалталар. Артқы жағы ортаңғы тігіспен сплайнға өтеді. Жеңдер тігілген, айналмалы екі тігісті. Қаптаманың жоғарғы жиегіне дақ түсті жиек тігіледі. Сол және оң жеңдерде тігілген жеңдік белгілер (жеңнің айналасында дақ және көлденең жиектен жеңнің шетіне дейін дақ түсті бойлық жиек). Жағасы тігілген, лапельдері бар.";
мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
"32-1. Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қара көк түсті шалбар (жоғары офицерлік құрам үшін қызыл қоңыр түсті лампастары бар):
1) көмкерме жолақшасы бар мойндығына дейін сыдырма ілгекпен түймеленетін орталық түймелігі бар жартылай қынама сұлбалы куртка.
Өрешесінде иніші бар және иніштен басталатын бедерлі тігіс жүргізілген. Бедерлі тігістерінде жапырақшалы қапталдық қалта салынған (жоғары офицерлік құрам үшін – қалтаның аузына сыдырма ілгек салынған). Иніште өрешемен біріктіретін тігістің үстінде төс белгілерді (жалауша, сыныптылық) бекітуге арналған текстильді түймелік қосып тігілген. Куртканың етегіне куртканың етегінің енін реттеуге арналған созылмалы жиектеме қосып тігілген қапталдық тігіс тұсында белдік қосып тігілген.
Артқы бойында иніші бар және иніштен басталатын бедерлі қос тігіс жүргізілген.
Жеңдері қондырып тігілген, қос тігісті, манжеттері қосып тігілген, екі түймемен түймеленеді. Манжетті қосып тігу тігістерінде шынтақ тігісі жағына қарай бүкпесін салынған. Шынтақ тігісінің төменгі жағында – пуфта.
Жеңдерін қондырып тігу тігісінде иық тұсында, өрешеге бір түймемен және торламалы ілгекпен түймеленетін, жапсырып тігілетін погондар тігілген.
Сол жеңнің сыртқы жағында жеңді жең ойындысымен қосып тігу тігісінен 12 см қашықтықта жеңдегі белгінің жоғарғы шетіне дейін "ТЖМ" жеңдегі белгісі сыртқы матаның түсімен түстес жеңдік белгісі тігіледі.
Жағасы қайырмалы.
Куртканың енін етегі бойынша реттеу үшін куртканың етегі қосып тігілген белбеулі болады, қаптал жіктерінің аумағында созылмалы ызбадан ендірме салынады.Өрешесіне астар салынады. Сол жақ өрешесінің астарында тесілген ілмекке және түймеге салынатын жапсырма қалта болады.
Өңірі, жағасы, манжеті, жеңдерінің шынтақтық тігісі, иніші және өрешесі мен артқы бойының бедерлі тігісі бойынша жиегінен сәндік қос тігіс жүргізілген. Жан қалтасының жапырақшасы және белбеуі бойынша сәндік тігіс жүргізіледі;

23-3. Описание кителя, открытого однобортного и брюк навыпуск темно -синего цвета с кантом крапового цвета:
1) китель открытый однобортный и брюки навыпуск темно-синего цвета с кантом крапового цвета. Китель мужской темно-синего цвета, однобортный, полуприлегающего силуэта с центральной застежкой по борту на четыре форменные пуговицы. Полочки с отрезными бочками и двумя боковыми прорезными карманами в рамку с фигурными клапанами. Спинка со средним швом, переходящим в шлицу. Рукава втачные, двухшовные с обшлагами. По верхнему краю обшлага втачивается кант крапового цвета. На левом и правом рукавах настрочные нарукавные знаки (краповый вокруг рукава и от поперечного канта до края рукава продольный кант крапового цвета). Воротник втачной, отложной с лацканами.";
дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
"32-1. Куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета (для высшего начальствующего состава с лампасами крапового цвета):
1) куртка прилегающего силуэта с центральной застежкой на застежку-молнию с подкройными обтачками.
Полочки с кокетками и рельефными швами от кокеток. В рельефных швах обработаны боковые карманы с листочкой (для высшего офицерского состава – вход в карман застегивается на застежку-молнию). На кокетках над швами соединения с полочками настрочены застежки текстильные для крепления нагрудных знаков (флаг, классность).
Спинка с кокеткой с двумя рельефными швами от кокетки.
Рукава втачные, двухшовные, с притачными манжетами, застегивающимися на две пуговицы. По швам притачивания манжет заложены защиты в сторону локтевого шва. В нижней части локтевых швов – пуфта.
В швы втачивания рукавов в плечевой области втачаны вшивные погоны, пристегивающиеся к полочкам на одну пуговицу и обметанную петлю.
Воротник отложной.
Низ куртки с притачным поясом, в области боковых швов с вставкой из эластичной тесьмы, для регулирования ширины куртки по низу.
Полочка с подкладом. На подкладе левой полочки обработан накладной карман, застегивающийся на прорезную петлю и пуговицу.
По бортам, воротнику, манжетам, локтевым швам рукавов, кокеткам и рельефным швам полочек и спинки, проложены двойные отделочные строчки. По листочкам боковых карманов и поясу отделочные строчки;

2) қосып тігілген белбеулі классикалық тар балақты шалбарлар (жоғары офицерлік құрам үшін – бүйірлік тігісінде қызыл қоңыр түсті лампастары бар).
Алдыңғы жарты бөлігінің кесілген бөлігінде өңделген жан қалтасы бар және нұсқарлары бар.
Шалбардың алдыңғы жарты бөлігінде тізе сызығынан төмен астар болады.
Артқыжартысында қымтаулы тігіс тігілген. Шалбардың оң жақ артқы жартысына ішкі аспалы ілгекпен және түймемен түймеленетін жиектелген қақпақшалы қалта салынған. Шалбардың қаптал тігістері бойынша сәндік тігіс тігілген.
Шалбардың белінде 6 ұстағыш орналасқан: 2 – алдыңғы жартылардың жебелерінде, екуі артқы жартыға бүйір тігістерінде, екуі ортаңғы артқы жартысында.
50 өлшемінен асатын белдеуде – 8 ұстағыш.
Шалбар белдіктегі түймесі бар ілмекке және гульфикадағы сыдырма ілмекке түймеленеді.
Шалбардың төменгі жағы бүгілу сызығы бойынша шалбар бауын баптай отырып, иілуге тігіспен өңделеді.";
2-параграф. мынадай мазмұндағы 48-1-тармақпен толықтырылсын:
48-1 Сыдырмалы ұзын жеңді күртеше мен қара көк түсті шалбар (жоғары офицерлік құрам үшін қызыл қоңыр түсті лампастары бар):
1) көмкерме жолақшасы бар мойндығына дейін сыдырма ілгекпен түймеленетін орталық түймелігі бар жартылай қынама сұлбалы куртка.
Өрешесінде иніші бар және иніштен басталатын бедерлі тігіс жүргізілген. Бедерлі тігістерінде жапырақшалы қапталдық қалта салынған (жоғары офицерлік құрам үшін – қалтаның аузына сыдырма ілгек салынған). Иніште өрешемен біріктіретін тігістің үстінде төс белгілерді (жалауша, сыныптылық) бекітуге арналған текстильді түймелік қосып тігілген. Куртканың етегіне куртканың етегінің енін реттеуге арналған созылмалы жиектеме қосып тігілген қапталдық тігіс тұсында белдік қосып тігілген.
Артқы бойында иніші бар және иніштен басталатын бедерлі қос тігіс жүргізілген.
Жеңдері қондырып тігілген, қос тігісті, манжеттері қосып тігілген, екі түймемен түймеленеді. Манжетті қосып тігу тігістерінде шынтақ тігісі жағына қарай бүкпесін салынған. Шынтақ тігісінің төменгі жағында – пуфта.
Жеңдерін қондырып тігу тігісінде иық тұсында, өрешеге бір түймемен және торламалы ілгекпен түймеленетін, жапсырып тігілетін погондар тігілген.
Сол жеңнің сыртқы жағында жеңді жең ойындысымен қосып тігу тігісінен 12 см қашықтықта жеңдегі белгінің жоғарғы шетіне дейін "ТЖМ" жеңдегі белгісі сыртқы матаның түсімен түстес жеңдік белгісі тігіледі.
Жағасы қайырмалы.
Куртканың енін етегі бойынша реттеу үшін куртканың етегі қосып тігілген белбеулі болады, қаптал жіктерінің аумағында созылмалы ызбадан ендірме салынады.
Өрешесіне астар салынады. Сол жақ өрешесінің астарында тесілген ілмекке және түймеге салынатын жапсырма қалта болады.
Өңірі, жағасы, манжеті, жеңдерінің шынтақтық тігісі, иніші және өрешесі мен артқы бойының бедерлі тігісі бойынша жиегінен сәндік қос тігіс жүргізілген. Жан қалтасының жапырақшасы және белбеуі бойынша сәндік тігіс жүргізіледі;

2) брюки классические зауженные с притачным поясом, (для высшего начальствующего состава с лампасами крапового цвета в боковых швах).
Передние половинки брюк с боковыми карманами, обработанными в отрезной части передних половинок и стрелками.
Передние половинки брюк с подкладом ниже линии колена.
Задние половинки брюк с вытачками. На правой задней половинке брюк расположен карман с клапаном с двумя обтачками, застегивающийся на внутреннюю навесную петлю. По боковым швам брюк – двойные отделочные строчки.
На поясе брюк расположены шесть шлевок: две – у стрелок передних половинок, две у боковых швов в сторону задних половинок, две на задних половинках от среднего шва. На поясе свыше 50 размера – 8 шлевок.
Брюки застегиваются на петлю с пуговицей на поясе и застежку-молнию на гульфике.
Низ брюк обрабатываются швом в подгибку с настрачиванием тесьмы брючной по линии перегиба.";
параграф 2 дополнить пунктом 48-1 следующего содержания:
"48-1. Куртка с длинным рукавом на молнии и брюки темно-синего цвета.
1) куртка прилегающего силуэта с центральной застежкой на застежку-молнию с подкройными обтачками.
Полочки с кокетками и рельефными швами от кокеток. В рельефных швах обработаны боковые карманы с листочкой (для высшего офицерского состава – вход в карман застегивается на застежку-молнию). На кокетках над швами соединения с полочками настрочены застежки текстильные для крепления нагрудных знаков (флаг, классность).
Спинка с кокеткой с двумя рельефными швами от кокетки.
Рукава втачные, двухшовные, с притачными манжетами, застегивающимися на две пуговицы. По швам притачивания манжет заложены защиты в сторону локтевого шва. В нижней части локтевых швов – пуфта.
В швы втачивания рукавов в плечевой области втачаны вшивные погоны, пристегивающиеся к полочкам на одну пуговицу и обметанную петлю.
Воротник отложной.
Низ куртки с притачным поясом, в области боковых швов с вставкой из эластичной тесьмы, для регулирования ширины куртки по низу.
Полочка с подкладом. На подкладе левой полочки обработан накладной карман, застегивающийся на прорезную петлю и пуговицу.
По бортам, воротнику, манжетам, локтевым швам рукавов, кокеткам и рельефным швам полочек и спинки, проложены двойные отделочные строчки. По листочкам боковых карманов и поясу отделочные строчки;

2) қосып тігілген белбеулі классикалық тар балақты шалбарлар (жоғары офицерлік құрам үшін – бүйірлік тігісінде қызыл қоңыр түсті лампастары бар).
Алдыңғы жарты бөлігінің кесілген бөлігінде өңделген жан қалтасы бар және нұсқарлары бар.
Шалбардың алдыңғы жарты бөлігінде тізе сызығынан төмен астар болады.
Артқыжартысында қымтаулы тігіс тігілген. Шалбардың оң жақ артқы жартысына ішкі аспалы ілгекпен және түймемен түймеленетін жиектелген қақпақшалы қалта салынған. Шалбардың қаптал тігістері бойынша сәндік тігіс тігілген.
Шалбардың белінде 6 ұстағыш орналасқан: 2 – алдыңғы жартылардың жебелерінде, екуі артқы жартыға бүйір тігістерінде, екуі ортаңғы артқы жартысында.
Шалбар белдіктегі түймесі бар ілмекке және гульфикадағы сыдырма ілмекке түймеленеді.
Шалбардың төменгі жағы бүгілу сызығы бойынша шалбар бауын баптай отырып, иілуге тігіспен өңделеді;
3) астары бар, тік пішілген юбка, жиек салынған жалғап тігілген белдік. Алдыңғы жартысы сол жақ белден төменгі сызыққа дейін тік бедерлі тігіспен. Артқы жартысы ойықтармен және ортаңғы тігіспен, ұшатын саңылаумен аяқталады. Ортаңғы тігістің жоғарғы бөлігінде сыдырма өңделеді. Белдік сырылып тігілген, бір ілмекті және түймеге түймеленеді.".
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Қаржы және мемлекеттік сатып алу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
2) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
Б. Сыздықов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы Министрлігі

2) брюки классические зауженные с притачным поясом, (для высшего начальствующего состава с лампасами крапового цвета в боковых швах).
Передние половинки брюк с боковыми карманами, обработанными в отрезной части передних половинок и стрелками.
Передние половинки брюк с подкладом ниже линии колена.
Задние половинки брюк с вытачками. На правой задней половинке брюк расположен карман с клапаном с двумя обтачками, застегивающийся на внутреннюю навесную петлю. По боковым швам брюк – двойные отделочные строчки.
На поясе брюк расположены шесть шлевок: две – у стрелок передних половинок, две у боковых швов в сторону задних половинок, две на задних половинках от среднего шва.
Брюки застегиваются на петлю с пуговицей на поясе и застежку-молнию на гульфике.
Низ брюк обрабатываются швом в подгибку с настрачиванием тесьмы брючной по линии перегиба;
3) юбка прямого покроя с подкладом, притачным поясом. Передняя половинка с вертикальным рельефным швом от левой таллиевой вытачки до линии низа. Задняя половинка с вытачками и средним швом, заканчивающимся отлетной шлицей. В верхней части среднего шва обрабатывается застежка-молния. Пояс притачной, застегивается на одну обметную петлю и пуговицу.".
2. Департаменту финансов и государственных закупок Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Б. Сыздыков
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан