Павлодар қаласы Кенжекөл ауылдық округінің жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024-2025 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2023 жылғы 27 сәуірдегі № 19/2 шешімі. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 2025 жылғы 25 ақпандағы № 226/26 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Павлодар қалалық мәслихатының 25.02.2025 № 226/26 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Павлодар қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған Павлодар қаласы Кенжекөл ауылдық округінің жайылымдарын басқару оларды пайдалану жөніндегі 2024 - 2025 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Павлодар қалалық мәслихатының төрағасы Қ. Кожин
Павлодар қалалық
мәслихатының 2023
жылғы 27 сәуірдегі
№ 19/2 шешімімен
бекітілді
Павлодар қаласы Кенжекөл ауылдық округінің жайылымдарын
басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024 - 2025 жылдарға арналған жоспар
Осы Павлодар қаласы Кенжекөл ауылдық округінің жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2024 - 2025 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының Жер кодексіне, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридттік жайылымдарды ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию Кенжекольского сельского округа города Павлодара на 2024-2025 годы
Решение Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 27 апреля 2023 года № 19/2. Утратило силу решением Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 25 февраля 2025 года № 226/26
Сноска. Утратило силу решением Павлодарского городского маслихата Павлодарской области от 25.02.2025 № 226/26 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Павлодарский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Кенжекольскому сельскому округу города Павлодара на 2024-2025 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Павлодарского городского маслихата К. Кожин
Утвержден
решением Павлодарского
городского маслихата
от 27 апреля 2023 года
№ 19/2
План по управлению пастбищами и их использованию Кенжекольского сельского округа на 2024-2025 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Кенжекольском сельском округе города Павлодара на 2024-2025 годы (далее - План) разработан в соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О пастбищах", Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принят с учетом сведений о состояний геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кенжекөл ауылдық округінің аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Кенжекөл ауылдық округінің аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес Кенжекөл ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасын;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Кенжекөл ауылдық округінің жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Кенжекөл ауылдық округінің аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Кенжекөл ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күндізбелік кестесңн қамтиды.
Ауылдың аумағы Ертіс өзенінің оң жақ жағасында орналасқан. Батыс- Сібір ойпатының Ертіс жазық толқынды жазығы шегінде. Жаңбырлы бөліктің бедері Ертіс өзенінің жайылмасынан бірінші, екінші және үшінші террасалар шегінде орналасқан тегіс толқынды аллювиалды жазықпен ұсынылған.
Бұл аумақтың гидрографиялық көрінісінің өзіндік ерекшелігі бірқатар физикалық-географиялық факторларға байланысты, оның ішінде шұғыл континенталды климат аз жауын-шашынмен және ойпаттар болған кезде жазық рельефпен. Мұнда каштан, шалғынды-каштан топырақтары және каштан тұзды жалаулар пайда болды.
Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі – 1,1-2,5 центнер/гектар. Ауадағы құрғақ массаның орташа өнімділігі 3,8-5,8 ц / га құрайды.
Жайылымдар жемдерінің қоры ұзақтығы 170-180 күн болатын жайылым кезеңінде пайдаланылады.
Кенжекөл ауылдық округінің жерлері оңтүстік бөлігінде орналасқан, солтүстікте Павлодар қаласының аумағымен шектеседі; шығысында және оңтүстігінде Заря ауылдық округі.
Табиғи-климаттық жағдайларға сәйкес Кенжекөл ауылдық округінің аумағы көктемгі-жазғы кезеңнің құрғақшылығымен, жаздың жоғары болуымен және қысқы ауа температурасының төмен болуымен сипатталатын, континентальды континентті III құрғақ далалық аймаққа кіреді. және жылдар мен маусымдардағы тұрақсыз жауын-шашын, және жыл бойында желдің белсенділігі.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кенжекольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Кенжекольского сельского округа, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Кенжекольского сельского округа с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточником (озҰрам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Кенжекольского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Кенжекольского сельского округа, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе на территории Кенжекольского сельского округа, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
Территория Кенжеколь сельского округа находится на правом берегу реки Иртыш. В пределах Прииртышский плосковолнистой равнины области Западно-Сибирской низменности. Рельеф богарной части представлен плоско волнистой аллювиальной равниной, расположенной в пределах в первой, второй и третьей надпойменных террас р.Иртыш.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 1,1-2,5 центнер/гектар. Средняя урожайность воздушно – сухой массы 3,8-5,8 ц/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170-180 дней.
Земли Кенжекольского сельского округа расположены в южной части, на севере граничит с территорией города Павлодара; на востоке и юге Заринским сельским округом.
По природно-климатическим условиям территория Кенжекольского сельского округа входит в III сухостепную зону с резко-континентальным климатом для которого свойственны засушливость весенне-летнего периода, высокие летние и низкие зимние температуры воздуха, недостаточное и неустойчивое по годам и периодам года количество атмосферных осадков и значительная ветровая деятельность в течении всего года.

Кенжекөл ауылдық округінің жалпы жер қоры 7532,6 га (бұдан әрі – га) соның ішінде жайылымдар – 4336,0 га;
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 9929,4 га;
елді мекендердің жерлері – 798 га;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 252,2 га;
орман қорының жерлері – 18,0 га;
босалқы жерлер – жоқ.
Кенжекөл ауылдық округінің аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны: 1975 бас ірі қара мал, 5036 бас ұсақ мал, 1031 бас жылқы.
Кенжекөл ауылдық округінің шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
Ірі қара мал 4 табын, 4 отар бас ұсақ мал, 3 табын жылқы.
Жайылымдар ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдарға жатады және көбінесе малды бағу үшін пайдаланылады. Ауыл аумағында екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылымдарды негізгі пайдаланушылар Кенжекөл ауылдық округінің ауылының тұрғындары болып табылады.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процесстерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Кенжекөл ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт қызмет істейді.
Кенжекөл ауылдық округінде малды айдап өтуге арналған 2 сервитут белгіленген.
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2024 - 2025 жылдарға
арналған жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің
меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кенжекөл ауылдық округінің
жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер;
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2024 - 2025 жылдарға
арналған жоспарға
2-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің
меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Кенжекөл ауылдық округінің
жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер;
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2024 - 2025 жылдарға
арналған жоспарға
3-қосымша
Кенжекөл ауылдық округінің жайылымдардың, оның ішінде маусымдық
жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық
инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2024 - 2025 жылдарға
арналған жоспарға
4-қосымша
Кенжекөл ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың
су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,
тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы
немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы.
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2024 - 2025 жылдарға
арналған жоспарға
5-қосымша
Кенжекөл ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың
ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды
қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2024 - 2025 жылдарға
арналған жоспарға
6-қосымша
Кенжекөл ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз
етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Павлодар қаласы Кенжекөл
ауылдық округінің
жайылымдарын басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2024 - 2025 жылдарға
арналған жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық
маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Жылдар
1- қаша
2- қаша
3- қаша
4- қаша

Общая площадь территории Кенжекольского сельского округа 7532,6 га, из них пастбищные земли – 4336,0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 9929,4 га;
земли населенных пунктов – 798 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 252,2 га;
земли лесного фонда – 18,0 га;
земли запаса - нет.
Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории сельского округа: 1975 голов крупного рогатого скота, 5036 голов мелкого рогатого скота, 1031 голов лошадей.
Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
4 стада крупного рогатого скота; 4 отары мелкого рогатого скота;
3 табуна лошадей.
Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью сельского округа относятся к природным пастбищам, и используются преимущественно для выпаса скота. Культурных и аридных пастбищ на территории села нет.
Основными пользователями пастбищ являются, население Кенжекольского сельского округа.
На территории Кенжекольского сельского округа действует 1 ветеринарный пункт.
В Кенжекольском сельском округе установлены 2 сервитута для прогона скота.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию Кенжкольского
сельского округа города
Павлодара на 2024-2025 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кенжекольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию Кенжкольского
сельского округа города
Павлодара на 2024-2025 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Кенжекольского сельского округа
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию Кенжекольского
сельского округа города
Павлодара на 2024-2025 годы
Карта Кенжекольского сельского округа с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию Кенжекольского
сельского округа города
Павлодара на 2024-2025 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Кенжекольского сельского округа.
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию Кенжекольского
сельского округа города
Павлодара на 2024-2025 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Кенжекольского сельского округа.
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию Кенжекольского
сельского округа города
Павлодара на 2024-2025 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Кенжекольского сельского округа
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию Кенжекольского
сельского округа города
Павлодара на 2024-2025 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4

2024
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым
демалатын маусым
2025
демалатын маусым
көктемгі-жазғы 1-маусым
2 жазғы маусым
3-күзгі маусым
Шартты белгілер:

2024
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
отдыхающий сезон
2025
отдыхающий сезон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Условные обозначения: