"Ертіс ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ережені бекіту туралы
Павлодар облысы Ертіс ауданы әкімдігінің 2023 жылғы 28 ақпандағы № 56/2 қаулысы
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31- бабы 2-тармағына, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік мүлік туралы" Заңының 18-бабының 8) тармақшасына, 124-бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Мемлекеттік органдар мен олардың құрылымдық бөлімшелерінің қызметін ұйымдастырудың кейбір мәселелері туралы" 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 590 қаулысына сәйкес, Ертіс ауданының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ертіс ауылы әкімінің аппараты мемлекеттік мекемесі туралы қоса беріліп отырған Ереже бекітілсін.
2. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
осы қаулыны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институт" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдансын;
осы қаулыны Ертіс ауданы әкімдігінің интернет - ресурсында орналастырылсын;
осы қаулыдан туындайтын өзге де қажетті шараларды қолдансын.
3. Ертіс ауданы әкімдігінің 2018 жылғы 26 ақпандағы "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы" № 45/3 қаулысының күші жойылсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Ертіс ауданы әкімі аппаратының басшысы Р. К. Ареновке жүктелсін.
5. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудан әкімі Б. Шәріпов
Ертіс ауданы
әкімдігінің 2023 жылғы
"28" қаңтардағы
№ 56/2 қаулысымен
бекітілген
"Ертіс ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы Ереже 1 тарау. Жалпы ережелер
1. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ) Ертіс ауылы әкімінің қызметін қамтамасыз ететін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік мекеме болып табылады.
2. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік-құқықтық актілерге, сондай-ақ әкім аппараты туралы осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ мемлекеттік мекеменің ұйымдық – құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрі және өз атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, қазынашылық органдарында шоттары болады.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат акима села Иртышск"
Постановление акимата Иртышского района Павлодарской области от 28 февраля 2023 года № 56/2
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 8) статьи 18, статьей 124 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе", постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 сентября 2021 года № 590 "О некоторых вопросах организации деятельности государственных органов и их структурных подразделений", акимат Иртышского района ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Аппарат акима села Иртышск".
2. Государственному учреждению "Аппарат акима села Иртышск" в установленном законодательством порядке обеспечить:
направление настоящего постановления в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
размещение настоящего постановления на интернет - ресурсе акимата Иртышского района;
принятие иных необходимых мер вытекающих из настоящего постановления.
3. Постановление акимата Иртышского района от 26 февраля 2018 года № 45/3 "Об утверждении Положения о государственном учреждении "Аппарат акима села Иртышск" отменить.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на руководителя аппарата акима Иртышского района Аренова Р.К.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Аким района Б. Шарипов
Утверждено
постановлением акимата
района Иртышского
от "28" февраля 2023 года
№ 56/2
Положение о государственном учреждении "Аппарат акима села Иртышск" Глава 1. Общие положения
1. Государственное учреждение "Аппарат акима села Иртышск" (далее – ГУ "Аппарат акима села Иртышск") является государственным учреждением, обеспечивающим деятельность акима села Иртышск и осуществляющим иные функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
2. ГУ "Аппарат акима села Иртышск" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативно-правовыми актами, а также настоящим Положением об аппарате акима.
3. ГУ "Аппарат акима села Иртышск" является юридическим лицом в организационно – правовой форме государственного учреждения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства.

4. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
5. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ, егер оған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
6. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нормативтік-құқықтық сипаттағы шешімдер мен әкімшілік-өкімдік, жедел және жеке сипаттағы мәселелер бойынша өкімдер қабылдайды.
7. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
8. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, Павлодар облысы, 140500, Ертіс ауданы, Ертіс ауылы, Бөгенбай көшесі, 97.
Заңды тұлғаның мемлекеттік тілдегі толық атауы: "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі.
орыс тілінде: "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі.
"Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ жұмыс режимі мынадай тәртіппен белгіленеді: сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін, бес күндік жұмыс аптасы кезінде түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін, демалыс күндері: сенбі-жексенбі және мереке күндері.
9. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ жергілікті бюджет есебінен ұсталатын мемлекеттік мекеме болып табылады.
10. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ кәсіпкерлік субъектілерімен әкім аппаратының функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2 тарау. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ міндеттері мен өкілеттіктері
11. Мақсаттары:
Әкімнің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдық-құқықтық, материалдық-техникалық қамтамасыз ету, сондай-ақ жергілікті маңызы бар мәселелерді шешу.
Ведомстволық бағынысты аумақта мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша әкімнің қызметін қамтамасыз ету;
12. Өкілеттіктері
1) Құқықтары:
- әкім аппаратының жұмысын ұйымдастырады, оның қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
- жергілікті қоғамдастық жиынында немесе жергілікті қоғамдастық жиналысында қабылданған шешімдерді қарайды, олардың орындалуын қамтамасыз етеді;
- аудан әкімдігінің бекітуіне "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі туралы ережені ұсынады;
- Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесінің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы заңнамасында көзделген бюджет қаражатын және (немесе) түсімдерді үнемдеу есебінен еңбек шарты бойынша қызметкерлерді қабылдайды;
- Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес мемлекеттік мекемелердің өз иелігінде қалатын тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақша түсімдері мен шығыстарының жиынтық жоспарын жасайды және бекітеді;
- Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында және "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ қызметкерлерін көтермелеуді, материалдық көмек көрсетуді, оларға тәртіптік жаза қолдануды жүзеге асырады.
- "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ қызметкерлерінің нұсқаулықтарын әзірлейді және бекітеді;
- Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес меншік нысанына қарамастан барлық мемлекеттік органдарда, сотта және өзге де ұйымдарда "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ атынан өкілдік етеді;
- Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес меншік нысанына қарамастан барлық мемлекеттік органдарда, сотта және өзге де ұйымдарда "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ мүдделерін білдіру құқығына сенімхаттар береді;
- "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ қызметкерлерін іссапарға жібереді;
- азаматтарды жеке қабылдауды жүзеге асырады;
- "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ-нің перспективалық және ағымдағы жұмыс жоспарларын бекітеді;
- сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жасайды және ол үшін дербес жауапты болады;
- аудан әкімінің және жергілікті қоғамдастық жиналысының келісімі бойынша ауылдағы авариялық тұрғын үйлерді бұзуды ұйымдастырады;
- Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, оған қатысты жоғары тұрған орталық мемлекеттік орган қабылдайтын Қазақстан Республикасының Конституциясында, Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.

4. ГУ "Аппарат акима села Иртышск" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. ГУ "Аппарат акима села Иртышск" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. ГУ "Аппарат акима села Иртышск" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения нормативно-правового характера и распоряжения по вопросам административно-распорядительного, оперативного и индивидуального характера, согласно Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республики Казахстан".
7. Структура и лимит штатной численности ГУ "Аппарат акима села Иртышск" утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
8. Местонахождение ГУ "Аппарат акима села Иртышск": Республика Казахстан, Павлодарская область, 140500, Иртышский район, село Иртышск, улица Богенбая, 97.
Полное наименование юридического лица на государственном языке: "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" мемлекеттік мекемесі.
на русском языке: Государственное учреждение "Аппарат акима села Иртышск".
Режим работы ГУ "Аппарат акима села Иртышск" устанавливается в следующем порядке: с 9.00 до 18.30 часов, обеденный перерыв с 13.00 до 14.30 часов при пятидневной рабочей неделе, выходные дни: суббота-воскресенье и праздничные дни.
9. ГУ "Аппарат акима села Иртышск" является государственным учреждением, содержащимся за счет местного бюджета.
10. ГУ "Аппарат акима села Иртышск" запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей являющихся функциями аппарата акима.
Глава 2. Задачи и полномочия ГУ "Аппарат акима села Иртышск"
11. Задачи:
Информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое обеспечение деятельности акима, а также решение вопросов местного значения.
Обеспечение деятельности акима по реализации государственной политики на подведомственной территории;
12.Полномочия:
1) Права:
- организует работу аппарата акима, осуществляет руководство его деятельностью;
- рассматривает решения, принятые на сходе местного сообщества или собрании местного сообщества, обеспечивает их исполнение;
- представляет на утверждение акимата района Положение о государственном учреждении "Аппарат акима села Иртышск";
- назначает на должности и освобождает от должностей работников государственного учреждения "Аппарат акима села Иртышск" в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, а так же принимает работников по трудовому договору за счет экономии бюджетных средств и (или) поступлений, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о местном государственном управлении и самоуправлении;
- составляет и утверждает сводный план поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) остающихся в их распоряжении, в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
- осуществляет в порядке, установленным трудовым законодательством Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О государственной службе Республики Казахстан", поощрение работников ГУ "Аппарат акима села Иртышск", оказание материальной помощи, наложение на них дисциплинарных взысканий;
- разрабатывает и утверждает инструкции сотрудников ГУ "Аппарат акима села Иртышск";
- представляет ГУ "Аппарат акима села Иртышск" во всех государственных органах, суде и иных организациях независимо от форм собственности в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
- выдает доверенности на право представления интересов ГУ "Аппарат акима села Иртышск" во всех государственных органах, суде и иных организациях, независимо от форм собственности, в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
- направляет сотрудников ГУ "Аппарат акима села Иртышск" в командировки;
- осуществляет личный прием граждан;
- утверждает перспективные и текущие планы работы ГУ "Аппарат акима села Иртышск";
- противодействует коррупции и несет за это персональную ответственность;
- организует по согласованию с акимом района и собранием местного сообщества снос аварийного жилья села;
- осуществляет иные полномочия установленные Конституцией Республики Казахстан, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, принимаемые Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, вышестоящим центральным государственными органом по отношению к нему.

2) Міндеттері:
- қолданыстағы заңнамаға сәйкес халыққа сапалы мемлекеттік қызмет көрсету;
- Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің және өзге де орталық атқарушы органдардың актілері мен тапсырмаларын сапалы және уақтылы орындау;
- Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, оған қатысты жоғары тұрған орталық мемлекеттік орган қабылдайтын Қазақстан Республикасының Конституциясында, Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асыруға.
13. Функциялары:
1) Өз құзыреті шеңберінде "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ:
- жергілікті қоғамдастық жиынын, ауыл, көше, көппәтерлі тұрғын үй тұрғындарының бөлек жергілікті қоғамдастық жиынын, жергілікті қоғамдастық жиналысын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді;
- жергілікті қоғамдастықтың бөлек жиынын, жергілікті қоғамдастықтың жиыны мен жиналысын шақырудың уақыты, орны және талқыланатын мәселелер туралы бұқаралық ақпарат құралдары арқылы немесе өзге де тәсілдермен олар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей хабардар етеді;
- ауыл бюджетін жоспарлауды және орындауды қамтамасыз етеді;
- тиісті мәслихаттың бекітуі үшін "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ әкімшісі болып табылатын бюджеттік бағдарламаларды әзірлейді және жоғары тұрған әкімдікке енгізеді;
- жергілікті қоғамдастық жиналысына және Ертіс аудандық мәслихатына ауыл бюджетінің атқарылуы туралы есеп береді;
- ауыл бюджетін іске асыру туралы шешім қабылдайды;
- жергілікті қоғамдастықты дамыту бағдарламасын әзірлейді және жергілікті қоғамдастық жиналысының бекітуіне ұсынады;
- ауылдың коммуналдық мүлкіне жататын объектілерді салу, реконструкциялау және жөндеу бойынша Тапсырыс беруші ретінде әрекет етеді;
- мемлекеттік жоспарлау жүйесінің бағдарламалық құжаттары шеңберінде ауыл халқына микрокредит беруге жәрдемдеседі;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкінің нысаналы және тиімді пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына қатысты коммуналдық меншік құқығы субъектісінің құқықтарын жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкі мәселелері бойынша мемлекеттің мүдделерін білдіреді, ауылдың меншік құқығын (жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық меншігін) қорғауды жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін сенімгерлік басқару шарты бойынша сенімгерлік басқарушының міндеттемелерін орындауын бақылауды жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін есепке алуды ұйымдастырады, оның тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етеді;
- заңды және жеке тұлғалардың өтініштерін, арыздарын, шағымдарын қарайды, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау жөнінде шаралар қабылдайды;
- салықтарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді жинауға жәрдемдеседі;
- азаматтар мен заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасы Конституциясының, заңдарының, Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметі актілерінің, орталық және жергілікті атқарушы органдардың нормативтік құқықтық актілерінің нормаларын орындауына жәрдемдеседі;
- өз құзыреті шегінде жер қатынастарын реттеуді жүзеге асырады;
- ауылда автомобиль жолдарын салуды, реконструкциялауды, жөндеуді және күтіп ұстауды қамтамасыз етеді;
- шаруа қожалықтарын ұйымдастыруға, кәсіпкерлік қызметті дамытуға жәрдемдеседі;
- өз құзыреті шегінде әскери міндет және әскери қызмет, азаматтық қорғаныс, жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру, сондай-ақ азаматтық қорғау саласындағы мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
- тарихи және мәдени мұраны сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастырады;
- аз қамтылған адамдарды анықтайды, жоғары тұрған органдарға жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, атаулы әлеуметтік көмек көрсету, жалғыз басты қарттар мен еңбекке жарамсыз азаматтарға үйде қызмет көрсетуді ұйымдастыру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
- мүгедектерге көмек көрсетуді ұйымдастырады;
- қоғамдық жұмыстарды, жастар практикасын және әлеуметтік жұмыс орындарын ұйымдастырады;
- дене шынықтыру және спорт жөніндегі уәкілетті органмен және мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп мүгедектер арасында сауықтыру және спорттық іс шаралар өткізуді ұйымдастырады;
- тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында жеке тұлғалардың тұрғылықты жері бойынша және олардың жаппай демалатын орындарында дене шынықтыру мен спортты дамыту үшін жағдайлар жасайды;
- мүгедектердің қоғамдық бірлестіктерімен бірлесіп мәдени-бұқаралық және ағарту іс-шараларын ұйымдастырады;
- халықтың әлеуметтік осал топтарына қайырымдылық көмек көрсетуді үйлестіреді;
- қылмыстық-түзеу инспекциясының пробация қызметінде есепте тұрған адамдарды жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етеді және өзге де әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетеді;
- жұмыспен қамту органдары жоқ жерлерде жұмыссыздарды Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен атап өтеді;
- жазаның осы түріне сотталған адамдарға қылмыстық - түзеу қызметі саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен қоғамдық жұмыстардың орындалуын ұйымдастырады;
- ауылдық денсаулық сақтау ұйымдарын кадрлармен қамтамасыз етуге жәрдемдеседі;
- жергілікті әлеуметтік инфрақұрылымды дамытуға жәрдемдеседі;
- шұғыл медициналық көмек көрсету қажет болған жағдайда науқастарды дәрігерлік көмек көрсететін ең жақын денсаулық сақтау ұйымына жеткізуді ұйымдастырады;
- мектеп жасына дейінгі және мектеп жасындағы балаларды есепке алуды ұйымдастырады;
- жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен өзара іс-қимыл жасайды;
- статистикалық және шаруашылық бойынша есепке алуды жүзеге асырады;
- жергілікті бюджетті бекіту кезінде қалалық мәслихат сессияларының жұмысына қатысады;
- өз құзыреті шегінде ауылды сумен қамтамасыз етуді және су пайдалану мәселелерін реттеуді ұйымдастырады;
- ауылды абаттандыру, жарықтандыру, көгалдандыру және санитарлық тазарту жұмыстарын ұйымдастырады;
- жерлеу және қабірлерге күтім жасау жөніндегі істі ұйымдастыру қағидаларына сәйкес қабірлерге арналған жер учаскелерін есепке алуды және тіркеуді жүргізеді;
- туысы жоқ адамдарды жерлеуді және зираттар мен өзге де жерлеу орындарын тиісті жағдайда ұстау жөніндегі қоғамдық жұмыстарды ұйымдастырады;
- кәсіби емес медиаторлар тізілімін жүргізуді жүзеге асырады;
- елді мекен жерлерінде мал жаюға арналған орындарды айқындайды;
- тиісті аумақта жануарлардың жұқпалы аурулары туындаған жағдайда бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша карантин немесе шектеу іс-шараларын белгілеу туралы шешім қабылдайды;
- тиісті аумақта жануарлардың жұқпалы ауруларының ошақтарын жою жөніндегі ветеринариялық іс-шаралар кешенін жүргізгеннен кейін бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектордың ұсынуы бойынша шектеу іс-шараларын немесе карантинді алып тастау туралы шешім қабылдайды; Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринариялық пункттерді қызметтік үй-жайлармен қамтамасыз етеді;
- агроөнеркәсіптік кешен және ауылдық аумақтар саласында жедел ақпарат жинауды жүзеге асырады және оны аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жергілікті атқарушы органдарына (әкімдіктеріне) ұсынады;
- ауыл шаруашылығы санағын жүргізуге қатысады;
- жайылымдарды ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды өткізу туралы жайылым пайдаланушылар арасында түсіндіру жұмыстарын жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен бірлесіп Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің шекті жол берілетін нормаларының сақталуын қамтамасыз етеді;
- жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды өзінің интернет-ресурстарында орналастырады;
- ауыл аумағында иесіз, бөлшектелген, пайдаланылатын, пайдаланылмайтын және мақсатсыз пайдаланылатын тұрғын және тұрғын емес мүлік объектілерін, жер учаскелерін бақылау, анықтау және есепке алу.
- Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, жер учаскелерін жеке меншікке және жер пайдалануға береді;
- тиісті аумақ халқының пікірін ескере отырып, облыстық ономастика комиссиясының қорытындысы негізінде осы елді мекендердің құрамдас бөліктерін атау, олардың құрамдас бөліктерін қайта атау, сондай-ақ олардың атауларының транскрипциясын нақтылау және өзгерту жөніндегі мәселелерді шешеді;
- мемлекеттік қызмет көрсетеді:

2) Обязанности:
- качественно оказывать государственные услуги населению в соответствии с действующим законодательством;
- качественно и своевременно исполнять акты и поручения Президента, Правительства Республики Казахстан и иных центральных исполнительных органов;
- осуществлять иные полномочия установленные Конституцией Республики Казахстан, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, принимаемые Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, вышестоящим центральным государственными органом по отношению к нему.
13. Функции:
1) ГУ "Аппарат акима села Иртышск" в рамках своей компетенции:
- обеспечивает организацию проведения схода местного сообщества, раздельного схода местного сообщества жителей села, улицы, многоквартирного жилого дома, собрания местного сообщества;
- оповещает о времени, месте созыва раздельного схода местного сообщества, схода и собрания местного сообщества и обсуждаемых вопросах не позднее чем за десять календарных дней до дня их проведения через средства массовой информации или иными способами;
- обеспечивает планирование и исполнение бюджета села;
- разрабатывает и вносит в вышестоящий акимат для утверждения соответствующим маслихатом бюджетных программ, администратором которых выступает ГУ "Аппарат акима села Иртышск";
- представляет собранию местного сообщества и в Иртышский районный маслихат отчет об исполнении бюджета села;
- принимает решение о реализации бюджета села;
- разрабатывает и представляет на утверждение собрания местного сообщества программу развития местного сообщества;
- выступает заказчиком по строительству, реконструкции и ремонту объектов, относящихся к коммунальному имуществу села;
- оказывает содействие микрокредитованию сельского населения в рамках программных документов системы государственного планирования;
- осуществляет контроль за целевым и эффективным использованием коммунального имущества местного самоуправления;
- осуществляет права субъекта права коммунальной собственности по отношению к коммунальным юридическим лицам местного самоуправления;
- представляет интересы государства по вопросам коммунального имущества местного самоуправления, осуществляет защиту права собственности села (коммунальной собственности местного самоуправления);
- осуществляет контроль за выполнением доверительным управляющим обязательств по договору доверительного управления коммунальным имуществом местного самоуправления;
- организует учет коммунального имущества местного самоуправления, обеспечивает его эффективное использование;
- рассматривает обращения, заявления, жалобы юридических и физических лиц, принимает меры по защите прав и свобод граждан;
- содействует сбору налогов и других обязательных платежей в бюджет;
- содействует исполнению гражданами и юридическими лицами норм Конституции Республики Казахстан, законов, актов Президента и Правительства Республики Казахстан, нормативных правовых актов центральных и местных исполнительных органов;
- в пределах своей компетенции осуществляет регулирование земельных отношений;
- обеспечивает строительство, реконструкцию, ремонт и содержание автомобильных дорог в селе;
- содействует организации крестьянских хозяйств, развитию предпринимательской деятельности;
- организует и обеспечивает в пределах своей компетенции исполнение законодательства Республики Казахстан по вопросам о воинской обязанности и воинской службы, гражданской обороны, мобилизационной подготовки и мобилизации, а также в сфере гражданской защиты;
- организует работу по сохранению исторического и культурного наследия;
- выявляет малообеспеченных лиц, вносит в вышестоящие органы предложения по обеспечению занятости, оказанию адресной социальной помощи, организации обслуживания одиноких престарелых и нетрудоспособных граждан на дому;
- организует помощь лицам с инвалидностью;
- организует общественные работы, молодежную практику и социальные рабочие места;
- организует совместно с уполномоченными органом по физической культуре и спорту и общественными объединениями лиц с инвалидностью, проведение оздоровительных и спортивных мероприятий среди лиц с инвалидностью;
- создает условия для развития физической культуры и спорта по месту жительства физических лиц и в местах их массового отдыха на территории соответствующей административно-территориальной единицы;
- организует совместно с общественными объединениями лиц с инвалидностью культурно-массовые и просветительские мероприятия;
- координирует оказание социально – уязвимым слоям населения благотворительной помощи;
- обеспечивает трудоустройство лиц, состоящих на учете в службе пробации уголовно – исправительной инспекции, и оказывает иную социально-правовую помощь;
- в местностях, где нет органов занятости, отмечает безработных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
- организует выполнение общественных работ лицам, осужденным к данному виду наказания, в порядке определяемом уполномоченным органом в сфере уголовно- исправительной деятельности;
- содействует кадровому обеспечению сельских организаций здравоохранения;
- содействует развитию местной социальной инфраструктуры;
- в случае необходимости оказания неотложной медицинской помощи, организует доставку больных до ближайшей организации здравоохранения, оказывающей врачебную помощь;
- организует учет детей дошкольного и школьного возраста;
- взаимодействует с органами местного самоуправления;
- осуществляет статистический и похозяйственный учет;
- принимает участие в работе сессий маслихата города при утверждении местного бюджета;
- организует в пределах своей компетенции обеспечение водоснабжением села и регулирование вопросов водопользования;
- организует работу по благоустройству, освещению, озеленению и санитарной очистке села;
- ведет учет и регистрацию земельных участков, предназначенных под могилы, в соответствии с правилами погребения и организации дела по уходу за могилами;
- организует погребение безродных, и общественные работ по содержанию в надлежащем состоянии кладбищ и иных мест захоронений;
- осуществляет ведение реестра непрофессиональных медиаторов;
- определяет места для выпаса животных на землях населенного пункта;
- принимает решения об установлении карантина или ограничительных мероприятий по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора в случае возникновения заразных болезней животных на соответствующей территории;
- принимает решения о снятии ограничительных мероприятий или карантина по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора после проведения комплекса ветеринарных мероприятий по ликвидации очагов заразных болезней животных на соответствующей территории; обеспечивает ветеринарные пункты служебными помещениями в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
- осуществляет сбор оперативной информации в области агропромышленного комплекса и сельских территорий и предоставляет ее местным исполнительным органам (акиматам) районов (города областного значения);
- участвует в проведении сельскохозяйственной переписи;
- осуществляет разъяснительную работу среди пастбище-пользователей о проведении мероприятий по рациональному использованию пастбищ;
- обеспечивает совместно с органами местного самоуправления соблюдение предельно-допустимых норм нагрузки на общую площадь пастбищ;
- размещает на своих интернет-ресурсах План по управлению пастбищами и их использованию;
-осуществляет контроль, выявление и учет бесхозяйных, разобранных, используемых, не используемых и используемых не по назначению объектов жилого и нежилого имущества, земельных участков на территории села.
- предоставляет земельные участки в частную собственность и землепользование, за исключением случаев предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
- с учетом мнения населения соответствующей территории на основании заключения областной ономастической комиссии решает вопросы по наименованию, переименованию составных частей этих населенных пунктов, а также уточнению и изменению транскрипции их наименований;
- оказывает государственные услуги:

1. "Сауда-саттықты, аукциондарды, конкурстарды өткізуді талап етпейтін, мемлекет меншігіндегі жер учаскелеріне құқықтарды сатып алу"; 2. "Жер учаскесінің нысаналы мақсатын өзгертуге шешім беру"; 3. "Жер учаскесін жеке меншікке біржолғы немесе бөліп-бөліп сату"; 4. "Жер учаскесін алуға кезекке қою"; 5. "Елді мекен шегінде объект салу үшін жер учаскесін беру";
- Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және мерзімдерде электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің сапасын бағалауды жүргізу үшін ақпарат саласындағы уәкілетті органға ақпарат беруді қамтамасыз етеді;
- Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, оған қатысты жоғары тұрған орталық мемлекеттік орган қабылдайтын Қазақстан Республикасының Конституциясында, Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
2) "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ жергілікті қоғамдастық жиналысымен келісім бойынша:
- өз құзыреті шегінде жергілікті өзін өзі басқарудың коммуналдық мүлікті басқару саласындағы құқықтық актілердің жобаларын әзірлейді;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін басқарады, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, оны қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асырады;
- шешім қабылдайды және жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жекешелендіруді жүзеге асырады, оның ішінде объектіні жекешелендіруге дайындау процесінде сақталуын қамтамасыз етеді, жекешелендіру процесін ұйымдастыру үшін делдалды тартады, жекешелендіру объектісін бағалауды қамтамасыз етеді, жекешелендіру объектісін сатып алу-сату шарттарын дайындауды және жасасуды және сатып алу-сату шарттары талаптарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғасына берілген немесе ол өзінің шаруашылық қызметі нәтижесінде сатып алған мүлікті алып қоюды немесе қайта бөлуді жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларының артық, пайдаланылмайтын не мақсатына сай пайдаланылмайтын мүлкін алып қоюды жүзеге асырады;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жеке тұлғаларға және мемлекеттік емес заңды тұлғаларға кейіннен сатып алу құқығынсыз не кейіннен сатып алу құқығымен мүліктік жалдауға (жалға алуға), сенімгерлік басқаруға береді;
- аудан әкімімен келісім бойынша жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларын құру, қайта ұйымдастыру, атауын өзгерту және тарату туралы шешім қабылдайды;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың мемлекеттік заңды тұлғаларының жарғысын (ережесін), оған өзгерістер мен толықтырулар енгізуді бекітеді;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін пайдалану туралы, оның ішінде оны кепілге, жалға алуға, өтеусіз пайдалануға және сенімгерлік басқаруға беру туралы шешімдер қабылдайды;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық заңды тұлғаларына бекітеді;
- жергілікті өзін-өзі басқарудың коммуналдық мүлкін иеліктен шығару туралы шешім қабылдайды;
- Қазақстан Республикасының Президенті, Қазақстан Республикасының Үкіметі, оған қатысты жоғары тұрған орталық мемлекеттік орган қабылдайтын Қазақстан Республикасының Конституциясында, Қазақстан Республикасының заңдарында және өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
3 тарау. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ әкімінің мәртебесі, өкілеттігі

1. "Приобретение прав на земельные участки, которые находятся в государственной собственности, не требующие проведения торгов, аукционов, конкурсов"; 2. "Выдача решения на изменения целевого назначения земельного участка"; 3. "Продажа земельного участка в частную собственность единовременно либо в рассрочку"; 4. "Постановка на очередь на получение земельного участка"; 5. "Предоставление земельного участка, для строительства объекта в черте населенного пункта";
- обеспечивает предоставление информации в уполномоченный орган в сфере информации для проведения оценки качества оказания государственных услуг, оказываемых в электронной форме, в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
- осуществляет иные полномочия установленные Конституцией Республики Казахстан, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, принимаемые Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, вышестоящим центральным государственными органом по отношению к нему.
2) ГУ "Аппарат акима села Иртышск" по согласованию с собранием местного сообщества:
- разрабатывает проекты правовых актов в сфере управления коммунального имущества местного самоуправления в пределах своей компетенции;
- управляет коммунальным имуществом местного самоуправления, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, осуществляет меры по его защите;
- принимает решение и осуществляет приватизацию коммунального имущества местного самоуправления, в том числе обеспечивает сохранность в процессе подготовки объекта к приватизации, привлекает посредника для организации процесса приватизации, обеспечивает оценку объекта приватизации, осуществляет подготовку и заключение договоров купли-продажи объекта приватизации и контроль за соблюдением условий договоров купли-продажи;
- осуществляет изъятие или перераспределение имущества, переданного коммунальному юридическому лицу местного самоуправления или приобретенного им в результате собственной хозяйственной деятельности;
- осуществляет изъятие излишнего, неиспользуемого либо используемого не по назначению имущества коммунальных юридических лиц местного самоуправления;
- предоставляет коммунальное имущество местного самоуправления в имущественный наем (аренду), доверительное управление физическим лицам и негосударственным юридическим лицам без права последующего выкупа либо с правом последующего выкупа;
- принимает решение о создании, реорганизации, изменении наименования и ликвидации коммунальных юридических лиц местного самоуправления по согласованию с акимом района;
- утверждает устав (положение) государственных юридических лиц местного самоуправления, внесение в него изменений и дополнений;
- принимает решения об использовании коммунального имущества местного самоуправления, в том числе о передаче его в залог, аренду, безвозмездное пользование и доверительное управление;
- закрепляет коммунальное имущество местного самоуправления за коммунальными юридическими лицами местного самоуправления;
- принимает решение об отчуждении коммунального имущества местного самоуправления;
- осуществляет иные функции, установленные Конституцией Республики Казахстан, законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, принимаемые Президентом Республики Казахстан, Правительством Республики Казахстан, вышестоящим центральным государственными органом по отношению к нему.
Глава 3. Статус, полномочия акима ГУ "Аппарат акима села Иртышск"

14. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ басшылығын "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ-не жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауапты болатын әкім жүзеге асырады;
15. Ертіс ауылының әкімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалады және қызметтен босатылады.
16. Ертіс ауылының әкімінің Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасары болады.
17. Ертіс ауылы әкімінің өкілеттіктері:
1) Ертіс ауылының әкімі лауазымды тұлға болып табылады және мемлекеттік органдармен, ұйымдармен және азаматтармен өзара қарым-қатынаста әкім аппаратының мемлекеттік мекемесінің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) өз құзыреті шегінде қызметтік құжаттамаға қол қояды. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ бірінші басшысының өкілеттіктерін ол болмаған кезеңде оны алмастыратын тұлға орындайды;
3) Қазақстан Республикасының заңдарымен және өзге де нормативтік құқықтық актілерімен жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
18. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ әкім немесе оны алмастыратын, қызметке тағайындалатын және қызметінен босатылатын лауазымды адам басқарады Қазақстан Республикасының заңнамасымен.
4 тарау. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ мүлкі
19. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
"Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
20. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ бекітілген мүлік ауылдың коммуналдық меншігіне жатады.
21. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ жергілікті қоғамдастық жиналысының келісімі бойынша, егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, өзіне бекітілген мүлікті және оған қаржыландыру жоспары бойынша берілген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті иеліктен шығаруы немесе оған өзге де тәсілмен билік етуі мүмкін.
5 тарау. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ қайта ұйымдастыру және тарату
22. "Ертіс ауылы әкімінің аппараты" ММ қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен жүзеге асырылады.

14. Руководство ГУ "Аппарат акима села Иртышск" осуществляется акимом, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на ГУ "Аппарат акима села Иртышск" задач и осуществление им своих полномочий.
15. Аким села Иртышск назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. Аким села Иртышск имеет заместителя, который назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
17. Полномочия акима села Иртышск:
1) аким села Иртышск является должностным лицом и без доверенности выступает от имени государственного учреждения аппарата акима во взаимоотношениях с государственными органами, организациями и гражданами;
2) подписывает служебную документацию в пределах своей компетенции. Исполнение полномочий первого руководителя ГУ "Аппарат акима села Иртышск" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим;
3) осуществляет иные полномочия, возложенные законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
18. ГУ "Аппарат акима села Иртышск" возглавляется акимом или должностным лицом, его замещающим, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество ГУ "Аппарат акима села Иртышск"
19. ГУ "Аппарат акима села Иртышск" может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество ГУ "Аппарат акима села Иртышск" формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
20. Имущество, закрепленное за ГУ "Аппарат акима села Иртышск" относится к коммунальной собственности села.
21. ГУ "Аппарат акима села Иртышск" по согласованию с собранием местного сообщества может отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение ГУ "Аппарат акима села Иртышск"
22. Реорганизация и упразднение ГУ "Аппарат акима села Иртышск" осуществляется в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан.