Успен ауданы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Успен аудандық мәслихатының 2023 жылғы 11 сәуірдегі № 10/2 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Успен аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Успен ауданы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Успен аудандық мәслихатының заңдылық және әлеуметтік саясат мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Успен аудандық мәслихатының төрағасы Ж. Бараисов
Успен аудандық мәслихатының
2023 жылғы 11 сәуірдегі
№ 10/2 шешіміне
қосымша
Успен ауданы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Успен ауданы бойынша 2023 - 2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2023 - 2024 годы
Решение Успенского районного маслихата Павлодарской области от 11 апреля 2023 года № 10/2
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Успенский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2023 - 2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию Успенского районного маслихата по вопросам законности и социальной политики.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Успенского районного маслихата Ж. Бараисов
Приложение
к решению Успенского
районного маслихата
от 11 апреля 2023 года
№ 10/2
План по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2023 - 2024 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Успенскому району на 2023 – 2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

3. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
4. Жоспар:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Успен ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес Успен ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Успен ауданының картасын;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес Успен ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес Успен ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес Успен ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін;
8) осы Жоспардың 8-қосымшасына сәйкес жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны қамтиды.
5. Топырақ жамылғысы оңтүстік қара топырақ аймағымен және күңгірт-құба топырақты құрғақ дала аймағымен ұсынылған. Топырақ негізінен кешендер, үйлесімдер мен дақтылықтар түрінде жатыр, оларда гумус құрамы жоғары емес, фосфор мен азоттың жылжымалы нысандарымен әлсіз қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз етілмеген.
20 тұқымдастыққа және 70 түрге жататын кең таралған гүлді өсімдіктердің шамамен 90 түрі бар. Кеңінен үш тұқымдастық: дәнді, күрделігүлділер, алаботалар, сондай-ақ бетеге, көде, жіңішке дұғаш, әр түрлі жусанның түрлері таралған.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Успенского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Успенского района, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту Успенского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Успенского района, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Успенского района, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Успенского района, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, согласно приложению 8 к настоящему Плану.
5. Почвенный покров представлен зоной южных черноземов и сухостепной зоной темно-каштановых почв. Почвы, в основном, залегают в виде комплексов, сочетаний и пятнистостей, содержание гумуса в них невысокое, слабо обеспечены или не обеспечены подвижными формами фосфора и азота.
Насчитывается примерно 90 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 20 семействам и 70 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные, маревые, также типчак, ковыль, тонконог тонкий, различные виды полыни.

Жайылымдық алқаптардың орташа өнімділігі 1,5 - 3,5 центнерді құрайды.
Жайылымдардағы жемдердің қоры ұзақтығы 180-200 күн жайылым кезеңінде пайдаланылады.
6. Успен ауданы Павлодар облысының шығысында, Павлодар қаласынан солтүстік-шығысқа қарай орналасқан және солтүстік-батысында Тереңкөл ауданымен, оңтүстік-батысында Павлодар ауданымен, оңтүстік-шығысында Шарбақты ауданымен, шығыста Ресей Федерациясының жерлерімен шектеседі. Аудан орталығы – Успен ауылы. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі 7 ауылдық округте орналасқан 21 ауылдық елді мекеннен тұрады.
Ауданның климаты күрт континенталдық, қыс айтарлықтай суық, жаз ыстық. Қаңтарда ауаның жарты жылдық температурасы Цельсий бойынша минус 18 градустан минус 19 градусқа дейін, шілденің орташа температурасы Цельсий бойынша плюс 20 градустан плюс 21 градусқа дейін. Жылдық атмосфералық жауын-шашын мөлшері 250 миллиметрді құрайды. Оңтүстік-батыс және солтүстік желдер басым, шығыс аңызақ жел жиі соғып тұрады.
7. Успен ауданы жерінің жалпы ауданы 549 416,37 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 188 775,6 гектар.
Санаттары бойынша жерлер бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 389 063,18 гектар;
елді мекендердің жерлері – 83 822,39 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 2 032,84 гектар;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жері – 11 544 гектар;
орман қорының жері – 1 143 гектар;
босалқы жерлер – 65 620,94 гектар.
Успен ауданында жер балансының мәліметтері бойынша 389 063,18 гектар, оның ішінде жайылымдар 102 695,99 гектар жалпы ауданда 343 ауыл шаруашылығы құрылымдары есептеледі, оның ішінде:
- 215 143,69 гектар алаңда 192 шаруа (фермер) қожалықтары, оның ішінде жайылымдар 34 131,4 гектар;
- 402,2 гектар алаңда 2 бағбан;
- 41 924,99 гектар алаңда шөп шабумен және мал жаюмен айналысатын 113 азамат, оның ішінде жайылымдар 38 363,69 гектар;
- 123 537,3 гектар алаңда 32 шаруашылық серіктестер және қоғамдар, оның ішінде жайылымдар 29 351 гектар;
- 6 609 гектар алаңда 3 өндірістік кооператив, оның ішінде жайылымдар 679,9 гектар;
- 1 446 гектар алаңда 1 ғылыми-зерттеу және оқу орындары, оның ішінде жайылымдар 170 гектар.
8. Аудан аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малы бөлінген жерлерде бағылады.
9. Успен ауданы аумағындағы ауыл шаруашылығы мал басының саны: 23 389 бас ірі қара мал, 24 115 бас ұсақ мал, 7 489 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының орташа тәуліктік су тұтынуы құрайды:
Жазғы уақытта (1 мал басына тәулігіне литр)
Сүтті сиырлар – 55;
Суалған сиырлар – 50;

Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 1,5 - 3,5 центнеров.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 180-200 дней.
6. Успенский район расположен на востоке Павлодарской области, северо-восточнее от города Павлодара и граничит на северо-западе с районом Тереңкөл, на юго-западе с Павлодарским районом, на юго-востоке с Щербактинским районом, на востоке с землями Российской Федерации. Районный центр – село Успенка. Административно-территориальное деление состоит из 21 сельского населенного пункта, расположенного в 7 сельских округах.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха от минус 18 до минус 19 градусов по Цельсию, в июле от плюс 20 до плюс 21 градусов по Цельсию. Годовое количество атмосферных осадков составляет 250 миллиметров. Преобладают юго-западные и северные ветры, часты восточные суховеи.
7. Общая площадь земель Успенского района 549 416,37 гектаров, из них пастбищные земли – 188 775,6 гектаров.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 389 063,18 гектаров;
земли населенных пунктов – 83 822,39 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 2 032,84 гектаров;
земли особо охраняемых природных территорий – 11 544 гектаров;
земли лесного фонда – 1 143 гектаров;
земли запаса – 65 620,94 гектаров.
В Успенском районе всего по данным земельного баланса числится 343 сельскохозяйственных формирований на общей площади 389 063,18 гектаров, в том числе пастбищ 102 695,99 гектаров, из них:
- крестьянские (фермерские) хозяйства 192 на площади 215 143,69 гектаров, в том числе пастбищ 34 131,4 гектаров;
- огородники 2 на площади 402,2 гектаров;
- граждане, занимающиеся сенокошением и выпасом скота 113 на площади 41 924,99 гектаров, в том числе пастбищ 38 363,69 гектаров;
- хозяйственные товарищества и общества 32 на площади 123 537,3 гектаров, в том числе пастбищ 29 351 гектаров;
- производственные кооперативы 3 на площади 6 609 гектаров, в том числе пастбищ 679,9 гектаров;
- научно-исследовательские и учебные учреждения и заведения 1 на площади 1 446 гектаров, в том числе пастбищ 170 гектаров.
8. Основными пользователями пастбищ на территории района являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории Успенского района составляет: 23 389 голов крупного рогатого скота, 24 115 голов мелкого рогатого скота, 7 489 голов лошадей.
Среднесуточное водопотребление сельскохозяйственных животных составляет:
В летнее время (литров в сутки на 1 голову скота)
Коровы молочные – 55;
Коровы сухостойные – 50;

2 жасқа дейінгі қысырлар – 30;
6 айға дейінгі бұзаулар – 20;
Жұмыс жылқылары, еміздірмеймін ұрғашылар – 50;
Асыл тұқымды жылқылар, еміздіретін ұрғашылар – 50;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 40;
7 айға дейінгі құлындар – 10;
Ересек қойлар – 8:
Қойлардың 1 жасқа дейінгі төлі – 3.
Көктемгі және күзгі уақытта (1 мал басына тәулігіне литр)
Сүтті сиырлар – 45;
Суалған сиырлар – 40;
2 жасқа дейінгі қысырлар – 30;
6 айға дейінгі бұзаулар – 15;
Жұмыс жылқылары, еміздірмеймін ұрғашылар – 40;
Асыл тұқымды жылқылар, еміздіретін ұрғашылар – 40;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 30;
7 айға дейінгі құлындар – 6;
Ересек қойлар – 5.
Қысқы уақытта (1 мал басына тәулігіне литр)
Сүтті сиырлар – 35;
Суалған сиырлар – 30;
2 жасқа дейінгі қысырлар – 25;
6 айға дейінгі бұзаулар – 15;
Жұмыс жылқылары, еміздірмеймін ұрғашылар – 30;
Асыл тұқымды жылқылар, еміздіретін ұрғашылар – 30;
1,5 жасқа дейінгі құлындар – 20;
Ересек қойлар – 3.
Успен ауданы бойынша жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілген нормасы:
Қуаң дала кіші аймағында:
ірі қара мал – 1 басқа 9,0 гектар;
ұсақ мал – 1 басқа 1,8 гектар;
жылқылар – 1 басқа 10,8 гектар;
Құрғақ дала кіші аймағында:
ірі қара мал – 1 басқа 8,5 гектар;
ұсақ мал – 1 басқа 1,7 гектар;
жылқылар – 1 басқа 10,2 гектар.
10. Ауданда 22 ветеринариялық-санитариялық объект жұмыс істейді, оның ішінде: 12 мал қорымы, 7 мал дәрігерлік бекеті, 3 мал сою орны.
11. Успен ауданында малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
Успен ауданы бойынша
2023 - 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Успен ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша
2023 - 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Успен ауданы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша
2023 - 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген Успен ауданының картасы
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша
2023 - 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Успен ауданы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша
2023 - 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Успен ауданы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша
2023 - 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Успен ауданы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Успен ауданы бойынша
2023 - 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/н
Ауылдық округтің атауы
Алқап нөмірлері
25 сәуірден 24 маусымға дейін бір реттік отау
25 маусымнан 24 тамызға дейін бір реттік отау

Нетели в возрасте до 2 лет – 30;
Телята в возрасте до 6 месяцев – 20;
Лошади рабочие, не кормящие матки – 50;
Лошади племенные, кормящие матки – 50;
Жеребята в возрасте до 1,5 лет – 40;
Жеребята в возрасте до 7 месяцев – 10;
Овцы взрослые – 8:
Молодняк овец в возрасте до 1 года – 3.
В весеннее и осеннее время (литров в сутки на 1 голову скота)
Коровы молочные – 45;
Коровы сухостойные – 40;
Нетели в возрасте до 2 лет – 30;
Телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
Лошади рабочие, не кормящие матки – 40;
Лошади племенные, кормящие матки – 40;
Жеребята в возрасте до 1,5 лет – 30;
Жеребята в возрасте до 7 месяцев – 6;
Овцы взрослые – 5.
В зимнее время (литров в сутки на 1 голову скота)
Коровы молочные – 35;
Коровы сухостойные – 30;
Нетели в возрасте до 2 лет – 25;
Телята в возрасте до 6 месяцев – 15;
Лошади рабочие, не кормящие матки – 30;
Лошади племенные, кормящие матки – 30;
Жеребята в возрасте до 1,5 лет – 20;
Овцы взрослые – 3.
Предельно допустимая норма нагрузки на общую площадь пастбищ по Успенскому району:
В подзоне засушливой степи:
крупный рогатый скот – 9,0 гектар на 1 голову;
мелкий рогатый скот – 1,8 гектара на 1 голову;
лошади – 10,8 гектар на 1 голову.
В подзоне сухой степи:
крупный рогатый скот – 8,5 гектар на 1 голову;
мелкий рогатый скот – 1,7 гектара на 1 голову;
лошади – 10,2 гектар на 1 голову.
10. В районе действуют 22 ветеринарно-санитарных объекта, из них: 12 скотомогильников, 7 ветеринарных пунктов, 3 убойных площадок.
11. В Успенском районе сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Успенскому району
на 2023 - 2024 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Успенского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Успенскому району
на 2023 - 2024 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории Успенского района
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Успенскому району
на 2023 - 2024 годы
Карта Успенского района с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Успенскому району
на 2023 - 2024 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории Успенского района
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Успенскому району
на 2023 - 2024 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории Успенского района
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Успенскому району
на 2023 - 2024 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории Успенского района
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Успенскому району
на 2023 - 2024 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование сельского округа
Номера полей
однократное стравливание с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание с 25 июня по 24 августа

25 тамыздан 22 қазанға дейін бір реттік отау
демалушы алқап
1
Лозов ауылдық округі
№№ 9, 10 алқаптардың, №№ II, III, V фрегаттардың солтүстік бөлігі, №№ 12, 28а, 13а, 20, 1, 8, 21, 18 алқаптары, Г-15, Гк-2 учаскелері
№№ 9, 9а, 11а, 14а, 1а, 2б, 2а, 54, 86, 85, 88, 56, 87 алқаптары, № 90 алқаптың батыс бөлігі, №№ 1, 3 алқаптардың солтүстігіне қарай жайылымдар, Гк-3, Гк-4 учаскелері
№ 31 алқаптың оңтүстік бөлігі, №№ 19, 35, 38 алқаптары, №№ I, II, IV фрегаттары, Гк-12, Г-13, Гк-1, Г-14 учаскелері
№№ 12а, 6а, 7, 30а, 29а, 32а, 36, 28 алқаптары, № 13 алқаптың оңтүстігіне қарай жайылымдар, Г-11 учаскесі, бұрынғы Покровка елді мекенінің жайылымдары
2
Қозыкеткен ауылдық округі
№ 26 алқабы, Г-20, Г-21, Г-22 учаскелері
№№ 18 (2), 25, 30, 31, 34 алқаптары, Г-20 учаскесі
№№ 11(1), 12, 22, 46, 47 алқаптары, Г-17 учаскесі
№№ 22, 23, 34а, 49 алқаптары, Г-11, Г-16 учаскелері
3
Успен ауылдық округі
№№ 13, 16, 19, 80,106 алқаптары, № 72 алқаптың бөлігі, О-9 учаскесі
№№ 17, 18, 30, 36, 37, 106, 107, 108, 110 алқаптары, Ом-1 учаскесі
№№ 109, 111 алқаптары, № 3, 6, 9 алқаптардың шығысына қарай жайылымдар, № 65 алқаптың солтүстігіне қарай жайылымдар
№ 103, 104, 105 алқаптары, № 64 алқаптың батысына қарай, № 7 алқаптың батысына қарай жайылымдар, бұрынғы Образцовка елді мекенінің жайылымдары
4
Ольгин ауылдық округі
№№ 7, 7а, 64, 27, 97 алқаптары, Г-14 учаскесі, бұрынғы Борисовка елді мекенінің жайылымдары, 25а алқабының бөлігі
№№ I, 66, 34, 40, 40а, 39 алқаптары, Г-4, Г-16, Г-17 учаскелері, бұрынғы Наташино елді мекенінің жайылымдары
№№ 9, 34а, 43, 43а, 44, 89 алқаптары, Г - 4, Г-7, Г-8, Г-9 учаскелері
№ 12а алқабы, № 12а алқабының шығысына қарай жайылымдар, № 25а алқабының бөлігі, № 15 алқабының оңтүстік бөлігі
5
Қоңырөзек ауылдық округі
№№ 23а, 24а, 48, 15, 13, 17, 19, 44, 45, 32, 33, 34, 38 алқаптары, № 37 алқаптың бөлігі, № 23 алқаптың бөлігі, Гк-1, Гк-2, Гк-3, Гк-4 учаскелері
№ 22 алқабы, № 29 алқап бөлігі, № 23 алқаптың шығысына қарай жайылымдар, Г-11, Г-12, Гк-2, Г-14, Гк-1, Гк-5 учаскелері, бұрынғы Ульяновка елді мекенінің жайылымдары
№№ 32, 33, 48а, 4, 22, 13, 28, 28-1 алқаптары, № 48а алқабының шығыс бөлігі, № 49 алқаптың оңтүстік-шығысына қарай жайылымдар, № 27 алқаптың бөлігі, О-8 учаскесі, Гк-5, Г-15 учаскелері
№№ 18, 27-1 алқаптары, Г-9, Ом-1, Т-6 учаскелері, № 27 алқаптың бөлігі, бұрынғы Крупское елді мекенінің жайылымдары
6
Новопокров ауылдық округі
№ 6 алқап, № 32 алқаптың солтүстік бөлігі
№№ 39, 40, 41 алқаптары, № 33 алқаптың солтүстік бөлігі
№ 32 алқаптың оңтүстік бөлігі, Г-5, Г-6, Г-7 учаскелері

однократное стравливание с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
1
Лозовский сельский округ
Северная часть полей №№ 9, 10, фрегатов №№ II, III, V, поля №№ 12, 28а, 13а, 20, 1, 8, 21, 18, участки Г-15, Гк-2
Поля №№ 9, 9а, 11а, 14а, 1а, 2б, 2а, 54, 86, 85, 88, 56, 87, западная часть поля № 90, пастбища севернее полей №№ 1, 3, участки Гк-3, Гк-4
Южная часть поля № 31, поля №№ 19, 35, 38, фрегаты №№ I, II, IV, участки Гк-12, Г-13, ГК-1, Г-14
Поля №№ 12а, 6а, 7, 30а, 29а, 32а, 36, 28, пастбища южнее поля № 13, участок Г-11, пастбища бывшего населенного пункта Покровка
2
Козыкеткенский сельский округ
Поле № 26, участки Г-20, Г-21, Г-22
Поля №№ 18 (2), 25, 30, 31, 34, участок Г-20
Поля №№ 11(1), 12, 22, 46, 47, участок Г-17
Поля №№ 22, 23, 34а, 49, участки Г-11, Г-16
3
Успенский сельский округ
Поля №№ 13, 16, 19, 80,106, часть поля № 72, участок О-9
Поля №№ 17, 18, 30, 36, 37, 106, 107, 108, 110, участок Ом-1
Поля №№ 109, 111, пастбища восточнее полей № 3, 6, 9, пастбища севернее поля № 65
Поля № 103,104,105, пастбища западнее поля № 64, западнее поля № 7, пастбища бывшего населенного пункта Образцовка
4
Ольгинский сельский округ
Поля №№ 7, 7а, 64, 27, 97, участок Г-14, пастбища бывшего населенного пункта Борисовка, часть поля 25а
Поля №№ I, 66, 34, 40, 40а, 39, участки Г-4, Г-16, Г-17, пастбища бывшего населенного пункта Наташино
Поля №№ 9, 34а, 43, 43а, 44, 89, участки Г-4, Г-7, Г-8, Г-9
Поле № 12а, пастбища восточнее поля № 12а, часть поля № 25а, южная часть поля № 15
5
Конырозекский сельский округ
Поля №№ 23а, 24а, 48, 15, 13, 17, 19, 44, 45, 32, 33, 34, 38, часть поля № 37, часть поля № 23, участки Гк-1, Гк-2, Гк-3, Гк-4
Поле № 22, часть поля № 29, пастбища восточнее поля № 23, участки Г-11, Г-12, Гк-2, Г-14, Гк-1, Гк-5, пастбища бывшего населенного пункта Ульяновка
Поля №№ 32, 33, 48а, 4, 22, 13, 28, 28-1, восточная часть поля № 48а, пастбища юго-восточнее поля № 49, часть поля № 27, участок О-8, участки Гк-5, Г-15
Поля №№ 18, 27-1, участки Г-9, Ом-1, Т-6, часть поля № 27, пастбища бывшего населенного пункта Крупское
6
Новопокровский сельский округ
Поле № 6, северная часть поля № 32
Поля №№ 39, 40, 41, северная часть поля № 33
Южная часть поля № 32, участки Г-5, Г-6, Г-7

№ 33 алқаптың оңтүстік бөлігі, Гк-3 учаскесі
7
Равнополь ауылдық округі
№№ 26, 26а, 27, 28 алқаптары, 8 кубаньі, Қадырбай көлінің солтүстігіне қарай жайылымдар, № 9 алқаптың бөлігі, Зеркальное су қоймасының солтүстігіне қарай жайылымдар, №№ 42, 79, 80 фрегаттары
№№ 7а, 28а, 32а, 34а, 39, 40, 41, I, II, III алқаптары, 6, 9 кубаньдары, 1, 2 кубаньдары алқаптарынан оңтүстікке қарай жайылымдар, №№ 34, 55, 56 фрегаттары
№№ 25а, 25б, 7б алқаптары, № 7а алқаптан солтүстікке қарай, Қадырбай көлінен оңтүстік-шығысқа қарай жайылымдар
№№ 53, 54, 71, 72 алқаптары, Ақкөл көлінің солтүстігіне қарай жайылымдар
Успен ауданы бойынша
2023 - 2024 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға
8-қосымша
Жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген карта
Шартты белгілер:

Южная часть поля № 33, участок Гк-3
7
Равнопольский сельский округ
Поля №№ 26, 26а, 27, 28, кубань 8, пастбища севернее озера Кадырбай, часть поля № 9, пастбища севернее водохранилища Зеркальное, фрегаты №№ 42, 79, 80
Поля №№ 7а, 28а, 32а, 34а, 39, 40, 41, I, II, III, кубань 6, 9, пастбища южнее полей кубань 1, 2, фрегаты №№ 34, 55, 56,
Поля №№ 25а, 25б, 7б, пастбища севернее поля № 7а, юго-восточнее озера Кадырбай
Поля № № 53, 54, 71, 72, пастбища севернее озера Акколь
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Успенскому району
на 2023 - 2024 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей
Условные обозначения: